Avstrija

Kacin sprejel avstrijsko veleposlanico

07. 05. 2001 00.00

Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jelko Kacin je sprejel Jutto Bastl, veleposlanico, ki je lani vodila avstrijsko predsedovanje Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi. Ker je Avstrija lani predsedovala OVSE, je bila glavna tema pogovorov prav sodelovanje Slovenije v tej organizaciji. Kacin je gostjo seznanil z razlogi za slovensko kandidaturo za predsedovanje OVSE v letu 2005 in poudaril, da gre za izziv, ne le zaradi stalnih sprememb na stari celini, temveč tudi zaradi sprememb v neposredni soseščini. Spregovorila sta še o trenutnih razmerah v Makedoniji.

Zunanji ministri EU o širitvi

05. 05. 2001 00.00

Na neformalnem zasedanju so se danes v švedskem Nykopingu sestali zunanji ministri Evropske unije. Osrednja tema pogovorov bo po pričakovanjih napredek na pristopnih pogajanjih s kandidatkami za članstvo. Še posebej naj bi se ministri osredotočili na še vedno neusklajena stališča držav EU do vprašanja prostega pretoka delovne sile, pri katerem se v članicah kot sta Nemčija in Avstrija , pojavlja strah, da bi brez prehodnih zaščitnih mehanizmov, torej ob takojšnjem odprtju meja, delavci iz novih članic preplavili nacionalna tržišča petnajsterice.

Zmaga Avstralk in Argentink

29. 04. 2001 00.00

Avstralski in argentinski ženski teniški reprezentanci sta v 1. krogu svetovne skupine pokala Federacij, ženske različice Davisovega pokala, zabeležili zmagi. Avstralke so v deželi kengurujev s 5:0 nadigrale Avstrijke, Argentinke pa so s slavile 4:1 na Japonskem.

Ferrero-Waldnerjeva avstrijska predsednica?

27. 04. 2001 00.00

Najnovejša javnomnenjska raziskava inštituta Gallup, ki jo je danes objavil avstrijski dnevnik Kurier, je pokazala, da bi lahko Avstrija čez tri leta dobila prvo predsednico v svoji zgodovini. Kar 41 odstotkov vprašanih meni, da bi bila sedanja zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner primerna kandidatka za naslednico sedanjemu predsedniku Thomasu Klestilu. Anketiranci so na drugo mesto postavili sedanjega predsednika avstrijskega parlamenta Heinza Fischerja, podprlo ga je namreč 31 odstotkov vprašanih.

Konferenca o širitvi EU v Gradcu

19. 04. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek in avstrijski kancler Wolfgang Schüssel sta v Gradcu odprla slovensko-avstrijsko konferenco o širitvi Evropske unije in sosedskih odnosih, z naslovom Stari sosedje - novi prijatelji. Predsednika vlad sta napovedala, da bo Slovenija postala članica Evropske unije najpozneje do leta 2004.

Seminar o širitvi EU v Gradcu

19. 04. 2001 00.00

V avstrijskem Gradcu in v Mariboru bo konec tedna potekal mednarodni seminar z naslovom Širitev Evropske unije: Stari sosedje - novi partnerji. Slovenija v Evropi - 10 let samostojnosti. Seminar bosta v Gradcu odprla avstrijski kancler Wolfgang Schüssel in deželna glavarka avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic, na temo Avstrija - Slovenija - Evropa pa bosta spregovorila avstrijski kancler Schuessel in predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Širitev EU prinaša novo partnerstvo

19. 04. 2001 00.00

V Gradcu se je danes začel dvodnevni seminar Širitev Evropske unije: Stari sosedje novi partnerji. Slovenija v Evropi - 10 let samostojnosti, ki sta ga odprla deželna glavarka avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic in pooblaščenec avstrijske vlade za širitev EU Erhard Busek. Na temo Avstrija - Slovenija - Evropa sta spregovorila avstrijski kancler Wolfgang Schüssel in predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Uprava SRD za prodajo Goričan

17. 04. 2001 00.00

Uprava Slovenske razvojne družbe (SRD) je danes sprejela sklep o prodaji 80,6-odstotnega deleža v papirnici Goričane. Odločitev mora potrditi še nadzorni svet SRD, ki naj bi se predvidoma sestal prihodnji ponedeljek ali torek. Kot je povedal predsednik uprave SRD Marjan Rekar, bo prodaja izvedena z javnim razpisom, ki bo objavljen sredi maja, ni pa izključena možnost, da tudi nekoliko prej.

Konzulat Makedonije v Podgorici

13. 04. 2001 00.00

Makedonska vlada je za svojega prvega konzula v Podgorici imenovala dosedanjega visokega predstavnika ministrstva za notranje zadeve Rista Dimitrova in se tako pridružila skupini držav, ki so že odprle svoje konzulate v tej jugoslovanski republiki, je poročala srbska agencija FoNet.

Grki za skupno kandidaturo

03. 04. 2001 00.00

Grška nogometna zveza se zavzema za skupno kandidaturo s Turčijo za organizacijo nogometnega EP 2008. Za zdaj je zamisel še v povojih, grška nogometna zveza pa je za mnenje o skupni kandidaturi že zaprosila kulturno in športno ministrstvo. V Grčiji sta zaradi domnevnih nepravilnosti v novem športnem zakonu nogometna zveza in vlada sicer že več mesecev sprti, nedavna pogajanja med njima pa je sprožila šele Mednarodna nogometna zveza (FIFA) z grožnjo o izključitvi grških moštev iz mednarodnih tekmovanj.

Odškodnina za avstrijske Jude

02. 04. 2001 00.00

Avstrija je v skladu s sporazumom, ki ga je z ZDA 17. januarja podpisala v Washingtonu, danes začela izplačevati prve odškodnine Judom, ki so jim v času nacizma v Avstriji zaplenili premoženje, je sporočil predsednik avstrijskega parlamenta Heinz Fischer. Avstrijske oblasti so doslej odobrile 60 prošenj judovskih žrtev nacizma, vseh prispelih prošenj pa je okoli 21.000, je še sporočil Fischer in dodal, da so upravičenci dobili prvo nakazilo v višini 7000 ameriških dolarjev.

Izidi kvalifikacijskih tekem

29. 03. 2001 00.00

Nogometna reprezentanca Rusije je v kvalifikacijskem srečanju skupine 1, v kateri nastopa tudi Slovenija, za nastop na svetovnem prvenstvu leta 2002 premagala Ferske otoke z 1:0 (1:0). Strelec edinega zadetka je bil Mostovoj v 19. minuti. Švica pa je v isti skupini visoko premagala Luksemburg s 5:0 (2:0). Za Švicarje je trikrat zadel Frei, po enkrat pa Lonfat in Chapuisat.

Trimo uspešno po zastavljeni poti

28. 03. 2001 00.00

Za podjetjem Trimo, ki se ukvarja z inženiringom in proizvodnjo montažnih objektov, je uspešno leto. Prihodki družbe so se namreč lani v primerjavi z letom 1999 povečali za 18,5 odstotka na dobrih 12 milijard tolarjev, medtem ko je čisti dobiček porasel za 45 odstotkov na 452 milijonov tolarjev.

Končan vrh v Stockholmu

24. 03. 2001 00.00

S sporočilom, da Evropska unija polno zaupa v svoj gospodarski potencial ter da je odločena zdržati pritiske globalnega gospodarskega upočasnjevanja in okrepiti lastno konkurenčnost, se je danes v Stockholmu končalo dvodnevno vrhunsko zasedanje petnajsterice. Ob gospodarski strategiji so voditelje dva dni zaposlovale tudi zunanjepolitične teme, predvsem napete razmere v Makedoniji in odnosi z Rusijo, izognili pa se niso tudi krizi, v katero je zaradi slinavke in parkljevke zašlo evropsko kmetijstvo.

SRD prodaja papirnico Goričane

23. 03. 2001 00.00

Uprava Slovenske razvojne družbe (SRD) bo po besedah njenega predsednika Marjana Rekarja nadzornemu svetu SRD predvidoma do prihodnje seje, ki bo 2. aprila, posredovala sklep o cenitvi in odobritveni sklep za prodajo 80,6-odstotnega deleža Papirnice Goričane. Njena cenitev je bila namreč končana pred približno desetimi dnevi, nadzorni svet papirnice iz Goričan pa je v sredo sklenil, da razvojna družba proda svoj malo več kot 80-odstotni delež v Goričanah. Javni razpis za zbiranje ponudb kupcev, ki jih zanima nakup štiripetinskega deleža medvoške tovarne papirja, po bo oceni Rekarja objavljen v mesecu dni.

Drnovšek na Dunaju

16. 03. 2001 00.00

Slovenija in Avstrija sta dosegli napredek na večih področjih, nedavno sklenjen dogovor glede kulturnega sporazuma pa kaže na željo obeh strani, da uredita odprta vprašanje, je skupaj z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom na Dunaju poudaril predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek. Schüssel je ponovno zagotovil avstrijsko podporo Sloveniji pri njenem vključevanju v EU, saj je po njegovih besedah v interesu Avstrije, da Slovenija čimprej postane članica Unije.

Ferrero-Waldnerjeva za prehodno obdobje

08. 03. 2001 00.00

Avstrija, tako kot Nemčija, podpira sedemletno prehodno obdobje za prost pretok delovne sile za nove članice Evropske unije, je danes v Londonu poudarila avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner, ki je še menila, da bi morali v teku širitve razjasniti " dvostranska odprta vprašanja", kot so "pravno-zgodovinska vprašanja" ali "vprašanja varnosti jedrskih elektrarn". A Avstrija, tako je zagotovila avstrijska zunanja ministrica, "dvostranskih vprašanj ne bo povezovala s pogajanji za članstvo v EU".

Uspešni pogovori v Avstriji

07. 03. 2001 00.00

Zunanja ministra Slovenije in Avstrije sta na Dunaju podpisala dvostranski sporazum o spodbujanju in zaščiti naložb. Najpomembnejši napredek so dosegli pri vprašanju kulturnega sporazuma, kjer so natančno določili nemškogovorečo skupino v Sloveniji. Sporazum je tako pripravljen za podpis in pomeni pomembno osnovo za reševanje drugih odprtih vprašanj. Ministra pa sta se tudi dogovorila za potek konference v Sloveniji, na kateri bodo strokovnjaki preučili težavna vprašanja iz časa druge svetovne vojne in po njej.

Avstrija umaknila blokado pogajanj

21. 02. 2001 00.00

Evropska unija bi utegnila na prihodnjem krogu pristopnih pogajanj s Slovenijo skleniti usklajevanja o poglavju energetike. Doslej je bil vsakršen premik v pogajanjih o tem poglavju nemogoč zaradi avstrijskih dvomov glede varnosti nuklearke v Krškem, zdaj pa je slovenska severna soseda blokado umaknila. Tako je v pripravah na marčevski krog pristopnih pogajanj odbor stalnih predstavnikov petnajsterice (Coreper) v Bruslju danes potrdil skupno stališče, da na tej točki nadaljnja pogajanja o energetiki s Slovenijo niso več potrebna.

Slovenija in Slovaška zadržani?

19. 02. 2001 00.00

Predlog avstrijske zunanje ministrice Benite Ferrero-Waldnerjeve o strateškem partnerstvu s sosednjimi državami je v Sloveniji in na Slovaškem naletel na "zadržano odobravanje in nezaupljivost", v današnji izdaji piše nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Med obiskom slovaškega premiera Mikulaša Dzurinde minuli konec tedna v Ljubljani je bilo iz izjav slovenskega premiera Janeza Drnovška in slovaškega gosta razbrati, da Slovenija in Slovaška "načelno podpirata" zamisel avstrijske zunanje ministrice. Drnovšek je sicer pripomnil, da podrobnosti predloga še ne pozna, vendar pa "je krepitev srednjeevropske identitete v okviru prihodnjih evropskih struktur v interesu Slovenije".

OZP o odnosih z Italijo in Avstrijo

15. 02. 2001 00.00

Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je na današnji seji v okviru točke pobude in vprašanja največ pozornosti namenil odnosom s sosednjima Italijo in Avstrijo - poslancem je odgovarjal zunanji minister Dimitrij Rupel. Obravnavo predloga zakona o zunanjih zadevah pa je odbor na predlog vlade, ki je šele malo pred sejo dobila mnenje sekretariata za pravne zadeve, umaknil z dnevnega reda. Člani odbora so, kljub nasprotovanju SDS, sprejeli tudi nov predlog sestave stalnih delegacij DZ v Srednjeevropski pobudi in Parlamentarni skupščini NATO, saj sta kandidata za vodji teh delegacij, člana SDS, v skladu z znano odločitvijo stranke odstopila.

Norvežani nasprotujejo članstvu v EU

14. 02. 2001 00.00

Članstvo Norveške v Evropski uniji podpira le 32 odstotkov Norvežanov, 48 odstotkov pa jih je proti, kaže najnovejša javnomnenjska raziskava instituta MMI. Še pred letom dni je bilo število tistih, ki podpirajo vstop v EU, večje od tistih, ki ga zavračajo.

Preiskava o vplivu JE Temelin na okolje

13. 02. 2001 00.00

Avstrijski in češki predstavniki so se danes na Dunaju dogovorili o podrobnostih raziskave o vplivu sporne češke jedrske elektrarne Temelin na okolje, ki naj bi pomirila avstrijske bojazni glede te elektrarne. Češki zunanji minister Jan Kavan in avstrijski minister za kmetijstvo in okolje Wilhelm Molterer sta tako sprejela glavne smernice študije, o kateri so se dogovorili že decembra lani. Evropska komisija pa bo na osnovi stališč vpletenih držav določila kriterije za ocenitev vpliva jedrske elektrarne Temelin na okolje, sta v skupni izjavi še zapisala oba ministra.

Kacin sprejel avstrijskega veleposlanika

12. 02. 2001 00.00

Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin je sprejel novega avstrijskega veleposlanika v Sloveniji Ferdinanda Mayrhoferja Grünbühla in ob tej priložnosti dejal, da Slovenija in Avstrija kot sosednji državi delita skupno usodo, zato ni boljše rešitve od izboljšanja odnosov med državama. Veleposlanik Mayrhofer pa je izrazil željo, da bi se državi v prihodnje o vseh vprašanjih odkrito in več pogovarjali ter tako bolje osvetlili in uredili dvostranske probleme.

Slovenci na sestanku SEP

07. 02. 2001 00.00

Na italijanskem zunanjem ministrstvu v Rimu se je danes začel sestanek nacionalnih koordinatorjev Srednjeevropske pobude in konferenca delovnih skupin SEP, ki se ju udeležuje tudi nacionalni koordinator za SEP, državni podsekretar Peter Kastelic, so danes sporočili z zunanjega ministrstva. Srečanje bo potekalo do 9. februarja.

Minister Rupel v Bruslju

05. 02. 2001 00.00

Slovenija je odločena, da bo do konca leta 2002 polno pripravljena na članstvo v EU, pogajanja pa želi končati do konca tekočega leta, je v Bruslju pred člani odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve izjavil slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel in v tem kontekstu opozoril, da unijina širitvena strategija, ki sklep pristopnih pogajanj z najbolj pripravljenimi predvideva v 2002, ni popolnoma skladna s slovenskimi cilji. Strategija za Slovenijo ni dovolj ambiciozna, saj država napreduje hitreje, kot narekuje dokument, je povedal članom parlamentarnega odbora, ki so se z ministrom sestali na izmenjavi mnenj o slovenskem vključevanju v Unijo.

Bosanska podjetja vabijo slovenski kapital

05. 02. 2001 00.00

Predstavniki gospodarske zbornice iz Sarajeva so danes v sodelovanju z ljubljansko območno gospodarsko zbornico predstavili program privatizacije podjetij v BiH, ki so za slovenska podjetja zelo zanimiva. Kot je za STA povedal predsednik sarajevske zbornice Kemal Grebo, so slovenska podjetja že doslej največji vlagatelj v vsa področja bosanskega gospodarstva, Bosanci pa upajo, da bo tako tudi v prihodnje. Proces privatizacije naj bi letos sklenilo že okrog 80 odstotkov podjetij v BiH, do konca leta 2002 pa naj bi bila privatizacija v celoti dokončana, so na današnji predstavitvi v prostorih GZS še povedali bosanski predstavniki.

Pol Slovenije poleti potovalo

03. 02. 2001 00.00

Skoraj polovica Slovencev se je med lanskim julijem in septembrom odpravila na turistično potovanje, bodisi zasebno ali poslovno. Po ugotovitvah državnega urada za statistiko je dobrih 42 odstotkov slovenskega prebivalstva v omenjenem trimesečju odšlo vsaj na eno daljše potovanje z najmanj štirimi prenočitvami.

Minister But na Dunaju

02. 02. 2001 00.00

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc But se je na Dunaju sestal z avstrijskim zveznim ministrom za kmetijstvo, gozdarstvo, okolje in upravljanje z vodnimi viri Wilhelmom Moltererjem. Sogovornika sta v zvezi z vprašanjem reje lipicancev oziroma vodenja njihovih rodovniških knjig ugotovila, da za zdaj še ni mogoče skleniti ustreznega sporazuma. Vendar pa je bo besedah slovenskega kmetijskega ministra pomembno, da severna soseda meni, da to bilateralno vprašanje ne more ovirati vstopanja Slovenije v Evropsko unijo.

Jezeršek četrti v nordijski kombinaciji

01. 02. 2001 00.00

Na mladinskem svetovnem prvenstvu v nordijskih disciplinah v poljskem Karpaczu je slovenski nordijski kombinatorec Andrej Jezeršek zasedel končno četrto mesto. Že po včerajšnjih skokih je 18-letni Kranjčan držal četrto mesto, ki ga je po današnjem 10-kilometrskem teku zadržal. Slovenski skakalci so v ekipni tekmi ravno tako osvojili četrto mesto, med smučarji tekači pa sta se najbolje odrezala Nejc Brodar v moški in Vesna Fabjan v ženski konkurenci.