Debelost

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil
10. 10. 2021 08.05
V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

Rak dojk letno v povprečju terja življenja 420 žensk, zbolevajo pa tudi moški
01. 10. 2021 06.00
Leta 2018 je v Sloveniji za rakom dojk zbolelo 1527 oseb, od tega 11 moških. Žal je bila bolezen usodna za 473 žensk in 5 moških. Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah, zato je še toliko bolj pomembno pravočasno odkrivanje in učinkovito zdravljenje bolezni. Dobra novica je, da je na voljo vedno več novih zdravil, prav tako si z veliko hitrostjo sledijo uspešna poročila rezultatov kliničnih raziskav, ki obetajo številne novosti tako v zdravljenju zgodnjega raka kot tudi razsejane bolezni v naslednjih letih.

Možganska kap – ko o življenju in smrti odloča vsaka minuta
23. 09. 2021 00.15
Srčno-žilne bolezni so tako v Sloveniji kot po svetu najpogostejši vzrok smrti, veliko preživelih pa, sploh po možganski kapi, tudi zelo težko okreva. Pri možganski kapi je življenjsko pomembno predvsem hitro ukrepanje, kako nevarna je, pa pričajo tudi podatki, da brez dolgoročnih posledic po njej živi le tretjina bolnikov, kar tretjina pa jih umre.

Strokovnjaki: Ljudje so lahko 'debeli, a fit'
20. 09. 2021 20.19
Pristop preprečevanja debelosti, ki se osredotoča na telesno težo, je v veliki meri neučinkovit, menijo strokovnjaki. Svetujejo, naj se ljudje, če želijo zmanjšati tveganje za prezgodnjo smrt, na dolgi rok raje kot na diete osredotočajo na fizično aktivnost. "Želimo si, da bi vsi vedeli, da so tudi debeli ljudje lahko fit in da zdrava in fit telesa obstajajo v vseh velikostih in oblikah," pojasnjujejo.

BLOG: Avokado je odličen vir vlaknin, zdravih maščob in vitaminov
15. 08. 2021 15.32
Poleg tega, da je avokado okusen in enostaven za uživanje, vsebuje tudi obilen odmerek pomembnih hranil, kot so vlaknine, zdrave maščobe, kalij in vitamin K. Obstaja tudi več prednosti uživanja avokada, pri čemer mnogi trdijo, da bi lahko avokado pripomogel k izboljšanju zdravja srca, povečanju izgube teže in nemotenem delovanju prebavnega trakta.

BLOG: Ananas kot naravno zdravilo
01. 08. 2021 07.54
Ananas – ta okusni tropski sadež nam nudi številne zdravju koristne spojine, antioksidante, vitamine in minerale ter se že vrsto let pogosto uporablja kot naravno zdravilo za mnoge zdravstvene težave.

Boj z debelostjo: družine, ki bodo zmanjšale vnos kalorij, bodo nagrajene
25. 07. 2021 17.08
Tuji mediji poročajo o novi strategiji spopadanja z debelostjo na Otoku. Boris Johnson naj bi uvedel vladno shemo, ki bo nagradila družine, ki bodo uspešno zmanjšale vnos kalorij. Bolezni, povezane z debelostjo, angleško državno zdravstveno službo na leto namreč stanejo 6 milijard funtov (7 milijard evrov).

Več kot polovica Evropejcev je prekomerno težkih
24. 07. 2021 12.22
V EU ima 45 odstotkov prebivalcev normalno telesno težo glede na indeks telesne mase (ITM), več kot polovica (53 odstotkov) pa je prekomerno težkih, od tega se jih 17 odstotkov smatra kot debele, kažejo podatki Eurostata za leto 2019. Poleg tega imajo trije odstotki prebivalstva prenizko telesno težo.

Igralka se je opravičila žrtvam: Žal mi je, da sem vas pripeljala v kult Nxivm
28. 06. 2021 13.26
Po treh letih hišnega zapora se je hollywoodska igralka Allison Mack, ki je najbolj znana po vlogi v seriji Smallville, opravičila vsem dekletom, ki jih je pripeljala v zloglasni kult Nxivm, v katerem je sodelovala z vodjo Keithom Raneirom. Spomnimo: v omenjenem kultu je igralka novačila mlada dekleta, ki so jih v kultu nato zasužnjili pod nečloveškimi pogoji in jim v kožo celo vžgali simbol kulta.

BLOG: Ali lahko vplivamo na plodnost?
06. 06. 2021 11.33
Žalostno je, da ogromno parov trpi zaradi neplodnosti in se spopadajo z nezmožnostjo zanositve. Ne glede na to, ali se pripravljate na nosečnost, aktivno poskušate zanositi ali imate težave s plodnostjo, je razumevanje vašega hormonskega stanja velika prednost. Usmerite torej pozornost na vaš življenjski slog – vključno s prehrano, telesno težo, gibanjem, stresom, okoljem in službo.

Ko je tvoj oče lastnik kluba: Kitajec s 126 kg zaigral v drugi ligi
20. 05. 2021 10.49
Lastnik kitajskega drugoligaša Zibo Cujuja, He Šihua, je poskrbel za posmeh svetovne javnosti, v središču pa je njegov sin, ki je kljub vse prej kot športni postavi zaigral za Zibo na tekmi druge lige.

Strokovnjaki WHO dvomijo v nekatere podatke o kitajskemu cepivu
05. 05. 2021 16.46
Strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije so opozorili, da imajo zelo malo zaupanja v podatke, ki jih je predložilo kitajsko podjetje Sinopharm glede svojega cepiva proti covidu-19 in stranskih učinkov pri nekaterih bolnikih. Na drugi strani pa zaupajo, da je cepivo učinkovito pri preprečevanju bolezni.

V porciji kakavovih kosmičev za kar pet kock sladkorja
05. 05. 2021 10.16
Primerjalni test kakavovih kosmičev, ki ga je Zveza potrošnikov Slovenije izvedla v okviru mednarodnega projekta Food PRO, je pokazal razmeroma velike razlike med izdelki ter eno skupno lastnost – previsoko vsebnost sladkorja. Otroci in najstniki tako že za zajtrk s kosmiči zaužijejo celo več kot polovico dnevne varne količine sladkorja. Večina kosmičev je tako prej sladica kot pa živilo za zajtrk.

BLOG: Miti o hujšanju
25. 04. 2021 07.05
Brskanje po družbenih omrežjih in spletnih portalih ter razne revije vas izpostavljajo neskončnim informacijam o prehrani in zdravju. Večina je žal napačna. Celo usposobljeni zdravstveni delavci, vključno z zdravniki in dietetiki, so krivi za širjenje dezinformacij o prehrani in v javnosti ustvarjajo še večjo zmedo. Ne nasedajte zgodbam o hitrem hujšanju, doseženem z malo ali nič truda. Izguba teže ni enostavna. Zahteva doslednost, ljubezen do sebe, trdo delo in potrpljenje.

Redna telesna aktivnost zmanjša tveganje, da bi zboleli za hujšo obliko covida-19
17. 04. 2021 08.30
Nedavna raziskava, objavljena v reviji British Journal of Sports Medicine, je vključevala skoraj 50.000 odraslih oseb, ki so zbolele za koronavirusno boleznijo. Rezultati so pokazali, da so pri tistih, ki so se držali priporočil Svetovne zdravstvene organizacije glede telesne aktivnosti – te svetujejo najmanj 150 minut zmerne do visokointenzivne telesne aktivnosti na teden – zaznali znatno nižje število hospitalizacij, sprejemov na oddelke intenzivne nege in smrti.

Lena Dunham bo ustvarila modno linijo za močnejše: Preveč je sodb
09. 04. 2021 12.47
Igralka in scenaristka, ki je najbolj znana po seriji Punce, ima dovolj vsega. Pravi, da je svet poln kritik in sodb zoper dekleta, ki so močnejše postave. Želi se boriti proti mnenjem, da so močnejša dekleta tudi 'bolj neumna', kot se je izrazila sama. Poskusila pa bo tudi močnejšim odpreti vrata v modno industrijo.

Takole je 4339 Slovencev odstranilo žile na nogah
01. 04. 2021 00.15
Bliža se poletje, ko tudi ženske rade zaradi vročine ali estetike odkrijemo svoje noge. A kaj, ko na teh nekoč lepih nogah zdaj izstopajo grde modro-vijolične krčne žile. V kratkem članku vam bomo opisali zakaj krčne žile sploh nastanejo, kako se lahko borimo proti njim, na koncu članka pa vam izdamo še en trik, ki vam lahko hitro pomaga!

V ZDA dvomi o rezultatih tretje faze kliničnih preizkusov cepiva AstraZenece
23. 03. 2021 09.57
Le dan po tem, ko je farmacevtsko podjetje AstraZeneca objavilo precej boljše podatke o učinkovitosti cepiva proti covidu-19, kot je bilo pričakovano, je pristojni ameriški regulator izrazil dvom o zanesljivosti podatkov. Pojavili so se se namreč pomisleki o tem, da je ta vključila zastarele podatke v dokumentaciji, ki jo je posredovala med kliničnim testiranjem cepiva. Švicarski farmacevtski gigant Roche in ameriško biotehnološko podjetje Regeneron sta sporočila zelo vzpodbudne rezultate kliničnega testiranja koktajla protiteles proti covidu-19, ki ga razvijata.

Sveži rezultati: Cepivo AstraZenece 100-odstotno učinkovito pri preprečevanju težjega poteka
22. 03. 2021 09.46
Cepivo podjetja AstraZeneca proti covidu-19 je 79-odstotno zanesljivo pri preprečevanju simptomatskih obolenj, tudi pri starejših. To so težko pričakovani rezultati več kliničnih preizkušanj v ZDA, Čilu in Peruju. Dobra novica pa je tudi to, da je cepivo kar 100-odstotno učinkovito pri preprečevanju težjih potekov bolezni in hospitalizacij, trdijo v britansko-švedskem podjetju AstraZeneca.

Ema: Ni indikacij, da je cepivo vzrok za nastanek krvnih strdkov
16. 03. 2021 06.16
Potem ko se je več evropskih držav odločilo za začasno zaustavitev cepljenja s cepivom AstraZenece, so se sestali strokovnjaki Evropske agencije za zdravila, ki bodo do četrtka preučili vse individualne primere pojava krvnih strdkov. Kot je pojasnila direktorica Eme, za zdaj ni nobenih indikacij, da je cepivo povzročilo krvne strdke. Enako je zatrdil tudi generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije. Tudi strokovnjaki WHO danes razpravljajo o varnosti cepiva AstraZenece.

Ob pomanjkanju učinkovitih zdravil cepljenje ranljivih oseb ključnega pomena
10. 03. 2021 06.00
Nenalezljive kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in diabetes, so najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji in predstavljajo največji del stroškov v zdravstvu. EU samo za zdravljenja diabetesa letno odšteje okoli 150 milijard evrov. Kronične bolezni so tudi eden glavnih vzrokov za hospitalizacije in smrti zaradi covida-19. Zaradi večjega tveganja za težji potek bolezni jim je cepljenje priporočeno in spadajo v prioritetne skupine. Po mnenju strokovnjakov je cepljenje poleg osnovnih preventivnih ukrepov naše najpomembnejše orodje, s katerim lahko te ranljive skupine prebivalstva zaščitimo pred okužbo.

Infektolog Tomažič: Vzrok za hujši potek covida-19 še ni popolnoma znan
05. 03. 2021 10.39
Obstaja več dejavnikov, ki vplivajo na to, kako bo pri posamezniku potekal covid-19, kot so starost, pridružene bolezni, moški spol, nosečnost in debelost. A vzrok za to, da na umetnem predihavanju pristanejo tudi 35-letniki, nekateri 90-letniki pa ga prebolijo z minimalnimi simptomi, ni popolnoma jasen, pravi infektolog Janez Tomažič.

90 odstotkov žrtev covida je v državah, kjer ima polovica prebivalcev preveliko telesno težo
05. 03. 2021 07.33
Raziskava Svetovne zveze proti preveliki telesni teži (World Obesity Federation) je ugotovila, da je 90 odstotkov smrtnih primerov zaradi covida-19 v državah, kjer ima polovica prebivalcev preveliko telesno težo. Problem je največji v ZDA, kjer je predebelih kar 70 milijonov ljudi.

BLOG: Prehrana za težave z žolčnikom
28. 02. 2021 12.00
V srednji ali pozni odrasli dobi mnogo ljudi trpi zaradi težav z žolčnikom, predvsem ženske, ki žolčne kamne razvijejo veliko pogosteje kot moški. Holocistokemija, operacija odstranitve žolčnih kamnov, je vsako leto ena najpogostejših operacij pri odraslih. Zanimivo pa je to, da tudi tisti s težavami z žolčnikom ne vedo, kaj natanko je naloga žolčnika in da lahko ustrezna prehrana prepreči določene težave.

Natalija Palačković
23. 02. 2021 05.30
Nežna Natalija, ki pravi, da bi najraje kuhala za Rebeko Dremelj, se je v mladosti najprej borila z debelostjo, kasneje pa z anoreksijo. A kljub vsem preprekam je razvila veliko ljubezen do kuhinje in pravi, da že komaj čaka, da se vse skupaj začne.

Ali covid-19 res vpliva na moško plodnost?
29. 01. 2021 10.43
Nova študija navaja, da bi težki primeri covida-19 lahko vplivali na kakovost moške sperme in s tem verjetno tudi na plodnost. A številni strokovnjaki že pozivajo k previdnosti pri posploševanju ugotovitev raziskave.

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'
29. 01. 2021 06.00
Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

Kako lahko okrepimo svoj imunski sistem?
06. 12. 2020 19.11
Za dober imunski sistem je ključna zdrava in uravnotežena prehrana. S hrano namreč telo lahko dobi vsa potrebna hranila v ustreznih količinah. Izjema je vitamin D, ki ga je v zimskih mesecih smiselno nadomeščati s prehranskimi dopolnili. Kako še lahko poskrbimo za optimalno delovanje imunskega sistema?

WHO: Prav vsaka vrsta gibanja pripomore k boljšemu zdravju
26. 11. 2020 06.00
Če bi se ljudje po svetu več gibali, bi lahko preprečili 4–5 milijonov smrti na leto. Svetovna zdravstvena organizacija v novih smernicah priporoča še več gibanja kot doslej. Za odrasle je to od 150 do 300 minut zmerne aerobne vadbe ali od 75 do 150 minut intenzivne aerobne telesne vadbe na teden. Priporočila veljajo za vse odrasle, tudi za ljudi s kroničnimi obolenji, invalidnostjo, nosečnice in ženske po porodu.

BLOG: Stročnice jejte vsaj dvakrat na teden
22. 11. 2020 21.18
Stročnice uvrščamo med rastlinska živila z izjemno visoko vsebnostjo beljakovin in dobro je vedeti, da se z njimi prehranjujejo milijoni ljudi. Gre namreč za tretjo največjo rastlinsko družino (preko 19.000 znanih vrst), ki poleg žit predstavlja drugi najpomembnejši prehranski vir na svetu.