EU in ZDA

V Kijevu zaradi izpadov elektrike narašča število smrtnih prometnih nesreč

29. 11. 2022 17.55

Ukrajina se po številnih napadih še vedno sooča z daljšimi izpadi elektrike. A ti nevarnosti ne predstavljajo le zaradi ledenega mraza zime, ki se vse bolj zažira v ukrajinske domove. Nevarnost predstavljajo namreč tudi za varnost na cestah. Zaradi izpadov se namreč veča tudi število smrtnih nesreč na cestah, so sporočili ukrajinski uradniki. ZDA so medtem Ukrajini obljubile, da jim bodo z okoli 51 milijoni evrov pomagale pri nabavi opreme za elektroenergetsko omrežje. Nemški pravosodni minister Marco Buschmann pa je dejal, da je "sistematično uničevanje" infrastrukture za ogrevanje in oskrbo z električno energijo v Ukrajini tik pred najhladnejšimi meseci v letu "strašen vojni zločin".

Stoltenberg pozval k dobavi dodatnih sistemov zračne obrambe Ukrajini

29. 11. 2022 06.12

Ministri za zunanje zadeve članic zveze Nato so v Romuniji začeli dvodnevno zasedanje, v ospredju katerega je nadaljnja podpora Ukrajini pri soočanju z rusko agresijo. Nato bo še naprej podpiral Ukrajino, dokler bo to potrebno, je ponovil generalni sekretar zveze Jens Stoltenberg. Ruskega predsednika Vladimirja Putina je obtožil, da želi zimo uporabiti kot orožje in zaveznice pozval k dobavi dodatnih sistemov zračne obrambe Ukrajini.

V EU razkrili največjo goljufijo z DDV v vrednosti 2,2 milijarde evrov

29. 11. 2022 18.40

Evropsko javno tožilstvo je v okviru operacije Admiral, preiskave največje davčne prevare v EU, danes v sodelovanju z organi pregona v 14 državah članicah izvedlo več kot 200 preiskav. Gre za preiskavo zapletene sheme čezmejne goljufije na področju DDV pri prodaji priljubljenega elektronskega blaga. Škoda naj bi znašala 2,2 milijarde evrov.

V Črni gori znova množični protesti

28. 11. 2022 22.01

Pred črnogorsko skupščino v Podgorici je potekal že tretji protestni shod ta mesec, ki se ga je tudi tokrat udeležilo več tisoč ljudi. Protestniki, na čelu z opozicijo, zahtevajo umik sprememb zakona o predsedniku, dogovor o izboru sodnikov ustavnega sodišča in izredne parlamentarne volitve, poročajo črnogorski mediji.

Šarec, Črnčec in Glavaš v Ukrajini: 'Slovenija bo oskrbela ukrajinske ranjence'

28. 11. 2022 10.28

Na obisku v Kijevu se mudi obrambni minister Marjan Šarec, ki ga spremljata državni sekretar Damir Črnčec in načelnik Generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš. Obiskali so mesto Irpin, ki je zaznamovano z vojnimi grozotami. "To ni vojna, ki bi poznala kakšen kodeks časti. To je vojna proti civilnemu prebivalstvu in to je vredno vseh obsodb," je ob obisku od vojen razdejanega mesta dejal Šarec. Kasneje je dejal, da sta se z ukrajinskim obrambnim ministrom pogovarjala tudi o tem, da bi Slovenija na svojem ozemlju oskrbela nekaj njihovih ranjencev, tudi civilnih.

Pahor v Zagrebu: Ni naključje, da sem za zadnji obisk izbral Hrvaško

28. 11. 2022 12.52

Prepričan sem, da bodo določila arbitražnega sporazuma prej ali slej veljala, ker ni nobene dobre ali boljše alternative, je po srečanju s hrvaškim predsednikom Zoranom Milanovićem v Zagrebu sporočil predsednik republike Borut Pahor. Odnose med državama sta predsednika ocenila kot odlične in se strinjala, da sta k temu prispevala tudi sama.

Po zgodovinskem sporazumu Biden omilil sankcije Venezueli

27. 11. 2022 09.26

Vlada Nicolasa Madura in opozicija sta se dogovorili o ustanovitvi humanitarnega sklada za pomoč pri lajšanju gospodarske in politične krize. Do 3 milijarde evrov, zamrznjenih v tujih bankah, bi lahko uporabili za plačilo hrane in zdravil. Biden pa je kot odgovor na poboljšanje odnosov omilil nekatere sankcije za nafto.

ZDA pozdravile dogovor med Kosovom in Srbijo glede registrskih tablic

24. 11. 2022 07.08

ZDA pozdravljajo dogovor med Kosovom in Srbijo glede registrskih tablic, ki je bil dosežen v sredo zvečer, in pozdravljajo obe državi, ker sta se dogovorili, da se bosta v celoti osredotočili na normalizacijo odnosov pod pokroviteljstvom EU, je sporočil tiskovni predstavnik State Departmenta Ned Price.

Srbija in Kosovo dosegla dogovor za umiritev napetosti glede registrskih tablic

23. 11. 2022 23.09

Srbija in Kosovo sta se dogovorila o ukrepih za izognitev nadaljnjemu zaostrovanju napetosti, ki jih je povzročila zahteva Prištine po zamenjavi srbskih registrskih tablic s kosovskimi, je sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Kosovo bo prenehalo z aktivnostmi glede preregistracije, Srbija pa izdajati nevtralne tablice.

Iran naj bi proizvajal obogateni uran s 60-odstotno čistostjo

22. 11. 2022 15.39

V podzemni jedrski elektrarni Fordo v Iranu so začeli proizvajati obogateni uran s 60-odstotno čistostjo, so sporočili z Mednarodne agencije za jedrsko energijo. Strokovnjaki so opozorili, da ima Iran zdaj dovolj obogatenega urana za predelavo v jedrsko gorivo za nuklearno orožje.

Kosovo sprejelo predlog ZDA: za 48 ur odložil začetek izrekanja glob

22. 11. 2022 06.13

Večurni pogovori v Bruslju v ponedeljek niso prinesli dogovora Beograda in Prištine glede rešitve krize zaradi registrskih tablic na Kosovu. Za torek zjutraj so zato napovedali, da bo kosovska policija voznikom, ki ne bodo imeli ustreznih registrskih tablic, začela izrekati denarne kazni, a je kosovski premier ponoči sporočil, da bodo upoštevali predlog ZDA in začetek izrekanja glob preložili za 48 ur. Srbski predsednik Aleksandar Vučić pa se je ponoči sešel s predstavniki kosovskih Srbov, pogovarjal pa se je tudi z ameriškim veleposlanikom.

Varnostni svet v svetu nevarnosti

19. 11. 2022 17.12

Organizacija združenih narodov (OZN) je bila ustanovljena 24. oktobra 1946 v San Franciscu in vse do danes služi kot izjemno pomemben globalni forum narodov, ki obravnava številna najbolj pereča globalna vprašanja in probleme. Eden izmed glavnih ciljev ustanovitve OZN je bil zagotavljanje trajnega miru in varnosti po vsem svetu. Glavna odgovornost glede ohranjanja mednarodnega miru in varnosti je bila podeljena enemu izmed organov OZN – Varnostnemu svetu.

Na podnebni konferenci očitno dogovor glede podnebnega financiranja

19. 11. 2022 12.48

Na podnebni konferenci ZN v egiptovskem Šarm el Šejku je bil očitno dosežen dogovor glede mehanizma finančne pomoči državam v razvoju zaradi gospodarske in družbene škode podnebnih sprememb, ki je bil eden najtrših orehov v pogajanjih. Informacije o dogovoru prihajajo iz vrst pogajalcev EU, pa tudi iz vrst držav v razvoju. Predstavniki EU so pred tem sicer grozili z odhodom s konference, če ne bo dosežen ambiciozen in uravnotežen dogovor oziroma če bo končna izjava pomenila nazadovanje glede na dosedanje dogovore.

COP27 pred ciljno črto: bodo bogate države le plačale podnebni račun?

18. 11. 2022 16.25

Obljuba razvitega sveta, da bo plačal večji del računa za podnebne spremembe, je, potem ko je EU podprla idejo posebnega sklada za države v razvoju, vzbudila novo upanje za preboj na podnebnem vrhu Združenih narodov COP27. Prvi osnutek dogovora sicer predvideva postopno opustitev uporabe premoga, ne pa nafte in plina, kot so si želeli okoljevarstveniki.

Glede eksplozije na Poljskem več držav pozvalo k previdnosti v odzivih

16. 11. 2022 07.13

Po eksploziji na Poljskem so se že zvrstili številni odzivi. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je opozoril, da je absolutno nujno preprečiti eskalacijo vojne v Ukrajini, potem ko je na vzhod Poljske padla raketa in ubila dva človeka. Podobno so se odzvale francoske oblasti, ameriški predsednik Joe Biden pa je dejal, da je malo verjetno, da je bila raketa, ki je na vzhodu Poljske ubila dve osebi, izstreljena iz Rusije. Tako Biden kot poljski predsednik Andrzej Duda pozivata k previdnosti pri odzivu.

G20: 'Obdobje turbulenc', srajce iz batika, v ospredju pa Ukrajina

15. 11. 2022 10.26

Na Baliju so se na dvodnevnem vrhu srečali voditelji 20 največjih svetovnih gospodarstev G20. V okviru letošnje teme z naslovom "Okrevajmo skupaj, okrevajmo močneje" razpravljajo predvsem o treh prednostnih nalogah: o globalni zdravstveni arhitekturi, digitalni transformaciji in trajnostnih energetskih prehodih. A pravzaprav se vse odvija v senci vojne v Ukrajini. Volodimir Zelenski je predstavil "formulo za mir", ruski predsednik pa se srečanja ni udeležil.

Bo bankrot kriptoborze FTX sprožil več regulacije na kriptotrgu?

14. 11. 2022 20.51

Ena izmed privlačnejših idej kriptotrga je bila vseskozi ideja deregulacije trga, ki je privabljala nove investitorje in uporabnike. A od najave bankrota podjetja FTX naprej so se tudi najbolj zagrizeni zagovorniki deregulacije trga primorani ustaviti in idejo deregulacije ponovno premisliti. V podjetju FTX manjkata med ena in dve milijardi sredstev, ki pripadajo strankam oziroma vlagateljem borze FTX. Ker trg ni reguliran, še zmeraj ostaja nejasno, če bodo lastniki svoja sredstva pridobili nazaj.

Kdo je nova predsednica republike Nataša Pirc Musar?

13. 11. 2022 21.06

Nataša Pirc Musar, ki je drugem krogu predsedniških volitev premagala Anžeta Logarja, bo prva ženska na položaju predsednice Slovenije. Nekdanja novinarka in informacijska pooblaščenka na najvišjo politično funkcijo v državi stopa kot odvetnica brez političnih izkušenj, zavezana liberalnim vrednotam in varovanju človekovih pravic.

Kdo se boji močnih, pametnih žensk?

12. 11. 2022 07.17

Enega nedavnih, še lepih sončnih dni sem bila priča drobni zgodbi, šla sem mimo kavarne, kjer sta sedeli ženska z dojenčkom in še ena ženska, morda prijateljica, sorodnica. Na vsa usta smejočemu se dojenčku je navdušeno, ljubeče govorila: "In da boš zrasla pametna, radovedna, vztrajna, močna ..." Imamo hčere, sestre, vnukinje, nečakinje, pametne, z doktorati bodo, za Nobelovo bodo, pa še vedno jih bodo moški označevali za punčke v peskovniku, posebej, če bodo res sposobne in odločne. In slej ko prej bodo naletele na stekleni strop, kaj strop, steklene stene.

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'

11. 11. 2022 16.24

Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

'Adijo in nasvidenje': Ukrajinci po več mesecih lahko objamejo svoje vojake

10. 11. 2022 07.04

Po napovedih, da bodo ruske sile zapustile ukrajinsko regijo Herson, so v Kijevu do slednjega skeptični. Čeprav je njihovim silam uspelo v zadnjih 24 urah zavzeti več kot 12 naselij, se po območju namreč še vedno sprehajajo tudi ruski vojaki. Na obrobju mesta naj bi Rusi postavili več utrdb, pravi vodja tiskovne službe na jugu Ukrajine. A umik so domnevno zaznali tudi v Beli Hiši. Prav tako iz ZDA sporočajo, da je v Ukrajini doslej umrlo več kot 100 tisoč ruskih vojakov, podobne izgube je najverjetneje utrpela tudi ukrajinska stran.

Von der Leynova opozarja na oskrbo s plinom v letu 2023

09. 11. 2022 17.03

Evropska unija je na področju energetske oskrbe pripravljena na zimo. Kljub temu bo leto 2023 pri oskrbi s plinom bolj vprašljivo in zahtevno, pravi Ursula von der Leyen. Evropi bi namreč lahko zmanjkalo za 30 milijard kubičnih metrov plina, kar predstavlja glavno oviro za EU.

'Kar se tiče evropskega prava, prodaje Fortenove ni bilo'

08. 11. 2022 15.52

Kar se tiče evropskega prava, prodaja Fortenove ni bila izvedena, je v prvem intervjuju po prodaji 43-odstotnega lastniškega deleža ruske banke Sberbank v Fortenovi arabskemu vlagatelju Saifu bin Marhanu Alketbiju dejal glavni izvršni direktor skupine Fortenova Fabris Peruško. V registru je kot lastnica še vedno vpisana Sberbank, je dodal.

Reševanje podnebne krize: 'Skupaj bomo obstali ali propadli'

07. 11. 2022 06.13

V egiptovskem Šarm el Šejku se je v okviru podnebne konference COP27 začel dvodnevni vrh voditeljev, osrednji politični dogodek konference. V imenu Slovenije se je vrha udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi nagovoril svetovne voditelje. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres jih je pozval: "Izberite sodelovanje ali pa skupinski samomor." Kot je poudaril, se človeštvo katastrofi izogne le s sodelovanjem v boju proti podnebni krizi. "Skupaj bomo obstali ali propadli," je poudaril tudi Pahor.

Vlada prevzema nadzor nad proizvajalci nafte, plina in letalskih motorjev

07. 11. 2022 18.27

Ukrajinska država bo prevzela nadzor nad petimi strateško pomembnimi podjetji za zagotovitev potreb vojske v vojni proti Rusiji, je sporočila vlada v Kijevu. Med podjetji sta tudi največji proizvajalec nafte in plina v državi Ukrnafta ter proizvajalec letalskih motorjev Motor Sich.

Vučić: Namesto za albanske institucije naj ZDA in EU skrbijo za sever Kosova

07. 11. 2022 11.00

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je odločitev Srbov, da zapustijo kosovske institucije, označil za zgodovinsko in opozoril pred katastrofo na Kosovu, če ZDA ne bodo ukrepale. Kosovski premier Albin Kurti pa je sporočil, da poskus srbskih oblasti, da destabilizirajo razmere na Kosovu, ne bo uspel.

Ukrajinske sile poškodovale jez na reki Dneper, Kijev ostaja brez elektrike

06. 11. 2022 16.25

Ukrajinske sile so danes v obstreljevanju ukrajinske regije Herson, ki si jo je septembra priključila Rusija, poškodovale jez Nova Kahovka na reki Dneper, so opozorile ruske okupacijske oblasti. V mestu Herson zaradi obstreljevanja ni vode in elektrike. Medtem v Kijevu nenehno prihaja do izpadov elektrike.

Iran priznal: Rusiji smo prodali brezpilotne letalnike

05. 11. 2022 11.35

Iranski zunanji minister Hosein Amirabdolahijan je priznal, da je Iran Rusiji dobavljal brezpilotne letalnike. Vendar pa je ob tem poudaril, da dronov ni bilo veliko ter da so jih v Rusijo poslali še pred vojno v Ukrajini. Po navedbah ministra Iran Rusiji od začetka ruske invazije v Ukrajini ne pošilja orožja.

Scholz: Kitajska naj uporabi svoj vpliv in pritisne na Rusijo

04. 11. 2022 06.15

Nemški kancler Olaf Scholz je na obisku v Pekingu pozval kitajskega predsednika Ši Džinpinga, naj uporabi svoj vpliv in pritisne na Moskvo, da se vojna v Ukrajini čim prej konča. Ruskega predsednika Vladimirja Putina pa je pozval, naj podaljša sodelovanje pri sporazumu o izvozu žita iz ukrajinskih črnomorskih pristanišč. Kitajski predsednik Ši Džinping pa je dejal, da obisk krepi praktično sodelovanje Kitajske in Nemčije.

Evropa želi okrepiti domačo proizvodnjo baterij: kako konkurirati Azijcem?

03. 11. 2022 11.01

V okviru spodbujanja zelenega prehoda si Evropa prizadeva okrepiti domačo proizvodnjo baterij za električna vozila. A evropska zagonska podjetja, ki jih želijo proizvajati in konkurirati azijskim velikanom, se soočajo s številnimi izzivi. Proizvodnja baterij je namreč draga, podjetja pa le stežka pridobijo zadostna finančna sredstva za zagon in gradnjo tovarn.