EU in ZDA

Putinovi apetiti (in napake): 'Ko sklenete kompromis, ni nikoli konca'

17. 07. 2022 08.11

Anton Semiženko je v Ukrajini dolga leta delal kot novinar – reporter. Vojna ga je postavila v novo vlogo. Ureja objave v angleškem jeziku na portalu Babel. Kot poudarja, je podoba Ukrajine v tujih medijih ključna, saj je nanjo vezana zahodna pomoč. Z njim smo se pogovarjali o poteku vojne, pričakovanjih, prihodnosti, predvsem pa o apetitih Vladimirja Putina, ki jih je vse več Evropejcev pripravljeno spregledati, saj kontinent kleca pod naraščajočimi cenami. Putina v resnici ne zanima Donbas, opozarja sogovornik v odgovor vsem, ki predlagajo hitro končanje vojne s predajo vzhoda Ukrajine.

EU pripravlja dodatne sankcije proti Rusiji, tudi na uvoz zlata

15. 07. 2022 11.50

Evropska unija pripravlja dodatne sankcije proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino, ki bodo glede na napovedi podpredsednika Evropske komisije Maroša Šefčoviča vključevale tudi prepoved uvoza ruskega zlata. Poleg tega želijo onemogočiti izogibanje sankcijam. Do sankcij pa je bil kritičen madžarski premier Viktor Orban. Prepričan je, da sankcije škodujejo evropskemu gospodarstvu bolj kot Moskvi, poleg tega ne prispevajo h končanju vojne v Ukrajini.

V napadu na ukrajinsko Vinico umrlo 23 ljudi, pogrešajo jih še 39

15. 07. 2022 09.16

V četrtkovem ruskem zračnem napadu na ukrajinsko mesto Vinica je v raketiranju po zadnjih podatkih umrlo 23 ljudi, med katerimi so tudi trije otroci, identificirali so šest žrtev. 66 je ranjenih, od tega jih je pet v kritičnem stanju, 34 jih ima hude poškodbe. Napad se je zgodil v dopoldanskem času, ko je bilo na ulicah polno ljudi, ukrajinske oblasti pa so sporočile, da še vedno pogrešajo 39 oseb. Na Baliju poteka dvodnevno srečanje 20 največjih gospodarstev na svetu, ki se je začelo v senci ukrajinske vojne, ki je razburkala trge, zvišala cene hrane in inflacijo.

Komisija napoved gospodarske rasti za območje evra rahlo znižala

14. 07. 2022 13.12

Evropska komisija je napoved gospodarske rasti celotne EU za letos ohranila pri 2,7 odstotka, kolikor je napovedala že maja. Za območje evra jo je medtem znižala z 2,7 na 2,6 odstotka. Za leto 2023 je napoved oklestila na 1,5 oz. 1,4 odstotka. Inflacija v območju z evrom (7,6 odstotka) in EU (8,3 odstotka) bo medtem letos rekordno visoka.

'Število primerov smrti zaradi covida ne narašča intenzivno'

14. 07. 2022 09.48

Število okužb s koronavirusom v aktualnem valu še vedno narašča. Sedemdnevno povprečje je po najnovejših podatkih Covid-19 sledilnika zraslo na 1389. V sredo pa so potrdili 1738 okužb. Počasi narašča tudi število hospitalizacij, vendar Nuška Čakš Jager iz NIJZ poudarja, da so bolnikih v intenzivnih enotah tudi primarno zaradi drugih bolezenskih stanj.

Sodišče EU dopušča tožbo družbe Nord Stream 2 zoper evropsko direktivo

12. 07. 2022 10.29

Sodišče EU je ugotovilo delno dopustnost tožbe družbe Nord Stream 2 zoper direktivo, s katero so bila nekatera pravila notranjega trga z zemeljskim plinom razširjena na plinovode iz tretjih držav. Tožbo proti Evropski komisiji je švicarska hčerinska družba ruskega Gazproma vložila leta 2019.

Vrednosti dolarja in evra prvič po letu 2002 poravnani

12. 07. 2022 07.29

Skupna evropska valuta je v primerjavi z dolarjem zopet potonila in okoli 11.50 prvič po letu 2002 prišlo do izenačitve vrednosti obeh valut. Evro je sicer potem znova nekoliko pridobil. Zgodaj popoldne je bilo na borzi v Frankfurtu za en evro treba odšteti 1,0009 dolarja. V območju z evrom se namreč vse bolj pojavlja strah o pojavu recesije, na kar vpliva tudi zmanjšana dobava ruskega plina v Evropo zaradi vzdrževalnih del na plinovodu Severni tok 1. Dopoldne je bilo treba za skupno evropsko valuto na frankfurtski borzi odšteti 1,0003 dolarja. Vrednost evra je tako padla najnižje v 20 letih. Borzni indeksi po Evropi so v uvodu današnjega trgovanja obarvani v rdeče, vlagatelji sicer vse bolj pričakujejo, da bo območje z evrom zapadlo v recesijo.

'Pozabili so na tiste na tleh'

10. 07. 2022 09.38

"Letališča, pa tudi operaterji sprejema in odpreme potnikov ter letal so iz pandemije izšli z znatno manjšim številom zaposlenih. Kar pa je še huje, članice EU so med pandemijo namenjale obsežno finančno pomoč svojim letalskim družbam, vendar so popolnoma pozabile na zemeljski segment letalske industrije," opozarja nekdanji direktor več hrvaških letališč Tonči Peović, ki je predsedoval tudi mednarodnemu združenju letališč, ki letno prepeljejo več milijonov potnikov. Na evropskem nebu se zdaj vrstijo zamude in odpovedi poletov, na letališčih pa vlada kaos zaradi gneče.

Splav kot temeljna človekova pravica v EU?

07. 07. 2022 15.34

Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu sprejel resolucijo, v kateri je države članice Evropske unije pozval, naj pravico do umetne prekinitve nosečnosti uvrstijo med temeljne pravice povezave. Resolucijo so v odzivu na prepoved splava v ZDA evropski poslanci sprejeli s 324 glasovi za, 155 proti ter 38 vzdržanimi.

Von der Leynova opozorila na možnost popolne ustavitve dobave ruskega plina

06. 07. 2022 13.03

Evropska unija se mora po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen pripraviti ne le na zmanjšano dobavo plina iz Rusije, ampak tudi na morebitno popolno ustavitev. Kot je opozorila, ruski predsednik Vladimir Putin energijo očitno uporablja kot orožje, zato se moramo pripraviti tudi na to možnost.

Vrh Nata zaključen: Zavezništvo mora v 'nevarnem svetu' ostati močno in enotno

30. 06. 2022 19.39

Voditelji članic Nata so v Madridu sklenili tridnevno zasedanje, ki so ga zaznamovali močna politična sporočila in dejanski ukrepi v odziv na rusko agresijo v Ukrajini. Med najbolj odmevnimi je označitev Rusije za največjo grožnjo Natu, obenem v zvezi krepijo obrambno in odvračalno držo. Regiji južno od Nata pa so obljubili dodatno podporo. Rusija nadaljuje z iskanjem političnega, vojaškega in gospodarskega dobička, je medtem poudaril generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg. Poudaril je tudi, da mora ostati zavezništvo v tem "bolj nevarnem svetu" močno in enotno.

Članice Nata enotne: Rusija je največja grožnja za našo varnost

29. 06. 2022 06.30

Voditelji članic zveze Nato so sprejeli deklaracijo, v kateri so Rusijo označili za največjo in neposredno grožnjo varnosti zaveznic. Obenem so podprli nadaljnjo podporo Ukrajini ob spopadanju z rusko agresijo. Finsko in Švedsko pa so povabili k članstvu v zavezništvu. Obe državi sta se za vstop v Nato odločili zaradi ruskega napada na Ukrajino, vsaka država pa ima pravico samostojno odločiti, kateri zvezi se bo priključila, je bilo glavno sporočilo v razpravi poslancev.

Obljuba voditeljev G7: Milijardna pomoč za reševanje prehranske krize

28. 06. 2022 13.15

Voditelji držav skupine G7 so obljubili 4,5 milijarde dolarjev (dobre štiri milijarde evrov) za reševanje svetovne prehranske krize, ki jo je sprožila ruska invazija na Ukrajino. Dogovorili naj bi se tudi, da bodo preučili možnosti za omejitev cen ruske nafte, s čimer bi omejili prihodke Moskve za financiranje vojne v Ukrajini. "Skupina želi ohraniti visoko politično in gospodarsko ceno vojne za Putina in njegovo vlado," je ob zaključku srečanja dejal nemški kancler Olaf Scholz.

Zelenski voditelje G7 pozval k 'težkim kazenskim ukrepom' proti Rusiji

27. 06. 2022 13.35

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je voditelje držav G7 pozval, naj storijo vse, kar je v njihovi moči, da bi do konca leta končali rusko invazijo na Ukrajino. Pozval jih je tudi, naj okrepijo sankcije proti Rusiji. Države G7 so ob tem Ukrajini zagotovile nadaljnjo podporo.

Posmeh Putinu: 'Naredili bomo še goloprse posnetke na konju'

26. 06. 2022 19.42

Voditelji držav skupine G7 so se na skupnem kosilu ob začetku vrha posmehovali ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, ki veliko da na svoj mačistični videz. Šalili so se, da bi si morali zavihati rokave na srajcah ali pa celo bolj sleči.

Po nafti na črni seznam še zlato: 'Udarec v srce Putinovemu vojaškemu stroju'

26. 06. 2022 15.18

Države skupine G7 so se dogovorile za prepoved uvoza ruskega zlata, s čimer želijo še okrepiti sankcije proti Moskvi in ohromiti njen vojaški stroj v Ukrajini. Po oceni ZDA je zlato namreč drugi največji izvozni artikel Rusije in pomemben vir prihodkov Kremlja. Srečanje v dvorcu Elmau v Bavarskih Alpah so sicer spremljali tudi protesti, ki se jih je v Münchnu udeležilo več tisoč ljudi, nazadnje pa so se sprevrgli tudi v izgrede. Nemška policija je prijela štiri protestnike, ki so protestirali proti vrhu G7, in jih ovadila zaradi povzročitve telesnih poškodb.

Evropska shema za odobritev potovanj bo stekla leta 2023

26. 06. 2022 09.08

Evropska Unija je napovedala, da bo dolgo pričakovana shema za odpravo vizumov - ETIAS - pričela delovati maja 2023. Shema ETIAS se od vizumov razlikuje po tem, da je postopek hitrejši, obrazec pa se izpolni prek spleta in ne zahteva biometričnih podatkov. Vloga naj bi bila za večino potnikov odobrena v "nekaj minutah", zanjo pa bo treba plačati pristojbino v višini sedmih evrov. To je bistveno ceneje kot ameriški ESTA, za katerega potniki odštejejo malo manj kot 20 evrov.

Sloveniji ob dnevu državnosti čestitala tudi kraljica Elizabeta in Biden

25. 06. 2022 07.42

Prvi predsednik republike Milan Kučan in predsednik prve slovenske vlade Lojze Peterle si ob 31. obletnici osamosvojitve Slovenije želita večje enotnosti slovenskega naroda. Slovenija medtem ob dnevu državnosti prejema čestitke številnih svetovnih voditeljev. Predsednik Borut Pahor je tako med drugim prejel čestitke britanske kraljice Elizabete II., ameriškega predsednika Joeja Bidna, nemškega predsednika Frank-Walterja Steinmeierja in francoskega predsednika Emmanuela Macrona.

Avstrijski kancler: Nepredstavljivo je, da Ukrajina pred BiH dobi status kandidatke

22. 06. 2022 20.38

Avstrijski kancler meni, da je nepredstavljivo, da bi Ukrajina dobila status kandidatke za članico Evropske unije pred BiH. Pred dvodnevnim zasedanjem Evropskega sveta, na katerem bodo odločali o podelitvi statusa kandidatke Ukrajini in Moldaviji, so tako številni evropski voditelji, pa tudi parlament BiH, EU pozvali, naj enako možnost ponudijo tudi BiH in drugim državam Zahodnega Balkana.

Šef IEA Evropo opozarja, naj se pripravi na zimo brez ruskega plina

22. 06. 2022 18.01

Evropa se mora takoj pripraviti na možnost, da bo Rusija prihodnjo zimo ustavila ves izvoz plina v regijo, je opozoril šef Mednarodne agencije za energijo. Evropske vlade je pozval, naj delajo na zmanjšanju povpraševanja po plinu in vzdrževanju jedrskih elektrarn.

Ukrajina poroča o pomembni zmagi nad ruskimi silami na Kačjem otoku

22. 06. 2022 14.58

Potem ko je Rusija v torek trdila, da je uspešno odbila ukrajinski napad na Kačji otok, se je zdaj oglasila tudi Ukrajina, ki sporoča nekoliko drugačno zgodbo. Ukrajinske sile namreč trdijo, da so v vnovičnem poskusu zavzetja tega strateško pomembnega otoka v Črnem morju dosegle "pomembno" zmago. V Donbasu se medtem nadaljujejo hudi boji. "Tam zunaj je pravi pekel," je dejal guverner regije Lugansk Sergej Hajdaj, pri čemer je govoril o Severodonecku, ki je že več tednov pod hudim obstreljevanjem. Medtem pa je nekdanji ruski oligarh evropskim voditeljem namenil ostra opozorila. "Ne pogajajte se s Putinom, ker je bandit. In kaj naredijo razbojniki v situaciji, ko ima premoč? Svojo žrtev skuša pokončati," je dejal.

65 odstotkov Evropejcev meni, da je članstvo v EU dobra stvar

22. 06. 2022 07.00

Spomladanska raziskava Eurobarometra kaže, da je ruska vojna proti Ukrajini okrepila podporo javnosti EU. Gospodarske sankcije EU proti Rusiji podpira 80 odstotkov vprašanih, 59 odstotkov vprašanih meni, da mora biti obramba svobode in demokracije prednostna naloga. Zaradi vojne v Ukrajini 61 odstotkov Evropejcev ni prepričanih, da bo njihovo življenje ostalo nespremenjeno. Rusijo pozitivno ocenjuje le 10 odstotkov vprašanih, so poglavitne ugotovitve tokratne raziskave. Da je članstvo države v EU dobra stvar, ocenjuje 67 odstotkov anketirank in anketirancev iz Slovenije.

Rusija naj bi odbila napad na Kačji otok, Putin napovedal uporabo sodobnih orožij

21. 06. 2022 15.19

Ruska vojska je sporočila, da je v ponedeljek odbila ukrajinski napad na strateško pomemben Kačji otok v Črnem morju, ki ga je Moskva zavzela že ob začetku invazije. Prav tako naj bi ruske sile odrezale ukrajinsko vojsko od oskrbe na širšem območju Severodonecka in Lisičanska. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem na srečanju z diplomanti vojaške akademije v Moskvi izjavil, da je ponosen na ruske vojake v Ukrajini, in dodal, da "delujejo pogumno, profesionalno, kot pravi junaki". Obljubil je uspešno spopadanje s sankcijami proti Rusiji in napovedal uporabo sodobnejših orožij.

V Rigi nov poziv Pahorja k podpori BiH za status kandidatke za vstop v EU

20. 06. 2022 19.09

Borut Pahor je na uradni otvoritvi vrha pobude Tri morja v Rigi v svojem nastopu na predsedniškem panelu predsednike držav EU med drugim pozval, naj njihove države na Evropskem svetu podprejo pobudo, da Bosna in Hercegovina pridobi status kandidatke za vstop v unijo. Predsednik je že prejšnji teden v Bruselj poslal pismo, v katerem se zavzema za članstvo BiH v EU.

Ukrajina zasegla premoženje največje proruske stranke v državi

20. 06. 2022 11.14

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je opozoril, da bo Rusija v prihodnjih dneh okrepila napade v Ukrajini, medtem ko Kijev pričakuje zgodovinsko odločitev Evropske unije o podelitvi statusa kandidatke za članstvo v povezavi. Visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Josep Borrell je medtem rusko blokado ukrajinskih pristanišč, ki močno ovira izvoz žita iz Ukrajine, označil za vojni zločin. Poudaril je, da bo morala Rusija odgovarjati, če bo še naprej blokirala izvoz žita. Ukrajinske oblasti so medtem prepovedale delovanje največje proruske stranke v državi. Njeno premoženje bo preneseno v državno last. Ruski mediji pa poročajo o napadu na naftne ploščadi v Črnem morju, ki je za seboj pustil več ranjenih in pogrešanih.

Ne pozabite na pravočasno ureditev zdravstvenega zavarovanja za tujino

20. 06. 2022 16.04

Pred začetkom poletne turistične sezone na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) opozarjajo zavarovance, naj si pravočasno uredijo zdravstveno zavarovanje v tujini in pridobijo evropsko kartico, s tem pa se izognejo plačevanju visokih stroškov zdravstvenih storitev v tujini. Evropska kartica je sicer brezplačna.

Spomenka Hribar za neuvrščenost po vzoru Tita in Jugoslavije

18. 06. 2022 19.50

Po mirovniškem pismu Aurelija Jurija in 'pravičniškem' Luke Lisjaka Gabrijelčiča prihaja še tretji poziv Golobovi vladi glede pozicioniranja Slovenije do ukrajinske vojne. Tretjo pot predlaga filozofinja in publicistka Spomenka Hribar, in sicer posodobljeno Titovo zunanjepolitično domislico: gibanje neuvrščenih oziroma Evropskih neuvrščenih. Zunanja ministrica Tanja Fajon bo vse ideje pretresla v petek na prvem zasedanju prevetrenega strateškega sveta za zunanjo politiko. In kdo vse bo v njem svetoval ministrici?

Marjan Šarec: Ne bom se v srajci v tanku vozil in bombe metal

18. 06. 2022 17.02

Dobrega ministra za obrambo je danes težko najti. Možnosti ni veliko. Kdor sprejme resor, morda ne razume zapletenosti domala nerešljivih problemov vojske ali pa, da je dovolj nor ali dovolj pogumen, da je prepričan, da rešitve so. Marjan Šarec v prvem intervjuju v vlogi ministra za obrambo govori o teh problemih. O drugačnih poteh do srednjih bataljonskih skupin, brez boxerjev, o zadrževanju dobrih rešitev prejšnje vlade in o lekcijah bitk Karabaha in Ukrajine. Na ministrstvu za obrambo nas sprejme z značilnim vodoravnim nasmeškom, ko ne veš, ali te čaka kakšna imitacija, domislica ali pa le zakriva resnost zapletenega stanja na ministrstvu.

Putin: Rusija ne nasprotuje članstvu Ukrajine v EU

17. 06. 2022 20.13

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes zagotovil, da Rusija ne nasprotuje članstvu Ukrajine v EU. Kot je dejal, ne gre za vojaško organizacijo, vsaka država pa ima po njegovem pravico, da se sama odloči glede pristopa gospodarskim zavezništvom.

Finančni ministri EU Poljski odprli pot do sredstev za okrevanje

17. 06. 2022 17.40

Finančni ministri EU so Poljski danes odprli pot za črpanje 35,4 milijarde evrov iz sklada za okrevanje po koronski krizi. Ta korak zaradi vprašanj, povezanih s spoštovanjem vladavine prava, v Uniji povzroča napetosti. Brez soglasja za svoj načrt ostaja Madžarska, ki obenem blokira dogovor glede minimalne obdavčitve podjetij.