EU in ZDA

Severna in Južna Koreja prvič izstrelili rakete ob obali druga druge
02. 11. 2022 07.29
Severna Koreja je izstrelila več kot deset raket različnih vrst, od katerih je ena pristala blizu južnokorejskih voda, kar je južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol označil za "dejansko ozemeljsko invazijo". Južnokorejska vojska je v odgovor izstrelila tri rakete zrak-zemlja, nato je Pjongjang izstrelil še štiri balistične rakete.

Putin za ukrajinska bojišča novači komandose, ki so jih izurili Američani
01. 11. 2022 10.05
Rusija se je začasno umaknila iz sporazuma o izvozu žita preko Črnega morja, na sedežu Združenih narodov pa sta si ukrajinski in ruski diplomat izmenjala ostre besede, pri čemer je ukrajinski odločitev Moskve označil za izsiljevanje. Ruski veleposlanik mu ni ostal dolžan. Obtožil je Kijev, da uporablja črnomorski ladijski koridor za dostavo žita na svetovne trge le pod pretvezo, v resnici pa da gre za "vojaške in sabotažne namene" proti njihovi floti in opozoril, da ne bodo dovolili prehoda ladij brez ruske odobritve. Rusija zdaj od Kijeva zahteva "resnična zagotovila o doslednem spoštovanju istanbulskega sporazuma, zlasti o neuporabi humanitarnega koridorja v vojaške namene".

Zgodba o 'vrtu' in 'džungli' – breme evropskega človeka v 21. stoletju
29. 10. 2022 07.20
Josep Borell, visoki predstavnik EU za zunanje zadeve in varnostno politiko, sicer pa dolgoletni politik in član socialistične stranke v Španiji, je na odprtju programa Evropske diplomatske akademije v Brugesu v okviru Collège d'Europe svoj uvodni nagovor koncipiral v kontekstu teze o barbarih in civiliziranih ljudstvih, v okviru zaščite "vrta" pred "džunglo" ter moralni dolžnosti "vrtnarjev", da civilizirajo "džunglo".

Kosovo vztraja pri preregistraciji vozil, a je podaljšalo rok
28. 10. 2022 21.20
Kosovska vlada še naprej vztraja pri svoji odločitvi glede registrskih tablic, je pa premier Albin Kurti sporočil, da so podaljšali končni rok za preregistracijo vozil. Rok, ki bi se moral izteči v ponedeljek, bo podaljšan do 21. aprila 2023, implementiran pa bo v več fazah. Sprva bodo prebivalci, ki ne bodo preregistrirali vozil na kosovske tablice, prejeli opomin, nato denarne kazni. Po 21. aprilu bo dovoljena izključno raba tablic Republike Kosovo. Kot je dejal Kurti, je bila odločitev sprejeta kot odgovor na povečano mednarodno "občutljivost" za mir in varnost na Kosovu.

EU sporoča Musku: Twitter bo v Evropi delal po EU pravilih
28. 10. 2022 06.23
Najbogatejši človek na svetu Elon Musk je zaključil svoj 44 milijard evrov vreden prevzem Twitterja. Po mesecih pravnih prepirov in javnih nesoglasij je saga končno zaključena, Musk pa je takoj odpustil najvišje vodstvene delavce, vključno z izvršnim direktorjem podjetja Paragom Agrawalom. Musk je na svojem družbenem omrežju ob prevzemu napisal: "Ptica je osvobojena," na kar se je hitro odzval Thierry Breton, francoski politik in sedanji komisar za notranji trg Evropske unije ter napisal, da bo "v Evropi ta ptica letela po pravilih EU".

Iran uvedel sankcije tudi evroposlancu Milanu Zveru
27. 10. 2022 10.48
Med posamezniki iz Evropske unije, proti katerim je Iran v sredo uvedel sankcije, je tudi slovenski evroposlanec Milan Zver (EPP/SDS). Zver je uvedbo sankcij označil za "absurdni odziv iranskega režima, ki kaže na to, da so moja neprestana prizadevanja in obsodbe nasilja nad iranskim ljudstvom bile slišane". Sankcije je Iran uvedel še proti petim drugim evropskim poslancem. Evropska unija zavrača sankcije, ki jih je Iran uvedel proti več pravnim osebam in posameznikom iz EU, pravijo tudi da gre za politično motivirane sankcije. Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Mestola je sankcije obsodila.

Južna Afrika zavrača zaseg sankcionirane ruske superjahte
26. 10. 2022 08.01
Južnoafriška republika bo sankcioniranemu ruskemu oligarhu dovolila privezati svojo superjahto Nord v Cape Townu. Plovilo, vredno okoli 522 milijonov evrov, ki pripada Alekseju Mordašovu, sicer tesnemu prijatelju in zavezniku Vladimirja Putina, je v začetku tedna zapustilo Hongkong, kjer so prav tako dovolili privez. Kljub pozivom opozicije, naj jahto zaseže, je južnoafriška vlada pojasnila, da ne vidi nobenega razloga za upoštevanje zahodnih sankcij.

Poziv iz Zagreba: Rusija naj se umakne iz Ukrajine
25. 10. 2022 10.49
Udeleženci vrha prve parlamentarne Krimske platforme v Zagrebu so v skupni deklaraciji potrdili, da spoštujejo mednarodno priznane meje Ukrajine, obsodili so nezakonite aneksije in Rusiji poslali sporočilo, naj se umakne iz Ukrajine in konča vojno. Med 42 delegacijami iz 32 držav je tudi slovenska, ki jo zastopa predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, ki je poudarila, da morajo evropski državljani spoznati, da Ukrajina krvavi tudi za Evropo in vsako drugo demokratično državo. Udeležence konference sta med drugim nagovorila predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi in ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je sporočil, da potrebuje le tri stvari: finančno in vojaško pomoč ter sankcije Rusiji.

Krvavi konflikt v Etiopiji: v vojsko vpoklicani tudi ostareli moški in mlade ženske
23. 10. 2022 17.23
Že skoraj dvoletni krvavi konflikt v Etiopiji se nadaljuje. V torek so iz Adis Abebe sporočili, da so etiopske oborožene sile zavzele tri mesta v pokrajini Tigray, kjer od avgusta potekajo okrepljeni spopadi med Tigraysko ljudsko osvobodilno fronto (TPLF) in vladnimi silami. Do zavzetja prihaja dan po tem, ko so pri ZN izrazili zaskrbljenost zaradi razmer v pokrajini.

EU načrtuje pomoč Ukrajini v višini 1,5 milijarde evrov mesečno
21. 10. 2022 16.22
Drugi dan srečanja v Bruslju so voditelji EU razpravljali o o vse intenzivnejši agresiji Rusije. Ob tem je Evropski svet izpostavil, da Rusija nima mednarodnopravne podlage za ukrepanje na ozemlju Ukrajine, in ponovno izrazil močno podporo ozemeljski celovitosti te države. Hkrati so Rusijo pozvali k takojšnjemu umiku sil s celotnega ozemlja napadene države, ustavitvi vseh napadov in k preučitvi možnosti za zagotovitev sojenja storilcem. Ursula von der Leyen je po koncu srečanja dejala, da Unija načrtuje pomoč Ukrajini v višini 1,5 milijarde evrov mesečno.

Berlusconi razburil z izjavo, da sta s Putinom (še vedno) tesna prijatelja
19. 10. 2022 09.49
Skrivni posnetek pogovora Berlusconija s člani njegove poslanske skupine Naprej, Italija razkriva, da sta Berlusconi in Putin znova v stiku. Še več, za rojstna dneva sta si izmenjala darili. S tem je nekdanji italijanski premier močno razburil politično sceno, še posebej v času, ko na mandat za sestavo nove vlade čaka desničarka Giorgia Meloni. Številni opozarjajo, da bi lahko Berlusconijeve izjave najbolj škodovale Tajaniju, ki si obeta položaj zunanjega ministra v novi vladi.

'Hrvaška kot zmagovalka evropske energetske krize'
17. 10. 2022 21.25
Medtem ko je vojna v Ukrajini pokazala na odvisnost Evropske unije od ruskih fosilnih goriv, se je kot "rešitelj" na evropski strani pokazal Jadranski naftovod. Naftovod, ki je bil sprva zamišljen kot jugoslovanski konkurent sovjetski infrastrukturi, bi lahko Hrvaški pomagal, da iz evropske energetske krize 'izstopi kot zmagovalka', ocenjujejo analitiki Financial Timesa. V Zagrebu sicer načrtujejo podvojitev zmogljivosti naftovoda - ta naj bi po novem znašala dva milijona ton mesečno. Povečanje zmogljivosti naftovoda pa bi hkrati pomenilo tudi rešilno bilko za Madžarsko, Slovaško, Slovenijo, Srbijo in Bosno.

Agrokor dokončno ugasnil
13. 10. 2022 10.31
Postopek izredne uprave nad prezadolženim hrvaškim koncernom Agrokor, ki se je začel 10. aprila 2017, je končan. V tem času so uspešno prestrukturirali njegovo poslovanje vključno s slovenskim Mercatorjem. V postopku so poplačali dolgove do malih dobaviteljev, ostali upniki so bili poplačani v povprečju 60-odstotno.

'Napad na Natovo oskrbo z energijo bi izzval enoten in odločen odgovor'
12. 10. 2022 06.35
Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg se je zavezal, da bo kot odziv na nastalo škodo na plinovodih Severni tok okrepil zaščito kritične infrastrukture. Ob tem pa je opozoril tudi, da bi namerni napad na oskrbo z energijo zavezništva izzval enoten in odločen odgovor. EU namreč meni, da sta bila plinovoda Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju prejšnji mesec tarča sabotaže. Zahodne zaveznice so pripravljene na dolgoročno obrambno podporo Ukrajine. Predstavniki več kot 50 zahodnih držav, ki sestavljajo kontaktno skupino za obrambo Ukrajine, so se sestali v Bruslju in izrazili pripravljenost za nadaljnjo krepitev najnujnejših in dolgoročnih obrambnih zmogljivosti te države.

Bidnova strategija nacionalne varnosti: največji geopolitični izziv ZDA Kitajska
12. 10. 2022 19.54
Prva formalna strategija nacionalne varnosti vlade demokratskega predsednika ZDA Josepha Bidna kljub trenutni osredotočenosti na vojno v Ukrajini kot največji geopolitični izziv ZDA izpostavlja Kitajsko, ob tem pa poudarja pomen obnove in utrditve zavezništev za uspešno soočanje z izzivi tega desetletja.

Orban: Edino upanje za mir je Donald Trump
11. 10. 2022 19.31
Madžarski premier Viktor Orban se je v torek med bivanjem v Berlinu zavzel za pogajanja med Rusijo in ZDA o miru v Ukrajini, pri čemer je kot primernega pogajalca navedel nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa. "Morda se bo to marsikomu zdelo brutalno, a upanje za mir se imenuje Donald Trump," je dejal Orban v pogovoru za nemško revijo Cicero, kjer je bilo govora o globalnih političnih razmerah.

IMF: 'Povečuje se tveganje za recesijo'
11. 10. 2022 07.24
Direktorica Mednarodnega denarnega sklada Kristalina Georgieva in predsednik Svetovne banke David Malpass sta na začetku letnih zasedanj mednarodnih finančnih ustanov v Washingtonu opozorila na nevarnost svetovne recesije. V poročilu o svetovnih gospodarskih obetih je IMF napoved za svetovno gospodarsko rast za letos ohranil pri 3,2 odstotka. Za leto 2023 jo je znižal za 0,2 odstotne točke na 2,7 odstotka, ob tem pa posvaril pred morebitnim vnovičnim znižanjem.

Svet obsoja ruske raketne napade, v Ljubljani shod v podporo Ukrajini
10. 10. 2022 10.38
Da Slovenija najostreje obsoja podle raketne napade ruske vojske na Kijev in druga ukrajinska mesta, sporoča slovensko zunanje ministrstvo. Jasno so tudi dejali, da sta obstreljevanje stanovanjskih zgradb in ubijanje civilistov vojna zločina. "Svetu ponovno kaže, s kakšnim režimom se soočamo, režimom, ki med otroke seje teror in smrt," je medtem zapisala predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola, ki je zagotovila, da Evropa ne bo spregledala tega kriminala. Napade sta obsodila tudi predsednik ZN Guterres in Biden. Peking medtem po novih napadih na Kijev poziva k umiritvi napetosti.

Ste anticepilka? 'To je, kot bi me vprašali, ali sem vegetarijanka. Nisem.'
09. 10. 2022 07.00
Ginekologinja Sabina Senčar pravi, da je njen politični vzornik dr. Janez Drnovšek. Pred našim mikrofonom smo jo gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati. Ocenila je, da bi morali pristojnosti predsedniške funkcije razširiti, med političnimi krizami in interesi pa bi, je prepričana, krmarila dobro, saj bi vedno delovala s stališča "vsi smo enaki". Kot predsednica države bi se osredotočila na reševanje energetske krize in krize v slovenskem zdravstvu, ko gre za zunanjo politiko, pa je kritična do tega, kar danes predstavljata EU in Nato. Pa bi predlagala izstop? Pa tudi – ali meni, da bi se morala Ukrajina odpovedati Krimu in štirim regijam, ki jih je pred kratkim priključila Rusija?

Putinovih 70
07. 10. 2022 07.36
Danes praznuje Vladimir Putin. Ruski voditelj, za del sveta osovražen, del pa mu želi, da bi živel (in vladal) še enkrat toliko časa. Prehodil je pot od obveščevalca preko birokrata na lokalni ravni do najvišjega položaja v državi. Putin je na oblasti že 23 let in že skoraj tako dolgo s svojimi potezami dela sive lase zahodnemu svetu oziroma svojim tamkajšnjim kolegom. Njegove lastnosti, kot so odločnost pri doseganju zastavljenih ciljev, nepopustljivost in želja po prevladi, v nekaterih vzbujajo občudovanje, v drugih pa strah, da bo odšel v velikem slogu, če bo kdaj stisnjen v kot. V smislu, da bo takrat pritisnil na zloglasni "rdeči gumb".

Članice EU potrdile nov sveženj sankcij, Rusija kritična do cenovne kapice
06. 10. 2022 20.20
Potem ko so članice EU uradno potrdile dogovor o osmem svežnju sankcij proti Rusiji zaradi invazije na Ukrajino, so te z objavo v Uradnem listu EU tudi stopile v veljavo. Sveženj med drugim vključuje pravno podlago za uvedbo cenovne kapice za rusko nafto in širi seznam posameznikov in pravnih oseb, za katere veljajo sankcije. Ruske oblasti so do uvedbe cenovne kapice kritične.

ZDA neuspešno lobirale, zdaj besne: 'Opec se je postavil na stran Rusije'
06. 10. 2022 16.26
Bela hiša je obtožila skupino Opec+, da se je postavila na stran Rusije, potem ko so se države članice dogovorile o znatnem zmanjšanju črpanja nafte. Bidnova administracija je v luči prihajajočih kongresnih volitev pred srečanjem dlje časa lobirala za povečanje črpanja in pritiskala na arabske države, a neuspešno.

V Hongkong priplula 530 milijonov evrov vredna jahta ruskega tajkuna
06. 10. 2022 14.53
140 metrov dolga in več kot pol milijarde evrov vredna jahta sankcioniranega ruskega tajkuna se je v sredo zvečer zasidrala v Hongkongu. Ker je bila že od konca marca "na varnem" v Vladivostoku, se zdaj postavlja vprašanje, kaj je razlog za potovanje.

GSO na evropskih krožnikih? 'Tehnike genskega spreminjanja so čudovite'
05. 10. 2022 19.15
Letošnja poletna suša, ki velja za najhujšo v zadnjih 500 letih, je v Evropi povzročila veliko opustošenje pridelkov. Uničila je sončnična polja na Madžarskem, za tretjino zmanjšala pridelek oljk v Španiji in ogrozila industrijo medu v Romuniji. Kmetje se podnebnim spremembam, ki prinašajo nepredvidljivo vreme in vse več ekstremov, zelo težko prilagajajo. Vse več evropskih zakonodajalcev pa na to odgovarja, da je rešitev na dosegu roke – v obliki gensko spremenjenih pridelkov z novo metodo, pri kateri DNK rastline z genomom druge 'le preuredimo'. A ker gre za novo tehnologijo, je EU kljub stari regulativi na tem področju zadržana. Komisija je vseeno napovedala, da bo do junija pripravila nov zakonodajni predlog.

'Če ima kdo predlog, kaj je boljše od Nata, sem se z njim pripravljen pogovarjati'
04. 10. 2022 06.00
Kočevski župan Vladimir Prebilič še vedno cilja na uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev, čeprav mu ankete tega ne napovedujejo. Kot pravi, bodo soočenja kandidatov premešala karte, saj bodo v ospredje prišle vsebinske razprave. Strokovnjak za obramboslovje in predavatelj na Fakulteti za družbene vede tudi opozarja, da nekateri pozivi k izstopu iz Nata, kljub vsem njegovim napakam, niso dobro premišljeni, nevtralna drža pa da bi dejansko peljala v delno militarizacijo družbe, na katero pa nismo pripravljeni. Poudarja tudi pomen decentralizacije države, pri aktualnem predsedniku pa pogreša "več odločnosti in jasne drže". Kot pravi, mora predsednik s svojim stališčem in prezenco jasno povedati, kadar se stvari v družbi ne odvijajo v dobrobit vseh.

Jahta ruskega milijarderja naprodaj za skoraj 30 milijonov evrov
01. 10. 2022 15.53
Na prodaj je 51 metrov dolga superjahta MySky v lasti ruskega milijarderja Igorja Kesajeva. Ameriški prodajalec luksuznih jaht jo sedaj prodaja za 29,5 milijona evrov.

Putin razglasil štiri nove ruske regije. Ukrajina uradno zaprosila za članstvo v Natu
30. 09. 2022 14.33
Ruski predsednik Vladimir Putin je na slovesnosti v Kremlju podpisal dokumente o priključitvi ukrajinskih regij Herson, Zaporožje, Doneck in Lugansk k Rusiji, skupaj s predstavniki proruskih oblasti vsake od štirih regij. Pri tem se je skliceval na rezultate referendumov, ki so jih proruske oblasti pretekli teden izvedle v štirih južnih in vzhodnih ukrajinskih regijah. "Ljudje so se odločili, odločitev je dokončna," je povedal. V govoru dejal, da Rusija ne bo živela po "lažnih pravilih" Zahoda, ZDA in njene zaveznice pa da vodijo 'hibridno vojno'. Medtem je Ukrajina uradno vložila prošnjo za članstvo v zvezi Nato, je sporočil njen predsednik Volodimir Zelenski. Podporo odločitvi Ukrajine, da se pridruži zavezništvu je izrazil tudi generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg. Voditelji EU so sicer kmalu po podpisu dokumentov o priključitvi obljubili, da ne bodo nikoli priznali nezakonite ruske priključitve. "Amerika in njeni zavezniki se ne bodo pustili ustrahovati. Putin nas ne bo prestrašil," je bil v prvem odzivu oster ameriški predsednik Joe Biden.

Iz poškodovanih plinovodov ušla že več kot polovica plina
28. 09. 2022 11.01
Več kot polovica plina je že ušla iz plinovodov Severni tok 1 in 2, ki sta ju v ponedeljek prizadeli še nepojasnjeni detonaciji, je sporočila danska agencija za energijo. Po izračunih agencije se bosta ob nespremenjenih razmerah plinovoda izpraznila do nedelje, pri čemer pa bo v ozračje ušla velika količina toplogrednih plinov. Evropski voditelji so medtem prepričani, da je uhajanje plina na plinovodih Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju posledica ciljno usmerjenih napadov. Kdo stoji za njimi, ni jasno. Zahod je s prstom hitro pokazal na Rusijo, ki je vse obtožbe zavrnila in jih označila za "neumne in absurdne".

EU in ZN ne priznavata izidov ruskih referendumov v Ukrajini
28. 09. 2022 07.11
EU je obsodila nezakonite referendume, ki so jih v štirih zasedenih ukrajinskih regijah izvedle proruske okupacijske oblasti, kot tudi njihove ponarejene izide, je na Twitterju sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Tudi generalna podsekretarka ZN za politične zadeve Rosemary DiCarlo je v torek Varnostnemu svetu ZN povedala, da ZN ostajajo v polnosti zavezani suverenosti, enotnosti, neodvisnosti in ozemeljski celovitosti Ukrajine znotraj njenih mednarodno priznanih meja. Referendumov ne priznava niti Kitajska. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je sporočil, da Srbija ne more in ne bo priznala priključitve štirih regij na vzhodu Ukrajine Rusiji. "Mi ščitimo svojo ozemeljsko celovitost in v našem interesu je, da ščitimo ozemeljsko celovitost mednarodno priznanih držav, to je za nas ključno," je poudaril.

Politico: Predlog G7 o omejitvi cen nafte predstavlja tveganje
28. 09. 2022 08.49
Voditelji G7 so se v začetku septembra dogovorili, da bodo uvedli omejitev cen za izvoz ruske energije, a Politico poroča, da predlog predstavlja tveganje. Evropa, ki ima v svetovni panogi pomorskega zavarovanja osrednji položaj, bi le-tega lahko izkoristila, da bi ruske prihodke od energije zmanjšala ne le prek sankcij držav EU, ampak tudi prek vpliva tretjih držav. Težava nastane, če se tretje države dogovoru ne bodo želele pridružiti, in za zdaj kaže, da mu niso naklonjene. Peking namesto k sankcijam poziva k dialogu, New Delhi se sklicuje na svojo "moralno dolžnost", da zagotovi cenovno dostopno energijo, Ankara pa je Evropi dejala, naj po uvedbi sankcij "žanje, kar je sejala".