EU in ZDA

Na ukaz o delni mobilizaciji se je odzvalo 10.000 'prostovoljcev'

22. 09. 2022 06.56

Na protestih po vsej Rusiji, ki so izbruhnili po tem, ko je Putin odredil delno vojaško mobilizacijo civilistov za bojevanje v Ukrajini, je bilo pridržanih več kot 1300 ljudi, največ v Moskvi in Sankt Peterburgu. Nekatere od njih so vpoklicali kar na policijskih postajah, čečenski mobilizanti pa se sami javljajo na poziv. Iz oddelka za mobilizacijo pri ruskih oboroženih silah so sporočili, da se je prvi dan javilo okrog 10.000 ljudi. Po njihovih navedbah gre za prostovoljce.

Guterres: Prihaja zima globalnega nezadovoljstva

20. 09. 2022 17.25

Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je ob otvoritvi splošne razprave svetovnih voditeljev na 77. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku opozoril, da se zaradi naraščanja cen, podnebnih sprememb in spopadov na obzorju kaže "zima globalnega nezadovoljstva". Po Guterresovem mnenju je edina rešitev za prihajajoče izzive sodelovanje.

'Hočemo, da svet ve, kaj se zares dogaja v Ukrajini'

16. 09. 2022 09.14

Po Buči in Mariupolu so zdaj odkrili še eno množično grobišče, tokrat v Izjumu, mestu na severovzhodu države, ki so ga nedavno zasedle ruske sile in ga je Ukrajina ponovno zavzela v okviru bliskovite protiofenzive. Podrobnosti o številu umrlih zaenkrat še ni, so pa odkrili približno 400 grobov. Poročila kažejo tudi na številne mučilnice, ki so jih Rusi uporabljali za zaslišanje Ukrajincev, prebivalci vasi ob Izjumu pa se s cmokom v grlu spominjajo teh težkih trenutkov. ZDA medtem pošiljajo Ukrajini vojaško pomoč v znesku 600 milijonov evrov. Ursula von der Leyen pa želi Putina postaviti pred Mednarodno kazensko sodišče. V mestu Lugansk pa sta bila ubita generalni tožilec v separatistični republiki Lugansk Sergej Gorenko in njegova namestnica - gre za zadnjega v nizu napadov na proruske uradnike na vzhodu Ukrajine.

'Z daljšanjem obdobja tako visokih cen raste uvozna odvisnost'

12. 09. 2022 09.53

Cena električne energije za leto 2023 je v začetku meseca na budimpeški borzi znašala 560 evrov na MWh, na Kitajskem in v ZDA pa je dosegala med 80 in 100 evrov na MWh. "Z daljšanjem obdobja tako visokih cen v Evropi raste uvozna odvisnost Evrope od Kitajske in ZDA," je opozoril glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc.

Janković obiskal Dodika in mu izrazil podporo. 'Tipično zanj, a nedopustno'

10. 09. 2022 07.00

Z objemi, nasmehi, stiski rok in besedami o prijateljstvu je bilo zaznamovano srečanje Zorana Jankovića in srbskega člana predsedstva BiH Milorada Dodika pred volitvami tako v BiH kot v Sloveniji. "Upam, da bo predsednik zmagal in da bomo nadaljevali sodelovanje. Prijateljstvo se pokaže v težkih časih in situacija v Evropi ni lahka. Želim mu vse dobro!" je dejal Janković. Dodikova stališča glede BiH in Rusije so znana, kaj torej s svojo potezo sporoča ljubljanski župan? "Gre za jasen politični signal." "To je sicer v njegovem stilu, a je neprimerno in nespametno," ocenjujejo politični analitiki.

Ukrajina od Rusije zahteva 300 milijard evrov vojne odškodnine

09. 09. 2022 12.40

Ukrajina od Rusije terja 300 milijard ameriških dolarjev vojne odškodnine. Zelenski pa je v nagovoru dejal, da jim je uspelo v okviru protiofenzive "osvoboditi" več kot tisoč kvadratnih kilometrov ozemlja. Ukrajinska protiofenziva v Harkovu je namreč prisilila ruske čete v umik in evakuacijo. Rusija je nato sporočila, da v Harkov pošilja dodatne vojaške enote. V nekaterih evropskih državah se je medtem omajala podpora Ukrajini zaradi vse višjih cen, ki se bodo še okrepile med zimskim časom.

Rusiji v času vojne 158 milijard evrov za energente

06. 09. 2022 09.28

Ruski prihodki od izvoza fosilnih goriv odtehtajo izdatke za vojno v Ukrajini, trdi analiza, ki jo povzemajo avstrijski mediji. Medtem ko so stroški vojne v prvih šestih mesecih znašali okoli sto milijard evrov, se je na ruski račun iz naslova energentov v tem času steklo 158 milijard evrov. Analiza se opira na izvoz nafte, plina in premoga med 24. februarjem in 24. avgustom. Rusiji naj bi šle na roko predvsem visoke cene, saj se je na drugi strani izvoz količinsko zmanjšal.

MZZ zaradi Vučićevih izjav na pogovor poklical srbsko veleposlanico

05. 09. 2022 20.04

Ministrstvo za zunanje zadeve je v zvezi z izjavami srbskega predsednika Aleksandra Vučića, ki jih je izrekel na novinarski konferenci ob obisku predsednika Boruta Pahorja v Beogradu, na pogovor poklicalo veleposlanico Srbije v Sloveniji Zorano Vlatković, so sporočili z MZZ. V Beogradu je pogovor o tem na srbskem zunanjem ministrstvu imel slovenski veleposlanik Damjan Bergant.

Cenovna kapica na rusko nafto? 'Če sodelujeta tudi Kitajska in Indija'

05. 09. 2022 09.49

Poteza, s katero želijo najbolj razvita gospodarstva Rusijo prisiliti, da prodaja nafto po nižji ceni, bi lahko bila učinkovita le, če se pobudi G7 pridružijo tudi večji kupci, kot sta Kitajska ali Indija. Tako menijo nekateri analitiki. Prepričani so namreč, da ne bo dovolj, da cenovno kapico sprejme le sedem najbolj razvitih gospodarstev.

Najbolj razvita gospodarstva bi rada Rusijo prisilila, da nafto prodaja po nižji ceni

02. 09. 2022 17.39

Finančni ministri držav skupine G7 želijo uvesti zgornjo mejo za cene ruske nafte, so zapisali v skupni izjavi. Pravijo, da želijo s cenovno kapico na rusko nafto preprečiti, da bi se Moskva okoristila s posledicami vojne v Ukrajini. S to potezo želi sedem najbolj razvitih gospodarstev sveta prisiliti Rusijo, da bi v prihodnosti nafto velikim kupcem, kot je Indija, prodajala po veliko nižji ceni. Rusija pa je že zagrozila, da bo prenehala prodajati nafto vsem državam, ki bodo sprejele cenovno kapico.

Dober posel: Kitajska Evropi (pre)prodaja nujno potreben (ruski) plin

31. 08. 2022 19.29

Zima se bliža, Evropa pa potrebuje plin. Tega je doslej v veliki meri dobavljala Rusija, a zaradi ruskega napada na Ukrajino so se odnosi med Rusijo in povezavo močno spremenili. Evropa tako računa na varčevanje, večanje deleža obnovljivih virov energije - kar pa je počasen proces - ter seveda na nove dobavitelje. Ob ZDA se v tem smislu kot princ na belem konju ponuja - Kitajska.

Ukrajina 'zlomila' rusko obrambo v Hersonu

30. 08. 2022 06.31

Ukrajinske enote so "zlomile" prvo linijo ruske obrambe v Hersonu. Slednje je namreč prvo večje ukrajinsko mesto, ki je padlo v ruske roke. V spopadu naj bi bilo ubitih okoli 80 ruskih vojakov in uničene veliko opreme. Obrambni ministri držav članic EU so se medtem na neformalnem zasedanju v Pragi strinjali, da se sproži potrebne priprave za vzpostavitev misije EU za urjenje ukrajinske vojske, je sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell.

'Vojna, ki traja in bo verjetno trajala, zahteva tudi usposabljanja'

22. 08. 2022 15.00

Evropska unija bo razpravljala o začetku obsežnega usposabljanja ukrajinskih sil v državah, ki mejijo na Ukrajino, je napovedal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Dodal je, da bodo o predlogu razpravljali prihodnji teden na srečanju obrambnih ministrov EU v Pragi.

16-letna Etiopijka: 'Da nisem lačna, sem postala prostitutka'

21. 08. 2022 20.44

Prebivalce najsevernejše regije Etiopije je doletela huda lakota. In namesto da bi jim država pomagala, je kar šestim milijonom ljudi onemogočila dostop do denarja na bančnih računih. Ženske vseh starosti so zaradi nemogoče situacije vse pogosteje prisiljene v prostitucijo. Na ulicah lahko najdemo ženske, ki so bile še dve leti nazaj uspešne in zaposlene, kot tudi take, ki bi v našem delu sveta še obiskovale osnovno šolo. Povečalo se je število samomorov.

Naprodaj bo zasežena superjahta ruskega milijarderja

20. 08. 2022 15.54

V Gibraltarju marca zasežena ruska superjahta Axioma bo v torek šla na dražbo. Po navedbah ameriške banke JP Morgan so jahto ruskemu poslovnežu Dmitriju Pumpyanskemu zasegli, ker zaradi sankcij ni mogel odplačati 20 milijonov evrov vrednega posojila. Vrednost jahte je ocenjena na 75 milijonov evrov.

Estonijo sredi napetosti z Rusijo prizadel najobsežnejši kibernetski napad

18. 08. 2022 15.04

Estonija je bila žrtev "najobsežnejšega kibernetskega napada" po letu 2007, je sporočila estonska vlada dan po tem, ko je začela odstranjevati vojne spomenike iz obdobja Sovjetske zveze z javnih površin, za kar se je odločila zaradi letošnje ruske invazije na Ukrajino. Ruska in proruska hekerska skupina Killnet je v aplikaciji za sporočanje Telegram sporočila, da je odgovorna za kibernetski napad v sredo, in dejala, da je blokirala dostop do več kot 200 državnih in zasebnih estonskih ustanov. V državi so začele veljati tudi omejitve pri vstopu v državo za ruske državljane.

Talibani so napovedovali, da bo tokrat drugače. Minilo je leto, spet je enako

15. 08. 2022 07.37

Mineva leto dni, odkar so talibani znova prevzeli oblast v Afganistanu. 15. avgusta lani je Kabul presenetljivo hitro padel. Talibani so sicer napovedovali miroljubno vladavino, a so na te obljube hitro pozabili in obnovili politiko zatiranja manjšin, političnih skupin in žensk, Afganistan pa je znova postal zatočišče terorističnih skupin.

Olje cenejše za skoraj polovico, pšenica 40 odstotkov, cene surovin 'strmoglavljajo'

11. 08. 2022 09.49

Koronska kriza in ukrajinska vojna sta povzročili, da so cene večine surovin narasle na rekordne vrednosti, kar je spodbudilo svetovno inflacijo. A trend se že kakšen mesec spreminja. Pri mnogih dobrinah cene padajo. Vendar to ni dober znak, pravijo strokovnjaki.

Med junaštvom in korupcijo: služabnik ljudstva?

09. 08. 2022 09.27

Ob začetku ruske invazije na Ukrajino je Volodimir Zelenski okrog sebe združil celoten narod in postal eden najbolj prepoznavnih in karizmatičnih obrazov Evrope. K njemu so poleg svetovnih politikov romali tudi številni zvezdniki, skupaj z ženo sta pozirala za Vogue in naletela na nezadovoljstvo dela javnosti. Ta je bila aktualnemu predsedniku pred začetkom vojne izrazito nenaklonjena. Razlog pa so sumi o vpletenosti v neskončni krog korupcije, ki Ukrajino pesti še iz časov razkroja sovjetske države in burne tranzicije, ki je rodila nedotakljive oligarhe. Eden od teh je tesno povezan z aktualnim predsednikom.

Na Kosovu zaradi suma vohunjenja prijeli rusko novinarko Aslamovo

07. 08. 2022 15.16

Na Kosovu so v soboto zaradi suma vohunjenja prijeli rusko novinarko Darijo Aslamovo. Novinarko časnika Komsomolska pravda so po zaslišanju izpustili in je medtem že zapustila Kosovo, poročajo tuje tiskovne agencije. Rusko veleposlaništvo v Beogradu je njeno aretacijo označilo za še eno v vrsti provokacij oblasti na Kosovu.

Putinovo domnevno partnerko doletele še ameriške sankcije

03. 08. 2022 09.56

ZDA so napovedale nov krog sankcij proti pripadnikom ruske elite, med katerimi je tudi nekdanja ruska telovadka in domnevna partnerka ruskega predsednika Vladimirja Putina Alina Kabajeva. Kabajevi bo odslej prepovedan vstop v ZDA.

'Celotna Slovenija je zainteresirana, da dobimo priložnost sedeti v Varnostnem svetu'

02. 08. 2022 08.36

Zunanja ministrica Tanja Fajon se v New Yorku udeležuje desete pregledne konference pogodbe o neširjenju jedrskega orožja (NPT), obisk na sedežu ZN pa izkorišča tudi za pogovore o kandidaturi Slovenije za nestalno članico Varnostnega sveta ZN za obdobje 2024-2025. "To ni projekt prejšnje vlade, to je projekt Slovenije," je dejala. Poleg tega se je ministrica udeležila še zasedanja Stockholmske pobude za jedrsko razoroževanje.

Lukašenko: Srbija ne more sedeti na več stolih

02. 08. 2022 19.03

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je dejal, da Srbija ne bo mogla sedeti na več stolih hkrati in da mora, ko gre za svojo zunanjo politiko, izbrati, na čigavi strani bo. Srbija za pomoč pri konfliktni situaciji na Kosovu ni zaprosila Rusije, pa je sporočila tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova.

Državljanom neprijateljskih držav bi prepovedali posvojitve ruskih otrok

02. 08. 2022 11.07

Skupina ruskih poslancev je v ponedeljek vložila predlog zakona, s katerim bi državljanom t. i. neprijateljskih držav prepovedali posvojitve ruskih otrok. Že od leta 2012 je sicer v Rusiji prepovedana posvojitev otrok ameriškim državljanom.

Gazprom prekinil dobavo plina Latviji

30. 07. 2022 12.42

Ruski energetski velikan Gazprom je prekinil dobavo plina Latviji. To baltsko državo je namreč v objavi na družbenem omrežju Telegram obtožil, da je kršila pogoje sklenjene pogodbe.

Ukrajinci s Himarsi uničili ključni most čez Dneper, Rusi zavzeli termoelektrarno

28. 07. 2022 11.30

V Kijevu se je znova zaslišal zvok eksplozij. Ruske sile so namreč raketirale predmestje Višgorod, tarča pa je bil po njihovih besedah infrastrukturni objekt. Znova so obstreljevali tudi pokrajine Mikolajev, Harkov in Černigov. Uspeli pa so zavzeti mesto Pokrovsk in tudi tamkajšnjo termoelektrarno Vuhlehirsk, ki velja za eno največjih v Evropi. Ukrajinska vojska medtem nadaljuje s protinapadi v Hersonu, kjer jim je uspelo zadeti tudi strateško pomemben most, ki so ga Rusi uporabljali za oskrbovanje okupiranega mesta. Predsednik Volodimir Zelenski pa je napovedal povečanje izvoza električne energije v EU.

Z ruskimi prevozniki bo letos letelo 19,1 milijona potnikov manj

25. 07. 2022 16.54

Rusko ministrstvo za promet predvideva, da bo zaradi zaprtja 11 letališč na jugu države njihova letalska industrija v tem letu utrpela več kot 19-milijonsko izgubo potnikov. Lete so ukinili zaradi varnostnih razlogov, omejitve pa veljajo že od konca februarja.

Zadnji teden pogorelo toliko kot leta 2019, pa zanikamo podnebne spremembe

23. 07. 2022 10.15

V skoraj polovici evropskih držav so razglašene sušne razmere, vsaj pet se jih spopada s hudimi požari v naravi, večina pa z vročinskim valom in temperaturami nad 40 stopinj Celzija. V Uniji je od 16. julija zgorelo že 346.000 hektarov, kar je približno toliko kot v celotnem letu 2019. Podnebne spremembe nam bodejo v oči, a veliko ljudi še vedno ne verjame, da nam predstavljajo resno grožnjo. Znanstveniki iz Velike Britanije so ugotavljali, zakaj.

Zunanji ministri EU za dodatno vojaško pomoč Ukrajini

18. 07. 2022 19.26

Zunanji ministri članic Evropske unije so se dogovorili o nadaljnji vojaški pomoči Ukrajini. EU bo za pomoč v orožju namenila dodatnih 500 milijonov evrov, skupaj pa 2,5 milijarde, je sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Ob tem je poudaril, da morajo članice EU vztrajati pri sankcijah proti Rusiji.

Šarec pri slovenskih vojakih v Latviji: Opravljajo izjemno pomembno delo

18. 07. 2022 17.35

Obrambni minister Šarec je dvodnevni obisk pri pripadnikih Slovenske vojske v Latviji in na Slovaškem začel v bazi Adaži v Rigi. Po sprejemu si je ogledal bazo, se srečal s slovenskimi vojaki in si ogledal dinamično predstavitev na vadišču. Kot je dejal, naše enote v Latviji opravljajo izjemno pomembno delo, treba pa bi bilo tudi razmisliti o spremembi njihovega števila.