EU

V Bovcu predstavili projekt čezmejnega turističnega sodelovanja na tromeji
23. 05. 1998 12.55
V Bovcu so predstavili projekt čezmejnega turističnega sodelovanja na tromeji, ki sta ga dve leti pripravljala prof. dr. Andreas Moritsch z univerze v Celovcu in prof. dr. Friederich Zimmermann z univerze v Gradcu skupaj s sodelavci tržaške in ljubljanske univerze ter lokalnimi skupnostmi.

V Kranjski Gori tridnevni seminar o EU in vključevanju Slovenije
23. 05. 1998 11.45
V Kranjski Gori se je poteka tridnevni seminar Evropska unija in vključevanje Slovenije, ki ga prireja Kalandrovo društvo iz Ljubljane skupaj z Združeno listo socialdemokratov, inštitutom Karl Renner z Dunaja in Fondacijo Friedrich Ebert iz Nemčije. Na seminarju sodeluje 40 udeležencev.

EU: Marca 10,3-odstotna brezposelnost
22. 05. 1998 10.52
Brezposelnost v državah Evropske unije je bila po zadnjih podatkih Eurostata marca letos 10,3-odstotna in hkrati že tretji mesec zapored na isti stopnji. Brezposelnih je bilo 17,4 milijona ljudi, kar je za 710.000 manj kot marca lani.

Avstrijski kancler Klima na obisku v Tuniziji
21. 05. 1998 17.03
Tunizijski predsednik Zine El Abidine Ali je danes sprejel avstrijskega kanclerja Viktorja Klimo, da bi z njim izmenjal mnenja na področju bilateralnih interesov kot tudi v okviru Evropske unije.

Eurobarometer: Število kritikov splošnih razmer v Sloveniji narašča
21. 05. 1998 13.03
Število Slovencev, ki negativno ocenjujejo splošne razmere v državi, je po ugotovitvah raziskave Eurobarometer naraslo. V zadnjem "srednjeevropskem" Eurobarometru je razmere negativno ocenilo 40 odstotkov vprašanih, leto poprej pa 27 odstotkov.

V EU leta 2002 verjetno uvedba novega mobilnega komunikacijskega sistema
20. 05. 1998 11.13
Evropska unija bo leta 2002 predvidoma uvedla nov sistem mobilnega komuniciranja. Gre za univerzalni telekomunikacijski sistem (UTMS), ki bo poleg mobilne telefonije omogočil brezčični dostop do široke palete internet in multimedijskih uslug.

Robin Cook prispel v Ankaro
19. 05. 1998 17.17
Britanski zunanji minister Robin Cook je danes dopotoval v Ankaro, kjer bo skušal oživiti odnose med Evropsko unijo in Turčijo, ki so na mrtvi točki, odkar EU na zadnjem evropskem vrhu v Luksemburgu Turčije ni uvrstila v program prihodnje širitve unije.

EU svari Poljsko pred vodenjem pri pogajanjih z Brusljem
19. 05. 1998 16.56
Evropska unija je Poljsko posvarila, naj pri pridružitvenih pogajanjih z Brusljem ne poskuša voditi. "To so posebna pogajanja. Ne gre za to, da ena stran zmaga," je po današnjih pogovorih s člani poljske vlade v Varšavi povedal vodja pogajalcev EU s pridružitvenimi kandidatkami, Nikolaus van der Pas. Dodal je, da bi morala Poljska svoja stališča kar najbolj konkretno predstaviti in prepričati EU z vidnimi reformami.

Ministri EU za finance prvič o proračunu za 1999
19. 05. 1998 16.14
Ministri za gospodarstvo in finance Evropske unije so danes na zasedanju v Bruslju opravili prvo orientacijsko razpravo o predlogu proračuna za prihodnje leto. Osnutek, ki ga je aprila predstavila Evropska komisija, predvideva porabo v višini 96,9 milijarde in prilive v višini 86,3 milijarde evrov.

Deljeni odzivi na sporazum med EU in ZDA
19. 05. 1998 16.01
Včeraj sklenjeni sporazum med Evropsko unijo in ZDA o t. i. Helms-Burtonovem in D'Amatovem zakonu, ki uzakonjata ameriške gospodarske sankcije zoper tuja podjetja, ki vlagajo v Kubo, Iran in Libijo, zbuja po svetu deljene odzive.

O Evropski uniji in trgu kapitala na finančno-borzni konferenci
19. 05. 1998 15.39
O procesu oblikovanja Evropske denarne unije in uvajaju nove denarne enote evro je mag. Vladimir Lavrač uvodoma ugotovil, da bo oblikovanje denarne unije in uvajanje evra povzročilo spremembe v gospodarstvih EU. Doseganje petih glavnih konvergenčnih kriterijev pa bo pomembno vplivalo tudi na gospodarstva srednjeevropskih držav kandidatk za vstop v EU. Podjetja, banke, državna uprava in drugi subjekti gospodarske politike se bodo morali najprej lotiti prilagajanja trajno fiksnim tečajem med evropskimi valutami in nato uvedbi evra. Slovenija danes ne izpolnjuje vseh konvergenčnih kriterjev. Konvergenčni kriterij inflacije 11 držav, ki danes sooblikujejo Evropsko denarno unijo, določa njeno 2,7-odstotno stopnjo, slovenska pa se giblje med osmimi in devetimi odstotki. Slovenija tudi še ne dosega kriterija dolgoročnih obrestnih mer. Od zahtev denarne unije pa prav tako odstopa še denarni in devizno tečajni sistem.

Drugo srečanje finančnih ministrov treh držav
18. 05. 1998 15.28
Na dvodnevnem srečanju finančnih ministrov in guvernerjev centralnih bank Avstrije, Madžarske in Slovenije so največ pozornosti namenili vključevanju Slovenije in Madžarske v Evropsko unijo na področju harmonizacije davčne zakonodaje in modernizacije trga kapitala, so v skupni izjavi po pogovorih povedali finančni ministri in guvernerji.

Srečanje finančnih ministrov Slovenije, Avstrije in Madžarske
18. 05. 1998 08.19
Na Bledu se je včeraj začelo dvodnevno srečanje finančnih ministrov Slovenije, Avstrije in Madžarske. To je že drugo srečanje treh finančnih ministrov, prvič so se sestali septembra lani v avstrijskem Gradcu.

EU: Trije milijoni ekujev za Črno goro
15. 05. 1998 15.33
Evropska unija bo s Črno goro prihodnji ponedeljek, 18. maja, v Bruslju podpisala sporazum o dodelitvi treh milijonov ekujev unijine pomoči Podgorici.

Prodaja avtomobilov aprila v EU manjša; za leto 1998 vseeno napovedana rast
15. 05. 1998 10.17
V Evropski uniji je bilo aprila letos 1.225.500 novo registriranih avtomobilov, kar je po podatkih Zveze evropskih avtomobilskih proizvajalcev (ACEA) za 1,7 odstotka manj kot aprila lani.

Podpisana deklaracija o podpori predpristopni strategiji slovenske carinske in davčne administracije
14. 05. 1998 15.59
Komisar za notranji trg Evropske unije Mario Monti se je po odprtju konference Integracija Slovenije v notranji trg EU srečal z ministrom za finance Mitjo Gasparijem. Po končanih pogovorih sta vodja oddelka za mednarodne zadeve v generalnem direktoratu za carine in posredno obdavčevanje Alberto Oyarzabal in državna sekretarka na ministrstvu za finance Milojka Kolar podpisala deklaracijo o podpori predpristopni pripravljalni strategiji slovenske carinske in davčne administracije.

Pred vrhom G-8 še vrh EU in Rusije
14. 05. 1998 11.03
Tik pred vrhunskim zasedanjem skupine sedmih industrijsko najrazvitejših držav in Rusije v sestavi G-8, bo jutri v Birminghamu redno letno vrhunsko zasedanje EU in Rusije.

Dana International bo odprla olimpijado za homoseksualce
14. 05. 1998 07.57
Zmagovalka letošnje evrovizijske popevke Dana International iz Izraela bo avgusta v Amsterdamu odprla olimpijado za homoseksualce. Pevka je izjavila, da so homoseksualci in lezbijke zanjo kot družina. Na olimpijadi za homoseksualce bo predvidoma nastopilo približno 15.000 tekmovalcev. Letos bo olimpijada prvič potekala izven ZDA. Razlog je predvsem materialne narave; Amsterdam bo namreč projekt podprl z milijonom guldnov, mošnjiček pa bo odvezala tudi EU, ki bo prispevala 100.000 guldnov.

Evropska komisija zadovoljna z nacionalnimi zaposlovalnimi načrti
13. 05. 1998 15.58
Evropska komisija je danes na seji v Strasbourgu sprejela poročilo, v katerem ugotavlja, da predlogi nacionalnih zaposlovalnih načrtov članic petnajsterice kljub nekaterim pomanjkljivostim kažejo na skupno zavezanost unije, da stori konkreten napredek v boju proti brezposelnosti.

EU močno podpira ustanovitev stalnega mednarodnega sodišča
13. 05. 1998 10.07
Evropska komisija bo za ustanovitev stalnega Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) namenila 390.000 ekujev. Denar bo dobila nevladna organizacija Ni miru brez pravice, ki si prizadeva, da bi Združeni narodi sprejeli ustrezno mednarodno pogodbo o ustanovitvi ICC.

Evropska komisija parlament poziva, naj podpre prepoved oglaševanja tobačnih izdelkov
12. 05. 1998 16.03
Pred današnjim glasovanjem v Evropskem parlamentu o predlogu za postopno uvedbo prepovedi oglaševanja tobačnih izdelkov, je Evropska komisija evroparlamentarce znova pozvala, naj sprejmejo pozitivno stališče do predloga.

Skoraj polovica Norvežanov za ponoven razmislek o EU
12. 05. 1998 15.40
Kar 46 odstotkov Norvežanov meni, da bi morala njihova država znova razmisliti o članstvu v Evropski uniji, če se bo ta še naprej širila, je pokazala raziskava javnega mnenja, katere izide objavlja dnevnik Dagavisen.

Zaradi Janše in Peterleta Jelinčič protestira pri Martinezu
11. 05. 1998 16.33
Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) in poslanec Zmago Jelinčič je na predsednika Interparlamentarne unije (IU) Miguela Angela Martineza naslovil pismo oziroma uradno prijavo na pristojni odbor za človekove pravice parlamentarcev pri IU v zvezi s poskusi preprečevanja njegovega članstva v slovenskem delu Pridružitvenega parlamentarnega odbora za vstop v Evropsko unijo (EU) s strani Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD).

Predsednik državnega sveta sprejel novega grškega veleposlanika v Sloveniji
11. 05. 1998 16.02
Predsednik državnega sveta Tone Hrovat je na vljudnostni obisk sprejel novega grškega veleposlanika v Sloveniji Charalambosa Christopoulosa. Veleposlanika je ob splošnih političnih vprašanjih, povezanih z vključevanjem Slovenije v EU, še posebej zanimala ustavna vloga državnega sveta, njegovo delovanje ter volitve državnih svetnikov, saj meni, da je lahko organ, kakršen je državni svet, odraz demokratičnih odnosov v družbi, so sporočili iz državnega sveta.

Britanska delegacija na obisku v Sloveniji
11. 05. 1998 10.31
V Slovenijo bo jutri na štiridnevni obisk pripotovala delegacija Britanske skupine v Interparlamentarni uniji. Gre za prvi obisk na parlamentarni ravni iz Velike Britanije v sedanjem mandatu državnega zbora.

Letna konferenca EBRD v Ukrajini
10. 05. 1998 10.13
Ukrajinski premier Valerij Pustovojtenko in Charles Frank, vršilec dolžnosti predsednika Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD), sta včeraj v Kijevu odprla letno konferenco te banke. Petdnevno srečanje je po besedah Franka najpomembnejši dogodek za gospodarstvo držav Srednje in Vzhodne Evrope.

Juri v Španiji o dvostranskem sodelovanju in evroatlantskem vključevanju
08. 05. 1998 17.51
Državni sekretar v slovenskem zunanjem ministrstvu Franco Juri se je med dvodnevnim delovnim obiskom v Španiji s španskimi sogovorniki pogovarjal o odnosih med državama, slovenskemu približevanju EU in zvezi NATO ter mednarodnih dogodkih. V Madridu so danes tudi slovesno ustanovili Društvo slovensko-španskega prijateljstva, katerega člani so ugledne osebnosti s kulturnega, političnega, gospodarskega in medijskega sveta, so danes sporočili z zunanjega ministrstva.

EU in EBRD ustanovili poseben sklad za Bolgarijo
08. 05. 1998 14.56
Evropska unija in Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) sta ustanovili poseben post-privatizacijski investicijski sklad za Bolgarijo, iz katerega bo črpan denar za razvoj malih in srednjih podjetij, tako privatiziranih kot na novo ustanovljenih.

Ustavno sodišče odgovorilo Jelinčiču
07. 05. 1998 17.59
Sekretar ustavnega sodišča Janez Čebulj je danes predsedniku Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmagu Jelinčiču - ki je konec aprila ustavno sodišče zaprosil za mnenje v zvezi "z gonjo predsednikov parlamentarnih strank SDS Janeza Janše in SKD Lojzeta Peterleta", ki se ne strinjata z njegovo udeležbo kot predstavnika SNS v slovenskem delu pridružitvenega parlamentarnega odbora za vstop v EU - odgovoril, da ustavno sodišče glede na pristojnosti, ki jih določata ustava in zakon o ustavnem sodišču ni pristojno za dajanje takšnih strokovnih mnenj in sprejemanje takšnih odločitev.

Obisk delegacije Europske unije v Sloveniji
07. 05. 1998 15.54
V Slovenijo je popoldne na tridnevni informativni obisk prispela delegacija Evropske unije pod vodstvom Jonathana Scheeleja, vodje DG VII/A/oddelka 1 - Mednarodni odnosi. Delegacija se bo v Sloveniji srečala z ministrom za promet in zveze Antonom Bergauerjem in njegovimi najožjimi sodelavci ter z upravami Slovenskih železnic, DARS-a in Luke Koper, so sporočili iz ministrstva za promet in zveze. Pogovori bodo namenjeni obravnavi tem, ki so povezane s pridruževanjem Slovenije k Evropski uniji, pregledali pa bodo tudi nacionalni program gradnje avtocest ter razvojne možnosti in razmere v Slovenskih železnicah in Luki Koper. Obisk v Sloveniji bo delegacija EU končala v soboto, 9. maja, popoldne po pogovorih v Luki Koper in krožni vožnji po Piranskem zalivu.