EU

Kmetijski ministri EU o embargu na britansko govedino
16. 03. 1998 11.36
Kmetijski ministri Evropske unije bodo danes v Bruslju skušali doseči dogovor o predlogu Evropske komisije za delno odpravo embarga na prodajo britanske govedine, ki ga je unija uvedla pred dvema letoma, ko je Veliko Britanijo zajela kriza norih krav.

EU še vedno zavrača ameriško govedino
15. 03. 1998 10.11
Evropska unija bo še naprej prepovedovala uvoz govejega mesa iz ZDA. Prepoved na uvoz ameriške govedine v EU velja že 10 let, glavni razlog Evropejcev zanj pa je ameriški način vzreje goveda s hormoni za rast, piše New York Times. Razsodišče pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) je lani prepoved razglasilo za nezakonito, ker ni podprta z znanstvenimi dokazi. Prizivni odbor pri WTO je v februarju podprl to odločitev in dal EU 30 dni časa, da predstavi načrt, kako bo upoštevala odločitev. EU si odločitev prizivnega odbora razlaga kot zahtevo, da pripravi študijo o ogrožanju zdravja ljudi po uživanju s hormoni rejene govedine in ne kot si to razlagajo Američani, da mora EU takoj dvigniti prepoved na uvoz mesa. Ameriški govedorejci pričakujejo, da bi po ukinitvi prepovedi izvozili za 250 milijonov dolarjev mesa v države Evropske unije. Američani trdijo, da rastni hormoni v govedini ne škodijo človeškemu zdravju, Evropejci pa zaradi vsesplošnega strahu pred kemikalijami trdijo, da je prepoved uvoza njihova zakonita pravica do zaščite potrošnikov. Mednarodna trgovinska pravila dovoljujejo državam 15-mesečni rok, da spremenijo svojo politiko potem ko so izgubile spor pred WTO. EU namerava ta čas izkoristiti za pripravo študije o škodljivosti hormonov za rast v govedini.

EU dosegla soglasje o pogajanjih s Ciprom
14. 03. 1998 12.28
Zunanji ministri Evropske unije so danes na nefornalnem zasedanju v Edinburghu dosegli soglasje, da bodo 31. marca letos v vsakem primeru začeli pogajanja o članstvu s Ciprom, se je izvedelo iz diplomatskih virov. Vodje diplomacij so se poenotili, da razdeljene otoške države zaradi notranjepolitičnih problemov ne bodo odrinili od širitvenega porcesa, temveč bodo z njo v skladu s sklepi luksemburškega vrha začeli pogajanja, ne glede na to ali bo v pogajalski skupini predstavljana samo ena skupnost (grška) ali obe (še turška). Kot je slišati od nekaterih virov, so se ministri tudi strinjali, da združitev razdeljenega Cipra pred dokončnim vstopom v EU ostaja cilj, ne pa tudi pogoj. Zunanji ministri so se tudi strinjali, da bo za nadaljnja usklajevanja v koordinaciji s svetom EU skrbela Evropska komisija, tako kot tudi v postopku širitve z ostalimi državami, vključenimi v proces.

Poljska ne dosega pogoje EU
14. 03. 1998 09.56
Kot ocenjujejo strokovnjaki svetovne banke, mora Poljska v letu 1998 doseči večjo stopnjo gospodarske rasti in stabilnosti, če želi izpolniti pridružitvene kriterije Evropske unije. Poljska mora več pozornosti posvetiti tudi reformi pokojninskega sistema ter pospešiti procesa privatizacije in decentralizacije. Poljski bruto družbeni produkt je lani zrasel za 6,9 odstotka. Letos pričakujejo na Poljskem 5,8 odstotno gospodarsko rast in 9,5 odstotno inflacijo, ki je bila lani 13,2 odstotna.

EU za ozemeljsko celovitost ZRJ
13. 03. 1998 11.44
Zunanji ministri Evropske unije bodo na neformalnem zasedanju, ki danes in jutri poteka v Edinburghu, predvidoma podrobneje dorekli napoved, da nameravajo odigrati polno vlogo v mednarodnih prizadevanjih za mirno rešitev kosovske krize.

Evropski parlament zahteva enote za posredovanje na Kosovu
12. 03. 1998 15.25
Evropski parlament je zaradi eksplozivnih razmer v srbski pokrajini Kosovo od Evropske unije, Združenih narodov in zveze NATO zahteval pripravo za napotitev preventivnih enot za posredovanje na tem območju. Evropski poslanci so te zahteva na zasedanju v Strasbourgu danes postavili skoraj enoglasno. Vlado v Beogradu pa so pozvali k dialogu s kosovskimi Albanci, katerim naj bi zagotovila kulturno in politično avtonomijo.

Začetek ustanovnega zasedanja Evropske konnference
12. 03. 1998 15.18
Na ustanovnem zasedanju Evropske konference so se danes v spremstvu zunanjih ministrov v Londonu sešli voditelji držav Evropske unije in enajstih pridruženih držav. Med udeleženci sta slovenski premier Janez Drnovšek in zunanji minister Boris Frlec.

Sporazum o prosti trgovini med ZDA in EU?
12. 03. 1998 10.07
ZDA dvomijo, da bi najnovejša pobuda Evropske komisije o t. i. Novem čezatlantskem trgu (NTM) privedla do sporazuma o prosti trgovini med ZDA in Evropsko unijo. Tiskovni predstavnik Ameriške predstavnice za trgovino Charlene Barshefsky, Jay Ziegler, je dejal, da so šele čisto na začetku, ko je težko napovedati, kam bo to pripeljalo. Vendar pa ZDA za zdaj ne pričakujejo, da bi Novi čezatlantski trg pripeljal do območja proste trgovine med ZDA in Evropsko unijo, je dejal Jay Ziegler in vnovič poudaril ameriške pogoje, da se bodo morali namreč na teh pogajanjih najprej sporazumeti o liberalizaciji trgovine kmetijskih izdelkov in uslug. Evropski komisar, pristojen za odnose z ZDA, Sir Leon Brittan, pobudnik NTM, ki ga je v sredo podprla Evropska komisija, je predlagal, naj za Evropo posebno občutljivi področji kmetijstva in avdiovizualnega izključijo iz pogajanj.

EU ustanovila skupino za turizem in zaposlovanje
12. 03. 1998 08.19
Evropska komisija je ta teden ustanovila posebno skupino za turizem in zaposlovanje, ki bo preučila možnosti za večji prispevek turizma k rasti zaposlovanja v Evropski uniji. Skupina bo ustrezne predloge komisiji predložila do oktobra letos. Zaposlovanje je prednostna skrb Evrope, razvoj turizma pa ima ključno vlogo pri boju proti brezposelnosti, je ob tej priložnosti izjavil evropski komisar za turizem Kristos Paputsis.

Podobnik v Rimu
11. 03. 1998 16.38
Predsednik DZ Janez Podobnik je prispel v Rim, kjer se bo drevi v Vatikanu srečal srečal z državnim tajnikom pri Svetem sedežu Angelom Sodanom, v četrtek pa se bo v okviru uradnega obiska v Rimu sestal s predsednikom poslanske zbornice italijanskega parlamenta Lucianom Violantejem. Jutrišnji povratni obisk pri predsedniku italijanske poslanske zbornice bo prvi uradni slovenski obisk v Italiji na tej ravni. Poleg srečanja z Violantejem ima Podobnik na dnevnem redu tudi pogovore s predsednikom senata Nicolo Mancinom, predsednikom parlamentarne komisije za politična vprašanja Evropske unije Antoniom Rubertijem ter predsednikom komisije za zunanje zadeve in zadeve EU Achillom Occhettom.

Za EU v varstvu okolja najbolj zaostaja Poljska
11. 03. 1998 16.21
Vzhodnoevropske kandidatke za članstvo v EU bi morale v desetih letih vložiti približno 122 milijard ekujev (128 milijard dolarjev), da bi na področju varstva okolja izpolnile evropska merila, je pokazala raziskava belgijskega inštituta Vito, ki jo objavlja avstrijski časnik Standard. Raziskava je pokazala, da bi morale države vzhodne in srednje Evrope za izboljšanje varstva okolja nameniti od 3 do 5 odstotkov BDP, kar je štirikrat več kot države EU. Skoraj četrtino te vsote bi morale nameniti zbiranju gospodinjskih odpadkov, za izboljšanje kakovosti vode pa nameniti približno desetino te vsote. Poljska je država, ki na področju varstva okolja najbolj zaostaja, je še pokazala raziskava.

Ali hoče srbski režim iztrebiti albanski narod?
11. 03. 1998 16.18
Podtalna albanska organizacija, ki samo sebe imenuje Osvobodilna vojska Kosova (OVK), je kontaktno skupino, EU, ZN in druge demokratične države opozorila, da bosta OVK in albanski narod nadaljevala osvobodilni boj za neodvisnost Kosova. V obvestilu, ki ga je objavil prištinski dnevnik Bujku v albanskem jeziku, OVK med drugim zahteva, naj mednarodni dejavniki priznajo državo Kosovo in kaznujejo srbski režim, ki hoče iztrebiti albanski narod.

Evropski parlament bo imel posvetovalno vlogo pri širitvi EU
11. 03. 1998 16.15
Evropski parlament je dobil zagotovilo britanskega predsedstva EU, da bo imel vlogo posvetovalnega telesa na vseh stopnjah širitve EU na države Srednje in Vzhodne Evrope. Zagotovilo z enako vsebino je evropskim poslancem posredoval tudi komisar, pristojen za širitev, Hans van den Broek. Parlament naj bi zato glasoval o t.i. pristopnih partnerstvih s posameznimi kandidatkami. Pred tem so namreč poslanci zagrozili, da bodo proces širitve blokirali, če v njem ne bodo imeli bolj dejavne vloge.

Posebni odposlanec EU jutri na Balkan
10. 03. 1998 18.55
Britanska vlada, ki v tem semestru predseduje Evropski uniji, je sporočila, da bo v okviru prizadevanj za ustavitev nasilja na Kosovu ter omejitev spora na območje Balkana napotila posebnega odposlanca unije. Državni sekretar v zunanjem ministrstvu Tony Lloyd bo jutri zjutraj za 24 ur odpotoval na območje, kjer bo obiskal Skopje, Tirano in Beograd, mogoče pa tudi nekatere druge prestolnice, obisk Kosova pa za zdaj ni predviden.

Pahor na srečanju voditeljev Stranke evropskih socialdemokratov
10. 03. 1998 16.40
Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor se bo jutri v Londonu udeležil srečanja, ki ga na predvečer začetka Evropske konference o širitvi EU prireja britanski ministrski predsednik in vodja laburistov Tony Blair. Na srečanju bodo razpravljali o predlogu deklaracije, v skladu s katero naj bi nadaljnji integracijski procesi v Evropi pomenili predvsem večje možnosti zaposlovanja in ekonomske rasti, ekonomsko učinkovitost in socialno pravičnost, večjo skrb za varstvo okolja ter mir in varnost v vsej Evropi, je na novinarski konferenci povedal Borut Pahor. Sobotni odziv ljubljanskega nadškofa in slovenskega metropolita Franca Rodeta na naslovnico zgoščenke glasbene skupine Strelnikoff po oceni predsednika ZLSD zbuja zaskrbljenost, saj se rimokatoliška cerkev vse bolj vede kot poseben del slovenske družbe, ki se čuti poklicanega odrejati meje moralne sprejemljivosti za vse in vsakogar. ZLSD obsoja nasilje na Kosovu in poziva slovensko in mednarodno diplomacijo, naj pripomore k mirni rešitvi krize.

V četrtek ustanovitev Evropske konference, udeležba premiera Drnovška in zunanjega ministra Frleca
10. 03. 1998 11.06
Na ustanovnem zasedanju Evropske konference se bodo v četrtek, 12. marca, v Londonu zbrali voditelji držav članic Evropske unije in kandidatk za članstvo v povezavi. Med njimi bosta predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek in vodja diplomacije Boris Frlec.

Državni sekretar Vajgl in veleposlaniki o zunanji in varnostni politiki EU
09. 03. 1998 19.14
Državni sekretar v slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve Ivo Vajgl je danes na pobudo veleposlanika Velike Britanije v Sloveniji, ki je predsedujoča država EU, sprejel veleposlanike držav Trojke Evropske unije v Sloveniji: britanskega veleposlanika Davida Andrewa Lloyda, avstrijskega veleposlanika Gergharda Wagnerja in namestnika nemškega veleposlanika Klausa Riedla. Srečanja pa se je udeležil tudi vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji veleposlanik Amir Naqvi, so sporočili iz ministrstva za zunanje zadeve.

Ministri EU za gospodarstvo o harmonizaciji davčnih sistemov
09. 03. 1998 16.09
Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance v Bruslju razpravljajo o potrebnih korakih za harmonizacijo davčnih sistemov v državah petnajsterice. Tema celodnevnega zasedanja so tudi priprave na uvedbo evra oziroma na vrhunsko zasedanje 2. maja letos, ko bodo voditelji unije sprejeli dokončno odločitev o tem, katere države bodo januarja prihodnje leto uvedle skupno evropsko denarno enoto. Ministri za finance in gospodarstvo EU imajo na dnevnem redu še nekatere druge teme, med temi predlog za namembo 100 milijonov ekujev posojila Bosni in Hercegovini.

EU za hitro sklenitev prostotrgovinskega sporazuma z Mehiko
07. 03. 1998 10.06
Evropska komisija se zavzema, da bi Evropska unija z Mehiko po hitrem postopku sprožila pogajanja o prostocarinskem sporazumu. Doslej si je "hiter postopek" za prostotrgovinski sporazum z unijo priborila le Turčija.

Delegacija OMO na obisku na Madžarskem
06. 03. 1998 18.16
Delegacija odbora za mednarodne odnose slovenskega parlamenta pod vodstvom Jelka Kacina se je v Budimpešti danes sestala s predsednikom madžarskega parlamenta Zoltanom Galom. Gal je v luči spodbujanja širitve zveze NATO predlagal ustanovitev italijansko-slovensko-madžarske delovne skupine, ki bi nadzorovala tristransko sodelovanje, Kacin pa je predlog podprl.

Minister Bavčar o pripravah na začetek pogajanj z EU
06. 03. 1998 12.37
Slovenija se pospešeno pripravlja na skorajšnji začetek pogajanj z Evropsko unijo. Ta bodo pravzaprav potekala na treh ravneh. Prva in najpomembnejša naloga je razprava v slovenski javnosti in politiki, poleg samih pogajanj z Evropsko komisijo v Bruslju pa bodo ključni pogovori s posameznimi članicami petnajsterice, je v pogovoru za Slovensko tiskovno agencijo dejal minister za evropske zadeve Igor Bavčar.

Romunski predsednik na Nizozemskem
05. 03. 1998 17.59
Romunski predsednik Emil Constantinescu je z današnjim srečanjem z nizozemskim premierom Wimom Kokom začel dvodnevni obisk na Nizozemskem, med katerim bo skušal dobiti podporo pri prizadevanjih Romunije za priključitev k Evropski uniji in zvezi NATO. V ospredju pogovorov sta EU ter širitev zveze NATO, je dejal tiskovni predstavnik nizozemske vlade Jaap van der Ploeg.

Španski premier izrazil podporo turškemu vključevanju v EU
04. 03. 1998 16.25
Španski premier Jose Maria Aznar je danes izrazil podporo Španije vključitvi Turčije v Evropsko unijo.

Strokovnjaki EU in Slovenije o prostocarinskih prodajalnah
04. 03. 1998 16.07
V Bruslju bodo jutri o vprašanju prostocarinskih prodajaln v Sloveniji govorili izvedenci Evropske unije in Slovenije. Kot je po kooperacijskem odboru februarja letos v Bruslju pojasnil minister za evropske zadeve Igor Bavčar, pri prostocarinskih prodajalnah prihaja do razhajanja v vprašanju, ali se je Slovenija zavezala, da bo do srede letošnjega leta ukinila te prodajalne ali zgolj, da bo do julija sprejela ustrezne ukrepe za ta korak.

Ugodnosti evra bodo najprej zaznali turisti
04. 03. 1998 09.48
Odbor Evropskega parlamenta za gospodarstvo v poročilu o učinkih uvedbe evra ugotavlja, da bodo turisti prvi občutili neposredne prednosti skupne denarne enote, saj jim ne bo treba več plačevati provizije za menjavo valut, prav tako ne bo več problema razlike med odkupnimi in nakupnimi cenami deviz.

Kacin se udeležuje konference o novi Evropi v Londonu
03. 03. 1998 16.52
Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin se v Londonu udeležuje konference predsednikov zunanjepolitičnih odborov držav članic Evropske unije, evropskega parlamenta in parlamentov pridruženih članic. Gostitelj srečanja z naslovom Nova Evropa je predsednik zunanjepolitičnega odbora britanskega parlamenta Donald Anderson.

Cook potuje v Beograd na pogovore o Kosovu
03. 03. 1998 12.02
Predsedujoči EU, britanski zunanji minister Robin Cook, bo danes odpotoval v Beograd, kjer se bo z jugoslovanskimi oblastmi pogovarjal o položaju na Kosovu, so sporočili iz britanskih diplomatskih virov v Bruslju.

Zaskrbljenost Portugalske zaradi širitve EU na Vzhod
03. 03. 1998 10.27
Portugalski premier Antoino Guterres je med obiskom na Švedskem dejal, da je zaskrbljen zaradi zahtev Švedske in Nemčije po zmanjšanju izdatkov za pomoč revnejšim članicam unije. Guterres je izrazil zaskrbljenost tudi zaradi širitve EU na Vzhod, medtem ko je njegov švedski kolega Goeran Persson glede slednjega optimist in je prepričan, da revnejše članice zaradi širitve ne bodo ob pomoč iz Bruslja.

Halonen: Slovenija naj se pripravi na vstop v EU
02. 03. 1998 18.27
Slovenski zunanji minister Boris Frlec in njegova finska kolegica Tarja Halonen sta danes v Ljubljani razpravljala o dvostranskih odnosih med državama, izkušnjah Finske pri vstopu v EU ter obrambnih zavezništvih, predvsem Zahodnoevropski uniji in programu zveze NATO Partnerstvo za mir. Dvodnevni uradni obisk Halonenove, med katerim se je sestala z najvišjimi slovenskimi predstavniki, je prvi obisk kakega finskega zunanjega ministra v Sloveniji.

Izvoz EU v države Srednje in Vzhodne Evrope narašča
02. 03. 1998 16.21
Izvoz Evropske unije v Slovenijo je leta 1996 dosegel 7-odstotni delež v celotnem izvozu EU v države Srednje in Vzhodne Evrope, v danes izdanem poročilu ugotavlja Eurostat.