EU

Sprejem namestnika vodje češke diplomacije pri Frlecu in Peterletu

25. 11. 1997 13.01

Zunanji minister Boris Frlec in predsednik parlamentarne komisije za evropske zadeve Lojze Peterle sta danes ločeno sprejela Cirila Svobodo, namestnika češkega zunanjega ministra, ki je pristojen za evropske zadeve.

EU in Jemen podpisala sporazum o sodelovanju

25. 11. 1997 11.37

Evropska unija je danes v Bruslju z Jemnom podpisala sporazum, ki predstavlja okvir za krepitev sodelovanja med stranema. Sporazum predvideva krepitev in poglabljanje sodelovanja na področju trgovine, gospodarstva, razvoja, kmetijstva, okoljevarstva, turizma, regionalnega sodelovanja, znanosti in tehnologije, boja proti prekupčevanju mamil ter nasploh mednarodnemu kriminalu. Kot so poudarili na svetu, sporazum odpira pot tudi za družbeno in kulturno sodelovanje med EU in Jemnom.

EU nadaljuje prizadevanja v boju proti aidsu

25. 11. 1997 11.15

Evropska unija je v minulih desetih letih, v obdobju od 1987 do 1997, namenila 200 milijonov ekujev neposredne pomoči za boj proti aidsu v državah v razvoju. V prihodnjih treh letih namerava v okviru tega programa za boj proti aidsu nameniti 45 milijonov ekujev, 20 milijonov ekujev pa za tovrstni petletni regionalni program v državah Afrike, Karibov in Pacifika.

EU napoveduje prepoved uvoza ameriškega krzna

25. 11. 1997 09.34

Evropska unija grozi, da bo prihodnji teden prepovedala ves uvoz krzna iz ZDA, če Washington ne bo predložil novih rešitev za prepoved uporabe nehumanih živalskih pasti.

EU bo financirala obnovo sarajevske mestne hiše

25. 11. 1997 00.00

Katero bo mesto kulture 2001?

24. 11. 1997 14.00

Ministri Evropske unije za kulturo se bodo danes na zasedanju v Bruslju predvidoma odločili, katero evropsko mesto se bo leta 2001 ponašalo z naslovom evropskega mesta kulture. V igri je sedem mest, dve med njimi izven EU: Basel, Genova, Lille, Porto, Riga, Rotterdam in Valencia.

Zunanji ministri EU o širitvenih načrtih

24. 11. 1997 10.12

Zunanji ministri Evropske unije danes v Bruslju nadaljujejo razpravo o širitvenih načrtih povezave in z oblikovanjem dokumenta na to temo, ki ga bodo 12. in 13. decembra v obravnavo predložili predsednikom vlad in držav EU. Slednji bodo na decembrskem vrhu sprejeli dokončno odločitev o širitvi unije.

Slovenija bo v Bruslju predstavila svojo pristopno strategijo

24. 11. 1997 09.35

Slovenija bo prihodnji ponedeljek, 1. decembra, v Bruslju priredila konferenco, na kateri bo javno predstavila svojo pristopno strategijo za vključitev v Evropsko unijo.

EU: Najvišje cene goriva v Avstriji

24. 11. 1997 09.14

Avstrija ima najvišje cene goriva v EU, pri čemer delavska zbornica zaradi uspešnih številk avstrijske naftne družbe OMV v prvih treh četrtletjih tega leta vztraja pri zahtevi po njegovi pocenitvi. Rekordne številke družbe OMV kažejo, da so domače cene bencina več kot presežene.

Turški premier v Italiji

24. 11. 1997 00.00

Turški premier Mesut Yilmaz je bil dopoldne na krajšem obisku v Rimu, kjer se je sestal z italijanskim kolegom Romanom Prodijem. Osrednja tema pogovorov je bila širitev Evropske unije. Kot je znano, si Turčija prizadeva za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v EU, vendar pa nekatere članice temu odločno nasprotujejo.

Delegacija poslanskega kluba LDS na obisku v Amsterdamu

21. 11. 1997 12.58

Delegacija poslanskega kluba Liberalne demokracije Slovenije je danes odpotovala na obisk v Amsterdam. Tridnevni obisk, ki ga je v sodelovanju z nizozemsko liberalno stranko D66, sicer tudi članico vladne koalicije, pripravil poslanec v slovenskem parlamentu in vodja službe LDS za mednarodne odnose Roman Jakič, je namenjen predvsem obravnavi vključevanja Slovenije v polnopravno članstvo v Evropski uniji in strukturnim spremembam v EU.

Gospodarska gibanja v jesenskih mesecih

18. 11. 1997 00.00

Industrijska proizvodnja je septembra rastla, izvozna in skupna naročila se povečujejo, krepi se tudi neindustrijska gospodarska dejavnost. Mesečni trgovinski saldo je bil septembra pozitiven kar je prvič v zadnjih dveh letih. Upadanje števila zaposlenih v gospodarstvu in javnih službah se je močno umirilo ali pa celo prešlo v trendno rast. Industrijska proizvodnja je bila septembra za 0,7 odstotka večja kot pred letom dni. V prvi polovici leta je upadala, od julija dalje pa se je trend obrnil v pozitivno smer. Po anketi statističnega urada so se v predelovalnih dejavnostih po zastoju v prvi polovici leta šele oktobra povečala naročila za izvoz, zlasti za proizvodnjo življenjskih potrebščin. V jesenskih mesecih so se okrepile tudi neindustrijske dejavnosti v gospodarstvu, zlasti promet in turizem, gradbena dejavnost pa je upadala. Turistična dejavnost je bila septembra za 16 odstotkov nad primerljivo lansko, dejavnost prometa pa je bila v prvih devetih mesecih le za odstotek nad primerljivim lanskim obdobjem. Septembra so se močno okrepili pomorski, železniški in letalski promet, medtem ko sta se cestni in pristaniški promet poslabševala. Prvič od janurja lani je bil mesečni trgovinski saldo septembra pozitiven, čeprav samo za dva milijona dolarjev. Izvoz je bil septembra za en odstotek večji kot septembra lani, uvoz pa za 5,8 odstotka manjši. V zunanjetrgovinski menjavi se je septembra, podobno kot prejšnje mesece, nadaljevalo neugodno spreminjanje geografske strukture. Gre za hitro rast trgovinskega primanjkljaja z razvitimi gospodarstvi, s katerimi je primanjkljaj v letošnjih devetih mesecih presegel milijardo dolarjev. Primanjkljaj z državi EU znaša 718 milijonov dolarjev, posebno velik pa je primanjkljaj z državami Efte, s katerimi je pokritost uvoza z izvozom le 40-odstotna. Slovenija je v trgovanju z državami v razvoju ustvarila za 258 milijonov dolarjev presežka, največ na trgih nekdanje Jugoslavije in SZ. Skupne devizne rezerve so konec letošnjega septembra znašale 4,3 milijarde dolarjev, kar je za 4,7 odstotka več kot konec lanskega leta. Skupen zunanji dolg Slovenije pa je konec letošnjega avgusta znašal dobre 4 milijarde dolarjev, kar je za 1,2 odstotka več kot ob koncu lanskega leta. Tolarski tečaj nemške marke in drugih valut je nehal rasti okrog 20. septembra, za zdaj pa tudi ni znakov za premik do konca leta. Nemška marka je po srednjem tečaju Banke Slovenije zrasla od začetka leta do novembra za 3,8 odstotka.

David Andrews: Članstvo v Natu ni pogoj za članstvo v EU

17. 11. 1997 00.00

Irski zunanji minister David Andrews je v pogovoru za ponedeljkovo izdajo dunajskega časnika Der Standard med drugim dejal, da nevtralnost v Evropski uniji ne predstavlja problema in da majhne države v uniji lahko shajajo brez članstva v zvezi NATO. Udeleževale pa naj bi se akcij pod okriljem Združenih narodov in Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Članstvo Irske v zvezi NATO je po besedah njenega zunanjega ministra oddaljena zamisel.

Na blejskem seminarju ekonomistov bodo razpravljali o problemih slovenskega gospodarstva

13. 11. 1997 00.00

Jutri se bo na Bledu začel dvodnevni tradicionalni izobraževalni seminar ekonomistov in poslovnežev, na katerem bodo predavatelji predstavili tekoče in pričakovane ukrepe slovenske ekonomske politike ter probleme strukturnega prilagajanja gospodarstva na poti v Evropsko unijo. Podpredsednik vlade <b> Marjan Podobnik</b> bo udeležencem v uvodnem nagovoru predstavil aktualne probleme slovenskega gospodarstva, minister za ekonomske odnose in razvoj <b>Marjan Senjur</b> razvojne probleme in dileme gospodarstva ob koncu letošnjega leta, finančni minister <b>Mitja Gaspari</b> pa probleme prestrukturiranja slovenskega finančnega sistema. O denarni politiki in bančnem sistemu ob prehodu v leto 1998 bo predaval namestnik guvernerja Banke Slovenije <b>Samo Nučič</b>, o pristopni strategiji Slovenije k EU pa direktor Urada za makroekonomske analize in razvoj <b>Janez Potočnik</b>.

EU bo finančno podprla razvoj gospodarstva v Navarri

12. 11. 1997 00.00

Španska pokrajina Navarra bo iz strukturnih fondov Evropske unije v obdobju od 1997 do 1999 dobila 25,4 milijona ekujev za pomoč pri razvoju gospodarstva. Večina denarja bo namenjenega vzpodbujanju zaposlovanja, konkurenčnosti in globalizaciji lokalnih gospodarskih dejavnosti, del denarja pa bo šel za zaščito okolja, raziskovanje in razvoj novih tehnologij. Poleg tega bo Navarra dobila dodatnih 27,7 milijonov ekujev, predvsem za tehnično pomoč pri izvajanju ukrepov za spodbujanje gospodarstva.

EU in nezaposlenost

04. 11. 1997 00.00

V Bruslju se bodo jutri sešli ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance, ki bodo po predvidevanjih pripravili podlago za bližajoči se izredni novembrski vrh EU o zaposlovanju. Ministri se bodo seznanili s poročilom strokovnjakov unije o uresničevanju ambicioznih načtrov za boj proti 18-milijonski brezposelnosti, ki jih je predlagala Evropska komisija. Dan kasneje, v četrtek, bodo o isti temi v Bruslju razpravljali še ministri EU za socialne zadeve. Načrt zaradi zelo ambicioznega in konkretno zastavljenega cilja (12 milijonov novih delovnih mest) med petnajsterico ni naletel na odobravanje. Poleg tega, da nekatere članice menijo, naj oblikovanje nacionalnih zaposlovalnih politik ostane v domeni nacionalnih vlad, so nekatere članice opozorile pred negativnimi posledicami morebitnega neuspešnega doseganja zastavljenih ciljev na širšo javnost v EU. Več članic je Evropsko komisijo obsodilo, da je zastavila visok cilj, ne da bi imela zagotovila, da bo ta dejansko uresničen.

Protestno zborovanje pred podpisom amsterdamske pogodbe

02. 10. 1997 00.00

Pred kraljevo palačo v Amsterdamu, kjer bodo danes podpisali Amsterdamsko pogodbo, več sto ljudi protestira proti Evropi, oddaljeni od skrbi državljanov. Protestniki, povečini mladi, obsojajo tako imenovano Evropo denarja, Evropo delodajalcev, preveč oddaljeno od vsakodnevnih skrbi državljanov petnajsterice (EU).

Delegacija predstavnikov švedske vlade na obisku

01. 10. 1997 00.00

Predsednik komisije za evropske zadeve DZ Lojze Peterle in člani komisije so danes sprejeli delegacijo predstavnikov švedske vlade, zadolženih za področje delovanja Evropske unije. Sogovorniki so razpravljali o slovenski kandidaturi za polnopravno članstvo v EU, načrtovani širitvi EU, pogojih za sprejem v polnopravno članstvo in odnosih med državami članicami EU, so sporočili iz državnega zbora.

Neformalno srečanje ministrov EU za notranji trg

01. 10. 1997 00.00

V luksemburškem Echternachu se bodo v petek in soboto na neformalnem srečanju sešli ministri Evropske unije za notranji trg. Drugi dan srečanja se bodo ministri petnajsterice v okviru strukturnega dialoga sestali s kolegi iz srednjeevropskih pridruženih držav, med njimi s slovenskim ministrom za ekonomske odnose in razvoj Marjanom Senjurjem.

EU za pomoč pri obnovi cerkve sv. Frančiška Asiškega

01. 10. 1997 00.00

Evropska komisija bo za obnovo cerkve svetega Frančiška Asiškega v Italiji, ki je bila minuli teden močno poškodovana v potresu, namenila 100.000 ekujev. Pomoč, ki jo komisija namenja iz sklada za varovanje kulturne dediščine, je namenjena predvsem za obnovo uničenih fresk v tej cerkvi.

Državni zbor in vključevanje Slovenije v EU

29. 09. 1997 00.00

Državni zbor, oziroma njegova komisija za evropske zadeve, bosta 7. oktobra organizirala posvet o vključevanju Slovenije v Evropsko unijo. Največ pozornosti bo namenjene mnenju Evropske komisije o prošnji Slovenije za polnopravno članstvo v EU, t.i. Agendi 2000, govora pa bo tudi o slovenski predpristopni strategiji, o programu Phare ter o koordinaciji dela v državnem zboru v zvezi z EU, so danes sporočili iz državnega zbora

Konferenca o sodelovanju EU in državami Afrike, Karibov in Pacifika

29. 09. 1997 00.00

V Bruslju poteka dvodnevna konferenca o prihodnosti odnosov med Evropsko unijo in državami Afrike, Karibov ter Pacifika, ki se je udeležuje vrsta uglednih osebnosti s področja politike in gospodarstva. Razprava poteka v okviru petih okroglih miz, eni od teh predseduje tudi nekdanji nemški zunanji minister Hans Dietrich Genscher. S konferenco naj bi strani sklenili posvetovanja o zeleni knjigi o medsebojnih odnosih, ki so jo pripravili leta 1996.

EU: porast porabe energije v transportu

24. 09. 1997 00.00

Celotna poraba energije v Evropski uniji je stabilna, v transportu pa njena poraba skokovito narašča. V obdobju od leta 1980 do 1992 je porasla za 45 odstotkov. V minulih desetih letih se je poraba naravnega plina povečala za 50 odstotkov, zaradi številnih novih električnih pripomočkov pa je za 5 odstotkov narasla tudi poraba elektrike. V raziskavi o trajnem razvoju, izdelani na priporočilo komisije Združenih narodov za trajen razvoj, Eurostat ugotavlja, da odvisnost od neobnovljivih energetskih virov ni trajna, vendar pa poraba obnovljivih energetskih virov dosega le 5-odstotno raven celotne porabe enregije. Rast prebivalstva se je v EU z 8 odstotkov v letu 1965 znižala na 3,1 odstotka v letu 1995. Neto migracijska stopnja (razlika med celotno in naravno rastjo prebivalstva) je bila leta 1994 2,1-odstotna, čeprav se priseljevanje od leta 1992 znižuje. Leta 1960 je bila pričakovana življenjska doba za moške 67,3 leta in za ženske 72,6 leta. Do 1994 se je za moške dvignila na 73,9 in za ženske na 80,4 leta.

Končano srečanje kmetijskih ministrov EU

23. 09. 1997 00.00

V Bruslju se je končalo dvodnevno srečanje kmetijskih ministrov EU, na katerem so govorili o razvoju kmetijstva v uniji in o bolezni norih krav. Evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler je predstavil poročilo o učinkovitosti nadzora prepovedi izvoza britanske govedine v ostale članice EU. Iz virov blizu nemški delegaciji se je izvedelo, da Fischler ni konkretno naštel držav, kjer je nadzor pomanjkljiv, vendar naj bi to storil v prihodnjih dneh.

Kmetijski ministri EU danes o bolezni norih krav

23. 09. 1997 00.00

Kmetijski ministri Evropske unije v Bruslju nadaljujejo dvodnevno srečanje, v okviru katerega se bodo danes seznanili s poročilom Evropske komisije o stanju na področju bolezni norih krav. Ministri so na dnevni red točko vključili zaradi nedavnih informacij o domnevnem kršenju prepovedi izvoza britanskega mesa. Ministri imajo na dnevnem redu še nekaj točk, a bo po predvidevanjih razprava o bolezni norih krav osrednji del današnjih pogovorov.

Konferenca o širitvi EU za kandidatke

22. 09. 1997 00.00

Evropski gospodarski in socialni odbor (CES) v sodelovanju z uradom Evropske komisije za tehnično pomoč in izmenjavo informacij TAIEX 23. in 24. septembra v Bruslju prireja konferenco o izzivih širitve Evropske unije. Konference se bodo udeležili predstavniki socialnih in strokovnih organizacij držav kandidatk za članstvo v uniji, med njimi Slovenije.

Za boljše sodelovanje med Slovenijoo, Italijo in Hrvaško

22. 09. 1997 00.00

Ob koncu mednarodnega posvetu Jadran v Evropi, ki je potekal na Brionih, so udeleženci poudarili, da bi morale hrvaške, slovenske in italijanske državne ustanove, pristojne za ribolov, več sodelovati ne dvostranski in večstranski ravni, da bi rešili skupne težave v zvezi z ribolovom na Jadranu. Rezultati skupnih pogovorov bi morali biti podlaga za sprejemanje odločitev o količini ulova v Jadranu, so ugotovili udeleženci. Posebno so poudarili pomen skupnega znanstvenega projekta Medits, ki ga financira EU, v okviru katerega spremljajo trideset gospodarsko pomembnih ribjih vrst. Razpravljali so tudi o delu državnih ustanov, pristojnih za morski ribolov, ter izmenjavi predpisov s področja ribolova, katerega namen je učinkovitejši nadzor na morju in preprečevanja ribolova na črno.

Avstrija bo podprla Ukrajino pri vstopu v EU

10. 09. 1997 00.00

Vodja avstrijske diplomacije Wolfgang Schuessel je na skupni tiskovni konferenci z ukrajinskim zunanjim ministrom Genadijem Udovenkom danes v Kijevu Ukrajini zagotovil podporo Avstrije pri krepitvi položaja te države v Evropski uniji. Po Schuesslovih besedah je Ukrajina

Gantar na srečanju ministrov za okolje pridruženih članic EU

08. 09. 1997 00.00

Bruselj, 8. septembra (STA) - Slovenski minister za okolje in prostor Pavle Gantar se danes v Bruslju udeležuje neformalnega sestanka ministrov za okolje srednjeevropskih pridruženih članic Evropske unije. Gostiteljica srečnja je Evropska komisarka za okolje in jedrsko varnost Ritt Bjerregaard.