EU

Minister Smrkolj na kmetijskem sejmu v Berlinu
15. 01. 1998 16.11
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj je danes odpotoval v Berlin, kjer se bo do nedelje, 18. januarja, mudil na Mednarodnem sejmu živilstva, kmetijstva in vrtnarstva. Minister Smrkolj bo v okviru sejma v soboto, 17. januarja, aktivno sodeloval na agrarnem forumu vzhod-zahod, ki ima letos naslov Evropsko kmetijstvo med primanjkljajem in presežkom. Minister Smrkolj bo govoril o razvoju evropskega kmetijstva v smislu sprememb, ki jih bo evropsko kmetijstvo deležno s širitvijo EU proti vzhodu. Orisal bo tudi razvoj slovenskega kmetijstva in priprave na vstop v EU, so sporočili s kmetijskega ministrstva.

Povprečna stopnja brezposelnosti v EU je 10.6%
15. 01. 1998 16.02
Stopnja brezposelnosti v državah Evropske unije se je novembra lani v primerjavi z mesecem poprej znižala za desetinko odstotne točke na 10,6 odstotka, je sporočil statistični urad EU, Eurostat. Novembra 1996 je stopnja brezposelnosti v 15 članicah unije znašala 10,8 odstotka.

Alžirija zavrnila obisk evropske trojke
14. 01. 1998 16.47
Alžirija je zavrnila obisk evropske trojke, je na popoldanski novinarski konferenci izjavil alžirski zunanji minister Ahmed Ataf.

Minister Bavčar in veleposlaniki prihodnji teden v Bruslju
14. 01. 1998 10.59
Na obisku v Bruslju se bo od ponedeljka, 19. januarja, do srede, 21. januarja, mudila visoka delegacija slovenskih veleposlanikov.

Alžirijo bo obiskala misija EU
13. 01. 1998 18.11
Predstavniki zunanjih ministrstev držav članic Evropske unije so v Bruslju tudi formalno potrdili odločitev, da bo Alžirijo, ki jo zadnje dva tedna pretresajo vali krutega nasilja, obiskala misija EU. Kot se je izvedelo iz diplomatskih virov v Bruslju, so na sestanku ocenili, da lahko evropska trojka odpotuje že ta konec tedna, točen datum obiska pa je odvisen od odgovora alžirskih oblasti. Misija, sestavljena iz visokih predstavnikov - najverjetneje političnih direktorjev ali državnih sekretarjev v zunanjih ministrstvih - sedanje predsedujoče države EU Velike Britanije, prejšnjega predsedujočega Luksembruga in prihodnje Avstrije, se mora z zadostnimi informacijami iz Alžirije vrniti do 26. januarja, ko bo o izsledkih poročala na takratnem zasedanju zunanjih ministrov EU v Bruslju.

1998 naj bi bilo za gospodarstvo težje kot prejšnje
13. 01. 1998 17.35
Leto 1998 bo za gospodarstvo težje kot prejšnje, saj gre za ključno leto v obdobju pred pristopom k EU. Pričakujemo, da bo vlada ob aktivni podpori parlamenta in centralne banke oblikovala tako makroekonomsko politiko, ki bo omogočala ne le preživetje, temveč tudi razvoj slovenskega gospodarstva. To je v uvodnem govoru na skupščini GZS Jožko Čuk. Gospodarstveniki so podpredsednika vlade Marjana Podobnika opozorili na nujnost večjega sodelovanja z državami na območju nekdanje Jugoslavije, še posebej z ZRJ. Marjan Podobnik pa je med drugim dejal, da se bo v februarju neuradno udeležil sejma v Beogradu.

Jacques Santer februarja na turnejo po Bližnjem Vzhodu
12. 01. 1998 12.25
Predsednik Evropske komisije Jacques Santer bo februarja odpotoval na enotedensko turnejo po Bližnjem Vzhodu, se je danes izvedelo iz diplomatskih virov v Bejrutu.

Lani se na področju razbremenjevanja gospodarstva ni zgodilo nič bistvenega
11. 01. 1998 10.31
Za povečanje slovenskega izvoza in tudi zaslužka, bi morali osvežiti proizvodni program, zlasti v industriji, in ga inovativno dopolniti. Za povišanje dodane vrednosti na zaposlenega, ki znaša 25.000 DEM, kar je precej nižje od povprečja v EU, bi morali investirati vsaj dve milijardi dolarjev v tehnično tehnološko podstat slovenskega gospodarstva. Investirati bi morali v stroje, opremo in informacijsko tehnologijo. Ker tega razvojnega impulza v Sloveniji še vedno ni, so tudi poslovni rezultati, ki se kažejo v relativno nizki rasti bruto domačega proizvoda, pričakovani, pravi Jožko Čuk, predsednik Gospodarske zbornice Slovenije.

Uspeli smo ohraniti politično stabilnost
09. 01. 1998 17.14
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je na svoji prvi letošnji novinarski konferenci - ki sovpada tudi z prvo obletnico, ko ga je državni zbor izvolil za mandatarja za sestavo nove vlade - ocenil, da je "predvsem pomembno, da smo v Sloveniji uspeli ohraniti politično stabilnost".

Misija EU bo potovala v Alžirijo
09. 01. 1998 12.01
Predstavniki držav evropske petnajstrice so v Bruslju dosegli dogovor o misiji Evropske unije, ki bo odpotovala v Alžirijo in zbrala informacije o pokolih v tej državi.

Se obeta uspešnejša evropska politika Slovenije?
08. 01. 1998 18.01
Najpomembnejši kriterij uspešnosti vključevanja Slovenije v Evropsko unijo je vsestranska pripravljenost in usposobljenost Slovenije in njenih ljudi za življenje v novi skupnosti, ne pa hitrost zaključka pogajanj, s čimer je zaradi prestižnih razlogov pretirano obremenjena slovenska oblast, je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor. Poudaril je, da sta procesa vključevanja Slovenije v EU in krepitev njene državnosti dopolnjujoča in ne izključujoča. ZL se želi v razpravo o vključevanju Slovenije v EU aktivno vključiti, tako je predsednik stranke danes predstavil predloge za uspešnejšo evropsko politiko Slovenije.

Turčija se z EU ne namerava pogajati
08. 01. 1998 12.56
Turška delegacija bo na policijskem vrhu, ki se je danes začel v Rimu, izrazila pripravljenost na sodelovanje z Italijo in drugimi evropskimi državami pri zajezitvi vala kurdskih beguncev, so sporočili v Ankari, kjer pa dodajajo, da se ne bodo neposredno pogajali z Evropsko unijo, saj so z njo po decembrskem luksemburškem vrhu prekinili politični dialog.

Hubert Vedrine v Turčiji
08. 01. 1998 10.12
Vodja francoske diplomacije Hubert Vedrine je prispel na pogovore v Ankaro. Osrednje teme pogovorov bodo vključevanje Turčije v EU, kurdsko vprašanje in francosko-turški odnosi. Vedrine bo skušal turško vodstvo prepričati, naj se vendarle udeleži začetka evropske konference konec marca v Londonu. Ankara je namreč napovedala svoj bojkot konference, ker na decembrskem vrhu v Luksemburgu od unije ni dobila povabila za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu. Francoski zunanji minister bo turške oblasti skušal tudi prepričati, naj si bolj prizadevajo za zajezitev bega Kurdov v Zahodno Evropo.

Evropska komisija obsoja kruto nasilje v Alžiriji
07. 01. 1998 17.28
Evropska komisija je danes ostro obsodila "kruto nasilje", ki se v zadnjih tednih dogaja v Alžiriji, in izrazila solidarnost s tamkajšnjimi prebivalci. Opozorila je, da Evropska unija ob tem ne sme "biti nema".

Kurdski begunci v luči Schengenskega sporazuma
05. 01. 1998 18.29
V sredo se bo sešla delovna skupina sveta Evropske unije za Schengenski sporazum, ki bo obravnavala novonastale razmere po množičnem zatekanju kurdskih beguncev v Italijo in izrazom pripravljenosti te države, da beguncem podeli politično zatočišče. Viri na Evropski komisiji so povedali, da imajo begunci v primeru dodelitve političnega azila s strani ene države, ki je polno pristopila k Schengenskem sporazumu, pravico do prostega kroženja po vseh "schengenskih" državah, vendar pa imajo bivališče lahko le v državi, ki jim je zatočišče podelila. Viri na komisiji so pri tem razložili, da za druge države potemtakem "ni nevarnosti", hkrati pa poudarili potrebo po uskladitvi petnajsterice do tovrstnih problemov. Italija se je že znašla pod kritiko nekaterih držav petnajsterice, predvsem Avstrije in Nemčije, ki ji očitajo neučinkovito begunsko politiko in "varovanje unijinih meja". Oblasti v Rimu pa poudarjajo, da vrata Italije ostajajo odprta vsem, ki so politično preganjani.

Bolgarija odpravila uvozne carine za osebne avtomobile iz EU
02. 01. 1998 08.56
Bolgarija je v začetku leta odpravila uvozne carine na osebne avtomobile iz članic Evropske unije in držav, s katerimi ima sklenjene sporazume o prosti trgovini. Ukrep velja tako za uvoz novih kot tudi rabljenih vozil, je poročal bolgarski tednik SEGA. Doslej je za uvoz avtomobilov iz teh držav veljala šestodstotna carinska dajatev. Novo določilo prinaša prednosti tudi za korejske in japonske avtomobile ter za vozila ameriških proizvajalcev, izdelana v Evropi. Za uvoz novih avtomobilov iz Rusije bodo morali Bolgari še naprej plačevati 16-odstotne oz. za uvoz rabljenih 25-odstotne carine. Ta država namreč s Sofijo še ni sklenila sporazuma io prosti trgovini, niti ni članica Svetovne trgovinske organizacije.

O kurdskih beguncih naj odloča t.i. Schengenski odbor
28. 12. 1997 13.39
Državni podsekretar v italijanskem zunanjem ministrstvu Piero Fassino se je v pogovoru za nedeljsko številko milanskega časnika Corriere della Sera zavzel za to, da o usodi kurdskih beguncev, ki so z ladjo v soboto pripluli do južnoitalijanske obale, odloča t. i. Schengenski odbor.

Cotti za vstop Švice v EU
28. 12. 1997 08.36
Vodja švicarske diplomacije Flavio Cotti, ki bo 1. januarja postal predsednik švicarske konfederacije, se je danes izrekel za vstop Švice v Evropsko unijo.

Presežki evropskega govejega mesa v Severno Korejo?
23. 12. 1997 09.43
Podpredsednik severnokorejske vlade Kim Jung Nam je v pismu zaprosil Dansko, naj posreduje pri Evropski komisiji, da bi iz zalog Evropske unije Severni Koreji poslali goveje meso in tako pomagali prebivalstvu, ki trpi za lakoto, je v ponedeljek povedal danski minister za sodelovanje Poul Nielson, ki pa predlogu sicer nasprotuje.

Italiji zaradi diskriminacije grozi soočenje z Evropskim sodiščem
18. 12. 1997 15.31
Evropska komisija namerava pred Evropskim sodiščem sprožiti postopek proti Italiji, ker ocenjuje, da je italijanska zakonodaja v zvezi s pravicami učiteljev tujih jezikov, ki so neitalijanski državljani Evropske unije, v tej državi diskriminatorna.

Članice EU se pripravljajo na evro
17. 12. 1997 09.24
Deset držav EU je že izdelalo nacionalne načrte za preoblikovanje javne uprave ob prehodu na skupno denarno enoto, je sporočila Evropska komisija. Načrte so že izdelali v Belgiji, v Franciji, na Irskem, v Italiji, v Luksemburgu, na Nizozemskem, v Avstriji, na Portugalskem, na Finskem in v Nemčiji, kjer so tudi že sprejeli predlog celotnega zakona. Tudi Španija naj bi svoj program sprememb v javni upravi, povezanih s prehodom na skupno valuto, predstavila v tem tednu. Teh enajst članic EU sodi med najverjetnejše članice evropske denarne unije, ki bo začela veljati 1. januarja 1999.

Posvet o evropskem izobraževanju
17. 12. 1997 08.48
Evropska hiša Maribor bo danes organizirala posvet o evropskem izobraževanju, na katerem bodo analizirali dosedanje in prihodnje vključevanje evropskega izobraževanja v slovenske šole. Posvet, ki se ga bosta med drugim udeležila tudi veleposlanik EU v Sloveniji Amir Naqvi in minister za evropske zadeve Igor Bavčar, je namenjen tudi pripravi na projekt Evropa v šoli.

Koordinacija o zaščitni zakonodaji in o položaju manjšin
16. 12. 1997 16.05
Na sestanku koordinacije parlamentarnih strank je predsednik vlade Janez Drnovšek predsednike strank seznanil z nedavno, za Slovenijo ugodno odločitvijo o širitvi EU. Razprava je tekla predvsem o nadaljnjih potezah pri vključevanju Slovenije v Evropsko unijo, o pripravi zakonov za zaščito javnega interesa ter o pripravljenosti Slovenije na pogajanja za polnopravno članstvo v EU. Po nedavni odločitvi hrvaškega sabora, ki je iz ustave črtal slovensko manjšino, pa so izpostavili tudi vprašanje manjšin. O problematiki manjšin naj bi koordinacija podrobneje razpravljala na naslednji seji.

Končan vrh združenja ASEAN
16. 12. 1997 15.49
V malezijski prestolnici Kuala Lumpurju se je danes končalo tridnevno vrhunsko srečanje držav članic Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN), ki je bilo tokrat prvič razširjeno na Kitajsko, Japonsko in Južno Korejo.

Širitev EU naj bi trajala še pet let
16. 12. 1997 15.30
Proces širitve Evropske unije bo trajal najmanj pet, morda pa celo sedem let, je danes izjavil podpredsednik socialistične skupine v Evropskem parlamentu Klaus Haensch.

ZDA bodo posredovale med Turčijo in EU
16. 12. 1997 10.14
Združene države Amerike želijo posredovati med Evropsko unijo in Turčijo. Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Foley je sporočil, da bo imela ameriška vlada s Turčijo v prihodnjih dneh pogovore o različnih stališčih glede vključitve Turčije v unijo. Za četrtek je v načrtu sestanek ameriškega predsednika Billa Clintona s turškim premierom Mesutom Yilmazom. Ob odločitvi luksemburškega vrha, ki je Turčiji zaenkrat zaprl vrata uniji, je Foley menil, da so ZDA prepričane, da mora Turčija imeti "svoje mesto v Evropi".

Slovenija uradno povabljena za začetek pogajanja
15. 12. 1997 16.52
V soboto je bila v Luksemburgu sprejeta pomembna odločitev, Slovenija je dobila uradno vabilo za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v Evropski uniji. To je politična prelomnica v odnosih med Slovenijo in EU, je na novinarski konferenci dejal predsednik vlade Janez Drnovšek in dodal, da ima Slovenija jasno začrtano pot naprej. Premier Drnovšek je spregovoril tudi o petkovem obisku v Zagrebu, ki je bil po njegovem uspešen. Premier pa izraža presenečenje ob dejstvu, da je Hrvaška isti dan iz svoje ustave črtala slovensko manjšino. Kot je poudaril, niti on niti predstavniki slovenske skupnosti na Hrvaškem o takšni nameri niso bili obveščeni. To po Drnovškovih besedah vsekakor ni dober način komuniciranja med sosedama. Premier je ob tem izrazil upanje, da se položaj Slovencev na Hrvaškem praktično ne bo poslabšal, bo pa vsekakor potrebno iskati ustrezne rešitve.

Premier priredil sprejem za predstavnike diplomatskega zbora
15. 12. 1997 16.34
Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes na Brdu pri Kranju priredil tradicionalni prednovoletni sprejem za predstavnike diplomatskega zbora, akreditirane v Republiki Sloveniji. Premier Drnovšek, ki ga je spremljal zunanji minister Boris Frlec, je v nagovoru veleposlanikom in šefom diplomatskih misij izrazil zadovoljstvo nad povabilom Evropskega sveta Sloveniji, naj v prvi skupini držav marca prihodnje leto prične pogajanja za polnopravno članstvo v Evropski uniji, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Uspešen obisk Janeza Podobnika v Luxemburgu
15. 12. 1997 16.27
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je današnje delovne pogovore z luksemburškimi sogovorniki ocenil kot uspešne. Posebej je poudaril, da je po mnenju luksemburškega zunanjega ministra Jacquesa Poosa lahko Slovenija prva izmed držav, ki naj bi končale celoten sklop pogajanj z EU in tako med prvimi pristopila v to zvezo. Poos je tudi zatrdil, da se lahko država prebija skozi pogajanja, če v njej obstaja politična volja, politični konsenz, če ima vso potrebno znanje in če ve, kaj je njena nacionalna identiteta.

Odzivi na turško odločitev o prekinitvi dialoga z EU
15. 12. 1997 09.37
V evropskih prestolnicah odmeva odločitev Turčije po sobotnem vrhu Evropske unije, da bo prekinila politični dialog s petnajsterico, ker ta Ankare ni vključila v širitvene načrte. Medtem ko v Bruslju po besedah tamkajšnjih diplomatov čakajo na uradno obvestilo iz Ankare, je nemški zunanji minister Klaus Kinkel dejal, da je turška odločitev vredna obžalovanja in je neupravičena. Poudaril je, da turška pot v Evropo vodi preko rešitve vprašanj, povezanih s spoštovanjem človekovih pravic, Kurdi, Grčijo in Ciprom. Francija po besedah ministra za evropske zadeve Pierra Moscovicija razume razočaranje Ankare, si bo pa prizadevala, da se odnosi z Ankaro uredijo.