EU

Redna letalska povezava med Ljubljano in Brusljem

02. 03. 1998 12.11

Z današnjim pristankom novega Adriinega letala Canadair Regional Jet (CRJ) na bruseljskem letališču,je slovenski letalski prevoznik Adria Airways začel z rednimi poleti med Ljubljano in belgijsko prestolnico. Na krajši slovesnosti na bruseljskem letališču so direktor bruseljskega letališča Frans van den Broeck, slovenski veleposlanik v Bruslju Jaša Zlobec in komercialni direktor Adrie Airways Bojan Sodnik poudarili pomen neposredne povezave Ljubljane z Brusljem, predvsem zaradi vključevanja Slovenije v EU.

Nemčija, Francija in Italija zrele za evro

27. 02. 1998 11.27

Nemčija, Francija in Italija glede na višino primanjkljajev v svojih proračunih za leto 1997 sedaj izpolnjujejo pogoje za vstop v Evropsko denarno unijo (EMU). Z deficitom v višini 2,7 odstotka domačega bruto proizvoda Nemčija in Italija ostajata pod dovoljenim deležem treh odstotkov.

Italijanski zunanji minister Dini bo obiskal Iran

26. 02. 1998 17.01

Po sklepu EU o ponovnem zbližanju v odnosih z Iranom bo kot prvi na obisk v Teheran odpotoval italijanski zunanji minister Lamberto Dini. Kot so danes sporočili z zunanjega ministrstva v Rimu, je obisk načrtovan za ta konec tedna.

Evropska komisija: Azijska kriza ne bo veliko vplivala na gospodarstvo EU

26. 02. 1998 12.09

V rednem letnem poročilu o gospodarskih razmerah v EU Evropska komisija ocenjuje, da bo azijska finančna kriza letos nekoliko upočasnila gospodarsko rast, vendar bo ta negativen vpliv zgolj obroben. Za letos napovedana 3-odstotna rast, naj bi se zaradi azijskih težav zmanjšala za četrtino odstotne točke. Komisija bo novo napoved o gospodarskih gibanjih izdala 25. marca, vzporedno s priporočilom o tem, katere države naj v prvem valu januarja prihodnje leto uvedejo evro. Prav zaradi bližnje objave omenjenega priporočila, tokratno letno gospodarsko poročilo ne vsebuje ocene o tem, kako članice EU napredujejo na poti izpolnjevanja konvergenčnih kriterijev za vključitev v Evropsko gospodarsko in denarno unijo.

Špansko gospodarstvo se približuje zahtevam EU

26. 02. 1998 08.37

Španska gospodarska rast je lani znašala 3,4 odstotka, s čimer se je Španija močno približala zahtevam Europske unije ob bližnji uvedbi skupne valute evra. V letu prej (1996) je španska gospodarska rast bila 2,3-odstotna. V španskem finančnem ministrstvu predvidevajo, da bo lanski proračunski primanjkljaj znašal 2,6 odstotka, kar je manj od EU zahtevanih treh odstotkov.

Klestil na Evropski komisiji

25. 02. 1998 12.24

Na obisku na Evropski komisiji se danes mudi avstrijski predsednik Thomas Klestil.

EU poziva h konstruktivnemu dialogu glede Kosova

23. 02. 1998 18.30

Zunanji ministri Evropske unije so danes v Bruslju pozvali oblasti v Beogradu in vodstvo albanske skupnosti na Kosovu, naj nujno vzpostavijo poln in konstruktiven dialog.

Minister Bergauer na konferenci o vlaganju v transportne projekte

23. 02. 1998 16.48

Minister za promet in zveze Anton Bergauer se bo na povabilo evropskega komisarja za promet Neila Kinnocka in britanskega ministra za okolje, promet in regije Johna Prescotta jutri v Londonu udeležil konference o vlaganju javnega in zasebnega sektorja v pomembne transportne projekte.

EU bo z Iranom obnovila stike na ministrski ravni

23. 02. 1998 16.26

Zunanji ministri Evropske unije so se danes v Bruslju odločili, da bodo z Iranom obnovili uradne stike na ministrski ravni.

V Intereuropi tudi lani uspešni

23. 02. 1998 13.06

V koprski družbi Intereuropa so lani po predhodnih podatkih zabeležili 1,08 milijarde tolarjev čistega oziroma 1,304 milijarde tolarjev celotnega dobička, je za Slovensko tiskovno agencijo dejal Jože Kranjc, predsednik uprave, ki je lansko poslovno leto ocenil kot uspešno, saj je ta rezultat za dva odstotka nad načrtovanim.

Lani največ bankrotov v Franciji

23. 02. 1998 08.35

V državah Evropske unije je minulo leto šlo v stečaj 201.891 podjetij oziroma za tri odstotke manj kot v letu 1996. Največ podjetij je bankrotiralo v Franciji, in sicer 61.636. V letu 1996 so v tej državi zabeležili 61.800 bankrotov, ki so v veliki meri posledica večtedenskih stavk. V Veliki Britaniji je minulo leto stečaj doživelo 40.211 družb, vendar pa ta trend zaradi dinamične kmetijske dejavnosti upada. V Nemčiji je v letu 1997 doživelo propad 34.134 podjetij oziroma dvakrat več kot leta 1992. Ta porast pa je predvsem posledica vključevanja podatkov o vzhodnonemških podjetjih po ponovni združitvi dežele. Statistična agencija EU je sporočila, da je bil bruto domači proizvod (BDP) unije v tretjem četrtletju minulega leta večji za 2,8 odstotka kot v enakem obdobju leta 1996.

Zunanji ministri EU tudi o Iraku

20. 02. 1998 13.39

Čeprav iraška kriza uradno ni na dnevnem redu zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije, ki se bodo v Bruslju zbrali v ponedeljek, 23. februarja, bo problem nedvomno predmet pogovorov vodij diplomacij. Britansko predsedstvo sicer zaenkrat ni izdelalo predloga za sprejem skupnega stališča. Kot poudarjajo britanski predstavniki v Bruslju, se na zadeve v zvezi z Irakom sproti odzivajo, zato se namerava London o morebitni takšni pobudi odločiti v skladu z razvojem dogodkov, morda tudi šele v ponedeljek. Za skupno stališče EU se je ta teden na izredni razpravi o iraški krizi zavzel tudi Evropski parlament.

Janez Podobnik na obisku v Veliki Britaniji

19. 02. 1998 16.38

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik, ki se mudi na delovnem obisku v Veliki Britaniji, se je dopoldne srečal z delegacijo odbora za mednarodne zadeve v britanskem parlamentu, v kateri so bili predsednik odbora Donald Anderson ter nekateri člani odborov za evropske in za čezoceanske zadeve, ki sta pristojna za države kontinentalne Evrope. Podobnika je sprejela tudi predsednica spodnjega doma britanskega parlamenta Betty Boothroyd.

Končan obisk danske parlamentarne delegacije v Sloveniji

18. 02. 1998 15.49

Izkušnje Danske po 25- letnem članstvu te države v Evropski uniji (EU) so za Slovenijo izredno dragocene, saj je to država, ki si je znala izboriti svoj prostor in zavarovati svoje interese v okviru EU, je na novinarski konferenci ob koncu prvega uradnega dvodnevnega obiska delegacije danskega parlamentarnega odbora za zunanjo politiko poudaril predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin. Kot gostitelj je izrazil veselje, da je do obiska prišlo v trenutku, ko Slovenija začenja pogajanja o polnopravnem članstvu v EU, saj vsak tak obisk veliko prispeva k razblinjaju strahov v zvezi z EU.

Scalfaro prispel v Romunijo

18. 02. 1998 12.19

Italijanski predsednik Oscar Luigi Scalfaro je prispel na kratek obisk v Bukarešto, kjer se bo srečal z romunskim kolegom Emilom Constantinescujem. Sogovornika bosta razpravljala o dvostranskih odnosih med državama ter načrtovani širitvi EU in zveze NATO, pogovarjala pa se bosta tudi o mednarodni politiki.

EU upa na diplomatsko rešitev iraške krize

18. 02. 1998 11.22

Evropska unija se zavzema za diplomatsko rešitev iraške krize, obenem pa iraškega predsednika Sadama Huseina poziva, naj ne ovira dela komisije ZN za razorožitev Iraka, sta v Evropskem parlamentu v Strasbourgu danes poudarila predsedujoči sveta ministrov Doug Henderson in evropski komisar za Bližnji vzhod Manuel Marin.

Kritično o strategiji za vključitev v EU

17. 02. 1998 17.28

Komisija državnega zbora za evropske zadeve je danes organizirala javno razpravo o strategiji za vključitev v Evropsko unijo, dokumentu vlade, o katerem bo tekla beseda tudi na jutrišnji seji državnega zbora. Udeleženci razprave - od članov vlade in parlamenta do predstavnikov civilne družbe - so poudarili velik pomen strategije za nadaljnji razvoj Slovenije, hkrati pa je bilo slišati tudi precej kritičnih pripomb. Predsednik komisije za evropske zadeve Lojze Peterle je menil, da bi morala biti strategija, ki je po njegovem ključni dokument slovenske zunanje politike ob koncu stoletja, bolj konkretna, da bi morala jasno definirati ključne nacionalne interese in povedati, kjer so prednosti vključitve v unijo. Sicer pa je Peterle menil, da se končuje obdobje romantike v približevanju EU, začenja pa se trdo delo.

Estonija pričakuje vstop v EU med prvimi državami

17. 02. 1998 16.56

Najmanjša baltska republika nekdanje Sovjetske zveze, Estonija, se vidi med državami, ki bodo sprejete v prvem krogu širitve EU, je danes za britansko tiskovno agencijo Reuters izjavil estonski zunanji minister Toomas Hendrik Ilves. Ilves je ob tem dodal, da je sprejem med petnajsterico za Estonijo bistvenega pomena, saj kar 65 odstotkov trgovine te baltske države poteka z državami unije. Estonija bo 31. marca skupaj s Poljsko, Češko, Madžarsko in Slovenijo začela pogajanja o sprejemu v EU.

Danska obljublja pomoč pri vključevanju v Evropsko unijo

17. 02. 1998 12.15

Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar se je danes v Ljubljani sestala z danskim veleposlanikom na Dunaju Henrikom Woehlkom. Največjo pozornost sta sogovornika namenila slovenskim pripravam na začetek pogajanj za vstop v Evropsko unijo (EU) ter nadaljnim aktivnostim, ki bi pripomogle k povečanju medsebojnega gospodarskega sodelovanja.

Češka in Poljska za sodelovanje na poti v NATO in EU

16. 02. 1998 18.59

Poljski premier Jerzy Buzek in njegov češki kolega Josef Tosovsky sta se med današnjim srečanjem v poljskem mestu Bielsko-Biala dotaknila članstva v zvezi NATO in Evropski uniji ter se zavzela za sodelovanje obeh držav na poti v evroatlantski integraciji.

Azijska finančna kriza visoko na dnevnem redu finančnih ministrov EU

16. 02. 1998 15.44

Britanski finančni minister Gordon Brown je danes ob robu zasedanja ministrov Evropske unije za gospodarstvo in finance v Bruslju izjavil, da mora mednarodna skupnost zagotoviti izvedbo potrebnih gospodarskih reform v Aziji, ki bodo pomagale vzpostaviti finančno stabilnost na tem območju.

Slovenija se pospešeno pripravlja na vstop v EU

16. 02. 1998 15.07

Slovenija se bliskovito približuje vstopu v Evropsko unijo, kljub zglednim uspehom pa jo čaka še nekaj nalog, je na današnjem seminarju s temo Širitev Evropske unije s Slovenijo, ki je potekal v Gospodarski zbornici na Dunaju, poudaril predstavnik generalne direkcije IA Evropske komisije Soenke Schmidt. Dodal je, da je treba reformo v Sloveniji izvesti predvsem na področju javne uprave in tujih naložb.

V Bruslju zasedajo ministri EU za finance in za kmetijstvo

16. 02. 1998 10.36

V Bruslju danes ločeno zasedajo ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance ter ministri za kmetijstvo.

Sestanek skupnega kooperacijskega odbora Slovenije in EU v Bruslju

12. 02. 1998 15.07

V Bruslju se je sestal skupni kooperacijski odbor Slovenije in Evropske unije. Na čelu slovenske vladne delegacije se sestanka udeležuje minister za evropske zadeve Igor Bavčar, ki sejo tudi vodi.

Oblikovanje sklada, ki bo jamčil za tuja vlaganja v BiH

12. 02. 1998 09.41

Evropska unija in Svetovna banka sta napovedali oblikovanje posebnega sklada, s katerim bodo jamčili za vlaganja tujih podjetij v BiH, je sporočil tiskovni predstavnik EU Ivo Ilić Gabara. V Investicijski jamstveni sklad bo petnajsterica prispevala 20 milijonov nemških mark, s katerimi bo upravljala agencija Svetovne banke. Novi sklad naj bi spodbudil pritok neposrednih tujih vlaganj v opustošeno BiH, kjer se vlagatelji bojijo političnih pretresov, izgub zaradi omejitev pri menjavi valut, težav pri transportu, zamplemb, vojne in nemirov. Evropska unija je v sredo tudi podarila 2,4 milijona mark vredna posebej prirejena vozila sarajevskemu komunalnemu podjetju.

Jutri v Bruslju drugo zasedanje skupnega odbora Slovenija - EU

11. 02. 1998 13.11

V Bruslju bo jutri potekalo drugo zasedanje skupnega odbora - odbora za sodelovanje med Slovenijo in Evropsko unijo. Slovensko vladno delegacijo na seji bo vodil minister za evropske zadeve Igor Bavčar, v njej pa bodo predstavniki vseh ministrstev, vladnih uradov in služb ter Banke Slovenije, so danes sporočili iz službe vlade za evropske zadeve.

Drnovšek tudi od Jospina dobil zagotovilo o francoski podpori pri EU in NATO

10. 02. 1998 18.58

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je po srečanju s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom danes v Parizu sešel tudi s francoskim kolegom Lionelom Jospinom. Tudi tokrat je v pogovorih dobil zagotovilo o trdni francoski podpori slovenskemu vstopanju v Evropsko unijo in prizadevanjem za vključitev v zvezo NATO.

Frlec: Pogoji za EU in NATO več ali manj jasni

10. 02. 1998 17.11

Slovenija bo 12. marca v LOndonu z evropsko petnajsterico začela pogajanja o polnopravnem članstvu v Evropski uniji, pred tem pa bo 4. marca v Bruslju predstavila stanje v državi v luči kandidature za članstvo v zvezi NATO. Pogoji za včlanitev v obe integraciji so po besedah zunanjega ministra Borisa Frleca "več ali manj jasni" in Slovenija jim mora slediti. Odločitev o morebitnem drugem krogu širitve Severnoatlantske zveze pa naj bi padla spomladi prihodnje leto v Washingtonu. Minister Frlec je namesečni novinarski konferenci dosežke zunanje politike sicer ocenil pozitivno, posebej pa izpostavil napredek v dialogu s sosednjimi državami ter Nemčijo.

Decembra lani v EU 17,7 milijona brezposelnih

09. 02. 1998 15.23

Decembra lani je bilo po ocenah Eurostata v državah Evropske unije brezposelnih 17,7 milijona ljudi.

V četrtek drugo zasedanje skupnega kooperacijskega odbora Slovenije in EU

09. 02. 1998 11.07

V Bruslju bo v četrtek, 12. februarja, zasedanje skupnega kooperacijskega odbora Slovenije in Evropske unije. Srečanja se bo udeležil tudi minister za evropske zadeve Igor Bavčar.