EU

Kitajska leta 1997 zabeležila presežek v blagovni menjavi z EU
06. 02. 1998 08.52
Kitajska je lani prvič po petih letih ponovno zabeležila presežek v blagovni menjavi z Evropsko unijo. Presežek izvoza nad uvozom je lani znašal 4,62 milijarde ameriških dolarjev, potem ko je Kitajska še leto poprej v trgovanju s članicami EU zabeležila za 40 milijonov dolarjev primanjkljaja. Po podatkih državne tiskovne agencije Xinhue je vzrok za pozitivno trgovinsko bilanco v močnem zmanjšanju uvoza strojev iz teh držav. Obseg menjave med Kitajsko in evropsko petnajsterico se je lani povečal za 8,3 odstotka. Kitajska s članicami EU opravi že preko 13 odstotkov celotnega obsega zunanje trgovine.

Veliko dela v procesu vključevanja v EU
05. 02. 1998 19.13
Na obisk v Slovenijo je danes prispel Guenther Burghardt, ki na Evropski komisiji v Bruslju vodi direktorat za zunanje zadeve. S seboj je prinesel osnutek pristopnega partnerstva s kratkoročnimi in srednjeročnimi nalogami, ki jih mora Slovenija opraviti v procesu vključevanja v Evropsko unijo. Slovenija pa prav zdaj, kot je povedal minister za evropske zadeve Igor Bavčar, posepešeno pripravlja svoj državni program, ki bo odgovor na dokument Evropske komisije. Burghardt in Bavčar sta na novinarski konferenci poudarila, da med Ljubljano in Brusljem ni velikih razlik glede nalog, ki jih mora Slovenija opraviti, zato je pričakovati, da med partnerstvom in slovenskim programom ne bo bistvenih razlik. Minister Bavčar je poudaril, da mora Slovenija vrsto reform izvesti ne le zato, da bi se lahko pridružila EU, temveč tudi zato, da bo postala razvita evropska država. Po njegovem je zdaj bistveno vprašanje, kako kar najhitreje in najbolje izvesti reforme ter se poenotiti z evropskim pravnim redom.

Deleži v državnem proračunu za tehnološko razvojne programe se zmanjšujejo
05. 02. 1998 19.03
Odbor DZ za znanost in tehnologijo se je kot zainteresirano parlamentarno delovno telo seznanil s Strategijo RS za vključevanje v Evropsko unijo. Od vlade pričakuje, da bo dokument dopolnila tako, da bo na področju znanosti bolj razvojno naravnan in z večjim poudarkom na tehnološkem razvoju. Čeprav je Slovenija ena najbolj razvitih držav kandidatk, še vedno zaostaja za državami Evropske unije. Cilj naše države pa je čim hitreje zmanjševati razlike v stopnji ekonomskega in socialnega razvoja v primerjavi z EU. Člani odbora so opozorili na pomanjkljivost strategije pri metodološkem pristopu. Posebej so izpostavili dejstvo, da se deleži v državnem proračunu za tehnološko razvojne in druge ciljne programe, za visoko šolstvo ter za spodbujanje razvoja demografsko ogroženih področij v zadnjih nekaj letih zmanjšujejo. Zakonodaja o intelektualni in industrijski lastnini je razen manjših izjem združljiva z acquis. Uskladiti bo potrebno še trajanje zaščite audiovizualnih produkcij in uvesti potrdila o dopolnilni zaščiti. Glede izvajanja zakonodaje bo treba rešiti vprašanje prenehanja veljavnosti blagovnih znamk, kar zlasti velja za področje farmacije.

Santer jutri na Bližnji vzhod
05. 02. 1998 17.09
Predsednik Evropske komisije Jacques Santer bo jutri začel enotedensko turnejo po državah Bližnjega vzhoda. Do 13. februarja bo obiskal Egipt, Izrael, Gazo, Jordanijo, Sirijo in Libanon.

OMO in odbor za notranjo politiko o strategiji za EU
05. 02. 1998 12.45
Odbor državnega zbora za mednarodne odnose je danes na skupni seji z odborom za notranjo politiko in pravosodje obravnaval Strategijo Slovenije za vključitev v Evropsko unijo. OMO se je z dokumentom, ki ima status akta vlade, seznanil, hkrati pa je vlado pozval, naj dokument metodološko dopolni ter natančneje opredeli stališča do odprtih vprašanj v delu, ki se nanaša na skupno zunanjo in varnostno politiko.

Komisija za lokalno samoupravo načelno za EU
05. 02. 1998 11.19
Parlamentarna komisija za lokalno samoupravo načelno podpira predlog strategije za vključevanje Slovenije v Evropsko unijo. Čeprav področje lokalne samouprave ni ključnega pomena pri vključevanju v unijo, bo komisija na podlagi opravljene razprave naknadno pripravila tudi nekaj dodatnih stališč k predloženemu vladnemu dokumentu.

Dobre napovedi za jeklarsko industrijo v EU
05. 02. 1998 08.53
Na podlagi trdne gospodarske rasti, bo proizvodnja jekla v Evropski uniji naraščala tudi letos, v poročilu ugotavlja Evropska komisija. Proizvodnja jekla naj bi po napovedih komisije letos narasla za 3,2 odstotka na 163 milijonov ton. Nekdaj močno omajana industrijska panoga si je danes po ocenah komisije dobro opomogla.

Visoki predstavnik evropske komisije prihaja v Slovenijo
04. 02. 1998 13.09
Na dvodnevni obisk v Slovenijo bo jutri popoldne prispel generalni direktor generalne direkcije IA Evropske komisije Gunther Burghardt. V četrtek se bo Burghardt sestal s slovenskim ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem, v petek pa s premierom Janezom Drnovškom in več drugimi predstavniki vlade in parlamenta.

Minister Frlec v Veliko Britanijo
03. 02. 1998 15.36
Zunanji minister Boris Frlec bo v četrtek na uradnem obisku v Londonu, kjer se bo sestal z vodjo britanske diplomacije in predsedujočim ministrskemu svetu Evropske unije Robinom Cookom.

EU: Višje odškodnine za zavrnjene potnike na prenapolnjenih letalih?
03. 02. 1998 08.35
Potniki, ki jim letalske družbe zaradi prevelikega števila sprejetih rezervacij odrečejo sedež na letalu, naj bi bili po predlogu Evropske komisije upravičeni do višje odškodnine v primerjavi s sedaj veljavno. Če bo predlog potrdil svet ministrov Evropske unije za transport, se bo najvišja mogoča odškodnina v teh primerih s sedanjih 150 povečala na 185 ekujev za polete do 3500 kilometrov in s sedanjih 300 na 370 ekujev za polete nad 3500 kilometri. Odškodnino bo morala letalska družba izplačati takoj.

Herzog naštel pogoje za vstop Turčije v EU
02. 02. 1998 17.35
Nemški predsednik Roman Herzog je med obiskom v Krigizistanu poudaril, da lahko Turčija postane polnopravna članica Evropske unije le pod posebnimi pogoji. Turčija mora najprej odpraviti obmejne konflikte kot na primer spor zaradi meje z Irakom, rešiti pa mora tudi kurdsko vprašanje, je v Biškeku danes poudaril Herzog in dodal, da bi morala država nerešena vprašanja odpraviti pred vstopom v EU.

Litva uradno postala pridružena članica EU
02. 02. 1998 08.56
Litva je včeraj uradno postala pridružena članica Evropske unije. Dogodek so obeležili z dvigom litvanske zastave in zastave EU na Trgu neodvisnosti v prestolnici Vilnius.

Uspešno leto 1997 za francosko kozmetično in parfumsko industrijo
02. 02. 1998 08.15
Francoska kozmetična in parfumska industrija je leta 1997 zabeležila rekorden promet v višini 66,2 milijarde frankov (19,6 milijarde mark). Kot je sporočil predsednik združenja parfumske industrije Alain Grange Caban, je Francija lani v tujino izvozila za 34,4 milijarde frankov, na domačem tržišču pa prodala za 31,8 milijarde frankov kozmetičnih izdelkov in parfumov.

Janez Janša meni, da v Sloveniji ni nadzora nad tajnimi službami
29. 01. 1998 15.58
Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani kritično ocenil nadzor nad tajnimi službami v državi in menil, da Slovenija tako ne izpolnjuje enega od pogojev za vstop v EU.

Poljski zunanji minister na obisku v Italiji
29. 01. 1998 10.19
Poljski zunanji minister Bronislaw Geremek je v sredo zvečer prispel na dvodnevni obisk v Rim, med katerim se bo srečal z italijanskim kolegom Lambertom Dinijem in s premierom Romanom Prodijem, sprejel pa ga bo tudi predsednik republike Oscar Luigi Scalfaro.

Avstrija bo Bolgarijo podprla pri vstopu v EU
28. 01. 1998 18.49
Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel se je v Sofiji sešel z bolgarsko kolegico Nadezdo Mihajlovo in Bolgariji zagotovil podporo Avstrije pri pogajanjih o vstopu v EU. Schuessel se je spodbudno izrazil glede razvoja v Bolgariji in bolgarsko stran obenem pozval, naj ze pred pricetkom pogajanj z Brusljem razreši morebitne notranje tezave.

Volkswagnu 200 milijonov mark kazni
28. 01. 1998 18.33
Evropska komisija je nemškemu proizvajalcu avtomobilov Volkswagen danes nalozila 102 milijona ekujev oziroma priblizno 200 milijonov mark kazni, ker je italijanskim distributerjem prepovedal prodajo avtomobilov nemškim in avstrijskim drzavljanom. Gre za najvišjo denarno kazen, kar jih je Evropska komisija kdajkoli nalozila neki druzbi. V skladu s pravili EU so proizvajalci avtomobilov sicer upraviceni do vzpostavljanja ekskluzivnih distributerskih omrezij, vendar pa pravila notranjega trga distributerjem nalagajo prodajo avtomobilov posameznikom iz celotnega obmocja petnajsterice. To torej pomeni, da lahko drzavljan unije avto kupi kjerkoli na ozemlju povezave, davke pa placa v drzavi, v katero avto uvozi. Evropska komisija je Volkswagen obtozila, da je sistematicno kršil tovrstne pravice potrošnikov.

Prvo srečanje kooperacijskega sveta EU in Rusije
27. 01. 1998 11.14
Zunanji ministri Evropske unije so se z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom davi sešli na prvem zasedanju sveta za sodelovanje obeh strani. Ministri EU in Primakov so se sicer sinoči ob večerji pogovarjali o širših mednarodnopolitičnih vprašanjih.

Predstavniki slovenskih manjšin v Italiji na srečanju v Sloveniji
27. 01. 1998 09.00
Predsednik komisije DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Marijan Schiffrer je včeraj sprejel predstavnike obeh krovnih organizacij slovenske manjšine v Italiji: Slovenske kulturno gospodarske zveze in Sveta slovenskih organizacij. Seznanil jih je s sprejemanjem proračuna za letošnje leto ter kriterijih za finančno podporo, ki jo Slovenija namenja manjšini v Italiji. Gostje so govorili tudi o spremembah v odnosu med matico in manjšino, do katerih je prišlo ob polnopravnem članstvu Slovenije v EU. Poudarili so pomen zamejskega gospodarstva in tiska ter izrazili pričakovanje, da bo Slovenija ustanovila poseben sklad za gospodarsko sodelovanje s slovenskimi manjšinami.

Pizza salami žaljiva za Italijo
26. 01. 1998 09.38
Italijanski premier Romano Prodi je formalno protestiral v Londonu proti logu britanskega predsedstva Evropski uniji, ki Italijo predstavlja z eno zvezdico, sredi katere je "pizza salami". Kot se je izvedelo iz diplomatskih virov, je Prodi svojo nejevoljo prvič stresel na britanskega kolego Tonyja Blaira na zadnjem vrhu EU v Luksemburgu. Italijanski veleposlanik v Londonu Paolo Galli je zato poslal uradno pismo Foreign Officeu, v katerem navaja, da se zdi Prodiju žaljivo, da je njegova država okarakterizirana s pizzo. Vsaka od petnajstih držav članic EU je namreč predstavljena s po eno zvezdico, ki so jih naslikali šolarji.

Desetodstotna rast slovaškega izvoza
26. 01. 1998 08.46
Slovaška je v lanskem letu uvozila za 345,1 milijarde slovaških kron blaga in storitev, kar je 1,22 odstotka več kot leto poprej, medtem ko se je izvoz povečal za 9,2 odstotka in dosegel 295,6 milijarde kron, je sporočil državni sekretar v ministrstvu za gospodarstvo Jan Foltin. Zunanjetrgovinska menjava je tako tudi lani zabeležila primanjkljaj - 49,5 milijarde kron, ki pa je že precej nižji kot predlani (20,8 milijarde kron). Zunanjetrgovinski primanjkljaj je lani znašal 7,7 odstotka bruto družbenega proizvoda. Najpomembnejši trgovinski partner Slovaške je bila lani Evropska unija. V države petnajsterice je Slovaška lani izvozila za 139,9 milijarde kron blaga in storitev; uvoz iz EU je znašal 136,3 milijarde kron.

Evropska komisija za nov pristop v pomoči BiH
21. 01. 1998 14.42
Evropska komisija se je danes zavzela za takšno izboljšavo programa pomoči Evropske unije Bosni in Hercegovini, da bi sama neposredno sodelovala z lokalnimi oblastmi in ne zgolj z vlado v Sarajevu. Evropska komisija namreč ocenjuje, da se je program pomoči, ki je v veljavi že 18 mesecev, v tem trenutku izkazal za neučinkovitega pri soočanju z zapletenimi političnimi razmerami.

V četrtek na obisku v Sloveniji avstrijski minister za gospodarstvo
20. 01. 1998 15.21
V Sloveniji se bo v četrtek in petek mudil avstrijski zvezni minister za gospodarstvo Hannes Farnleitner, ki se bo sestal z gostiteljem, ministrom za ekonomske odnose in razvoj Marjanom Senjurjem, ministrom za gospodarske dejavnosti Metodom Dragonjo, v petek pa ga bo sprejel tudi predsednik vlade Janez Drnovšek.

Zasedanje kmetijskih ministrov EU
20. 01. 1998 10.04
Na zasedanju v Bruslju so se danes prvič pod britanskim predsedovanjem sešli ministri Evropske unije za kmetijstvo.

Delegacija EU in alžirska vlada za razjasnitev nedavnih pokolov
20. 01. 1998 09.07
Delegacija Evropske unije se bo v Alžiru danes sestala s predstavniki alžirske vlade in opozicije. Na pogovorih bodo skušali razjasniti nedavne pokole, v katerih je bilo od začetka postnega meseca ramadana konec decembra ubitih na stotine civilistov. EU želi "pospešiti politični dialog z Alžirijo" in konstruktivno prispevati k "lajšanju trpljenja alžirskega prebivalstva", je ob prihodu delegacije evropske trojke v Alžir v ponedeljek zvečer povedal namestnik britanskega zunanjega ministra Derek Fatchett.

Med žrtvami kraj avtomobilov tudi precej visokih diplomatov
20. 01. 1998 08.26
Med žrtvami vala kraj luksuznih avtomobilov, ki je v zadnjih mesecih oplazil Belgijo, je po poročanjih tukajšnjih medijev kar trinajst visokih diplomatov. Med okradenimi naj bi bili po omenjenih trditvah tudi nemški veleposlanik pri NATO Hermann von Richtofen, evropski komisar za socialne zadeve Padraig Flynn in veleposlanik palestinskih oblasti pri EU.

Slovenski veleposlaniki na posvetovanjih v Bruslju
19. 01. 1998 12.58
Na tridnevnem obisku v Bruslju se od danes mudi delegacija devetih slovenskih veleposlanikov in odpravnikov poslov, akreditiranih v državah Evropske unije.

Jelko Kacin se je sestal z švedskim veleposlanikom
16. 01. 1998 13.47
Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin se je srečal s švedskim veleposlanikom v Sloveniji s sedežem na Dunaju Bjornom Skalo. Sogovornika sta razpravljala o aktualnih vprašanjih širitve EU, zveze NATO, uresničevanju Daytonskega mirovnega sporazuma in vprašanjih miru in stabilnosti v Evropi. Švedski veleposlanik je poudaril, da švedska vlada podpira slovensko vključevanje v Evropsko unijo in pričakuje, da bo Slovenija v najkrajšem možnem času postala polnopravna članica EU. Kacin je izrazil upanje, da bo drugi krog širitve zveze NATO hitro potekal. Poudaril je, da bi bila širitev na območju jugovzhodne Erope zelo pomembna za vzpostavitev in ohranjanje miru ter stabilnosti na tem območju.

Albrightova in Cook poudarjata, da mora Irak spoštovati resolucije ZN
16. 01. 1998 10.10
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in njen britanski kolega Robin Cook sta v četrtek v Washingtonu poudarila, da mora Irak dopustiti brezpogojni dostop do svojih naprav inšpektorjem komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Cook je na skupni tiskovni konferenci dejal, da "mora Sadam Husein sprejeti povratek inšpektorjev" in da njegovi pogoji niso sprejemljivi. Velika Britanija po Cookovih besedah podpira "vsa potrebna sredstva", s katerimi bi Irak pripravili do spoštovanja resolucij Združenih narodov. Cook pa je v okviru ministrskega srečanja ZDA in EU v četrtek obenem izključil "novo partnerstvo" z Washingtonom na področju politike do Iraka, vse dokler bo ameriška vlada grozila s sankcijami podjetjem tretjega sveta. Cook je po srečanju potrdil, da so se Združene države in EU dogovorile za sodelovanje pri prerečitvi Iranu, da bi pridobil orožje za množično uničevanje, kot so jedrsko in kemično orožje ter balistične rakete.

Minister Smrkolj na kmetijskem sejmu v Berlinu
15. 01. 1998 16.11
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj je danes odpotoval v Berlin, kjer se bo do nedelje, 18. januarja, mudil na Mednarodnem sejmu živilstva, kmetijstva in vrtnarstva. Minister Smrkolj bo v okviru sejma v soboto, 17. januarja, aktivno sodeloval na agrarnem forumu vzhod-zahod, ki ima letos naslov Evropsko kmetijstvo med primanjkljajem in presežkom. Minister Smrkolj bo govoril o razvoju evropskega kmetijstva v smislu sprememb, ki jih bo evropsko kmetijstvo deležno s širitvijo EU proti vzhodu. Orisal bo tudi razvoj slovenskega kmetijstva in priprave na vstop v EU, so sporočili s kmetijskega ministrstva.