Education

Slovenija pod povprečjem EU, napredka že od leta 2012 ne opažamo

23. 01. 2020 06.27

Slovenija je na indeksu zaznave korupcije Transparency International dosegla 35. mesto in se znova znašla pod povprečjem Evropske unije. Ob tem pri TI Slovenija opozarjajo, da že vse od leta 2012 ne opažamo napredka v boju proti korupciji.

Ali še lahko verjamemo svojim očem?

23. 01. 2020 06.00

Umetna inteligenca, ki velja za gonilno silo četrte industrijske revolucije, velja za enega ključnih dejavnikov, ki bodo zaznamovali naslednje desetletje, zaradi česar se je znašla v središču pogovorov tudi na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu. In če je AI v marsičem izboljšala naša življenja, strokovnjaki v zadnjih letih svarijo tudi pred posledicami in nevarnostmi, ki jih vse hitrejši razvoj na tem področju prinaša s seboj.

Ali savdski princ stoji za vdorom v telefon Jeffa Bezosa?

22. 01. 2020 08.34

Jeffu Bezosu, najbogatejšemu Zemljanu, ustanovitelju spletne trgovine Amazon in hkrati lastniku ameriškega častnika Washington Post, so leta 2018 vdrli v telefon, potem ko je prek aplikacije WhatsApp prejel sporočilo – to naj bi bilo poslano z zasebne številke savdskega princa Mohameda bin Salmana. Strokovnjaki Združenih narodov so pozvali k takojšnji preiskavi.

Znova na začetku: starši Sebastjana Ojstrška bodo še naprej iskali pravico

22. 01. 2020 07.29

Agonija staršev Sebastjana Ojstrška, ki naj bi umrl zaradi nestrokovnega in neustreznega ravnanja UKC Ljubljana, se podaljšuje. Tako je lani z vmesno sodbo odločilo okrožno sodišče, ki je ugotovilo odškodninsko odgovornost naše največje bolnišnice. A ljubljanski UKC se je pritožil, in starši so po osmih letih spet na začetku.

V kavču našel zajeten kupček denarja

22. 01. 2020 07.39

Presenetljiva najdba v rabljenem kavču. Možakar iz ameriškega Michigana je v blazini našel več kot 43.000 dolarjev. Čeprav ga je gotovina zamikala, ker tudi sam težko shaja iz meseca v mesec, se je odločil, da bo poiskal prvotnega lastnika kavča in mu zajeten kupček denarja vrnil.

Sestradani levi v sudanskem živalskem vrtu: vrstijo se pozivi k pomoči

20. 01. 2020 12.50

Na družbenih omrežjih je zaokrožil poziv k pomoči "podhranjenim in bolnim" afriškim levom iz sudanskega živalskega vrta. Ti že več tednov trpijo zaradi pomanjkanja hrane, nekateri so izgubili celo dve tretjini svoje telesne teže.

Šole, ki odpirajo vrata na univerze po vsem svetu

18. 01. 2020 17.27

Slovenija je letos dobila štiri mesta za dijake, ki želijo srednjo šolo zaključiti na šolah Združenega sveta in opraviti mednarodno maturo. Dva slovenska dijaka bosta prihodnje leto tako lahko nadaljevala šolanje na Kitajskem, eden v Mostarju, še eno mesto pa je v Devinu. Šola v Devinu šteje manj kot 200 dijakov, prihajajo pa iz več kot 70 držav.

UKC Maribor: S študentskim delom motiviramo študente, da se zaposlijo pri nas

18. 01. 2020 14.42

"Študentsko delo ni le kratkoročna rešitev pereče kadrovske stiske," zagotavljajo v UKC Maribor, po tem ko je nedavna objava vabila študentom zdravstvene nege sprožila negodovanje nekaterih zaposlenih. "Situacija na tržišču je takšna, da poskušamo kakšen evro več ponuditi, da sploh dobimo ljudi, ki so pripravljeni delati," pravi strokovni direktor bolnišnice Matjaž Vogrin.

Vse nared za nov študijski program dentalne medicine, zatika se pri denarju

17. 01. 2020 16.51

V Sloveniji kronično primanjkuje zobozdravnikov, imamo jih zgolj 70 na 100.000 prebivalcev. Na medicinski fakulteti v Mariboru je že vse nared za nov študijski program dentalne medicine, a se zatika pri denarju. Univerza in fakulteta ga nimata in pravita, da je to naloga države. Vsota ni enormna, za prvo študijsko leto potrebujejo zgolj 210.000 evrov, za vse ostalo pa je fakulteta poskrbela že sama.

Ceno za množični turizem na Svalbardu plačuje okolje

14. 01. 2020 21.51

Ponašajo se z božansko lepo in divjo naravo, ki pa jo vse bolj množični turizem naglo uničuje. Norveško arktično otočje Svalbard, ki se oglašuje s sloganom, da ima več severnih medvedov kot prebivalcev, so se tamkajšnje oblasti odločile zavarovati s strožjimi pravili. Z globalnim segrevanjem namreč število turistov močno narašča, saj mnogi želijo videti ledeno kraljestvo, preden se led stali. Visoko ceno za to pa že plačuje okolje, ogrožena je tudi sama varnost turistov.

Cirque du Soleil z novo predstavo popelje v čarobni svet Mehike

14. 01. 2020 21.55

Znamenito kanadsko gledališče Cirque du Soleil v Evropi prvič predstavlja svojo spektakularno predstavo Luzia, ki občinstvo s sapo jemajočimi akrobacijami popelje v čarobni, imaginarni svet Mehike. Kaj vse se dogaja v ozadju, kako vadijo, katere akrobacije so najzahtevnejše? Pokukajmo v zakulisje tega vrhunskega spektakla.

16-letnica je sama živela v Sloveniji, danes je nagrajena doktorica znanosti

14. 01. 2020 12.46

Ko je bila stara 12 let, se je v njeni domovini začela vojna. S starši in bratom so se podali na negotovo pot beguncev in našli zatočišče v Mariboru. Družina se je čez štiri leta vrnila v Bosno.16-letna najstnica pa je svojo prihodnost videla v Sloveniji. Šele danes, ko ima svoje otroke, razume, kako težko je bilo mami in očetu, ki sta jo podprla v želji, da sama živi in se šola v Mariboru.

Šabeder išče rešitve glede vračanja sanacijskih sredstev

14. 01. 2020 14.25

Ministra za zdravje in za finance Aleš Šabeder in Andrej Bertoncelj sta govorila o položaju, v katerem se je znašlo pet bolnišnic, ki morajo vrniti del sanacijskih sredstev. Šabeder se zaveda, da bi vračilo denarja še poslabšalo finančno stanje in likvidnost nekaterih bolnišnic. Tako verjame, da bodo v kratkem času prišli do rešitve.

Francoski zdravnik, ki je pred nacisti skrival judovsko najstnico

12. 01. 2020 17.00

V času okupacije Francije med drugo svetovno vojno je judovska najstnica ubežala smrti po zaslugi zdravnika v smučarskem letovišču Val d'Isere, ki leži v Alpah, tik ob meji z Italijo. A gre za zgodbo, ki se je lokalni prebivalci le neradi spominjajo.

Kaj je za zasutimi predori? Kje se nahaja vhod v drugi sklop rovov? In kam za vraga je izginila gospa Hilda?

12. 01. 2020 09.07

Globoko pod površjem mariborskega Tezna je dolga desetletja tiho ždela legenda o skrivnostnih 'Hitlerjevih' rovih in le čakala na to, da jo nekdo znova odkrije. Skrite in spregledane zgodbe mariborskega podzemlja se danes počasi, korak za korak, razkrivajo vedoželjni javnosti. Še več – vsi nostalgiki, zgodovinski navdušenci in radovedneži se lahko vanje podate kar sami. Morda pa bo prav vam uspelo razvozlati sistem temačnega blodnjaka, najti prehod v druge sklope rovov ali odgovoriti na begajoče vprašanje: Kam je izginila uradnikova pomočnica Hilda Fišer?

Znanstveniki s pomočjo sončne svetlobe razgradili plastiko

12. 01. 2020 07.57

Znanstveniki iz Singapurja so razvili okolju prijazno metodo, ki s pomočjo umetne sončne svetlobe pretvori plastiko v kemikalije za proizvodnjo elektrike. To bi lahko pomagalo v prizadevanjih držav po svetu za zmanjšanje odpadne plastike, vendar znanstveniki priznavajo, da je do tam še dolga pot.

Arktični zakladi iz odmrznjenih tal Sibirije prvič na ogled

12. 01. 2020 07.47

Redke 28.000 let stare arheološke najdbe, ki so jih izkopali iz hitro odmrznjenih tal v Sibiriji, bodo prvič na ogled v Britanskem muzeju v Londonu kot del razstave o zgodovini Arktike in njenih prebivalcev. Na ogled bodo predmeti, kot so šivanke in nakit iz mroževih oklov, ter dekorativni predmeti, narejeni iz mamutovih oklov.

Bodo kartonaste postelje na olimpijskih igrah zdržale 'nočne aktivnosti' športnikov?

10. 01. 2020 15.26

Organizatorji letošnjih olimpijskih iger v Tokiu so se zavezali k trajnostnim in 'zelenim' igram, in v skladu s to idejo predstavili kartonaste postelje. Kar pa je sprožilo vprašanja - ali so te primerne za 'nočne aktivnosti' špotnikov, med katere so organizatorji olimpijskih iger v Riu razdelili kar 450.000 kondomov. A proizvajalec zatrjuje, da postelje zdržijo do 200 kilogramov.

Mariborska srednja šola za oblikovanje pod lupo inšpekcijskih služb

10. 01. 2020 14.15

Potem ko je na Srednji šoli za oblikovanje Maribor dobila odpoved že tretja učiteljica, so vodstvo šole ta teden poklicali na sestanek na pristojnem ministrstvu. Tam so zagotovili, da zaradi tega ni moten izobraževalni proces na šoli. Bodo pa zadevo temeljito preučile inšpekcijske službe.

Skrivnostna smrt študentov na Uralu: snežni plaz, vojaški preizkusi, napad jetija?

05. 01. 2020 07.18

Januarja leta 1959 se je skupina desetih študentov, na čelu z Igorjem Djatlovom, odpravila na pohod, globoko v uralsko gorovje. Vsi so bili izkušeni smučarji, mladi športniki z Uralskega politehničnega inštituta. Preživel je zgolj en član skupine, Juri Judin, ki je bil predčasno prisiljen zapustiti skupino zaradi bolezni. Trupla preostalih devetih študentov so odkrili na gori, bili so pomanjkljivo oblečeni, v oči pa bodejo predvsem nenavadne poškodbe na truplih.

Smo z letom 2020 vstopili v novo desetletje? Enotni niso niti strokovnjaki

03. 01. 2020 18.51

Z vstopom v leto 2020 smo vstopili tudi v novo desetletje. Nekateri pravijo, da ni čisto tako. Gregorijanski koledar leta 0 ne pozna, v šoli učitelji matematike učijo, da nič ni naravno število. Od kod torej naše prepričanje, da se novo desetletje ne bo začelo šele z letom 2021? Odgovor je zapleten, saj si glede tega niso enotni niti strokovnjaki.

Leto 2020 prineslo več očetovskega in starševskega dopusta

03. 01. 2020 12.46

Novo leto je s seboj prineslo marsikatere spremembe - med drugim nekaj več očetovskega in starševskega dopusta. Očetje dvojčkov bodo imeli tako dodatnih deset dni očetovskega dopusta za vsakega nadaljnjega otroka. Z letom 2021 pa bo višja tudi enkratna pomoč ob rojstvu otroka.

Zakaj je lahko pokanje petard za živali še nevarnejše kot za ljudi?

28. 12. 2019 17.51

Kako v najbolj hrupnih dneh leta pomagati svojim hišnim ljubljenčkom? "Nikar jih ne tolažite, saj tako mislijo, da se je zgodilo nekaj resnično hudega," predlagajo v ljubljanskem društvu za zaščito živali.

Slovenija privlačna za tuje znanstvenike: lani se je k nam priselilo kar 163 doktorjev

28. 12. 2019 17.49

Konec leta je čas, ko se domov vračajo v tujini živeči Slovenci. In čeprav se zdi, da našo državo zapuščajo predvsem najbolje izobraženi, uradne številke kažejo nekoliko drugačno sliko. Leta 2018 se je k nam priselilo 163 doktorjev, odselilo pa se jih je 104. Tudi sicer je lanska statistika pozitivna, Slovenijo je za svoj novi dom izbralo skoraj 28.500 ljudi, odšlo pa jih je dobrih 13.500.

Od Omana, Savdske Arabije do Indije: 'ognjeni obroč' osupnil množice ljudi

26. 12. 2019 07.54

Množice po vsej Aziji so imele priložnosti opazovati sončni mrk – pojav, ki nastane, ko je Luna na poti med Zemljo in Soncem, a hkrati ne dovolj blizu Zemlje, da bi popolnoma prekrila Sonce, in s tem ostane viden tanek obroč sonca oziroma 'ognjeni obroč'. 

Papež Frančišek ob božiču pozval k miru na vojnih območjih

25. 12. 2019 07.33

Papež Frančišek je ob tradicionalnem božičnem blagoslovu mestu in svetu, urbi et orbi, pozval k miru na vojnih območjih in se spomnil vseh, ki v teh vojnah trpijo, še posebej otrok. Spomnil se je tudi revnih, beguncev in vseh, ki so odrinjeni na rob. Jezusovo rojstvo naj prinese prijaznost vsem in razsvetli temo tega sveta, je dejal.

Nebo nad Slovenijo preletelo na desetine 'nenavadnih luči'

24. 12. 2019 19.56

Nebo nad Slovenijo je razsvetlilo na desetine nenavadnih, premikajočih se luči. Vesoljci, letala, Božiček? Žal nič od naštetega, a pojav zato ni bil nič manj spektakularen. Gre za skupino satelitov, ki jih v orbito pošilja ameriški SpaceX.

Pahor tudi letos z otroki pekel božične piškote

24. 12. 2019 13.10

Predsednik republike Borut Pahor je že sedmo leto zapored skupaj z otroki, mladostniki in odraslimi varovanci Varstveno-delovnega centra Ljubljana Draga pekel božično pecivo za otroke, ki bodo božične praznike preživeli ločeno od staršev, v domovih ali zavodih.

Vas zanima, kje je Božiček? Ameriška vojska tudi letos spremlja njegovo pot

24. 12. 2019 12.37

Ameriške radarske sile Norad, ki skrbijo za varnost neba nad Severno Ameriko, tudi letos spremljajo pot Božička, ki z jeleni raznaša darila otrokom po svetu.

Z novim letom nižja stopnja DDV za knjige in časopise

24. 12. 2019 08.44

Z novim letom bo začela veljati novela zakona o davku na dodano vrednost, ki ob dosedanjih dveh stopnjah DDV uzakonja tudi nižjo, petodstotno stopnjo DDV za knjige, časopise in periodične publikacije, tako v fizični kot elektronski obliki. Sprememba prihaja več kot desetletje po pobudi, da slovenska knjiga sploh ne bi bila obdavčena.