Education

'Dijaki naj med odmori ne zapuščajo učilnic, v OŠ le s podpisano izjavo, da otrok nima znakov bolezni'
10. 05. 2020 10.40
Znana so natančna navodila delovanja v času epidemije za šole in vrtce. Preverite, kaj vse bo za učence in učitelje veljalo v osnovnih in srednjih šolah ter v vrtcih.

Zaskrbljeni učitelji ministrstvu: to leto do konca izpeljimo na daljavo
09. 05. 2020 17.02
Ministrstvo za izobraževanje je izdalo navodila za postopno odpiranje vrtcev in šol z 18. majem. Učitelji pa se po družbenih omrežjih sprašujejo, kako bodo ta navodila uspeli izvesti v praksi. Ministrici Simoni Kustec predlagajo, da to leto do konca izpeljejo na daljavo ter prilagodijo kriterije za sprejem v srednje šole in na fakultete.

Znana navodila za odpiranje vrtcev in šol, ministrstvo staršem: šola je obvezna
08. 05. 2020 17.16
Ministrstvo za šolstvo je z vsemi deležniki uspelo uskladiti navodila za odpiranje vrtcev in šol. Pravila, ki jih bo pri vračanju otrok v izobraževalne ustanove treba upoštevati, so tako že poslali šolam, vrtcem in dijaškim domovom, so potrdili na ministrstvu. Za zdaj velja, da se vrtci in šole znova odpirajo 18. maja, kar pa mora sicer s sklepom dokončno potrditi še vlada. Za vse, ki otrok v šolo še ne želijo vrniti, pa jasno sporočilo ministrstva: osnovna šola je obvezna.

Potniki so odšli domov. Na križarkah pa ostaja ujetih na tisoče članov posadke
08. 05. 2020 08.03
Večina potnikov ladij za križarjenje, ki so v času pandemije le stežka našle pristanišča, ki so jih bila pripravljena sprejeti, se je naposled vendarle vrnila domov. A na morju po vsem svetu v teh težkih razmerah ostaja na tisoče članov posadke – težava, ki so jo mnogi opisali kot birokratsko zmešnjavo, ki je posadko pustila ujeto tudi le nekaj metrov od obale.

Petrovec in Poljak kritična do hitrih samoplačniških testov
06. 05. 2020 13.32
V Mariboru so le po dveh dneh izvajanja samoplačniških testov za ugotavljanje protiteles, ki so pokazatelj morebitne predhodne okužbe z novim koronavirusom, testiranje morali prekiniti. Zmanjkalo jim je namreč testov. Kot pa opozarja Miroslav Petrovec, trenutno še ni veliko zanesljivih hitrih testov. Prav tako pravi, da ''vrednosti tega testiranja, razen potešitve radovednosti posameznika'', ne vidi.

Izkupiček donatorskega maratona za boj proti koronavirusu: 7,4 milijarde evrov
04. 05. 2020 18.34
Mednarodni partnerji so na donatorski konferenci zbrali 7,4 milijarde evrov za financiranje cepiva proti koronavirusu ter za diagnostiko in zdravljenje bolezni covid-19, je po koncu dogodka naznanila gostiteljica, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "Današnji sprint je bil odličen začetek maratona," je poudarila.

Še eno v vrsti preizkusnih zdravil: pripravek z interferonom beta
04. 05. 2020 16.45
V Veliki Britaniji preizkušajo novo zdravilo za covid-19, ki ga je razvilo britansko podjetje in ki vsebuje protein interferon beta. V poskusnem zdravljenju sodeluje 75 posameznikov, prve rezultate gre pričakovati junija. Obenem pa po vsem svetu preizkušajo več kot sto zdravil, izmed katerih je največ pozornosti deležen remdesivir.

Se zdravilo za covid-19 'skriva' v lamah?
04. 05. 2020 15.06
Mednarodna skupina raziskovalcev iz ZDA in Belgije je razvila posebno protitelo, ki se veže na protein, na katerega se veže tudi novi koronavirus SARS-CoV-2. Razvili so ga z združitvijo dveh kopij posebnega protitelesa, ki so ga našli v lamah.

PZS: Izogibajte se visokogorja, če niste popolnoma zdravi, ostanite doma
01. 05. 2020 07.00
V teh pomladnih dneh, ko se v Sloveniji sproščajo ukrepi zaradi epidemije koronavirusa, mnogi načrtujejo izlet v planine. Planinska zveza Slovenije svetuje vsem, da se izogibajo zahtevnih planinskih poti, turne smuke in nasploh visokogorja ter bolj tveganih planinskih dejavnosti. Gorsko reševanje še vedno poteka ob posebnih pogojih, intervencijski čas pa se tako bistveno podaljša. Vse obiskovalce planin pozivajo, naj upoštevajo varnostno razdaljo, imajo s seboj razkužilo in zaščitno masko ter predvsem, naj ostanejo doma, če niso popolnoma zdravi.

Pred 75 leti osvobodili koncentracijsko taborišče Dachau
29. 04. 2020 10.17
V Nemčiji se spominjajo osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Dachau. Pred 75 leti je ameriška vojska tik pred koncem druge svetovne vojne v Evropi namreč osvobodila taborišče Dachau, ki je bilo eno od prvih tovrstnih taborišč v Nemčiji. Obletnice se spominjajo s polaganjem vencev in večerno spletno ekumensko mašo.

'Aplikacijo za sledenje je treba dobro predstaviti ljudem'. V Sloveniji je v kratkem še ne bo
28. 04. 2020 16.33
Evropske države že uporabljajo ali napovedujejo uporabo aplikacije za sledenje stikom okuženih s koronavirusom. Tovrstne aplikacije sicer sprožajo številne pomisleke glede pravice do zasebnosti in varovanja osebnih podatkov. V Sloveniji je v kratkem še ne pričakujemo, verjetno pa bomo pristopili k eni od aplikacij, ki bodo na voljo na trgu, je napovedal minister Hojs. Dodaja, da bo treba namen aplikacije dobro predstaviti ljudem.

V Poreču našli 2000 let staro rimsko ladjo, poimenovali so jo 'Porečanka'
28. 04. 2020 14.34
Hrvaški arheologi so v mulju kopenskega dela pristanišča v Poreču našli zelo dobro ohranjeno več kot pet metrov dolgo rimsko ladjo iz 1. stoletja. Gre za ladjo, za katero je značilna tehnika šivanja, s katero so speli posamezne elemente. Ladjedelniška tehnika je podobna rimski ladji, ki so jo našli na Ljubljanskem barju leta 1890.

Oko v globoko vesolje: Hubble praznuje 30 let
25. 04. 2020 07.00
Pred 30 leti je vesoljski teleskop Hubble začel svoje legendarno popotovanje okoli našega planeta. Njegove meglene fotografije so bile sprva veliko razočaranje. Po odpravi napake na leči pa je Hubble na Zemljo začel pošiljati osupljive fotografije, ki so bistveno razširile človekovo razumevanje vesolja. Po njegovi zaslugi danes vemo, koliko je vesolje staro – približno 13,8 milijarde let, in z njegovo pomočjo so potrdili teorijo, da se vesolje širi. Tudi sam je v teh 30 letih kroženja okoli Zemlje prepotoval osupljivo razdaljo – kar sedem milijard kilometrov.

V Avstriji se odpirajo šole: 4. maja v šolske klopi zadnji letniki srednjih šol
24. 04. 2020 09.28
Avstrijska vlada je predstavila podroben načrt ponovnega odpiranja šol v Avstriji. 4. maja bodo pouk začeli zaključni letniki srednjih šol, ki se pripravljajo na maturo ali zaključni izpit. 18. maja bodo šli v šolo otroci od 6. do 14. leta, v začetku junija pa še otroci, stari 15 let in več. Postopno se odpirajo tudi dunajski vrtci. Ti bodo v prvi fazi odprti za otroke samohranilcev in zaposlenih staršev, ki doma ne morejo zagotoviti varstva. Od 4. maja pa tudi za otroke z govorno-jezikovno motnjo, edince in otroke, ki so tik pred šolo.

Ura športne vzgoje na Gimnaziji Šentvid z Žanom Kranjcem in Bojanom Križajem
24. 04. 2020 06.00
Nenavadna in unikatna ura športne vzgoje na šentviški gimnaziji. Za dijake je profesor Primož Praprotnik v času epidemije covid-19 organiziral telovadbo z nekdanjima dijakoma, sedanjim in nekdanjim smučarskim asom, Žanom Kranjcem in Bojanom Križajem. In niso le smučali, tudi pogovarjali so se in imeli glasbeno spremljavo, dokler jih ni prekinil šolski zvonec.

LMŠ zahteva sklic odbora za izobraževanje zaradi nejasnih usmeritev MIZŠ
23. 04. 2020 17.51
V LMŠ zahtevajo sklic nujne seje odbora DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino o pomanjkljivih usmeritvah organizacije vzgojno-izobraževalne dejavnosti v času izobraževanja na daljavo in organiziranega varstva otrok. Po njihovih besedah od pristojnega ministrstva pričakujejo jasne usmeritve in obveščanje javnosti. Na nevključevanje v proces odločanja o maturi pa opozarjajo v šolskem sindikatu.

Špansko mestece, ki je svoja vrata zaprlo svetu – in koronavirusu
19. 04. 2020 17.42
Majhno mestece v Španiji se je pandemiji koronavirusa, ki je zajela ves svet, uspelo izogniti – kljub temu da je Španija sicer ena izmed najbolj prizadetih držav na svetu. Župan je že sredi marca sprejel ostre ukrepe in zaprl štiri od petih vhodov v mesto, kjer je kar četrtina prebivalcev starejših od 65 let. A ukrepi so se obrestovali – v mestu do zdaj niso potrdili niti ene okužbe s koronavirusom.

Odkrili novi eksoplanet, ki je po velikosti in temperaturi površja podoben Zemlji
18. 04. 2020 15.38
Skritega med arhiviranimi podatki upokojenega teleskopa Kepler, so znanstveniki odkrili eksoplanet Kepler-1649c. Izmed vseh eksoplanetov, ki jih je odkril Kepler, je najbolj podoben Zemlji, tako po velikosti kot po temperaturi površja. "Ta fascinantni, oddaljeni svet nam daje še večje upanje, da nekje med zvezdami leži druga Zemlja. In le čaka, da jo odkrijemo," pravi astrofizik.

Pouk na daljavo: bo šola padla na izpitu pravičnosti?
17. 04. 2020 06.53
Nekdanji dolgoletni ravnatelj prulske osnovne šole Dušan Merc je o šolanju na daljavo zapisal: "V šolskem sistemu so vsi po vrsti pripravljeni zagovarjati 'učenje na daljavo', ne da bi vedeli, kaj je to." Da se bolj 'lovimo' kot 'učimo', menijo številni starši (in otroci) ter učitelji. Ti počasi pregorevajo, učencem kopni motivacija, še vedno so velike neenakosti med njimi, edini, ki so še vedno v zaletu, so na pristojnem ministrstvu, kjer vztrajajo, da vse poteka zelo dobro.

Kdaj bodo svoja vrata znova odprli šole in vrtci?
16. 04. 2020 06.04
Bodo ob napovedanem postopnem oživljanju gospodarske dejavnosti svoja vrata začeli odpirati tudi šole in vrtci? Na Danskem je v polovici občin 650.000 otrok znova vstopilo v šole in vrtce. Vsaka napoved za našo državo pa je po besedah šolske ministrice preuranjena, a zdi se, da bodo vrata vzgojno-izobraževalnih ustanov še nekaj časa ostala tesno zaprta. "Imamo otroke in imamo učitelje. In zato je naša prva in glavna skrb njihovo življenje in njihovo zdravstveno varstvo," pravi ministrica za izobraževanje Simona Kustec. Zato ne bodo hiteli. Prav tako v Sloveniji ne pride v poštev izmenično obiskovanje pouka v manjših skupinah. Kajti ko bomo šole odprli, jih bomo za vse, je jasna ministrica.

Grobnica kraljice Meresank III na voljo za virtualni ogled
15. 04. 2020 15.30
Egipt v času pandemije koronavirusa ponuja virtualne oglede arheoloških znamenitosti, tudi grobnice kraljice Meresank III, v kateri med drugim najdemo dobro ohranjene poslikave, ki prikazujejo gradnjo grobnice.

Študija: virus bo ostal, omejevalne ukrepe bo treba do leta 2022 večkrat ponoviti
15. 04. 2020 14.31
Omejevalne ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa bo do leta 2022 treba večkrat ponoviti, v novi študiji, ki temelji na domnevi, da bo covid-19 postal sezonska bolezen, trdijo znanstveniki s Harvarda. A pretirano družbeno distanciranje brez prekinitev prav tako ni dobro, opozarjajo, saj bi bilo lahko tako učinkovito, da ni pridobljena skoraj nikakršna prekuženost prebivalstva. Zatrjujejo tudi, da novi koronavirus ne bo izginil po prvem valu, kot se je to zgodilo ob izbruhu sarsa v letih 2002-2003.

'Zasenčila' vse druge: znanstveniki odkrili najmočnejšo in najsvetlejšo supernovo
14. 04. 2020 10.54
Astronomi so odkrili največjo in najmočnejšo eksplozijo zvezde, ki je bila kadarkoli zabeležena. 4,5 milijona svetlobnih let oddaljena supernova naj bi bila kar desetkrat močnejša od običajne in petstokrat svetlejša, po mnenju znanstvenikov pa je nastala kot rezultat prvotne združitve dveh večjih zvezd.

Ste pri pouku in učenju doma naleteli na težavo? Razlagamo.si pomaga z video razlagami in individualno pomočjo
12. 04. 2020 07.00
Učencem, ki že skorajda mesec dni sedijo za šolskimi knjigami kar doma, saj pouk poteka na daljavo, pomoč pri razlagi učne snovi in učenju ponujajo mariborski študenti. Skupaj z učitelji in tremi fakultetami Univerze v Mariboru so ustvarili spletno platformo Razlagamo.si, kjer učenci osnovnih in srednjih šol najdejo gradiva, naloge in video razlage različnih učnih vsebin. Poleg tega prostovoljno nudijo tudi individualno učno pomoč, če naletite pri učenju na težavo.

Nas številnih ukrepov in karanten lahko reši samo cepivo?
11. 04. 2020 06.00
Kako daleč je razvoj učinkovitega in varnega cepiva? Kakšne so realne ocene - kdaj ga bomo dobili in kdaj zdravilo za koronavirusno bolezen? Najverjetneje še vsaj nekaj mesecev ne. Zato se morda, kot smo slišali Bojano Beović, vodjo svetovalne strokovne skupine pri ministrstvu za zdravje, ne bo moč izogniti prekuževanju populacije.

Se po stoletjih mirovanja prebujajo vulkani na polotoku Reykjanes?
11. 04. 2020 07.00
Ledeni otok vulkanskega nastanka na severu Evrope velja za deželo ledenikov, gejzirjev – in vulkanov. Znanstveniki svarijo, da se po več stoletjih prebuja polotok Reykjanes, kjer so od 21. januarja zabeležili več kot 6000 potresov, pod površjem pa se nabira magma. Zadnje obdobje vulkanske aktivnosti se je na polotoku začelo v 10. stoletju, trajalo pa je tri stoletja.

Sindikati mladih z novimi predlogi: mesečno nadomestilo tudi za študente, zamrznitev najemnin ...
10. 04. 2020 13.00
Sindikati in organizacije za mlade ter prekarne delavce pozivajo vlado, da v prihodnje vladne ukrepe vključi tudi njihove ukrepe za pomoč študentom, mladim in prekarnim delavcem, ki jih je vlada pri pripravi zakonodaje do sedaj spregledala, trdijo v sporočilu za javnost. Med drugim zahtevajo 80-odstotno nadomestilo za študentsko delo, dodatek za študente s posebnimi potrebami, zamrznitev najemnin za čas trajanja epidemije ter odpis dolgov izrednim študentom.

Pred 75 leti osvobodili koncentracijsko taborišče Buchenwald
10. 04. 2020 08.34
Ameriški vojaki so 11. aprila leta 1945 osvobodili enega največjih nacističnih koncentracijskih taborišč Buchenwald. To je bilo eno prvih osvobojenih taborišč na ozemlju Nemčije, v mesecu dni so osvobodili še večino drugih.

Založniki podarjajo brezplačne delovne zvezke
14. 04. 2020 10.56
Zopet priskočili na pomoč, tokrat z brezplačnimi delovnimi zvezki za tisk.

Na posebni klicni številki tudi 1200 vprašanj dnevno
09. 04. 2020 06.00
Če vas zanima karkoli v zvezi s koronavirusom in epidemijo, lahko pokličete tudi brezplačno številko 080 14 04. Na njej odgovarjajo na vsa vprašanja, tudi taka, ali mora biti denimo tudi mačka v karanteni, če je bila z lastnico v tujini, in kaj se zgodi s solato, če jo operemo z varekino? V manj kot mesecu dni so prejeli več kot 22.000 klicev.