Education

Velika Britanija ne sodeluje več v Erasmus+, kaj to pomeni za slovenske študente?
01. 01. 2021 17.47
Združeno kraljestvo z današnjim dnem, ko je začasno začel veljati sporazum o prihodnjih odnosih z Evropsko unijo, ne sodeluje več v programu Erasmus+, ki omogoča študij, usposabljanje in pridobitev delovnih izkušenj v tujini. Z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport so sporočili, da to močno obžalujejo.

Neuradno: prva triada v šole 6. januarja, teden dni pozneje otroci do 5. razreda
29. 12. 2020 15.10
Po tem, ko je šolska ministrica Kustečeva za 4. januar napovedala testiranje zaposlenih v zavodih za otroke s posebnimi potrebami, pouk pa dan pozneje, naj bi še v istem tednu v šolske klopi sedli tudi učenci prve triade osnovnih šol. Neuradno bi sledili otroci do 5. razreda, ki bi se v šole vrnili 13. januarja, teden dni kasneje pa še ostali osnovnošolci. Seveda pa si vlada še vedno lahko premisli.

Kustečeva: otroci s posebnimi potrebami v šole v torek, zaposleni na testiranje dan prej
28. 12. 2020 18.13
Kdaj gredo vsi otroci v šole? Se bodo vsi zaposleni testirali in potem cepili? Če se ne bodo, kaj potem? Šolska ministrica Kustečeva je za 4. januar namreč napovedala testiranje zaposlenih v zavodih za otroke s posebnimi potrebami, pouk pa dan pozneje. Večina učencev naj bi se v šolske klopi po njenih besedah sicer vrnila do konca januarja. Pa so šolniki na vrnitev učencev in dijakov v šolske klopi sploh pripravljeni?

Učitelji: Način, kako nas je vladni govorec nagnal na testiranje, je nedopusten
28. 12. 2020 12.47
V sindikatu SVIZ so ogorčeni nad načinom komuniciranja vladnega govorca Jelka Kacina, ki je nedavno sporočil, da se bodo morali učitelji in vzgojitelji pred vrnitvijo na delovna mesta, kar naj bi se zgodilo predvidoma 4. januarja, obvezno testirati. Prav tako opozarjajo, da se z njimi o tem, kako naj bi bila vrnitev v šole in vrtce sploh videti, ni pogovarjal še nihče. Šolsko ministrstvo pa je najavilo tudi, da je pred vrnitvijo v šolske klopi predvideno testiranje 4800 otrok s posebnimi potrebami. Državna sekretarka Marija Magajne zdaj sicer pravi, da se o testiranju otrok oziroma učencev - kot pogoju za vrnitev v šolo - nikoli ni razmišljalo.

Končno razkrit blišč 1000 let starega križa, zakopanega na škotskem polju
24. 12. 2020 15.51
Pred leti je nek pustolovec na škotskem podeželju na polju našel kopico zakopanih predmetov. V last jih je nato pridobil tamkajšnji narodni muzej, a so ostali neočiščeni shranjeni v skladišču. Nedavno pa so si škotski restavratorji zadali nalogo, da jih obnovijo. In takrat je sledilo presenečenje: v zaprašenem arhivu so hranili pravo zakladno najdbo.

Bo Černobilska cona pridobila status svetovne dediščine?
13. 12. 2020 16.49
Čas v Pripjatu se je 26. aprila 1986 zaustavil. Iz majhnega mesta so po največji jedrski katastrofi v zgodovini človeštva evakuirali celotno prebivalstvo, a v zadnjih letih se v to mesto duhov zgrinjajo množice turistov. Ukrajinske oblasti si zato prizadevajo, da bi izključitveno cono Černobila razglasili za svetovno dediščino.

Uspešno poletelo prvo štirisedežno hibridno električno letalo s pogonom na vodik
13. 12. 2020 15.19
Prvi polet je uspešno prestalo prvo štirisedežno hibridno električno letalo s pogonom na vodik, so sporočili iz podjetja Pipistrel Vertical Solutions kot vodje konzorcija projekta MAHEPA. Letalo je novembra uspešno poletelo z mariborskega letališča in postavilo mejnik tako za projekt MAHEPA kot za prihodnost brezogljičnega letenja, so navedli.

Azteški stolp iz človeških lobanj: arheologi odkrili nov predel in 119 lobanj
12. 12. 2020 12.08
Arheologi so pod starim jedrom mehiške prestolnice odkopali nov predel azteškega stolpa iz človeških lobanj ter odkrili novih 119 lobanj moških, žensk in otrok, je sporočil mehiški nacionalni inštitut za antropologijo in zgodovino. Stolp naj bi bil del konstrukcije lobanj Huey Tzompantli, ki je bila zgrajena zato, da bi nagnala strah v kosti španskim konkvistadorjem.

Evropa v še strožje ukrepe, Avstrija morda z 'dodatno spodbudo' za testiranje
07. 12. 2020 15.33
Število dnevno potrjenih novih okužb na stari celini ne pada. Tudi zato se številne evropske države odločajo za podaljšanje ali pa celo za zaostrovanje ukrepov za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom. Incidenca okužb je še naprej visoka tudi v naši soseščini - na Hrvaškem se bodo tudi srednješolci poslej šolali na daljavo, avstrijski kancler Kurz pa je prebivalce pozval, naj nakupovanje porazdelijo.

Asteroidni prah z Ryuguja že na Zemlji, kapsula pristala v avstralski puščavi
06. 12. 2020 10.29
Asteroidni prah je na Zemlji. Japonska sonda Hajabusa 2 je nad avstralsko puščavo uspešno odvrgla kapsulo z dragocenim tovorom, ki bi po mnenju znanstvenikov lahko pomagal odgovoriti na vprašanja o izvoru življenja na Zemlji. Sonda pa se podaja nadaljnjim podvigom (in asteroidom) naproti.

Kaj se zgodi, ko jagenjčki obmolknejo
06. 12. 2020 07.03
Tudi v Sloveniji smo dobili prvo domačo žival, ki se je okužila z novim koronavirusom, gre za belega dihurja. Pred nekaj tedni se je na Danskem in Nizozemskem zaradi okužbe zgodil pravi pokol, pobili so na desettisoče živali, minkov, znanih po tem, da iz njih delajo krznene plašče, nerce. Njihova grozovita evolucijska smola je, da imajo prelepo dlako. Še dneve in dneve za tem je morje naplavljajo njihova trupelca.

Na Ferskih otokih zgradili sistem podvodnih predorov s krožiščem v središču
05. 12. 2020 13.00
Na Ferskih otokih z 19. decembrom odpirajo sistem podvodnih predorov, ki bodo povezovali dva največja otoka Streymoy in Eysturoy. V središču sistema, katerega najnižja točka leži 187 metrov pod morsko gladino, je podvodno krožišče.

Britansko letalstvo posnelo največjo ledeno goro na svetu
05. 12. 2020 10.55
Letalo britanskega kraljevega vojnega letalstva RAF je posnelo fotografije največje ledene gore na svetu, poimenovane A68a, medtem ko počasi drsi skozi južni Atlantik. Premika se proti britanskemu ozemlju Južna Georgia, kjer pa bi ledena gora lahko obtičala za več let in s tem povzročila ogromno škodo tjulnjem in pingvinom.

Zoisovi nagradi za življenjsko delo Lah Turnškovi in Pejovniku
01. 12. 2020 22.35
Letošnja podelitev državnih nagrad in priznanj za izjemne dosežke v znanstveno-raziskovalni dejavnost je bila, zaradi ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa, pripravljena v obliki dokumentarnega filma z naslovom "Vrhunci slovenske znanosti v luči nagrajencev za izjemne dosežke 2020". Film je vključeval tudi nagovor predsednika republike, ki je dejal, da bomo "potrebovali resen premik in resno odločitev, da je znanost ključna za našo bodočnost".

Obravnava otrok s čustvenimi in vedenjskimi težavami: nova ureditev delovanja vzgojnih zavodov
01. 12. 2020 18.17
Odbor za izobraževanje je podprl predlog zakona o obravnavi otrok s čustvenimi in vedenjskimi težavami, ki na novo ureja delovanje vzgojnih zavodov, ki bodo po novem delovali kot strokovni centri. Nov zakon je potreben, saj je trenutna ureditev zastarela, je ob tem dejala ministrica Kustečeva.

Kitajska sonda uspešno pristala na Luni, zbrala bo dva kilograma vzorcev površja
01. 12. 2020 17.15
Sonda Chang’e-5 je uspešno pristala na Luni, so sporočili iz kitajske vesoljske agencije. V naslednjih nekaj dneh bo zbrala okoli dva kilograma vzorcev z luninega površja - najmlajših doslej. Površje okoli vulkana Mons Rümker, kjer naj bi sonda pristala, ni starejše od 1,3 milijarde let. Lunini vzorci, ki so jih v preteklosti z Lune prinesle ameriške in sovjetske misije, pa so starejše od treh milijard let. Gre sicer za prvo takšno misijo po 44 letih.

Inovatorji iz Šentjerneja ustvarili brezstični kropilnik za blagoslovljeno vodo
01. 12. 2020 15.16
Inovatorji in konstruktorji iz Šentjerneja so se, potem ko so spomladi na podlagi navodil za preprečevanje širjenja novega koronavirusa blagoslovljeno vodo umaknili iz kropilnikov po cerkvah, lotili iskanja načina, da bi jo znova vrnili na mesto ob vstopu v cerkve. Nastal je brezstični kropilnik s prvinami slovenske dediščine.

Slovenski zdravniki prvič poskusili s plazmo, bolniku se je stanje izboljšalo
27. 11. 2020 17.04
V Sloveniji so pred dnevi prvič zdravili covid-19 s plazmo. Kot so sporočili z Infekcijske klinike, se je stanje bolniku izboljšalo. Za zdravljenje covidnih bolnikov imajo na Zavodu RS za transfuzijsko medicino sicer pripravljenih 80 enot hiperimunske prebolevniške plazme, ki vsebujejo dovolj nevtralizacijskih protiteles.

'Čistilna misija' zoper vesoljske smeti: ESA podpisala večmilijonsko pogodbo s ClearSpaceom
27. 11. 2020 12.18
Evropska vesoljska agencija namenja več milijonov evrov podjetju ClearSpace za sežig vesoljskih smeti, odpadkov in razbitin, ki so se v zadnjih desetletjih osvajanja vesolja nakopičili nad nami. Okoli Zemlje dandanes kroži na tisoče satelitov, ki niso več v rabi, in še mnogo več manjših odsluženih delcev. "Predstavljajte si, kako nevarna bi bila plovba po odprtem morju, če bi vse izgubljene ladje v zgodovini človeštva še vedno drsele po vodi."

Spomladi poskočile prijave začasnega bivališča, največ pridobila Kranjska Gora
26. 11. 2020 11.47
Omejitev gibanja na občine je spomladi marsikoga spodbudila k prijavi prebivališča na naslovu, kjer dejansko prebiva - prijave začasnega bivališča so namreč poskočile, opažajo na Statističnem uradu, kjer so "te dogodke zaznali kot notranje selitve". Največ novih prebivalcev je pridobila Kranjska Gora, največ pa jih je izgubila prestolnica.

Kako bo ob šolanju na daljavo videti matura? Prilagojena, okrnjena?
24. 11. 2020 19.55
"Naj mi starostniki oprostijo, ampak največje žrtve epidemije so naši zanamci – otroci, mladostniki, vaši dijaki." Tako je mama mariborskega maturanta v pismu nagovorila ravnatelja gimnazije in ga pozvala, naj v javnosti čim prej sproži razpravo o ocenjevanju na daljavo in izvedbi mature. Dijaki so že od marca prikrajšani za druženje, težko pričakovana praznovanja polnoletnosti, maturantski ples in izlet, je še zapisala mama, zato je treba še pravočasno ukrepati, da jim epidemija ne bo vzela tudi načrtov za prihodnost.

Oxfordsko cepivo: polovični prvi odmerek celo učinkovitejši od polne doze
23. 11. 2020 08.42
Cepivo, ki ga je razvila oxfordska univerza v sodelovanju s farmacevtskim podjetjem AstraZeneca, je pokazalo od 60- do 90-odstotno učinkovitost oziroma zaščito pred razvojem simptomov bolezni covid-19. Gre za velik uspeh, a hkrati prav tako za razočaranje, saj sta cepivi Pfizerja in Moderne pokazali 95-odstotno učinkovitost. Je pa njuno cepivo razvito z bolj tradicionalno tehnologijo in ga ni treba hladiti pri izjemno nizkih temperaturah, zato je cenejše in ga je tudi lažje skladiščiti.

Razkuževanje izdelkov iz trgovine ni potrebno, raje dosledno umivajte roke
23. 11. 2020 09.21
Marsikdo se sprašuje, ali lahko novi koronavirus v dom prinese z izdelki iz trgovine. A na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pravijo, da razkuževanje embalaže po prihodu iz trgovine ni potrebno, saj trenutno ni zanesljivih dokazov, da bi se okužba z novim koronavirusom lahko prenašala s hrano ali embalažo. Raje dosledno umivajmo roke.

Ocenjevanje na daljavo: bo ministrica šolam poslala okrožnico?
21. 11. 2020 07.51
Ocenjevanje na daljavo: da ali ne? Bo ministrica poslala okrožnico šolam? Po razkritju, da je ena od učiteljic od učenca zahtevala, da si z masko zakrije oči, je završalo in razprava je odprta.

Gantar o napovedi cepljenja: Zelo verjetno je bila to optimistična napoved
17. 11. 2020 12.23
V ponedeljek je ameriška Moderna sporočila, da je njihovo cepivo kar 94,5-odstotno učinkovito. Spodbudne novice so prišle kmalu po oznanitvi rezultatov, da cepivo družb Pfizer in BioNTech daje 90-odstotno zaščito pred novim koronavirusom. Trenutno je po svetu kar 54 cepiv, ki so v fazi raziskav, od tega jih je 12 v zadnji, tretji fazi. Nove tehnologije razvoja cepiv, njihovo učinkovitost in varnost je pojasnjeval Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo. Napoved ministra Gantarja, da bi lahko pri nas prve cepili že v decembru, pa je po mnenju Štruklja preveč optimistična, kar je danes priznal tudi minister.

Šolanje od doma: ponekod pri pisanju testov nadzor dveh kamer
17. 11. 2020 17.27
Izgubljena generacija - tako nekateri pravijo generaciji tistih, ki zdaj obiskujejo strokovne in poklicne šole. Na daljavo je učenje praktičnih snovi izjemno pomanjkljivo in lahko tudi napačno. To je samo eden od vidikov šolanja na daljavo. V težavah so tudi v družinah, kjer so otroci v prvih treh razredih, starši pa v službi.

Strokovne projekcije gibanja epidemije: modeli uporabni za odločanje
13. 11. 2020 17.37
Na parlamentarnem odboru so spregovorili tudi o pomenu modelov, ki jih ob epidemiji covida-19 pripravljajo strokovnjaki. Svoje delo so med drugim tako prestavili prostovoljci, ki sodelujejo v projektu Covid-19 Sledilnika. Njihovi modeli namreč zmorejo in znajo napovedati (tudi) dinamiko kompleksnih pojavov, kot je 'gibanje' epidemije. In kaj pravijo?

Cepivo je vse bližje, a ima hudega sovražnika: teorije zarote
12. 11. 2020 14.59
Teorije zarote in druge dezinformacije poglabljajo nezaupanje do cepiv, tudi do težko pričakovanega cepiva proti covidu-19, ki bi nam omogočilo vrnitev v "normalno" življenje. Posledice bi lahko bile daljnosežne, lahko se namreč zgodi, da ne bomo dosegli zahtevane stopnje precepljenosti. Da je to resna možnost, kaže raziskava, ki so jo opravili v Veliki Britaniji in Združenih državah Amerike. Manj kot 55 odstotkov sodelujočih je odgovorilo, da se nameravajo vsekakor cepiti. 55 odstotkov pa je tista meja, ki po ocenah strokovnjakov še omogoča "čredno imunost".

'Oblast niti ne prikriva več, da izkorišča epidemijo za uveljavljanje partikularnih ciljev'
12. 11. 2020 14.07
Čeprav ministrstvo pod vodstvom Simone Kustec ne namerava vztrajati pri izenačitvi vpisnih pogojev za dijake s poklicno maturo s tistimi, ki so opravili splošno, so se v sindikatu vzgoje in izobraževanja kritično odzvali na predlog. Čudi jih, da se je tako pomembna sistemska sprememba znašla v zakonu, ki je namenjen omilitvi negativnih učinkov epidemije. Zmotil pa jih je še en člen, ki po njihovem mnenju prav tako dokazuje, da se "oblasti ne zdi vredno niti prikrivati več, da neizprosno izkorišča epidemijo za uveljavljanje partikularnih ciljev".

Ministrstvo o predlogu za izenačitev vpisnih pogojev: Zaradi odklonilnega mnenja ne bomo vztrajali
11. 11. 2020 09.49
Skupnosti splošnih ter strokovnih gimnazij sta zahtevala umik 55. člena šestega protikoronskega zakona, ki omogoča izenačitev vpisnih pogojev med dijaki poklicne in splošne mature. Tak predlog bi po njihovem mnenju namreč v neenakopraven položaj postavil maturante splošne mature. Poleg tega gre za ukrep, ki ni povezan z epidemijo koronavirusa, imel pa bi lahko dolgotrajne in nepopravljive posledice, še opozarjajo. Z ministrstva so nato sporočili, da ne bodo vztrajali pri obravnavi tega predloga.