Education

Moč glasbe: Labodje jezero nekdanji balerini povrnilo spomin
11. 11. 2020 14.17
Uporabnike družbenih omrežji po vsem svetu te dni navdušuje pretresljiv posnetek ostarele balerine, ki se je ob poslušanju Labodjega jezera znova spomnila plesnih gibov. Nekdanja plesalka newyorškega mestnega baleta je prikovana na invalidski voziček in trpi za Alzheimerjevo boleznijo. Organizacija, ki se podpisuje pod posnetek, se trudi ljudem z demenco pomagati prav s pomočjo glasbe.

NIJZ staršem: Če bo otrok sam doma, določite jasna hišna pravila
07. 11. 2020 11.56
V ponedeljek se po podaljšanih počitnicah k pouku, čeprav na daljavo, vračajo vsi osnovnošolci. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje staršem tistih otrok, ki bodo sami doma, svetujejo, naj se z otrokom vnaprej dogovorijo za pravila, ki jih mora spoštovati, ko je sam doma. "Skupaj napišemo seznam pravil in ga obesimo na vidno mesto," priporočajo.

Roglič z drugim mestom povečal prednost v skupnem seštevku, Nielsenu etapna zmaga
06. 11. 2020 16.56
16. etapa dirke po Španiji je sicer ponudila z dvema kategoriziranima vzponoma, a sta bila preveč oddaljena do cilja, da bi v skupnem seštevku že v petek videli napade na vodilnega Primoža Rogliča. 31-letni Kisovčan je tako brez težav ohranil rdečo majico, v zadnjih metrih pa je celo sprintal na etapno zmago, a ga je ugnal Marcus Cort Nielsen. Kljub temu je prednost v skupnem seštevku na račun bonifikacijskih sekund še nekoliko povečal.

IJS: Če bodo ukrepi (delno) prijeli, sledi upad hospitaliziranih po 4. novembru
29. 10. 2020 17.17
Če bodo ukrepi s 16. oktobra le delno prijeli, ukrepi z 20. oktobra pa polno (kar je optimistična predpostavka), bo 4. novembra v bolnišnicah 793 obolelih s covidom-19, temu bo sledil počasen upad, napoveduje projekcija Instituta Jožef Štefan. Do zdaj se je v jesenskem valu epidemije po njihovih podatkih okužil vsak 17. prebivalec, trenutno pa je kužen vsak 25.

V enoti vrtca Mojca številne okužbe med zaposlenimi: 'Potrebe, da jo zapremo, ni'
28. 10. 2020 16.07
V ljubljanskem vrtcu Mojca, natančneje v enoti Muca, se soočajo s širjenjem koronavirusa med zaposlenimi. V tej enoti je bilo v torek zaradi okužbe ali karantene odstotnih 13 zaposlenih. K zaprtju enote je tako v pismu ravnateljici pozvala sindikalna zaupnica. Vodstvo vrtca pravi, da se soočajo s pomanjkanjem kadra, a da bi zaprtje za starše predstavljajo veliko stisko. Zaradi prijave je izredni nadzor opravil tudi inšpektorat, ki nepravilnosti ni odkril. So pa zaznali težave zaradi neizdanih karantenskih odločb. Na ljubljanski občini pravijo, da potrebe po zaprtju enote ni.

Kužna 2,5 odstotka prebivalcev: 'Kot da bi epidemija eksplodirala'
25. 10. 2020 18.58
Delež kužnih v Sloveniji je trenutno približno 2,5 odstotka prebivalstva, kar je vsak 40. prebivalec, ocenjujejo na Institutu Jožef Stefan (IJS). Ocenjeno reprodukcijsko število se je povzpelo na 2,20, medtem ko se število dnevno potrjenih okužb z novim koronavirusom podvoji v 6,2 dneva. "Kot da bi epidemija eksplodirala," so zapisali ob tem.

V okenski niši nekdanjega Edlingovega dvorca našli imenitno poslikavo
25. 10. 2020 17.52
Kdo bi mislil, da z bršljanom zaraščena napol podrta stena, ki je do nedavnega kazila podobo osrednjega ajdovskega trga, v sebi skriva pravcati 'zaklad'? Zanemarjeni zidaki so ostanek porušenega Edlingovega dvorca, na steni v okenski niši pa so restavratorji ob prenovi Lavričevega trga našli čudovito poslikavo. Ta najverjetneje izvira iz časa baroka, naslikana je na suh omet, zaradi česar pa je precej manj trdna kot denimo freske. Po temeljiti obnovi bo zacvetela v vsej svoji podobi, na ogled javnosti pa bo še lepšala središče Ajdovščine.

Dve leti po predlogu za odpravo premikanja ure spet s poletnega na zimski čas
24. 10. 2020 21.30
Dve leti po predlogu Bruslja za odpravo premikanja ure dvakrat na leto v nedeljo spet prehajamo s poletnega na zimski čas. Evropski poslanci so se sicer zavzeli za odpravo te prakse v prihodnjem letu, a članice EU stališča še niso dorekle. Po nekaterih ocenah se politika te odločitve otepa.

Po pol leta spet stopili na Zemljo
22. 10. 2020 08.49
Ruska kozmonavta Anatolij Ivanišin in Ivan Vagner ter ameriški astronavt Chris Cassidy so po natančno 196 dni trajajoči misiji uspešno pristali na Zemlji. Vrnili so se na krovu ruskega Sojuza, za pot z Mednarodne vesoljske postaje pa so potrebovali tri ure in pol.

Arnes odbil že drugi napad na spletne učilnice
21. 10. 2020 08.52
Kaj še lahko gre narobe, se najbrž sprašujejo na Arnesu, potem ko so se tretji dan ponovnega šolanja na daljavo spopadli že s tretjo težavo. V ponedeljek je sistem "klecnil" pod obremenitvijo, v torek spletne učilnice več ur niso bile dostopne zaradi napake v programski opremi, tokrat pa se soočajo z napadi DDoS. Prvi je za 15 minut onemogočil spletne učilnice, drugega so pravočasno ustavili.

Več kot polovica obolelih s simptomi še dva do tri mesece po okužbi
19. 10. 2020 15.55
Skoraj dve tretjini obolelih za covidom-19, ki so sodelovali v novi raziskavi univerze v Oxfordu, sta še dva do tri mesece po okužbi trpeli za zadihanostjo. Več kot polovica je poročala o stalni utrujenosti. Znanstveniki so prav tako več mesecev po okužbi odkrili nepravilnosti na pljučih.

Farmacevti: Masko je treba zamenjati na dve uri, pralne zavreči po 20. pranju
14. 10. 2020 14.49
Farmacevti opozarjajo, da je treba zaščitno masko menjati na dve uri. Ter da imajo tudi pralne maske rok uporabe. Sicer odvisno od kakovosti, jih je potrebno zavreči po približno 20. pranju. V študiji, ki je bila objavljena v ugledni reviji Journal of Membrane Science, pa so raziskovalci z Instituta Jožef Stefan pokazali, da se maske lahko učinkovito sterilizira z uporabo ionizirajočega sevanja.

Kje se začne oziroma konča vesolje? Odgovori ležijo v supermasivni črni luknji
14. 10. 2020 06.29
Zapreti oči in si predstavljati vesolje ali njegov konec. Nekatere lahko to spravi ob pamet, druge pomirja. Potem pa so tu še znanstveniki, ki svoje življenje posvetijo temu, da bi dognali, kje je res konec ali začetek tega tako težko dojemljivega okolja, ki obdaja naš planet. In kaj je na drugi strani. Po zadnjih ugotovitvah odgovori ležijo v supermasivni črni luknji v samem središču naše galaksije. Trojica fizikov, ki je to tudi dokazala, pa si je letos za ta dognanja prislužila Nobelovo nagrado za fiziko.

Projekcije širjenja covida-19 v Sloveniji: v tednu dni smo lahko v 'rdečem'
12. 10. 2020 15.50
Na Institutu Jožefa Stefana so pripravili novo poročilo o tem, kaj kažejo podatki v zvezi z aktualno epidemiološko sliko v Sloveniji, ter projekcije, kakšen bi lahko bil glede na trenutno stanje trend širjenja okužb v prihodnjih dneh in tednih. Kot kaže, epidemiološka služba več ne zdrži pritiska virusa, ugotavljajo raziskovalci. Zadnji kriterij za prehod na rdeči seznam ukrepov v drugem valu pa bo, če se napovedi uresničijo, predvidoma presežen 19. oktobra. "Če nam epidemije ne bo uspelo pravočasno ustaviti, nas bo ustavila ona, kajti naraščajoče eksponentne funkcije se ne da premagati," svarijo na inštitutu.

Strma rast smejalnega plina v ozračju ogroža okoljske cilje
09. 10. 2020 09.31
Količine dušikovega oksida – plina, ki ga imenujejo tudi smejalni plin in je podnebju 300-krat bolj škodljiv kot ogljikov dioksid – se v ozračju hitro povečujejo, ugotavlja nova raziskava, objavljena v znanstveni reviji Nature. Znanstveniki za to krivijo predvsem kmetijstvo.

Za šolsko malico sendvič z 'dodatkom': dijak v hrani našel vijak
09. 10. 2020 09.16
Dijak ljubljanske srednje šole za gastronomijo in turizem je v sendviču za malico našel vijak. Odnesel ga je nazaj v šolsko kuhinjo, kjer so mu ga zamenjali. Vodstvo šole je bilo z 'najdbo' seznanjeno, o tem je obvestilo podjetje Sovita, ki hrano dobavlja. Kot pravi ravnateljica, je vijak najverjetneje odpadel med strojnim pakiranjem. V Soviti pa pojasnjujejo, da so od dobavitelja teh specifičnih sendvičev zahtevali izvedbo korektivnih ukrepov.

Demare po fotofinišu premagal Sagana
06. 10. 2020 16.17
Francoski kolesar Arnaud Demare (Groupama-FDJ) je zmagovalec četrte etape dirke po Italiji. Po 140,4 kilometra od Catanie do Villafranco Tirrene je bil v ciljnem sprintu po fotofinišu hitrejši od Slovaka Petra Sagana (Bora-Hansgrohe) in Italijana Davideja Ballerinija (Deceuninck-Quick-step).

Proučevanje ukrepov namesto krikov veselja, smeha in objemov: Pogrešam mladost na hodnikih
05. 10. 2020 13.14
"Pogrešam razigranost, ki je po šolskih hodnikih vladala pred covidom," pravi Vanja Kancler, profesorica slovenščine na mariborski srednji zdravstveni in kozmetični šoli. Izbruh novega koronavirusa je spremenil življenje tako dijakov kot učiteljev, ki imajo danes svoj praznik. Peti oktober je namreč svetovni dan učiteljev in Kanclerjeva, s katero smo se pogovarjali o tem, kako učitelji svoj praznik doživljajo letos, pravi, da imajo tokrat le eno, veliko željo: naj bo čim prej konec "koronačasov".

Antična Emona je imela obvoznico, bila je vozlišče poti
04. 10. 2020 20.51
Kjer je pred dvema tisočletjema tekla stara rimska cesta, ena izmed treh glavnih vpadnic v antično Emono, danes stoji Tržaška. Na njeni severni strani trenutno potekajo izkopavanja. Pod asfaltom se skrivajo tudi grobišča prvih Emoncev, ki ležijo (kot je velevala rimska tradicija) prav ob cesti. Med najpomembnejšimi ugotovitvami arheologov v zadnjih letih pa je zagotovo odkritje, da je imela antična Emona obvoznico, pravi arheolog Matej Draksler.

Pahor sprejel diamantne maturante: Vi ste tisti, ki boste soustvarjali prihodnost
03. 10. 2020 20.03
Predsednik države Borut Pahor je skupaj s šolsko ministrico Simono Kustec sprejel 133 mladih, ki so na splošni ali poklicni maturi dosegli vse možne točke. Ob sprejemu diamantnih maturantov je dejal, da je prihodnost negotova, a gotovo je, da so prav oni ljudje, ki jo bodo soustvarjali. To življenjsko preizkušnjo v času koronavirusa si bodo verjetno za vedno zapomnili. Maturanti pa so poudarili, da je pot do uspeha v največji meri odvisna od discipline in ne od sreče.

Z bagrom, lopatami in strguljami odkrivajo zaklade preteklosti
03. 10. 2020 19.51
Arheologi se odkrivanja naše preteklosti lotevajo z bagrom, motikami, rovnicami, lopatami in strguljami. Tudi na Pungrtu na Igu, kjer potekajo obsežna izkopavanja gradišča staroselcev iz mlajše železne dobe in rimskega obdobja. Razkrila so na terase preoblikovan teren, na vsaki terasi pa ležijo ostanki objektov oziroma hišk staroselcev. Predvsem izkušnje pa arheologom in izkopavalcem povedo, kaj je delo človeških rok, kdaj je bila skala vklesana ali izravnana.

Eksperimentalni koktajl protiteles, ki ga je prejel Trump
03. 10. 2020 12.11
Ameriški predsednik Donald Trump je pred odhodom v bolnišnico prejel še neodobreno zdravilo, poliklonalni koktajl protiteles REGN-COV2, ki naj bi našemu imunskemu sistemu pomagal, da se bori proti koronavirusu. Zdravijo ga z remdesivirjem, prejema pa tudi vitamin D, cink, famotidin, melatonin in aspirin.

Mariborski inštitut do 17 milijonov evrov 'težkega' superračunalnika
01. 10. 2020 16.05
Mariborski Inštitut informacijskih znanosti IZUM in Skupno podjetje EuroHPC sta podpisala 17 milijonov evrov vredno pogodbo o nakupu superračunalniškega sistema Vega z izbranim ponudnikom Atos. Novi superračunalnik Vega bo začel delovati marca 2021. Z zmogljivostjo 6,8 petaflopov na sekundo bi se danes uvrstil med 50 najzmogljivejših superračunalnikov na svetu.

Sviz: Vlada je iz PKP5 črtala dogovorjeno financiranje zaščitnih mask za učence
01. 10. 2020 15.09
Vlada je sprejela peti protikoronski paket zakonov, ki med drugim uvaja tridnevno bolniško odsotnost brez obiska zdravnika, obenem pa podaljšuje nekatere že veljavne ukrepe za ohranitev delovnih mest. V zakonu pa ni dogovorjenega financiranja zaščitnih mask za učence, pravijo pri Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije.

Umrl 19-letni sin britanskega igralca Nicholasa Lyndhursta
01. 10. 2020 14.47
Archie Lyndhurst, sin Lucy Smith in 59-letnega igralca Nicholasa Lyndhursta, ki je v seriji Samo bedaki in konji (Only Fools and Horses) stopil v čevlje lika Rodneyja, je umrl v 20. letu starosti. Tako kot njegov oče se je tudi on ukvarjal z igro.

Študentsko življenje v znamenju korone
01. 10. 2020 06.00
Povsem v znamenju novega koronavirusa se začenja študijsko leto 2020/2021. Študij bo večinoma potekal hibridno – del v živo, del pa na daljavo. Za mlade to pomeni manj obiska predavalnic, manj stikov s profesorji in sošolci in tudi manj pristnega študentskega življenja. Za univerze pa predvsem ogromen strošek. Na ljubljanski ga ocenjujejo na pol milijona evrov in pričakujejo pomoč države. Razdvajajo tudi maske: je res mogoče imeti kakovostno predavanje z masko na obrazu?

Kacin: Odločitev o tem, da otroci v razredih ne potrebujejo mask, ni bila sprejeta
30. 09. 2020 13.29
Vladni govorec Jelko Kacin je o možnosti, da šolarji v razredih ne bi nosili več mask, povedal, da o tem niso sprejeli še nobene odločitve. Nekaj zmede je namreč nastalo, ko je državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Tina Bregant sporočila, da maske za otroke v razredih niso več potrebne, še vedno pa priporočajo varnostno razdaljo. O omilitvi tega ukrepa so se namreč samo pogovarjali, za zdaj torej vse ostaja tako, kot je.

Kolumbijec bo doktoriral pri 104 letih
30. 09. 2020 06.00
Izgubljeni čas se nikoli ne vrne, zato je treba vsak trenutek nujno izkoristiti za učenje, verjame 104-letni Kolumbijec, ki bo pri častitljivi starosti doktoriral na univerzi v angleškem Manchestru. Z oddajo disertacije je dokazal, da predstavlja poosebljenje vztrajnosti in predanosti, so ponosni njegovi sorodniki. Raziskoval je vodno energijo in sestavil formulo za natančni izračun optimalnega izkoristka rečnih voda. Doktorsko disertacijo bo zagovarjal takoj, ko bodo 'padle' omejitve potovanj zaradi pandemije.

Za mlade ekologe v Sloveniji ni priložnosti. Res?
26. 09. 2020 07.00
Kmalu se bo začelo novo študijsko leto, dijaki so v šolske klopi sedli že na začetku septembra. Poleg tega, da dijaki in študenti pridobivajo nova znanja, je pomembno, da med šolanjem pridobivajo tudi nove stike – zveze in poznanstva – na tistih področjih, ki jih najbolj zanimajo.

Roskozmos: Venera je ruski planet
19. 09. 2020 15.51
Po odkritju fosfina v atmosferi Zemljinega "sestrskega planeta" je ruska vesoljska agencija napovedala nova neodvisna raziskovanja. Vodja Roskozmosa je dejal, da je Venera "ruski planet", in spomnil na odprave proti Veneri iz časov Sovjetske zveze.