Education

Združeni arabski emirati uspešno izstrelili Upanje proti Marsu
20. 07. 2020 08.11
Začela se je prva arabska medplanetarna misija. Proti rdečemu planetu je z japonskega otoka Tanegašima uspešno poletela sonda Združenih arabskih emiratov (ZAE) Upanje oziroma Hope. Gre za prvo od treh odprav, ki bodo ta mesec poletele proti Marsu.

Zaradi odprtih šol med pandemijo na Švedskem med šolarji ni večje okuženosti
16. 07. 2020 16.35
Stopnja okuženosti z novim koronavirusom med učenci na Švedskem, kjer so šole med pandemijo covida-19 ostale odprte, ni bila nič višja kot na sosednjem Finskem, kjer so šole začasno zaprli, sta v skupnem poročilu zapisali agenciji za javno zdravje obeh držav.

Najbližje fotografije naše zvezde razkrile 'taborne ognje' na Soncu
16. 07. 2020 14.54
Prve fotografije satelita Solar Orbiter, ki se je Soncu sredi junija približal na 77 milijonov kilometrov ter tako posnel najbližje fotografije naše zvezde v zgodovini, so blizu površja razkrile miniaturne sončeve izbruhe, poimenovane 'taborni ognji' na Soncu.

Prvi doktorat znanosti na slovenskih tleh si je prislužila ženska
15. 07. 2020 06.28
Natanko pred 100 leti so na Univerzi v Ljubljani podelili prvi doktorat v naši zgodovini. Za doktorico filozofije je bila kot prva na slovenskih univerzah promovirana Anka Mayer za disertacijo s področja kemije. Od osamosvojitve je slovensko visoko šolstvo promoviralo skupno 11.576 doktorjev znanosti, trenutno pa je v doktorske študijske programe v Sloveniji vpisanih 3.306 študentov.

Hagija Sofija bo odprta za turiste, krščanske ikone v njej ostajajo
14. 07. 2020 17.49
Znamenita nekdanja istanbulska katedrala Hagija Sofija, ki bo poslej mošeja, bo še naprej odprta za turiste v času, ko ne bo muslimanskih molitev. V njej bodo ostale tudi krščanske ikone, simboli in mozaiki, ki pa jih bodo morda zakrili, saj so upodobitve ljudi ali živali na kraju muslimanske molitve prepovedane.

V mehiški prestolnici odkrili ostanke azteške palače
14. 07. 2020 15.22
Med prenovo zgodovinske stavbe, ki se nahaja tik ob glavnem trgu mehiške prestolnice, so odkrili ostanke nekdanje azteške palače, ki sega v čas vladarja Axayacatla. Na tem mestu si je kasneje domovanje ustvaril tudi španski konkvistador Cortes.

Bo nasad japonskih češenj mogoče rešiti?
12. 07. 2020 17.19
Z načrti za novo, nujno potrebno stavbo Nacionalnega inštituta za biologijo, se je Slovenija znašla na spolzkih diplomatskih tleh. Gradnja bo namreč ogrozila nasad japonskih češenj, darila Japonske Sloveniji. Prvo drevo je 20 let nazaj zasadila princesa Sajako, kako pomembne so češnje v deželi vzhajajočega sonca, pa dokazuje tudi dejstvo, da mora veleposlanik cesarski palači redno poročati o njih. Zadnje novice niso dobre. Bi češnje lahko rešili?

Vaja jamskih reševalcev v Kačni jami: 'ponesrečenca' uspešno izvlekli na površje
05. 07. 2020 15.15
Vsako leto člani Jamarske reševalne službe izvedejo več reševalnih vaj, tokrat so jo izvedli v Kačni jami, ki sicer velja za tretjo najdaljšo jamo v Sloveniji. Spustili so se 180 metrov globoko na dno jame ter navideznega ponesrečenca, ki ga je odigral eden izmed reševalcev, oskrbeli in izvlekli na površje.

Poskusno cepivo s spodbudnimi rezultati, če je aplicirano v dveh odmerkih
24. 06. 2020 09.58
Poskusno cepivo AstraZenece je pri testiranjih na prašičih pokazalo precej spodbudne rezultate, če so živalim aplicirali dva odmerka. Po dveh odmerkih je bil odziv protiteles namreč precej večji kot zgolj po enem. Cepivo so preizkusili tudi že na šestih opicah in ugotovili, da so protitelesa razvile najpozneje v roku 28 dni.

Pri Krku našli potopljeno razbitino ladje iz časa rimskega imperija
23. 06. 2020 14.39
Iz Hrvaške prihaja novica o pomembnem arheološkem odkritju. Podvodni raziskovalec Velimir Vrzić je nedaleč od otoka Krk, na okoli 18 metrih globine, našel potopljeno ladjo iz časa rimskega cesarstva. V bližini razbitin so zakopani v pesku in blatu ležali tudi ostanki amfor, za katere se predvideva da so bile del tovora ene od trgovskih ladij, ki so potovale iz Dalmacije proti Benetkam.

Dijaki jeseni nekaj časa v šoli, nekaj časa od doma?
22. 06. 2020 08.31
Na ministrstvu za izobraževanje razmišljajo o modelu, po katerem bi jeseni dijake razdelili v skupine, tako da bi nekateri imeli pouk v šoli, drugi pa bi se izobraževali od doma, nato pa naj bi se zamenjali. Za osnovnošolce naj bi pouk potekal normalno v šoli, seveda pa je vse odvisno od epidemiološke slike v državi. Odločitev o tem, na kakšen način se bo pouk dejansko septembra začel, bodo sprejeli zadnji teden avgusta.

Muzej, ki razkriva preteklost slovenske policije, forenzike in Kotnikove 8
21. 06. 2020 07.29
Biti orožnik je bil zelo spoštovan poklic, zanj so obstajala stroga pravila. Predpisana je bila že hoja, kako mora stopati, v kateri roki držati sabljo, kakršenkoli odklon v spoštovanju je pomenil takojšnjo izključitev. V orožniške vrste so sprejemali samo moške, ki niso smeli biti poročeni ali imeti otrok. Ženske so lahko postale miličnice šele leta 1974. Vse to razkriva razstava Od orožnika do policista v Muzeju slovenske policije, ki se je ob stoti obletnici iz Tacna preselil v središče Ljubljane. Obiskovalci si lahko ogledajo tudi, kako v praksi poteka iskanje prstnih odtisov in DNK-sledi.

Izstrelitev slovenskih satelitov preložili na nedeljo
18. 06. 2020 08.26
Izstrelitev rakete Vega s slovenskima satelitoma Nemo HD in Trisat z izstrelišča v Francoski Gvajani, ki je bila predvidena za petek zjutraj po srednjeevropskem času, so zaradi neugodnih vremenskih razmer preložili najmanj do nedelje, so sporočili iz Centra odličnosti Vesolje-SI. To je že tretja preložitev izstrelitve.

2TDK našel še za 40 milijonov evrov prihrankov pri drugem tiru
17. 06. 2020 16.34
Družba 2TDK je sporočila, da je našla še za 40 milijonov evrov prihrankov pri projektu gradnje drugega železniškega tira Divača-Koper, in sicer pri odlaganju materiala, izkopanega pri gradnji predorov. V celoti so tako prepoznali že za 111,2 milijona evrov prihrankov, kar je skoraj desetina vrednosti projekta, so izpostavili.

Dokončan še tretji stadion za svetovno prvenstvo v Katarju 2022
15. 06. 2020 19.52
Organizatorji svetovnega prvenstva v nogometu leta 2022 v Katarju so dokončali še tretji stadion, na katerem bodo potekale tekme čez dobri dve leti. To je stadion Education City v Al-Rajanu na obrobju prestolnice Dohe za okrog 40.000 gledalcev. Na njem bodo potekale tekme do četrtfinala, po SP pa bo kapaciteta stadiona zmanjšana za polovico.

Topovi so sekali, padale so krogle: privid davnih časov, ko je pred Mariborom 'klonil' celo Sulejman Veličastni
15. 06. 2020 06.00
Dobrih šest kilogramov težka, z 18 centimetri premera, iz litotamnijskega apnenca. Na prvi pogled nič posebnega, a v sebi skriva odraz izjemne zgodovine štajerske prestolnice. Srednjeveška kamnita topovska krogla, ki so jo v Dravi med čistilno akcijo našli potapljači, je nema priča neuklonljivosti in borbenosti starih Mariborčanov. Ki pred zvedavim opazovalcem naslika dogodke preteklosti, ko je 'borih' tisoč meščanov z njej podobnim orožjem rodno mesto ubranilo (tudi) pred stotisočglavo turško vojsko.

Kolumbijskega kolesarskega asa med treningom 'lovil' kmet
09. 06. 2020 09.31
Član ameriške kolesarske ekipe Education First, Kolumbijec Rigoberto Uran, na cestah v okolici Medellina ni pričakoval družbe, a se mu je med pripravami na francoski Tour na zadnje kolo "prilepil" lokalni kolesarski navdušenec, sicer kmetovalec iz bližnje La Ceje.

Najdba v Auschwitzu: v dimniku našli predmete, ki bi taboriščnikom lahko služili tudi za pobeg
02. 06. 2020 06.00
Svetovno javnost je osupnilo nedavno odkritje v zloglasnem koncentracijskem taborišču Auschwitz. Pod dimnikom bloka 17 so namreč našli vrsto predmetov, za katere predvidevajo, da so jih tja skrili interniranci. Si pa raziskovalci še niso povsem enotni, čemu so ti služili - za vsakodnevno uporabo, kot sredstvo trgovanja z drugimi ujetniki ali morda celo za pomoč pri pobegu?

Kapsula Dragon pristala na Mednarodni vesoljski postaji
31. 05. 2020 12.06
Prvič po devetih letih je ameriška ekipa astronavtov v vesolje poletela iz Združenih držav Amerike, prvič v zgodovini pa s plovilom zasebnega podjetja, in sicer SpaceX Elona Muska. Kapsula Dragon z astronavtoma Bobom Behnkenom in Dougom Hurleyjem je po nekaj manj kot 19 urah pristala na Mednarodni vesoljski postaji. Novo poimenovanje kapsule, ki sta jo sporočila astronavta, je Endeavour (Prizadevanje).

Ministrstvo občinam doslej izplačalo šest milijonov evrov povračil za vrtce
31. 05. 2020 14.27
Ministrstvo za izobraževanje je občinam na podlagi njihovih zahtevkov doslej izplačalo šest milijonov evrov sredstev, namenjenih kot povračilo za njihove vrtce, za katere starši v času zaprtja niso plačevali. Dodatnih zahtevkov občin je še za okrog 2,5 milijona evrov, izplačali jih bodo najpozneje do 5. junija, so pojasnili na ministrstvu.

Premnogi otroci so se šolanja na daljavo lotevali lačni
31. 05. 2020 07.13
Ne morem se zbrati, ne morem. Po licih Janu polzijo solze, izvabil jih je tudi iz oči naše prostovoljke, ki dijaku tik pred zaključnim izpitom pomaga razumeti in osvojiti snov. Jan ni imel računalnika do pred dveh tednov, ko smo mu ga podarili. Zgolj po telefonu ni mogel slediti šoli na daljavo. Tudi družinske razmere mu tega niso dopuščale. Utesnjena soba in kuhinja, kjer živi z mamo in tremi sestrami, nima niti kotička, ki bi mu zagotavljal mirno učenje. Finančna stiska družine pa je še dodatno vplivala na koncentracijo za pripravo na zaključni izpit.

Poletna varstva, tečaji, kolonije, poletne šole ...
30. 05. 2020 08.10
Osnovnošolci, ki so bili tedne in tedne doma, bodo postopoma spet sedli v šolske klopi. A mnogi starši in mlajši osnovnošolci se že zdaj soočajo z vprašanjem in dilemo, kaj in kako med počitnicami, do katerih je še manj kot mesec dni. Kako bodo torej letos videti počitnice? Kdo bo čuval mlajše osnovnošolce? S to težavo se starši srečujejo vsako leto, letos pa zaradi sprememb, ki jih je prinesel novi koronavirus, še toliko bolj. Kako bodo organizirana poletna varstva, tečaji, kolonije, poletne šole? Kaj bodo počeli otroci? Kako na organizacijo počitnic in varstev vplivajo ukrepi zaradi koronavirusa, kakšne so spremembe, cene, povpraševanja, ponudba? In kakšne bi bile ustrezne rešitve?

Končna odločitev glede vrnitve v šolo vseh šolarjev in dijakov predvidoma v četrtek
26. 05. 2020 06.19
V Sloveniji v zadnjih 24 urah niso potrdili nobene nove okužbe s koronavirusom, zaradi bolezni covid-19 se v bolnišnici zdravi le še devet ljudi. Kdaj se bodo v šolske klopi vrnili vsi šolarji, tudi srednješolci, se ob vse večji normalizaciji življenja sprašujejo starši, pa tudi dedki in babice, ki tudi čuvajo vnuke. Psiholog Kristijan Musek Lešnik meni, da bi morala država težiti k temu, da se to zgodi čim prej. Sestanek na ministrstvu za izobraževanje glede morebitne vrnitve v šole sicer še ni prinesel končne odločitve.

Bo mala princesa Charlotte šolsko leto zaključila doma?
24. 05. 2020 17.01
Potem ko so se šole in vrtci po svetu zaprli zaradi izbruha novega koronavirusa, sta doma ostala tudi princesa Charlotte in njen starejši bratec George. Njuna starša Kate Middleton in princ William pa resno razmišljata, da se Charlotte v tem šolskem letu ne bi več vrnila nazaj v šolske klopi.

V šolo končno tudi otroci in mladostniki s posebnimi potrebami
22. 05. 2020 23.04
Po več kot dveh mesecih bodo v šolo znova lahko šli tudi otroci in mladostniki s posebnimi potrebami. Vrata se bodo odprla tudi za otroke vseh stopenj, ki obiskujejo posebni program. Šolanje od doma zanje namreč ni imelo posebnega učinka, saj gre za otroke z zmerno, težjo ali težko motnjo v duševnem razvoju.

Prvi teden po odprtju v šolah skoraj 95 odstotkov učencev prve triade
22. 05. 2020 19.03
Na šolskem ministrstvu so zbrali podatke o prisotnosti učencev v prvem tednu po odprtju šol. K pouku se je vrnilo 94,7 odstotka učencev prve triade, na delo pa tudi okoli dve tretjini osnovnošolskih učiteljev. V srednjih šolah sta se pouka udeležili dobri dve tretjini dijakov. Na ministrstvu ob tem še ocenjujejo, da za dijake nižjih letnikov proces izobraževanja in zaključevanja šolskega leta uspešno še naprej poteka na daljavo.

Izsledki raziskave: trenutno obliko izvedbe šolanja podpira le četrtina prebivalcev
18. 05. 2020 16.39
Polovica prebivalcev Slovenije želi manj rigorozne ukrepe na področju šolstva, petina pa bi šole zaprla do jeseni, kaže raziskava Inštituta Mediana, v kateri so ugotavljali, kakšno je mnenje prebivalcev o trenutnih ukrepih, ki veljajo na področju šolstva in predšolske vzgoje.

Če je varno, da se v šolo vrnejo maturantje, zakaj se ne bi mogli vsi srednješolci?
14. 05. 2020 20.34
Kot da je država na to generacijo maturantov in na srednješolce pozabila, opozarja ravnateljica ene izmed mariborskih gimnazij. Dodaja, da bodo maturo izpeljali, ker jo morajo in ker so takšna navodila. A naj nam že nehajo razlagati, da so letošnji maturantje v popolnoma enakovrednem položaju kot generacije pred njimi. Ker niso, pravi. Če je z vidika zdravja varno, da se maturantje vrnejo v šolo, zakaj ne omogočimo vrnitve vsem dijakom, se sprašuje.

Finski učenci znova v šolskih klopeh, veljajo stroga pravila družbenega distanciranja
14. 05. 2020 16.40
Šole in vrtci po Evropi počasi odpirajo svoja vrata. V šolske klopi so se vrnili učenci na Finskem, kjer morajo upoštevati stroga pravila družbenega distanciranja. Tudi v francoskih šolah veljajo strogi varnostni ukrepi, oblasti pa so zaradi zaskrbljenosti staršev (za zdaj) dovolile, da se otroci lahko naprej šolajo na domu, če se za to odločijo njihovi starši.

Slovenska zakonca po vrnitvi s potovanja zbolela za koronavirusom
12. 05. 2020 17.04
Pred dvema mesecema smo poročali o mariborski turistični agenciji, ki je kljub epidemiji koronavirusa v Sloveniji in pandemiji poslala Slovence na potovanje v Turčijo. 120 slovenskih potnikov, večinoma upokojencev, se je za las vrnilo v domovino. Na enakem potovanju sta bila le teden dni pred razglasitvijo epidemije v Sloveniji z isto agencijo tudi zakonca Iveković iz Dolenjskih Toplic. Enotedensko potovanje, ki sta ga vplačala že jeseni ob upokojitvi in okrogli obletnici, se je po vrnitvi domov spremenilo v nočno moro. Oba sta namreč zbolela za novim koronavirusom. Kje točno sta se okužila, ne vesta, predvidevata pa, da ravno na potovanju. Bolezen je svojo moč pokazala šele v drugem tednu in pravita, da še nikoli v življenju nista bila tako bolna.