Education

Na zahodu države v šole vsi učenci, na vzhodu zimske počitnice
15. 02. 2021 06.25
V osnovnih šolah na zahodu države je pouk znova stekel za vse učence, v srednje šole pa so se vrnili dijaki zaključnih letnikov. Na vzhodu države so se medtem začele enotedenske zimske počitnice. V višjih in visokih šolah ter na fakultetah pa so od zdaj dovoljeni izpiti v živo in seminarji do deset udeležencev.

Globoko pod antarktično ledeno polico odkrili sledi življenja
15. 02. 2021 10.34
Znanstveniki so globoko pod antarktično ledeno polico po naključju odkrili morske organizme. Ti so pritrjeni na skalo na morskem dnu, odkritje pa po njihovem mnenju znova zastavlja vprašanje o življenju v ekstremnih pogojih na Zemlji. 900 metrov pod ledeno polico, v popolni temi in pri minus dveh stopinjah Celzija živijo vsaj dve vrsti spužev in vitičnjaki. "Ne vemo, ali gre za novo vrsto. A definitivno živijo na kraju, kjer jih ne bi nikoli pričakovali," pravi biolog Huw Griffiths.

V sredo potrdili 1385 okužb z novim koronavirusom
11. 02. 2021 09.44
V Sloveniji so pristojni potrdili še 1385 novih okužb z novim koronavirusom, skupno so v sredo opravili 26.270 testiranj. Umrlo je deset bolnikov s covidom-19. Popušča pritisk na bolnišnice, včeraj so namreč na novo sprejeli le 20 covidnih pacientov.

Slovenija v oranžni fazi: pouk v šolah za vse razrede OŠ in maturante
11. 02. 2021 07.23
Slovenija je tudi uradno prešla v oranžno fazo. Ukinja se omejitev gibanja na občine, dovoljeno je zbiranje do deset ljudi. V šolske klopi se vračajo vsi osnovnošolci, pa tudi dijaki zaključnih letnikov srednjih šol. Znova so dovoljeni izpiti in seminarji z udeležbo do deset študentov v prostorih fakultet.

Študij, kjer se modernost sreča s tradicijo
08. 02. 2021 00.15
Naravoslovnotehniška fakulteta (UL NTF) je svojevrsten unikat znotraj Univerze v Ljubljani. Deluje namreč na področju naravoslovja, tehnike in umetnosti. Kljub raznolikosti študijskih programov so skupni imenovalec materiali, saj se ukvarjajo z obdelavo skoraj vseh vrst surovin.

Po 493 milijonih kilometrov si je Upanje utrlo pot v Marsovo orbito
09. 02. 2021 08.27
Združeni arabski emirati pišejo zgodovino. Po sedmih mesecih in 493 milijonih kilometrov je v Marsovo orbito prispelo njihovo Upanje, prva arabska medplanetarna misija. Sonda Združenih arabskih emiratov je uspešno dosegla orbito Marsa.

Otroško veselje in šolski vrvež, ponekod tudi kadrovsko-organizacijske težave
09. 02. 2021 06.15
V skladu z nedavno odločitvijo vlade so v šole danes spet odšli vsi učenci prvega triletja osnovnih šol, prav tako so se znova odprli vsi vrtci; tisti, ki so že bili odprti, pa so začeli delovati v polnem obsegu. Na Agenciji za varnost prometa in Policiji pri tem opozarjajo na previdnost v prometu, saj bo te dni na cestah zopet več prometa in otrok.

Med šolniki spet veliko lažno pozitivnih hitrih testov
09. 02. 2021 07.51
Ponavlja se zgodba iz številnih slovenskih krajev, kjer so imeli nemalo težav z organizacijo dela v šolah in vrtcih, saj so imeli pri testiranju zaposlenih kup lažno pozitivnih rezultatov. Danes je ostal zaprt vrtec v Cerkljah ob Krki, čeprav so bile "vse delavke vrtca in šole, ki so bile na testiranju s HAT pozitivne, na testiranju s PCR-testom negativne". Državna sekretarka Marija Magajne pa je na novinarski konferenci napovedala potrjevanje rezultatov hitrih testov s PCR-testi.

Dirka Etoile de Besseges s številnimi velikimi imeni pripadla Wellensu
07. 02. 2021 17.19
Belgijski kolesar Tim Wellens (Lotto Soudal) je skupni zmagovalec 51. dirke Etoile de Besseges. Preizkušnja sicer spada v najnižji profesionalni rang Mednarodne kolesarske zveze, a so nanjo številne ugledne ekipe poslale močno zasedbo pred pomembnejšimi dirkami v naslednjih tednih in mesecih.

Dijaki ne želijo postati izgubljena generacija
06. 02. 2021 07.00
Bojimo se, da bomo iz te krize izšli kot stroji, ne ljudje. Matura je postala nočna mora, vsak od nas je v zadnjih mesecih že pristal na dnu – in niso si vsi opomogli. To so besede slovenskih dijakov, ki zahtevajo čimprejšnjo vrnitev v šolske klopi, a na varen način – zaradi znanja, socializacije in tudi gibanja. Svoje zahteve so sporočili vladi in resorni ministrici Simoni Kustec, ki pa posluha zanje očitno nima.

Odkrili najmanjšega plazilca na svetu, ki je velik kot sončnično seme
05. 02. 2021 15.23
V gozdovih na severu Madagaskarja so odkrili novo vrsto kameleona, ki ga lahko spravimo na konico prsta. Nanokameleon je po mnenju znanstvenikov verjetno najmanjša vrsta plazilca na svetu – velik je približno toliko kot sončnično seme.

Razrešenega Gašpariča bo zamenjal človek, ki udari po mizi. Tudi dobesedno, ko zmanjka vina
05. 02. 2021 10.37
Potem ko se je državni sekretar na šolskem ministrstvu Jure Gašparič javno uprl premierju Janši, češ da ministrstvo ni krivo za zamudo pri soglasju k razpisu za vpis na fakultete, ga je vlada preprosto odslovila. Na njegovo mesto pa imenovala Mitjo Slavinca – človeka, ki - ko zmanjka žlahtne kapljice - pokliče celo policiste.

Šole na pouk pripravljene, za odprtje 'zadnji čas'
04. 02. 2021 19.40
Odločitev, da bodo prihodnji teden odprte osnovne šole za prve tri razrede in vrtce po vsej državi, je po ocenah ravnateljice ene od osnovnih šol v Novem mestu edina pravilna, saj je za to zadnji čas. A je ob tem treba upoštevati vse varnostne in higienske ukrepe, je kljub veselju dodala predstavnica staršev učencev koprske osnovne šole.

Ineos razgrnil karte: Bernal na Giro, Thomas in Carapaz na Tour
04. 02. 2021 15.11
Dave Brailsford, vodja kolesarske ekipe Ineos Grenadiers, je razkril načrte moštva za največje večdnevne dirke v sezoni 2021. Če bo vse potekalo po pričakovanjih, bo zmagovalec Toura leta 2019 Kolumbijec Egan Bernal letos nastopil na Giru, na dirki po Franciji pa bodo kapetani Geraint Thomas, Richard Carapaz in Tao Geoghegan Hart. Novinec v ekipi Adam Yates bo Ineosov glavni adut na dirki po Španiji, še poroča cyclingnews.com.

Dijaki bodo 9. februarja bojkotirali pouk in se odklopili s spleta
04. 02. 2021 06.48
Zahtevamo šolo, so jasni in odločni dijaki, ki so se združili v istoimensko iniciativo. Šolski ministrici Simoni Kustec v pismu pojasnjujejo, da učenje na daljavo v trenutnih razmerah ni primerna rešitev in da se morajo zgoditi spremembe. Ker jim je ministrica sestanek tik pred zdajci odpovedala, so dijaki, ki jim, kot kaže, nihče ne prisluhne, napovedali protest in bojkot pouka. Odklopili se bodo s spleta, in sicer 9. februarja.

Večina PCR-testov pri 'pozitivnih' kranjskih šolnikih negativna, otroci spet v šolo
03. 02. 2021 09.51
Testiranje šolnikov v Kranju s hitrimi antigenskimi testi poraja nove dvome o zanesljivosti tovrstnega preverjanja oziroma potrjevanja prisotnosti okužb z novim koronavirusom. Vnovično preverjanje s HAT- in še dodatno s zanesljivejšimi PCR-testi je namreč pokazalo, da večina poprej 'pozitivnih' v resnici ni okužena. Najkrajšo pa pri tem potegnejo otroci, ki so zaradi tega en dan v šoli, nato dva dni ne, potem spet so, opozarjajo ravnatelji. "To ni ničemur več podobno," so jasni. "Mi moramo bolezen pregnati, a na tak način – sem prepričan – je ne bomo," je kritičen ravnatelj OŠ Stražišče Pavel Srečnik.

Večina ponovljenih hitrih testov kranjskih šolnikov tokrat negativna
02. 02. 2021 10.14
Nov teden, nov neobičajno visok delež pozitivnih pri testiranju s hitrimi antigenskimi testi. V Kranju je bilo od 1090 testiranih zaposlenih v šolstvu pozitivnih kar 146 ljudi, a prvi podatki kažejo, da so bili tudi na Gorenjskem mnogi testi lažno pozitivni. Ravnatelji od svojih zaposlenih namreč prejemajo podatke o večinoma negativnih izvidih ponovljenega hitrega testiranja, čakajo pa še na izvide PCR-testov. Se ponavlja zgodba iz Polzele in Murske Sobote?

Do kdaj bomo zaradi skrbi za najranljivejše paralizirali celo generacijo otrok?
01. 02. 2021 18.31
Skrb za najranljivejše je smiselna in na mestu, toda do kdaj bomo zaradi te skrbi paralizirali celo generacijo otrok, ki še vedno ne smejo niti na otroška igrišča? In koliko časa bodo še prikovani pred računalnike, pasivno spremljali šolo po zaslonu ter čustveno in telesno pešali? Ne, to ni prav, opozarjajo tudi tisti, v imenu katerih so otroci že mesece doma. Ob tem pa ne smemo pozabiti, da mnogi domovi za starejše zaradi precepljenosti že odpirajo svoja vrata.

Defektologinja opozarja na stisko otrok: Tako ne gre več naprej
31. 01. 2021 20.42
Slovenski študenti, dijaki in učenci višjih razrednih stopenj se na daljavo šolajo že tri mesece in pol. Vse pogosteje je slišati, da mladim pada motivacija, da družine ne zmorejo več takšnega načina učenja, srce parajoče pa je, da pediatri govorijo o vse več poskusih samomorov zaradi trenutnih razmer. Da tako ne gre več naprej, opozarja tudi učiteljica defektologinja Ksenija Funa, ki je javno opozorila na krivice, ki se dogajajo otrokom.

Na OŠ Polzela (lažno) pozitivnih 20 odstotkov testiranih. Beovićeva: To je igra številk
28. 01. 2021 12.50
V Polzeli odmeva ogromen delež pozitivnih med zaposlenimi na tamkajšnji osnovni šoli – izvid hitrega testiranja je okužbo namreč pokazal pri 17 šolnikih. Te so nato napotili na dodatno PCR-testiranje, ki pa je dalo negativne rezultate. Ob tem se tako znova poraja vprašanje zanesljivosti hitrih antigenskih testov. Zaposleni zdaj čakajo na nadaljnja navodila – naj ostanejo doma ali se vrnejo na delo? Ravnateljica pravi, da bodo napotki skladni z navodili zdravnikov in NIJZ. A kaj ko je postopanje ob lažnih pozitivnih rezultatih daleč od usklajenega, zdravniki pa so prepuščeni lastni presoji. Odgovornost nanje prelaga tudi svetovalna skupina, njena vodja pa polzelsko 'zgodbo' označuje le za "tehnično napako".

Pogačar po dvoboju z Rogličem prvič na kronometrsko kolo
28. 01. 2021 09.56
Organizatorji prve letošnje preizkušnje svetovne serije kolesarstva so v sredo objavili traso dirke po Združenih arabskih emiratih. Na njej bo na sporedu tudi ravninska vožnja na čas, ko bo prvič po lanskem obračunu z rojakom Primožem Rogličem na kronometrsko kolo svoje ekipe sedel tudi zmagovalec dirke po Franciji Tadej Pogačar.

'Da bi se vse učitelje testiralo enkrat na teden, ne pride v poštev'
24. 01. 2021 19.29
V regijah, kjer naj bi po sedanjih načrtih v torek odprli vrtce in šole za učence prvih treh razredov, bodo na okužbo z novim koronavirusom najprej testirali zaposlene. Opraviti bo treba okoli 30.000 testov, testiranja pa bodo večinoma organizirali zdravstveni domovi. Po začetnem nelagodju učiteljev in vzgojiteljev, ki niso želeli biti prisiljeni v odvzem brisa, zdaj ravnatelji pravijo, da se bo testirala velika večina. Da bi se izognili gneči, so šole dobile natančne časovne termine. Otroci pa se ne vračajo le v šole, pač pa tudi v promet. Policija zato voznike poziva, naj bodo od torka še toliko pozornejši.

48-letnik z Islandije prestal prvo dvojno presaditev rok in ramena na svetu
23. 01. 2021 11.42
Islandec, ki je pred 23 leti po nesreči pri delu izgubil obe roki, je v francoskem Lyonu prestal prvo dvojno presaditev rok in ramena na svetu. Po 15-urni operaciji dobro okreva, so sporočili njegovi zdravniki. Operacija so bile njegove največje sanje, pa je povedala žena 48-letnika.

Učitelji in vzgojitelji se bodo morali testirati vsakih sedem dni
23. 01. 2021 10.54
Zaposleni v vzgoji in izobraževanju se bodo morali, ob ponovnem odprtju šol in vrtcev v devetih slovenskih regijah, testirati vsakih sedem dni, je razvidno iz odredbe, objavljene v uradnem listu. Zaposlenim, ki so preboleli covid-19 in pri katerih je od ugotovljene okužbe preteklo najmanj 21 dni in največ tri mesece, se testiranja ni treba udeležiti. Na pristojnem ministrstvu ob tem dodajajo, da gre za "družbeno odgovornost vsakega posameznika".

Spregledana odkritja: od najstarejšega materiala na Zemlji do zarodkov tiranozavra
23. 01. 2021 10.13
Od odkritja najstarejšega materiala na svetu do prvih fosilnih ostankov zarodkov tiranozavra in odkritja najstarejše lobanje prednika človeka. Leto 2020 je bilo polno neverjetnih odkritij v znanosti, a (pre)mnoga so zasenčile odmevne novice leta, od pandemije do protestov in volitev v ZDA. National Geographic je zbral deset neverjetnih znanstvenih odkritij leta 2020, ki so v javnosti (pre)malo odmevala.

30 let legendarnega teleskopa Hubble proslavili s 30 podobami vesolja
18. 01. 2021 13.54
Vesoljski teleskop Hubble je v letu za nami obeleževal 30 let v Zemljini orbiti - s 30 novimi fotografijami vesolja, zvezd, galaksij in planetarnih meglic.

Lego detektivka iz Nemčije ljubezen do kock spremenila v donosen posel
14. 01. 2021 06.00
Navdušenci nad lego kockami, kako močno vas boli glava, ko med dolgotrajnim ustvarjanjem pogrešite ključni del sestavljanke? Skrbi so odveč, na pomoč hiti lego detektivka iz Nemčije, ki je ljubezen do priljubljenih kock spremenila v donosen posel. Trenutno jih v kleti skladišči skoraj štiri milijone, za kos pa boste odšteli od nekaj centov do več deset evrov. Spletna naročila dežujejo z vseh koncev sveta, od Nove Zelandije do ZDA, mesečno pa osreči do 80 lego graditeljev. Nemka pravi, da njeno delo ni vedno enostavno, a se med kockami nadvse zabava.

'Skoraj zagotovo 11. januarja ne bo šole, v najboljšem primeru bo začetek testiranja'
06. 01. 2021 06.13
Premier Janša in predstavniki vzgoje in izobraževanja razpravljajo o vnovičnem odprtju vsaj dela vzgojno-izobraževalnih ustanov. Vrnitev v šolske klopi prihodnji teden kot kaže ni prav verjetna, epidemiološka slika v državi se namreč poslabšuje, je dejal Krek. Da so slabe številke "račun" za sproščanje ukrepov med prazniki (mimo vladnega "semaforja"), za katerega so vedeli, da bo prišel, je dejal premier. Spomnimo, da je vlada pred vrnitvijo otrok v šole odpirala trgovine z oblačili in fitnes studie, premier pa zdaj zatrjuje, da je šolstvo prioriteta pri sproščanju. Ter da bi lahko zdajšnje vračanje v šole kasneje pomenilo šolanje na daljavo do aprila.

Ministrica: Na izobraževanje na daljavo smo šli absolutno prezgodaj
04. 01. 2021 17.38
Novo leto, otroci pa se še naprej šolajo od doma. Zdaj bodo šolske klopi vendarle zasedli otroci s posebnimi potrebami, a je mnogo staršev zadržanih. Še prej so pričeli tudi s testiranjem učiteljev. Kdaj pa bodo v šolah tudi drugi, kdaj bodo vrtci znova odprti za vse, kaj bo z gimnazijci in študenti?

Proti Marsu poletele tri misije, asteroidni prah prispel na Zemljo. Kaj nas čaka v 2021?
02. 01. 2021 17.43
Leto 2020 je Zemljo zaznamovala pandemija koronavirusne bolezni, a za raziskovanje vesolja je bilo leto za nami v marsičem prelomno. Medtem ko se je življenje na Zemlji zaustavilo, so znanstveniki proti Marsu poslali tri misije, odkrili sledi fosfina v oblakih, ki obdajajo Venero, in uspešno pripeljali prah s 300 milijonov kilometrov oddaljenega asteroida Ryugu. Že februarja letos nas čakajo novi dosežki – misije Združenih arabskih emiratov, ZDA in Kitajske bodo dosegle rdeči planet.