Education

Vodja covid intenzivne terapije: Vidimo mlade bolnike brez pridruženih bolezni s težkimi poteki bolezni
19. 09. 2020 15.04
V UKC Maribor, kjer trenutno na intenzivni terapiji zdravijo tri bolnike s covidom-19, se soočajo s prostorsko in kadrovsko stisko, opozarja Alenka Strdin Košir, dr. med. Poudarja tudi, da še vedno ne vedo, zakaj se pri nekaterih osebah pojavijo težje oblike bolezni. "Vemo, da so starost in pridružene bolezni dejavnik tveganja, a vidimo tudi mlade bolnike brez pridruženih bolezni s težkimi poteki bolezni."

Maske ves čas pouka: ravnatelji na navodila še čakajo, mnogi do ukrepov skeptični
18. 09. 2020 13.15
Napoved vladnega govorca o novih ukrepih v šolah in obveznem nošenju mask je na noge dvignila učitelje, vzgojitelje, ravnatelje in starše. Medtem ko je NIJZ objavil priporočila za naslednji teden, v katerih maske tudi za učence od 7. razreda zgolj priporoča, je vlada sprejela odlok, v skladu s katerim so maske obvezne za učitelje in učence od 7. razreda dalje, če ni mogoče zagotoviti metra in pol varnostne razdalje.

Sviz: zaradi dodatnih zadolžitev zaposleni preobremenjeni
16. 09. 2020 13.59
Izkušnje prvih dveh tednov ponovnega začetka pouka kažejo, da so zaposleni zaradi novih administrativnih zadolžitev preobremenjeni, opozarjajo v Svizu. Obveznosti tehničnega osebja v vrtcih in šolah pa so se kar podvojile. Zato šolsko ministrico pozivajo, naj se sestane s predstavniki SVIZ in pristopi k pogovorom o ustrezni prepoznavi dodatnih obremenitev ter varnostno-zdravstvenih tveganj.

KOMENTAR: Preslišati ljudi in mednarodno pravo
15. 09. 2020 06.00
Jutranje sonce je počasi prodiralo skozi nizke oblake. Cesta proti mejnemu prehodu Rigonce je samevala, le tu in tam je v tišino zarezalo brnenje avtomobila. Najprej smo slišali korake, šele čez čas zagledali množico ljudi, ki je v spremstvu policistov stopicala proti Dobovi. Ob nekdanji tovarni Beti so vidno izmučeni sedli na tla. Kam, je bilo moje vprašanje, ko sem pristopil k skupini s štirimi majhnimi otroki. "Na varno," so tiho odgovorili. Preden mi je uspelo izvedeti njihova imena, od kod so pribežali, so šli naprej, najprej za ograjo nekdanjih tovarniških hal. To je bilo 22. oktobra 2015.

Obstaja življenje v oblakih, ki obdajajo Venero?
14. 09. 2020 18.05
Ali v gostih oblakih, ki prekrivajo Venero, obstaja življenje? To vprašanje si zdaj zastavljajo znanstveniki, ki so v atmosferi odkrili sledi plina fosfina. Njegove prisotnosti v ozračju Venere pa znanstveniki (še) ne morejo pojasniti.

Na Grenlandiji se je odlomila 110 kvadratnih kilometrov velika ledena plošča
14. 09. 2020 16.50
Velik del ledu se je odlomil od največje arktične ledene police, imenovane 79N oziroma Nioghalvfjerdsfjorden, na severovzhodu Grenlandije. Gre za še enega v vrsti dokazov o hitrih podnebnih spremembah, ki se odvijajo na Grenlandiji, pravijo znanstveniki.

Začetek zbiranja podpisov za referendum proti postavitvi razglednega stolpa
10. 09. 2020 15.30
Ob začetku zbiranja podpisov za referendum zaradi načrtovanega razglednega stolpa v Rogaški Slatini je pobudnica referenduma Eva Žgajner predstavila razloge proti postavitvi stolpa. Kot je dejala, je postavitev 106 metrov visokega stolpa sredi kraja nesprejemljiva. Pobudo za referendum podpirajo tudi stranke SD, Pirati in Dobra država.

Zadnjo fazo kliničnih testiranj oxfordskega cepiva začasno prekinili
09. 09. 2020 06.45
Zadnjo fazo kliničnih testiranj cepiva proti covidu-19, ki ga razvija podjetje AstraZeneca z univerzo Oxford, so začasno zaustavili. Razlog za to je neželena reakcija pri enem izmed sodelujočih v testiranju. Šlo naj bi za nevrološko stanje tranzverzni mielitis. V podjetju AstraZeneca pravijo, da gre za rutinsko pavzo. Moskovske oblasti pa so medtem sporočile, da so začeli testirati rusko cepivo proti novemu koronavirusu na več deset tisoč prostovoljcih v ruski prestolnici.

Poplave v Sudanu: Nil ogroža starodavne piramide
08. 09. 2020 13.26
Oblasti v Sudanu poskušajo zaščititi starodavne piramide pred hudimi poplavami. Bližnji Nil je zaradi močnega deževja namreč dosegel rekordno visok nivo. Zaradi poplav in zemeljskih plazov je v Sudanu umrlo že vsaj 100 ljudi.

Koronavirus: medicinske maske neučinkovite, panika odveč
24. 02. 2020 11.04
Strah pred koronavirusom, ki se je pojavil v naši neposredni bližini, narašča tudi v Sloveniji. V lekarnah in specializiranih trgovinah je tako že zmanjkalo zaščitnih mask, a strokovnjaki opozarjajo, da je strah odveč, uporaba mask pa neučinkovita. Bolj pomembna je pravilna higiena rok in kašlja.

Oče celo sledil avtobusu, da bi se prepričal, da otroku niso nadeli maske
02. 09. 2020 19.52
Starši, ki svojim otrokom iz nerazumljivih razlogov prepovedujejo nošenje maske, postajajo vedno večja težava. Neki oče je celo sledil šolskemu avtobusu, da bi se prepričal, da je otroku niso nadeli. Kaj pravijo strokovnjaki, kako lahko ukrepajo šole?

V skrinjici v fontani odkrili srce prvega župana mesta
01. 09. 2020 16.34
Okrašeni vodnjak je več kot stoletje skrival majhno skrinjico – v njej pa srce prvega župana Verviersa. Izvoljen je bil kar dvakrat, prvič, ko je bilo mesto pod francosko oblastjo, drugič pa v letu nastanka belgijske neodvisne države.

Tretja etapa Ewanu, Mezgec 11., Pogačar skupno četrti
31. 08. 2020 17.52
Tretjo etapo kolesarske dirke po Franciji je po sprintu glavnine dobil Avstralec Caleb Ewan (Lotto Soudal) pred Ircem Samom Bennettom (Deceuninck-Quick-step) in Giacomom Nizzolom (NTT Pro Cycling). Najboljši Slovenec je bil Luka Mezgec (Mitchelton-Scott), zasedel je 11. mesto. Ostali Slovenci so etapo od Nice do Sisterona končali v času zmagovalca. V skupnem seštevku je Tadej Pogačar skočil na četrto mesto.

Odkrili ostanke mogočnega dvora, kjer je nekoč menda užival tudi Dante Alighieri
29. 08. 2020 07.00
Po uspešnih arheoloških raziskavah na Kozlovem robu so se arheologi izkopavanj lotili še na bližnjem Doru v Tolminu. Po pripovedih in pisnih virih je tam stal dvor oglejskega patriarha. In raziskave niso bile zaman – našli so ostanke mogočne grajske stavbe. Gre za poletno rezidenco, ki so jo zgradili konec 13. stoletja, po legendi pa naj bi patriarh tam nekoč gostil celo slavnega Alighierija.

Večina novookuženih udeležencev zabav, Finska za Hrvaško: To je tvegana država
11. 08. 2020 10.45
Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah zabeležili 91 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, največ v Splitu in Zagrebu. Večina novih primerov v prestolnici pa naj bi bili posledica zabav na obali. A trenutne razmere - kot kaže - ne skrbijo pristojnih. "Če bo epidemiološka situacija ostala tako dobra, bi se učenci jeseni vrnili v šole," je napovedal vodja hrvaškega zavoda za javno zdravje Krunoslav Capak. Finska pa medtem za svoje državljane, ki so bili na Hrvaškem, uvaja 14-dnevno karanteno. "To je tvegana država," se glasijo njihova opozorila.

V sibirskem jezeru našli 10.000 let staro okostje mamuta
04. 08. 2020 09.40
Ruski znanstveniki so v sibirskem jezeru odkrili 10.000 let stare ostanke dlakavega mamuta. Gre za odraslega samca, visokega tri metre in starega med 15 in 20 leti. Njegove ostanke so sprva opazili domačini. V tleh jezera so med drugim našli dele lobanje, prednjo in zadnjo nogo, več reber ter mehko tkivo.

Pogrešane mornarje našli s pomočjo SOS znaka, ki so ga zapisali na obalo
04. 08. 2020 08.24
Tri mornarje, ki so nasedli na majhnem otočku zahodnega Pacifika, so našli žive in zdrave, potem ko so reševalne ekipe opazile velik SOS znak, ki so ga mornarji zapisali na peščeno plažo.

Egipt Musku: Piramid niso zgradili nezemljani
03. 08. 2020 12.39
Elon Musk je pred dnevi razburil Egipčane s tvitom, da so piramide zgradili nezemljani. Na Twitterju ga je hitro popravila ministrica za mednarodno sodelovanje in ga povabila v Egipt, kjer se bo lahko prepričal, da so te veličastne grobnice faraonov delo starih Egipčanov.

Hugh Jackman o ženi: Nikoli nisva bila toliko časa skupaj
31. 07. 2020 14.03
Čas karantene je bil za nekatere zvezdniške pare usoden, saj so se razšli. Nekateri pa so se v tem času še bolj povezali. Med njimi je tudi Hugh Jackman, ki je večino časa preživel z ženo Deborro-Lee Furness, s katero sta poročena že 24 let.

Ekipa znanstvenikov odkrila 'Ahilovo peto' koronavirusa
30. 07. 2020 20.44
Hrvaški znanstvenik Ivan Đikić je med ekipo strokovnjakov, ki je v laboratoriju v Frankfurtu odkrila šibko točko novega koronavirusa. Revolucionarno odkritje bi lahko služilo izdelavi zdravila za okužbo, hkrati pa je izrednega pomena tudi za prihodnost. S tem bi lahko namreč že danes ustvarili ustrezno zaščito za morebitne prihajajoče nove pandemije koronavirusnih bolezni.

Nasina Vztrajnost Rdečemu planetu naproti: iskala bo sledi življenja in zbirala vzorce kamnin
30. 07. 2020 05.58
V Združenih državah Amerike bodo proti Rdečemu planetu izstrelili rover Perseverance oziroma Vztrajnost. Na Marsu, kjer so pred 3,5 milijarde leti obstajale reke in jezera, bo iskal sledi starodavnega življenja. Poleg tega bo del sosednjega planeta pomagal pripeljali na Zemljo. V kraterju Jezero bo rover namreč zbiral vzorce kamnin in prsti, ki naj bi jih na Zemljo v sodelovanju z Evropsko vesoljsko agencijo pripeljali leta 2031.

Znane nominacije za emmyje: med nominiranci tudi Brad Pitt
29. 07. 2020 07.08
Serija Varuhi je letošnja zmagovalka po številu nominacij, teh je kar 26, sledi ji serija The Marvelous Mrs. Maisel. Med nominiranci sta letos tudi nekdanja zakonca Brad Pitt in Jennifer Aniston, prvi za gostovanje v satirični oddaji Saturday Night Live, druga pa za glavno vlogo v seriji The Morning Show. Oboževalce žalosti, da se ne bosta mogla srečati na rdeči preprogi, saj bodo letošnji emmyji zaradi epidemije koronavirusa najverjetneje potekali virtualno.

Na 30.000 prostovoljcih se je začela zadnja faza testiranja cepiva Moderne
27. 07. 2020 16.46
V ZDA se je začela zadnja faza testiranja cepiva, ki ga Nacionalni inštitut za zdravje razvija s podjetjem Moderna. Cepivo je v prvih fazah pokazalo obetavne rezultate, v tretji in najobsežnejših stopnji testiranja pa bo 30.000 prostovoljcev prejelo prave in placebo odmerke, znanstveniki pa bodo pozorno spremljali obe skupini - v kateri se bo pojavilo največ okužb ter kakšne morebitne stranske učinke bi lahko imelo cepivo.

Združeni arabski emirati uspešno izstrelili Upanje proti Marsu
20. 07. 2020 08.11
Začela se je prva arabska medplanetarna misija. Proti rdečemu planetu je z japonskega otoka Tanegašima uspešno poletela sonda Združenih arabskih emiratov (ZAE) Upanje oziroma Hope. Gre za prvo od treh odprav, ki bodo ta mesec poletele proti Marsu.

Zaradi odprtih šol med pandemijo na Švedskem med šolarji ni večje okuženosti
16. 07. 2020 16.35
Stopnja okuženosti z novim koronavirusom med učenci na Švedskem, kjer so šole med pandemijo covida-19 ostale odprte, ni bila nič višja kot na sosednjem Finskem, kjer so šole začasno zaprli, sta v skupnem poročilu zapisali agenciji za javno zdravje obeh držav.

Najbližje fotografije naše zvezde razkrile 'taborne ognje' na Soncu
16. 07. 2020 14.54
Prve fotografije satelita Solar Orbiter, ki se je Soncu sredi junija približal na 77 milijonov kilometrov ter tako posnel najbližje fotografije naše zvezde v zgodovini, so blizu površja razkrile miniaturne sončeve izbruhe, poimenovane 'taborni ognji' na Soncu.

Prvi doktorat znanosti na slovenskih tleh si je prislužila ženska
15. 07. 2020 06.28
Natanko pred 100 leti so na Univerzi v Ljubljani podelili prvi doktorat v naši zgodovini. Za doktorico filozofije je bila kot prva na slovenskih univerzah promovirana Anka Mayer za disertacijo s področja kemije. Od osamosvojitve je slovensko visoko šolstvo promoviralo skupno 11.576 doktorjev znanosti, trenutno pa je v doktorske študijske programe v Sloveniji vpisanih 3.306 študentov.

Hagija Sofija bo odprta za turiste, krščanske ikone v njej ostajajo
14. 07. 2020 17.49
Znamenita nekdanja istanbulska katedrala Hagija Sofija, ki bo poslej mošeja, bo še naprej odprta za turiste v času, ko ne bo muslimanskih molitev. V njej bodo ostale tudi krščanske ikone, simboli in mozaiki, ki pa jih bodo morda zakrili, saj so upodobitve ljudi ali živali na kraju muslimanske molitve prepovedane.

V mehiški prestolnici odkrili ostanke azteške palače
14. 07. 2020 15.22
Med prenovo zgodovinske stavbe, ki se nahaja tik ob glavnem trgu mehiške prestolnice, so odkrili ostanke nekdanje azteške palače, ki sega v čas vladarja Axayacatla. Na tem mestu si je kasneje domovanje ustvaril tudi španski konkvistador Cortes.

Bo nasad japonskih češenj mogoče rešiti?
12. 07. 2020 17.19
Z načrti za novo, nujno potrebno stavbo Nacionalnega inštituta za biologijo, se je Slovenija znašla na spolzkih diplomatskih tleh. Gradnja bo namreč ogrozila nasad japonskih češenj, darila Japonske Sloveniji. Prvo drevo je 20 let nazaj zasadila princesa Sajako, kako pomembne so češnje v deželi vzhajajočega sonca, pa dokazuje tudi dejstvo, da mora veleposlanik cesarski palači redno poročati o njih. Zadnje novice niso dobre. Bi češnje lahko rešili?