Education

Po obnovi ponovno odprli najstarejšo egipčansko piramido

08. 03. 2020 13.08

Egiptovske oblasti so po letih obnavljanja javnosti ponovno odprle 4700 let staro Džoserjevo stopničasto piramido. Ta v višino meri okoli 60 metrov in prevladuje nad prostrano nekropolo Sakara južno od Kaira ter je del starodavne prestolnice Memfis, ki spada pod Unescovo svetovno dediščino.

Infektolog: V prihodnjih tednih bo potrebno stisniti zobe

07. 03. 2020 20.07

Tudi v Sloveniji lahko, tako kot drugje po svetu, pričakujemo povečanje števila okuženih z novim koronavirusom, pravi priznani infektolog Andrej Trampuž. V prihodnjih tednih bo tako potrebno "stisniti zobe".

MIZŠ: Pojav novega koronavirusa naj ne ohromi vsakdanjega življenja

06. 03. 2020 13.27

Na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport so izdali posodobljene usmeritve glede koronavirusa, v katerih opozarjajo, da trenutna epidemiološka situacija ne narekuje izrednih ukrepov in da šole ostajajo odprte. "Pojav novega koronavirusa naj ne ohromi vsakdanjega življenja," so še pozvali na MIZŠ.

Število okuženih po svetu preseglo 100.000

06. 03. 2020 08.05

Število okuženih z novim koronavirusom po svetu se povečuje, tudi v ZDA, kjer primanjkuje kompletov za testiranje, je priznal podpredsednik Pence. Generalni direktor WHO medtem poziva države po svetu, naj izbruh koronavirusa obravnavajo bolj resno: "To ni vaja." Prvi primer okužbe so potrdili v Srbiji in v Vatikanu.

Nasin Curiosity posnel panoramsko fotografijo svojega doma na Marsu

05. 03. 2020 07.44

Nasin Curiosity znova navdušuje. Tokrat s prvo visokoločljivo panoramsko fotografijo površja Marsa, ki je nastala med 24. novembrom in 1. decembrom lansko leto.

Ko zaščitni ukrepi postanejo viralni hit: vietnamska pesem o koronavirusu in pozdrav z nogo

04. 03. 2020 09.31

Svet se spopada z epidemijo koronavirusa – na številne različne načine. Medtem ko so vietnamske zdravstvene oblasti izdale posnetek in pesem o ukrepih za zaščito, ki je postala viralni hit, so po spletu zaokrožile tudi alternative tradicionalnemu rokovanju – te je 'odobrila' tudi Svetovna zdravstvena organizacija.

V Italiji že 79 mrtvih, zbolel tudi novorojenček

03. 03. 2020 09.22

Število okuženih in smrtnih žrtev zaradi novega koronavirusa po svetu se povečuje. V Italiji je umrlo še 27 ljudi, bolnih je že več kot 2200. Med njimi je 20 dni star dojenček iz Bergama. Za koronavirus so testirali tudi papeža Frančiška, test je bil negativen. Francoska vlada pa se je odločila za zaseg zaščitnih mask.

Politico: Madžarski državni mediji imajo sezname prepovedanih tem

02. 03. 2020 14.30

Na Madžarskem imajo uredniki medijev, ki so v lasti države, sezname občutljivih tem, za vsako poročanje o vprašanjih, ki se teh tem dotikajo, pa morajo pridobiti odobritev nadrejenih, danes piše spletni Politico. Pri tem se sklicuje na spletna sporočila, ki jih je pridobil.

Satelitske slike prikazujejo posledice 'vročinskega vala' na Antarktiki

29. 02. 2020 15.37

Na Antarktiki so februarja padali temperaturni rekordi. Bilo je podobno toplo kot v Los Angelesu in še topleje kot na slovenski obali. Posledice je mogoče jasno videti na Nasinih satelitskih slikah, ki prikazujeta, kako je "vročinski val" zbrisal sneg in led z otočka Eagle.

Ker je prebivalcem nudila dostop do interneta, skoraj bankrotirala

28. 02. 2020 06.00

Internet se nam zdi pravzaprav samoumeven. A globoko v ruskem Uralu je neko žensko prignal na rob preživetja. Ljudem je omogočala dostop do interneta v lokalni knjižnjici, kjer dela kot knjižničarka. V kraju, kjer so internet dobili šele pred petimi leti, so ga oblasti plačale le prvo leto, ostalo se je kopičilo v dolg, ki pa so prevalili na knjižničarko.

Na tisoče pustnih mask preplavilo slovenske ulce

22. 02. 2020 07.36

Po Sloveniji se vrsti množica norčavih pustnih prireditev, med drugim v Ljubljani in njeni okolici, medtem ko bodo te prvi vrhunec pred pustnim torkom s tradicionalnimi povorkami doživele v nedeljo na Ptuju, kjer že od prejšnje sobote poteka 60. Kurentovanje, pa tudi v Cerknem in Cerknici. Pestro je tudi v drugih delih Slovenije. V Kopru se je zbralo kar 15.000 ljudi.

Strokovnjaki razdvojeni: so v Rimu našli Romulovo grobnico?

22. 02. 2020 16.13

Arheologi so na osrednjem rimskem forumu našli ruševine starodavne grobnice, za katero številni verjamejo, da bi lahko pripadala samemu ustanovitelju večnega mesta – Romulu. Kamniti grob in krožni oltar ob njem izvirata iz 6. stoletja pred našim štetjem. Številni strokovnjaki opozarjajo, da je najdba pomembna, a da najverjetneje ne gre za resničen, temveč simboličen grob – tako imenovani kenotaf.

Odkrili fosile prazgodovinske želve v velikosti avtomobila

16. 02. 2020 12.09

Pred več milijoni let je jezera in reke na severu današnje Južne Amerike naseljevala orjaška želva – natančneje v velikosti avtomobila. Tehtala je več kot eno tono. Novodkriti fosilni ostanki kažejo tudi, da so imeli samci na obeh straneh oklepa rogove, ki so jih uporabljali kot nekakšna kopja za boj proti tekmecem.

Znanstveniki odkrili skrivnostno populacijo prednikov človeka

15. 02. 2020 07.00

Znanstveniki so odkrili dokaze o obstoju skrivnostne populacije prednika človeka, ki je živela v Afriki pred približno pol milijona let – geni te populacije pa so se v sodobnem človeku ohranili vse do danes.

Hollywoodska oda 'pozabljenemu' mestu ali kako so divje piranske mačke dobile svojega trubadurja

15. 02. 2020 07.00

Scotta Alexandra Younga bi hollywoodska produkcija najbrž lahko oklicala kar za 'dežurnega zlobneža'. To je tisti ruski mafijec, nemški oficir in dvojni agent, ki ga videvate v malodane vsaki drugi kriminalki, trilerju, drami. Slovenijo, natančneje "od sveta pozabljen Piran", je prvič obiskal pred dobrimi 15 leti. In mesto ga je tako navdušilo, da mu je posvetil knjigo. No, če smo natančni, jo je posvetil "čudovitim bitjem noči" – piranskim mačkam.

Na eni strani propaganda šol, na drugi priložnost za informacije iz prve roke

14. 02. 2020 06.00

Šole, fakultete in akademije odpirajo svoja vrata bodočim dijakom in študentom. Informativni dnevi so priložnost, da se spoznate s šolo, njenim programom, zastavite vprašanja, ki jih imate, in o šoli povprašate še dijake oziroma študente. Preverite še, kateri poklici izginjajo, za katere je največ povpraševanja, pa tudi, kdo od vas bo imel na poti do službe več prednosti od konkurence.

WHO koronavirus uradno poimenoval 'COVID-19'

11. 02. 2020 13.17

Več kot 400 strokovnjakov z vsega sveta je v Ženevi razpravljalo o izbruhu koronavirusa, njegovem izvoru in predvsem razvoju cepiva. Generalni direktor WHO je ob tem opozoril, da izbruh predstavlja resno grožnjo svetu.

Airbus predstavil model zaobljenega letala maveric

11. 02. 2020 12.54

Evropski letalski proizvajalec Airbus je na letalskem sejmu v Singapurju razkril model zaobljenega letala, pri katerem se v eno zlivajo trup letala in njegovi krili. Letalo z delovnim imenom maveric že od lanskega poletja testirajo na skrivni lokaciji v Franciji.

V petek in soboto bodo srednje in višje šole ter fakultete zasedli bodoči dijaki in študenti

11. 02. 2020 12.17

Srednje in višje šole ter fakultete so za konec tedna pripravile informativne dneve, na katerih bodo bodočim dijakom in študentom ponudile čim več koristnih informacij za lažjo odločitev o izbiri izobraževanja. Pri tem jim bodo pomagali kolegi iz dijaške skupnosti in študentskih organizacij. Za bruce je na voljo 18.636 mest, za dijake 23.782.

Solar Orbiter: začela se je misija, ki bo razkrivala skrivnosti Sonca

10. 02. 2020 10.34

Na ameriški Floridi so uspešno izstrelili sondo Solar Orbiter, katere glavni namen je raziskovanje Sonca. Misija, ki naj bi trajala devet let, naj bi poglobila naše znanje o razumevanju zvezde ter njenem vplivu na Zemljo. Soncu se bo približala na 42 milijonov kilometrov.

Na Češkem odkrili več kot 7000 let star vodnjak, najstarejši leseni izdelek, kadarkoli odkrit

09. 02. 2020 18.31

Češki arheologi so odkrili 7200 let star leseni vodnjak, za katerega verjamejo, da predstavlja najstarejši leseni izdelek, kadarkoli odkrit na svetu. Visok je 140 centimetrov, odkrili pa so ga lansko leto med gradnjo avtoceste blizu češkega mesta Ostrov. 

V hrvaški Istri potrdili najdbi lobanje svetega Huberta in kopije torinskega platna

03. 02. 2020 13.40

Iz majhnega istrskega mesteca Vodnjan prihaja izjemna vest. V sarkofagu v starodavni župnijski cerkvici so namreč našli lobanjo svetega Huberta, poleg tega pa še eno izmed 50 kopij znamenitega torinskega platna.

V ZDA odobrili prvo zdravljenje za alergijo na arašide

02. 02. 2020 09.12

Ameriška Uprava za živila in zdravila je odobrila prvo zdravljenje za alergijo na arašide pri otrocih in najstnikih, ki temelji na jemanju manjših odmerkov AR101. Pri tem zdravniki opozarjajo, da ne gre za zdravilo, ampak zdravljenje, ki zmanjša alergijsko reakcijo pri naključni izpostavljenosti arašidom v vsakdanjem življenju.

Pljuča se lahko 'čudežno obnovijo' – a zgolj če prenehate kaditi

01. 02. 2020 15.22

Naša pljuča imajo skorajda "čudežno" sposobnost, da popravijo škodo, ki jo povzroči kajenje – a zgolj če posameznik preneha kaditi, trdijo znanstveniki v novi raziskavi.

Invazija kobilic, pomanjkanje hrane: v Pakistanu razglasili izredne razmere

01. 02. 2020 12.55

V Pakistanu so zaradi največje invazije kobilic v zadnjih dveh desetletjih razglasili izredne razmere. Zaradi kobilic, ki se prehranjujejo s pridelki na poljih, bi lahko namreč prišlo do pomanjkanja hrane.

Ponujajo nagrado za pogumneža, ki bo krokodila osvobodil gume

01. 02. 2020 10.16

Lokalne oblasti na indonezijskem otoku Sulavesi ponujajo denarno nagrado za posameznika, ki se bo opogumil in krokodila osvobodil gume.

Znanstvenikom prvič uspelo poustvariti koronavirus zunaj Kitajske

29. 01. 2020 08.24

Avstralskim znanstvenikom je uspel pomemben preboj. Prvič jim je namreč uspelo umetno ustvariti kopijo novega koronavirusa zunaj Kitajske. Odkritje bodo delili s Svetovno zdravstveno organizacijo - v upanju, da bo morda pripomoglo k razvoju ustreznega poskusnega cepiva oziroma zdravila.

Mumija spregovorila: znanstveniki 3000 let po smrti poustvarili glas svečenika

26. 01. 2020 20.09

Glas svečenika starega Egipta je znova zazvenel 3000 let po njegovi smrti. Britanski znanstveniki namreč so s pomočjo tehnologije 3D-tiskanja poustvarili njegov vokalni trakt in posledično njegov glas. Naslednji korak znanstvenikov je poustvariti celotne besede in stavke.

'Sivo steno bolnišnične sobe zamenja veselje, za nekaj časa pozabijo na bolečino in strah'

26. 01. 2020 16.51

Tadeje Jutraž iz Ljubljane je navezala tesen stik s svojo sestrično, Slovenko po rodu Andreo Mwalula, ki se je v otroštvu preselila v Zambijo in tam s svojimi prihranki odprla izobraževalni center za otroke, ki imajo raka. Jutraževa je začutila stisko bolnih zambijskih otrok, ki jim država ne nudi spodobne podpore, zato je sestrični priskočila na pomoč in jo obiskala v Zambiji.

Mojstri feng šuja napovedujejo vnovično izvolitev Trumpa

24. 01. 2020 11.45

Svet se pripravlja na praznovanja, s katerimi bomo vstopili v leto podgane. In kaj napovedujejo mojstri feng šuja? Leto naj bi se dobro končalo za ameriškega predsednika Donalda Trumpa, nekoliko bolj pravljična pa bo prihodnost princa Harryja in Meghan.