Govor

Umetni sopotniki v avtomobilih
27. 08. 2001 00.00
IBM je predstavil sistem, ki uporablja programsko opremo za govor in prepoznavanje glasu in predstavlja umetnega sopotnika v avtomobilu.

Prepoznavanje govora z Office XP
26. 08. 2001 00.00
Microsoft je z Office XP predstavil tudi novost na področju prepoznavanja govora in narekovanja.

Slovenski dan v Kanadi
10. 07. 2001 00.00
Slovenske organizacije v Kanadi - Kanadsko-slovenski svet, Vseslovenski kulturni odbor, Kanadsko-slovenski kongres in Slovensko letovišče, so skupaj pripravile že 42. praznovanje z naslovom Slovenski dan, ki se ga je udeležilo več kot 1.100 kanadskih Slovencev. Slavnostna govornika na praznovanju, ki je bilo tokrat posvečeno 10. obletnici slovenske samostojnosti, sta bila dva - predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS) Bernard Sadovnik in predstavnica kanadsko-slovenske mladine Klavdija Kuri. Praznovanje je s sveto mašo odprl torontski nadškof kardinal Alojzij Ambrožič, udeležil pa se ga je tudi slovenski veleposlanik v Ottawi Božo Cerar. Proslavo je obogatil kulturni program, med katerim so nastopili citrarka Barbara Žunič, Šentjurski pevski zbor iz Slovenije, mladinska plesna skupina Nagelj, ter župnijska pevska zbora in recitatorka.

Odzivi na Schröderjev govor
26. 06. 2001 00.00
Kljub številnim polemikam in pomislekom je na včerajšnji osrednji državni slovesnosti vendarle govoril tudi nemški kancler Gerhard Schröder. Schröder se je v govoru med drugim opravičil Slovencem za vse, kar jim je pred petdesetimi leti slabega storil nemški narod.

Je Castro bolan
24. 06. 2001 00.00
Kubanski predsednik Fidel Castro, ki je od svojega prihoda na oblast leta 1959 slovel po svoji nadpovprečnimi telesni pripravljenosti, je med včerajšnjim govorom pred kakimi 60.000 ljudmi na stadionu v Havani doživel napad slabosti. Castro je nato govor nadaljeval čez nekaj ur pred televizijskimi kamerami. Dogodek je sicer ponovno sprožil ugibanja o zdravstvenem stanju kubanskega voditelja, ki bo čez dva meseca praznoval 75 let.

Powell in Riceova o vrhu v Sloveniji
17. 06. 2001 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell in svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice sta tik pred odhodom letala Air Force One iz Slovenije menila, da je bilo sobotno vrhunsko srečanje predsednikov ZDA in Rusije, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju ustrezen sklep Busheve enotedenske turneje po Evropi. "Mislim, da je bil odličen teden, in vesel sem, da se je končal na tako lep način tu, v Sloveniji. Pri tem se želim zahvaliti tudi slovenskemu vodstvu za njihovo gostoljubnost," je med drugim dejal Powell.

Kongres ZLSD
09. 06. 2001 00.00
Več kot 400 delegatov na 4. kongresu ZLSD v Kopru voli individualne funkcije in organe stranke, vključno s predsednikom stranke. Na kongresu bodo dopolnili statut stranke in se opredelili do predlogov resolucij s področij zunanje politike, gospodarstva, socialne politike in regionalizma.

Tony Blair nosi očala
01. 05. 2001 00.00
Predsednik britanske vlade Tony Blair mora odslej nositi očala. V londonskem Presse-Clubu je moral pred dnevi prebrati govor in pri tem si je prvič v javnosti nadel očala. Blair je priznal, da je o nošenju očal razmišljal že nekaj časa, saj je imel težave z branjem. Da mora nekaj storiti, mu je postalo jasno, ko v nekem govoru namesto teachers (učitelji) pomotoma prebral teenagers (najstniki). "Nekatere stvari je potrebno v življenju pač sprejeti. Vse to daje geslu "Vizija za Veliko Britanijo" povsem nov pomen. Sedaj lahko tudi novinarje vidim v bolj jasni luči", je predstavnikom medijev dejal 47-letni Blair.

Slovenska literatura v Stockholmu
25. 04. 2001 00.00
V stockholmski Mestni knjižnici so v torek odprli razstavo slovenske literature v slovenščini, ki prikazuje prve kulturne vezi med Slovenijo in Švedsko. Razstavo v Stockholmu je odprla slovenska veleposlanica na Švedskem Dragoljuba Benčina, krajši govor pa sta imela predstavnica Mestne knjižnice Ulla Salzman in švedski slavist Sven Gustafsson. Predstavnici druge generacije Slovencev na Švedskem Helena Omota in Patricia Knez sta v slovenščini in švedščini recitirali Prešernovo pesem Vrba. Po odprtju razstave je potekalo predavanje Svena Gustafssona z Univerze v Uppsali in slovenskega gosta Mihe Mazzinija o slovenski literaturi in kulturnih stikih med Slovenijo in Švedsko.

Kuba praznuje 40 let socializma
16. 04. 2001 00.00
Kubanski komunisti bodo danes z velikim zborovanjem obeležili 40 let razglasitve socializma na karibskem otoku, so napovedali kubanski mediji. "V patriotskem in bojevitem dogodku bomo utrdili gotovost začete poti in veljavnost socializma kot edine alternative človeštva", je zapisal centralni organ kubanske Komunistične partije.

Boris Groys v Moderni galeriji
10. 04. 2001 00.00
V ljubljanski Moderni galeriji je v torek Boris Groys predaval o medmrežni in video umetnosti, v sredo pa bodo v Mali galeriji odprli njegovo razstavo z naslovom Poglej in presodi, ki bo na ogled do nedelje, 27. maja. Delo Borisa Groysa Poglej in presodi je zrcalna prespektiva klasičnega odnosa med učiteljem in učencem, umetnikom in gledalcem, celo med umetnikom in kustosom. Video-instalacija je sestavljena iz dveh delov: prvi del gradi 18 videov, kjer Groys sprašuje študente umetnosti, zakaj so se odločili študirati umetnost, umetnostno zgodovino, katere kriterije uporabljajo, ko presojajo umetnost na splošno, lastno umetniško prakso ali prakso svojih kolegov, drugi del pa je televizijski pogovor, ki je nastal na podlagi omenjenih videov.

Svetovni dan Romov
07. 04. 2001 00.00
Jutri je svetovni dan Romov, ki so ga danes v Murski Soboti proslavili tudi Romi, ki živijo v Sloveniji. Tako raziskave kot ocene kažejo, da so Romi pri nas še vedno izjemno nepriljubljeni. Dokaz za to trditev pa je tudi izkušnja slavnostnega govornika, predsednika Državnega zbora Boruta Pahorja. Ker se je udeležil romske proslave, ne pa neke druge, kamor so ga tudi vabili, je slišal krepke očitke.

Ozemlje v zameno za mir
20. 03. 2001 00.00
Izraelski premier Ariel Šaron se je v ponedeljek v Washingtonu srečal z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom, obrambnim ministrom Donaldom Rumsfeldom, svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice in direktorjem CIA Georgem Tenetom, v torek pa ga bo sprejel predsednik George Bush. Šaron bo v sredo obiskal še New York, kjer se bo pogovarjal z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom in predstavniki judovskih organizacij v mestu. Glavni namen Šaronovega obiska v ZDA je pridobivanje ameriške podpore za njegov pristop k reševanju izraelsko-palestinskega spora in prepričevanje ameriške administracije, da bi pritisnila na Palestince, naj ustavijo nasilje.

Odkrili spomenik padlim v NOB
11. 03. 2001 00.00
V Trstu so danes odkrili spomenik padlim v NOB iz tržaških predmestij Škedenj, Sv. Ana in Kolonkovec. Gre za prvi spomenik padlim na območju Trsta, nanj pa so domačini, zlasti tržaški Slovenci, čakali več desetletij. V ta namen so oblikovali odbor za postavitev spomenika, ki je z nastopom levo-sredinske občinske uprave Riccarda Illyja naletel na pripravljenost tržaških občinskih krogov, da se spomenik končno postavi. Spomenik stoji blizu osrednjega tržaškega pokopališča, ki ga je dala na razpolago tržaška občina, stroške za gradnjo pa so pokrili predvsem z nabiralno akcijo, ki že več let poteka med tržaškimi Slovenci.

Muslimani praznujejo veliki bajram
05. 03. 2001 00.00
Danes se je začel tridnevni praznik žrtvovanja, ki ga s simboličnim izganjanjem hudiča in obrednim žrtvovanjem živali praznujejo romarji v Meki in milijarda muslimanov po svetu. Veliki bajram je eden najpomembnejših praznikov islama.

Prvi Bushev govor pred kongresom
28. 02. 2001 00.00
Bushev prvi govor pred kongresom je bil namenjen predvsem predstavitvi predloga proračuna za prihodnje leto. Poudaril je, da je eden izmed njegovih najpomembnejših političnih ciljev zmanjšanje davkov za 1.6 trilijona dolarjev. 49 minutni govor je pogosto prekinjalo navdušeno ploskanje republikancev in celo demokratov. Bush je dejal, da morebitni proračunski presežki niso last države pač pa, da pripadajo državljankam in državljanom ZDA. Bush meni, da proračunu grozi velik primanjkljaj, če ne bodo zmanjšali davkov.

Premiera mlajšega Hamleta
18. 02. 2001 00.00
V Slovenskem mladinskem gledališču je bila premiera Shakespearove tragedije Hamlet, ki se v skladu z nekonvencionalnim programom tega gledališča oddaljuje od klasične uprizoritve. Režiser predstave Dario Varga, sicer član igralskega ansambla SMG, v novem prevodu in priredbi Andreja Rozmana-Roze, postavlja pod vprašaj žanr tragedije, ki pa ni edini novum "mladinskega Hamleta".

Demonstracije v podporo Norcu
15. 02. 2001 00.00
Demonstracije v podporo upokojenemu hrvaškemu generalu na begu Mirku Norcu, ki je osumljen pobojev srbskih civilistov na območju Gospića leta 1991, se bodo danes nadaljevale na zagrebškem Markovem trgu, pred zgradbo hrvaške vlade in sabora. Demonstracije so se začele ob 12. uri, po napovedih organizatorjev protesta, koordinacije združenja vojnih veteranov, pa naj bi se na njih zbralo kar 200.000 ljudi. Hrvaška policija sicer ocenjuje, da se na Markovem trgu in na okoliških ulicah lahko zbere kvečjemu 20.000 ljudi, kljub temu pa naj bi protestnike varovalo vsaj od 300 do 500 policistov. Po zanjih podatkih se je na zborovanju zbralo okoli 5.000 potestnikov.

Senator Specter ugiba o ponovnem impeachmentu Clintona
12. 02. 2001 00.00
Republikanski senator Arlen Specter je na televiziji Fox glasno razmišljal, da bi proti nekdanjemu ameriškemu predsedniku Billu Clintonu lahko znova sprožili postopek impeachmenta. Specter sicer ni predlagal, da bi ga uvedli, vendar je izrazil mnenje, da je to možno. Njegov republikanski kolega Don Nickles pa je za CNN zavrnil ugibanja o novem impeachmentu, vendar dejal, da ima kongres na voljo druge oblike kaznovanja Clintona. Nov izbruh jeze republikancev, tokrat pa tudi številnih demokratov, si je Clinton zaslužil zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa, ki je pred 17 leti pobegnil v Švico, da bi se izognil pregonu zaradi davčne utaje in trgovanja z režimi, ki so bili pod embargom.

Prešernovi nagrajenci pri Rihterjevi
09. 02. 2001 00.00
Ministrica za kulturo Andreja Rihter je sprejela letošnjega Prešernovega nagrajenca Gustava Gnamuša in nagrajence Prešernovega sklada, med katerimi je svojo odsotnost opravičil pesnik Peter Semolič. Priložnost ni tako slavnostna, kot je bila sredo zvečer v Cankarjevem domu, je pa zato intimnejša, je dejala Rihterjeva v pozdravnem nagovoru. Ministrica se je posebej zahvalila predsednici upravnega odbora Prešernovega sklada Meti Hočevar za malce drugačno proslavo v novem tisočletju.

Začetek konference o varnostni politiki
03. 02. 2001 00.00
Nemški kancler Gerhard Schröder je v Münchnu odprl 37. mednarodno konferenco o varnostni politiki. Dvodnevno srečanje se je pričelo s kanclerjevim govorom, v katerem je poudaril, da želi Evropa intenzivno izmenjavo mnenj z ZDA glede načrtovane izgradnje protiraketnega ščita (NMD). Udeleženci zato z napetostjo pričakujejo popoldanski govor novega ameriškega obrambnega ministra Donalda Rumsfelda, ki se tudi udeležuje konference. Na srečanju sicer pričakujejo 200 politikov in strokovnjakov s področja mednarodne varnosti, med njimi približno 30 obrambnih in zunanjih ministrov - tudi vodjo slovenske diplomacije Dimitrija Rupla - in številne visoke predstavnike zveze NATO in Evropske unije, ameriškega kongresa ter akademskih in vojaško-obrambnih ustanov z vsega sveta. Pomembnejše teme srečanja bodo poleg NMD tudi transatlantsko povezovanje, izgradnja evropske obrambne in varnostne identitete, širitev zveze NATO, vloga Rusije v svetovni politiki in uporaba orožja z osiromašenim uranom na Balkanu.

Sedem let Apokalipse
22. 01. 2001 00.00
S ponedeljkom se začenja teden kulturno-umetniškega društva in revije Apokalipsa, ki praznuje sedmo leto ustvarjanja. Do petka, 26. januarja, se bodo v knjigarni Konzorcij v Ljubljani zvrstile okrogle mize, predstavitev pesniške zbirke Iva Volariča Fea in antologije slovenskega haikuja v slovaški reviji Romboid, potekal pa bo tudi pogovor o antologiji mlade slovenske poezije v hrvaški reviji Quorum. Vse prireditve se bodo pričenjale ob 18. uri.

Poslovilni govor Billa Clintona
19. 01. 2001 00.00
V svojem poslovilnem nagovoru Američanom iz ovalne pisarne Bele hiše je ameriški predsednik Bill Clinton včeraj poudaril dosežke zadnjih osmih let ter izrekel tri opozorila za prihodnost, ki so bila posredna kritika nekaterim načrtom 43. predsednika ZDA Georga Busha ml. Tako je Clinton na prvem mestu opozoril pred neodgovorno fiskalno politiko, kar je bilo merjeno na Busheve napovedi o krepkem zmanjševanju davkov, v nadaljevanju pa poudaril, da morajo ZDA ohraniti vodilno vlogo v svetovni politiki ter pozval Američane, naj pozabijo na razlike in gradijo enotno nacijo.

Clinton še zadnjič nagovoril američane
19. 01. 2001 00.00
Bill Clinton je iz Ovalne sobe v Beli hiši še zadnjič nagovoril Američane. V sedemminutnem govoru v najbolj gledanem času je izrazil upanje za nadaljevanje uspešne politike zadnjih osmih let, ki se odraža tudi v najdaljšem neprekinjenem obdobju gospodarske rasti v ZDA doslej.

V Čedadu proslavili Dan emigranta
06. 01. 2001 00.00
V čedadskem gledališču Ristori je bila danes popoldne tradicionalna prireditev Dan emigranta, največji praznik beneških Slovencev, na katerem se vsako leto zbere veliko število ljudi iz Beneške Slovenije, Rezije, Kanalskih dolin in tudi prijateljev Beneških Slovencev iz Posočja, Slovenije, z Goriške in Tržaškega. Hkrati je to tudi slovesnost, na kateri vsako leto znova Beneški Slovenci preverijo utrip svojega narodnostnega življenja in se ozrejo v prihodnost.

Novi publikaciji pri založbi ZRC
05. 01. 2001 00.00
Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU je pri založbi ZRC izdal monografijo Samodejno tvorjenje govora iz besedil avtorice Jerneje Gros. Delo je predelana doktorska disertacija, ki so jo uvrstili v zbirko Linguistica et Philologica. Etimolog, leksikolog in frazeolog Janez Keber je na tiskovni konferenci predstavil še šesto številko glasila omenjenega inštituta Jezikoslovni zapiski 6.

Obeležili sežig protestantskih knjig
20. 12. 2000 00.00
Mestna občina Ljubljana in Slovensko protestantsko društvo Primož Trubar sta danes pred ljubljansko mestno hišo pripravila obeležitev 400. obletnice požiga protestantskih knjig, ki se je na tem mestu zgodil 23. decembra leta 1600. Dogodek je potekal pod geslom Vrnimo ljudem knjige, saj so organizatorji za to priložnost zbrali več kot 1700 knjig, ki so jih razdelili udeležencem. Ob tej priložnosti so otvorili tudi bronasto spominsko ploščo, ki bo spominjala na dogodek izpred štirih stoletij.

Gore priznal poraz
14. 12. 2000 00.00
Podpredsednik ZDA Al Gore je v Washingtonu priznal poraz in čestital republikanskemu kandidatu Georgu Bushu mlajšemu za zmago. Gorov štiriminutni govor je bil posvečen pozivom k enotnosti vseh državljanov, ki naj Busha sprejmejo kot novega predsednika brez dvoma o njegovi legitimnosti. Gore je uvodoma dejal, da je pred govorom poklical Busha in mu čestital za položaj 43. predsednika ZDA ter mu hkrati obljubil, da tokrat čestitke ne bo vzel nazaj, kot je to storil v zmedenem jutru 8. novembra po volitvah, ko se je izkazalo, da Bush na Floridi ni zmagal s takšno razliko, kot so to napovedovale televizijske postaje.

Bo Al Gore priznal poraz?
13. 12. 2000 00.00
Kandidat demokratov za ameriškega predsednika Al Gore je po razsodbi ameriškega zveznega vrhovnega sodišča o neustavnosti ročnega štetja glasovnic očitno opustil upanje, da bo postal novi ameriški predsednik. Kot je poročala televizijska hiša CNN, je svoje privržence v zvezni državi Florida danes pozval, naj opustijo prizadevanja za ročno štetje spornih glasovnic, danes zvečer po lokalnem času (predvidoma med 2. in 3. uro zjutraj po srednjeevropskem času) pa naj bi glede sodbe vrhovnega sodišča dal izjavo za javnost, v kateri bo po pričakovanjih priznal poraz, tako da bo novi, 43. ameriški predsednik postal guverner Teksasa George Bush.

Nadaljevanje pravnega dvoboja
28. 11. 2000 00.00
Boj za izbiro naslednjega predsednika ZDA med Demokratsko in Republikansko stranko se je včeraj na floridskih sodiščih nadaljeval brez kakšnih posebnih dobrih ali slabih novic za eno ali drugo stran.