Govor

Japonsko gospodarsko si po sedmih letih še vedno ni opomoglo

29. 10. 1998 09.15

Guverner japonske centralne banke (BoJ) Masaru Hajami je v Osaki danes opozoril, da sedem let po izbruhu vala špekulacij konec 80-ih let japonsko gospodarstvo še vedno ne kaže jasnih znakov ozdravljenja.

Predsednik Kučan danes na WEU

06. 10. 1998 09.23

Predsednik republike Milan Kučan, ki se mudi na dvodnevnem obisku v Bruslju, je danes prispel na sedež Zahodnoevropske unije (WEU), kjer ga je sprejel generalni sekretar organizacije Jose Cutileiro. Predsednik Kučan bo imel tudi govor na svetu WEU. Slovenija ima v tej organizaciji status pridružene partnerke.

Predsednik Kučan začel obisk na zvezi NATO

05. 10. 1998 13.25

Predsednik republike Milan Kučan je davi pripotoval na dvodnevni obisk v Bruselj. Najprej je odšel na poveljstvo Severnoatlantske zveze v Mons, kjer ga bo sprejel poveljnik zveze NATO za Evropo, general Wesley Clark, srečal pa se bo tudi z njegovim namestnikom, generalom Jeremyjem MacKenziejem. S predsednikovim obiskom, njegovim prvim na zvezi NATO, bo Slovenija sklenila individualni dialog z zavezništvom.

Papež spet na Hrvaškem

02. 10. 1998 07.59

Papež Janez Pavel II. bo prispel na tridnevni obisk na Hrvaško. Drugi papežev prihod - prvi je bil septembra 1994 - na Hrvaškem pričakujejo še s posebnim zanimanjem, saj naj bi Sveti oče nekdanjega zagrebškega nadškofa in kardinala Alojzija Stepinca razglasil za blaženega.

Clintonova odstavitev le še vprašanje časa?

18. 09. 1998 09.00

Ameriški kongres je, kot poročajo ameriški mediji, dobil tudi videokaseto s posnetki pričanja predsednika Billa Clintona v aferi s Paulo Jones. Na tem pričanju je Clinton zanikal, da bi kdaj imel spolne odnose z Monico Lewinsky. Kaseto je dobila komisija za pravne zadeve, ki mora odločiti, ali bo kongres proti predsedniku Clintonu začel postopek za odstavitev.

Novi japonski premier za boljše odnose z Rusijo

07. 08. 1998 10.22

Novi japonski ministrski predsednik Keizo Obuči je v svojem prvem govoru pred parlamentom po nastopu položaja napovedal, da želi do leta 2000 z Rusijo podpisati mirovni sporazum in normalizirati odnose ter jeseni letos obiskati Moskvo. Njegov govor, ki so ga poslanci večkrat prekinili z ovacijami, sicer ni v celoti uspel razpršiti dvomov o ponovnem vzponu oslabljenega japonskega gospodarstva, saj je borzni indeks sprva rahlo narastel, kasneje pa padel, nekoliko pa je v primerjavi z dolarjem padel tudi jen. Po ocenah borznih posrednikov Obuči v govoru namreč ni ponudil svežih gospodarskih predlogov.

Mohamed Ali prekinil zdravljenje

05. 08. 1998 14.16

Legendarni boksar Mohamed Ali je po petih dnevih prekinil zdravljenje Parkinsonove bolezni na kliniki Boca Raton na Floridi, ker niso spoštovali njegove zasebnosti in so ga izkoristili v promocijske namene.

Castrov govor navdušil Jamajčane

31. 07. 1998 12.12

Kubanski predsednik Fidel Castro je sinoči, v dve uri dolgem govoru pred nabito polnem parku poslušalcev v Kingstonu hvalil solidarnost med malimi karibskim narodi in dejal, da le-ti ne smejo ostati neupoštevani v dogovorih svetovne ekonomije.

Govor Martina Luthra Kinga javna last

27. 07. 1998 07.41

Sodišče v Atlanti je razsodilo, da govor Martina Luthra Kinga Jr. ''I Have a Dream'' (Sanjam) pripada javnosti. Sodnik William O'Kelly je razsodil v prid televizijske hiše CBS News in tožiteljem, Kingovim dedičem, odtegnil avtorske pravice za zgodovinski govor na stopnišču Lincolnovega spominskega centra, po mnenju vodilnega poznavalca Kinga in direktorja oddelka za Kingovo dokumentacijo na standfordski univerzi Clayborna Carsona verjetno donosnejši od katerega koli drugega Kingovega natisnjenega besedila. Sodnik je sodbo utemeljil z dejstvom, da King ni zaščitil avtorskih pravic govora, preden ga je razdelil novinarjem. V govoru 28. avgusta 1963 v Washingtonu pred 200.000 ljudmi je King razložil svoje želje: da bi njegove otroke sodili po značaju in ne po barvi kože.

ZDA bo pomagala zapreti Černobil

23. 07. 1998 11.52

Ameriški podpredsednik Al Gore je ukrajinskim voditeljem v Kijevu danes obljubil pomoč ZDA za zaprtje jedrske elektrarne Černobil do leta 2000.

Jugoslovanska levica začela prvi kongres

20. 07. 1998 15.58

Predsednik Jugoslovanske levice (JUL) Ljubiša Ristić je danes v Beogradu odprl prvi kongres te stranke, na katerem sodeluje skoraj tisoč delegatov in okoli 4.000 gostov iz tujine.

Jelcinov telefonski pogovor s Kohlom in Chiracom

10. 07. 1998 13.41

Ruski predsednik Boris Jelcin se je danes v zvezi s hudo finančno krizo v državi po telefonu pogovarjal z nemškim kanclerjem Helmutom Kohlom in francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom.

Zdravljica in slovensko vino v Kaliforniji

25. 06. 1998 10.03

Častni konzul Republike Slovenije v Los Angelesu -Mark Ryavec bo ob pomoči Slovenske izseljenske matice in Kalifornijske zveze Družbe za slovensko nacionalno korist (Slovene National Benefit Society) priredil praznovanje slovenskega dneva državnosti. Na slovesnosti v Italijanskem kulturnem inštitutu v Los Angelesu bodo sodelovali Ribniški oktet, Ina Conradi in Nataša Prosenc. Pozdravni govor na slovesnosti, na kateri bodo postregli s slovenskim vinom, bo imel veleposlanik Republike Slovenije v ZDA dr. Dimitrij Rupel.

Tony Blair kot prvi britanski premier povabljen v irski parlament

02. 06. 1998 11.28

Britanski ministrski predsednik Tony Blair je povabljen, naj nagovori irski parlament kot prvi britanski premier po krvavi državljanski vojni in ustanovitvi Svobodne irske države leta 1921.

Uspeh zbora Carmina Slovenica na Evropskem festivalu

25. 05. 1998 16.35

Mariborski mladinski dekliški pevski zbor Carmina Slovenica, ki ga vodi Karmina Šilec, se je vrnil iz Švice, kjer je v Baslu sodeloval na Evropskem festivalu mladinskih zborov (od 20. do 24. maja); v času festivala se je predstavil na sedmih koncertih in treh nastopih, ki so jih kritiki ocenili kot izvrstne poustvarjalne dogodke. Kritik časnika Basler Zeitung (22. maja) je zbor, "ki atraktivno združuje glasbo in govor", označil "kot zbor s profesionalno kakovostjo", drugi kritik pa je v istem časniku dan kasneje pohvalil "koncertno zanesljivost teh deklet", njihovo "izšolanost na visoki ravni" ter "neverjetno izenačen ton in vzorno dinamično raznolikost".

Zahteva predsednika indonezijskega parlamenta

20. 05. 1998 15.21

Predsednik indonezijskega parlamenta Harmoko je od predsednika države Suharta zahteval, naj najkasneje v petek ponudi svoj odstop, je sporočil voditelj študentov po pogvorih s Harmokom.

Na avstrijskem Štajerskem odprli slovenski kulturni dom

16. 05. 1998 12.19

V Potrni (Laafeld) na avstrijskem Štajerskem so danes odprli kulturni dom Kulturnega društva Člen 7 za avstrijsko Štajersko. Otvoritveni govor je imela državna sekretarka za Slovence v zamejstvu in po svetu Mihaela Logar, v imenu predsednika avstrijskega parlamenta Heinza Fischerja, ki je zbolel, pa je njegov govor prebral Bruno Eigner. Slovesnosti sta se udeležila tudi predsednik parlamentarne komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Marijan Schiffrer ter članica komisije Marija Poszonec.

Kofi Annan ostro obsodil umor koordinatorja za človekove pravice v Gvatemali

28. 04. 1998 09.39

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je ostro obsodil umor Monsignora Juana Gerardija Conedera, koordinatorja Urada za človekove pravice v gvatemaliski nadškofiji. Monsignorja Gerardija so ubili neznanci v njegovem stanovanju v Guatemala Cityju. Verifikacijska misija OZN v Gvatemali (MINUGUA) je opozorila, da bo pozorno opazovala preiskavo, ki jo izvajajo tamkajšnje oblasti. Generalni sekretar upa, da bodo kmalu znane vse okoliščine tega nasilnega dejanja. Monsignor Gerardi je bil osrednja osebnost boja za človekove pravice v Gvatemali in udeleženec mirovnih pogajanj, končanih decembra leta 1996. V zadnjih treh letih je bil duša projekta z naslovom "Povrnimo zgodovinski spomin", ki je javnosti predstavil poročilo o žrtvah 36 let trajajočih oboroženih spopadov v Gvatemali. Poročilo je bilo predstavljeno 24. aprila pred množico ljudi v Gvatemala Cityju, kjer je imel Gerardi zelo čustven govor o resnici, socialni pravičnosti in narodni pomiritvi. Obstaja sum, da so ga ubili prav zaradi njegovega dela pri iskanju resnice o žrtvah in pobojih v preteklosti.

ZDA ostro proti ukinjanju sankcij proti Iraku

28. 04. 1998 09.36

Varnostni svet OZN je v ponedeljek začel razpravo o reviziji sankcij proti Iraku. Diplomatski viri pri Varnostnem svetu menijo, da bodo zaradi odločnega ameriškega stališča sankcije ostale, take kot so, kljub predlogom nekaterih članic, da bi jih vsaj omilili. Rusija in Francija si prizadevata delno omejiti sankcije, ker naj bi Irak dokazal voljo za sodelovanje z mednarodnimi inšpektorji in ker ni dokazov o nadaljevanju jedrskega programa. Omenjeni državi sta predlagali, da bi ukinili embargo na trgovino z nafto, ki je zdaj dovoljena le, ko gre za nakup hrane in zdravil. Rusija in Francija poleg tega želita še pridobiti soglasje za ukinitev omejitev potovanj za člane iraških oblasti. Ameriški veleposlanik Bill Richardson je ostro nastopil proti kakršnimkoli omilitvam sankcij, ker Irak po mnenju ZDA še zdaleč ni izpolnil zahtev mednarodne skupnosti. Richardson je dejal, da Iraške oblasti še vedno ne dajejo vseh informacij o oborožitvenih programih, čeprav je bil dosežen določen napredek pri dostopu do predsedniških palač. Po trditvah diplomatskih virov bodo ZDA vztrajale pri svojem stališču in celo uporabile pravico veta. Razprava se bo nadaljevala popoldne, ko pričakujejo govor britanskega veleposlanika. Velika Britanija je glede Iraka doslej stala na strani ZDA.

Jelko Kacin je vedel za podpis operativno-tehničnega dokumenta

27. 03. 1998 17.04

O spornem obveščevalno-varnostnem sporazumu med Slovenijo in Izraelom je spregovoril tudi Jelko Kacin, v času njegovega podpisa obrambni minister in zdaj poslanec državnega zbora. Za sporazum je očitno vedel, saj je, kot je povedal na današnji novinarski konferenci Liberalne demokracije Slovenije (LDS), direktorju obveščevalno-varnostne službe ministrstva za obrambo Marjanu Miklavčiču odobril službeno pot v Izrael, kjer naj bi se sporazum podpisal. Kacin pa je zatrdil, da je bil ves čas govor o operativno-tehničnem aktu o sodelovanju med obveščevalnima službama, sporni "nesrečni naslov" akta oziroma omemba vlade v njem se je pojavil šele v usklajenem aktu, ki pa je bil tudi podpisan. Zgodba o sodelovanju obveščevalnih služb Slovenije in Izraela ima po Kacinovih besedah dolgo zgodovino in sega v čas, ko je obrambno ministrstvo vodil Janez Janša, torej predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), ki je danes na čelu gonje proti sporazumu. Janša je kot obrambni minister v začetku 90-ih let za potrebe slovenske vojske nabavil orožje na Daljnem vzhodu, ki ga brez podpore Izraela ne bi dobil. Ker je Izrael torej podprl slovenska prizadevanja za osamosvojitev, je Janša Kacina, takrat ministra za informiranje, pooblastil, da skuša pomagati pri poglabljanju stikov med Slovenijo in Izraelom ter opravi pogovore v Izraelu.

Odkrili zapis, ki je v možganih odgovoren za disleksijo

11. 03. 1998 08.23

Znanstveniki so prvič uspeli določiti "nevrološki zapis", odgovoren za motnjo v možganih pri tistih ljudeh, ki imajo težave z branjem. S pomočjo občutljive tehnike skeniranja možganov so pri 30 ljudeh z normalno sposobnostjo branja in 30 ljudeh, ki imajo disleksijo, dobili slike in sheme gibanja možganov. Disleksija je stanje, ki slabi sposobnost smiselnega povezovanja črk. "Sheme gibanja možganov nam omogočajo trdne dokaze o motnji v tistih delih možganov, ki uravnavajo branje," je povedala dr. Sally E. Shaywitz. Med preučevanjem so znanstveniki uporabljali metodo, s pomočjo katere dobijo računalniške slike možganov v procesu razmišljanja, ko oseba bere ali opravlja druge naloge. Pri dislektikih so s to metodo ugotovili manjšo aktivnost v tistem delu možganov, ki povezuje sposobnost pisanja in delu, ki je odgovoren za govor. Zato pa so znanstveniki opazili večjo aktivnost v delu možganov, ki se imenuje predel Broca in je povezan z govorom. Možno je, da skušajo možgani z aktivnostjo v enem delu nadoknaditi bolj oslabljene funkcije v nekaterih drugih delih.

Castro podrl rekord v govorjenju

26. 02. 1998 08.40

Kubanski voditelj 71-letni Fidel Castro je potolkel lasten rekord v govorjenju. Njegov govor poslancem je brez premora trajal polnih sedem ur. Castro se je v nagovoru dotaknil vsega, od papeževega obiska do kapitalizma in prostitucije. Pet minut pred koncem govora je zbranim dejal: "Ne glejte na uro, saj bom kmalu končal." Brat Raul mu je ob tem dejal: "Le nadaljuj, do sedmih ur ti manjka le še pet minut."

Hillary Clinton prispela v Švico

31. 01. 1998 11.52

Soproga ameriškega predsednika Hillary Clinton je danes prispela na obisk v Švico. Najprej bo obiskala otroški parlament v mestu Luzern, nato bo imela govor na zueriški univerzi in se srečala s švicarskim predsednikom Flaviom Cottijem.

Začetek kongresa LDS

24. 01. 1998 12.17

V Narodnem domu v Mariboru se je s pesmijo Zorana Predina in z izvolitvijo delovnega predsedstva začel 2. kongres Liberalne demokracije Slovenije (LDS), na katerem naj bi delegati in delegatke stranke slaba štiri leta po združitvi na Bledu prvič izvolili novo oziroma deloma potrdili dosedanje strankino vodstvo na čelu s predsednikom Janezom Drnovškom, odločali o spremembah in dopolnitvah strankinega statuta ter med kongresnimi dokumenti obravnavali predloge za sprejem več resolucij in nadgradili strankin program.

Novo pri založbi Microsoft Press: Developing for Microsoft Agent

03. 12. 1997 09.23

Pri založbi Microsoft Press je izšel komplet Developing for Microsoft Agent. V njem sta knjiga in programska oprema, ki bosta razvijalcem pomagala ustvariti pomočnike (Microsoft Agents), ki uporabnika poslušajo, se z njim pogovarjajo in mu pomagajo pri delu.

Srečanje predsednikov vlad članic Srednjeevropske pobude

27. 11. 1997 11.31

V Sarajevu bo jutri in v soboto potekalo srečanje predsednikov vlad članic Srednjeevropske pobude, ki se ga bo udeležil tudi premier Janez Drnovšek. Že danes pa se bodo v bosanski prestolnici sestali nacionalni koordinatorji SEP, med njimi Lea Stančič s slovenskega zunanjega ministrstva.

Evroatlantske integracije in regionalna varnost

03. 10. 1997 00.00

V bolgarski prestolnici Sofiji se je davi začelo enodnevno srečanje obrambnih ministrov držav članic Partnerstva za mir iz Jugovzhodne Evrope ter njihovih kolegov iz nekaterih držav članic zveze NATO. Srečanja se udeležuje tudi slovenski obrambni minister Tit Turnšek. Na jutranji plenarni seji sta udeležence pozdravila bolgarski predsednik Petar Stojanov ter obrambni minister Georgi Ananijev, uvodni govor pa je imel pomočnik generalnega sekretarja zveze NATO za politične zadeve Klaus Peter Klaiber.