Govor

Novi publikaciji pri založbi ZRC
05. 01. 2001 00.00
Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU je pri založbi ZRC izdal monografijo Samodejno tvorjenje govora iz besedil avtorice Jerneje Gros. Delo je predelana doktorska disertacija, ki so jo uvrstili v zbirko Linguistica et Philologica. Etimolog, leksikolog in frazeolog Janez Keber je na tiskovni konferenci predstavil še šesto številko glasila omenjenega inštituta Jezikoslovni zapiski 6.

Obeležili sežig protestantskih knjig
20. 12. 2000 00.00
Mestna občina Ljubljana in Slovensko protestantsko društvo Primož Trubar sta danes pred ljubljansko mestno hišo pripravila obeležitev 400. obletnice požiga protestantskih knjig, ki se je na tem mestu zgodil 23. decembra leta 1600. Dogodek je potekal pod geslom Vrnimo ljudem knjige, saj so organizatorji za to priložnost zbrali več kot 1700 knjig, ki so jih razdelili udeležencem. Ob tej priložnosti so otvorili tudi bronasto spominsko ploščo, ki bo spominjala na dogodek izpred štirih stoletij.

Gore priznal poraz
14. 12. 2000 00.00
Podpredsednik ZDA Al Gore je v Washingtonu priznal poraz in čestital republikanskemu kandidatu Georgu Bushu mlajšemu za zmago. Gorov štiriminutni govor je bil posvečen pozivom k enotnosti vseh državljanov, ki naj Busha sprejmejo kot novega predsednika brez dvoma o njegovi legitimnosti. Gore je uvodoma dejal, da je pred govorom poklical Busha in mu čestital za položaj 43. predsednika ZDA ter mu hkrati obljubil, da tokrat čestitke ne bo vzel nazaj, kot je to storil v zmedenem jutru 8. novembra po volitvah, ko se je izkazalo, da Bush na Floridi ni zmagal s takšno razliko, kot so to napovedovale televizijske postaje.

Bo Al Gore priznal poraz?
13. 12. 2000 00.00
Kandidat demokratov za ameriškega predsednika Al Gore je po razsodbi ameriškega zveznega vrhovnega sodišča o neustavnosti ročnega štetja glasovnic očitno opustil upanje, da bo postal novi ameriški predsednik. Kot je poročala televizijska hiša CNN, je svoje privržence v zvezni državi Florida danes pozval, naj opustijo prizadevanja za ročno štetje spornih glasovnic, danes zvečer po lokalnem času (predvidoma med 2. in 3. uro zjutraj po srednjeevropskem času) pa naj bi glede sodbe vrhovnega sodišča dal izjavo za javnost, v kateri bo po pričakovanjih priznal poraz, tako da bo novi, 43. ameriški predsednik postal guverner Teksasa George Bush.

Nadaljevanje pravnega dvoboja
28. 11. 2000 00.00
Boj za izbiro naslednjega predsednika ZDA med Demokratsko in Republikansko stranko se je včeraj na floridskih sodiščih nadaljeval brez kakšnih posebnih dobrih ali slabih novic za eno ali drugo stran.

Z boleznijo nad bolezen
07. 11. 2000 00.00
V borbi zoper nekatere bolezni so zdravniki dobili nove zaveznike - viruse, ki povzročajo težke bolezni. Kot so poročali na BBC, je Robert Swan živi dokaz na novo odkrite možnosti borbe proti bolezni z boleznijo. Ko je bilo Swanu 25 let, je obolel za gliomom - možganskim tumorjem, ki ga ni moč operirati. Tumor mu je počasi onemogočil govor, paraliziral desno stran, na koncu pa bi ga nedvomno pokončal. Dobival je sicer standardna zdravila proti raku, a mu je tumor še vedno rasel. Ko mu ni preostalo nič drugega, je pristal na to, da bo postal prvi človek, ki bo preizkusil radikalno novi pristop zdravljenja možganskih tumorjev. Swanu so zdravniki naravnost v tumor vbrizgali živ virus vrste herpes simplex. Ta virus še posebno dobro uničuje celice, ki se hitro delijo. Zdravnico Moiro Brown, ki je vodila poseg, je najbolj skrbelo, ali bi virus lahko poleg celic tumorja, ki se hitro delijo, uničil tudi sosednje celice, ki se ne delijo več. Večina možganskih celic se namreč pri tej starosti pacienta ne deli več. "Nekaj potencialno slabega smo spremenili v nekaj potencialno dobrega," je poseg zadovoljno komentirala dr. Brownova. Kot kaže, je poseg uspel, tumor je sicer še prisoten, a se zdi, da se mu je spremenila konsistenca, prenehal pa je tudi rasti. Štiri leta kasneje se Swanu stanje vendarle izboljšuje.

Tuje agencije o ustanovnem zasedanju državnega zbora
27. 10. 2000 00.00
Tuje tiskovne agencije so danes poročale, da se je državni zbor po parlamentarnih volitvah 15. oktobra danes sestal na ustanovnem zasedanju. Na volitvah so večino glasov volivcev prejeli politični zavezniki nekdanjega dolgoletnega predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška. 90-člansko zakonodajno telo ni izvolilo novega predsednika DZ, ker čaka na izid Drnovškovih pogovorov o novi vladajoči koaliciji. DZ bo dotlej vodil najstarejši poslanec Jože Bernik, je poročala ameriška tiskovna agencija AP.

Posvet slovenskih znanstvenikov iz diaspore
28. 09. 2000 00.00
V organizaciji Svetovnega slovenskega kongresa se je pričela prva konferenca slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev z vsega sveta z naslovom Poti znanosti k edinosti Slovenije. Namen dvodnevne konference, na kateri sodeluje okrog sto uglednih slovenskih znanstvenikov iz diaspore in domovine, je povezati slovensko znanje ter videti, kje je Slovenija v sedanji "revoluciji znanja".

Na Bledu smetana slovenskih znanstvenikov iz diaspore
28. 09. 2000 00.00
V organizaciji Svetovnega slovenskega kongresa (SSK) se je danes pričela prva konferenca slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev z vsega sveta z naslovom Poti znanosti k edinosti Slovenije. Namen dvodnevne konference, na kateri sodeluje okrog sto uglednih slovenskih znanstvenikov iz diaspore in domovine, je povezati slovensko znanje ter videti, kje je Slovenija v sedanji "revoluciji znanja". Boris Pleskovič s Svetovne banke in Jože Krašovec s Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) in ljubljanske teološke fakultete bosta v uvodnih predavanjih govorila o revoluciji znanja, tranziciji in civilni družbi oziroma o načelnih in izkustvenih razlogih za etiko v znanosti. Na prvem tovrstnem srečanju "smetane" slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev bodo razpravljali o več vprašanjih, zbranih v štirih tematskih sklopih. Danes bo na vrsti pregled slovenskega znanstvenega potenciala v svetu in vključevanje znanstvenikov in visokošolskih učiteljev iz diaspore v raziskovalno in akademsko pedagoško delo v domovini. Ta dan se bo zaključil z okroglo mizo na temo primerjave študija na univerzah v Sloveniji in tujini. Drugi dan konference bodo razpravljali o prioritetnih smereh razvoja slovenske znanosti in raziskav v luči globalizacije kot tretjim tematskim sklopom. Na njem bo med drugimi sodeloval Joseph Straus z Inštituta Max Planck za tuje in mednarodno patentno, avtorsko in kompeticijsko pravo iz Münchna. Sledil bo sklop z naslovom Organizacija znanstveno-raziskovalnega dela za tretje tisočletje: povezave univerz in raziskovalnih institutov z industrijo, v okviru katerega bo govor o tehnološkem razvoju in posledicah za slovensko tehnološko politiko v prihodnosti, pomenu raziskovalnih inštitutov za razvoj slovenske industrije, vlogi specializiranja v mednarodnem sodelovanju in podobno. Konferenca se bo končala z okroglo mizo, ki bo namenjena vključitvi rojakov v slovenski akademski prostor.

Odzivi mednarodne skupnosti na volitve v ZRJ
26. 09. 2000 00.00
Ameriška administracija se je doslej vzdržala daljših komentarjev na povolilno dogajanje v ZR Jugoslaviji, medtem pa sta oba domova ameriškega kongresa potrdila predlog zakona o finančni pomoči opozicijskim skupinam oziroma pomoč pri razvoju demokracije v Srbiji in Črni Gori, ki v letu 2000 znaša okrog 50 milijonov ameriških dolarjev.

Politika kršila predvolilni molk v ZRJ
22. 09. 2000 00.00
Prvi dan, ko je v ZR Jugoslaviji začel veljati predvolilni molk, je provladna Politika objavila komentar države agencije Tanjug o srbski opoziciji. Volilni molk je začel veljati ob polnoči in bo trajal do nedelje do 20. ure, ko naj bi zaprli vsa volišča. Tanjug v komentarju z naslovom Vse je jasno trdi, da opozicijske stranke "sploh niso imele predvolilne kampanje, ampak so priredile kampanjo proti volitvam, ker se zavedajo, da ne morejo zmagati, saj jih podpirajo samo štirje odstotki glasovalcev. Očitno gre za scenarij manipulacije z domačo in svetovno javnostjo, katere namen je vsiliti oceno o dozdevni volilno volji ljudstva še prej, preden so volitve končane. Tako so srbske opozicijske stranke naučili njihovi mentorji iz zveze NATO, ki so tudi financirali to protivolilno kampanjo. Dokaz tega scenarija prevare strank zveze NATO je tudi papagajsko ponavljanje trditve, da so volitve praktično že končane in da je zmagovalec njihov kandidat, kot da ni pomembno, kako bo ljudstvo glasovalo, ampak je najbolj važno, kaj pove Washington", piše Tanjug, objavlja pa danes Politika.

Slovenija resen partner ZDA in OZN
16. 09. 2000 00.00
Slovenski zunanji minister Lojze Peterle je dan pred nastopom v generalni skupščini OZN dejal, da se je Slovenija v zadnjih šestih letih uveljavila kot dobrodošel partner ZDA in tudi drugih držav članic OZN. "Če rečem skromno, ugled Slovenije v svetu ni majhen," je dejal Peterle po povratku iz Washingtona, kjer se je včeraj srečal z republikanskim senatorjem iz Ohia Georgom Voinovichem in demokratskim kongresnikom Jamesom Oberstarjem iz Minnesote, kakor tudi s predsednikom ameriškega odbora za NATO Brucom Jacksonom. Peterle bo imel danes govor pred 55. Generalno skupščino ZN, v katerem bo med drugim izpostavil odločitev slovenske vlade, da poveča prispevke za mirovne operacije.

Prvi dan Vrha tisočletja
07. 09. 2000 00.00

Kučan poudaril pomen znanja
07. 09. 2000 00.00
Okrogle mize o izzivih 21. stoletja, ki ji je predsedoval predsednik singapurske vlade Goh Chok Toh, se je za zaprtimi vrati udeležila prva skupina 40 voditeljev držav, med njimi tudi slovenski predsednik Milan Kučan. Sodelujoči so svoja stališča izražali brez vnaprej pripravljenih govorov, pri čemer je Kučan po lastnih besedah poudaril pomen znanja v sedanjih procesih globalizacije.

Castro prihaja v ZDA
02. 09. 2000 00.00
Ameriško zunanje ministrstvo je potrdilo, da bo kubanskemu predsedniku Fidelu Castru podelilo vizo, s katero se bo lahko udeležil vrhunskega srečanja tisočletja, ki bo naslednji konec tedna potekalo na sedežu Združenih narodov v New Yorku. Na podlagi sporazuma z ZN morajo namreč ZDA podeliti vizo vsakomur, ki želi sodelovati na prireditvah ZN, razen če ogroža nacionalno varnost.

Srečanje verskih voditeljev
30. 08. 2000 00.00
Vrhunsko srečanje Združenih narodov med verskimi in duhovnimi voditelji, ki se ga udeležuje več kot tisoč predstavnikov 70 veroizpovedi, se je v torek nadaljevalo s plenarnim delom, na katerem so med drugimi spregovorili generalni sekretar ZN Kofi Annan, idejni oče srečanja lastnik družbe CNN Ted Turner, predstavnik budističnega duhovnega vodje iz Tibeta dalajlame Drikung Chetsang Rinpoche, vatikanski kardinal Francis Arinze ter generalni sekretar Svetovne lige muslimanov Abdulah al Obaid. Zanimiv je bil govor Teda Turnerja, ki naj bi nekoč izjavil, da je krščanstvo za slabiče. Turner je dejal, da ni mogel sprejeti nauka, da gredo v nebesa le kristjani, kjer je potemtakem po njegovem mnenju velik dolgčas. Turner zdaj verjame, da se bog na različne načine izraža vsem ljudem in si želi, da bi živeli v miru, ne pa, da "se čimprej pošiljamo v onostranstvo". Vrhunec dneva pa je bil nastop predstavnika dalajlame, ki je prenesel besede duhovnega voditelja. Dalajlama je zavrnil udeležbo na verskem vrhu, potem ko so ga prireditelji povabili le na drugi del, ki bo potekal v hotelu Waldorf Astoria, medtem ko je Kitajska preprečila njegov nastop v Generalni skupščini. Rinpoche je v govoru med drugim dejal, da na svetu ne more biti miru, dokler bo vladala revščina, socialna krivičnost, zatiranje, propadanje okolja ter dokler bodo veliki in mogočni še naprej teptali majhne in šibke. Da morajo različne vere razviti medsebojno razumevanje in spoštovanje. Ob njegovem govoru je več kot 1000 verskih voditeljev zapustilo dvorano, preostali pa so navdušeno ploskali. Kitajska je na vrh poslala svojo versko delegacijo in njen voditelj Fu Tieshen se je v govoru obregnil ob poskuse vmešavanja v suverenost držav v imenu zaščite verskih pravic, čeprav dalajlame ni izrecno omenjal. Papež Janez Pavel II je skupini poslal sporočilo, ki ga je prebral kardinal Francis Arinze, v katerem je dejal, da so problemi s katerimi se sooča človeštvo tako kompleksni in veliki, da jih posameznik ali posamezni narod ne more reševati ločeno od drugih, prav tako tudi boj za mir ne more biti le delo diplomatov in politikov.

Začudenje nad Haiderjevim obiskom
22. 08. 2000 00.00
Svetovni slovenski kongres (SSK) je danes izrazil začudenje nad nepričakovanim obiskom koroškega deželnega glavarja Jörga Haiderja v Sloveniji.

Transcendentalnost smiselnosti v Celju
18. 08. 2000 00.00
Plesno gledališče Celje bo v nedeljo ob 20. uri na Starem gradu predstavilo svoj zadnji projekt v okviru prireditve Poletje v Celju - knežjem mestu, plesno premiero avtorja Jureta Lukaščika Transcendentalnost smiselnosti. Lukaščik se je zaradi številnih pomislekov glede financiranja letošnjega celjskega festivala odločil za politični govor, v katerem bo poudaril, da je letos za uresničitev svojih dvanajstih projektov, med katerimi so tudi štiri premiere, od Mestne občine Celje ter celjskega zavoda za kulturne prireditve pridobil borih 100.000 tolarjev. Pri kritju stroškov, ki jih Lukaščik ocenjuje na 22,9 milijona tolarjev, so mu na pomoč priskočili ministrstvo za kulturo, ministrstvo za šolstvo in šport, Urad Republike Slovenije za mladino, Sklad ljubiteljskih kulturnih dejavnosti Slovenije ter Open Society Institute Slovenia, ki so skupno prispevali tri milijone tolarjev.

Al Gore sprejel nominacijo stranke
18. 08. 2000 00.00
Ob sinočnjem zaključku 43. nacionalne konvencije Demokratske stranke v Los Angelesu je imel podpredsednik ZDA Albert Gore, po mnenju večine političnih komentatorjev, najboljši govor v svojem življenju in sprejel nominacijo stranke za naslednjega predsednika ZDA in obljubil trd boj za ameriške družine. Govor je bil zanj izrednega pomena, saj je bilo prav od tega nastopa odvisno, ali se bo uspel prebiti iz sence predsednika Billa Clintona kot sam svoj mož, prepričati demokratsko bazo, da si zasluži nominacijo, in osvojiti neodvisne volivce, ki bodo tudi letos odločali, kdo bo naslednji stanovalec v Beli hiši.

Bill Clinton predal "štafeto" Alu Goru
16. 08. 2000 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je v mestecu Monroe v zvezni državi Michigan, ki naj bi simboliziralo osem let gospodarskega razcveta pod njegovo administracijo, podpredsedniku Alu Goru predal "štafetno palico" prvega moža Demokratske stranke. Oba sta vnovič poudarila pomen kontinuitete demokratske administracije za ameriško blaginjo, ki naj bi bila v hudi nevarnosti zaradi napovedi republikanskega predsedniškega kandidata Georga Busha mlajšega o porabi proračunskih presežkov za davčne olajšave.

Začetek nacionalne konvencije demokratov
15. 08. 2000 00.00
V Los Angelesu se je sinoči začela 43. nacionalna konvencija ameriške demokratske stranke, na kateri naj bi 5000 delegatov za predsedniškega kandidata stranke na ameriških volitvah uradno potrdilo Ala Gora. Vrhunec prvega dne konvencije je bil poslovilni govor dosedanjega ameriškega predsednika Billa Clintona, ki je poudaril zasluge podpredsednika Gora, njun osemletni mandat v Beli hiši pa ocenil kot pozitivnega. Clinton je pred navdušeno množico v dvorani Staples centra Gora označil kot človeka, ki je najbolj primeren, da kot njegov naslednik zagotovi blaginjo, napredek in mir. Pred Clintonom je na konvenciji nastopila tudi prva dama ZDA Hillary Clinton, ki je prišla na oder ob spremljavi melodije Franka Sinatre "New York, New York", kar je v skladu z njeno kandidaturo za zvezno senatorko iz države New York. Tudi Hillary je navzoče in volivce pozvala, naj volijo za Gora, ki bo svoj vrhunec konvencije doživel v četrtek, ko bo po uradni razglasitvi za kandidata opravil govor z upanjem, da mu bo uspelo ujeti republikanskega kandidata Georga Busha, ki še vedno vodi v javnomnenjskih raziskavah. V sredo naj bi imel svoj nastopni govor tudi podpredsedniški kandidat demokratov, senator iz Connecticuta Joseph Lieberman.

Znana republikanska kandidata
03. 08. 2000 14.52
Ameriška republikanska stranka se bo z Georgem W. Bushom in Richardom Cheneyem na volitvah 7. novembra borila za vstop v Belo hišo. Na tridnevni republikanski konvenciji v Philadephiji v zvezni državi Pensilvanija so delegati po pričakovanju sinoči potrdili teksaškega guvernerja Busha za predsedniškega kandidata stranke, nekdanjega obrambnega ministra Cheneya pa za podpredsedniškega. Bush bo imel svoj nastopni govor nocoj po krajevnem času, že na včerajšnjem glasovanju pa je za svojo nominacijo prejel 1042 glasov, kar je več od potrebnih 1034.

Veliko zanimanje za slavje kraljice
22. 07. 2000 14.30
Slavnostno parado ob 100. rojstnem dnevu britanske kraljice matere Elizabete, ki je potekala v sredo, je po televizijskem programu ITN povprečno gledalo 6,1 milijona gledalcev. Zaključek parade - zahvalni govor kraljice matere - pa si je ogledalo kar 7,3 milijona gledalcev, kar priča o njeni veliki priljubljenosti v Veliki Britaniji. Veliko Britancev je kraljico mati prvič slišalo govoriti, saj je nekdanja kraljica na vseh svojih javnih dolžnostih in nastopih le redko spregovorila za elektronske medije. Kraljica mati bo praznovala stoti rojstni dan 4. avgusta, slavje ob visoki obletnici pa je v Britaniji že v velikem zamahu.

Predsednik vlade v Novem mestu in Krškem
08. 07. 2000 11.07
Predsednik vlade Andrej Bajuk, ki bo danes z gospodarskim ministrom Jožetom Zagožnom na delovnem obisku v Novem mestu in Krškem, bo med drugim obisk namenil pogovorom s posavskimi gospodarstveniki. Govorili bodo predvsem o posledicah suše v kmetijstvu, o hidroelektrarnah na spodnji Savi, o problematiki rudnika Senovo v zapiranju in o izgradnji avtoceste Ljubljana - Zagreb.

Minister Peterle danes v Atenah
05. 07. 2000 12.31
Slovenski zunanji minister Lojze Peterle se danes mudi v Atenah, kjer kot predsedujoči organizaciji State Legislative Leaders Foundation (SLLF) sodeluje na srečanju omenjene organizacije. SLLF je mednarodna organizacija, ki v Evropi in Ameriki povezuje člane parlamentov v posameznih državah in druge politike iz vrst tako pozicijskih kot opozicijskih strank različnih usmeritev in se predvsem zavzema za povezavo politike z akademskimi in gospodarskimi krogi.

Chirac posvaril pred ''ohromitvijo'' unije
04. 07. 2000 17.07
Francoski predsednik Jacques Chirac je danes v svojem govoru v Evropskem parlamentu v Strasbourgu posvaril, da bi neuspeh reforme EU prinesel ohromitev EU. ''Če ne bomo rešili vprašanj, kot sta sestava komisije in razdelitev glasov v ministrskem svetu, bo unija v kratkem času obsojena na ohromelost,'' je poudaril francoski predsednik in pred evropskimi poslanci, ki jim je predstavil prednostne naloge francoskega predsedovanja uniji, napovedal, da bi morali reformo unije uresničiti do decembra letos.

Danes 9. obletnica samostojne države Slovenije
25. 06. 2000 14.22
Na današnji dan pred devetimi leti je takratna slovenska skupščina uzakonila Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije ter Deklaracijo o neodvisnosti. Dan kasneje je bila suverena slovenska država slovesno razglašena, s čimer so se končala prizadevanja za njeno samostojnost in začel boj za njeno osamosvojitev.

Clinton Rusiji ponudil sodelovanje
05. 06. 2000 18.24
Kljub ugodnemu delovnemu ozračju ameriškemu predsedniku Billu Clintonu in njegovemu ruskemu kolegu Vladimirju Putinu na prvem skupnem vrhunskem srečanju v Moskvi ni uspelo doseči prodora na področju pogovorov o protiraketni varnosti. Namesto tega sta predsednika podpisala skupno izjavo o strateški stabilnosti, ki predvideva poglobitev pogovorov za sprejem sporazuma o jedrskem razoroževanju START-III in zavezanost obeh držav k protiraketnemu sporazumu ABM, ki sta ga označila kot temeljni steber strateške stabilnosti. Predsednika sta se dogovorila tudi za nadaljnje pogovore o tem vprašanju.

Clinton za uspešno Ukrajino
04. 06. 2000 12.03
Ameriški predsednik Bill Clinton se bo na koncu evropske turneje, ki se je začela 30. maja na Portugalskem, ustavil v Ukrajini, kjer se bo 5. junija srečal s predsednikom Leonidom Kučmo in opravil govor ukrajinskemu ljudstvu.

Noč čisto na robu gozdov v CD
31. 05. 2000 13.39
Na odru dvorane Duše Počkaj bo drevi ob 21. uri slovenski krst doživelo besedilo Noč tik pred gozdovi Bernarda M. Koltesa v režiji Ivice Buljana, ki ga bo na sceni Slavena Tolja in ob glasbi Mitje Vrhovnika Smrekarja interpretiral igralec Robert Waltl. Predstava je nastala v koprodukciji Mini teatra in Cankarjevega doma. Druga premiera jutri, 1. junija, in ponovitev 2. junija, obakrat ob 21. uri, sodita v okvir mednarodnega festivala odrskih umetnosti Exodos 2000.