Govor

SPO potrdilo udeležbo na shodu skupine G-17

03. 08. 1999 17.25

Opozicijsko Srbsko gibanje obnove (SPO) je danes sporočilo, da se bo 19. avgusta udeležilo shoda skupine neodvisnih srbskih ekonomistov G-17 v Beogradu.

Radio Priština ponovno začel delovati

28. 07. 1999 20.51

Nekdanji državni radio Radio Priština je po enomesečni prekinitvi danes spet začel delovati. V uvodni oddaji so predvajali govor civilnega upravitelja Združenih narodov na Kosovu Bernarda Kouchnerja.

Nova predsednica evropskega parlamenta je Nicole Fontaine

20. 07. 1999 14.54

Na ustanovnem zasedanju Evropskega parlamenta so danes za novo predsednico izvolili francosko kandidatko krščanskih demokratov Nicole Fontaine. Fontainova je dobila 306 glasov od skupnih 626 ter tako premagala kandidata socialistov, nekdanjega portugalskega predsednika Maria Soaresa, ki je dobil le 200 glasov.

Oecalan tik pred obsodbo

28. 06. 1999 11.26

Voditelj Kurdske delavske stranke (PKK) Abdulah Oecalan bo imel na jutrišnjem zaključnem zagovoru na otoku Imrali, pred izrekom kazni zaradi izdaje in delovanja proti turški državi, še zadnjo možnost, da nagovori člane turškega sodišča. Jutri naj bi namreč sodišče izreklo kazen za kurdskega upornika, ki mu grozi smrtna kazen z obešanjem.

Ameriška veleposlanica predstavila podrobnosti Clintonovega obiska

17. 06. 1999 21.20

Ameriška veleposlanica v Sloveniji Nancy Elly-Raphaele je na današnji novinarski konferenci predstavila še nekaj podrobnosti o obisku ameriškega predsednika v Sloveniji. Poudarila je, da je ta obisk nedvomno velikega pomena za našo državo.

Milošević: ''Heroj te vojne je ljudstvo''

10. 06. 1999 22.21

''Napad je končan, mir je premagal nasilje. Dragi državljani, želim vam srečen mir!'' Tako je predsednik ZRJ Slobodan Milošević začel svoj govor pred kamerami državne televizije. Ta medij je kot povod za Miloševićev nagovor navedel, da je Varnostni svet ZN dobil obvestilo o prekinitvi vseh vojaških akcij proti ZR Jugoslaviji in da se je tako tudi uradno končal napad na ZRJ.

Začetek 78. Mednarodne konference o delu

02. 06. 1999 09.22

V Ženevi se je 1. junija začelo 78. zasedanje Mednarodne konference o delu, ki se je udeležujejo predstavniki 174 držav članic Mednarodne organizacije dela (ILO). Letošnje zasedanje konference bo trajalo do 17. junija, večino časa pa bo posvečeno razpravam o sprejetju nove mednarodne konvencije namenjene odpravi hudim oblikam izkoriščanja otrok, med drugim suženjstva in prostitucije. Konferenco je odprl novi generalni direktor ILO Juan Somavia, ki je položaj nastopil letos marca. Poleg delegatov se bodo konference udeležili še predsednica Švice Ruth Dreifuss, predsednik Slonokoščene obale Henri Konan Bedie in ameriški predsednik Bill Clinton, ki bo imel govor 16. junija.

Clintonov praznični govor posvečen kosovski krizi

01. 06. 1999 10.19

Ameriški predsednik Bill Clinton je večino sinočnjega slavnostnega govora ob državnem prazniku, Dnevu spomina (Memorial Day), posvečenem padlim ameriškim vojakom od vojne za samostojnost naprej, namenil kosovski krizi.

Lockhart potrdil obisk Slovenije

27. 05. 1999 21.22

Tiskovni predstavnik Bele hiše Joe Lockhart je na današnji novinarski konferenci potrdil, da bo ameriški predsednik Bill Clinton sredi junija odpotoval na daljšo turnejo po Evropi, kjer bo med drugim obiskal Švico, Francijo, Nemčijo in Slovenijo. Predsednik Clinton pa se je medtem odzval na odločitev mednarodnega sodišča za vojne zločine v Haagu in pozdravil vložitev obtožnice proti jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću.

Slovesnosti ob Dnevu upora proti okupatorju

27. 04. 1999 16.06

V Sloveniji je državni praznik, dan upora proti okupatorju, ki obeležuje protifašistični boj.

Slovenski premier na srečanju s članicami zveze NATO in sosedami ZRJ

25. 04. 1999 19.07

Slovenski premier Janez Drnovšek se je po današnjem srečanju s predstavniki sosed ZRJ in 19 članicami zveze NATO v Washingtonu, na katerem so razpravljali o možnih rešitvah za kosovsko krizo in med drugim sprejeli pakt stabilnosti za Balkan, ki ga je predlagala Nemčija, srečal s kanadskim premierom Jeanom Chretienom. Slednji je znova izrazil podporo slovenskim prizadevanjem za vključitev v zvezo NATO. Premier bo imel drevi še govor na plenarnem zasedanju Evroatlantskega partnerskega sveta, s katerim se bo tridnevni vrh zavezništva ob 50. obletnici organizacije tudi končal.

Žalni nagovor brata valižanske princese uvrščen v britanske učbenike

23. 04. 1999 08.24

Žalni nagovor, ki ga je na pogrebni slovesnosti ob smrti princese Diane septembra 1997 pripravil njen brat grof Spencer, bo odslej del učnega gradiva v britanskih šolah. Govor grofa Charlesa Spencerja so uvrstili v učbenik angleškega jezika ''Grammar in Context'', ki je namenjen učenju retorike. Izdajatelj učbenika Geoff Barton je dejal, da je v govoru še posebej zanimivo, kako je grof Spencer po eni strani za preminulo princeso vedno znova uporabljal ženski osebni zaimek v tretji osebi, po drugi strani pa je sestro občasno nagovoril s ''ti''. Preučevanje besedil pomembnih ljudi, o katerih učenci še sploh niso slišali, zna biti pogosto precej suhoparno, je dejal Barton in dodal, da je Spencerjev govor za učence še posebej zanimiv.

Peti občni zbor Slovenskega kmečkega gibanja

18. 04. 1999 21.13

Pod geslom ''Slovenski kmet mora obstati'' je danes v Levstikovem domu v Velikih Laščah potekal peti občni zbor Slovenskega kmečkega gibanja (SKG), ki so se ga udeležili številni predstavniki gibanja in pa nekateri iz vodstva Slovenskih krščanskih demokratov (SKD). Osrednji slavnostni govor je imel Ivan Oman, ki je spregovoril o stanovskem in političnem organiziranju kmetov. Predsednik SKG Janez Šušteršič je navzočim predstavil poročilo o lanskoletnem delovanju gibanja in o načrtih v prihodnje. Kot je za STA povedal Šušteršič, nameravajo v gibanju nadaljevati z delom v okviru možnosti trenutne politične situacije, kot stanovsko gibanje pa si bodo prizadevali za povezovanje z drugimi stanovskimi organizacijami, ki se ukvarjajo s težavami kmetov. Nekdanji minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Osterc je na občnem zboru podal svoja videnja in stališča upravnega odbora SKG do reforme kmetijske politike, ki je bila osrednja točka občnega zbora. Predstavil pa je tudi stališče do kmetijsko-gozdarske zbornice ter zakona o skladu kmetijskih zemljišč in gozdov. Kot je pojasnil Šušteršič, v SKG zagovarjajo regionalne kmetijsko gozdarske zbornice, za razliko od ljudske stranke, ki zagovarja centraliziranje in lastninjenje regionalnih zavodov.

Portugalski predsednik danes na uradnem obisku v Sloveniji

08. 04. 1999 11.13

Na povabilo predsednika Milana Kučana bo danes na prvi uradni obisk v Slovenijo prispel portugalski predsednik Jorge Sampaio.

Tožilci v Haagu spregovorili proti Aleksovskemu

22. 03. 1999 17.46

Tožilci mednarodnega sodišča za vojne zločine v Haagu so začeli danes z zaključnim govorom v sojenju proti bosanskemu Hrvatu Zlatku Aleksovskemu. Nekdanjemu poveljniku jetniškega taborišča v Mostarju (1993) očitajo hude kršitve Ženevske konvencije o človekovih pravicah in vojnega prava.

SVEZ jutri z nevladnimi organizacijami o vključevanju Slovenije v EU

15. 03. 1999 18.57

Služba vlade RS za evropske zadeve (SVEZ) bo jutri, 16. marca, pripravila uvodni sestanek za nevladne organizacije in reprezentativne sindikate, ki so se odzvali na njeno javno povabilo za sodelovanje pri vključevanju Slovenije v EU.

Predsednik Kučan bo podprl prizadevanja slovenskih policistov

05. 03. 1999 09.44

Predsednik republike Milan Kučan se je odzval na povabilo udeležencev kongresa Policijskega sindikata Slovenije in bo tako danes popoldne nagovoril zbor policistk in policistov. Predsednik Kučan bo v svojem nagovoru med drugim izrecno podprl zahteve policistov in policistk, da jih država zavaruje pred poskusi politizacije policije, spregovoril pa bo tudi o aferah Holmec in Vič ter izrazil podporo policistkam in policistom v njihovih prizadevanjih za dosledno uveljavljanje strokovnosti, poklicne etike, vladavine prava in človekovih pravic ter s tem prizadevanjem za varno in mirno Slovenijo, so danes sporočili iz predsednikovega urada.

Havel posvaril pred morebitno zamudo Češke ob vstopu v EU; Havel v Parizu

02. 03. 1999 16.33

Mesto Češke med državami, ki bodo v prvi skupini postale nove članice Evropske unije, je po mnenju češkega predsednika Vaclava Havla resno ogroženo.

Poljska in Češka ratificirali vstop v zvezo NATO

26. 02. 1999 19.26

Poljski in češki predsednik, Aleksander Kwasniewski in Vaclav Havel, sta danes zvečer podpisala dokument o vstopu Poljske in Češke v zvezo NATO.

Intel Corp postavil ključni mejnik v moderni tehnologiji

25. 02. 1999 08.13

Z Intel Corp. so sporočili, da so postavili ključni mejnik v moderni tehnologiji; razvili so namreč izjemno hiter mikroprocesor, ki osebnim računalnikom omogoča odzivanje na človeški glas in je sposoben še mnogih drugih naprednih opravil. Največji svetovni izdelovalec čipov za osebne računalnike naj bi množično proizvodnjo nadzmogljivih čipov Pentium III začel konec prihodnjega leta oziroma v prvi polovici leta 2001. Sprva bodo te čipe vgrajevali v poslovne računalnike, osebne računalnike s hitrimi mikroprocesorji pa bodo po mnenju strokovnjakov trgu ponudili konec leta 2001. Pentium III z zmogljivostjo enega gigahertza, ki ga je predstavil Intel, je dvakrat hitrejši od njegove komercialne različice, ki bo naprodaj konec tega tedna in bo zamenjala Pentium II. Večja hitrost bo najdražjemu Intelovemu čipu omogočila bolj realistične tridimenzionalne računalniške igre, boljše odzivanje na govor in druge posebne sposobnosti. Tudi druga računalniška podjetja so sicer že predstavila enogigaherčne mikroprocesorje, vendar pa je Intelov izdelek prvi čip, ki je tako hiter in hkrati namenjen široki uporabi v osebnih računalnikih.

Intel predstavil super hiter mikroprocesor

24. 02. 1999 09.35

Z Intel Corp. so sporočili, da so postavili ključni mejnik v moderni tehnologiji, razvili so namreč izjemno hiter nov mikroprocesor, ki osebnim računalnikom omogoča odzivanje na človeški glas in je sposoben še mnogih drugih naprednih opravil.

Sojenje Clintonu pred koncem, odstranitev s položaja ne pride v poštev

09. 02. 1999 09.36

Člani pravosodnega odbora predstavniškega doma ameriškega kongresa, ki v senatu nastopajo kot upravitelji impeachmenta, in zagovorniki predsednika Billa Clintona so imeli v ponedeljek na voljo po tri ure za zaključni govor v podporo svojim argumentom. Razpoloženje v senatu se ob koncu dneva ni spremenilo, tako da se s precejšnjo gotovostjo pričakuje, da bo Clinton po zaključnem glasovanju o impeachmentu, ostal v Beli hiši.

Tožilstvo in obramba bosta predstavila sklepni govor

08. 02. 1999 17.49

Na procesu proti ameriškemu predsedniku Billu Clintonu, ki poteka v senatu, bosta danes tožilstvo in obramba predstavila sklepni govor.

Iran proslavlja 20. obletnico islamske revolucije

02. 02. 1999 09.46

V Iranu se je včeraj začelo praznovanje 20. obletnice islamske revolucije. Z enajstdnevnimi praznovanji se v tej državi spominjajo vrnitve nekdanjega verskega voditelja Ruhole Homeminija iz petnajstletnega izgnanstva v Franciji in padca monarhije šaha Reze Pahlavija.

Arafat odpotoval v Davos na WEF

31. 01. 1999 10.32

Palestinski voditelj Jaser Arafat je danes iz Gaze odpotoval v švicarski Davos, kjer se bo udeležil Svetovnega gospodarskega foruma (WEF), je sporočil njegov tiskovni predstavnik Nabil Abu Rudeina.

Paula opazuje predsednika

25. 01. 1999 19.10

Paula Jones se je med včerajšnjim nagovorom predsednika Clintona prebivalcem, ki jih je prizadel tornado, pojavila med zbrano množici. Oblečena v rdečo majico in belo jakno je poslušala predsednikov govor, vendar pa se s predsednikom nista srečala.

Clinton podal svoj vsakoletni govor o položaju v ZDA

20. 01. 1999 09.24

Ameriški predsednik Bill Clinton je v senci impeachmenta podal svoj vsakoletni govor o položaju v ZDA in z njim pridobil nekaj političnih točk, ki bodo nasprotnikom otežile prizadevanja za njegovo odstavitev. Clinton je v začetku po pričakovanju poudaril trdno ameriško gospodarstvo in nadaljeval z uspehi svoje vlade, niti enkrat pa ni z besedico omenil impeachmenta. S predsednikovim govorom se je morebiti zgodilo tisto, česar so se njegovi republikanski nasprotniki najbolj bali. To je prikaz Billa Clintona kot uspešnega voditelja države, ki ga ne kaže odstaviti zaradi malenkosti, kot je afera z Monico Lewinsky. Bill Clinton je omenil prav vsako dobro stvar, ki se je zgodila v času njegovega predsednikovanja, politično modro pa ni pozabil pohvaliti kongresa za vsak izglasovan zakon, ki se je skladal z njegovo politiko. Omenil je trdno gospodarstvo ZDA in poudaril, da je položaj države trden. Clinton je poudaril, da si bodo ZDA še naprej prizadevale za odstranitev iraškega predsednika Sadama Huseina, ter napovedal nadaljevanje prizadevanj za ustavitev srbskega nasilja na Kosovu, ki je pred kratkim ponovno izbruhnilo v obliki pokola več kot 40 albanskih civilistov. Ameriški predsednik je na kratko omenil zavezanost vlade k nadaljnji širitvi zveze NATO in ameriškem sodelovanju pri evropski varnosti.

Mutec spregovoril po 32 letih

07. 01. 1999 08.27

Moški, ki je bil nem od rojstva, je po 32 letih spregovoril. Omenjeni Vietnamec se je prejšnji teden v bolečinah zadrl med kirurškim posegom na stopalu, je povedal zdravnik iz bolnišnice, kjer so opravili poseg. Truong Van Xajeva mati in sestra sta ob njegovem glasu planili v jok. Njegove govorne sposobnosti se iz dneva v dan izboljšujejo, tako da je Xa zdaj zmožen povedati že pet- do šestbesedne stavke. Zdravnik je povedal, da možganska slika ni pokazala nobenih nepravilnosti, domnevajo pa, da je živec, odgovoren za govor, ''prebudila'' bolečina.

Kubanci praznovali 40. obletnico revolucije

02. 01. 1999 11.17

Kubanski predsednik Fidel Castro je ob slovesnostnih ob 40. obletnici revolucije, ki mu je prinesla oblast, sinoči po krajevnem času spregovoril na balkonu mestne hiše v mestu Santiago de Cuba, in sicer na istem mestu, kjer je leta 1959 razglasil svojo zmago.

Tyson obiskal lokalni zapor za mladoletnike

26. 12. 1998 09.37

Nepredvidljivi ameriški boksar Mike Tyson, ki se v Phoenixu pripravlja za nadaljnje boje, je obiskal lokalni zapor za mladoletnike, v katerem je skupino 15 mladih prestopnikov pozval, naj prenehajo s kriminalnimi dejanji in si uredijo življenje. Tysonov ganljivi govor je trajal 20 minut, v njem pa je izrekel nekaj stavkov, ki bi lahko pomenili, da se je tudi ''železni Mike'', ki je zaradi posilstva dobra tri leta preživel v ječi, poboljšal. Nekdanji svetovni prvak se bo po premoru, ki je bil posledica kazni zaradi nešportnega vedenja v dvoboju z Evanderjem Holyfieldom (odgriznil mu je del ušesa), v ring vrnil 16. januarja, ko se bo pomeril s Francoisom Botho.