KITAJSKA

Kitajska namerava povečati izvoz v EU
01. 02. 1999 09.29
Kitajci nameravajo svoj izvoz, ki ga je prizadela azijska kriza, letos povečati v države Evropske unije, je poročal uradni tisk. V skupnem evropskem uvozu je Kitajska zastopana samo s 5,6 odstotki, kar po navedbah tedenske priloge Business Weekly dnevnika China Daily pomeni dobro možnost za povečanje izvoza, s katerim bi Kitajska lahko nadomestila posledice azijske gospodarske krize. EU je tretji Kitajski trgovinski partner, po Japonski in ZDA, in je lani prevzela 15 odstotkov kitajskega izvoza, kar je več kot 13,6 odstotka v letu 1997.

Kitajska spodbuja izvoz
29. 01. 1999 12.03
Kitajska napoveduje omejevanje pogojev za združena trgovska podjetja s tem, da jim bo dovolila odprtja prodajaln v več mestih za spodbujanje izvoza. Trenutna lahko trgovska podjetja delujejo le v Šangajski pokrajini Pudong in mestu Shenzhen, na jugu države. Iz ministrstva za zunanje zadeve sporočajo, da se bodo prilagodili oblikovanju združenih trgovskih podjetij.

Kitajska grozi Skopju s prekinitvijo diplomatskih odnosov
28. 01. 1999 17.04
Kitajska je danes Makedoniji zagrozila s prekinitvijo diplomatskih odnosov, če Skopje ne bo takoj preklicalo odločitve o vzpostavitvi diplomatskih odnosov s Tajvanom. Kitajska veleposlanica v Skopju Xu Hueje je ob tem izrazila upanje, da bo Makedonija napako popravila.

Indija poziva k neuporabi jedrskega orožja
27. 01. 1999 12.36
Na seminarju >>Azijska varnost<< je indijski obrambni minister George Fernandes pozval države z jedrskim orožjem, naj ga ne uporabijo kot prve. Indija, ki je v minulem letu izvedla več podzemeljskih jedrskih poskusov, je hkrati razglasila, da jedrskega orožja ne bo uporabila kot prva. Izmed preostalih držav z jedrskim orožjem, je Kitajska edina, ki je obljubila neuporabo le-tega kot prva.

Kitajska: Začetek procesa proti oporečniku Wang Ceju
27. 01. 1999 10.49
V Hangzhouju na vzhodu Kitajske se je danes začel sodni proces proti oporečniku Wang Ceju, ki se je po desetih letih izgnanstva v Španiji skrivaj vrnil v domovino.

Na Kitajskem bodo imeli banko genetskih podatkov
25. 01. 1999 08.53
Na Kitajskem bodo kmalu odprli DNK banko genetskih podatkov kriminalcev, poroča kitajska agencija Xinhua. V prvi fazi bodo evidentirali 2.500 obsojencev, za ta projekt pa so namenili 2,5 milijona juanov (okoli 290.000 dolarjev). Vlada namerava oblikovati tudi nacionalno mrežo gentskih podatkov, da bi na ta način lažje ulovili pobegle obsojence, je povedal vodja Inštituta za sodno medicino in tehnologijo v Šanghaju.

99-letnik najbolj zaželen samec
25. 01. 1999 08.43
99-letni vdovec Džang Kebiao je v lokalnem časopisu objavil srce trgajoči oglas, v katerem si je želel poiskati novo družico in - ponudbe so ga kar preplavile, poroča kitajska agencija CNS. Vdovec, ki jih po navedbah agencije kaže ''le 80'', si je zaželel ženske, ki bi z njim delila osamljenost in žalost po smrti svoje prve žene, ki je umrla pred dvema letoma. ''Vsaka ženska mi bo ustrezala, toda upam, da se zaveda reka: moški je pol ženske,'' je zapisal v oglasu. Med ženskami, ki so odgovorile na oglas, je bilo celo nekaj 20-letnih mladenk, neka 58-letnica pa se je že odpravila v Džangov rojstni kraj na vzhodu Kitajske, saj želi tudi osebno spoznati morebitnega ženina.

Kitajska zavrača kritike Albrightove
13. 01. 1999 12.47
Kitajska vlada je danes zavrnila kritike ameriške državne sekretarke Madeleine Albright, ki je sinoči izrazila zaskrbljenost zaradi zatiranja kitajskih oporečnikov.

Milijarda evrov zunanjetrgovinskega primanjkljaja za EU
12. 01. 1999 15.40
Evropska unija je imela po danes objavljenih podatkih Eurostata septembra lani milijardo evrov primanjkljaja v zunanji trgovini s svetom, medtem ko je enajsterica držav, ki je letos uvedla evro, v trgovini s svetom septembra beležila 5,2 milijarde evrov presežka.

Kitajska dobila skrivne ameriške podatke
07. 01. 1999 17.02
Kitajska naj bi dobila skrivne informacije o načinu izdelave ameriških jedrskih glav, glavni osumljenec za to pa je ameriški znanstvenik, ki je delal za ameriško ministrstvo za energijo. FBI še vedno preučuje incident, ki se je zgodil sredi osemdesetih let v Narodnem laboratoriju v Los Alamosu in je bil odkrit šele leta 1995. Aretirali niso še nikogar, glavni osumljenci pa naj bi bili že umaknjeni iz pomembnih znanstvenih položajev.

Kitajska črnogleda glede svoje gospodarske prihodnosti
06. 01. 1999 13.42
Kitajska je danes napovedala dokaj črnogledo lastno gospodarsko prihodnost v letošnjem letu in napovedala, da bo s proračunskimi intervencijami poskušala pospešiti domače gospodarstvo.

Kitajska uvedbo evra sprejela z mešanimi občutki
04. 01. 1999 08.14
Kitajske banke bodo danes začele poslovati z evri, vendar pa namerava Peking pazljivo spremljati trgovanje v novi valuti, preden jo bo popolnoma sprejel, trdijo kitajski bančniki ter uradni mediji. Kitajska ima ob uvedbi evra v enajstih državah Evropske unije mešane občutke. Sicer pozdravlja prihod alternative močnemu dolarju, obenem pa izraža bojazen spričo gospodarske nestabilnosti in povečane trgovine med evropskimi državami na račun ostalih, pravijo kitajski bankirji. ''Mislim, da Kitajci razumejo, da je evro boljši za Evropo kot za Kitajsko,'' je povedal nek tuj bančnik v Šanghaju. Skupna valuta bo zmanjšala stroške evropskih izvoznikov, tako pa bodo njihovi izdelki na območju evra konkurenčnejši.

Predsednik Jiang: Kitajsko čakajo zahtevne naloge v letu 1999
01. 01. 1999 14.31
Kitajski predsednik Jiang Zemin se je na današnjem državnem sprejemu zavzel za boj proti socialnim problemom in poskusom sovražnih sil doma in v tujini, ki bi lahko škodovali stabilnosti in gospodarskemu razvoju države.

Pet novih nestalnih članic VS ZN od začetka leta 1999
30. 12. 1998 12.42
Nizozemska in Kanada bosta 1. januarja prihodnje leto za 24 mesecev postali novi nestalni članici Varnostenega sveta ZN prav tako kot Malezija, Namibija in Argentina.

Pande bodo odslej vpisane v poseben seznam
30. 12. 1998 09.26
Agencija Nova Kitajska je poročala, da je Kitajska naredila nov korak pri varovanju pand, ki jim grozi izumrtje. Odslej bodo pande vpisovali v poseben seznam. Tako bodo za 37 pand iz naravnega rezervata Tangjuahe v provinci Sečuan kitajski znanstveniki odprli dosjeje. V njih bodo vpisani spol, genetska identiteta in sorodstveni odnosi med pandami iz rezervata. Panda je nacionalni simbol Kitajske, ki je njena edina dežela izvora. Na jugozahodu države živi še okoli tisoč teh živali, ki pa so zelo ogrožene.

Povečevanje prodaje diamantov na Kitajskem
30. 12. 1998 08.41
Prodaja diamantov na kitajskem tržišču naj bi do leta 2000 dosegla 20 milijard juanov, s čemer bi se Kitajska uvrstila na tretje mesto v svetu po prodaji diamantov, takoj za ZDA in Japonsko, napovedujejo kitajski in tuji analtitiki. S porastom življenjskega standarda na Kitajskem raste tudi prodaja diamantov. Lanskoletna prodaja na domačem tržišču je znašala 3,75 milijarde juanov, kar je 13,6 odstotka več kot leto prej. Izvoz brušenih diamantov pa je porasel na približno 100 milijonov dolarjev.

Neka 33-letna Kitajka rodila šestorčke
28. 12. 1998 08.50
Neka 33-letna Kitajka je v Shenyangu na severovzhodu Kitajske rodila šestorčke. Dva novorojenčka, ki sta tehtala 495 in 610 gramov in bila tudi najlažja med šestorico, sta sicer zaradi odpovedi pljuč umrla takoj po porodu, zdravstveno stanje ostalih štirih pa je stabilno, je poročala kitajska tiskovna agencija Xinhua. Mati je šestorčke rodila v 28. tednu nosečnosti. Možnosti za rojstvo šestorčkov po naravni poti so ena proti 400 milijard. Mama kitajskih šestorčkov se ni nikoli zdravila zaradi neplodnosti, oče pa ima brata dvojčka. Par ima sicer že 12-letno hčerko. Najtežji novorojenček je tehtal 1,7 kilograma.

Zaradi protidumpinga ima ruski izvoz za 1,84 milijarde dolarjev izgube
27. 12. 1998 09.43
Zaradi protidumpinških ukrepov, ki so jih države uvedle proti ruskim izvoznim izdelkom, po ocenah ruskega ministrstva za trgovino Rusija letno izgubi več kot 1,84 milijarde dolarjev. Po podatkih ministrstva je protidumpinške ukrepe proti Rusiji uvedlo 36 držav, tako da Rusija glede na stopnjo diskriminacije izvoza za Kitajsko zaseda drugo mesto na svetu. Med državami, ki najpogosteje sprejemajo omejitvene ukrepe za uvoz ruskega blaga so članice Evropske unije, Združene države Amerike, Mehika, Brazilija, Turčija, Južna Koreja in Poljska. Protidumpinški ukrepi navadno veljajo za kovinske in kemične izdelke, časopisni papir, itd. Kot pojasnjuje ministrstvo, naj bi bilo eden od razlogov za takšne omejitve dejstvo, da Rusija podobno kot Kitajska še ni polnopravna članica Svetovne trgovinske organizacije.

Kitajska bo shranila spermo ogroženega tigra
25. 12. 1998 09.52
V prizadevanjih za ohranitev ogroženih južnokitajskih tigrov je Kitajska shranila spermo te živalske vrste. V banki sperme so kitajske oblasti doslej shranile seme 30 tigrov. V kitajskih živalskih vrtovih in naravnih rezervatih živi le še 53 južnokitajskih tigrov, od teh pa je le devet samic v plodnem obdobju. Kitajska je v provinci Fujian oktobra ustanovila naravni rezervat, kamor je iz živalskih vrtov preselila pet južnokitajskih tigrov.

Kitajska dovolila prelet Bransonovemu balonu
22. 12. 1998 16.59
Kitajska je danes dovolila balonu britanskega miljarderja Richarda Bransona, da nadaljuje pot v njenem zračnem prostoru s pogojem, da ga bo zapustil ''čimprej'', so sporočili z britanskega zunanjega ministrstva.

Kitajska zavrača vse obsodbe
22. 12. 1998 15.12
Kitajska še vedno stoji za svojo odločitvijo, na podlagi katere je ta teden zaprla tri pro-demokratične aktiviste, ki naj bi vzpodbujali prevrat skupaj s tujimi sovražniki. V zvezi s tem je zavrnila tudi vse kritike, ki prihajajo iz zahodnih držav. Xu Wenli, obsojen na 13 let zapora, Wang Youcai, obsojen na 11 in Qin Yongmin, obsojen na 12 let zapora, so bili obtoženi zaradi spletkarjenja s prekomorskimi sovražnimi organizacijami in zaradi sprejemanja pomoči za akcije, ki naj bi spodkopavala državno moč.

ZDA odločene znižati rastoči blagovni primanjkljaj v menjavi z Kitajsko
20. 12. 1998 09.33
Konec tedna sta se ZDA in Kitajska sporazumeli zagotoviti več poslovnih priložnosti za sodelovanje ameriških podjetij pri različnih gradbenih projektih na Kitajskem. ZDA imajo namreč v blagovni menjavi s Kitajsko za 57 milijard dolarjev letnega primanjkljaja, kar je sicer nižje od primanjkljaja z Japonsko, ki dosega 62 milijard dolarjev. Predstavniki vlad obeh strani so se tudi dogovorili, da bodo v prihodnje skupaj z ameriškimi družbami pregledali ovire za nastop na kitajskem trgu za področje opreme elektrarn, farmacije, telekomunikacijskih storitev in maloprodaje.

Multimedialna razstava v galeriji Kapelica
19. 12. 1998 10.55
V galeriji <a href=http://www.kapelica.org/enter.html target=_blank>Kapelica</a> na Kersnikovi je na ogled multimedialna razstava <B>Med bližnjiki in sorodniki </B>avtorjev <B>Marka Kovačiča, Žige Koritnika </B>in <B>Mihe Krivica</B>. Ustvarjalci so se poleti l. 1997 udeležili strokovne ekskurzije na Kitajsko, ki jo je vodil letos preminuli profesor na Filozofski fakulteti Iztok Saksida, ki mu je razstava tudi posvečena. Kitajska akademija znanosti je slovenski odpravi omogočila ogled in fotografiranje krajev, ki so zahodnjakom večinoma nedostopni.

Dva vala letalskih napadov na Irak
17. 12. 1998 11.28
Z obsežnimi letalskimi napadi na Irak so Združene države Amerike in Velika Britanija odgovorile na najnovejše zaplete z Irakom glede mendnarodnega nadzora iraške razorožitve.

Različni odzivi tujega tiska na napad na Irak (17.12.)
17. 12. 1998 11.10
Tuje časopisje v četrtek različno komentira ameriške in britanske zračne napade na Irak. Britanski The Daily Telegraph se čudi, zakaj nista državi napadli Iraka že prej, britanski The Guardian se sprašuje, ali bodo napadi učinkoviti, francoski Le Figaro se boji terorističnega maščevanja, italijanska La Repubblica opozarja na povezavo napadov s postopkom za odstavitev ameriškega predsednika Billa Clintona, poljska Rzeczpospolita pa napad na Irak pozdravlja.

Odmevi na napad ZDA in VB na Irak
17. 12. 1998 09.27
Ruski predsednik Boris Jelcin je ostro obsodil letalske napade na Irak in zahteval takojšnjo ustavitev nasilja. V sporočilu za javnost, ki ga je danes objavil Kremelj, je Jelcin poudaril, da sta Washington in London z napadi ''grobo kršila'' Listino Združenin narodov ter načela mednarodnega prava. Letalske napade na Irak je obsodila tudi Kitajska, ki je prav tako zahtevala takojšnjo ustavitev vojaške akcije. Kitajski veleposlanik Qin Huasun pri Združenih narodih v New Yorku je izjavil, da ''ni opravičila za uporabo nasilja proti Iraku''.

ZDA zaskrbljene zaradi nespoštovanja človekovih pravic na Kitajskem
16. 12. 1998 12.55
Ameriški ambasador v Pekingu James Sasser je dejal, da lahko kitajsko obravnavanje človekovih pravic in njihove kršitve zrahljajo bodoče vezi z ZDA. Nove omejitve na področju svobode izražanja, nedavni pripori nasprotnikov so izvor zaskrbljenosti. Sasser ni navedel konkretnih primerov, po besedah skupine za človekove pravice pa je kitajska policija priprla najmanj 10 nasprotnikov v prizadevanjih kitajskih oblasti za začetek sojenja dvema voditeljema samo oklicane opozicijske stranke.

Kitajska gradi najdaljši most na reki Jangce
08. 12. 1998 08.56
Kitajska gradi največji most na svoji največji reki Jangce. Izgradnja mostu naj bi stala 2,6 milijarde jenov (314 milijonov dolarjev). Most naj bi postavili pri mestu Wuhu v vzhodni kitajski provinci Anhui, na njem pa bodo zgradili 6-kilometrski odsek avtomobilske ceste ter železniško progo, ki bo dolga deset kilometrov, poroča kitajska agencija Xinhua. Most naj bi odprli leta 2000. Tako bo cesta med Pekingom in Xiamenom, gospodarskim središčem na jugovzhodni obali krajša kar za 800 kilometrov. Kitajska vlada povečuje sredstva za izgradnjo infrastrukture, da bi tako tudi vnaprej zagotovila visoko gospodarsko rast v državi.

Kitajska o izidih volitev na Tajvanu
07. 12. 1998 13.23
Kitajska spričo nedeljske zmage nacionalistične stranke Kuomintang na volitvah na Tajvanu ne skriva olajšanja, saj meni, da so pristaši neodvisnosti na volitvah doživeli poraz.

Bonn zavrača kitajske očitke
04. 12. 1998 15.10
Bonn je danes zavrnil očitke kitajske vlade na račun srečanja med izgnanim kitajskim odpadnikom Weiem Jingshengem in zunanjim ministrom Joschko Fischerjem. Fiscer je po izrazu obžalovanja Pekinga dejal, da Nemčija nima nobene omejitve glede tega, s kom govoriti. Kitajska namreč vztraja pri tem, da je Wei zločinec, ki ogroža kitajsko varnost.