KITAJSKA

Vzpostavljen rdeči telefon med Kitajsko in Rusijo

05. 05. 1998 14.59

Med kitajskim predsednikom Jiangom Zeminom in njegovim ruskim kolegom Borisom Jelcinom so uradno vzpostavili vročo telefonsko povezavo. Tiskovni predstavnik pekinškega zunanjega ministrstva Zhu Bangzao je danes dejal, da gre za prvo neposredno telefonsko povezavo med kitajskim državnim poglavarjem in vodjo kakšne druge države. Minuli teden sta tudi ZDA in Kitajska dosegli dogovor o vzpostavitvi rdečega telefona, ki naj bi predvidoma začel poskusno delovati konec junija.

Kitajska napoveduje rast tujih vlaganj

04. 05. 1998 09.34

V prvem letošnjem četrtletju so se tuja vlaganja na Kitajskem kljub azijski finančni krizi povečala skoraj za 10 odstotkov, poroča časnik China Daily. Med januarjem in marcem so tuja vlaganja dosegla skupaj 8,6 milijarde dolarjev, kar je 9,7 odstotka več kot v istem obdobju lani. Razlog za tako ugodne rezultate so bili stabilnejši odnosi med Kitajsko in Tajvanom ter miren prehod Hong Konga pod kitajsko upravo.

Kitajska ZDA pozvala k ukinitvi sankcij

30. 04. 1998 10.12

Kitajska je Združene države pozvala, naj ukine vse sankcije, uvedene proti njej po krvavi zadušitvi demokratičnega gibanja leta 1989 v Pekingu. Sankcije so v nasprotju z razvojem odnosov, je danes po pogovorih ameriške državne sekretarke Madeleine Albright z državnim in partijskim voditeljem Jiang Zeminom v Pekingu povedal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Tang Guoqiang. Albrightova se je pred tem sestala s premierom Zhu Rongjijem, s katerim sta načela predvsem gospodarska vprašanja, kot je na primer kriza v Aziji.

Slovensko-kitajska gospodarska komisija o večjem sodelovanju med državama

21. 04. 1998 13.12

Četrto zasedanje slovensko-kitajske medvladne komisije za trgovinsko in gospodarsko sodelovanje, ki je dva dni potekalo v kitajski prestolnici, se je danes končalo s podpisom skupnega protokola. Na zasedanju so prevladovala konkretna gospodarska vprašanja, s katerimi se soočajo slovenska podjetja pri poslovanju s Kitajsko. Na kitajski gospodarski zbornici v Pekingu je potekala tudi poslovna konferenca, ki se je je udeležilo 16 predstavnikov slovenskih in 60 predstavnikov kitajskih podjetij.

Novice BSA

15. 04. 1998 09.43

<b><I>Bolgarija</b></I> Notranje ministrstvo je v sporočilu za javnost objavilo, da je bolgarska vlada odredila zaprtje petih obratov za izdelavo CD plošč. Ta ukrep, za katerega se je zavzemala tudi BSA, je naperjen proti nezakoniti izdelavi CD plošč v obratih, ki nimajo ustrezne licence, kar je v Bolgariji razširjeno kljub novi zakonodaji za zaščito avtorskih pravic. Še vedno pa ni potrjeno, da je vseh pet obratov prenehalo delovati. Nedavna odkritja piratskih CD-ROMov in preiskave kažejo, da utegneta še vedno delovati vsaj dva od omenjenih obratov.

Kitajska zabeležila padec v proizvodnji motornih vozil

06. 04. 1998 09.20

Kitajska je v januarju proizvedla več kot sto tisoč motornih vozil, kar je za dobrih 20 odstotkov manj kot v istem mesecu lani. Po podatkih državnega statističnega zavoda se je proizvodnja motornih koles s 434.000 zmanjšala kar za 30 odstotkov, medtem ko je proizvodnja koles (1.56 milijona) padla za 20 odstotkov.

Priprave na oblikovanje mednarodnega sodišča za genocid

04. 04. 1998 12.38

Predstavniki več kot stotih držav so se včeraj v New Yorku udeležili zadnjega pripravljalnega sestanka za oblikovanje mednarodnega sodišča za genocid, zločine proti človeštvu in vojne zločine.

Kitajska zavrača ameriške kritike

26. 03. 1998 17.34

Kitajska je danes zavrnila kritike, ki jih je v Ženevi na račun nespoštovanja človekovih pravic na Kitajskem izrekel ameriški veleposlanik pri ZN Bill Richardson.

Resolucija o ZRJ začetek prihodnjega tedna

19. 03. 1998 09.44

Med članicami Varnostnega sveta Združenih narodov potekajo intenzivni pogovori o sprejemu resolucije, s katero bi kaznovali ZR Jugoslavijo za nasilje nad civilnim prebivalstvom na Kosovu. Osnutek resolucije je pripravila Velika Britanija, kot trdijo diplomatski viri, pa bo z njo uveden le embargo na trgovino z orožjem za ZR Jugoslavijo. Zaradi široke diplomatske akcije, ki v teh dneh poteka na ozemlju ZRJ, bodo članice VS nekaj dni počakale na razvoj dogodkov. Sprejem resolucije je zato predviden v začetku ali sredi prihodnjega tedna. Diplomatski viri v VS pravijo, da se bo odgovor VS na nasilje oblasti ZRJ omejil le na embargo za orožje, ker predvsem Kitajska nasprotuje ostrejšim ukrepom. VS je v sredo razpravljal tudi o položaju mesta Brčko v Bosni in Hercegovini. O tej zadevi bo predvidoma v četrtek podana predsedniška izjava.

Kitajske nomade bodo za stalno naselili

19. 03. 1998 08.58

Na Kitajskem naj bi se do konca tisočletja za stalno naselili vsi nomadi. Namestnik ministra za kmetijstvo, Qi Jingfa, je povedal, da je to zanje najboljša možnost, da "začnejo bolje živeti in postanejo premožni". Kitajska vlada je začela naseljevati nomade pred 12 leti. Doslej jim je uspelo za stalno naseliti 97 odstotkov nomadov na severu Notranje Mongolije in 75,6 odstotka v severozahodni provinci Gansu. "Naša izkušnja kaže, da stalna naselitev nomadov pomaga pri razvoju vzreje domačih živali in služi izboljšanju kulturnega in tehnološkega razvoja te regije".

Embargo na izvoz orožja v ZRJ

18. 03. 1998 09.32

Kontaktna skupina se je dogovorila o uvedbi embarga na izvoz orožja v Zvezno republiko Jugoslavijo, so v torek zvečer povedali diplomati v New Yorku. S tem ukrepom naj bi jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića prisilili k političnemu dialogu z Albanci na Kosovu, navajajo isti viri, ki pravijo, da bodo s predlogom že danes seznanili Varnostni svet ZN, ta pa naj bi o njem glasoval še ta teden. Članice kontaktne skupine - Velika Britanija, ZDA, Francija, Nemčija, Rusija in Italija - so dogovor dosegle po dolgih pogajanjih, še vedno pa ni znano, kako se bo nanj odzvala Kitajska, ki je stalna članica Varnostnega sveta.

Jiang Zemin ponovno izbran za predsednika države

16. 03. 1998 16.25

Generalni sekretar kitajske Komunistične partije Jiang Zemin je po izvolitvi v parlamentu danes nastopil drugi petletni predsedniški mandat. Vsekitajski nacionalni kongres je potrdil tudi tretjo pomembno dosedanjo funkcijo voditelja kitajskih komunistov, saj ga je ponovno izbral za vrhovnega poveljnika kitajskih oboroženih sil. Dosedanji premier Li Peng je bil po pričakovanjih za prihodnjih pet let izvoljen za predsednika stalnega odbora parlamenta, najvišjega zakonodajnega telesa v državi.

Li Peng je novi predsednik kitajskega parlamenta

16. 03. 1998 11.37

Kitajska narodna skupščina je danes dosedanjega premiera Li Penga izvolila za novega predsednika parlamenta. Za 69-letnega Li Penga je glasovalo 2616 članov skupščine, 200 jih je bilo proti, 126 pa se jih je vzdržalo. Kitajski predsednik in partijski voditelj Jiang Zemin pa bo še prihodnjih pet let na čelu državne vojaške komisije, je odločila skupščina. Podpredsednik komisije je na precejšnje presenečenje postal 55-letni Hu Jintao, sicer član politbiroja partije, ki si je tako še povečal možnosti, da leta 2002 Jianga nasledi na čelu komunistične partije, v kateri je zdaj pristojen za ideološka in organizacijska vprašanja.

ZDA ne bodo obsodile kršenja človekovih pravic na Kitajskem

15. 03. 1998 10.12

ZDA so se odločile, da ne bodo podprle vsakoletnega predloga resolucije Komisije OZN za človekove pravice v Ženevi, ki obsoja pomanjkanje spoštovanja človekovih pravic na Kitajskem. Resolucijo vsako leto, od krvavega zatretja protestov na Trgu nebeškega miru (Tiananmen) leta 1990, predložijo v sprejem 53-članski Komisiji za človekove pravice OZN v Ženevi, doslej pa še nikoli ni bila sprejeta. Clintonova administracija svoje dejanje utemeljuje s podatki, da naj bi Kitajska v zadnjem času dosegla napredek na tem področju in da naj bi bil Peking že kmalu pripravljen izpustiti več političnih zapornikov. Predsednik Clinton namerava v kratkem obiskati Peking in ameriška admnistracija ne želi vnaprej poslabšati ozračja pri pogovorih s kitajskimi oblastmi.

Odstopil kitajski zunanji minister

12. 03. 1998 10.07

Dolgoletni kitajski zunanji minister, 69-letni Qian Qichen, je odstopil. Qian je svojo odločitev sporočil na novinarski konferenci v Pekingu, rekoč, da je delo vodje diplomacije zelo težko, njegova starost pa mu ne dovoljuje več, da bi ga učinkovito opravljal. Ljudska skupščina naj bi naslednji teden izbrala novega zunanjega ministra. Na novinarski konferenci je Qian Qichen spregovoril tudi o nekaterih mednarodnih vprašanjih. Glede Kosova je dejal, da Kitajska v uvedbi embarga na izvoz orožja v ZR Jugoslaviji vidi možnost za preprečitev nadaljnjega prelivanja krvi, četudi ni nujno, da bo takšen ukrep rešil vse probleme. Sicer pa je Qian posvaril pred poskusi separatizma na Kosovu in ponovil, da je položaj v pokrajini notranja zadeva ZRJ. Hkrati je dejal, da bi bilo treba vsekakor spoštovati pravice vseh etničnih skupin v državi.

VS poziva k resnemu političnemu dialogu na Kosovu

12. 03. 1998 09.34

Varnostni svet Združenih narodov je strani, udeležene v kosovskem konfliktu, pozval k "skrajni zmernosti in k resnemu političnemu dialogu", je v sredo zvečer v imenu vseh 15 članic povedal predsedujoči sveta Abdouli Momodou Sallah (Gambija). VS je obenem poudaril "neodvisnost in ozemeljsko celovitost jugoslovanske republike po načelih ustanovne listine ZN". Kot so potrdili zahodni diplomati na sedežu ZN v New Yorku, je pri tej zahtevi vztrajala Kitajska. Z izjavo predsedujočega je VS sicer dosegel veliko zbližanje, vendar še vedno ni gotovo, ali bo Kitajska s svojo pravico veta blokirala sankcije proti ZR Jugoslaviji, o katerih se je v ponedeljek sporazumela kontaktna skupina. Diplomati VS so izrazili bojazen, da ne bo moč doseči potrebnega soglasja med petimi stalnimi članicami.

V državnih podjetjih namerava Kitajska izvesti reforme

12. 03. 1998 08.22

Socialno zavarovanje kitajskih državljanov, ki so ostali brez zaposlitve, poprej pa so bili zaposleni v državnih podjetjih, predstavlja za izvajanje kitajskih gospodarskih reform enega izmed glavnih problemov. Omenjene reforme, ki jih v kitajskih državnih podjetjih namerava izvesti predsednik vlade Zhu Rongji, bodo najprej potekale na področju zaposlovanja, lastniških razmerij, prestrukturiranja podjetij in tehnoloških posodobitev. Veliko pozornosti bodo v državnih podjetjih v prihodnje namenili tudi izobraževanju strokovnih kadrov, saj so v preteklih letih številni strokovnjaki odšli v podjetja, delujoča v posebnih gospodarskih območjih, posebnosti kitajskega gospodarstva.

Kitajska meni, da je kosovski problem notranja zadeva ZRJ

10. 03. 1998 16.28

Kitajska je ocenila, da je položaj na Kosovu notranja zadeve Zvezne republike Jugoslavije. Peking meni, da se Varnostni svet ZN za poseg v pokrajini ne bi smel odločiti brez soglasja Beograda. Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva je danes dejal, da je Kosovo stvar, s katerim se morajo ukvarjati organi ZRJ. Peking je zaradi položaja na Kosovu sicer zaskrbljen, vendar pa meni, da je treba spoštovati ozemeljsko celovitost in nedotakljivost ZRJ, je dejal isti vir.

Težke naloge za Kitajsko v naslednjih petih letih

10. 03. 1998 10.34

Kitajski premier Li Peng meni, da se bo Kitajska v prihodnjih petih letih soočala s težkimi nalogami na področju izvajanja gospodarskih in administrativnih reform. Li Peng je članom devete narodne ljudske skupščine dejal, da Peking čaka prestrukturiranje državnih podjetij, javne uprave in finančnih institucij. Do sprememb naj bi prišlo tudi v vladi, saj naj bi ta poslej namesto dosedanjih 40 štela le 11 ministrstev. Li bo kmalu postal predsednik skupščine, na čelu vlade pa ga bo nasledil njegov dosedanji namestnik Zhu Rongji.

Do konca tisočletja še deset kitajskih satelitov

10. 03. 1998 08.08

Kitajska namerava do konca tisočletja izstreliti še deset satelitov, namenjenih za opazovanje Zemlje, navigacijske naloge, zbiranje podatkov za dolgoročne vremenske napovedi ter za znanstvene poskuse. Po besedah predstavnika Akademije temeljnih tehnologij Kitajske bodo že letos izstrelili kitajsko-brazilski satelit za raziskovanje zemeljskih bogastev.

Od 75 milijonov zaposlenih Kitajcev jih je polovica preveč

09. 03. 1998 08.17

Če naj kitajska državna podjetja poslujejo bolje, bi morali odpustiti polovico od vseh zaposlenih, torej vsakega drugega delavca. Če bi odpustili polovico od 75 milijonov zaposlenih v 300.000 podjetjih, "bi lahko izboljšali njihovo poslovanje," je povedal namestnik ministra gospodarske in trgovinske komisije Chen Qingtai v Pekingu. V primeru, da bi odpustili le tretjino delavcev, bi se po njegovem mnenju poslovanje podjetij ne spremenilo. Chen Qingtai je še povedal, da toliko delavcev, kot bi bilo potrebno, ni mogoče naenkrat odpustiti in da bo ta proces trajal več let.

Kitajska bo ukinila petnajst ministrstev

06. 03. 1998 10.12

Kitajska bo ukinila petnajst ministrstev in oblikovala štiri nove velike ministrske oddelke, je na letnem plenarnem zasedanju Ljudske narodne skupščine v petek sporočil generalni sekretar kitajske vlade Luo Gan in tako potrdil sinočnjo napoved premiera Li Penga o zmanjšanju števila ministrstev in državnih komisij s 40 na 29. Ukinili naj bi dvanajst ministrstev - za delo, za geologijo in mineralne zaloge, za elektroenergetiko, za premogovništvo, za gradbeno industrijo, za elektroniko, za metalurgijo, za kemično industrijo, za pošto in telekomunikacije, za gozdove, za notranjo trgovino in za radio, film ter televizijo - in tri državne komisije - za obnovo gospodarstva, za znanost, tehnologijo in obrambno industrijo ter za šport in telesno kulturo.

Za 12,8 % višji vojaški izdatki na Kitajskem

06. 03. 1998 10.00

Kitajska bo svoje vojaške izdatke letos povečala za 12,8 odstotka. Pri predložitvi osnutka državnega proračuna na plenarnem zasedanju kitajske ljudske skupščine v Pekingu je finančni minister Liu Zhongli danes napovedal, da bo vlada za obrambo domovine letos namenila približno 91 milijard juanov oziroma, preračunano, 21 milijard mark.

Kitajska zavrača kritiko glede kršitev človekovih pravic

03. 03. 1998 12.00

Kitajska vlada je danes zavrnila kritiko organizacije Amnesty International glede kršitev človekovih pravic. V odzivu na letno poročilo organizacije je tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva danes v Pekingu zatrdil, da Amnesty International Kitajsko pogosto "brezobzirno" napada z neosnovanimi poročili.

Varnostni svet dosegel soglasje o besedilu iraške resolucije

03. 03. 1998 10.23

Varnostni svet Združenih narodov je v ponedeljek dosegel soglasje o besedilu iraške resolucije in jo soglasno sprejel. Kot zadnja članica VS je soglasje z resolucijo izrazila Kitajska. Dokončno besedilo resolucije vsebuje grožnjo Bagdadu z "najresnejšimi posledicami" v primeru, da ne bo upošteval sporazuma o nadzoru, ki ga je s pogajanji dosegel generalni sekretar ZN Kofi Annan. Resolucija se zaključuje s formulacijo, da bo VS "v skladu s svojimi odgovornostmi" še naprej obravnaval omenjeno problematiko, saj naj bi šlo za "zagotavljanje miru in varnosti na območju". Kofi Annan je iraškemu vodstvu pripisal odgovornost, da bo po sporazumu o prihodnjem nadzoru orožja ohranjalo mednarodni mir in varnost. Ob pričetku razprave VS pred sprejemom resolucije je Annan dejal: "Zdaj je na njih, da se v dejanjih držijo tega, kar so podpisali na papirju."

Lek: Kitajsko tržišče je velika priložnost

28. 02. 1998 12.20

Po prepričanju Igorja Kovača, direktorja področja Države v razvoju (DVR) v farmacevtski družbi Lek, kitajski trg nudi neslutene možnosti, ki bi jih moral Lek čimbolje izkoristiti. Že od lani potekajo pogovori s kitajskim farmacevtskim podjetjem Haimen o ustanovitvi skupnega mešanega podjetja za proizvodnjo farmacevtskih surovin in izdelkov, ki naj bi ga zgradili na Kitajskem. Kot je v pogovoru za Lekov časopis Kolektiv povedal Kovač, naj bi končno dovoljenje za skupni projekt, ki je trenutno v fazi priprave možnostne študije, predvidoma dobili do konca leta. Če bo projekt ostal v zdajšnjem obsegu, naj bi tovarno zgradili v dveh letih, leta 2001 pa naj bi stekla poskusna proizvodnja. "Med vsemi državami v razvoju je Kitajska gotovo tista država, katere potencial smo najmanj izkoristili. Glede na to, da podjetje potrebuje rast, smo ugotovili, da je Kitajska država, za katero si ne moremo privoščiti, da nas tam ne bi bilo," je med drugim pojasnil Kovač. Dodal je, da pa bo s projektom potrebno povezati še cel kup ostalih komercialnih dejavnosti, da bi lahko v celoti izkoristili potencial te azijske države.

Spor v VS glede grožnje z resnimi posledicami

27. 02. 1998 18.04

Glavna tema današnje razprave v Varnostnem svetu Združenih narodov, ki poteka za zaprtimi vrati, je grožnja z "resnimi posledicami", ki jo nameravajo ZDA in Velika Britanija doseči v osnutku resolucije glede iraškega vprašanja.*** Čeprav uporaba nasilja ni izrecno navedena, Rusija in Kitajska v omenjeni formulaciji vidita legalno opravičilo za zračne napade na Irak v primeru, da Bagdad ne bo upošteval dogovora z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom. Zaradi omenjenega spornega vprašanja ni pričakovati, da bodo resolucijo sprejeli že v tem tednu. V ponedeljek, na prvi delovni dan v mesecu, bo VS po tradiciji razpravljal le o svojem delovnem programu.

Svetovni rekord Kitajke Hujeve

26. 02. 1998 19.25

Kitajska plavalka Xiaowen Hu je na svetovnem pokalu v 25-metrskih bazenih v Pekingu postavila nov svetovni rekord na 100 metrov mešano. 17-letnica je razdaljo preplavala v 1:00,60 minute in kar za 43 stotink izboljšala dosedanji rekord Švedinje Louise Karlsson iz leta 1992.

Dokumentarec o Dengu Xiaopengu

17. 02. 1998 09.50

Kitajska bo v ducat držav izvozila 40.000 dokumentarnih video kaset in 350.000 video CD romov (VCD) o nekdanjem kitajskem voditelju Dengu Xiaopengu, ki je umrl pred letom dni, je danes sporočila agencija Nova Kitajska. Film z naslovom Veliki spomenik vsebuje intervjuje s kitajskim predsednikom Jiangom Zeminom in premierom Li Pengom. Osrednja kitajska državna televizija ga bo predvajala 19. februarja, na dan prve obletnice smrti "malega voditelja". Dokumentarec bodo med drugim izvozili v Hong Kong, Združene države, Francijo, Japonsko in Singapur.

Kitajski premier za konstruktiven dialog o človekovih pravicah

16. 02. 1998 15.17

Kitajski premier Li Peng, ki se mudi na večdevnem uradnem obisku na Nizozemskem, je med današnjim srečanjem z nizozemskim kolegom Wimom Kokom poudaril, da se bo Kitajska zavzemala za konstruktiven političen dialog z Evropsko unijo. Obisk kitajskega ministrskega predsednika na Nizozemskem, ki je namenjen predvsem krepitvi gospodarskih stikov med državama, poteka v senci protestov in razprav o kršitvah človekovih pravic na Kitajskem.