KITAJSKA

Število imetnikov prenosnih telefonov se je na Kitajskem v enem letu podvojilo

19. 08. 1998 07.53

Na Kitajskem se je v enem letu število imetnikov prenosnih telefonov podvojilo, zdaj jih je že 20 milijonov. Kitajska agencija ocenjuje, da bo na Kitajskem leta 2050 približno 600 milijonov naročnikov prenosnih telefonov, kar predstavlja skoraj polovico celotnega prebivalstva. Sicer pa ameriška družba Motorola pokriva največji del kitajskega tržišča, saj zagotovi približno tretjino celotne prodaje. Motorola je na kitajsko tržišče vložila več kot 1,2 milijarde dolarjev, do leta 2000 pa naj bi vložek dosegel 2,5 milijarde dolarjev.

Na Kitajskem desetine novih žrtev poplav

12. 08. 1998 14.02

Katastrofalne poplave, ki so se z juga Kitajske razširile na jugozahod in severovzhod države, so terjale na desetine novih žrtev in povzročile že za skupaj 200 milijard yuanov (24 milijard dolarjev) škode, poroča uradna kitajska agencija.

Kitajska zaskrbljena zaradi padanja jena

12. 08. 1998 11.41

Kitajski časopisi so v današnji izdaji pozvali ZDA in Japonsko k uvedbi ukrepov, ki bi zaustavili padanje vrednosti jena, s tem pa tudi devalvacijo vseh ostalih valut na področju Azije. Po poročilu ekonomistov bo nadaljnje padanje vrednosti jena še poglobilo t.i. azijsko krizo

Kitajska izpolnila načrt proizvodnje nafte

01. 08. 1998 09.49

Kitajska je izpolnila načrtovano proizvodnjo nafte in plina za prvo polletje letos, so sporočile državne družbe za nafto in petrokemijo. V prvi polovici leta je bilo načrpanih več kot 78 milijonov ton surove nafte in 7,2 milijarde kubičnih metrov zemeljskega plina. Skupne številke vključujejo črpanje tako na kopnem kot pod morjem.

Kitajska ne bo devalvirala juana

20. 07. 1998 08.55

Kitajska navkljub vplivu, ki bi ga utegnil imeti padec japonskega jena na kitajsko gospodarstvo v drugem semestru letos, ne bo devalvirala svoje denarne enote - juana. Časnik China Daily v angleškem jeziku navaja, da bo Kitajska težko dosegla načrtovano 10-odstotno povečanje izvoza v letu 1998. Po ocenah časnika bi se morala Kitajska bolj posvetiti vlaganjem v infrastrukturo in razvoju trga z nepremičninami, da bi tako ohranila letošnjo letno rast v višini 8 odstotkov BDP. Kitajski izvoz se je zaradi posledic azijske krize v prvem šestmesečju letos povečal le za 7,6 odstotka, v enakem obdobju lani pa za 26,2 odstotka.

Kitajska opozarja Francijo v zvezi z namerami o prodaji orožja Tajvanu

17. 07. 1998 11.31

Kitajska je včeraj sporočila, da nasprotuje nameram Pariza o prodaji orožja Tajvanu, potem ko se je izvedelo bi Francija lahko nadaljevala s prodajo orožja Tajvanu.

Washington: dodatne 1,3 miljarde dolarjev za Indonezijo

16. 07. 1998 15.45

Mednarodni denarni sklad (IMF) je včeraj odobril zvišanje posojila Indoneziji v višini 1,3 milijarde dolarjev; po napovedih so se za povišanje posojila Džakarti odločili še nekatere druge mednarodne ustanove.

Kazahstan in Kitajska rešili obmejne spore

05. 07. 1998 10.27

Kitajska in Kazahstan sta odpravili zadnje obmejne nesporazume, je po srečanju s kitajskim kolegom Jiang Zeminom v Almatyju včeraj povedal kazahstanski predsednik Nursultan Nazarbajev. Dodal je, da na 1700 kilometrov dolgi meji med državama tako ni več spornih vprašanj. Ruska tiskovna agencija Interfax pa je poročala, da sta oba predsednika podpisala ustrezen obmejni sporazum, po katerem bo od 1000 kvadratnih kilometrov spornega ozemlja Kazahstan dobil 53, Kitajska pa 47 odstotkov.

Zgodovinski kitajsko-kazahstanski sporazum o meji

04. 07. 1998 12.31

Kitajska in Kazahstan sta danes podpisala sporazum, s katerim sta rešila dolgoletne spore okoli 1700 kilometrov dolge meje in dveh območij na jugo- in severovzhodu Kazahstana.

Kitajska podpirala jedrsko oboroževanje Pakistana

03. 07. 1998 13.27

Kitajska je Pakistanu tehnološko pomagala pri razvoju jedrskih reaktorjev na plutonij in državi pomagali pri izdelavi plutonija za jedrsko oborožitev, je danes poročal londonski strokovni tednik Jane's Weekly, ki se sklicuje na nekega pakistanskega jedrskega fizika, ki je prebegnil v ZDA.

Clinton Kitajsko pozval k odpiranju trgov

01. 07. 1998 12.07

Ameriški predsednik Bill Clinton je na današnjem srečanju s kitajskimi poslovneži v Šanghaju Kitajsko pozval, naj svoje trge odpre mednarodnim tokovom, ameriške vlagatelje v največjo državo na svetu pa spodbudil, naj Kitajski pomagajo pri reševanju njenih okoljevarstvenih težav.

Obisk Clintona je popoln uspeh

30. 06. 1998 13.51

Kitajska je danes izrazila zadovoljstvo s "popolnim uspehom" obiska ameriškega predsednika Billa Clintona na Kitajskem, ki je sinoči iz Pekinga prispel v Šanghaj.

Clinton in Zemin o jedrskem orožju in človekovih pravicah

27. 06. 1998 11.08

V Pekingu sta se na uradni pogovorih sestala ameriški predsednik Bill Clinton in njegov kitajski kolega Jiang Zemin. Voditelja sta po dveurnih uradnih pogovorih, ki so sledili sprejemu z vojaškimi častmi na Trgu nebeškega miru, sprejela dogovor v 47 točkah. Ta med drugim obravnava "preusmeritev" ameriških in kitajskih strateških jedrskih raket - to pomeni, da nobena raketa ne bo usmerjena proti ozemlju druge države, pa tudi vprašanje človekovih pravic.

Clinton prispel v Peking

26. 06. 1998 16.37

Ameriški predsednik Bill Clinton je v okviru obiska na Kitajskem danes prispel v Peking, kjer mu bodo jutri na Trgu nebeškega miru pripravili slovesen sprejem, srečal pa se bo tudi s kitajskim predsednikom Jiang Zeminom.

Ameriška politika se ne bo spremenila

26. 06. 1998 13.45

Ameriški predsednik Bill Clinton je v pogovoru z novinarji drugi dan obiska na Kitajskem dejal, da se ameriška politika do Tajvana ne bo spremenila "ne v eno ne v drugo smer". Pojasnil je, da je ameriško stališče do tajvanskega vprašanja zapisano v treh dokumentih, ki sta jih Kitajska in ZDA že podpisali. V teh dokumentih Washington med drugim uradno priznava le enotno Kitajsko ter se obvezuje za postopno zmanjšanje prodaje orožja Tajvanu, s katerim ima sicer še vedno tesne stike. Clinton je izrazil zaskrbljenost, ker so kitajske oblasti pred njegovim obiskom v mestu Xi zaslišale nekaj tamkajšnjih oporečnikov, obenem pa zatrdil, da dogodek ne bo vplival na njegovo politiko dialoga s Pekingom. Uradni Peking je zanikal aretacijo oporečnikov in zavrnil "vsakršno tuje vmešavanje v kitajske notranje zadeve pod pretvezo zaščite človekovih pravic". Svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost Sandy Berger je dejal, da ta odgovor ni zadovoljiv, saj "ljudje niso odpadki, ki jih počistimo za obiske".

Na Kitajskem priprave na Clintonov obisk

25. 06. 1998 12.04

Kitajska ob obisku ameriškega predsednika Billa Clintona pričakuje, da bo le-ta pomenil začetek "novega obdobja razvoja" v odnosih med državama, je danes, nekaj ur pred prihodom ameriškega predsednika v Peking, izjavil tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Tang Guoqiang. Clinton pa je pred odhodom na Kitajsko izjavil, da namerava med pogovori s kitajskimi gostitelji "spoštlijvo" načeti vprašanje zaščite človekovih pravic na Kitajskem, vendar pa kitajskega vodstva ne namerava "pritisniti ob zid".

Kitajska še vedno ostaja največji posojilojemalec Svetovne banke

25. 06. 1998 10.15

Svetovna banka je v fiskalnem letu, ki se bo končalo 30. junija, Kitajski odobrila za 2,62 milijarde dolarjev investicijskih posojil, so v sredo sporočili iz te banke. Posojila Kitajski znašajo 9 odstotkov skupnih posojil Svetovne banke in predstavljajo največji delež posojil kakšni posamezni državi. Seštevek vseh posojil Kitajske s strani Svetovne banke tako dosega 30,36 MILIJARDE dolarjev za 200 projektov. Od tega je 20,58 MILIJARDE zagotovila Mednarodna banka za obnovo in razvoj, 9,78 MILIJARDE dolarjev pa Mednarodna razvojna agencija. Več kot polovica posojil je bilo namenjenih za izgradnjo prometne, energijske, industrijske in mestne infrastrukture.

Pričakovanja kitajskega zunanjega ministra

23. 06. 1998 11.02

Kitajska od ameriškega predsednika Billa Clintona pričakuje, da bo dal med obiskom v Pekingu javno izjavo, da ZDA ne podpirajo prizadevanj za neodvisnost Tajvana. Zunanji minister Tang Jiaxuan je danes v Pekingu tudi izrazil zahtevo po ukinitvi vseh sankcij ZDA, ki še obstajajo po krvavi zadušitvi gibanja za demokracijo leta 1989.

Kitajska še ni pripravljena za članstvo v WTO

22. 06. 1998 11.22

Ameriška trgovinska predstavnica Charlene Barshefsky je za New York Times dejala, da Kitajska še ni zrela za članstvo v Svetovni trgovinski organizaciji (WTO). S tem so zanikane govorice, da naj bi bila napoved članstva Kitajske v WTO objavljena med obiskom predsednika Billa Clintona.

Razvrednotenje kitajskega Yuana ne bo potrebno

13. 06. 1998 10.30

Kitajska ima po ocenah Svetovne banke dovolj rezerv, da lahko zadrži svojo valuto Yuan stabilno. Kot zatrjuje strokovnjak Svetovne banke za Azijo Pieter Bottelier, razvrednotenje Yuana ne bi imelo pomena ter tako zavrgel nekatere govorice, ki so se pojavljale v zadnjih dneh, da je razvrednotenje Yuana le še vprašanje časa.

Visok zunanjetrgovinski presežek Kitajske

11. 06. 1998 08.43

Kitajska je v prvih petih mesecih letos ustvarila 18,53 milijarde dolarjev zunanjetrgovinskega presežka. Izvoz se je v obdobju od januarja do maja povečal za 8,6 odstotka na 71,1 milijarde dolarjev, uvoz pa se je okrepil za poldrugi odstotek in dosegel 52,5 milijarde dolarjev, je sporočila tiskovna agencija Xinhua. Prvič v zadnjih dveh letih pa se je zmanjšal mesečni izvoz, statistiki so maja zabeležili 1,5-odstotno nazadovanje izvoza. Poznavalci te spremembe pripisujejo posledicam azijske finančne krize.

VS na izredni seji pripravlja resolucijo o jedrskih poskusih

31. 05. 1998 09.30

Varnostni svet OZN se je po vnovični eksploziji jedrske bombe v Pakistanu zbral na izredni seji, na kateri dodeluje osnutek resolucije, ki bo "zajemala več kot le zadnji pakistanski jedrski poskus",

Netanjahu v Pekingu

26. 05. 1998 11.39

Kitajski premier Zhu Rongji je danes na pogovru z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem v Pekigu dejal, da bi se moral Izrael v mirovnem procesu obnašati bolj pragmatično in biti bolj prožen, pa tudi pokazati več razumevanja za položaj, v katerem so Palestinci.

Kitajska afera izzvala zakon o prepovedi izvoza satelitov

22. 05. 1998 10.57

Škandal okrog prepovedanih donacij demokratski stranki s strani kitajske vojske je v Washingtonu izzval hujše reakcije kot vsi predsednikovi škandali skupaj. To se na nek način tudi spodobi, saj je nevarnost, da bi Kitajci lahko izvedeli za vojaške skrivnosti ZDA, nedvomno resnejša kot nekaj spuščenih hlač, na katere so se ameriški mediji lepili kot muhe na med.

Zimska čokolada za jake

16. 05. 1998 09.23

Kitajski agronomi so izdelali "živalsko čokolado", ki naj bi jakom pomagala prezimiti v dolgih ostrih zimah s hudimi snežnimi neurji na tibetanski planoti, poroča agencija Nova Kitajska. "Čokolada" opečnate oblike, ki so jo izdelali na Akademiji za živinorejo in veterino v pokrajini Qinghai na zahodu Kitajske, tibetanskemu govedu jak in ovcam zagotovi dodatek azota, ki preprečuje nevarno izgubo telesne teže, potem ko pašnike prekrije snežna odeja. Od začetka letošnje zime uživa "čokolado" milijon glav živine v Qinghaiju; po poročanju Nove Kitajske jih je do danes večina preživela. Dolgodlako govedo je zaradi čokolade letošnjo zimo izgubilo za 16 do 22 kilogramov manj kot običajno, ovce pa sploh niso shujšale. S čokolado je zimo preživelo tudi od 20 do 30 odstotkov več teličkov in jagenjčkov.

Kitajska ljudska armada pomagala k ponovni izvolitvi Clintona

15. 05. 1998 16.40

Kitajska ljudska armada je med Clintonovo reelekcijsko kampanjo poleti 1996 nakazala nekaj deset tisoč dolarjev denarja demokratski stranki ZDA. Novica je prišla na površje potem, ko je poslovnež iz Južne Kalifornije Johnny Chung priznal preiskovalcem, da je od podpolkovnika v kitajski armadi dobil nekaj manj kot 100.000 dolarjev v podporo demokratski stranki. Vsota 100.000 dolarjev je seveda le kapljica v morje 194 milijonom, ki so jih demokrati zbrali v letu 1996, vendar Chungovo priznanje pomeni pomemben preboj v dokazovanju "kitajskega načrta" o kršitvah zakona pri financiranju demokratske stranke

Novi ukrepi proti Indiji

14. 05. 1998 15.21

Japonska je danes napovedala, da Indiji ne bo več dodeljevala gmotnih posojil. Omenjeni ukrep je del sankcij proti Indiji, s katerimi Tokio protestira proti indijskim jedrskim poskusom.

Vzpostavljen rdeči telefon med Kitajsko in Rusijo

05. 05. 1998 14.59

Med kitajskim predsednikom Jiangom Zeminom in njegovim ruskim kolegom Borisom Jelcinom so uradno vzpostavili vročo telefonsko povezavo. Tiskovni predstavnik pekinškega zunanjega ministrstva Zhu Bangzao je danes dejal, da gre za prvo neposredno telefonsko povezavo med kitajskim državnim poglavarjem in vodjo kakšne druge države. Minuli teden sta tudi ZDA in Kitajska dosegli dogovor o vzpostavitvi rdečega telefona, ki naj bi predvidoma začel poskusno delovati konec junija.

Kitajska napoveduje rast tujih vlaganj

04. 05. 1998 09.34

V prvem letošnjem četrtletju so se tuja vlaganja na Kitajskem kljub azijski finančni krizi povečala skoraj za 10 odstotkov, poroča časnik China Daily. Med januarjem in marcem so tuja vlaganja dosegla skupaj 8,6 milijarde dolarjev, kar je 9,7 odstotka več kot v istem obdobju lani. Razlog za tako ugodne rezultate so bili stabilnejši odnosi med Kitajsko in Tajvanom ter miren prehod Hong Konga pod kitajsko upravo.

Kitajska ZDA pozvala k ukinitvi sankcij

30. 04. 1998 10.12

Kitajska je Združene države pozvala, naj ukine vse sankcije, uvedene proti njej po krvavi zadušitvi demokratičnega gibanja leta 1989 v Pekingu. Sankcije so v nasprotju z razvojem odnosov, je danes po pogovorih ameriške državne sekretarke Madeleine Albright z državnim in partijskim voditeljem Jiang Zeminom v Pekingu povedal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Tang Guoqiang. Albrightova se je pred tem sestala s premierom Zhu Rongjijem, s katerim sta načela predvsem gospodarska vprašanja, kot je na primer kriza v Aziji.