KITAJSKA

Poziv azijskim državam po poostritvi tobačne zakonodaje
20. 11. 1998 08.57
Strokovnjaki so pozvali azijske države, naj poostrijo tobačno zakonodajo, ker veliki izdelovalci cigaret zaradi strogih omejitev v ZDA in drugod vedno bolj pritiskajo v ta del sveta. Azijske države bi morale slediti singapurskemu vzoru, kjer so dosegli najnižji delež kadilcev v državi in uvesti strog proti-tobačen nadzor.

Kitajska izgnala nemškega novinarja
18. 11. 1998 12.44
Kitajske oblasti so danes odredile izgon iz države za nemškega novinarja Jurgena Kremba, katerega so že včeraj zasliševali in ga obtožili posedovanja materialov z državnimi skrivnostmi.

Bonn ''začuden'' nad izgonom Spieglovega dopisnika iz Pekinga
18. 11. 1998 12.28
Nemško zunanje ministrstvo je pri kitajskem veleposlaniku v Bonnu Luju Qiutianu protestiralo zaradi ''čudnega'' ravnanja z dopisnikom tednika Spiegel v Pekingu, ki mora v 48 urah zapustiti Kitajsko.

Albrightova predčasno zapušča srečanje foruma APEC
15. 11. 1998 10.05
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright bo zaradi krize med Irakom in Združenimi narodi predvidoma že danes odpotovala iz malezijske prestolnice Kuala Lumpur, kjer se udeležuje srečanja Azijsko-pacifiškega foruma za sodelovanje (APEC). Albrightova tako ne bo obiskala Tajske in Indonezije, kot je bilo predvideno, se je izvedelo danes iz ameriških virov v Kuala Lumpurju.

Kitajski predsednik Jiang Zemin poziva Irak, naj ugodi zahtevam ZN
13. 11. 1998 14.49
Kitajski predsednik Jiang Zemin je pozval Irak, naj takoj obnovijo sodelovanje z Združenimi narodi, če se želijo izogniti ameriškemu vojaškemu napadu.

Kitajska nejevolja zaradi obiska dalajlame v Beli hiši
12. 11. 1998 09.01
Ameriški viri so sporočili, da so ameriškega veleposlanika v Pekingu Jamesa Sasserja davi poklicali na pogovor na kitajsko zunanje ministrstvo. Povod za to je bil pogovor z dalajlamo, ki sta ga imela nedavno v Beli hiši ameriški predsednik Bill Clinton in njegova soproga Hillary.

Kitajska poziva ameriške voditelje, naj se ne sestanejo z Dalaiem Lamo
10. 11. 1998 15.01
Kitajska je ponovno prikrito zagrozila ameriškemu predsedniku Billu Clintonu naj se ne sreča tibetskim izgnanem kraljem Dalaiem Lamo v Washingtonu. Dalaia Lamo obtožujejo, da na devet dnevnem obisku v ZDA uporablja različne trike. Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva je dejal, da je Dalai Lama že dlje časa zaposlen z aktivnostmi v zvezi z odcepitvijo Tibeta in moli za njegovo neodvisnost. V svoji uradni izjavi je dodal, da prosi ameriške voditelje, naj se ne sestanejo z Lamo, ker bi to vodilo v poslabšanje kitajsko - ameriških medsebojnih odnosov. Dalai Lama se bo s Clintonom sestal v Beli Hiši predvidoma še ta teden.

Na Kitajskem aretirali 140 kristjanov
10. 11. 1998 13.20
Kitajska je po mnenju organizacije za človekove pravice iz New Yorka Human Rights začela z množično akcijo proti politično dejavnim državljanom ter kristjanom.

Severna Koreja predala posmrtne ostanke ameriških vojakov
06. 11. 1998 12.37
Severnokorejska vojska je ameriškim predstavnikom danes predala posmrtne ostanke devetih ameriških vojakov, ki so padli v času korejske vojne (1950-1953). Krste s trupli vojakov so v Panmunjomu na meji med obema Korejama prevzeli predstavniki ameriških komandosov (UNC), je v Seulu sporočil tiskovni predstavnik UNC.

Kitajska načrtuje izgradnjo novih rafinerij
05. 11. 1998 08.21
Kitajska načrtuje gradnjo novih rafinerij nafte in izboljšanje kakovosti in ponudbe svojih derivatov, je napovedal minister za energijo Li Yongwu.

V Pekingu srečanje kitajskega in belgijskega premiera
02. 11. 1998 16.33
Belgijski premier Jean-Luc Dehaene, ki je v soboto prispel na desetdnevni uradni obisk na Kitajsko, se je danes v Pekingu sestal s kitajskim kolegom Zhu Rongjijem. Dehaene je Kitajsko pohvalil, češ da je v obdobju azijske finančne krize odigrala vlogo stabilizatorja. S tem, ko je Kitajska ohranila vrednost svoje valute, je preprečila poglobitev krize in tako prispevala k stabilizaciji svetovnega finančnega sistema.

Kitajski premier trdno verjame v stabilnost evra
30. 10. 1998 13.11
Kitajski premier Zhu Rongji je v pogovorih s predsednikom Evropske komisije Jacquesom Santerjem, ki se trenutno mudi na Kitajskem, izrazil zaupanje v trdnost evra. Hkrati je tudi izrazil upanje, da bo evro odigral pozitivno vlogo pri stabilizaciji mednarodnega finančnega sistema in poudaril, da bodo imele pri tem morda celo pomembnejšo vlogo države - članice Evropske unije. Iz pogovora pa se ni izvedelo, ali Kitajska namerava kak del iz svojih deviznih rezerv pretvoriti v evro, ko se bo drugo leto le ta tudi uradno pojavil na denarnem trgu.

Varnostni svet znova brez pooblastila o uporabi sile
25. 10. 1998 10.08
V skladu z resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov, ki je bila sinoči sprejeta s 13 glasovi za in nobenim proti, Kitajska in Rusija pa sta se vzdržali, morajo beograjske oblasti izpolniti sprejete obveznosti in v celoti sodelovati z misijo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) na Kosovu in zvezo NATO, vodstvo Albancev in albanska skupnost na Kosovu pa morata spoštovati resolucije VS ZN in sodelovati z misijo OVSE. Resolucija izrecno ne govori o morebitni uporabi sile, vendar pa dopušča možnost vojaške akcije, če bo ogrožena varnost članov opazovalne misije OVSE. Zahodne države, ki so predlagale resolucijo, so se morale podrediti zahtevi Rusije o izključitvi vsakršne vojaške akcije zveze NATO iz dokumenta, da bi tako preprečile ruski veto. Toda ameriški odpravnik poslov Peter Burleigh je po glasovanju poudaril, da si zavezništvo pridržuje pravico do posredovanja brez odobritve ZN.

Tajvan zavrača politiko ''ene Kitajske''
18. 10. 1998 12.39
Tajvanski pogajalec Koo Chen-fu je na današnjem srečanju s kitajskim podpredsednikom vlade Qian Qichenom zahteval, naj Peking končno prizna obstoj Tajvana. Obenem je poudaril, da Tajvan ne bo sprejel kitajskega načrta združitve po formuli ena država, dva sistema po vzoru Hong Konga.

Ultimat ZRJ
13. 10. 1998 15.09
Ob tem, ko je svet zveze NATO vojaška telesa ponoči pooblastil za izvedbo posredovanja v kosovski krizi, dejansko izvedbo posredovanj pa so odložili za 96 ur, je predstavnik srbske oblasti na Kosovu Veljko Odalović obsodil ''ultimat zveze NATO, s katerim je predsedniku ZRJ Slobodanu Miloševiću dala štiri dni, da ugodi zahtevam mednarodne skupnosti in se tako izogne letalskim napadom sil zveze NATO''. Svetovalec voditelja kosovskih Albancev Ibrahima Rugove pa je nasprotno pozdravil ''odločenost zveze NATO, da ustavi genocid in humanitarno katastrofo na Kosovu''.

Kitajska: V poplavah umrlo 3656 ljudi
08. 10. 1998 14.36
V katastofalnih poplavah, ki so poleti pustošile na Kitajskem, je po zadnjih podatkih umrlo 3656 ljudi, je danes poročal šanghajski dnevnik Xinmin Wanbao.

Kanada, Nizozemska in Grčija za dva prosta sedeža v VS ZN
08. 10. 1998 09.33
V Generalni skupščini ZN bo danes potekalo glasovanje za peterico novih nestalnih članic Varnostnega sveta. Malezija, Argentina in Namibija potrebujejo le še formalno potrditev v Generalni skupščini, za preostala dva nestalna sedeža v VS pa kandidirajo Kanada, Grčija in Nizozemska.

Kitajska inačica Starrovega poročila prepovedana iz diplomatskih razlogov
08. 10. 1998 08.31
Kitajske oblasti so ''iz diplomatskih razlogov'' prepovedale prodajo kitajske inačice poročila Kennetha Starra o razmerju ameriškega predsednika Billa Clintona in nekdanje pripravnice v Beli hiši Monice Lewinsky.

Kitajska v znamenju 49. obletnice ustanovitne Ljudske republike Kitajske
01. 10. 1998 09.25
Kitajski premier Zhu Rongji je na sinočnjem sprejemu ob 49. obletnici ustanovitve Ljudske republike Kitajske izjavil, da namerava Kitajska v tem letu uresničiti vse zastavljene cilje glede reform in razvoja.

Nadaljevanje mirovnih pogajanj med Severno in Južno Korejo
26. 09. 1998 12.55
Tretji krog mirovnih pogajanj med Severno in Južno Korejo, na katerih sodelujejo tudi Združene države in Kitajska, se bo začel 20. oktobra v Ženevi in bo trajal pet dni, je danes poročala južnokorejska tiskovna agencija Yonhap. To naj bi sklenili na delovnih pogovorih v New Yorku.

Francosko-kitajske pogodbe za 316 milijonov ameriških dolarjev
24. 09. 1998 14.47
Francija in Kitajska sta med obiskom francoskega premiera Lionela Jospina v Pekingu danes podpisali različne pogodbe v vrednosti 316 milijonov ameriških dolarjev.

VS sprejel doslej najostrejšo resolucijo o Kosovu
24. 09. 1998 09.03
Varnostni svet Združenih narodov je dan pred sestankom obrambnih ministrov Nata na Portugalskem sinoči sprejel resolucijo o Kosovu, s katero skuša predsednika ZR Jugoslavije Slobodana Miloševića prisiliti, da preneha z vojaško in policijsko ofenzivo na Kosovu. Od 15 članic VS je zanjo glasovalo 14, Kitajska pa se je vzdržala.

Prireditve Developer Days '98 po svetu
16. 09. 1998 14.13
Prireditve Developer Days 98 se bodo zvrstile v 33 mestih v ZDA ter v naslednjih državah: Argentina, Avstralija, Belgija, Brazilija, Čile, Češka, Danska, Dominikanska republika, Ekvador, Egipt, Filipini, Finska, Francija, Grčija, Gvatemala, Hongkong, Hrvaška, Indija, Indonezija, Irska, Izrael, Italija, Japonska, Južna Afrika, Južna Koreja, Kanada, Kitajska, Kolumbija, Kostarika, Madžarska, Malezija, Mehika, Nemčija, Nizozemska, Nova Zelandija, Norveška, Panama, Peru, Poljska, Portugalska, Portoriko, Romunija, Rusija, Saudova Arabija, Singapur, Slovenija, Škotska, Španija, Švedska, Švica, Tajvan, Tajska, Turčija, Velika Britanija, Urugvaj, Venezuela in Združeni Arabski Emirati. Osrednja tema prireditev bo predstavitev možnosti razvojnega sistema Visual Studio za razvoj porazdeljenih spletnih rešitev na osnovi operacijskega sistema Windows NT, ki se lahko povezujejo z obstoječimi sistemi.

Kitajska obljubila podpis sporazuma ZN
15. 09. 1998 13.34
Podpredsednik kitajske vlade Qian Qichen je visoki komisarski Združenih narodov (ZN) za človekove pravice Mary Robinson zagotovil, da bo Kitajska oktobra podpisala sporazum ZN o državljanskih in političnih pravicah.

Umrl nekdanji kitajski predsednik
14. 09. 1998 15.39
V Pekingu je danes v starosti 92 let umrl nekdanji kitajski predsednik Yang Shangkun, je sporočila kitajska tiskovna agencija Xinhua.

Armanijev butik v Pekingu
04. 09. 1998 08.45
Italijanski modni kreator Giorgio Armani bo konec septembra odprl prvo trgovino v Pekingu. Butik v dveh nadstropjih na 350 kvadratnih metrih hotela Palace bo opremljen v duhu kitajske kulture: v prodajalno motno črnih marmornatih tal, svetlo sivih sten in kamnitih stebrov se bodo odpirala tradicionalna kitajska vrata, obarvana rdeče, so sporočili iz verige Armanijevih prodajaln.

Kitajska vztraja pri napovedi o osemodstotni gospodarski rasti
03. 09. 1998 11.03
Kitajska je danes ponovila, da bo kljub katastrofalnim poplavam, ki že dva meseca pustošijo po državi, uresničila osemodstotno gospodarsko rast, ki si jo je zastavila za letošnje leto.

VS zahteva prekinitev ognja in dostop do beguncev
25. 08. 1998 08.39
Varnostni svet OZN je v ponedeljek sprejel predsedniško izjavo o Kosovu, katere prvi osnutek je pripravila skupina za stike, največ amandmajev pa sta vložili slovenska in kitajska diplomacija. Predsedniška izjava je bila pripravljena za sprejem že v sredo pretekli teden, vendar so najprej zahtevali odlog Američani, nato pa še dva dni kasneje Rusi. Kljub odlogu sprejema do bistvenih sprememb v izjavi ni prišlo.

Mednarodna menjava Severne Koreje postaja živahnejša
21. 08. 1998 08.04
Mednarodna trgovina s Severno Korejo je v letu 1997 zrasla na 2,5 milijarde dolarjev, in sicer z 2,2 milijarde, kolikor je znašala v preteklih treh letih, so sporočili japonski predstavniki za trgovino. Izvoz Severne Koreje v letu 1997, ko navajajo predstavniki Japonske organizacije za zunanjo trgovino, je prvič v štiriletnem obdobju presegel magično številko milijarde dolarjev, saj je ob 21-odstotnem porastu znašal 1, 03 milijarde dolarjev. V enakem obdobju je za 3,5 odstotka na 1,47 milijarde dolarjev zrasel tudi uvoz, kar pomeni, da je imela Severna Koreja glede na leto 1996 za 22,2 odstotka manjši trgovinski primankljaj, natančneje 447,66 milijona dolarjev primanjkljaja. Največji trije trgovinski partnerji sicer ekonomsko osamljene Severne Koreje so Kitajska, Japonska in Južna Koreja. Trgovina z Japonsko je tokrat že drugo leto zapored upadla, medtem ko Severna Koreja ohranja trgovinski presežek z Japonsko, ki dosega 78,34 milijona dolarjev. V prvi polovici letošnjega leta je trgovina med Severno Korejo in Kitajsko, Japonsko ter Južno Korejo upadla za 30 odstotkov na 483,6 milijona dolarjev v primerjavi z enakim obdobjem lani. Izvoz v omenjene tri države je upadel za 40 odstotkov na 153 milijonov dolarjev, uvoz pa za 23 odstotkov na 330,6 milijona. V prvi polovici leta 1998 je Severna Koreja z največjimi tremi trgovskimi partnerji zabeležila trgovinski primankljaj v višini 177,7 milijona dolarjev. Po navedbah Japonske organizacije za mendarodno trgovino pričakujejo padec mednarodne menjave tudi v letošnjem letu.

Število imetnikov prenosnih telefonov se je na Kitajskem v enem letu podvojilo
19. 08. 1998 07.53
Na Kitajskem se je v enem letu število imetnikov prenosnih telefonov podvojilo, zdaj jih je že 20 milijonov. Kitajska agencija ocenjuje, da bo na Kitajskem leta 2050 približno 600 milijonov naročnikov prenosnih telefonov, kar predstavlja skoraj polovico celotnega prebivalstva. Sicer pa ameriška družba Motorola pokriva največji del kitajskega tržišča, saj zagotovi približno tretjino celotne prodaje. Motorola je na kitajsko tržišče vložila več kot 1,2 milijarde dolarjev, do leta 2000 pa naj bi vložek dosegel 2,5 milijarde dolarjev.