Kitajski

25 let od Maove smrti
09. 09. 2001 00.00
Minilo je 25 let od smrti nekdanjega kitajskega komunističnega voditelja Mao Zedonga, ki je s 27-letno vladavino zaznamoval sodobno Kitajsko.

EU in Kitajska za še boljše sodelovanje
05. 09. 2001 00.00
Najpomembnejši zaključek četrtega evropsko-kitajskega vrha je, da bosta Evropska unija in Kitajska okrepili sodelovanje na vseh ključnih področjih. Glede človekovih pravic pa strani še nista uspeli zbližati stališč.

Kitajska za dialog o raketnem ščitu
04. 09. 2001 00.00
Kitajske oblasti so sporočile, da so pripravljene z ZDA vzpostaviti "resen" dialog o ameriškem projektu protiraketnega ščita, so sporočili na tiskovni konferenci.

Odstopila južnokorejska vlada
04. 09. 2001 00.00
Južnokorejski parlament je včeraj izglasoval nezaupnico ministru, pristojnemu za proces približevanja s Severno Korejo, danes pa je odstopila celotna južnokorejska vlada.

Irak sestrelil ameriško letalo
28. 08. 2001 00.00
Irak trdi, da so včeraj nad prepovedanim zračnim prostorom sestrelili ameriško izvidniško letalo.

Povračilni ukrepi izraelske vojske
24. 08. 2001 00.00
Izraelska vojska je z oklepnimi vozili, tanki in ob podpori helikopterjev vdrla v palestinsko četrt v mestu Hebron na Zahodnem bregu. Ponovno je šlo za povračilni ukrep.

Mankoč v finalu na 200 m mešano
25. 08. 2001 00.00
Slovenski plavalec Peter Mankoč se je na 21. univerzijadi v Pekingu uvrstil v finale na 200 mešano.

ZDA in Kitajska o raketah
23. 08. 2001 00.00
Po mnenju Washingtona je kitajski izvoz raketne tehnologije eden glavnih zadržkov pri izboljšanju odnosov med državama.

Kitajski predsednik v Rusiji
15. 07. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes prispel v Rusijo na štiridnevni obisk, na katerem naj bi podpisal novo kitajsko-rusko zvezo o obrambi interesov in povečanju trgovine. Jiang je prispel le dva dni po tem, ko je Mednarodni olimpijski komite v Moskvi izvolil Peking za prizorišče olimpijskih iger 2008. Po mnenju ruskega predsednika Vladimirja Putina gre za simboliko, da sta se tako pomembna dogodka zgodila le dva dni narazen. Zemina je sprejel namestnik ruskega premiera Ilja Klebanov. Do obiska pa je prišlo tudi le nekaj ur po tem, ko so ZDA objavile, da so uspešno sestrelile testni izstrelek, kar je nov korak v smeri izgraditve ameriškega protiraketnega ščita, ki mu ostro nasprotujeta tako Rusija kot Kitajska.

Kitajka zasnubila Samarancha
14. 07. 2001 00.00
Neka 58-letna Kitajka je na svetovnem spletu zasnubila 81-letnega predsednika Mednarodnega olimpijskega komiteja Juana Antonia Samarancha, ki pa na njeno ponudbo še ni odgovoril, poroča kitajski tisk. "Dragi gospod Samaranch, veliko ste prispevali svetovnemu športu in zelo vas občudujem. Toda vaša soproga je preminula in tudi vi se boste kmalu umaknili s funkcije predsednika MOK. Če se vam bom pridružila jaz, bo vaše življenje postalo bolj srečno in bolj polno," je zapisala Kitajka na internet strani, ki jo je oblikovala maja letos. "Upam, da lahko postaneva vsaj prijatelja, če se že ne moreva poročiti," je še dodala.

Na kozmodromu odkrili ilegalce
09. 07. 2001 00.00
Ameriška obalna varnostna služba je v petek dopoldne po lokalnem času na ozemlju vesoljskih izstrelišč na Cape Canaveralu na Floridi odkrila 15 nelegalnih priseljencev, 14 od njih je bilo Kitajcev - šest moških in osem žensk - , eden pa je bil Jamajčan. Ilegalci so se znašli na obali v bližini izstrelitvenega kompleksa 40, na katerem nameravajo 27. julija s težko nosilno raketo vrste titan 4B izstreliti strogo tajen ameriški vojaški satelit. Kraj dogodka je blizu meje med Kennedyjevim vesoljskim centrom (KSC) in vojaškim letalskim oporiščem Cape Canaveral (CCAS), kjer je vojaški kozmodrom. Do pripetljaja je prišlo južno od izstrelitvenih ramp 39B in 39A, na katerih sta prav zdaj izjemoma že kak teden kar dva ameriška vesoljska raketoplana, Atlantis - odštevanje za njegovo četrtkovo izstrelitev se je začelo danes -, in Discovery, ki bo poletel prihodnji mesec.

Šanghaj gostitelj mastersa
06. 07. 2001 00.00
Šanghaj na Kitajskem bo konec leta 2002 gostitelj teniškega mastersa, tekmovanja najboljše osmerice tenisačev na svetu. Novico so ob robu teniškega turnirja v Wimbledonu sporočili predstavniki ITF, ATP in kitajski organizatorji. Po Lizboni 2000 in Sydneyju novembra letos, bo Šanghaj tretji prireditelj tega turnirja, ki je zamenjal neuradno svetovno prvenstvo in Grand Slam cup kot končni turnir leta.

Zemin bi bil Mao
01. 07. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin se je v govoru ob 80. obletnici ustanovitve Komunistične partije Kitajske primerjal z nekdanjima kitajskima voditeljema Mao Zedongom in Deng Xiaopingom ter obenem obljubil, da bo zgradil močno in moderno komunistično stranko. V govoru je še izpostavil svoj projekt "demokratične diktature", v kateri bo upošteval potrebe moderne družbe in se soočil z gospodarskimi reformami kapitalističnega tipa.

Prodaja organov kitajskih zapornikov
28. 06. 2001 00.00
Kitajski zdravnik Wang Guoqi, ki je pred časom pobegnil v Združene države, je pred komisijo ameriškega kongresa za človekove pravice spregovoril o načrtnih usmrtitvah in prodaji organov kitajskih zapornikov.

V tajfunu na Kitajskem 73 mrtvih
25. 06. 2001 00.00
V divjanju tajfuna Chebi, ki je minuli konec tedna pustošil v provinci Fujian na jugovzhodu Kitajske, je po zadnjih podatkih umrlo najmanj 73 ljudi, 87 pa jih pogrešajo, poročajo kitajski mediji. Tajfun je povzročil tudi ogromno gmotno škodo, kolikšno, pa za zdaj še ni znano. Tajfun je najprej divjal na Tajvanu, kjer je v neurju umrlo najmanj devet ljudi, 15 pa jih še pogrešajo, nato pa je v noči s sobote na nedeljo s hitrostjo 120 kilometrov na uro zajel še jugovzhod Kitajske.

Delegacija GZS v Hong Kong in Shanghai
16. 06. 2001 00.00
Delegacija Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je v okviru nadaljevanja strategije nastopa slovenskega gospodarstva na Kitajskem odpotovala na štiridnevni uradni obisk v Hong Kong in kitajski Shanghai. 15-članska gospodarska delegacija, ki jo vodi podpredsednica GZS Marta Kos, spremlja pa vladna delegacija pod vodstvom državnega podsekretarja na ministrstvu za gospodarstvo Bojana Škode, se v Shanghaiju med drugim obiskala sejem Autoshanghai 2001, kjer je postavljen tudi slovenski paviljon.

Šanghajska organizacija proti ZDA
15. 06. 2001 00.00
Kitajska, Rusija in štiri srednjeazijske države - Kazahstan, Kirigistan, Tadžikistan in Uzbekistan - so danes v kitajskem Šanghaju podpisale sporazum o sodelovanju v boju proti terorizmu in islamskemu ekstremizmu na območju. Omenjene države so članice včeraj ustanovljene Šanghajske organizacije za sodelovanje, ki je nasledila t.i. šanghajsko skupino. Kitajski in ruski predsednik Jiang Zemin in Vladimir Putin sta predstavila skupni boj proti protiraketnemu ščitu, ki ga predlaga Washington.

AOL prodira na kitajski trg
13. 06. 2001 00.00
Eden največjih svetovnih ponudnikov dostopa do interneta American Online počasi prodira tudi na kitajski trg. Skupaj z največjim kitajskim proizvajalcem osebnih računalnikov Legend Holdings bo ustanovil podjetje s sedežem v Hongkongu, v katerega bo vsak od partnerjev vložil po 100 milijonov dolarjev. Podjetje, ki bo sicer v večinski, 51-odstotni lasti kitajske družbe, bo v začetku nudilo tehnološke in svetovalne storitve za internetni portal Legenda. Kitajska zakonodaja trenutno prepoveduje tuja vlaganja v podjetjih, ki se ukvarjajo z dostopom do interneta ali internetnimi vsebinami, kitajske oblasti pa so obljubile, da bodo po vstopu v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) odpravile omejitve. Vseeno pa bo tudi po včlanitvi Kitajske v WTO vlada obržala nadzor nad posli, povezanimi z internetom. AOL, ki je del koncerna AOL Time Warner, je priznal, da ravno negotovost glede zakonodajne ureditve tega področja otežuje načrtovanje poslovnih dejavnosti na kitajskem trgu.

Nesreča avtobusa na Kitajskem
09. 06. 2001 00.00
V nesreči avtobusa v avtonomni pokrajini Guangxi na jugozahodu Kitajske je umrlo 18 ljudi, 15 oseb še pogrešajo, 12 pa jih je nesrečo preživelo. Kot navajajo kitajski mediji, je voznik avtobusa s 45 potniki na mostu izgubil oblast nad vozilom, ki je zdrsnilo s ceste in padlo v umetno jezero Lindong. Reševalci so iz 13 metrov globokega jezera doslej potegnili 18 trupel.

Dosegli dogovor o vrnitvi letala
07. 06. 2001 00.00
Kitajski in ameriški pogajalci so se včeraj dogovorili o tem, kako bodo razstavili in v ZDA prepeljali ameriško izvidniško letalo EP-3, ki je po trčenju s kitajskim lovcem 1. aprila zasilno pristalo na južnokitajskem otoku Hainan. Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Sun Yuxi ni pojasnil tehničnih podrobnosti dogovora, potrdil pa je, da so se priprave na vrnitev letala začele in da so ameriški predstavniki že odpotovali na Hainan. Po besedah predstavnika ameriškega veleposlaništva v Pekingu bodo razstavitev letala nadzirali štirje ameriški strokovnjaki, ki so na Kitajsko prispeli minuli teden. Zaenkrat ni znano, kdaj naj bi letalo odpeljali iz Kitajske.

ZN o ukinitvi sankcij proti Iraku
05. 06. 2001 00.00
Varnostni svet Združenih narodov naj bi do konca meseca prevetril sankcije proti Iraku. Če bo mogoče, upajo celo na popolno ukinitev sankcij. Sankcije je mednarodna skupnost uvedla leta avgusta 1990. Do konca meseca naj bi se tako petnajstčlanski svet sestal trikrat tedensko. Novica je prišla po tem, ko se je svet odločil za podaljšanje programa "nafta za hrano", po katerem lahko Irak prodaja nafto v zameno za hrano, medicinsko pomoč in druge civilne potrebščine. Tokratno enomesečno podaljšanje je sprememba glede na dosedanja šestmesečna podlajšanja. Tako je Varnostni svet dobil nekaj časa da pregleda predlog takoimenovanih "pametnih sankcij", ki jih predlagata Velika Britanija in ZDA. Ti državi predlagata, da naj bi povečali nadzor nad potencialno vojaško opremo, popolnoma pa prenehali nadzorovati civilno opremo. Irak je ob odločitvi le enomesečnega podaljšanja programa "nafta za hrano" včeraj ukinil izvoz nafte. Države članice OPEC so ta del izpada nafte na svetovnem trgu že prevzele na svoja ramena. Države OPEC so se danes sestale na Dunaju, kjer bo prisoten tudi iraški naftni minister Taha Humud Musa.

Canonova tovarna na Kitajskem
04. 06. 2001 00.00
Japonska družba Canon bo za gradnjo tovarne na Kitajskem, v kateri bodo izdelovali fotokopirne stroje, namenila 83,3 milijona dolarjev. Tovarno bodo postavili v provinci Jiang Su, proizvodnja teh strojev pa naj bi se začela julija 2002. Canon bo do leta 2004 v njej zaposlil 3500 lokalnih delavcev, v tovarni pa naj bi izdelali 20.000 strojev na mesec. V Canonu so se za investicijo na Kitajskem odločili zato, ker kitajski trg velja za trg izrednih priložnosti, saj naj bi rasel z 10-odstotno letno stopnjo.

Kitajska bo vrnila letalo
29. 05. 2001 00.00
Kitajska in ZDA sta se dogovorili o vračilu poškodovanega ameriškega vohunskega letala, ki je 1. aprila, po trčenju s kitajskim lovskim letalom, zasilno pristalo na kitajskem otoku Hainan. Tako se bo najbrž končala nekajmesečna zaostritev odnosov med državama, ki je bil kar hud preizkus za novo administracijo Georgea Busha. Po dogovori bodo izvidniško letalo EP-3 razstavljeno prepeljali v transportnem letalu ruske proizvodnje Antonov-124. Kitajska je vseskozi zahtevala javno opravičilo Washingtona in prevzem odgovornosti za nesrečo, šele potem pa je izpustila zajeto štiriindvajsetčlansko posadko.

Zavezanost kjotskemu protokolu
25. 05. 2001 00.00
S pozivom k boju proti podnebnim spremembam se je v Pekingu končalo srečanje zunanjih ministrov Azija-Evropa (ASEM), ki združuje članice EU in deset azijskih držav. Celotna mednarodna skupnost se mora spoprijeti z resno nevarnostjo, ki grozi zaradi globalnega segrevanja ozračja, so v skupni izjavi zapisali udeleženci srečanja. Zunanji ministri ASEM so s tem poudarili zavezanost svojih držav h kjotskemu protokolu o zmanjšanju emisij škodljivih plinov, katerega ratifikacijo so ZDA zavrnile.

Val usmrtitev na Kitajskem
23. 05. 2001 00.00
V zadnjem valu usmrtitev, ki so jih kitajske oblasti v minulih šestih tednih izvedle v sklopu kampanje za zajezitev kriminala z imenom "Udari močno", je bilo usmrčenih najmanj tisoč ljudi, so danes v Pekingu sporočili diplomatski viri, medtem pa kitajski tisk še naprej objavlja sezname likvidacij obsojencev.

Spet napeti odnosi med Kitajsko in ZDA
22. 05. 2001 00.00
V ameriško-kitajskih odnosih je, potem ko sta ZDA obiskala tajvanski predsednik Chen Shui-bian in tibetanski verski voditelj dalajlama, znova prišlo do napetosti. Kitajska je zaradi tega ZDA obtožila grobega vmešavanja v njene notranje zadeve.

Zemin o prijateljskih odnosih z ZDA
09. 05. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal obisk na svetovnem gospodarskem forumu v Hongkongu. Srečanje s tajskim premierom je označil kot zanimivo, enourni pogovor z nekdanjim ameriškim predsednikom Billom Clintonom pa kot prijateljski. Njuno srečanje so pozitivno sprejeli tudi kitajski mediji. Sicer pa je hongkonški forum potekal v znamenju protestov na Kitajskem prepovedane sekte Falun Gong. Številnim pristašem "zle sekte", kot jo imenuje kitajska vlada, niso dovolili v Hongkong.

Kitajska zavrnila Rumsfeldove napovedi
08. 05. 2001 00.00
Kitajska je odločno zavrnila napovedi ameriškega obrambnega ministra Rumsfelda, da bo Peking vrnil ameriško vohunsko letalo. Kitajci letalo, ki je trčilo z njihovim lovcem, v nesreči pa je umrl kitajski pilot, že več kot mesec dni zadržujejo na otoku Hajnan.

Znova vohunskimi poleti ZDA
08. 05. 2001 00.00
Pet tednov po trčenju ameriškega izvidniškega letala s kitajskim lovcem so ZDA znova začele z izvidniškimi leti pred kitajsko obalo. Kot so potrdili s Pentagona, je ameriško izvidniško letalo vrste RC-135 na "rutinskem preletu" letelo v mednarodnem prostoru ob severovzhodni kitajski obali. Ameriško letalo je vzletelo z japonskega otoka Okinava, na začrtani poti pa ga letala kitajske vojske niso spremljala. Uradni Peking je po nesreči 1. aprila zahteval ustavitev izvidniških preletov nad kitajsko obalo. Tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer ni želel komentirati obnove vohunskih poletov, vendar je zatrdil, da si ZDA pridržujejo pravico leteti v mednarodnem zračnem prostoru in z izvidniškimi poleti skrbeti za ohranjanje miru v svetu. Kitajske oblasti pa so sporočile, da ameriškemu vohunskemu letalu EP-3 ne bodo dovolile zapustiti države po zračni poti. Peking je sicer ZDA pozval, naj pri iskanju rešitve za spor delujejo bolj pragmatično in konstruktivno.

Kriza v odnosih med ZDA in Kitajsko
03. 05. 2001 00.00
Iz ameriškega obrambnega ministrstva je v sredo najprej prišla novica, da Pentagon prekinja vse, že tako šibke odnose s Kitajsko, nakar je tiskovni predstavnik Craig Quigley to zanikal. Obrambni minister Donald Rumsfeld naj bi prekinil vse odnose s kitajsko vojsko, kot so na primer medsebojni obiski vojaških ladij in častnikov, vendar je Quigley kasneje dejal, da temu ni tako. Rumsfeld naj bi le ukazal, da bodo poslej vsak tak obisk obravnavali posebej in nato izdali dovoljenje zanj.