Kitajski

Američani na poti na Hainan
01. 05. 2001 00.00
Skupina ameriških strokovnjakov je že na poti proti Kitajski, da bi pregledala ameriško izvidniško letalo, ki se od nesreče s kitajskim lovcem 1. aprila nahaja na kitajskem otoku Hainan, je danes sporočil neimenovani ameriški diplomat v Pekingu. Skupina strokovnjakov naj bi na Hainan prispela zvečer po lokalnem času. Američani bodo ocenili škodo, ki jo je v nesreči utrpelo vohunsko letalo. Ameriški diplomat ni mogel potrditi, ali bodo letalo popravili, da bi ga prepeljali v ZDA.

Američani bodo lahko pregledali letalo
29. 04. 2001 00.00
Kitajske oblasti bodo Američanom dovolile preiskavo vohunskega letala, ki je 1. aprila po trčenju s kitajskim lovcem, v katerem je življenje izgubil kitajski pilot, pristalo na otoku Hainan. Kitajska državna tiskovna agencija še dodaja, da so se za ta korak odločili, ko so zaključili z zbiranjem informacij, povezanih z dogodkom. Združene države naj bi tudi pristale na plačilo odškodnine, natančen znesek pa naj bi bil znan po naslednjem krogu pogajanj.

Srečanje Putina in Tanga
29. 04. 2001 00.00
V Moskvi sta se sestala ruski predsednik Putin in kitajski zunanji minister Tang. Govorila sta o odnosih med državama in jih označila za zelo dinamične. Za letos državi napovedujeta intenzivne stike na najvišji ravni, saj naj bi Putin dvakrat obiskal Kitajsko.

Barva namesto kurjave
22. 04. 2001 00.00
Kitajski znanstveniki so razvili barvo, zaradi katere je poleti v hišah hladno, pozimi pa toplo. Premaz, občutljiv na temperaturo, ne zniža zgolj stroškov kurjave, ampak se tudi barvno prilagodi letnemu času. Omet, ki so ga razvili strokovnjaki univerze Tongji v Šanghaju, začne vsrkavati sončno energijo, ko temperatura v hiši pade pod 22 stopinj Celzija in jo odbija, če je zunaj vroče. Nova barva lahko temperaturo v hiši poveča za največ štiri, zniža pa kar za osem stopinj Celzija. Premaz je pozimi rdečkasto obarvan, poleti pa je moder, ker strokovnjaki ugotavljajo, da imajo ljudje v hladnih dneh raje toplejše odtenke, ko je vroče, pa so bolj navdušeni nad odtenki hladnih barv.

Kitajska ne popušča
21. 04. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je po občutljivih pogovorih o ameriškem vohunskem letalu, ki so potekali v minulih dneh, izjavil, da ne bo dovoljeval kršitev kitajske državne suverenosti. Jiang je v komentarju, ki so ga danes prenašali vsi državni mediji, še dodatno poudaril nepopustljivo stališče Kitajske po trčenju ameriškega vohunskega letala s kitajskim lovcem. Jiang je od ameriške strani znova zahteval, naj opusti prelete ameriških vohunskih letal nad kitajskim priobalnim pasom.

Brez popuščanja na obeh straneh
18. 04. 2001 00.00
Kitajski in ameriški vojaški strokovnjaki so v komaj treh urah končali pogovore o vzrokih in posledicah trčenja kitajskega lovca in ameriškega vohunskega letala nad Južnokitajskim morjem 1. aprila letos. Zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca 1. aprila nad Južnokitajskim morjem, po katerem je moralo ameriško letalo zasilno pristati na Kitajskem, so se odnosi med državama precej zaostrili. Potem ko je kitajska stran prejšnjo sredo izpustila 24-člansko posadko ameriškega letala, sta se državi dogovorili tudi za pogajanja o tem, kako bi v prihodnje takšne incidente preprečili, pa tudi o vrnitvi ameriškega letala in o ameriških vohunskih poletih vzdolž kitajske obale.

Pohvala kubanskemu "herojstvu"
13. 04. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je začel uradni obisk na Kubi. V pozdravnem govoru je izrazil podporo "edinemu komunističnemu prijatelju" Kitajske in še posebej boju Kube z ZDA, ki traja že desetletja.

Posadka ameriškega letala zanika krivdo
12. 04. 2001 00.00
Posadka ameriškega vohunskega letala, ki so jo kitajske oblasti po trčenju s kitajskim lovcem enajst dni zadrževale na otoku Hainan, je prispela v letalsko oporišče Hickham na Havajih. Posadka je ameriškim vojaškim preiskovalcem zatrdila, da njihovo letalo ni nikoli skrenilo z začrtane poti, še manj pa, da bi se 1. aprila zaletelo v kitajsko letalo.

Peking še naprej zahteva opravičilo
07. 04. 2001 00.00
Reševanje ameriško-kitajske krize, ki je nastala zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca, se nadaljuje na najvišjem nivoju. Podpredsednik kitajske vlade Qian Qichen je danes ameriški odziv po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega vojaškega lovca nad Južnokitajskim morjem označil kot nesprejemljiv in zahteval uradno opravičilo Washingtona. Vsa dosedanja pojasnila ZDA so za kitajsko vlado in njene državljane nezadovoljiva, je v pismu ameriškemu zunanjemu ministrstvu zapisal Qian in dodal, da Kitajska od Washingtona zahteva prevzem odgovornosti za nesrečo, ki se je zgodila minulo nedeljo.

Napredek pri reševanju spora
07. 04. 2001 00.00
Ameriška administracija in kitajska vlada sta po poročilih iz Bele hiše napredovali pri oblikovanju skupne komisije, ki naj bi razrešila spor glede ameriškega vohunskega letala in 24 članov posadke, ki so morali v nedeljo po trčenju s kitajskim lovskim letalom zasilno pristati na kitajskem otoku Hainan.

Peking zahteva opravičilo
05. 04. 2001 00.00
Štiri dni po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca so odnosi med državama še vedno napeti. Združene države so sicer izrazile obžalovanje zaradi smrti kitajskega pilota, vendar pa uradni Peking pa še vedno zahteva opravičilo za nesrečo.

Napeti odnosi med ZDA in Kitajsko
05. 04. 2001 00.00

Resen spor med Kitajsko in ZDA
03. 04. 2001 00.00
Še vedno odmeva nedeljsko trčenje ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca, ki je povzročilo resen spor med državama. Kitajski predsednik Zemin je po dveh dneh molka zahteval, da Združene države prevzamejo polno odgovornost za nesrečo.

Kitajska dovolila ZDA dostop
03. 04. 2001 00.00
Kitajska je danes izdala dovoljenja za tri ameriške diplomate, da stopijo v stik s štiriindvajsetčlansko posadko ameriškega vohunskega letala, ki je po nedeljskem trčenju s kitajskim vojaškim lovcem F-8 strmoglavilo na kitajsko ozemlje. Pilota kitajskega letala in razbitine še niso našli. Ameriška mornarica je ponudila pomoč pri iskanju pilota, vendar je Kitajska ponudbo zavrnila, tako da so se tri ameriške vojaške ladje umaknile iz južno-kitajskega morja. Štiriindvajset članov posadke letala so Kitajci ločili in njihovo zdravstveno stanje ni znano. Tudi avstralski zunanji minister Alexander Downer je po srečanju z namestnikom osrednje kitajske vojaške komisije Zhang Wannianu, ki se trenutno mudi na obisku v Avstraliji, izjavil, da mu je general Zhang zagotovil, da bo Kitajska ameriškim diplomatom dovolila dostop do posadke. Iz kitajskih policijskih virov se je izvedelo, da se bodo ameriški diplomati s posadko letala srečali danes zvečer v kraju Haiku, ki je 200 kilometrov oddaljen od letališča, na katerem je pristalo ameriško letalo.

Ukinjen embargo na francosko meso
03. 04. 2001 00.00
Ker po odkritju prvih dveh primerov slinavke in parkljevke v Franciji niso odkrili nobenega dodatnega, je EU danes delno ukinila embargo na francosko meso, mesne proizvode ter mleko in mlečne proizvode. Embargo velja le še za tri departmaje na območju Pariza, kjer so odkrili drugi primer bolezni. Še naprej za celo državo velja prepoved izvoza živine. Vsi ukrepi bodo v veljavi najmanj do 12. aprila. Za popuščanje v ukrepih proti Franciji se je konec marca odločil veterinarski odbor unije. Delno ukinitev embarga s 3. aprilom so veterinarji napovedali pod pogojem, da do 2. aprila v državi ne bodo odkrili nobenega novega primera slinavke in parkljevke. Potem ko je Pariz Evropsko komisijo formalno obvestil, da se bolezen ni širila naprej, je odločitev veterinarjev danes avtomatično stopila v veljavo.

Nova ohladitev med ZDA in Kitajsko?
02. 04. 2001 00.00
Na Kitajskem še vedno zadržujejo 24 članov posadke ameriškega vohunskega letala, ki je v nedeljo trčilo s kitajskim lovcem in prisilno pristalo na kitajskem ozemlju. V Pekingu dogodka sploh še niso komentirali, medtem pa Pentagon trdi, da je letalo letelo v mednarodnih vodah, kakih 100 kilometrov od otoka Hainan.

Trčili ameriško in kitajsko vojaško letalo
02. 04. 2001 00.00
Nad Južnokitajskim morjem sta trčili ameriško in kitajsko vojaško letalo. Letalo ameriške mornarice je moralo po trčenju zasilno pristati na kitajskem otoku Hainan. Kitajski letalo je strmoglavilo v morje, pilota pa še pogrešajo.

Wang prvi Kitajec v ligi NBA
25. 03. 2001 00.00
Triindvajsetletni Wang Zhizhi bo postal prvi kitajski košarkar, ki se bo preizkusil v najelitnejši profesionalni košarkarski ligi na svetu. 214 centimetrov visoki Wang, 36. izbor drugega kroga drafta, se bo prihodnji teden pridružil moštvu Teličkov iz Dallasa.

Zlata Sale in Pelletier
22. 03. 2001 00.00
Kanadska drsalca Jamie Sale in David Pelletier, ki skupaj drsata šele tretje leto, sta nova svetovna prvaka med športnimi pari in bosta na olimpijskih igrah v Salt Lake Cityju nastopila kot prva favorita za olimpijsko zlato.

Gašparičeva v Pekingu
19. 03. 2001 00.00
V prostorih Kitajske nacionalne galerije v Pekingu je bila med 8. in 13. marcem mednarodna slikarska razstava v organizaciji Kitajskega mednarodnega kulturnega združenja, Inštituta za umetnost in obrt in Ministrstva za kulturo LR Kitajske. Med 60-imi razstavljenimi umetniškimi deli so bile na ogled tudi tri slike slovenske akademske slikarke Majde Zorko Gašparič, ki je klasično kitajsko slikarstvo študirala na Centralni likovni akademiji v Pekingu. Gašparičeva je od leta 1988 sodelovala že na več razstavah in je v tamkajšnjih umetniških krogih dobro poznana. Pogovor s slovensko slikarko je bil objavljen v Kitajskih ženskih novicah in na Kitajskem mednarodnem radiu, so sporočili z veleposlaništva Republike Slovenije v Pekingu.

Kitajski vojaški budžet pod drobnogledom ZDA
07. 03. 2001 00.00
ZDA bodo skrbno opazovale, ali bo načrtovano 18-odstotno povečanje izdatkov za vojsko na Kitajskem predstavljalo novo grožnjo ameriškim interesom v Aziji, posebno na Tajvanu, je v torek v Washingtonu poudaril ameriški državni sekretar Colin Powell. Napovedal je tudi, da bo ta tema ena izmed osrednjih tem pogovorov podpredsednika kitajske vlade Qian Qichena, ki naj bi marca obiskal Washington. ZDA želijo predvsem ugotoviti, ali gre le pri povečanju izdatkov za kitajsko vojsko za modernizacijo kitajske vojske, za obrambni značaj ali "ofenzivni potencial".

Kitajska lani z rekordno gospodarsko rastjo
28. 02. 2001 00.00
Kitajska je lani zabeležila osemodstotno gospodarsko rast. Iz kitajskega statističnega urada so sporočili, da se je obseg bruto domačega proizvoda (BDP) lani povzpel na 1077 milijard ameriških dolarjev in tako prvič presegel 1000 milijard dolarjev.

Kitajska bo preučila ameriške očitke
27. 02. 2001 00.00
Kitajska je napovedala, da bo preučila ameriške očitke o morebitni kitajski pomoči Iraku. Tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Zhang Qiyue je danes v Pekingu zatrdila, da bo Kitajska začela preiskavo o zadevi. Ob tem je dodala, da je Kitajska "odgovorno in strogo" spoštovala resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov.

Bush in Blair potrdila posebne odnose
24. 02. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush in njegov gost, britanski premier Tony Blair, sta po prvem srečanju v Camp Davidu na novinarski konferenci potrdila posebne odnose, ki veljajo med njunima državama in obljubila, da bodo taki ostali še naprej, ne glede na ideološke razlike med voditeljema. Kljub vidnemu navdušenju, ki sta ga izžarevala oba, pa Bush od Blaira ni dobil jasnega zagotovila, da bo Velika Britanija podprla ameriški načrt protiraketne obrambe (NMD). Bush je med novinarsko konferenco tudi potrdil, da je dobil od Kitajske odgovor na prošnjo o pojasnilu svoje vpletenosti v Iraku. Po Bushevih besedah naj bi Kitajska zagotovila, da bo preverila poročila in "zadeve popravila".

Bush predvsem o Iraku
23. 02. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je domačim novinarjem sinoči odgovarjal na prvi novinarski konferenci v Beli hiši, odkar je pred mesecem dni prevzel svoj položaj. Nakazal je, da bo njegova administracija vodila zunanjo politiko predvsem v skladu z ameriškimi interesi, ne glede na to, kaj o tem misli tujina.

Kitajski zid 500 kilometrov daljši
23. 02. 2001 00.00
Kitajski raziskovalci so odkrili, da Veliki kitajski zid meri vsaj 500 kilometrov več, kot so mislili doslej. Tako naj bi bil zid po najnovejših podatkih dolg 7200 kilometrov. Arheologi so odkrili ostanke zidu iz zemlje, ki se razteza do puščave Lop Nor v avtonomni pokrajini Xinjiang na severozahodu Kitajske.

Kučan sprejel kitajsko državno svetnico
22. 02. 2001 00.00
Predsednik države Milan Kučan je danes sprejel kitajsko državno svetnico Wu Yi. Ob tem je izrazil velik interes Slovenije za vsestranski razvoj dvostranskih odnosov, posebej na gospodarskem področju, ter željo slovenskega gospodarstva po čim lažjem dostopu do kitajskega trga.

Wu Yi pri Drnovšku in Kučanu
22. 02. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je sprejel Wu Yi, državno svetnico Ljudske republike Kitajske, ki se mudi na uradnem obisku v Sloveniji. Sogovornika sta izmenjala poglede o sodelovanju med državama, še posebej na gospodarskem področju. V zvezi s tem je Wu Yi izpostavila pomen, ki ga kitajska stran pripisuje nadaljnjemu vstopanju Slovenije na kitajski trg in izrazila interes za investicije, še posebej v zahodnem delu Kitajske. Slovenski strani je izrekla priznanje za dosežke na gospodarskem področju, kot tudi za pozornost, ki jo posveča uravnoteženju teženj k ekonomski tekmovalnosti in učinkovitosti s potrebo po družbeni stabilnosti. Na kratko je tudi orisala gospodarski razvoj Kitajske v zadnjih letih in udejanjanje reform, ki naj bi postopoma zamenjale plansko gospodarstvo s tržnim.

Kitajska delegacija v Sloveniji
21. 02. 2001 00.00
Na današnji poslovni konferenci slovenskih in kitajskih poslovnežev v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je namestnik kitajskega ministra za zunanjo trgovino in ekonomsko sodelovanje Zhang Xiang povedal, da kitajska vlada namenja Sloveniji veliko pozornost in ob tem dodal, da med državama obstaja veliko možnosti za sodelovanje. Slovenska podjetja so po njegovih besedah v

Kitajska delegacija prispela v Slovenijo
21. 02. 2001 00.00
Na tridnevni obisk v Slovenijo je dopoldne prispela vladno-gospodarska delegacija s Kitajske. Delegacijo, ki jo vodi državna svetnica Wu Yi, v kitajskem državnem svetu odgovorna za področje zunanje trgovine, je na brniškem letališču pričakala ministrica za gospodarstvo Tea Petrin. Wujeva se bo v času obiska v naši državi sestala tudi s predsednikom države Milanom Kučanom, predsednikom vlade Janezom Drnovškom in ministrom za zunanje zadeve Dimitrijem Ruplom.