Kitajski

Putin in Jiang proti protiraketnemu ščitu

18. 07. 2000 12.34

Ruski predsednik Vladimir Putin in kitajski predsednik Jiang Zemin sta danes v Pekingu podpisala deklaracijo proti ameriškemu protiraketnemu ščitu (NMD). Bistvo načrtovane vzpostavitve ameriškega protiraketnega ščita je v ''stremljenju po enostranski nadvladi na vojaškem področju,'' je po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax zapisano v deklaraciji. Oba predsednika sta mednarodno skupnost obenem pozvala, naj ukrepajo proti NMD.

Trije evropski sateliti v zaželeni orbiti

16. 07. 2000 13.35

Trije evropski raziskovalni sateliti, ki so jih izstrelili na kozmodromu Pleseck v Arhangelski pokrajini na severu evropskega dela Rusije, so dosegli zaželeno 477 kilometrov visoko orbito, ki je blizu krožne orbite, poroča ruska tiskovna agencija Interfax.

Yanyan padla na testu dopinga

14. 07. 2000 08.19

Kitajska plavalka in svetovna rekorderka na 200 metrov mešano Wu Yanyan je bila pozitivna na doping testu, zato so jo izključili iz olimpijske reprezentance, je sporočil predstavnik kitajske olimpijske protidopinške komisije. Plavalka je bila pozitivna že maja, ponovni test v juniju pa je samo potrdil uporabo prepovedanih substanc. Yanyanovo verjetno čaka štiriletna prepoved nastopanja.

Kitajska ponuja gradnjo plinovoda

13. 07. 2000 12.49

Kitajska je povabila tuje vlagatelje k sodelovanju v več milijard dolarjev vrednem projektu gradnje plinovoda. Plinovod želi Kitajska zgraditi do razvijajočih se mest na vzhodu države, v katerih se povečujejo energetske potrebe. S tem korakom je začela Kitajska odpirati svoj trg energetske industrije tujcem, saj nudi vlagateljem, ki se bodo na ponudbo odzvali, možnost pridobitve večinskih deležev pri plinovodu.

Kako zravnati stolp v Pisi?

12. 07. 2000 09.01

Upokojeni kitajski rudarski inženir Wang Zhiyuan trdi, da se je on prvi domislil, kako zravnati znameniti nagibajoči se stolp v italijanskem mestu Pisa, vendar pa italijanske oblasti niso nikoli objavile njegovega projekta. Zhiyuan trdi, da je do ideje, kako zravnati stolp, prišel po 30-letnem delu s podpornimi stebri v rudnikih. Kitajski inženir je še dejal, da je dvakrat pisal italijanskemu predsedniku Oscarju Luigiju Scalfaru, pa tudi komisiji, ki upravlja s stolpom v Pisi, vendar pa ni dobil nobenega odgovora. Zhiyuan sicer poudarja, da ni hotel dobiti denarne nagrade, temveč le priznanje za zasluge pri reševanju problema z znamenitim stolpom. Ta je za turistične oglede zaprt od leta 1990, ponovno pa naj bi ga odprli čez približno eno leto.

Kitajska delegacija v Bruslju

11. 07. 2000 07.28

Kitajski premier Zhu Rongji in zunanji minister Tang Jiaxuan sta včeraj s številčno delegacijo prispela na štiridnevni obisk v Bruselj, med katerim se bosta srečala z visokimi predstavniki Evropske unije in Belgije. Zhu se je srečal z visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano, s katerim sta govorila predvsem o vprašanju spoštovanja človekovih pravic. Zunanji minister Tang pa se je srečal z evropskim komisarjem za zunanje odnose Chrisom Pattenom, kateremu je napovedal, da bo Kitajska še letos ratificirala več pogodb ZN o človekovih pravicah. Zhu se bo jutri srečal s predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem.

Svetovna banka zavrnila posojilo Kitajski

08. 07. 2000 11.17

Odbor direktorjev Svetovne banke je danes z veliko večino zavrnil posojilo Kitajski, s katerim bi 58.000 kmetom omogočila naselitev v najrevnejšo provinco pod Tibetom Quinghai. Omenjenemu posojilu so v največji meri nasprotovale ZDA in skupine za varstvo človekovih pravic, ki menijo, da bi to posojilo uničilo budistično kulturo.

Začetek pogovorov o razoroževanju

07. 07. 2000 17.55

V Pekingu sta danes Kitajska in ZDA začeli pogovore o vojaških vprašanjih. Kot so sporočili s kitajskega zunanjega ministrstva, je namestnik kitajskega zunanjega ministra Wang Guangya sprejel ameriškega izvedenca za razoroževanje Johna Holuma, posebnega svetovalca ameriškega predsednika Billa Clintona in državne sekretarke Madeleine Albright.

Dobiček zaradi sprejemnih izpitov

07. 07. 2000 09.25

Zaradi sprejemnih izpitov na šanghajski univerzi v mesecu juliju kujejo dobiček tako lekarne kot taksisti. Okoli 90.000 maturantov se namreč v teh dneh poteguje za samo 63.000 študijskih mest, kar je povzročilo množično povpraševanje po pomirjevalih in energijskih napitkih. Povpraševanje po taksistih se je povečalo kar za dvakrat, saj se bodoči študentje, ko odhajajo na sprejemne izpite, odločijo za hitrejšo in bolj udobno pot, kot jim jo omogoča avtobus. Zaradi velikega psihičnega pritiska na bodoče študente so tako maturantje kot njihovi starši julij že poimenovali ''črni julij''.

Poplave na Kitajskem

06. 07. 2000 17.53

Poplave na Kitajskem so v prvih tednih deževnega obdobja terjale že najmanj 410 življenj, lokalne oblasti pa so pripravljene na posredovanje ob novih, hujših poplavah, je poročal uradni kitajski časopis China Daily. Časopis poroča tudi, da je v zadnjih poplavah v kitajski pokrajini Sečuan deževje odneslo cela pobočja, pri čemer je umrlo deset ljudi.

Dalajlama praznuje

06. 07. 2000 15.25

Tibetanski duhovni in posvetni voditelj dalajlama je danes dopolnil 65. let. Ob tej priložnosti so mu njegovi častilci na domu v Dharamsali v Indiji priredili praznovanje s plesom in petjem, ki pa se ga dalajlama ni udeležil.

Kitajci pripravili novo vesoljsko ladjo

06. 07. 2000 08.33

Kitajska je praktično pripravljena na izstrelitev izpopolnjene inačice vesoljske ladje vrste shenzhou, poroča kitajski tisk. Prva kitajska vesoljska ladja Shenzhou je novembra lani 14-krat obkrožila Zemljo in pristala na področju Notranje Mongolije na ozemlju Kitajske.

Požar v hongkongški tovarni

01. 07. 2000 16.23

V včerajšnji eksploziji v tovarni s pirotehničnimi izdelki v kitajskem mestu Jiangmen je umrlo najmanj 33 ljudi, 200 pa je ranjenih. Število žrtev se utegne še povzpeti, saj je 19 ranjencev v kritičnem stanju, danes poroča kitajski tisk.

Ruska raketa utirila satelit

29. 06. 2000 11.50

Na ruskem kozmodromu Pleseck v Arhangelski pokrajini na severu evropskega dela Rusije so popoldne izstrelili lahko dvostopenjsko rusko nosilno raketo kosmos-3M, ki je v orbito utirila ruski satelit vrste nadežda (upanje), mali britanski satelit SNAP-1 in mali kitajski satelit Tsinghua-1, je poročal ruski Radio Rossiji, ki se sklicuje na rusko tiskovno agencijo RIA Novosti.

Začetek prvega vrha EU - Indija

28. 06. 2000 16.48

Evropska unija in Indija sta danes v Lizboni začeli prvo vrhunsko srečanje, namenjeno povečanju dinamike v dvostranskih političnih in trgovinskih odnosih. Indijski premier Atal Behari Vajpayee se je tako na čelu indijske delegacije sestal s predsedujočim EU, portugalskim premierom Anotniom Guterresom, ter s predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem.

Nesreči ladij v JAR in na Kitajskem

23. 06. 2000 15.49

Tovorna ladja Treasure, registrirana v Panami, s 130.000 tonami jekla in 130 tonami nafte na krovu se je potopila pred Cap Townom v Južnoafriški republiki. V času, ko se je ladja potopila, na krovu ni bilo nikogar, je poročala nemška tiskovna agencija dpa. Na kitajski reki Jangce pa se je potopila tovorna ladja s 50 tonami zelo strupenih pesticidov, je danes povedal uslužbenec luke v Chenglinu.

V brodolomu umrlo 80 potnikov

22. 06. 2000 18.57

V brodolomu ladje na kitajski reki Jangce je davi umrlo najmanj 80 potnikov. V nesreči se je uspelo rešiti le 20 potnikom od približno stotih, ki so bili na ladji. Reševalci so doslej našli sedem trupel, so poročali tamkajšnji mediji. Nesreča se je zgodila v bližini mesta Luzhou v kitajski pokrajini Sečuan na jugozahodu države, potem ko se je prenatrpana ladja zaradi rečnih vrtincev prevrnila.

Se bo statut sodišča spremenil?

21. 06. 2000 11.11

Predsednik haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije (ICTY) Claude Jorda je v torek poročal Varnostnemu svetu ZN v New Yorku in ga zaprosil za nekaj sprememb v statutu, ki bi omogočile večjo učinkovitost sodišča. Odprta seja VS je minila v znamenju ruskega in kitajskega napada na Jordo in delo sodišča, medtem ko so ju zahodni veleposlaniki odločno branili. Jorda je na novinarski konferenci kasneje omenil še jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča in dejal, da je zločinec, proti kateremu je bila vložena obtožnica, in da je njegovo mesto v Haagu.

Poginila klonirana koza

21. 06. 2000 10.20

Prva koza, klonirana iz celic odrasle živali, ki se je skotila v raziskovalnem središču na severu Kitajske, je po 36 urah poginila zaradi težav s pljuči. Koza, ki so jo imenovali Yuanyuan, je bila klonirana po drugačni metodi kot ovca Dolly. Profesor na univerzi v Xi'anu Zhang Yong je dejal, da bodo morali tehniko kloniranja še izboljšati. V istem raziskovalnem središču naj bi se konec meseca skotila še ena klonirana koza. Kitajski znanstveniki so za kloniranje uporabili izvirno tehniko, saj so uporabili celice ušesa odrasle živali in neodrasle razmnoževalne celice. Jedro celice so vstavili v oplojeno jajčece, ki so ga dali v odraslo kozo. Kitajski znanstveniki nameravajo uporabiti kloniranje za razmnoževanje pand in delfinov v reki Jangce, ki sta ogroženi vrsti.

Na Kitajskem klonirali prvo kozo

19. 06. 2000 14.29

Na severu Kitajske se je rodila prva koza, ki so jo klonirali iz celic odraslih živali. Kozličku so dali ime Yuanyuan.

Ugibanja o Li Pengovem predčasnem odhodu

16. 06. 2000 19.42

Predsednik kitajskega narodnega kongresa Li Peng je iz Slovenije odpotoval na Hrvaško, kjer se je že sestal s predsednikom hrvaškega sabora Zlatkom Tomčićem. Medtem pa še vedno niso uradno sporočili vzrokov za včerajšnjo odpoved srečanja med Li Pengom in premierom Bajukom.

Tigrica skotila trojčke

09. 06. 2000 08.38

Tigrica, ki pripada zelo ogroženi kitajski vrsti teh divjih mačk, je pred dnevi v živalskem vrtu v Šanghaju skotila trojčke, poroča kitajska agencija Xinhua. Mladički, dve samički in samček, se po poročanju agencije razvijajo povsem normalno. Danes na jugu Ktajske živi le še kakšnih 50 tigrov, ki so nameščeni v štirih centrih za vzrejo. Azijski tigri in še posebej kitajska vrsta teh ma čk spadajo med strogo zaščitene živalske vrste, saj so predvsem žrtve krčenja gozdov in divjih lovcev. Dlaka, koža, kosti in rodila tigrov so namreč zelo cenjeni v kitajski tradicionalni medicini.

Nove aretacije na Kitajskem

04. 06. 2000 19.45

Na enajsto obletnico krvavega zatrtja demokratičnih protestov na Trgu nebeškega miru (Tiananmen) v Pekingu je danes kitajska policija aretirala vsaj 15 borcev za človekove pravice. Kot je sporočil hongkonški informacijski center za človekove pravice in demokracijo, so oblasti med drugim trem disidentom odredile hišni pripor v nekem pekinškem hotelu. Na strogo varovanem Trgu nebeškega miru pa je zaenkrat še mirno.

Festival Spoleto se začenja

28. 05. 2000 20.23

V mestecu Spoleto v osrednji italijanski pokrajini Umbrii se bo 30. junija začel poletni festival, ki ga bo odprl Rosenkavalier skladatelja Richarda Straussa. V dveh tednih se bodo v okviru festivala odvijale operne, plesne, gledališke in kinopredstave ter koncerti. Pred veličastno katedralo, ki bo služila kot kulisa, bodo 8. julija uprizorili Haydnovo Stvarjenje v režiji Valeria Festija, ki občinstvo že vrsto let navdušuje s svojimi multimedijskimi predstavami. Prvič v Italiji se bodo predstavili tudi kitajski menihi iz Shaolina, ki bodo v Spoletu predstavili mešanico akrobatike, borilnih veščin in duhovnosti. Festival se bo končal z oratorijem Jeanne d'Arc Arthurja Honeggerja 16. julija.

Ameriški trgovinski zakon o Kitajski

25. 05. 2000 14.10

Generalni direktor Svetovne trgovinske organizacije (WTO) Mike Moore je danes pozdravil potrditev predloga zakona o podelitvi stalnih trgovinskih ugodnosti Kitajski, ki ga je sprejel predstavniški dom ameriškega kongresa.

EU in Kitajska podpisali dogovor

19. 05. 2000 21.26

Evropski komisar za trgovino Pascal Lamy in kitajski minister za zunanjo trgovino in gospodarsko sodelovanje Shi Guangsheng sta v Pekingu po petih dneh pogajanj, pred novinarji podpisala dogovor o vstopu Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO).

EU in Kitajska brez dogovora

15. 05. 2000 15.25

Evropska unija (EU) in Kitajska sta danes v Pekingu začeli nov krog pogajanj, na katerih naj bi sklenili dogovor o sprejemu Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Po dveh urah sta evropski komisar za trgovino Pascal Lamy in kitajski minister za zunanjo trgovino in gospodarsko sodelovanje Shim Guangsheng končala pogovore, ne da bi dosegla bistven napredek.

Kitajska vse bliže vstopu v WTO?

11. 05. 2000 11.03

Kitajski minister za zunanjo trgovino in gospodarsko sodelovanje Shi Guangsheng je danes povedal, da so pogovori s članicami EU in drugimi državami o vstopu Kitajske v WTO v zaključni fazi. Po njegovih besedah je v zadnjem času v dvostranskih pogovorih prišlo do napredka, ki obeta skorajšnjo sklenitev sporazuma.

Namesto Kitajske reli po Cipru

10. 05. 2000 18.10

Mednarodna avtomobilistična zveza (FIA) je v sredo sporočila, da bo namesto odpovedanega relija na Kitajskem v letošnji koledar svetovnega prvenstva vključila reli na Cipru. Na sporedu bo med 7. in 10. septembrom.

Clinton za podelitev stalnega statusa Kitajski

10. 05. 2000 11.45

Ameriški predsednik Bill Clinton je v Beli hiši zbral ugledne člane demokratske in republikanske stranke ter nekdanja predsednika Jimmyja Carterja in Geralda Forda, s katerimi je ponovil poziv kongresu, naj čez štirinajst dni Kitajski potrdi status stalnih trgovinskih ugodnosti. Clinton se je tako skupaj s podpredsednikom Alom Gorom glede trgovine s Kitajsko znašel na drugi strani političnih okopov, saj podelitev trgovinskih ugodnosti Kitajski podpirajo republikanci, ki so ga pred letom skušali pognati iz Bele hiše, večina demokratov pa je razpeta med zvestobo predsedniku in sindikalnimi organizacijami.