Kitajski

Rusija in Kitajska proti protiraketnemu ščitu
20. 02. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je v pogovoru z generalnim sekretarjem zveze NATO Georgeom Robertsonom znova izrazil nasprotovanje Moskve širitvi Severnoatlantskega zavezništva na Vzhod, predlagal pa je tudi oblikovanje evropskega sistema protiraketne obrambe, ki bi bil nekakšna konkurenca ameriškemu protiraketnemu ščitu. Robertson pa je dejal, da mora biti prednostna naloga zveze NATO in Rusije izgradnja odnosa, ki bo temeljilo na zaupanju in odprtosti in bo odporno na krize. Putin je poudaril, da širitve zveze NATO proti ruskim mejam ni mogoče videti drugače kot grožnjo Rusiji. Vodja ruskih komunistov Genadij Zjuganov pa je po srečanju z Robertsonom širitev zveze NATO celo primerjal s Hitlerjevo priključitvijo Avstrije Nemčiji leta 1938.

Zlati medved filmu Intimnost
18. 02. 2001 00.00
Na 51. mednarodnem filmskem festivalu v Berlinu je mednarodna žirija pod vodstvom ameriškega producenta Williama M. Mechanica zlatega medveda za najboljši film podelila francoskemu filmu Intimnost (Intimacy) režiserja Patricea Chereauja, za vlogo v tem filmu pa je s srebrnim medvedom za najboljšo žensko vlogo nagradila Kerry Fox. Veliko nagrado žirije je prejel kitajski film Pekinško kolo (Beijing Bicycle) Wanga Xiaoshuaija. Za najboljšo moško vlogo je bil nagrajen Benicio del Toro za vlogo v ameriškem filmu Traffic Stevena Soderbergha, za najboljšo režijo pa tajvanski režiser Lin Cheng-Sheng za film Betelnut Beauty.

Kanadski Nortel na Kitajskem
13. 02. 2001 00.00
Nortel Networks Corp., največji svetovni dobavitelj fiber-optične tehnologije, je s Kitajsko podpisal dogovor za vrsto poslov v skupni vrednosti 300 milijonov dolarjev. Pogodbo so podpisali v Pekingu ob robu obiska kanadskega premiera Jeana Chretien na Kitajskem. Gre za prodajo 101 milijon vredne opreme za vzpostavitev fiber-optičnih povezav in 130 milijonov vredne opreme za brezžične povezave. Nortelov predsednik za internet tehnologijo Anil Khatod je dejal, da se jim investicije prejšnjih let na kitajskem tržišču počasi vračajo. Kitajska je po njegovem mnenju najhitreje naraščajoče tržišče na svetu. Nortel je pričel z investicijami na Kitajskem že leta 1972. Lani je Kitajska predstavljala že polovico svetovne rasti internet naročnikov.

Martin Sieghart prvič z Orkestrom Slovenske Filharmonije
01. 02. 2001 00.00
Danes in jutri, obakrat ob 19.30, bo v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma četrti koncert Slovenske filharmonije za oranžni abonma. Orkester bo prvič vodil Martin Sieghart, glavni dirigent Brucknerjevega orkestra iz Linza. Izvedli bodo skladbo Aurora Australis v Avstraliji živečega in delujočega slovenskega skladatelja Božidarja Kosa, osrednja točka bo Saint-Saensov Koncert za violino in orkester št. 3 v interpretaciji angleškega virtuoza Matthewa Truslerja, za konec pa bo mogoče prisluhniti še Schumannovi Simfoniji št. 4 v d-molu, op. 120.

ZDA plačale Kitajski odškodnino
20. 01. 2001 00.00
Kitajska je danes potrdila, da so ji ZDA izplačale 28 milijonov dolarjev odškodnine zaradi bombardiranja kitajskega veleposlaništva v Beogradu med napadi zveze NATO na ZRJ leta 1999. Omenjena odškodnina je del dogovora med Kitajsko in ZDA, ki sta ga državi sklenili decembra 1999. Takrat sta se državi tudi dogovorili, da bo Kitajska ZDA plačala 2,87 milijona dolarjev zaradi škode ob protestnih napadih na ameriško veleposlaništvo v Pekingu in ameriške konzulate drugod na Kitajskem. ZDA so še obljubile, da bodo plačale 4,5 milijona dolarjev vsem ranjenim in družinam treh kitajskih državljanov, ki so bili ubiti v napadu na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu 7. maja 1999.

Kofi Annan na Kitajskem
20. 01. 2001 00.00
Na tridnevni obisk na Kitajsko je danes prispel generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan. Le-ta se bo v okviru obiska pogovarjal s kitajskimi predstavniki o izboljšanju razmer na področju človekovih pravic, reformi Varnostnega sveta ZN ter večjem sodelovanju Kitajske v mirovnih operacijah ZN. Uradni del obiska bo Annan začel jutri, ko se bo srečal s predsednikom države Jiang Zeminom in drugimi visokimi predstavniki.

Vrnitev Čarobne ladje 2
16. 01. 2001 00.00
Po šestih dneh, 18 urah in 22 minutah vesoljskega poleta in 108 obkrožitvah Zemlje se je danes ob 12.22 po srednjeevropskem času na Zemljo uspešno vrnil pristajalni odsek kitajske vesoljske ladje Shenzhou 2 (Čarobna ladja 2). V odseku so se s poleta vrnile tudi živali in celice mikrobov. Po poročanju kitajske državne televizije CCTV, ki pristanka resda ni pokazala, je ladja pristala v kitajski avtonomni pokrajini Notranja Mongolija na severu Kitajske. Kitajska tiskovna agencija Xinhua poroča, da se je polet končal povsem uspešno. Gre za drugi preizkus vesoljske ladje, namenjene za polet prvega Kitajca ali Kitajcev v vesolje.

Kitajska vesoljska ladja v vesolju
10. 01. 2001 00.00
Kitajska je v sredo ob 1.00 po pekinškem času na kozmodromu Jiuquan na severozahodu Kitajske izstrelila drugo vesoljsko ladjo brez posadke, Shenzhou 2. Nosilna raketa je po desetih minutah v načrtovano orbito okoli Zemlje utirila vesoljsko ladjo v kateri so številne poskusne živali. Na fotografiji nočne izstrelitve je mogoče prepoznati nosilno raketo Changzheng 2F oziroma Chang Zheng 2F (Dolgi pohod 2F ali s kratico CZ-2F), opremljeno z reševalno raketo za rešitev odseka vesoljske ladje v katerem bo v prihodnosti posadka. Reševalno raketo je mogoče uporabiti v primeru neuspešne izstrelitve in tako rešiti vesoljce.

BBC se vrača na Kitajsko
10. 01. 2001 00.00
Britanski svetovni medijski servis BBC se bo po sedmih letih s svojim programom spet lahko vrnil na Kitajsko. Po pogodbi, ki jo je BBC podpisal s kitajsko televizijo, bodo program BBC lahko spremljali predvsem tuji gostje v hotelih in apartmajih. BBC je izgubil kitajski medijski trg leta 1994, ko se je Rupert Murdoch odločil, da v svoji televizijski mreže Star TV ne bo več sodeloval z medijskim servisom BBC.

Kitajska zabeležila sedemodstotno gospodarsko rast
03. 01. 2001 00.00
Kitajska naj bi v tem letu zabeležila 7-odstotno gospodarsko rast, kar je po prvih podatkih za odstotek manj kot lani. Tako visoka gospodarska rast v letu 2000 je predvsem posledica povečanja izvoza in povečane porabe države in prebivalstva. Obseg bruto domačega proizvoda (BDP) Kitajske je lani dosegel 8900 milijard juanov oz. 1080 milijard dolarjev.

Slovenija na kitajski televiziji
02. 01. 2001 00.00
Na predvečer novega tisočletja je kitajska državna televizija CCTV v enourni oddaji predstavila Slovenijo. V oddaji so večkrat pokazali slovenski grb, pa tudi zeleno pokrajino Logarske doline, kozolce, lipicance, vino, potico ter človeško ribico iz Postojnske jame. Tako je bolj kot kdajkoli prej Slovenija na zadnji dan starega leta potrkala na vrata kitajskih domov in se predstavila kot mlada evropska država in oaza.

Malomarnost pri gradnji vzrok požara
27. 12. 2000 00.00
Po poročanju kitajskih časopisov je vzrok požara v diskoteki nakupovalnega središča v mestu Luoyang, ki je v ponedeljek terjal več kot 300 smrtnih žrtev, malomarnost pri gradnji objekta in nespoštovanje varnostnih meril. Medtem se svojci pripravljajo na identifikacijo žrtev. Kitajski mediji poročajo, da je bil pri večini žrtev vzrok smrti zadušitev, v objektu pa ni bilo dovolj gasilnih aparatov in zasilnih izhodov. Kitajska policija je izključila možnost, da bi bil požar podtaknjen. Požar je izbruhnil na božič v času, ko so bile trgovine že zaprte, med žrtvami pa so pretežno mladi ljudje, ki so se zabavali v diskoteki.

Kitajska utirila navigacijski satelit
21. 12. 2000 00.00
Kitajska je na izstrelišču Xichang v jugozahodni pokrajini Sečuan z raketo dolgi pohod 3A izstrelila kitajski navigacijski satelit beidou (Bei Dou 2). Kitajska tako namerava dopolniti svoj satelitski navigacijski sistem za določanje položaja, ki ga je začela sestavljati 31. oktobra letos, ko je izstrelila prvi tovrstni satelit.

Železniška povezava med Šanghajem in Pekingom
13. 12. 2000 00.00
Kitajski premier Zhu Rongji je danes na srečanju z nemškim zunanjim ministrom Joschko Fischerjem potrdil interes Kitajske za gradnjo železniške povezave za hitre vlake med Šanghajem in Pekingom. O gradnji te proge naj bi se Kitajska odločila leta 2003, ko naj bi odprli 35-kilometrsko železniško povezavo do letališča v Šanghaju. Nemški zunanji minister je izrazil zadovoljstvo nad namerami Kitajske, a ni želel dati "abstraktnih obljub" o finančni podpori nemške vlade.

Pri založbi Rokus vabijo na čaj
11. 12. 2000 00.00
V zbirki Svet pije je pri Založbi Rokus izšla monografija z zgovornim naslovom Čaj avtorice Vlaste Mlakar. Pred tem so v omenjeni zbirki že izšle: Vinski brevir, Šampanjec, Kava, Mleko, za prihodnje leto pa načrtujejo še monografijo o viskiju in o vodi ter še o nekaterih bolj eksotičnih pijačah, je na predstavitvi povedal direktor založbe Rokus Rok Kvaternik. Knjigo je tako kot ostale, razen Kave in Mleka, oblikoval Matjaž Vipotnik.

Mazda širi svojo proizvodnjo
11. 12. 2000 00.00
Peti največji japonski avtomobilski proizvajalec Mazda je sporočil, da bo junija 2001 na Kitajskem začel proizvajati svoje enoprostorce tipa Premacy, ker se je na kitajskem trgu zelo povečalo povpraševanje po družinskih avtomobilih. Mazda, ki bo avtomobilske dele dostavljala poslovnemu partnerju na Kitajskem, naj bi do leta 2004 v tej državi proizvedla 20.000 enoprostorcev letno, je povedal predsednik uprave Mazde.

Uspeh kitajskih namiznotenisačev
11. 12. 2000 00.00
Kitajski namiznoteniški igralci in igralke so bili najuspešnejši na mednarodnem prvenstvu Danske v Farumu. Slavili so v treh od štirih kategorij, popoln uspeh sta jim preprečila le Avstrijca Karl Jindrak in Werner Schlager med dvojicami.

Zastrupljen riž na Kitajskem
11. 12. 2000 00.00
Oblasti v osrednji Kitajski so odkrile 46 ton zastrupljenega riža. Kmetje, ki so ga prodali predelovalnici, so rižu primešali strupeno industrijsko olje, da bi bil riž težji in bi dosegel višjo odkupno ceno. Kitajska vlada je zato že odredila pregled zalog riža po vsej državi.

Podelili Nobelove nagrade
10. 12. 2000 00.00
V Oslu so podelili letošnjo Nobelovo nagrado za mir, ki jo je prejel južnokorejski predsednik Kim Dae-Jung. Ob prejemu nagrade je poudaril pomembno vlogo Severne Koreje pri zmanjšanju napetosti, ki jih je povzročila hladna vojna, in napovedal, da se bo vselej zavzemal za mir v državi, spravo med državljani in za človekove pravice. Povedal je tudi, da bi nagrado moralo prejeti korejsko ljudstvo, ki se je odločilo za demokracijo in sanje o združitvi Korej.

Deutsche Messe z rekordnim prihodkom
09. 12. 2000 00.00
Nemško podjetje, ki se ukvarja s pripravo sejmov, Deutsche Messe, napoveduje, da bo letos - v letu, ki ga je najbolj zaznamovala svetovna razstava Expo, - zabeležilo rekordni prihodek. Podjetje naj bi letos zabeležilo približno 600 milijonov nemških mark prihodka, medtem ko za prihodnje leto pričakuje prihodek v višini 500 milijonov mark.

Koštunica z vodjo kitajske diplomacije
03. 12. 2000 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica se je v Beogradu sestal z vodjo kitajske diplomacije Tang Jiaxuanom, ki je prispel na dvodnevni uradni obisk v Zvezno republiko Jugoslavijo. Kot so sporočili iz urada predsednika ZRJ, je Tang Koštunici prenesel pozdrave kitajskega kolega Jianga Zemina. V daljšem prijateljskem pogovoru sta sogovornika izrazila pripravljenost za krepitev dvostranskega sodelovanja na političnem, ekonomskem, kulturnem in drugih področjih. Na pogovorih je sodeloval tudi jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović.

Kitajski zunanji minister v Beogradu
02. 12. 2000 00.00
Kitajski zunanji minister Tang Jiaxuan je danes prispel na uradni obisk v Beograd. To je prvi visoki kitajski predstavnik, ki je po padcu Miloševićevega režima prišel v ZR Jugoslavijo. Kitajska je po zamenjavi oblasti izrazila podporo novim oblastem. Tang se bo danes sestal z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, zveznim premierom Zoranom Žižićem in zunanjim ministrom Goranom Svilanovićem, jutri pa naj bi si v Beogradu ogledal kitajsko veleposlaništvo, uničeno med lanskimi napadi zveze NATO. Predstavniki obeh držav naj bi se pogovarjali o nadaljnjem razvoju dvostranskih odnosov med državama, razmerah v regiji in mednarodnih vprašanjih, ki so v interesu obeh držav. Kitajskega zunanjega ministra sta na beograjskem letališču pričakala Svilanović in veleposlanik LR Kitajske v ZRJ Ven Sigui. Kitajski zunanji minister bo po navedbah kitajskega veleposlaništva v Beogradu v okviru evropske turneje poleg ZRJ obiskal tudi Albanijo, Madžarsko in Poljsko.

Trgovski center pokopal sto ljudi
02. 12. 2000 00.00
V Dongguanu na jugu Kitajske se je včeraj sesul nakupovalni center, v katerem naj bi se takrat nahajalo okoli 240 ljudi. Oblasti so do sedaj uradno potrdile le 8 žrtev in 32 ranjenih. Več kot 100 ljudi naj bi bilo še vedno pod ruševinami, upanja, da je kdo med njimi živ pa skorajda ni več.

Mount Everest vse nižji
27. 11. 2000 00.00
Najvišja gora na svetu, 8850 metrov visok Mount Everest, je zaradi segrevanja ozračja Zemlje vse nižji. Kot so ugotovili kitajski strokovnjaki za geodezijo in kartografijo, se je snežna podlaga zmanjšala predvsem v zadnjih 30 letih, vendar strokovnjaki niso navedli, za koliko se je podlaga dejansko zmanjšala. Strokovnjaki so na podlagi satelitskih slik odkrili, da se Mount Everest vsako leto premakne za šest do sedem centimetrov proti severovzhodu. Na to gibanje vplivajo tektonske spremembe, zaradi katerega se pod Nepalom in Kitajsko premika indijski podkontinent. S takšnim tektonskim gibanjem je sicer nastala tudi Himalaja.

Visoka komisarka ZN na obisku v Pekingu
20. 11. 2000 00.00
Visoka komisarka Združenih narodov za človekove pravice pri Združenih narodih Mary Robinson je davi prispela v Peking. Med dvodnevnim obiskom se bo Robinsova sestala s predsednikom republike in sekretarjem KP Jiang Zeminom in podpredsednikom vlade Qian Qichenom. Pred prihodom visoke komisarke so na sedežu ZN v Ženevi izrazili upanje, da bo Robinsova v Pekingu podpisala sporazum o tehničnem sodelovanju, ki med drugim predvideva usposabljanje kitajskega vojaškega, policijskega in pravnega osebja. V skladu z novim sporazumom naj bi ZN Kitajski nudili tudi svetovalno pomoč pri uskladitvi zakonodaje z mednarodnimi standardi o človekovih pravicah.

Vrh Azijsko-pacifiškega foruma
15. 11. 2000 00.00
V brunejsko prestolnico, kjer se bo danes začel dvodnevni vrh predsednikov držav in vlad Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC), so sinoči pripotovali ameriški, ruski in kitajski predsednik Bill Clinton, Vladimir Putin in Jiang Zemin.

Jiang Zemin končal obisk v Kambodži
14. 11. 2000 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal zgodovinski obisk v Kambodži, ki pa je potekal v senci dogodkov iz preteklosti, predvsem iz obdobja 70. let, ko so kitajske oblasti podpirale režim Rdečih Kmerov. Kamboška Demokratska fronta kmerskih študentov in intelektualcev je med Jiangovim obiskom zahtevala uradno opravičilo kitajskih oblasti, pojavljale pa so se tudi zahteve po odškodnini zaradi kitajske podpore režimu Rdečih Kmerov. Uradni Peking je zavrnil opravičilo in celo zagovarjal svojo pomoč Kambodži v 70. in 80. letih, saj naj bi s tem Kitajska pomagala ohraniti neodvisnost Kambodže, ki jo je v tem obdobju priznavala tudi mednarodna skupnost. Jiang je prvi kitajski predsednik v Kambodži po letu 1963. Jiang med dvodnevnim obiskom ni dajal izjav za medije, njegovi predstavniki pa so obisk ocenili za uspešen. Visoki predstavniki obeh držav so se dogovorili za okrepitev sodelovanja. Tako so podpisali sedem sporazumov o sodelovanju na področju trgovine, kmetijstva in boja proti kriminalu.Med letoma 1975 in 1979 je pod režimom Rdečih Kmerov v usmrtitvah ter zaradi lakote, bolezni in suženjskega dela v Kambodži umrlo 1,7 milijona ljudi. Pripadniki gverilskih enot Rdečih Kmerov so se sicer v 80. letih borili tudi proti vietnamskim enotam.

Napovedana rast kitajskega gospodarstva
03. 11. 2000 00.00
Kitajski ekonomisti napovedujejo, da bo domače gospodarstvo naslednje leto zabeležilo 8,5-odstotno rast. S tem so spremenili prve napovedi, ko so trdili, da bo kitajsko gospodarstvo naslednje leto zabeležilo manjšo rast kot letos. Letos naj bi Kitajska namreč zabeležila 8,3-odstotno gospodarsko rast. Da bi Kitajska prihodnje leto res zabeležila 8,5-odstotno gospodarsko rast, bo morala po mnenju ekonomistov še naprej krotiti inflacijo, nadaljevati z liberalizacijo obrestnih mer ter pomagati majhnim podjetjem pri pridobivanju bančnih posojil. Sicer pa je kitajska državna agencija za makroeokonomske analize v začetku leta napovedala, da bo gospodarstvo letos zabeležilo osemodstotno rast, prihodnje leto pa naj bi zabeležilo 7,5-odstotno rast.

Ruski premier Kasjanov v Pekingu
03. 11. 2000 00.00
Ruski premier Mihail Kasjanov je danes prispel na dvodnevni uradni obisk v Peking in se nemudoma sestal s kitajskim premierom Zhu Rongjijem. Rusija je ena od redkih držav, ki ima v trgovinski menjavi s Kitajsko pozitivno bilanco, naj bi po nekaterih virih Pekingu poskušala prodati dodatno vojaško opremo. Namestnik ruskega premiera Ilija Klebanov, ki je v kitajsko prestolnico prišel pred Kasjanovim, se je včeraj sestal s kitajskimi vojaškimi oblastmi in z njimi razpravljal o možnosti za prodajo ruskih letal A-50, ki so opremljena z radarji za prestrezanje raket v razdalji do 400 kilometrov.

Nobelov nagrajenec za literaturo tudi slika
20. 10. 2000 00.00
Letošnji nagrajenec za literaturo, v Parizu živeči kitajski pisatelj Gao Xingjian, ki poleg pisanja zelo rad tudi slika, se boji, da bo pozornost, ki mu jo v zadnjih dneh posvečajo mediji, zmotila njegov mir.