Meje

Na današnji seji vlade

21. 12. 2000 00.00

Vlada je sprejela program kratkoročnih ukrepov v zvezi z odstranjevanjem odpadkov živalskega izvora zaradi preprečitve tveganja okužbe z BSE. Potem ko je vlada sprejela šestmesečno prepoved uporabe mesno-kostne moke, je namreč spoznala, da se moka tudi po preteku tega roka ne bo uporabila za prehrano živali, je povedal državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Radovan Tavzes. Mesno-kostno moko, ki jo iz živalskih odpadkov izdeluje ljubljanski Koto, bo zato potrebno uničiti. Vlada je tako sprejela uredbo o vpeljavi javne službe za odstranjevanje živalskih odpadkov, z mednarodnim razpisom pa namerava poiskati najugodnejšo možnost sežiga mesno-kostne moke. Ministrstva za okolje in prostor, za kmetijstvo ter za finance pa je vlada zadolžila, da pripravijo dolgoročne ukrepe za financiranje uničevanja mesno-kostne moke, tako da bi v kar najmanjši meri prizadeli slovenske pridelovalce mesa.

Veljavnost starih osebnih izkaznic se izteka

20. 12. 2000 00.00

Danes opolnoči se starim osebnim izkaznicam, po določilih zakona o osebni izkaznici, izteka rok veljavnosti. Vlogo za izdajo nove osebne izkaznice bo možno vložiti tudi po tem datumu, zato državljanom, ki imajo še kakšen drug identifikacijski dokument (potni list ali vozniško dovoljenje), na notranjem ministrstvu svetujejo, naj malo počakajo z vložitvijo vloge in se s tem izognejo trenutni gneči pri okencih za zamenjavo osebnih izkaznic.

Picula o odnosih s Slovenijo

20. 12. 2000 00.00

Po parlamentarnih volitvah, ki so letos potekale v obeh državah, sta Hrvaška in Slovenija dobili stabilni vladi, ki lahko brez strahu začneta odprto in iskreno reševati vrsto nerešenih vprašanj, ki predolgo obremenjujejo odnose med Zagrebom in Ljubljano, je za hrvaško televizijo ocenil hrvaški zunanji minister Tonino Picula. Picula je bil pozno sinoči skupaj z nekdanjima hrvaškima zunanjima ministroma Matejem Granićem in Zvonimirjem Šeparovićem ter nekdanjim hrvaškim veleposlanikom v Ljubljani Ivico Maštrukom gost v oddaji Forum, posvečeni hrvaški zunanji politiki in odnosom s sosednjimi državami.

Zavrnjena pobuda Miklavčič Predanove

19. 12. 2000 00.00

Ustavno sodišče je zavrglo pobudo Neve Miklavčič Predan za oceno ustavnosti in zakonitosti akta predsednika republike, s katerim predlaga kandidatko Darjo Lavtižar Bebler v izvolitev za varuhinjo človekovih pravic, saj niso podane procesne predpostavke za začetek postopka pred ustavnim sodiščem. Predmet presoje v postopku za oceno ustavnosti oz. zakonitosti po zakonu o ustavnem sodišču je namreč lahko le predpis ali splošen akt, izdan za izvrševanje javnega pooblastila. Predlog, s katerim predsednik republike predlaga v izvolitev kandidata za varuha človekovih pravic pa ni predpis niti splošen akt.

Policistova puška se je sprožila

19. 12. 2000 00.00

Direktor Policijske uprave Maribor Milan Čuš je novinarjem danes pojasnil okoliščine dogodkov v Godeninski grabi na območju Ormoža v noči s ponedeljka na torek, ko se je enemu od policistov, ki sta poskušala ustaviti dve vozili s prebežniki na slovensko-hrvaški meji, sprožila puška in pri tem smrtno ranila doslej še neidentificiranega begunca, po vsej verjetnosti državljana Irana. Policista sta pripadnika posebne enote Policijske uprave Maribor, ki je včeraj popoldne dodatno okrepila varovanje zelene meje. Okoli 20. ure sta iz hrvaške smeri pripeljali dve osebni vozili, ki sta se na policistov znak najprej ustavili, nato pa hitro odpeljali, eno proti Sloveniji, drugo pa vzvratno nazaj proti Hrvaški. Pri tem je prvo vozilo z ogledalom zadelo enega od policistov, drugega policista pa je vozilo pri vzvratni vožnji povleklo za seboj in se nato zaustavilo v obcestnem jarku.

Za Kmetijsko zbornico uspešno leto

19. 12. 2000 00.00

Največji letošnji dosežek Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) je po oceni njenega predsednika Petra Vriska prispevek k sprejemu interventnega zakona o odpravi posledic suše, ki je hudo prizadela slovensko kmetijstvo. V zbornici so med drugim sprejeli sklep o višini in načinu zbiranja zborničnega prispevka za leto 2000 in 2001, ki ga mora potrditi še vlada. Pri omenjenem sklepu ne gre za zviševanje zborničnega prispevka, ki ostaja enak kot je zapisano v zakonu o zbornici, temveč bo z njim zbornica lahko začela postopke za zbiranje omenjenega prispevka. Pripravljajo pa tudi novo sistematizacijo in organizacijo delovnih mest in sistem nagrajevanja za približno 800 zaposlenih v zbornici. Finančni program in program dela pa naj bi zbornica sprejela šele takrat, ko bo pripravljen državni proračun za prihodnje leto - v zbornici računajo, da naj bi se to zgodilo marca prihodnje leto.

Slovaški muzej kupil Warholovo grafiko

17. 12. 2000 00.00

Muzej umetnosti v majhnem slovaškem mestu Medzilaborce v bližini poljske meje, kjer sta bila rojena starša Andyja Warhola, je nedavno kupil umetnikovo grafiko Campbell Soup, je poročala slovaška agencija TARS.

Srečanje Bohinca in Van Der Lindna

15. 12. 2000 00.00

Minister za notranje zadeve Rado Bohinc je vodjo delegacije Evropske komisije v Sloveniji Erica Van Der Lindna na srečanju seznanil s prizadevanji Slovenije za uskladitev pravnega reda z redom Evropske unije in z vzpostavljanjem Schengenske meje v Sloveniji. Ob tem je povedal, da se ministrstvo za notranje zadeve zaveda nujnosti dodatnega usposabljanja svojih kadrov kot tudi nujnosti investicij za posodobitev najpomembnejše opreme. Veleposlanik Van Der Linden je sodelovanje z notranjim ministrstvom ocenili kot zelo dobro.

Bohinc na mednarodni konferenci v Palermu

13. 12. 2000 00.00

Minister za notranje zadeve Rado Bohinc se bo udeležil mednarodne konference proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu, ki poteka v Palermu na Siciliji. Konference se udeležujejo ministri vlad Albanije, BiH, Bolgarije, Grčije, Madžarske, Makedonije, Romunije, Črne gore in Kosova.

Nove različice meje v Piranskem zalivu

13. 12. 2000 00.00

Hrvaški dnevnik Večernji list je poročal, da je Slovenija Hrvaški septembra poslala nov predlog reševanja vprašanja Piranskega zaliva v treh različicah, ki predvidevajo, da bo Hrvaška zadržala svojo morsko mejo z Italijo, Slovenija pa bo svoje teritorialno morje povezala z mednarodnimi vodami v Jadranskem morju. Tako bosta obe državi uživali vse pravice in ugodnosti, ki sta jih že imeli v času nekdanje skupne države, ki na morju ni ustvarila republiške meje.

Dokočna ustavitev nuklearke v Černobilu

13. 12. 2000 00.00

Zadnji delujoči jedrski reaktor v Černobilu naj bi dokončno ustavili v petek, 15. decembra. Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je sicer pred dnevi zahodnim državam očital, da preveč zavlačujejo z obljubljeno finančno pomočjo za zaprtje jedrske elektrarne, kljub temu pa bo Ukrajina svojo besedo držala in reaktor res zaprla. Pomoč, ki jo je Ukrajini ponudila skupina sedmih industrijsko najbolj razvitih držav G-7, naj bi v državi porabili za izgradnjo nadomestnih reaktorjev v jedrskih elektrarnah Rovno in Hmelnicki. Podpredsednik Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD) Joachim Jahncke je obljubil, da bo banka Ukrajini stala ob strani tudi po zaprtju černobilske nuklearke. Samo nekaj dni pred zaprtjem naj bi na doslej še delujočem reaktorju opravili še zadnje preizkuse, v okviru katerih bo reaktor deloval s petodstotno zmogljivostjo.

Deklaracija o trgovini z ljudmi

13. 12. 2000 00.00

Slovenski notranji minister Rado Bohinc je danes v Palermu ob robu konference ZN, posvečene boju proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu, podpisal deklaracijo Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo o preprečevanju trgovine z ljudmi na tem območju. Ob Sloveniji so jo podpisale še Albanija, Bosna in Hercegovina, Bolgarija, Grčija, Hrvaška, Madžarska, Makedonija in Romunija.

Poziv istrskih poslancev vladi

13. 12. 2000 00.00

Poslanci iz slovenske Istre Aurelio Juri, Dorijan Maršič in Roberto Battelli so zaradi zadnjih zapletov v hrvaško-slovenskih odnosih danes vlado pozvali, naj državnemu zboru čimprej predloži v sprejem Zakon o ratifikaciji Sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju s Hrvaško (SOPS) ter pristopi pospešeno in z večjim občutkom k iskanju dogovora, ki bo omogočil končno ugotovitev in označitev meje v Istri ter še posebej odpravo vsakega pomisleka glede suverenosti nad zaselki na levem bregu Dragonje.

INV praznuje 75 let

12. 12. 2000 00.00

Inštitut za narodnostna vprašanja (INV) v Ljubljani je danes s slavnostno sejo upravnega odbora praznoval 75-letnico obstoja.

Poročilo obtičalo v Rimu?

12. 12. 2000 00.00

Zgodovinar dr. Jože Pirjevec je ob predstavitvi knjige Zgodovina Slovencev v Italiji 1866 - 2000, ki je izšla v zbirki Korenine založbe Nova revija, napisal pa jo je skupaj z zgodovinarko, prav tako izredno poznavalko slovensko-italijanskih odnosov dr. Milico Kacin Wohinz, danes v Ljubljani opozoril na negotovo usodo Poročila o slovensko-italijanskih odnosih od leta 1880 do 1956. Zadnjo in dokončno verzijo trideset strani obsegajočega dokumenta sta 25. julija letos v Kopru podpisala sopredsednika slovensko-italijanske zgodovinsko-kulturne komisije, Milica Kacin Wohinz in Girgio Conetti. Po navedbah akademika Pirjevca je dokument, ki ga je omenjena komisija pripravljala vse od novembra leta 1993, "obtičal" nekje na italijanskem zunanjem ministrstvu. Zavzel se je, da bi slovenska stran, konkretno slovensko zunanje ministrstvo, vztrajala pri njegovi javni objavi.

Clinton prispel v Dublin

12. 12. 2000 00.00

Ameriški predsednik Bil Clinton je danes prispel v Dublin, ki predstavlja prvo postajo na njegovi, najverjetneje eni zadnjih, tridnevni turneji, med katero bo obiskal še Belfast in London. Clinton si pred iztekom svojega mandata prizadeva oživiti mirovni proces na Severnem Irskem, ki je v zadnjih mesecih zašel v slepo ulico.

Etiopija in Eritreja sklenili mir

12. 12. 2000 00.00

Etiopija in Eritreja sta v Alžiru sklenili mirovni sporazum in s tem končali dveletno vojno glede meje na Afriškem rogu. Spor, ki je izbruhnil maja 1998, je zahteval na obeh straneh več kot 100 tisoč mrtvih in pognal v beg približno milijon in pol ljudi. Dogovor o miru sta podpisala etiopski premier Meles Zenawi in eritrejski predsednik Isaias Afwerki.

Pogojna kazen Pantanija

11. 12. 2000 00.00

Italijansko sodišče v Forliju je kolesarja Marca Pantanija obsodilo na tri mesece pogojne zaporne kazni zaradi športne prevare, je dejal kolesarjev odvetnik Gaetano Insolera. Tako je proces, ki se je začel sredi oktobra, dobil epilog, pri tem pa je najbolj zanimivo, da je tožilec zahteval Pantanijevo oprostitev, sodnica pa se je vseeno odločila za kazen. Zakaj se je sodnica tako odločila, bo znano v naslednjih dneh, Pantanijev odvetnik pa je že napovedal pritožbo.

Pele vrača udarec

09. 12. 2000 00.00

Besedna vojna med največjima južnoameriškima nogometnima zvezdnikoma je doživela vrhunec. Brazilec Pele se je namreč odzval na izjave argentinskega tekmeca Diega Maradone o izboru najboljšega nogometaša stoletja. Pele je sicer precej zadržan in le redko ponudi novinarjem kakšno sočno izjavo, tokrat pa je pošteno okrcal Maradono.

O razmerah na jugu Srbije

09. 12. 2000 00.00

Spodnji dom jugoslovanske skupščine je po dvodnevnem zasedanju končal razpravo o razmerah na varnostnem območju na jugu Srbije vzdolž administrativne meje s Kosovom oziroma o krizi, ki je nastala po vdoru albanskih upornikov na to območje.

Beograd za razširitev varnostnega območja

08. 12. 2000 00.00

Jugoslovanski notranji minister Zoran Živković je danes menil, da bi bilo potrebno varnostno območje na jugu Srbije razširiti. Na izrednem zasedanju obeh domov jugoslovanskega parlamenta, posvečenem razmeram na jugu Srbije, je Živković dejal, da bi morali varnostno območje na obeh straneh administrativne meje s Kosovom razširiti za kilometer. S tem bi po njegovem mnenju zmanjšali nevarnost vdorov "albanskih teroristov". Znova je izpostavil krivdo mednarodnih sil KFOR, ker niso preprečile vdorov pripadnikov Osvobodilne vojske Preševo-Medvedje-Bujanovac, še posebej pa odgovornost vodje misije ZN na Kosovu Bernarda Kouchnerja.

Drnovšek zmerno optimističen

08. 12. 2000 00.00

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je po srečanju voditeljev Evropske unije z voditelji 13 držav kandidatk za članstvo izrazil zmeren, a ne pretiran optimizem, da bo petnajsterica na vrhu v Nici dosegla dogovor o institucionalni prenovi unije. Ob tem je poudaril, da je od rezultatov vrha odvisen prihodnji razvoj EU, neuspeh pa bi pomenil negativno sporočilo tako za članice kot tudi za kandidatke.

Drnovšek zmerno optimističen

07. 12. 2000 00.00

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je po srečanju voditeljev Evropske unije z voditelji 13 držav kandidatk za članstvo izrazil zmeren, a ne pretiran optimizem, da bo petnajsterica na vrhu v Nici dosegla dogovor o institucionalni prenovi unije. Ob tem je poudaril, da je od rezultatov vrha odvisen prihodnji razvoj EU, neuspeh pa bi pomenil negativno sporočilo tako za članice kot tudi za kandidatke.

Jorasa privedli v Pulj

06. 12. 2000 00.00

Hrvaški policisti so ob 7.45 na mejnem prehodu Dragonja ustavili slovenskega državljana Joška Jorasa in ga, ne da bi mu pokazali nalog za privedbo, odpeljali na hrvaško Carinsko upravo v Pulj, je po telefonskem pogovoru s stranko povedal Jorasov odvetnik Danijel Starman. Jorasa so hrvaški organi odpeljali na zaslišanje v Pulj, ker ni poravnal carinskih dajatev. Slovenski državljan zdaj čaka na zaslišanje pred komisijo za carinske prekrške, kjer je tudi sodnik za prekrške, kar pa bo storil le v navzočnosti diplomatskega predstavnika RS, je Jorasovo stališče povzel odvetnik Starman. Ob 14 . uri se je Joško Joras v Pulju sestal z diplomatskim predstavnikom RS ter ga informiral o poteku minulih dogodkov. Po odvetnikovih napovedih se bo Joras pred pristojnimi hrvaškimi oblastmi branil z molkom oziroma bo izjavo odklonil v prisotnosti diplomatskega predstavnika. "Prepričan sem, da bo ponovil kot že večkrat, da ni šel čez državno mejo, temveč je šel domov v hišo, ki ima hišno številko Sečovlje 1. Od hrvaških oblasti na ta naslov ni prejel nobenega obvestila," je dejal Starman. Hrvaške oblasti Jorasu očitajo, da je storil carinski prekršek, ker je konec oktobra, ne da bi plačal carino, na svoj dom pripeljal pomivalni stroj. Zaplet na meji se je zgodil, ker je dostop do Mlinov možen le prek slovensko?hrvaškega mejnega prehoda Dragonja. Ob tem dogodku je koprski odvetnik povedal, da je Civilna družba za meje v Istri (CD) v torek naslovila na premiera Janeza Drnovška prošnjo za sprejem in delovni pogovor s predstavniki CD.

Žižić na meji med Srbijo in Kosovom

06. 12. 2000 00.00

Jugoslovanski premier Zoran Žižić je obiskal krizno območje na jugu Srbije vzdolž administrativne meje med Srbijo in Kosovom. Ob tem je dejal, da za Beograd ostaja prednostna naloga diplomatska rešitev spora med uporniškimi kosovskimi Albanci in srbsko policijo na območju. "Položaj bi lahko z uporabo sile razrešili v dveh dneh, toda storili bomo vse, da bi našli mirno rešitev vprašanja," je v Bujanovcu dejal Žižić.

Vojna med Etiopijo in Eritrejo končana

06. 12. 2000 00.00

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je po današnjih pogovorih z etiopskim premierom Melesem Zenawijem v Adis Abebi razglasil vojno med Etiopijo in Eritrejo za končano. "To je dobra novica za Afriko, ki bo konec leta pričakala v miru," je dejal Annan, ki se mudi na turneji po črni celini. Tudi etiopski premier je izrazil optimizem.

Novi oboroženi spopadi na jugu Srbije

05. 12. 2000 00.00

Oboroženi kosovski Albanci so davi streljali na položaje jugoslovanske vojske na območju blizu Bujanovca. Med temi napadi ni bil ranjen noben pripadnik jugoslovanskih varnostnih sil, ki tudi niso odgovorile na streljanje, je poročala zasebna agencija Beta, ki se sklicuje na vire blizu policije na jugu Srbije.

Djindjić išče mednarodno podporo

04. 12. 2000 00.00

Predsednik srbske Demokratične stranke in eden od voditeljev Demokratične opozicije Srbije (DOS) Zoran Djindjić je včeraj obiskal Lučane v dolini Preševa na jugu Srbije na administrativni meji s Kosovom, kjer so minuli mesec izbruhnili hudi spopadi med albanskimi uporniki in srbsko policijo. Izjavil je, da jugoslovanska vlada išče podporo mednarodne javnosti "za dokončen obračun z albanskimi uporniki" na tem območju. Policija naj bi tako po besedah Djindjića albanske upornike z območja pregnala takoj po volitvah v Srbiji 23. decembra. Djindjić je še dejal, da bo ZRJ "uporabila vsa dovoljena sredstva v boju proti teroristom." Obenem pa je zagotovil, da policijska akcija ne bo prizadela civilistov. Dodal je še, da bo nova srbska vlada oblikovala krizni štab, ki razmere na območju Preševa, Bujanovca in Medvedje nadziral 24 ur na dan.

195144inđić ne izključuje uporabe sile

04. 12. 2000 00.00

Predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran 195144inđić je za agencijo Beta dejal, da je vzdolž administrativne meje med Srbijo in Kosovom nastal "pat položaj med srbskimi varnostnimi silami in oboroženimi Albanci". Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je 195144inđić izjavil, da je srbska policija pripravljena "v dveh dneh izkoreniniti teroriste s kriznega območja brez prevelikih žrtev".

Na mejah prijeti ilegalci

03. 12. 2000 00.00

Pri varovanju državne meje je bilo prijetih 27 tujcev, ki so pred tem na nedovoljen način prišli v Slovenijo. Od omenjenih je bilo 13 državljanov Bangladeša, šest državljanov Irana ter po štirje državljani Afganistana in Somalije. Kar 21 tujcev je zaprosilo za azil in so bili odpeljani v azilni dom v Ljubljano, zoper šest tujcev pa je postopek še v teku. Na mejnih prehodih pa je bilo zavrnjenih pet tujcev, ki niso izpolnjevali pogojev za vstop v Slovenijo.