Meje

Dogovor o poteku meje
16. 02. 2001 00.00
ZRJ in Makedonija sta se po več letih pogajanj sporazumeli o poteku meje med državama. Jugoslovanski pogajalec Radojko Bogojević je v Skopju dejal, da s tem v odnosih med ZRJ in Makedonijo ni več spornih vprašanj. Mešana strokovno-diplomatska komisija je namreč dokončno uskladila predlog sporazuma o meji, ki ga bosta jugoslovanski in makedonski predsednik Vojislav Koštunica in Boris Trajkovski podpisala na vrhu o JV Evropi 23. februarja v Skopju. Pred tem bosta predlog sporazuma obravnavali še vladi obeh držav, parafirala pa zunanja ministra.

Seja sveta za nacionalno varnost
15. 02. 2001 00.00
Svet za nacionalno varnost je na popoldanski seji pod vodstvom Janeza Drnovška obravnaval aktualno problematiko ilegalnih migracij in prebežnikov v Sloveniji. Na seji, ki sta se je udeležila tudi predsednik države Milan Kučan in predsednik DZ Borut Pahor, je notranji minister Rado Bohinc predstavil aktualno problematiko in trende ilegalnih migracij na območju Slovenije ter sprejete in načrtovane ukrepe za ureditev razmer, je med drugim zapisano v sporočilu za javnost na spletni strani predsednika vlade Janeza Drnovška.

Lombardero o napredku Slovenije
15. 02. 2001 00.00
Evropski pogajalec Jaime Garcia Lombardero je danes pripotoval v Ljubljano. Na zasedanju odbora za carine, davke, mamila in pranje denarja je opozoril, da bo vzpostavitev režima na zunanji meji ena najzahtevnejših nalog, na katero se mora Slovenija pred vstopom v Unijo zelo dobro pripraviti. Lombardero sicer meni, da usklajevanje zakonodaje na teh področjih poteka uspešno, kot kaže pa bo rešeno tudi vprašanje prostocarinskih trgovin.

Cariniki ZRJ na črnogorskih mejah
15. 02. 2001 00.00
Po neuradnih podatkih naj bi se jugoslovanski cariniki v prihodnjih desetih dneh vrnili na pet črnogorskih mejnih prehodov na meji te republike s Hrvaško, Albanijo in BiH. Že od 12. februarja pa so na administrativni meji Srbije s Kosovom in Črno goro nadzorne točke, na katerih bo ocarinjeno vse blago tujega porekla, prihodek od carin pa bo šel v proračun ZRJ. S tem naj bi cariniki preprečili tihotapljenje in sivo ekonomijo.

CDSMI za interpelacijo proti Ruplu
14. 02. 2001 00.00
Civilna družba Slovenije za mejo v Istri (CDSMI) je sporočila, da bo slovenskim parlamentarnim strankam poslala predlog za interpelacijo proti zunanjemu ministru Dimitriju Ruplu zaradi njegovega nedržavotvornega obnašanja in poigravanja z nacionalnimi interesi. Predsednik CDSMI Frane Goljevšček je na novinarski konferenci v Izoli kot nedopustnega, neodgovornega, nedržavotvornega ter nacionalno škodljivega označil Ruplov predlog, da bi pri reševanju vprašanja meje na morju s Hrvaško poiskali v stičišču slovensko-hrvaško-italijanske meje točko, kjer bi začrtali prostor, ki bi bil nikogaršnji in hkrati od vseh, ter tako rešili vprašanje slovenskega dostopa do mednarodnih voda in omogočili Hrvaški stik z Italijo.

Odzivi ob sprejetju manjšinskega zakona
14. 02. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je ob sprejetju zaščitnega zakona v italijanskem senatu izrazil veliko priznanje in zahvalo vsem v Sloveniji in Italiji, ki so z dolgoletnim vztrajanjem na spoštovanju evropskih vrednost zaščite manjšin po svojih močeh prispevali k temu zgodovinskemu dejanju za Slovenijo in Slovence v Italiji. Po mnenju premiera to zgodovinsko dejanje italijanske države odpira nove možnosti in perspektive bodočega sodelovanja med državama in zaključuje obdobje, ki je njune odnose do neke mere obremenjevalo. Kljub temu pa državi letos čaka še odgovorna naloga, saj je manjšini v najkrajšem času potrebno zagotoviti predvidena sredstva za njeno nemoteno delovanje in za ohranjanje tistih norm, ki jih uveljavlja zakon, je v sporočilu za javnost zapisal Drnovšek.

Program Evropske komisije za leto 2001
13. 02. 2001 00.00
Članice EU in evropske insitutcije so v nekem trenutku izgubile rdečo nit, ki naj bi ji sledile pri izgradnji unije, je danes v nagovoru poslancem Evropskega parlamenta dejal predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Prodi je v parlamentu predstavljal program komisije za leto 2001.

Bavčar o hrvaško-slovenski meji
12. 02. 2001 00.00
Sloveniji je veliko do tega, da Hrvaška z EU čimprej sklene pridružitveni sporazum, je v pogovoru za današnjo izdajo zagrebškega Vjesnika dejal slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar. Glede schengenske meje na meji med Slovenijo in Hrvaško pa je Bavčar pojasnil, da bo režim odvisen od tega, kako hitro se bo Hrvaška vključevala v evropske integracije, kako bo sposobna reševati vprašanje nezakonitih migracij, v kolikšni meri bo sprejemala evropsko zakonodajo. Vse to so pomembna dejstva, ki bodo lahko olajšala prehod hrvaških državljanov in blaga na območje EU oziroma preko slovensko-hrvaške meje, je dejal Bavčar.

Minister Rupel v Hotizi
12. 02. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Hotizi srečal z županom občine Lendava Jožefom Koconom, predstavniki krajevne skupnosti Hotiza ter poslancema državnega zbora Andrejem Gerenčarjem in Cirilom Puckom. Sogovorniki so izmenjali informacije in stališča o še nerešenih vprašanjih glede meje med Slovenijo in Hrvaško pred nadaljevanjem novega kroga pogovorov med državama.

Rupel o nerešenih vprašanjih s Hrvaško
10. 02. 2001 00.00
V zvezi z reševanjem nekaterih odprtih vprašanj med državama Slovenija pričakuje, da bo s Hrvaško dosegla tudi dogovor o boljšem nadzoru mej in o reševanju problema ilegalnih imigrantov, ki pesti obe državi, je sinoči za oddajo hrvaške televizije Odmevi dneva (Odjeci dana) dejal slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Hitro preverjanje okuženosti govedine
06. 02. 2001 00.00
Na nacionalnem veterinarskem inštitutu, ki deluje v sklopu ljubljanske veterinarske fakultete, so predstavili delovanje laboratorija za hitro testiranje govedi na BSE ter sicirnico in čistilno napravo. Nova linija za hitro testiranje od 1. februarja omogoča, da gre meso govedi, ki se zakolje v slovenskih klavnicah, še sveže v promet, saj diagnostični postopek traja približno 24 ur. Poleg tega po pojasnilu direktorja državne veterinarske uprave Zorana Kovača omogoča izločanje živali, ki so sicer navidezno klinično zdrave, vendar je pri njih mogoče opaziti spremembe, ki se še ne kažejo v klasičnih znakih bolezni. S tem v Sloveniji dvigujemo raven zaščite potrošnika, veliko pa si po njegovih besedah obetajo od novih testov v zvezi z BSE, ki bodo omogočali testiranje govedi, mlajših od 30 mesecev, z znatno večjo stopnjo zanesljivosti.

Streljanje na jugu Srbije
06. 02. 2001 00.00
Albanski uporniki na jugu Srbije v vasi Lučani blizu administrativne meje s Kosovom streljali na visoko ameriško delegacijo, incident pa je potrdil tudi podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović. V ameriški delegaciji sta bila med drugim tudi ameriški veleposlanik v ZR Jugoslaviji William Montgomery in posebni ameriški odposlanec za Balkan James Perdu, ki sta se pred streljanjem zatekla v eno izmed nadzornih točk srbske policije, obisk pa sta nato nadaljevala v oklepnih vozilih. Oba diplomata sta se pred tem sestala s predstavniki srbskih oblasti ter z uporniškimi Albanci.

Porast kaznivih dejanj ob mejah
06. 02. 2001 00.00
Število obravnavanih kaznivih dejanj na območju Policijske uprave Krško se je lani glede na leto poprej povečalo za slabih 17 odstotkov, kar je za 7 odstotkov nad slovenskih povprečjem in je tako največje v državi, je na novinarski konferenci o delu v lanskem letu povedal direktor PU Krško Andrej Zbašnik. Največjo rast kaznivih dejanj so zabeležili ob meji in na sami meji s Hrvaško, kjer se je število kaznivih dejanj glede na prejšnje leto povečalo kar za polovico, kar je posledica povečanega števila ilegalcev in potnikov, predvsem prek mejnih prehodov Obrežje in Slovenska vas. Po Zbašnikovih besedah so bili policisti lani zelo uspešni na področju preprečevanja ilegalnih migracij, med katerimi so zajeli največ Irancev, nazaj na Hrvaško pa so tako uspešno vrnili 68 odstotkov ilegalcev. Lani so tako obravnavali za 40 odstotkov več oseb, ki so ilegalno prestopile državno mejo, ali pa so to poskušale.

Umrl trener avstrijskih skakalcev
05. 02. 2001 00.00
Glavni trener avstrijske skakalne reprezentance, 44-letni Alois Lippburger, je sinoči umrl v prometni nesreči v bližini nemško-avstrijske meje.

Rupel danes v Bruslju
05. 02. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel bo popoldne v Bruslju govoril pred odborom za zunanje zadeve v Evropskem parlamentu. V govoru bo med drugim izpostavil cilj Slovenije, da pristopna pogajanja z Evropsko unijo uspešno sklene že v letošnjem letu. Minister Rupel bo odgovarjal tudi na poslanska vprašanja. Ta naj bi po pričakovanjih, kot so povedali na MZZ, zadevala najaktualnejša vprašanja, kot so odnosi s sosednjima Hrvaško in Avstrijo, ter se v tem okviru nanašala na vprašanje varčevalcev zagrebške podružnice Ljubljanske banke in problem določitve meje oziroma na vprašanje denacionalizacije.

Azilante premestili po Sloveniji
05. 02. 2001 00.00
Skupino 47-ih prosilcev za azil, ki so jih nedavno namestili v nastanitvenem begunskem centru v Črnomlju, so v skladu s sklepom vlade ta konec tedna premestili na več različnih lokacij po Sloveniji. Azilante, gre predvsem za družine z majhnimi otroci in starejše ljudi, so tako preselili v zbirne begunske centre v Hrastniku, Kozini, Ilirski Bistrici in Postojni, pet pa jih je ostalo v Črnomlju, so potrdili na ministrstvu za notranje zadeve. Omenjeni sklep, da se azilante v manjših skupinah preseli na različne lokacije po državi, je vlada sprejela na petkovi korespondenčni seji.

Srečanje Bohinca in Vreska
05. 02. 2001 00.00
Minister za notranje zadeve Rado Bohinc je sprejel namestnika hrvaškega notranjega ministra Josipa Vreska, s katerim sta govorila o sodelovanju na področju preprečevanja ilegalnih migracij in vračanju tujcev, preprečevanju mejnih incidentov in strategiji vključevanja v EU.

Vojna proti tihotapljenju priseljencev
04. 02. 2001 00.00
Britanski premier Tony Blair in njegov italijanski kolega Giuliano Amato sta v današnji izdaji časnika Observer napovedala boj proti tihotapljenju ilegalnih priseljencev v Evropo. Zavzela sta se za čimprejšnje povečanje kazni v vseh evropskih državah za vse, ki služijo s tihotapljenjem ljudi. Bosni in Hercegovini sta ponudila tudi dodatne policijske sile, ki bi tamkajšnjim oblastem pomagale pri večjem nadzoru bosanske meje.

Rupel v Evropskem parlamentu
04. 02. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel bo jutri popoldne v Bruslju spregovoril pred odborom za zunanje zadeve v Evropskem parlamentu. Kot so povedali na zunanjem ministrstvu, bo v svojem govoru med drugim izpostavil cilj Slovenije, da pristopna pogajanja z Evropsko unijo uspešno zaključi že v letošnjem letu. Minister Rupel bo odgovarjal tudi na poslanska vprašanja.

ZDA ostajajo na Balkanu
03. 02. 2001 00.00
Ameriški državni sekrertar Colin Powell si je v minulih dneh prizadeval razgnati strahove o umiku ZDA z Balkana in na pogovore sprejel več predstavnikov držav z območja, obenem pa zavrnil pogovor s predsednikom Črne gore Milom Djukanovićem. Tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher je uradno pojasnil, da se Powell in Djukanović nista sestala zaradi "težav z urnikom", ter zato, ker se ZDA ne želijo vmešavati v volilni proces v Črni gori, kjer bodo aprila pripravili parlamentarne volitve, po katerih se bodo njeni prebivalci odločali tudi o razpisu referenduma o neodvisnosti.

Seja sveta za nacionalno varnost
01. 02. 2001 00.00
Svet za nacionalno varnost je na seji obravnaval aktualne zunanjepolitične prioritete Slovenije v letošnjem letu. Posebno pozornost so člani sveta namenili odprtim vprašanjem med Slovenijo in Hrvaško, zlasti problematiki določitve poteka državne meje, Nuklearne elektrarne Krško in dolgu zagrebške podružnice Ljubljanske banke hrvaškim varčevalcem. Po razpravi, ki sta se je udeležila tudi predsednik republike Milan Kučan in predsednik DZ Borut Pahor, so člani med drugim podprli pripravljenost Slovenije za podporo Hrvaški pri njenem približevanju Evropski uniji in drugim evropskim integracijam.

Amnesty International protestira
31. 01. 2001 00.00
Amnesty International Slovenije (AIS) "ostro protestira" proti načinu, na katerega državne oblasti pogosto opisujejo položaj v zvezi z begunci in migranti v Sloveniji. Ena zadnjih je izjava župana občine Puconci Ludvika Novaka, ki je v časniku Dnevnik označil ljudi, ki so jih iz azilnega doma in iz centra za tujce premestili v Vidonce, kot "golazen". Take izjave državnih uradnikov so v nasprotju z ustavo in s splošno deklaracijo o človekovih pravicah. "Očitno je, da so jim tuja načela, kot so varstvo človekovih pravic, osebno dostojanstvo, enakopravnost, nediskriminacija ter prepoved pozivanja k razpihovanju rasne nestrpnosti," je omenjena nevladna organizacija poudarila v sporočilu za javnost.

Veriga HE v Posavju
30. 01. 2001 00.00
Svet pokrajine Posavje v ustanavljanju se je na sinočnji seji posvetil izključno vprašanjem, ki zadevajo tesnejše sodelovanje brežiške, krške in sevniške občine. Najdlje so govorili o pripravah na gradnjo petih hidroelektrarn na spodnji Savi od Boštanja do slovensko-hrvaške meje. Pri tem jim niti poslanci niti njihov predstavnik v vladni pogajalski komisiji niso mogli postreči z novimi podatki. Videti je, da po dodelitvi koncesije za gradnjo petih HE Savskim elektrarnam še vedno ni nared osnutek koncesijske pogodbe, člani medobčinskega sveta pa so izražali tudi dvom v vladne obljube, da bo pravočasno pripravljena vsa dokumentacija za začetek del pri HE Boštanj oziroma nadaljevanje del do HE Mokrice.

Domačini proti širitvi doma za tujce
30. 01. 2001 00.00
Na včerajšnjem zboru občanov v vasi Prosenjakovci so se krajani odločno uprli sklepu vlade o nakupu dvanajstih zabojnikov, ki naj bi jih namestili poleg sedanjega Doma za tujce v neposredni bližini meje z Madžarsko. Tako domačini kot njihovi predstavniki in župan občine Moravske Toplice, v katero vas sodi, so o nameri izvedeli iz poročil medijev, na zboru pa so sprejeli tri sklepe: nasprotujejo razširitvi centra, dolgoročno zahtevajo njegovo ukinitev, v prehodnem obdobju pa razmeram primerno število nastanjenih, saj so zmogljivosti za štirideset do petdeset oseb, zdaj pa naj bi v nekdanji stražnici prebivalo tudi 120 in več tujcev.

Srečanje Kopača in Bordona
29. 01. 2001 00.00
Minister za okolje in prostor Janez Kopač se je v Škocjanu srečal z italijanskim kolegom Willerjem Bordonom, da bi pospešila razvoj in izboljšala meddržavno in obmejno sodelovanje na področju okolja in prostora. Govorila sta o razvoju evropskega sistema cestnih in železniških prometnih povezav s poudarkom na petem prometnem koridorju, o delovanju stalne slovensko-italijanske komisije za vodno gospodarstvo, o slovensko-hrvaško-italijanski komisiji za varovanje severnega Jadrana in o skupnem urejanju komunalne infrastrukture. Povsem konkreten je bil predlog o ustanovitvi čezmejnega Kraškega regijskega parka.

Društvo proti ratifikaciji SOPS
29. 01. 2001 00.00
Društvo Ljudska pobuda (DLP) se je v današnji izjavi za javnost pridružilo političnim dejavnikom, ki nasprotujejo ratifikaciji sporazuma o maloobmejnem sodelovanju (SOPS) s Hrvaško in ustanovitvi istrske evroregije. Z ratifikacijo SOPS bi po mnenju društva pridobila zlasti Hrvaška, kar dokazuje dejstvo, da je Zagreb sporazum že ratificiral, pomenil pa bi tudi prehitevanje dogodkov. Določitev slovensko-hrvaške meje je po prepričanju društva ne le pogoj za ratifikacijo SOPS, temveč tudi pogoj za rešitev vseh drugih odprtih vprašanj med državama.

Knjiga o prostozidarstvu spet naprodaj
25. 01. 2001 00.00
Po šestih letih sodne prepovedi prodaje je izšla knjiga Andreja Dvoršaka V znamenju lože, ki so jo na današnji novinarski konferenci predstavili pri Založbi Delo - Novice. Po besedah avtorja je bila pravzaprav prepovedana objava imena enega od slovenskih prostozidarjev, namestnika vodnika, ki je Dvoršaka uvajal v ložo. Sodni spor se je na različnih stopnjah do vrhovnega sodišča vlekel šest let, potem pa je ustavno sodišče razsodilo, da ima pravica do javnosti prednost pred pravico do zasebnosti, ko gre za osebe iz javnega življenja. Po besedah direktorja Dela in Slovenskih novic Tita Doberška gre za pomembno odločitev ustavnega sodišča, ki slovenskemu novinarstvu omogoča širjenje meje svobode izražanja. Na to odločbo se bodo lahko namreč novinarji ob podobnih primerih sklicevali tudi v bodoče.

Rupel s predstavniki slovenske Istre
24. 01. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Ljubljani sestal s predstavniki civilne družbe iz slovenske Istre. Predstavniki različnih organizacij, mnenjskih skupin, društev in gibanj, ki delujejo pod skupnim imenom Skupaj za Slovensko Istro, so ministru predstavili svoje poglede na reševanje odnosov med Slovenijo in Hrvaško, pa tudi Italijo.

Bohinc na obisku v Bruslju
22. 01. 2001 00.00
Slovenski notranji minister Rado Bohinc je po srečanju z evropskim komisarjem za pravosodje in notranje zadeve Antonijem Vitorinom izrazil upanje, da bo do konkretnega vsebinskega napredka na pristopnih pogajanjih z EU o poglavju pravosodja in notranjih zadev prišlo že v prvi polovici letošnjega leta, tako da ne bi bilo treba čakati na drugo polovico leta 2001, v katerem zaprtje poglavja indikativno predvideva unijina širitvena strategija.

Drnovšek ocenil srečanje z Račanom
21. 01. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek je na svoji spletnih straneh ocenil petkovo srečanje s hrvaškim kolegom Ivico Račanom. Tudi po zadnjem srečanju ostajajo najzahtevnejša vprašanja še vedno odprta.