Meje

Se pišejo novogoriški Mostovni boljši časi?
05. 03. 2001 00.00
Mostovno, zapuščen industrijski objekt na obrobju Nove Gorice v neposredni bližini državne meje med Slovenijo in Italijo, je mestni svet novogoriške občine že leta 1996 namenil reševanju mladinske problematike, saj mladi po zaprtju šempetrskega Centra za razvoj mladinske kulture v Novi Gorici nimajo primernih prostorov za druženje in ustvarjanje. Minilo je pet let, Mostovna pa še vedno propada. Mladi, predvsem predstavniki Zavoda Masovna, ki ga je občina leta 1998 potrdila za bodočega upravitelja Mostovne, so novico, da je mestni svet minuli teden med obravnavanjem proračuna za leto 2001 obnovi objekta namenil 20 milijonov tolarjev, pozdravili. Zaradi dosedanjih zapletov in počasnih postopkov pa se zavedajo, da prizadevanj za odprtje prostorov s tem še ni konec, so pojasnili na današnji novinarski konferenci Zavoda Masovna.

Naslov članka
05. 03. 2001 00.00
Pristojne oblasti v Belgiji, Nemčiji in na Danskem so sporočile, da so bili testi vzorcev živali, za katere so sumili, da so zbolele za slinavko in parkljevko, negativni, vendar preplah še ni mimo. Iz Irana pa poročajo, da je bolezen izbruhnila tudi v tej državi. Belgijski kmetijski minister Jaak Gabriels je sporočil, da je tudi drugi test na treh domnevno obolelih živalih s prašičje farme v mestu Diksmuide blizu francoske meje negativen. Kljub temu je opozoril, da bodo za popoln konec preplaha potrebni rezultati nadaljnjih preiskav, ki bodo predvidoma znani v soboto. Belgijska vlada je pretekli konec tedna preventivno uvedla popolno prepoved izvoza in transporta živali, ki bi se lahko okužile z omenjeno boleznijo, minister pa jo je zdaj preklical.

Usoda Mira odvisna od Progresa M1-5
05. 03. 2001 00.00
V Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi so sporočili, da bodo prvo vključitev motorjev za znižanje orbite ruske orbitalne znanstvene postaje Mir izvedli nad območjem Rusije. Takšen način je najbolj udoben za nadzor nad gibanjem postaje. Nadzor uresničujejo s pomočjo 12 ruskih zemeljskih postaj za spremljanje vesoljskih plovil na celotnem ozemlju Rusije.

Ukrepi proti slinavki
05. 03. 2001 00.00
Na ljubljanskem letališču bodo vsi potniki, ki bodo pripotovali v Slovenijo, morali stopiti v posebno posodo in s tem razkužiti podplate svojih obuval. To je dodatni preventivni ukrep za preprečitev vnosa parkljevke in slinavke v Slovenijo, za katerega so se predstavniki vseh slovenskih veterinarskih institucij dogovorili na današnjem sestanku državnega središča za nadzor bolezni. Tega je v prostorih Veterinarske uprave Republike Slovenije (VURS) sklical njen direktor Zoran Kovač.

Padec električne energije na Miru
04. 03. 2001 00.00
Namestnik vodje poletov v Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi Viktor Blagov je povedal, da je oskrba z električno energijo na ruski orbitalni znanstveni postaji Mir ta teden padla do najnižje meje. Strokovnjaki CUP so položaj hitro popravili tako, da so manj pomembne instrumente na postaji izključili.

Zrušimo meje... v Novi Gorici
04. 03. 2001 00.00
Gibanje za svobodo ljudi, v kateri sodeluje tudi Mladi forum Združene liste socialdemokratov (MF ZLSD), v nedeljo, 4. marca, v Novi Gorici organizirajo javni shod pod geslom Združimo mesto - zrušimo meje - združimo svet. Istočasno bo na drugi strani meje potekal shod, ki ga organizira Stalni forum za pravice migrantov iz Gorice. Ljudje z obeh strani meje se bodo ob 12. uri srečali na trgu pred železniško postajo v Novi Gorici, so sporočili iz MF ZLSD. Manifestacijo pripravljajo ob robu ekološkega vrha G8 v Trstu. Na vrhu bodo govorili o usodi narodov in ta priložnost nas sili, menijo v MF ZLSD, da "glasno povemo, kaj nam predstavlja globalizacija". V podmladku združene liste globalizacijo razumejo kot univerzalnost državljanskih pravic, Evropo brez meja in Evropo, ki bo spoštovala pravico do življenja prebežnikov in prebežnic. Ljudje iz Slovenije in Italije bodo s srečanjem "združili" novogoriški trg, ki predstavlja delitev enega mesta na dvoje in tudi simbolično delitev človeštva, so še zapisali v MF ZLSD.

Protest v Novi Gorici
04. 03. 2001 00.00
V Novi Gorici so ob zaključku tržaškega srečanja pripadniki slovenskih in italijanskih organizacij pripravili protest, na katerem je bila glavna zahteva prost pretok ljudi. Udeleženci manifestacij z obeh strani meje naj bi se srečali na novogoriški železniški postaji, kjer se stikata obe mesti. A to jim je uspelo šele pozno popoldan, po dolgih pogajanjih z italijanskimi oblastmi, ki so pregrade postavili 100 metrov pred mejo.

Ministri o južni evropski meji
03. 03. 2001 00.00
Varnostni vidiki, zlasti vse bolj pereča problematika organiziranega kriminala ter ilegalnih migracij, vzpostavljanje schengenskih standardov na prihodnji evropski južni meji ter medsebojno sodelovanje in pomoč, kar zadeva varnostna vprašanja, so bili osrednji poudarki pogovorov notranjih ministrov Nemčije in Italije, Otta Schilyja in Enza Bianca, s slovenskim kolegom in gostiteljem, notranjim ministrom Radom Bohincem. Vsi trije ministri so izrazili zadovoljstvo nad zelo uspešnimi in konstruktivnimi pogovori, ki so potekali "v evropskem duhu". Strinjali so se, da je stvar slovenske evropske kredibilnosti, da vzpostavi schengenske standarde na prihodnji južni evropski meji, vendar tega ne more narediti sama, temveč potrebuje pomoč in sodelovanje tako znotraj EU kot tudi držav članic.

Slinavka tudi na Irskem
01. 03. 2001 00.00
V Veliki Britaniji, pa tudi na Irskem se še vedno borijo proti širjenju parkljevke in slinavke. Na Škotskem so danes odkrili najmanj dve žarišči parkljevke in slinavke. To sta prva primera bolezni na Škotskem, gre pa za farmo ovac v kraju Lockerbie in farmo krav v Canonbieju. Kot je povedal glavni veterinarski inšpektor Jim Scudamore, so včeraj potrdili še osem primerov bolezni, vendar pa jih pričakujejo še več. Skupaj doslej torej 29 primerov bolezni. Medtem se je virus razširil tudi na Severno Irsko na območje meje z Irsko. Bolezen so odkrili pri ovcah, uvoženih iz Britanije. Irski premier Bertie Ahern je že izrazil zaskrbljenost zaradi možnosti širjenja bolezni na Irsko, saj bi ta lahko usodno prizadela irsko mesnopredelovalno industrijo, ki je ena od osnovnih panog. Doslej so bolezen parkljevke in slinavke zabeležili na 26 krajih v Veliki Britaniji, oblasti so že zaprle 102 farmi in prepovedale prevoz ter izvoz živine. Britanski premier Tony Blair je skušal umiriti strahove britanskih kmetov po tem novem udaru, neposredno po vsesplošni bitki proti bolezni norih krav.

Zaostrovanje razmer v Makedoniji
01. 03. 2001 00.00
V Makedoniji se razmere nevarno zaostrujejo. Po zadnjih dneh spopadov med makedonsko vojsko in oboroženimi Albanci, naj bi makedonska vlada v prihodnjih dneh dala upornikom ultimat. V strahu pred novim kriznim žariščem je zveza Nato pozvala vlado v Skopju naj ne izvede oborožene akcije proti albanskim upornikom.

EU podpira Hrvaško
27. 02. 2001 00.00
Vodja hrvaške diplomacije Tonino Picula je danes obiskal sedež Evropske unije v Bruslju, kjer se je sestal z zunanjo ministrico trenutno predsedujoče države Švedske, Anno Lindh, evropskim komisarjem za zunanje odnose Chrisom Pattnom in visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano. Picula je po srečanju povedal, da EU ceni in podpira evropsko usmeritev Hrvaške, ki jo vidi kot dejavnik stabilnosti na JV Evrope.

UNHCR za mednarodne opazovalce na jugu Srbije
27. 02. 2001 00.00
Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) je danes v Ženevi pozval Evropsko unijo, naj na jug Srbije napoti mednarodne opazovalce. Visoki komisar ZN za begunce Ruud Lubbers je v pismu švedski zunanji ministrici Anni Lindh - Švedska trenutno predseduje EU - in visokemu predstavniku EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierju Solani zapisal, da bi morali sestaviti ustrezno misijo opazovalcev. Pri tem je poudaril, da bi nadaljevanje nasilja vzpodbudilo nov val beguncev, prav tako pa obstaja možnost, da se konflikt razširi na sosednja območja.

Mešane patrulje na slovensko-italijanski meji
27. 02. 2001 00.00
Slovensko-italijanske policijske patrulje bodo v ponedeljek, 5. marca, znova začele nadzirati mejo med državama na območju od Mirna do Solkana. Nadzor meje naj bi patrulje opravljale predvidoma mesec dni, do 5. aprila, v tem času pa naj bi dopolnili tudi memorandum o sodelovanju, je povedal direktor Policijske uprave Nova Gorica Jakob Čeferin. Omenjene patrulje so mesec dni - od 15. januarja do 15. februarja - že poskusno nadzirale mejo med državama.

Zaostrene razmere v Makedoniji
27. 02. 2001 00.00
Potem ko je zveza NATO sprejela odločitev, da zmanjša varnostno območje vzdolž administrativne meje med Kosovom in Srbijo, kjer že nekaj časa delujejo oborožene skupine albanskih skrajnežev, je odločitev zavezništva danes pozdravil jugoslovanski notranji minister Zoran Živković. "Mednarodna skupnost je spoznala, da so albanski skrajneži na jugu Srbije ustvarili najmanj stabilno območje v Evropi," je v Beogradu dejal Živković. Etnične napetosti se povečujejo tudi na severu Makedonije na meji s Kosovom, od koder tudi danes poročajo o begu Albancev iz vasi Tanuševci.

Strožji nadzor slovensko-italijanske meje
26. 02. 2001 00.00
Severnoitalijansko avtonomistično gibanje Severna liga želi na italijansko-slovenski meji urediti 260 kilometrov dolg "zid", s katerim naj bi ilegalnim priseljencem preprečili vstop v Italijo. V volilnem nastopu v mestu Bustu Arsizio je vodja gibanja Umberto Bossi, kot poročajo današnji italijanski mediji, pozval, da bi morali v boju proti ilegalnim priseljencem ob meji vzpostaviti "mrežo", ki bi morala biti pod nadzorom obmejne policije.

Obtožba zoper voznika tovornjaka
26. 02. 2001 00.00
V Veliki Britaniji se je začel proces proti vozniku tovornjaka hladilnika, v katerem je umrlo 58 beguncev iz Kitajske. Begunci so se v tovornjaku, kjer je temperatura dosegla 32 stopinj celzija, zadušili. Voznika, ki je begunce vozil iz Rotterdama v London, obtožnica bremeni uboja 58-ih ljudi in sodelovanja pri nezakonitem prestopu meje.

Jutri v parlamentu predlog proračuna
25. 02. 2001 00.00
Vlada bo v DZ predvidoma jutri vložila predlog državnega proračuna za leto 2001. Ta določa, da predvideni skupni obseg vseh načrtovanih proračunskih izdatkov letos znaša 1199,7 milijarde tolarjev, prihodki pa 1150,1 milijarde tolarjev, torej bo letos proračunskega primanjkljaja za 49,6 milijarde tolarjev oz. 1,08 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Proračun bosta na poti v v DZ spremljala proračunski memorandum in program prodaje državnega finančnega in stvarnega premoženja za leto 2001, so potrdili v finančnem ministrstvu. Vlada je predlog proračunskega memoranduma in državnega proračuna za leto 2001 sprejela 7. februarja. Finančni minister Anton Rop je tedaj povedal, da je bila glavna težava pri sestavljanju letošnjega proračuna množica neplačanih računov iz konca preteklega leta. Neporavnanih obveznosti iz leta 2000, ki jih bo potrebno plačati z letošnjega proračuna, je namreč ostalo kar za 22 milijard tolarjev. Vsaj tolikšen, če ne celo nekajkrat višji znesek pa si vlada obeta od podelitve koncesij za uporabo radiofrekvenčnega spektra za opravljanje storitev UMTS/ITS-2000. Uredbo o podelitvi koncesij je vlada sprejela na svoji zadnji seji, podeliti pa namerava največ tri.

Konec cvičarske vojne
25. 02. 2001 00.00
Zakon o vinu, ki so ga poslanci po hitrem postopku sprejeli v četrtek, prinaša konec spora o pridelovalnem območju cvička. Zakon namreč natančno določa meje dolenjskega vinorodnega okoliša in s tem območje, kje se cviček sme pridelovati in kje ne. Pravi cviček pa boste lahko odslej prepoznali tudi s pomočjo oznake PTP - Priznano tradicionalno poimenovanje - na steklenici.

Balkanski vrh v Skopju
23. 02. 2001 00.00
Predsednika Makedonije in ZRJ Boris Trajkovski in Vojislav Koštunica sta danes v Skopju ob robu vrha Procesa za sodelovanje v JV Evropi (SEECP) podpisala sporazum o meji med državama. Slovesnosti ob podpisu sporazuma sta se udeležila tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana in koordinator Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo Bodo Hombach.

Enote ZN na meji med Etiopijo in Eritrejo
22. 02. 2001 00.00
Potem ko so se etiopske enote včeraj umaknile s spornega mejnega območja med Etiopijo in Eritrejo, so se na položaje vzdolž meje danes namestile mirovne enote Združenih narodov. Zadnjih 1200 etiopskih vojakov je svoje tanke, topništvo in oklepna vozila s položajev, ki so jih zasedli pred poltretjim letom, umaknilo včeraj. Tako so izpraznili 25 kilometrov široko tamponsko območje, na katerega so se namestili vojaki ZN.

Glavarja izpustili iz pripora
21. 02. 2001 00.00
Izvenobravnavni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je na včerajšnji seji odpravil pripor zoper nekdanjega vodjo ptujskega okrožnega tožilstva Marjana Glavarja, ki je obdolžen kaznivega dejanja jemanja podkupnine. Vrhovno sodišče je namreč v postopku za varstvo zakonitosti včeraj s sodbo razveljavilo sklep izvenobravnavnega senata okrožnega sodišča, ki je 26. januarja Glavarju zaradi ponovitvene nevarnosti potrdilo pripor, in zadevo vrnilo v ponovno odločanje izvenobravnavnemu senatu.

Etiopija začela z umikom vojakov
20. 02. 2001 00.00
Etiopija je danes začela umik približno 100.000 vojakov z mejnega območja s sosednjo Eritrejo. Kot so sporočili iz misije ZN za obe afriški državi (UNMEE), je to prvi korak k začetku uresničevanja mirovnega sporazuma, ki sta ga sprti strani podpisali junija lani. Umik etiopskih enot naj bi se končal 26. februarja.

Zaostrene razmere na jugu Srbije
19. 02. 2001 00.00
V Beogradu sta se na krizni seji sestali srbska in jugoslovanska vlada. Srbski voditelji so razpravljali o razmerah na Kosovu in o morebitnih ukrepih srbskih sil proti albanskim gverilcem v okolici Bujanovca. Na jugu Srbije pa so zjutraj potekali hudi spopadi med srbskimi silami in Osvobodilno vojsko Bujanovca ter Preševa, ki so zahtevali nove žrtve. Po poročanju Radia Indeks so oboroženi Albanci davi znova napadli postojanko srbske policije v vasi Lučane v občini Bujanovac na jugu Srbije.

Beograjski mediji o krizi na jugu Srbije
19. 02. 2001 00.00
Večernje novosti danes v komentarju z naslovom Z Zahoda nič novega izpostavljajo, da se zločini nad Srbi na Kosovu in na jugu Srbije dogajajo ob navzočnosti mirovnih sil zveze NATO in pred očmi mednarodne skupnosti, ki ima v pokrajini že 20 mesecev svojo civilno upravo in svojo vojaško silo. Krizo na jugu Srbije ocenjujejo tudi drugi beograjski mediji.

Slab nadzor slovensko-italijanske meje
18. 02. 2001 00.00
Vodja skrajno desničarske italijanske stranke Severna liga Umberto Bossi je med včerajšnjim obiskom mejnega območja pri italijanski Gorici opozoril na pomanjkljiv nadzor na državni meji, za kar je obtožil italijansko vlado. "Ta meja je kot rešeto. Želel bi si, da bi bil z mano tudi Silvio Berlusconi, da bi se sam prepričal, da so razmere slabše, kot si lahko predstavljamo," je izjavil Bossi.

O krepitvi čezmejnega sodelovanja
18. 02. 2001 00.00
Predstavniki novogoriške ZLSD in Levih demokratov Goriške pokrajine so se včeraj v Šempetru pri Novi Gorici pogovarjali o krepitvi čezmejnega sodelovanja po sprejetju zaščitnega zakona za Slovence v Italiji. Tako Borut Pahor, ki je vodil delegacijo ZLSD, kot tudi Giorgio Brandolin, predsednik Goriške pokrajine, sta izrazila zadovoljstvo ob potrditvi zaščitnega zakona. Delegaciji sta se strinjali, da je treba zdaj še učvrstiti čezmejno sodelovanje na vseh področjih, saj je to temeljni pogoj za uspešno zbliževanje obeh narodov, ki ju že čez nekaj let meja ne bo več ločevala.

Srečanje Bohinca in Lučina
17. 02. 2001 00.00
Slovenski minister za notranje zadeve Rado Bohinc se je včeraj v Krapinskih toplicah na Hrvaškem na neformalnem srečanju sestal s hrvaškim notranjim ministrom Šimetom Lučinom. Govorila sta o vzpostavljanju ustreznih pogojev, s katerimi bi Hrvaška postala tretja varna država v pravem pomenu, predvsem v smislu priprave ustrezne azilne zakonodaje ter vzpostavitve nastanitvenih centrov za tujce ob meji s Slovenijo. Glavna tema pogovorov pa je bilo oblikovanje pobude za tesnejše sodelovanje posameznih držav oziroma EU v boju zoper nelegalne migracije in vzpostavljanju schengenske meje v Sloveniji.

Pogovori o meji v višjem tempu
16. 02. 2001 00.00
Predsednik slovenskega dela mešane diplomatske komisije za mejo med Slovenijo in Hrvaško, Miha Pogačnik, je v Ljubljani gostil hrvaškega kolega Hrvoja Kačiča. Na prvem sestanku po imenovanju nove sestave slovenskega dela komisije sta razgrnila nekatera odprta mejna vprašanja.

EU poziva Šarona
16. 02. 2001 00.00
Evropska komisija je izraelskega premiera Ariela Šarona pozvala, naj ponovno odpre meje s palestinskimi avtonomnimi območji in mirovna pogajanja s Palestinci nadaljuje na podlagi dosedanjih dogovorov izraelsko-palestinskih mirovnih pogajanj.

Dogovor o poteku meje
16. 02. 2001 00.00
ZRJ in Makedonija sta se po več letih pogajanj sporazumeli o poteku meje med državama. Jugoslovanski pogajalec Radojko Bogojević je v Skopju dejal, da s tem v odnosih med ZRJ in Makedonijo ni več spornih vprašanj. Mešana strokovno-diplomatska komisija je namreč dokončno uskladila predlog sporazuma o meji, ki ga bosta jugoslovanski in makedonski predsednik Vojislav Koštunica in Boris Trajkovski podpisala na vrhu o JV Evropi 23. februarja v Skopju. Pred tem bosta predlog sporazuma obravnavali še vladi obeh držav, parafirala pa zunanja ministra.