Meje

Evropski parlament o Sloveniji

09. 07. 2001 00.00

Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve je v danes potrjeni resoluciji o pripravah Slovenije na članstvo v Evropski uniji - ta bo celotnemu 626-članskemu parlamentu v potrditev predložena septembra - precej pozitivno ocenil slovenske priprave, predvsem na gospodarskem področju, na državo pa naslovil tudi znane evropske pozive, ki kličejo k pospešeni privatizaciji bančnega sektorja, hitrejši denacionalizaciji in spodbujanju priliva tujih investicij. V glasovanju so člani odbora zavrnili vse predložene sporne amandmaje, v katerih so bila načeta vprašanja primernosti slovenske zakonodaje o denacionalizaciji, avnojskih sklepov, varnosti nukelarke v Krškem, pluralnosti slovenskih medijev in policijske brutalnosti.

Na kozmodromu odkrili ilegalce

09. 07. 2001 00.00

Ameriška obalna varnostna služba je v petek dopoldne po lokalnem času na ozemlju vesoljskih izstrelišč na Cape Canaveralu na Floridi odkrila 15 nelegalnih priseljencev, 14 od njih je bilo Kitajcev - šest moških in osem žensk - , eden pa je bil Jamajčan. Ilegalci so se znašli na obali v bližini izstrelitvenega kompleksa 40, na katerem nameravajo 27. julija s težko nosilno raketo vrste titan 4B izstreliti strogo tajen ameriški vojaški satelit. Kraj dogodka je blizu meje med Kennedyjevim vesoljskim centrom (KSC) in vojaškim letalskim oporiščem Cape Canaveral (CCAS), kjer je vojaški kozmodrom. Do pripetljaja je prišlo južno od izstrelitvenih ramp 39B in 39A, na katerih sta prav zdaj izjemoma že kak teden kar dva ameriška vesoljska raketoplana, Atlantis - odštevanje za njegovo četrtkovo izstrelitev se je začelo danes -, in Discovery, ki bo poletel prihodnji mesec.

Za Evropo brez meja

08. 07. 2001 00.00

V Petišovcih pri Lendavi približno 60 privržencev različnih gibanj proti globalizaciji z vseh koncev sveta končuje petdnevni poletni tabor, ki je potekal v sodelovanju z Društvom ustvarjalne mladine iz Lendave. Na njem so se seznanjali z življenjem v tem delu Slovenije ter z domačini izmenjali mnenja o gospodarski zapostavljenosti regije in bodoči shengenski meji, predvsem pa o zapostavljenosti dežel tretjega sveta, od koder vsak dan beži množica prebežnikov, za vse to pa je po mnenju udeležencev tabora kriv bogati zahodni svet. Ob koncertih in povorkah so predstavili idejo Za Evropo brez meja, po njihovih besedah pa so jih domačini zelo lepo sprejeli.

Podpredsednika SDS Brejc in Bručan

07. 07. 2001 00.00

Na ustanovni seji sveta Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) po majskem kongresu sta bila danes za podpredsednika stranke izvoljena dosedanji podpredsednik Miha Brejc in član izvršilnega odbora Andrej Bručan, ki je zamenjal dosedanjega podpredsednika Milana Zvera. Ta je postal predsednik sveta stranke, podpredsednik sveta pa je Miroslav Luci. Za glavnega tajnika SDS so ponovno potrdili Dušana Strnada, za dodatnega člana izvršilnega odbora stranke pa Franca Severja. Kot je po seji dejal predsednik SDS Janez Janša, so v regionalni organizaciji stranke kot novo regijo določili podravsko regijo.

Proti preoblikovanju PCP

02. 07. 2001 00.00

Brezcarinske prodajalne ostajajo, o njihovi usodi pa se bomo najverjetneje odločali na referendumu. Tudi stroka pri preoblikovanju prostocarinskih prodajaln ni enotna. Ravno letos sta dva ugledna strokovnjaka, najprej Jože Mencinger, rektor univerze, in nato Bogomir Kovač, ugleden ekonomist, objavila nasprotujoči si mnenji. Prvi trdi, da bi upoštevanje politične zaveze, da se prodajaln znebimo, pomenilo njihovo preoblikovanje. Prodajalne bi ohranile več kot tri četrtine prometa, odpuščanja ne bi bilo. Doktor Kovač trdi ravno nasprotno - preoblikovanje bi za prodajalne pomenilo njihov konec. S prvim se strinja vlada, drugega upoštevajo opozicija in trgovci. Oboji pa se strinjajo, da prostocarinske prodajalne v taki obliki ne smejo obstati, predvsem zaradi superprofitov. In superprofiti v PCP-jih so predvsem pri najbolje prodajanih artiklih. In sicer pri cigaretih, parfumeriji in alkoholu.

V Salzburgu o dvostranskih odnosih

02. 07. 2001 00.00

Slovenija in Hrvaška prav v tem obdobju pospešeno rešujeta preostala odprta vprašanja. To sta na srečanju ob robu tridnevnega Evropskega gospodarskega foruma v Salzburgu ugotovila premier Janez Drnovšek in hrvaški predsednik Stipe Mesić. Po Drnovškovih besedah sta državi zelo daleč pri reševanju vprašanja meje, dogovor glede JE Krško pa je praktično že dosežen.

SLS+SKD o obmejnem sporazumu

02. 07. 2001 00.00

Po mnenju SLS+SKD bi bilo za Slovenijo najbolje, če bi se s Hrvaško o meji dogovorila še pred ratifikacijo sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS). Kot je na novinarski konferenci poudaril predsednik SLS+SKD Franci But, tako ne bi bilo nobenih dvomov, ali SOPS lahko prejudicira mejo ali ne. Sicer pa bo stranka po njegovih besedah podprla ratifikacijo sporazuma, storila pa bo vse, da se do takrat doseže vsaj načelen dogovor o meji s sosednjo državo. Če namreč do poletja to vprašanje ne bo rešeno, potem je bistveno večja verjetnost, da bo o tem odločala arbitraža. V tem primeru pa bo po Butovem prepričanju postala aktualna tudi strankina resolucija o meji na morju in v Istri. But je še povedal, da bi v stranki v primeru, če bi se dogovori s Hrvaško zavrteli "drastično drugače od naših pričakovanj", še enkrat razmislili in se v stranki dogovorili o enotnem stališču.

Pomoč EU za schengensko mejo

29. 06. 2001 00.00

Evropska unija je Sloveniji za področje notranjih zadev, v prvi vrsti pa za vzpostavitev bodoče zunanje meje unije, doslej namenila 16 milijonov evrov, do leta 2003 pa naj bi prispevala še 9,5 milijona evrov, kar bo skupaj znašalo okrog 26 milijonov evrov ali šest milijard slovenskih tolarjev. Še približno enkrat toliko kot EU iz programa Phare pa bo za izvajanje nalog na tem področju zagotovila Slovenija sama, je na današnji novinarski konferenci povedal slovenski notranji minister Rado Bohinc. Vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Eric van der Linden pa je ob tej priložnosti poudaril velik pomen kakovostne zunanje meje EU in menil, da se je Slovenija njene vzpostavitve lotila zelo prizadevno.

Brez odločitve o maloobmejnem sporazumu

29. 06. 2001 00.00

Odbor za zunanjo politiko je včeraj popoldne začel izredno sejo, na kateri naj bi nadaljevali razpravo o predlogu zakona o ratifikaciji sporazuma med Slovenijo in Hrvaško o obmejnem prometu in sodelovanju.

SNS proti sporazumu

29. 06. 2001 00.00

Vodja poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič je včeraj ponovil stališče svoje stranke, da maloobmejni sporazum med Slovenijo in Hrvaško (SOPS), ki je uvrščen na redno junijsko zasedanje državnega zbora, prejudicira mejo s Hrvaško in da bi njegova ratifikacija Slovenijo izrinila iz evropskih integracij, saj je v nasprotju s Schengenskim sporazumom. Poslanska skupina SNS je zato včeraj v DZ vložila amandma k predlogu SOPS, s katerim bi k 59. členu sporazuma dodali nov odstavek, v katerem je zapisano, da se bo določitev meje med državama izvedla v okviru razmejitvene črte, ki je bila do leta 1954 mednarodno priznana razmejitvena črta med Slovenijo in Hrvaško.

Novi spopadi v Čečeniji

26. 06. 2001 00.00

Ruske sile so danes ponovno silovito napadle položaje upornikov v uporni kavkaški republiki Čečeniji. Kot je za rusko tiskovno agencijo Interfax povedal predstavnik ruske vojske, so ruski vojaki v dolini reke Argun v bližini meje z Gruzijo obkolili približno 50 upornikov. Ruski predsednik Vladimir Putin se je zaradi razmer v Čečeniji v Moskvi že sestal z visokimi predstavniki notranjega in obrambnega ministrstva.

Patriarh zavrača spravo

26. 06. 2001 00.00

Poglavar ruske pravoslavne cerkve in moskovski patriarh Aleksej II. je danes zavrnil upanja papeža Janeza Pavla II. na spravo, je poročala agencija Itar-Tass. Po besedah Alekseja II. je papežev obisk Ukrajine "pripeljal do novega razkola" med pravoslavno in katoliško cerkvijo. Ruska pravoslavna cerkev je že pred tem zavrnila vsa prizadevanja papeža za spravo med cerkvama po 1000 letih razkola in odklonila srečanje z njim.

Pospešeno reševanje odprtih vprašanj

21. 06. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek in hrvaški premier Ivica Račan sta se neformalno sestala na Dolenjskem, kjer sta nadaljevala pogovore o vprašanjih meje in nekdanje Ljubljanske banke. Ocenila sta dosedanje aktivnosti in se odločila za intenzivno komunikacijo o še nerešenih vprašanjih, tako da se bodo aktivnosti v naslednjih dneh in tednih intenzivno nadaljevale.

Nadaljevanje dialoga v Makedoniji

21. 06. 2001 00.00

Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki se je v četrtek mudil v Skopju, da bi makedonske in albanske politične predstavnike prepričal v nadaljevanje dialoga o rešitvi krize v državi, je po pogovorih izrazil optimizem. "Imam veliko razlogov za optimizem, mislim, da bi se dialog moral nadaljevati," je dejal Solana, ki je izrazil prepričanje, da bodo našli rešitev. Visoki predstavnik EU se je v Skopju srečal s predsednikoma makedonske države in vlade, Borisom Trajkovskim in Ljubčom Georgievskim, ter voditelji glavnih političnih strank obeh etničnih skupnosti.

Odzivi na pisanje hrvaških medijev

20. 06. 2001 00.00

Slovenija in Hrvaška naj bi bili tik pred dogovorom o najbolj občutljivem odprtem vprašanju med državama - o poteku kopenske in morske meje. Hrvaška stran današnjega pisanja hrvaškega časnika Vjesnik, ki je predstavil domnevni kompromisni predlog hrvaške vlade za rešitev vprašanja meje, in srečanja obeh premierov Drnovška in Račana ni želela komentirati, redkobesedni pa so bili tudi slovenski predstavniki.

Z Ropom o financiranju občin

20. 06. 2001 00.00

Skupnost občin Slovenije je v Laškem pripravila delovni posvet, na katerem je ministra za finance Antona Ropa seznanila s problematiko financiranja občin. Od ministra pa so želeli izvedeti, kdaj bo pripravljen nov zakon o financiranju občin, saj je zakon, ki je trenutno v veljavi, že večkrat noveliran, obravnavalo ga je tudi ustavno sodišče. Predstavniki lokalnih skupnosti so izrazili prepričanje, da bi tudi skupnost morala sodelovati v pripravi tega pomembnega dokumenta, ki bi po mnenju večine udeležencev moral poenostaviti postopke in določiti meje zadolževanja lokalnih skupnosti. Sedaj je namreč v veljavi odredba, ki določa 10-odstotni limit na realizirane prihodke, kar onemogoča uresničitev večjih naložb in omejuje občine pri najemu ugodnih posojil iz državnih skladov.

Opozicijska vprašanja premieru

19. 06. 2001 00.00

Na predstavnike vlade se je z vprašanji obrnilo približno 30 poslank in poslancev, med njimi kot prvi trije opozicijski poslanci, ki so svoja vprašanja naslovili neposredno na premiera Janeza Drnovška. Med njimi so poslanci najprej prešli na pobude in vprašanja, v okviru katerih je uvodoma premier Janez Drnovšek odgovarjal na opozicijska vprašanja o odnosih s sosednjo Hrvaško, problematiki mladih in o posledicah morebitnega referenduma v zvezi s prostocarinskimi trgovinami (PCP) na mejnih prehodih z državami EU.

Večina proti zakonu

19. 06. 2001 00.00

Na nedeljskem referendumu so se državljani in državljanke Slovenije odločali o usodi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Rezultati naknadnega zakonodajnega referenduma so sicer še neuradni, vendar je že očitno, da novela zakona, ki so jo pred dvema mesecema sprejeli v državnem zboru, ne velja.

Štirje milijoni evrov za regionalno sodelovanje

19. 06. 2001 00.00

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je danes sprejel deželno glavarko avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic, ki je na delovnem obisku v Sloveniji. Kot je po srečanju poudaril Bavčar, sta govorila o regionalnem sodelovanju, ki ga nameravata državi pospešiti že v tem trenutku in ne čakati na vstop Slovenije v Evropsko unijo. Gre za projekte, ki zadevajo predvsem infrastrukturo, gospodarsko sodelovanje in izobraževanje. Minister Bavčar je opozoril, da je avstrijska Štajerska za Slovenijo izjemno pomemben gospodarski partner, saj menjava s to avstrijsko zvezno deželo predstavlja tretjino gospodarske menjave z Avstrijo. Na obeh straneh meje je izjemno velik pretok ljudi, dobro sodelovanje sta vzpostavila tudi Maribor in Gradec.

Večina proti noveli zakona

18. 06. 2001 00.00

Na nedeljskem referendumu so se državljani in državljanke odločali o usodi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo , ki ga je državni zbor sprejel 19. aprila. Poldrugi milijon volilnih upravičencev je imel možnost odločati o potrditvi oziroma zavrnitvi z zakonom določene novosti, po kateri naj bi v prihodnje pravico do umetne oploditve imele tudi ženske brez partnerja.

Putin obiskal Kosovo

18. 06. 2001 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je po pogovorih s predsednikom ZRJ in premierom Srbije, Vojislavom Koštunico in Zoranom 195144inđićem, v Beogradu popoldne obiskal Prištino. Po sprejemu na prištinskem letališču Slatina, kjer ga je skupaj z zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom pozdravila ruska častna garda sil KFOR, je Putin s sodelavci odšel v vas Vrelo, kjer je sedež ruskega kontingenta v okviru sil KFOR. Med nekaj urnim obiskom na Kosovu se je Putin srečal s poveljnikom sil KFOR, generalom Thorsteinom Skiakerjem, pa tudi vodjo misije UNMIK Hansom Haekkerupom ter s 15-člansko delegacijo Varnostnega sveta ZN, ki je od sobote na obisku na Kosovu.

Končana 15. Premska srečanja

17. 06. 2001 00.00

Na Premu pri Ilirski Bistrici so se v soboto zvečer končala 15. Premska srečanja, ki jih pripravlja Združenje književnikov Primorske v sodelovanju z Zvezo kulturnih društev Ilirska Bistrica. Na premskem gradu so se zbrali književniki z obeh strani meje, saj Združenje primorskih književnikov povezuje slovenske literate iz Slovenije in Italije. Z razmišljanjem na temo Glas korenin: Prekinitev na zvezah! (Razmejitvene črte v nas in izven nas) je nastopil Filibert Benedetič, nekdanji direktor slovenskih kulturnih programov na sedežu RAI v Trstu in sedanji predsednik SSG v Trstu. Razčlenil je položaj slovenske besede in slovenskega človeka v Italiji ter povezave in njihovo pomanjkanje med matičnim narodom in slovensko manjšino v Italiji. Dotaknil se je tudi vprašanja slovenske identitete ter se zavzel za ohranitev duhovnih vrednot slovenskega naroda in zaščito narodnih manjšin.

Powell in Riceova o vrhu v Sloveniji

17. 06. 2001 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell in svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice sta tik pred odhodom letala Air Force One iz Slovenije menila, da je bilo sobotno vrhunsko srečanje predsednikov ZDA in Rusije, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju ustrezen sklep Busheve enotedenske turneje po Evropi. "Mislim, da je bil odličen teden, in vesel sem, da se je končal na tako lep način tu, v Sloveniji. Pri tem se želim zahvaliti tudi slovenskemu vodstvu za njihovo gostoljubnost," je med drugim dejal Powell.

Bush v Goeteburgu

14. 06. 2001 00.00

Goeteburg je v pričakovanju demonstrantov zasedlo na tisoče varnostnikov in policistov, a brez spopadov z razjarjenimi nesprotniki globalizma ni šlo. Protestniki nasprotujejo tako ameriškemu zavračanju okoljskega protokola iz Kjota, načrtom za vzpostavitev protiraketnega ščita in izvajanju smrtne kazni, kot tudi nekaterim evropskim temam in globalizaciji nasploh. Medtem pa je ameriški predsednik Bush poskušal voditelje Evropske unije prepričati, da varovanje okolja ogroža ameriško gospodarstvo.

Dosežen sporazum o JE Krško

11. 06. 2001 00.00

Janez Drnovšek in Ivica Račan sta po desetih letih na pogovorih na Reki dosegla dogovor o vprašanju Nuklearne elektrarne Krško (NEK), po besedah premierov pa tudi velik napredek glede vprašanja meje in dolga hrvaškim varčevalcem nekdanje zagrebške podružnice Ljubljanske banke (LB). Z meddržavnim sporazumom o NEK bosta državi dokončno uredili statusno in lastniško strukturo elektrarne.

Göteborg mora biti prepričljiv

10. 06. 2001 00.00

Evropska unija bi morala na bližnjem vrhu v Göteborgu dati državam kandidatkam še bolj jasen in prepričljiv signal glede širitve, meni Günter Verheugen, evropski komisar za širitev. "Po irski zavrnitvi pogodbe se je položaj spremenil, zato mora dati EU jasen znak kandidatkam. V Nici se je EU zavezala, da bo do konca leta 2002 pripravljena na sprejem novih članic, tako da bi te že lahko sodelovale na parlamentarnih volitvah leta 2004. EU mora narediti korak naprej in jasno oznaniti svojo voljo, da bodo najbolje pripravljene kandidatke lahko sklenile pogajanja do konca leta 2002," je za časnik Süddeutsche Zeitung dejal Verheugen. Prepričan je, da se bodo roki, ki zadevajo širitev EU, spoštovali kljub izidu na Irskem.

Srečanje Drnovška in Račana

09. 06. 2001 00.00

Na Reki sta se danes sestala slovenski in hrvaški premier, Janez Drnovšek in Ivica Račan, na pogovorih o načinih reševanja glavnih odprtih vprašanj - meje med državama, Jedrske elektrarne Krško (JEK) ter dolga hrvaškim varčevalcem nekdanje zagrebške podružnice Ljubljanske banke (LB).

Izdajanje novih potnih listov

08. 06. 2001 00.00

V prvih treh mesecih izdajanja novih potnih listov je za ta dokument zaprosilo skoraj 30 tisoč državljanov. Veljavnih starih potnih listov je po podatkih ministrstva za notranje zadeve (MNZ) še več kot milijon in pol, septembra letos pa se izteče veljavnost nekaj več kot 63 tisočim potnim listom. Trenutno je potrebno za izdelavo potnega lista čakati manj kot dva tedna, zaradi bližajočih se dopustov pa na MNZ pričakujejo povečano število vlog.

Notranji ministri o sodelovanju

07. 06. 2001 00.00

Vprašanju, kako nadgraditi sodelovanje ter okrepiti skupen policijski boj proti organiziranemu kriminalu, ki ne pozna državnih meja, ter še izboljšati dosedanje sodelovanje policij pri zatiranju nedovoljenih migracij in trgovine z mamili, so na tokratnih trilateralnih pogovorih namenili osrednjo pozornost notranji ministri Slovenije, Hrvaške in Avstrije, Rado Bohinc, Šime Lučin in Ernst Strasser. Ob tem so sprejeli in podpisali posebno skupno deklaracijo o sodelovanju na področju preprečevanja ilegalnih migracij.

Vojno stanje ni rešitev

07. 06. 2001 00.00

Makedonska policija je danes aretirala dva moška makedonske narodnosti, ki sta osumljena streljanja na urad predsednika Borisa Trajkovskega. Po navedbah policije naj bi eden od osumljencev streljal na poslopje predsednikovega urada, njegov spremljevalec pa naj bi bil - po nepreverjenih podatkih - pripadnik posebnih enot policije. Na predsedniški urad so včeraj streljali dvakrat, ravno ko se je Trajkovski pogovarjal s predsednikom socialdemokratske stranke SDSM Brankom Crvenkovskim. Osumljenec naj bi na predsednikov urad streljal iz ogorčenja nad zadnjimi napadi albanskih skrajnežev na makedonsko vojsko.