Meje

Ministra za prijaznejše poletje

06. 06. 2001 00.00

V Portorožu sta se v okviru rednih letnih srečanj sestala hrvaški in slovenski notranji minister Šime Lučin in Rado Bohinc. Osrednjo pozornost sta namenila vsakoletnemu dogovoru, da si bosta državi prizadevali izogibati mejnim incidentom in da bosta upoštevali sporazum o vračanju oseb na državni meji. Že od leta 1992 velja za čas poletne turistične sezone poseben dogovorni režim o plovbi za turistična in športna plovila v Piranskem zalivu, vključno z uporabo obal zaliva obeh držav. Takšen dogovor naj bi veljal tudi za letošnje poletje. Ministra sta v zvezi z režimom plovbe za t.i. dnevne turiste med poletno turistično sezono sklenila, da se ta dogovor ne omeji zgolj na čas med 15. junijem in 1. oktobrom, temveč raztegne na vse leto. Sicer sta ministra, ki se že tradicionalno srečujeta dvakrat letno, pred turistično sezono in po njej, poudarila, da si bosta prizadevala za dobrososedske odnose in trajnejše rešitve odprtih meddržavnih vprašanj.

SNS nasprotuje maloobmejnemu sporazumu

05. 06. 2001 00.00

Slovenska nacionalna stranka je 2. junija na ustavno sodišče vložila zahtevo po ponovni presoji sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju med Slovenijo in Hrvaško, čeprav je ustavno sodišče pred kratkim ocenilo, da sporazum ni v nasprotju z ustavo. Predsednik SNS Zmago Jelinčič je dejal, da so se za to odločili, ker se je sodišče opredelilo le do prvega člena sporazuma, po mnenju SNS pa je sporen 54. člen sporazuma, ki stalno mešano komisijo za mejo in vladi obeh pogodbenic pooblašča za sporazumno določitev pristojnih organov za izvajanje sporazuma na območjih, kjer meja ni določena, čeprav so te odločitve v pristojnosti DZ.

Nov režim na meji s Hrvaško

01. 06. 2001 00.00

Na hrvaških mejnih prehodih s Slovenijo v Bregani in Rupi ter na mejnem prehodu Goričane proti Madžarski so danes uvedli zelene in rdeče vozne pasove za osebni promet. S tem ukrepom naj bi v času turistične sezone pospešili promet in zmanjšali čakalne dobe na mejnih prehodih.

Pahor in Tomčić v Podčetrtku

01. 06. 2001 00.00

Predsednika slovenskega in hrvaškega parlamenta Borut Pahor in Zlatko Tomčić sta se danes v Podčetrtku sešla na delovnem srečanju, ki sta ga označila kot izraz njune pripravljenosti in pripravljenosti parlamentov obeh držav, da dajo vzpodbudo vladam pri reševanju odprtih vprašanj med državama. Pobuda za srečanje s hrvaškim kolegom je prišla iz Pahorjeve strani. Predsednik DZ Pahor je srečanje izpostavil kot simbol želje po ustvarjanju ustreznega političnega ozračja med državama, v okviru katerega bosta obe diplomaciji in predsednika vlad storila pričakovane korake pri urejanju odprtih vprašanj. Po njuni oceni je namreč dozorel čas za rešitev teh vprašanj.

Nova bombna eksplozija

30. 05. 2001 00.00

V izraelskem mestu Netanja severno od Tel Aviva je popoldne pred neko gimnazijo odjeknila bombna eksplozija, vendar po najnovejših podatkih ranjenih ni bilo. Zaradi šoka so več šolarjev odpeljali v bolnišnico. Odgovornost za napad je prevzela skrajna palestinska organizacija Džihad.

Obtožnica zoper Lončariča

28. 05. 2001 00.00

Josip Lončarič, domnevni kralj tihotapljenja ljudi, naj bi na sodišču odgovarjal zaradi nadaljevanega kaznivega dejanja prepovedanega prehoda čez mejo ter nedovoljenega prometa z orožjem, saj so mu v hišni preiskavi našli pištolo ter naboje. Njegov odvetnik že napoveduje ugovor na obtožnico, Lončarič pa si želi odpravo pripora.

Tretja peticija za mejo v Istri

28. 05. 2001 00.00

Civilna družba Slovenije za mejo v Istri (CDSMI) zahteva, da se pravična meja med Slovenijo in Hrvaško utemeljuje z vsemi dokazili, saj je pri predvideni mednarodni arbitraži pomembno, da predstavimo vse argumente, ki lahko vplivajo na ugodne odločitve, je na novinarski konferenci v Izoli povedal predsednik CDSMI Frane Goljevšček. Predsednik CDSMI, slednja šteje 150 članov, je predstavil tudi peticijo številka 3, v kateri so našteta dejstva, za katera menijo, da jih mora slovenska politika in diplomacija predstaviti mednarodni arbitraži, da bo lahko razsodila o poteku pravične meje.

Uporniki ugrabili 20 turistov

27. 05. 2001 00.00

Filipinski uporniki so na jugu države v letovišču Dos Palmas ugrabili 16 turistov in štiri tamkajšnje uslužbence. Po besedah predstavnika filipinske vojske zaenkrat še ni jasno, kdo jih je ugrabil, ne izključujejo pa možnosti, da za zajetjem turistov stoji uporniška skupina Abu Sajaf, ki se bori za samostojno muslimansko državo na jugu Filipinov in ki je lani že ugrabila 40 turistov.

Srečanje Svilanovića in Picule

25. 05. 2001 00.00

Pred ministrsko konferenco sveta Jadransko-jonske pobude (JJP), ki se bo začela popoldne, sta se danes v Splitu srečala hrvaški in jugoslovanski zunanji minister Tonino Picula in Goran Svilanović. Ministra sta v enournem pogovoru opravila pregled dvostranskih sporazumov, ki so v pripravi, govorila pa sta tudi o odprtem vprašanju meje, še posebej polotoka Prevlake. Kot je povedal Picula, sta se dogovorila, da bosta državi nadaljevali pogajanja o določitvi meje sredi junija v Beogradu na ravni namestnikov zunanjih ministrov in strokovnjakov. Svilanović je ob tem izrazil velik interes Beograda za rešitev vprašanja meje, ki bi pospešilo reševanje odprtega vprašanja Prevlake. Ministra sta še ocenila, da se odnosi med državama izboljšujejo.

Granić v Sloveniji

24. 05. 2001 00.00

Na povabilo predsednika komisije državnega zbora za evropske zadeve Lojzeta Peterleta se na obisku v Sloveniji mudi predsednik odbora za evropske integracije hrvaškega sabora Mate Granić. Ko je govoril o odnosih med državama, je nekdanji hrvaški zunanji minister dejal, da bi lahko vsa odprta vprašanja rešili s pogajanji. Mednarodna arbitraža pa naj bi bila le skrajna rešitev.

Obtožnica za Lončariča

24. 05. 2001 00.00

Vodja skupine tožilcev za posebne zadeve Jožica Boljte Brus je vložila obtožnico zoper Josipa Lončariča in še 14 oseb. Vsi naj bi bili člani kriminalne združbe, ki jim še ne pravnomočna obtožnica očita, da naj bi preko naše države prepeljali na tisoče ilegalnih prebežnikov. Od vseh je 9 obdolženih, tudi Lončarič, že od prijetja novembra lani še vedno v priporu. Še vedno ni znano kdaj se bo sojenje začelo, vendar pa se bo to zgodilo kmalu, saj gre za prednostno zadevo.

Vlada sprejela novelo zakona o azilu

24. 05. 2001 00.00

Vlada je sprejela novelo zakona o azilu, ki bo bistveno poenostavila postopke za pridobitev azila. S tem zakonom bo Slovenija korak bližje schengenskim standardom, ki jih moramo vzpostaviti na prihodnji južni evropski meji. Vse načrte bomo izpolnili v štirih letih, zakonodajo pa moramo z evropsko uskladiti najkasneje do konca leta 2002.

Slovenija in Slovaška sta dobri partnerici

23. 05. 2001 00.00

Predsednik Kučan je dejal, da Schusterjev obisk v Ljubljani potrjuje intenziven dvostranski politični dialog, pa tudi skupne interese pri mnogih vprašanjih. Gre predvsem za izmenjavo izkušenj pri uresničevanju notranjih reform, ki jih državi morata opraviti, vendar pa imata Slovenija in Slovaška skupaj s Češko v primerjavi z ostalimi kandidatkami nekoliko drugačno izkušnjo, saj so vse tri morale oblikovati svojo državo z vsemi njenimi funkcijami in institucijami.

Sodelovanje s hrvaško policijo

23. 05. 2001 00.00

Dosedanje sodelovanje slovenske in hrvaške policije ter priprave v času turistične sezone, sta bili temi pogovora na srečanju med vodstvi slovenske in hrvaške policije, ki poteka v Kopru pod vodstvom obeh generalnih direktorjev, Marka Pogorevca in Ranka Ostojića.

Incident na Jorasovem domu

21. 05. 2001 00.00

Hrvaški policisti so v ponedeljek popoldne odstranili slovensko zastavo s hiše Joška Jorasa, ki stoji na spornem ozemlju ob še nedoločeni hrvaško-slovenski meji. Slovensko zunanje ministrstvo, ki se je na incident odzvalo, zadevo še preučuje. Slovenija pričakuje, da se bo Hrvaška vzdržala vseh dejanj, ki po nepotrebnem zapletajo in ovirajo prizadevanja za rešitev odprtih dvostranskih vprašanj, vključno z vprašanjem določitve meje med državama. Slovenska stran se namreč dosledno drži dogovora o izogibanju incidentom in takšno ravnanje pričakuje tudi od Hrvaške.

Vprašanje slovensko-hrvaške meje rešljivo?

21. 05. 2001 00.00

Glede na to, da gre za majhen del ozemlja med razumnima državama, ki želita postati članici EU in zveze Nato, bi moralo biti vprašanje meje med Slovenijo in Hrvaško rešljivo, saj gre za odprte in transparentne meje, je za zagrebški Vjesnik izjavil pomočnik generalnega sekretarja zveze Nato Klaus-Peter Klaiber.

Evrobus v Portorožu

19. 05. 2001 00.00

Evrobus se bo na svoji poti po Sloveniji danes v Portorožu srečal z italijanskim evrobusom. S tem srečanjem svojih potujočih informacijskih pisarn želita vladni urad za informiranje in Info Point Europa iz Trsta prispevati k boljšemu informiranju italijanske manjšine v Sloveniji in slovenske manjšine v Italiji o Evropski uniji in njeni širitvi ter opozoriti na dejstvo, da bodo nekatere posledice članstva Slovenije v EU skupne prebivalcem na obeh strani meje.

Novi spopadi pri Tetovu

19. 05. 2001 00.00

V makedonskem mestu Tetovo so se danes popoldne slišale močne eksplozije iz smeri pobočja Šar planine, kjer so se makedonske sile, kot je izvedela srbska tiskovna agencija Tanjug, spopadle z albanskimi skrajneži. Do spopadov je prišlo na poti od vasi Vejce proti makedonsko-jugoslovanski meji, blizu krajev Kobilica in Karanikolina šija, ki jih skrajneži, pripadniki Osvobodilne narodne vojske (ONV) uporabljajo za ilegalni prehod meje.

O reševanju vprašanj s Slovenijo

18. 05. 2001 00.00

Hrvaški zunanji minister Tonino Picula je prepričan, da bosta Slovenija in Hrvaška do začetka junija dosegli napredek pri reševanju odprtih vprašanj. Strokovnjaki se redno sestajajo in dogovarjajo, je povedal Picula, ni pa želel povedati, pri katerih odprtih vprašanjih je bil dosežen napredek.

Optanti hočejo nepremičnine

18. 05. 2001 00.00

Ob zmagi italijanske desnice se ponovno oglašajo italijanski državljani, ki so pred drugo svetovno vojno živeli na območju Slovenije in Hrvaške. Predsednik osrednje zveze istrskih optantov Silvio Delbello je včeraj v Trstu menil, da bi morala Italija zamrzniti vključevanje Slovenije in Hrvaške v Evropsko unijo, dokler ne bi državi vrnili nepremičnin, ki so jih zapustili optanti. Kot v današnji izdaji še poroča Primorski dnevnik, po Delbellovem mnenju niso sprejemljive razlage, da je vprašanje nepremičnin rešeno s sporazumi, ki sta jih sklenili že Italija in nekdanja SFRJ, Slovenija pa jih je nasledila.

Predaja albanskih upornikov

17. 05. 2001 00.00

Silam Kforja se je danes vdalo najmanj 45 albanskih upornikov iz okolice Preševa na jugu Srbije. Orožje je doslej izročilo 125 upornikov. Poveljnik Kforja Skiaker je albanske upornike včeraj pozval, naj se do 24. maja, ko se bo na zadnji del varnostnega območja ob kosovskosrbski meji vrnila jugoslovanska vojska, vdajo, in jim obljubil pomilostitev.

Hrvati izročili Eberla Italiji

13. 05. 2001 00.00

Hrvaške oblasti so včeraj italijanski policiji izročile 30-letnega Simona Eberla, slovenskega državljana iz Slovenske Bistrice, ki je bil zaradi organiziranja ilegalnih prehodov državne meje zaprt v varaždinskem okrožnem zaporu, je danes poročal Večernji list. Odločitev o izročitvi Eberla Italiji je sicer hrvaški pravosodni minister Stjepan Ivanišević sprejel že 3. maja, pred tem pa je bila na hrvaškem vrhovnem sodišču zavrnjena tudi Eberlova pritožba glede izročitve.

EuroVision2000 v Kapelici

10. 05. 2001 00.00

Marion von Osten, Susanna Perin in Peter Spillmann so v ljubljanski galeriji Kapelica predstavili projekt EuroVision2000. Projekt sodi v teoretski del programa Svet umetnosti, ki ga pripravlja Zavod za sodobne umetnosti SCCA Ljubljana. Gre za medijsko-aktivistično pobudo, ki povezuje neodvisne video ustvarjalce, teoretike, umetnike, aktiviste, ki na kritičen način obravnavajo globalizacijo, oblikovanje skupne evropske politike in ekonomije ter migracijske procese. EuroVision2000 je odprt projekt, zato lahko vanj zainteresirani prispevajo svoje filme in videe, če - ne glede na žanr - na kritičen način obravnavajo omenjena tri področja. Predstavitvi bo sledil pogovor o razmerju med umetnostjo, aktivizmom in političnim delovanjem. Udeležili naj bi se ga tudi Nikolai Jeffs, Bogdan Lešnik in Jurij Krpan.

Hrvaška bo Eberla izročila Italiji

03. 05. 2001 00.00

Hrvaški pravosodni organi bodo 30-letnega Simona Eberla, slovenskega državljana iz Slovenske Bistrice, ki je zaradi organiziranja ilegalnih prehodov državne meje zaprt v varaždinskem okrožnem zaporu, izročili italijanskim oblastem. Tako je namreč odločil hrvaški pravosodni minister Stjepan Ivanišević, pred tem pa je bila na hrvaškem vrhovnem sodišču zavrnjena Eberlova pritožba glede izročitve, je poročal Večernji list.

Referendum čez devet mesecev?

03. 05. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je v pogovoru za beograjsko televizijo B92 potrdil, da bo referendum o državno-pravnem statusu Črne gore čez približno devet mesecev.

ONV prevzela odgovornost za napad

29. 04. 2001 00.00

Osvobodilna narodna vojska je prevzela odgovornost za sinočnji napad severno od Tetova, v katerem je bilo ubitih osem makedonskih vojakov in policistov. Eden od albanskih poveljnikov je makedonske sile obtožil, da so se preveč približale njihovim položajem in s tem izzvale napad.

Vzpostavitev schengenskega reda

28. 04. 2001 00.00

Ko govorimo o vzpostavljanju evropske meje, največkrat omenjamo Schengen. Gre za sporazum, s katerim je ukinjen nadzor na notranjih mejah podpisnic sporazuma in poostren varnostni nadzor na zunanjih mejah držav podpisnic. To pomeni, da bo slovenska policija na slovensko-hrvaški meji opravljala nadzor tudi v imenu Avstrije, Nemčije, Italije in drugih držav Schengena. Poleg Schengena bo morala Slovenija na južni meji vzpostaviti carinski in inšpekcijski nadzor, po kriterijih Evropske unije. Razlog, da bo to za Slovenijo ena najtežjih nalog, je predvsem v razmerah, kakršne so sedaj. Na meji s Hrvaško je 36 mejnih prehodov, ki so zgrajeni na črno in ne ustrezajo evropskim kriterijem. Najprej bo treba zgraditi tri osrednje cestne mejne prehode: Obrežje, Jelšane in Gruškovje, na katerih bodo po vstopu Slovenije v Evropsko unijo izvajali popolni varnostni, carinski in inšpekcijski nadzor. Poleg cestnih, bo tak popoln nadzor še na železniškem prehodu Dobova. Gradnja mejnih prehodov pa bo zelo draga.

Gospodarska izguba Makedonije

28. 04. 2001 00.00

Makedonska gospodarska zbornica ocenjuje, da Makedonija zaradi nedavnih vojaških akcij beleži neposredno in posredno gospodarsko izgubo v višini približno 192 milijonov nemških mark, kar predstavlja tri odstotke makedonskega lanskoletnega bruto družbenega proizvoda, je poročala makedonska tiskovna agencija MIA.

Bush in Šaron&nbsp

27. 04. 2001 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je včeraj ocenil, da bi jordansko-egiptovski mirovni načrt, s katerim naj bi obnovili palestinsko-izraelska pogajanja, lahko bil uspešen, a nad samim načrtom ni pokazal pretiranega navdušenja. Powell je pred parlamentarno komisijo poudaril, da ZDA preučujejo nove predloge za končanje nasilja na Bližnjem vzhodu, ki bodo lahko uresničeni le, če se bo zmanjšalo nasilje.

Finski minister v Sloveniji

25. 04. 2001 00.00

Notranjega ministra Rada Bohinca je danes obiskal finski kolega Ville Heimo Antero Itaelae, ki mu je Bohinc predstavil strategijo Slovenije pri vključevanju v EU. Ministra sta sicer med pogovori precej pozornosti namenila še vprašanjem ilegalnih migracij in izgradnji skupne evropske politike na tem področju, preprečevanju organiziranega kriminala in reformi javne uprave. Finski notranji minister je spregovoril tudi o izkušnjah Finske pri vstopanju v EU in uresničevanju schengenskih določil. Na novinarski konferenci po pogovorih je povedal, da sta z ministrom Bohincem izmenjala tudi poglede o slovenskem vključevanju v EU in dodal, da Finska podpira širitev evropske skupnosti. Sogovornika sta izrazila prepričanje, da bo obisk finskega notranjega ministra prispeval tudi k še boljšemu sodelovanju obeh ministrstev, vlad in policij.