Meje

Slovenija in ZRJ podpisali protokol
23. 04. 2001 00.00
Generalni direktor slovenske policije Marko Pogorevc je s pomočnikom zveznega ministra za notranje zadeve Zvezne republike Jugoslavije Stevanom Nikčevićem danes v Beogradu podpisal protokol o izvajanju sporazuma med vlado Republike Slovenije in zvezno vlado ZRJ o vračanju in ponovnem prevzemu oseb, ki ne izpolnjujejo pogojev za vstop ali bivanje na ozemlju druge države. Po podpisu sta se delegaciji zveznega notranjega ministrstva in slovenske policije, v kateri so še direktor uprave uniformirane policije Stanislav Veniger, Branko Celar iz urada generalnega direktorja ter predstavnik policije za stike z javnostmi Miran Koren, pogovarjali še o možnih oblikah sodelovanja obeh policij na področju preprečevanja ilegalnih migracij in vseh vrst kriminala.

Zapore Celovške ne bo
23. 04. 2001 00.00
Protestne zapore Celovške ceste, ki jo je že pred dvema tednoma napovedala Civilna iniciativa stanovalcev Šiške, v torek ne bo, saj na ljubljanski upravni enoti niso dobili ustreznega dovoljenja. Shoda se naj bi udeležilo kar 3500 ljudi, ki skušajo doseči izselitev prebežnikov iz Centra za tujce.

Hrvaška odpovedala sestanek
21. 04. 2001 00.00
Komaj teden dni od dogovora slovenskega in hrvaškega premiera Janeza Drnovška in Ivice Račana, da se bo za reševanje vprašanja meje med državama vsak teden sestajala posebna mešana komisija, včeraj napovedanega sestanka ni bilo. Hrvaška stran ga je namreč v zadnjem hipu odpovedala. V Zagrebu dogodka niso posebej komentirali, člani slovenske diplomatske komisije pa so v sporočilu za javnost zapisali, da odpoved obžalujejo. Slovenska delegacija je izrazila upanje, da je do odpovedi s hrvaške strani v zadnjem trenutku prišlo zaradi tehtnih razlogov, saj je sama za pogovore s hrvaško stranjo ustrezno pripravljena in je, v skladu z dogovori, pravočasno izdelala vso potrebno dokumentacijo. Glede na dogovore na najvišji ravni o pospešenem tempu reševanja medsebojnih odprtih vprašanj, slovenska stran pričakuje, da bo hrvaška stran čimprej pripravljena na nadaljevanje strokovnih pogovorov in se v polni sestavi udeležiti dogovorjenih sestankov.

Poskusni sežig živalskih maščob
20. 04. 2001 00.00
V podjetju Glin Pohištvo v Nazarjih bodo danes kot nadomestno gorivo v kurišču sušilnika za iverje sežgali 48 ton živalskih maščob. Po besedah direktorja podjetja Iva Glušiča, gre še vedno za poskusni sežig tovrstnih odpadkov, saj naj bi slovenska vlada predvidoma prihodnji teden odločala o podelitvi koncesije za redni sežig, poskusno pa so nedavno že sežgali 24 ton živalskih maščob in 10 ton kostne moke. Ministrstvo za okolje in prostor je po besedah opravilo presojo tehničnih možnosti podjetja za sežig živalskih maščob in kostne moke ter jim izdalo odločbo za tovrstno sežiganje odpadkov.

Širitev EU prinaša novo partnerstvo
19. 04. 2001 00.00
V Gradcu se je danes začel dvodnevni seminar Širitev Evropske unije: Stari sosedje novi partnerji. Slovenija v Evropi - 10 let samostojnosti, ki sta ga odprla deželna glavarka avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic in pooblaščenec avstrijske vlade za širitev EU Erhard Busek. Na temo Avstrija - Slovenija - Evropa sta spregovorila avstrijski kancler Wolfgang Schüssel in predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Konferenca o širitvi EU v Gradcu
19. 04. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek in avstrijski kancler Wolfgang Schüssel sta v Gradcu odprla slovensko-avstrijsko konferenco o širitvi Evropske unije in sosedskih odnosih, z naslovom Stari sosedje - novi prijatelji. Predsednika vlad sta napovedala, da bo Slovenija postala članica Evropske unije najpozneje do leta 2004.

Državni udar v Burundiju spodletel
18. 04. 2001 00.00
Poskus strmoglavljenja burundijskega predsednika Pierrra Buyoye danes ni uspel, je za francosko tiskovno agencijo AFP sporočil visoki vojaški predstavnik Burundija. Burundijski državni radio je sprva poročal, da je bil državni udar uspešen in da so uporniki odstavili predsednika, ki "ubija lasten narod". Medtem se je izkazalo, da je skupini okoli 30 nižjih časnikov uspelo zasesti le zgradbo državnega radia, ki je zato prenehal z oddajanjem. Burundijska vojska je proti večeru že obkolila zgradbo radia in se pogaja z upornimi vojaki, naj se predajo, vendar razplet dogodkov za zdaj še ni jasen. Medtem je tudi State Department sporočil, da prevratnikom očitno ni uspelo izvesti državnega udara.

O vzpostavitvi bodoče zunanje meje EU
18. 04. 2001 00.00
Slovenska vlada naj bi na četrtkovi seji sprejela lokacijski načrt za mejni prehod Obrežje in s tem naredila prvi velik konkreten korak k vzpostavljanju bodoče zunanje meje Evropske unije na slovenski južni meji s Hrvaško. Ta mejni prehod bo namreč na od treh osrednjih cestnih mejnih kontrolnih točk, na katerih se bo po vstopu Slovenije v EU izvajal popoln varnostni, carinski in inšpekcijski nadzor. Kot prvi od treh bo prehod predvidoma zgrajen do maja 2002.

Jugoslovanska vojska v sektorju D
14. 04. 2001 00.00
Jugoslovanske varnostne sile so zaključile nameščanje v sektor D varnostnega območja ob administrativni meji med Kosovom in Srbijo. Nameščanje jugoslovanskih sil, ki se je začelo ob osmi uri zjutraj, je minilo brez incidentov.

Bo US zagotovilo slovenščino?
13. 04. 2001 00.00
Zakon o narodnih skupnostih po mnenju ustavnih sodnikov postavlja preozke meje dvojezičnosti, kar sicer veseli koroške Slovence, ne pa tudi koroškega deželnega glavarja Jörga Haiderja. Rok za spremembe zakona (konec aprila) samo še povečuje napetost, ugotavlja Claudia Dannhauser v današnji izdaji avstrijskega dnevnika Die Presse.

V spopadih ubit deček
13. 04. 2001 00.00
Izraelski vojaki so v sinočnjih palestinsko-izraelskih spopadih na Zahodnem bregu ubili 14-letnega palestinskega dečka. Po poročanju predstavnikov izraelske strani naj bi v bližini vasi Beit Umar Palestinci že več dni pripravljali napad na izraelske vojaške sile, vendar palestinska stran obtožbe zanika.

Šiškarji proti centru za tujce
11. 04. 2001 00.00
Predstavniki civilne iniciative stanovalcev v Šiški, ki so se sestali z ministrom Radotom Bohincem, so ob srečanju izrazili194160194160nezadovoljstvo zaradi še vedno nerešenega problema preselitve varovancev azilnega doma in centra za tujce. Minister Bohinc je nezadovoljnim stanovalcem zatrdil, da je ministrstvo že našlo lokaciji, kamor bodo preselili ilegalne prebežnike iz doma na Celovški, stanovalci pa so napovedali, da bodo čez slaba dva tedna protestno zaprli Celovško cesto, če obljub ministrstvo ne bo izpolnilo.

Na Kosovu strmoglavil helikopter
10. 04. 2001 00.00
Južno od Prištine je v ponedeljek strmoglavil helikopter britanske vojske s sedemčlansko posadko, pri čemer sta pilot in kopilot izgubila življenje, so sporočile mednarodne mirovne sile na Kosovu (KFOR). Helikopter vrste puma, ki je prevažal sedem vojakov KFOR, je strmoglavil malo pred 16. uro, pet kilometrov zahodno od Kačanika na jugu pokrajine, ob meji z Makedonijo. Nesreča se je zgodila, ko je helikopter v slabem vremenu na goratem območju v bližini makedonsko-kosovske meje poskušal zasilno pristati.

Kdaj maloobmejni sporazum s Hrvaško?
08. 04. 2001 00.00
Pred sredinim srečanjem slovenskega predsednika vlade Janeza Drnovška in njegovega hrvaškega kolega Ivice Račana se na Hrvaškem sprašujejo, kdaj bo Slovenija ratificirala maloobmejni sporazum. Pred srečanje se je o sporih med Slovenijo in Hrvaško razpisal tudi hrvaški časnik Vjesnik. Razrešitev že leta nerešenih vprašanj naj bi bila po mnenju časnika pomembna predvsem za Slovenijo, saj naj bi ta kot pogoj za sprejem v EU morala urediti odnose s sosedami. Vjesnikov komentator pravi, da vidi večino razlogov za zastoj v pogajanjih v razhajanjih slovenskih politikov. Še posebej pa opozarja na novo oviro v odnosih, ki bo nastala s članstvom Slovenije v Uniji in bo slovensko-hrvaška meja postala zunanja meja združene Evrope.

Slovenija delno odprla meje
07. 04. 2001 00.00
Ublažitev ukrepov pred širjenjem bolezni slinavke in parkljevke, ki so jih ta teden na srečanju v

Pahor o odnosih s Hrvaško
06. 04. 2001 00.00
Prvi mož Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) in predsednik DZ Borut Pahor je kot sinočnji gost na poslanskem večeru velenjskega podžupana in člana združene liste Bojana Kontiča poudaril, da je letošnje leto ugodno za ureditev odprtih vprašanj s sosednjo Hrvaško. Obe državi, tako Pahor, trdita, da se zavzemata za rešitev vseh težav, vendar je dejstvo, da Slovenija za Hrvaško ni zunanjepolitična prioriteta številka ena. Za nas pa je ureditev odnosov s Hrvaško na prvem mestu, saj si želimo vstopiti v Evropsko unijo že v prvem krogu.

Izraelski helikopterji nad Gazo
06. 04. 2001 00.00
Danes zjutraj so izraelski helikopterji napadli štiri cilje v Gazi, pri tem je bilo vsaj pet ljudi ranjenih. Cilja sta bila tudi zgradbi palestinska policije in palestinske vojaške obveščevalne službe. Po besedah predstavnika izraelske vojske so bili napadi povračilo za prejšnje minometne napade na izraelska naselja. Včeraj naj bi Palestinci iz Gaze izstrelili tri mine na kontrolno točko Erez, ena teh min pa je padla na izraelski teritorij, vendar ni bilo ranjenih. V kraju Rafah blizu egiptovske meje pa je sinoči prišlo do spopada med izraelskimi silami in Palestinci, vendar naj ne bi bilo žrtev.

Resen spor med Kitajsko in ZDA
03. 04. 2001 00.00
Še vedno odmeva nedeljsko trčenje ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca, ki je povzročilo resen spor med državama. Kitajski predsednik Zemin je po dveh dneh molka zahteval, da Združene države prevzamejo polno odgovornost za nesrečo.

Kmetje in Ljubljanske mlekarne dosegli dogovor
03. 04. 2001 00.00
Pozno sinoči so člani kmečkega sindikata umaknili zapore, s katerimi so minule dni blokirali vse dovozne poti v Ljubljanske mlekarne. Pridelovalci mleka so namreč na sinočnjih pogajanjih z Ljubljanskimi mlekarnami dosegli dogovor o odkupni ceni mleka. Po novem bodo vse mlekarne kmetom za liter mleka plačale 2 tolarja in pol več od dosedanje cene, ki bo tako znašala 56,44 tolarja, veljala pa bo od 1. aprila.

Zasedanje pridružitvenega odbora EU
03. 04. 2001 00.00
Na tretjem rednem letnem zasedanju se bo v Ljubljani sestal pridružitveni odbor Slovenije in EU, katerega naloga je nadzor nad izvajanjem Evropskega sporazuma. Tako se bodo predstavniki obeh strani pogovarjali o vseh vidikih njegovega uresničevanja in se dotaknili vrste tem, med drugim denacionalizacije in nakupa nepremičnin, privatizacije bank, konkurence in državnih pomoči ter postavitve Schengenske meje. Vodja slovenske delegacije na srečanju Andrej Engelman pričakuje, da bo sestanek odbora potekal v partnerskem vzdušju in brez pretresov. Evropsko stran bo vodil Jaime Garcia Lombardero, v direkciji Evropske komisije za širitev pristojen za Slovenijo.

Makedonija zanika odgovornost za napad
03. 04. 2001 00.00
Makedonska vojska je sporočila ugotovitve notranje preiskave, po kateri makedonski vojaki niso odgovorni za smrt treh civilistov, med njimi ameriškega novinarja, ki so jih pretekli teden v kosovski vasi Krivenik ubile granate z makedonske strani. Komisija strokovnjakov makedonske vojske je ugotovila, da je bila notranjost Kosova izven dosega makedonskega topništva.

Bohinc na obisku v BiH
30. 03. 2001 00.00
Notranji minister Rado Bohinc se je v okviru enodnevnega obiska v Bosni in Hercegovini z ministrom za človekove pravice in begunce BiH Krešimirjem Zubakom in namestnikom ministra za civilne zadeve in komunikacije BiH Jusufom Halilagićem pogovarjal o ilegalnih migracijah in podpisu sporazuma o ponovnem sprejemu oseb med Slovenijo in BiH. Poleg tega se je delegacija MNZ s predstavniki Državne mejne službe BiH dogovorila, da bosta Slovenija in BiH že maja podpisali sporazum o vračanju oseb, slovenska delegacija pa je bosanskim kolegom predložila tudi osnutek sporazuma o policijskem sodelovanju.

Prva žrtev med novinarji
29. 03. 2001 00.00
Granate, ki so z makedonske strani priletele na kosovsko vas Krivenik, so ubile najmanj tri civiliste, dvajset beguncev pa je bilo ranjenih. Med žrtvami je tudi britanski novinar Associated pressa Kerem Lawton. Ubila ga je granata, ki je zadela vozilo. Ubiti novinar je bil tesni sodelavec ekipe POP TV v Makedoniji. Po poročanju tiskovne agencije AP sta v Krivenik, ki je od makedonske meje oddaljen 1,2 kilometra, poletela dva helikopterja Rdečega križa, ameriški pripadniki KFOR pa so v vasi iskali morebitne žrtve.

V eksploziji ubit častnik
29. 03. 2001 00.00
V eksploziji protitankovske mine v bližini Tanuševcev na severu Makedonije je umrl makedonski častnik, pet vojakov pa je ranjenih. Makedonsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da se je nesreča zgodila, ko je vozilo makedonske vojske zapeljalo na protitankovsko mino. Ranjence so s helikopterji prepeljali v vojaško bolnišnico v Skopju in naj bi bili izven smrtne nevarnosti.

Nove akcije na severu Makedonije
28. 03. 2001 00.00
Makedonska vojska je danes sprožila novo ofenzivo proti preostalim oporiščem albanskih skrajnežev na severu države vzdolž meje s Kosovom, je za 24 ur radijske novice potrdil tiskovni predstavnik makedonske vlade Antonijo Milošoski. Po poročanju ameriške tiskovne agencije AP makedonska vojska v akciji "čiščenja terena" uporablja topništvo, tanke in jurišne helikopterje. Glavna tarča napadov je vas Gračane slabih deset kilometrov severozahodno od Skopja.

Podelitev nagrad ZDUS
27. 03. 2001 00.00
Ob 27. marcu, Dnevu gledališča, so igralcu Borisu Kerču po predstavi Gospod gre na lov v Mestnem gledališču ljubljanskem na priložnostni slovesnosti izročili letno nagrado Združenja dramskih umetnikov Slovenije (ZDUS) za izredne dosežke v minulem letu. Drugo letno nagrado ZDUS je žirija združenja prisodila igralki in lutkarici Alenki Pirjevec, nagrado za igralski opus pa bo prejel Saša Miklavc.

Albanski uporniki napadli policijo
27. 03. 2001 00.00
Albanski uporniki so dopoldne napadli srbsko kontrolno točko Cerevajka v okolici Preševa na jugu Srbije. Srbska policija je na napad odgovorila in spopad še traja, eksplozije pa je slišati tudi v 25 km oddaljenem Bujanovcu. Albanski skrajneži so napade izvedli še na več drugih krajih na območju, o žrtvah pa ne poročajo. Cerevajka leži na t.i. varnostnem območju ob administrativni meji s Kosovom, oblikovanem po koncu napadov zveze NATO na ZRJ junija 1999.

Powell in Vedrine o Balkanu
27. 03. 2001 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je po srečanju s francoskim kolegom Hubertom Vedrinom v Washingtonu zatrdil, da so odnosi med ZDA in Francijo zelo trdni in so bili taki že vrsto let. Powell in Vedrine sta se pogovarjala o vprašanju ameriške nacionalne protiraketne obrambe (NMD), Bližnjem vzhodu, evropski varnostni politiki, Makedoniji, Iraku in Rusiji. Francoski zunanji minister je Powellu med drugim prenesel prošnjo svoje vlade, da naj bodo ZDA prizanesljive do novih oblasti v Beogradu. Konec meseca poteče rok, ko mora predsednik George Bush kongresu potrditi, da ZR Jugoslavija sodeluje s haaškim sodiščem, od česar je odvisna nadaljnja ameriška finančna pomoč Beogradu.

Albanci bežijo iz Makedonije
26. 03. 2001 00.00
Operacija makedonske vojske je v nedeljo dobila največje razsežnosti, saj so makedonske sile zavzele vas Gajre v okolici Tetova. V Tetovu je zaenkrat mirno. Največjo vojaško akcijo proti albanskim skrajnežem od izbruha nemirov pred dvema tednoma, je makedonska vojska začela že včeraj zjutraj. V siloviti ofenzivi so albanska oporišča v hribih nad Tetovom napadali s tanki in helikopterji. Premier Georgievski je za državno televizijo izjavil, da je vojska zavzela že vse ključna oporišča albanskih skrajnežev. Georgievski je dejal, da bodo šele po končani akciji pričeli s političnimi rešitvami.

560 žarišč slinavke in parkljevke
25. 03. 2001 00.00
Število žarišč slinavke in parkljevke v Veliki Britaniji se je po podatkih britanskih oblasti povzpelo na 560. Britanski kmetijski minister Nick Brown je napovedal poostritev ukrepov zaradi bolezni. V skladu s tem bodo morali po vsej državi pobiti vse živali, ki so v neposredni bližini prizadetih kmetij. Doslej so ta ukrep izvajali le na 3-kilometrskem območju okrog žarišč, še posebej na območju grofije Cumberland na severozahodu države in na jugu Škotske, ki ju je bolezen najbolj prizadela.