N'

Obeti
20. 03. 1998 08.40
V nedeljo in ponedeljek bo spremenljivo do pretežno oblačno in razmeroma hladno vreme, občasno bodo krajevne padavine, delno kot plohe.

Napoved za sosednje pokrajine
20. 03. 1998 08.39
Spremenljivo do pretežno oblačno bo s krajevnimi padavinami, le ob severnem Jadranu in v severni Italiji bo večinoma jasno.

Primakov v BiH
19. 03. 1998 11.13
Vodja ruske diplomacije Jevgenij Primakov bo danes obiskal oporišče SFOR-ja na Ilidži pri Sarajevu, nato pa se bo sestal še s pripadniki ruskih sil v Bosni in Hercegovini. Primakov bo popoldne odpotoval v Banja Luko na pogovore z vodstvom bosanskih Srbov, zvečer pa bo prispel v Zagreb.

Viktor Klima v Jeruzalemu
19. 03. 1998 11.07
Avstrijski kancler Viktor Klima je prispel na uradni obisk v Izrael, kjer se bo sestal s predsednikom Ezerjem Weizmanom in premierom Benjaminom Netanjahujem, obiskal pa bo tudi palestinska ozemlja.

Sprejet osnutek resolucije o izraelskih ukrepih v Palestini
19. 03. 1998 09.47
Generalna skupščina Združenih narodov je z veliko večino glasov sprejela osnutek resolucije o nezakonitih izraelskih ukrepih na zasedenih ozemljih Palestine. Za osnutek resolucije je glasovalo 120 držav, med njimi tudi Slovenija. Proti pa so bile le tri: ZDA, Izrael in Mikronezija. Vzdržale so se Avstralija, Bolgarija, Romunija, Svaziland ter Maršalovo otočje. Osnutek resolucije ponovno obsoja izraelsko neizpolnjevanje prejšnjih resolucij, in poziva k izpolnjevanju obvez iz mirovnega procesa.

Šimpanzi napadli francoska delavca
19. 03. 1998 08.59
Ko jih je zbudilo vrtanje pred domom, se je osem stanovalcev odločilo ukrepati, napadlo delavca in ju hudo poškodovalo. Še en primer urbanega kriminala? Tokrat ne; delavca je napadla skupina šimpanzov v zavetišču za divje živali Sigean v jugovzhodni Franciji. Delavca sta v torek vrtala blizu hiše, kjer živali počivajo. Besen šimpanz, ki ga je vrtanje vrglo iz spanja, je razbil tri centimetre debelo steklo in osvobodil vso kolonijo, so povedali upravniki parka. Šimpanzji trop je napadel delavca; enega od njiju, ki so ga ugriznili v vrat, so hudo poškodovanega odpeljali v bolnišnico v bližnjo Narbonno. Drugi delavec, sicer redni uslužbenec parka, ima globoke raztrganine na roki. Uslužbenci parka so potrebovali dve uri, da so ulovili in obkolili šimpanze, ki so jih umirili z uspavalno pištolo.

Na Nizozemskem 5,1-odstotna brezposelnost
19. 03. 1998 08.47
Registrirana brezposelnost na Nizozemskem je v trimesečju, končanem februarja, znašala 5,1 odstotka in je bila v primerjavi z enakim obdobjem pred letom dni za 6,3 odstotka nižja. Kot so sporočili z nizozemskega statističnega urada, se je število brezposelnih s 429.000 znižalo na 346.000. Podatki izven sezone pa so pokazali, da se je stopnja brezposelnosti s 6,1 odstotka znižala na 4,9 odstotka.

Poos v slovenskem parlamentu
18. 03. 1998 18.10
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin in člani odbora ter predsednik komisije DZ za evropske zadeve Lojze Peterle so se danes srečali z luksemburškim zunanjim ministrom Jacquesom Poosom z delegacijo. Pogovarjali so se o sodelovanju med državama na številnih področjih, še zlasti pa o procesu širitve Evropske unije in izmenjavi izkušenj, so sporočili iz DZ. Poos je sogovornike seznanil s postopkom sprejemanja novih članic in nujnosti selekcioniranja kandidatk za vstop v EU. "Srečali se bomo tudi z zelo težkimi problemi, ker bomo morali sprejemati ukrepe do držav članic, kot tudi do držav kandidatk," je opozoril Poos. V odgovorih na številna poslanska vprašanje je med drugim dejal, da še nobena manjša država ni obžalovala vstopa v EU ter da nacionalna identiteta in suverenost vsake izmed držav članic v nobenem primeru nista bili ogroženi. Vse države članice imajo po njegovem mnenju svoje mesto za pogajalsko mizo ne glede na velikost države. Države članice EU pripravljajo nacionalne programe zaposlovanja in na podlagi teh nacionalnih programov bo mogoče izvajati programe zmanjšanja brezposelnosti, je povedal Poos.

Pet balkanskih držav za oblikovanje sil za hitro posredovanje; predsedujoči OVSE ta teden v Tirani in Skopju
18. 03. 1998 17.50
Predstavniki Albanije, Bolgarije, Makedonije, Romunije in Turčije so danes v Ankari dosegli načelni dogovor o oblikovanju mednarodnih sil za hitro posredovanje na Balkanu. Na pogovorih v Ankari so kot opazovalke sodelovale tudi ZDA in Slovenija. Predsedujoči Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), poljski zunanji minister Bronislaw Geremek, naj bi jutri obiskal Tirano in Skopje. Geremek naj bi se s sogovorniki pogovarjal zlasti o razmerah na Kosovu.

V nedeljo volitve na Kosovu
18. 03. 1998 17.50
Hrvaška tiskovna agencija Hina je poročala, sklicujoč se na navedbe glavne volilne komisije na današnji novinarski konferenci v Prištini, da bodo 22. marca "albanske predsedniške in parlamentarne volitve na Kosovu, na katerih bo, kot domnevajo, sodelovalo okrog milijon volilcev". Sodelovalo naj bi sedem strank in združenj, predloženih je 482 kandidatov, največ - 98 jih bo iz Demokratske zveze Kosova. Albanska tiskovna agencija ATA pa je v ponedeljek objavila vest - prav tako sklicujoč se na novinarsko konferenco volilne komisije v Prištini - o volitvah na Kosovu, na katerih naj bi bilo "25 do 30 odstotkov več volilcev kot leta 1992" oziroma "okrog 1,5 milijona volilcev", med katere prištevajo pripadnike muslimanske, turške in romske etnične skupnosti, ne pa tudi Srbov in Črnogorcev, ki živijo na Kosovu. Volilna komisija je, kot je povzela ATA, doslej prejela le dve kandidaturi: Luljete Pula-Beqiri iz Socialdemokratske stranke in Ibrahima Rugove iz Demokratske lige Kosova.

Cook in Šareh o izraelskem umiku z juga Libanona
18. 03. 1998 17.21
Britanski zunanji minister Robin Cook je danes med pogovori s sirskim kolegom Farukom al-Šarehom podprl izvajanje resolucije Varnostnega sveta ZN številka 425 o takojšnjem umiku izraelskih sil z juga Libanona. Kot je po pogovorih s Cookom izjavil Al-Šareh, je Izrael z včerajšnjimi dogodki dokazal, da si "ne želi miru na Bližnjem vzhodu". Cook je na novinarski konferenci po pogovorih s sirskim predsednikom Hafezom al-Asadom izrazil željo, da bi se izraelsko-arabska mirovna pogajanja obnovila. Britanski zunanji minister je znova kritiziral nadaljevanje izraelskega naseljevanja na zasedenih območjih, saj naj bi takšna politika otežila oživitev mirovnega procesa.

SEG: Ohranimo gozdove, enega zadnjih ostankov naše narave, ter strokovno delo z njimi
18. 03. 1998 16.13
Slovensko ekološko gibanje (SEG) je v današnjem sporočilu za javnost javno pozvalo k ustavitvi škodljivih usmeritev uradne državne politike na področju razvoja slovenskih gozdov in dela z njimi. Posledice uničenja narave ne poznajo meja. Zato so v zadnjih letih, ko je postalo očitno, da prvine oziroma dobrine narave niso neuničljive, prizadevanja za njeno ohranitev zajela ves svet. Kar po vrsti se podpisujejo mednarodne konvencije za zaščito posameznih delov narave. Tudi Slovenija se rada pohvali, da jih podpisuje. Vendar, ali ima tudi resen namen ravnati skladno z njimi, se sprašuje SEG in ugotavlja, da so napovedi na področju dela z gozdovi slabe. V sledenju temeljne premise razvitega sveta, da učinkovit razvoj omogoča le zasebna lastnina, smo tudi v Sloveniji pri zastavitvi novih razvojnih usmeritev to premiso vzeli kot eno od izhodiščnih. Lastninjenje nekdanjega družbenega premoženja, ki je bilo od vseh ali od nikogar, ter bolj ali manj posrečena poprava krivic, ki so jih pred pol stoletja povzročile različne oblike nacionalizacij, zato že vse od osamosvojitve pomenijo prioritetno nalogo razvojnih prizadevanj v Sloveniji. Brez rešenih lastninskih vprašanj in brez tega, da se nameni lastnini vso veljavo, menda ne bo ne razvoja in ne miru v tej deželi. Vendar pa predstavniki SEG ne morejo mimo ugotovitve, da pomeni prizadevanje "do konca rešiti lastninsko vprašanje" v primeru narave obenem odpiranje občutljivega vprašanja življenskega prostora in življenskih dobrin za vse, ki niso lastniki vsaj delčka narave.

Janša predlaga zamenjavo SLS kot predsedujočo koordinaciji parlamentarnih strank
18. 03. 1998 16.13
Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je v današnjem pismu predsedniku Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjanu Podobniku, ki predseduje t.i. koordinaciji parlamentarnih strank, izrazil nezadovoljstvo nad vodenjem koordinacije in predlagal, da jo v izogib zapletom od 19. marca vodi druga stranka. Janša je v pismu opozoril na ponavljajoče prestavljanje sej koordinacije in na nesprejemljivost sklica seje za petek, 20. marca, v vladnih prostorih. Poslovnik koordinacije namreč določa, da seje potekajo v državnem zboru. Predsednik SDS ugotavlja, da Marjan Podobnik s takšnim ravnanjem ne prispeva h kakovostnemu delu in uresničevanju vloge, ki naj bi jo imela koordinacija parlamentarnih strank kot institut doseganja konsenza med različnimi političnimi strankami, dvomi pa tudi v iskreno pripravljenost vlade, da se v celoti pojasni ozadje in ugotovi odgovornost za, kot piše Janša, "protiustavni meddržavni sporazum med Republiko Slovenijo in Izraelom".

Pariška razstava in monografija Od združitve do razpada - Jugoslovanski prostor, stoletje zgodovine
18. 03. 1998 16.12
V pariškem Muzeju sodobne zgodovine v znamenitih Invalidih bodo jutri odprli razstavo, naslovljeno Od združitve do razpada - Jugoslovanski prostor, stoletje zgodovine. Ob razstavi, ki bo v Invalidih na ogled do 30. maja, bo izšla obsežna monografija, v kateri bosta objavljeni tudi razpravi Igorja Kranjca Simbolizem in ekspresionizem v času pred in po prvi svetovni vojni ter razprava Staneta Bernika Slovenska arhitektura, oblikovanje in fotografija v letih od 1919 do 1941, so danes sporočili iz Moderne galerije. Razstava, ki jo je pripravil kustos Laurent Gervereau, skuša oceniti dogajanje zadnjega stoletja na tleh Jugoslavije, ki se je nedavno kruto vrnila v svetovno zgodovino z prvo vojno po 45-letnem obdobju miru v Evropi. Oceno dogajanja, neizogibno, da se zgodovina ne bi več ponovila, so danes omogočili vrhunski strokovnjaki in dolgotrajne raziskave v petih državah, nastalih na tleh nekdanje Jugoslavije. Razstava in spremljajoča monografija na 304 straneh izpod peresa 35 strokovnjakov, kronološki pregled dogajanja in življenja na jugoslovanskih tleh v iztekajočem se stoletju, ki je izšla pri založbi BDIC, razkrivata številne doslej neznane dokumente ob boku umetniškega bogastva tega območja, ki je sledilo evropskim avantgardnim tokovom.

Hrvaški sabor zavrnil razpravo o lustracijskem zakonu
18. 03. 1998 16.12
Predstavniki hrvaškega sabora na dnevni red današnjega zasedanja niso uvrstili predloga zakona o "odpravi posledic totalitarnega komunističnega režima". Predlagatelji zakona so poslanci Hrvaške stranke prava (HSP), ki v hrvaški medijih že nekaj mesecev pojasnjujejo razloge, za sprejem t.i. lustracijskega zakona. Kot predvideva predlog, naj bi vsem tistim, ki so v nekdanjem režimu deleli za UDBO, KOS, OZNO, predsednikom sodišč, slušateljem v političnih šolah ter pomembnim urednikom in novinarjem za deset let prepovedali opravljati javne funkcije v državi. Kot je danes pred saborom povedal predsednik HSP ante Đapić, so omenjeni zakon sprejeli v številnih državah, ki so članice zveze NATO in tako poskušal zavrniti obtožbe, da želi njegova stranka z zakonom začeti "lov na čarovnice".

Kosovo: Nasilje med demonstracijami v Peći
18. 03. 1998 12.53
- Med današnjimi demonstracijami kosovskih Albancev v Peći je po podatkih tiskovnih agencij, ki se sklicujejo na albanske vire, policija ubila 50-letnega Albanca, pet naj bi jih ranila, več pa pretepla. Srbska tiskovna agencija Tanjug, ki je tudi poročala o demonstracijah v Peći, pa je zapisala, da ''policija ni posredovala, čeprav so albanski protestniki na policiste streljali in jih obmetavali s kamenjem''. Sklicujoč se na pokrajinski sekretariat za informacije je Tanjug še poročal, da so demonstranti v Peći, Klini, Prizrenu, Kosovski Mitrovici in Gnjilanu poškodovali nekaj policijskih vozil, razbijali trgovinske izložbe in policiste obmetavali s kamenjem. V Prištini pa se je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes zbralo tudi okoli 2000 Srbov, ki so se mirno sprehodili mimo sedeža Demokratske lige Kosova, kjer so takrat potekali pogovori med posebnim ameriškim odposlancem Robertom Gelbardom in albanskimi predstavniki. S predstavniki albanskih političnih strank na Kosovu se bo danes, kot poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass, predvidoma srečal tudi namestnik ruskega zunanjega ministra Nikolaj Afanasijevski.

Nordomu Ranariddhu 30 let zapora
18. 03. 1998 09.58
Vojaško sodišče v kamboškem glavnem mestu Phnom Penh je odstavljenega predsednika vlade princa Norodoma Ranariddha v njegovi navzočnosti danes obsodilo na 30 let zapora. Sodišče je obtoženega spoznalo za krivega, ker je organiziral zaroto z Rdečimi Khmeri. Ranariddh, ki so ga pred dvema tednoma zaradi tihotapljenja z orožjem že obsodili na pet let zaporne kazni, se od odstavitve julija leta 1997 nahaja v eksilu. Proces pred vojaškim sodiščem so številni opazovalci in diplomati označili kot politično motiviran spektakularni proces.

Cook iz Izraela v Sirijo in Libanon
18. 03. 1998 09.57
Britanski zunanji minister Robin Cook je zadnji dan tridnevne bližnjevzhodne turneje iz Izraela odpotoval še v Sirijo in Libanon. Pred tem se je mudil v Egiptu, Jordaniji in na Palestinskih ozemljih, da bi vse udeležence v mirovnem procesu prepričal, naj se vrnejo za pogajalsko mizo. Izraelski premier Benjamin Netanjahu se namerava po poročanju radia danes po telefonu pritožiti pri britanskemu premieru Tonyju Blairu zaradi obiska zunanjega ministra Robina Cooka v judovskem naselju Har Homa v vzhodnem Jeruzalemu. Cook je obiskal sporno naselje v arabskem delu Jeruzalema v spremstvu palestinskega predstavnika, zaradi česar je Netanjahu sinoči odpovedal večerjo z britanskim ministrom. Politični opazovalci so dogodek v Har Homi označili za "diplomatski zaplet brez primere". Izraelski radio je še poročal, da je Netanjahu v torek ameriškemu predsedniku Billu Clintonu poslal sporočilo, v katerem je bilo govora o zastalem mirovnem procesu s Palestinci.

Srbi petič pozivajo Albance k dialogu
18. 03. 1998 09.56
Vodja delegacije srbske vlade za pogovore s predstavniki nacionalnih manjšin na Kosovu Ratko Marković je že petič pozval politične voditelje kosovskih Albancev, naj se vključijo v pogovore, ki so napovedani za danes ob 11. uri v prostorih pokrajinske vlade v Prištini. Včeraj se voditelji kosovskih Albancev niso odzvali na četrti poziv srbske vlade na pogovore. V Prištino naj bi danes prispel posebni odposlanec Združenih narodov za nekdanjo Jugoslavijo Robert Gelbard in se sestal z vodjo kosovskih Albancev Ibrahimom Rugovo. Kosovo bo prav gotovo ena od poglavitnih tem tudi na pogovorih francoskega in nemškega zunanjega ministra, Huberta Vedrinea in Klausa Kinkla, danes v Zagrebu in jutri v Beogradu. O kosovski krizi se je z vodstvom Srbije in ZR Jugoslavije včeraj v Beogradu že pogovarjal ruski zunanji minister Jevgenij Primakov, ki bo danes iz Beograda odpotoval v Sarajevo. O isti temi bo danes v Bruslju razpravljal Svet zveze NATO.

Rast gospodarstva Južne Koreje se upočasnjuje
18. 03. 1998 08.19
Južnokorejsko gospodarstvo je lani poraslo za 5,5 odstotka, kar je najnižja rast v zadnjih petih letih, je sporočila osrednja banka Južne Koreje, ki je v svojem poročilu med vzroke za upočasnitev rasti navedla finančno krizo. Pred finančnimi težavami je bila Južna Koreja na enajstem mestu med svetovnimi gospodarstvi. Lanskoletni bruto domači proizvod te države je ocenjen na 442,6 milijarde dolarjev, kar pomeni, da Južna Koreja med državami zaseda 34. mesto. V predlanskem letu je bruto domači proizvod Južne Koreje porasel kar za 7,1 odstotka.

Svilen robček avstrijske cesarice Sissy prodali za 10.000 dolarjev
18. 03. 1998 08.11
Na neki javni dražbi na Dunaju so za 120.000 šilingov (skoraj 10.000 dolarjev) prodali svilen robček, ki je nekdaj pripadal avstrijski cesarici Elizabeti, bolj znani kot Sissy. Robček je Elizabeti podarila mati, ko se je hčerka leta 1853 poročila s sorodnikom iz habsburške rodbine, cesarjem Francem Jožefom I. Robček si je po telefonu priboril neznani kupec iz Nemčije. Sissy je s poroko s Francem Jožefom I. postala središče pozornosti, vendar pa se je njun zakon že na začetku izkazal kot nesrečen. Zadnja leta svojega življenja je Sissy potovala po Evropi, leta 1898 pa jo je neki italijanski anarhist ob Ženevskem mestu zabodel z nožem. Na dražbi so prodali tudi platnen robček, last Sissyjinega soproga, vendar za precej manjšo vsoto, 14.400 šilingov.

Kokain je skrila v lasni vložek
18. 03. 1998 08.10
Ameriški cariniki so na letališču Fort Worth v Dallasu prijeli 26-letno Jamajčanko, ki je skušala pretihotapiti kilogram kokaina, in sicer kar na glavi. Cariniki so med preiskavo odkrili, da mladenka drogo nosi v lasnem vložku. "Mislili smo, da smo videli že vse mogoče načine tihotapljenja mamil, vendar pa tokratno presega vse dosedanje," je povedala carinska inšpektorica Anne Marie Nagle. Mlada Jamajčanka je privolila v sodelovanje s policijo in zdaj pomaga carinikom pri prepoznavanju oseb, osumljenih tihotapljenja mamil.

Minister Rop pri predsedniku države
17. 03. 1998 17.36
Predsednik države Milan Kučan je danes sprejel ministra za delo, družino in socialne zadeve Antona Ropa. Razpravljala sta o konceptualnih, proceduralnih, socialnih in političnih vidikih reforme pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Minister Rop je predsednika seznanil s stanjem v zvezi z dogovarjanjem o izhodiščih reforme s posameznimi interesnimi skupinami ter s socialnimi partnerji v okviru ekonomsko-socialnega sveta, so sporočili iz urada predsednika republike. Predsednik Kučan je poudaril nujnost usklajevanja in dogovarjanja, da bi dosegli potrebno medgeneracijsko "družbeno pogodbo" in čimširše soglasje v slovenski družbi za izvedbo reforme. Sogovornika sta se strinjala, da obstoječi sistem pokojninskega in invalidskega zavarovanja ne more zagotavljati socialne varnosti na dolgi rok in omogočati potrebnega nadaljnjega gospodarskega in družbenega razvoja Slovenije. Reforma pokojninskega in invalidskega zavarovanja je po njunih besedah poleg drugih pomembnih reform sestavni del prostopne strategije Slovenije za vključitev v Evropsko unijo zaradi zahtev, ki jih ta postavlja državam kandidatkam.

Lojze Peterle na zasedanju sveta Evropske ljudske stranke v Pragi
17. 03. 1998 16.28
Predsednik Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Lojze Peterle se v Pragi udeležuje zasedanja sveta Evropske ljudske stranke, kjer govorijo o političnih razmerah v državah srednje Evrope. Na zasedanju je med drugim podpredsednik poljske vlade Lešek Balterowitch udeležencem predstavil program nove poljske vlade, so sporočili iz SKD. Slovenski krščanski demokrati so, kot piše v izjavi, stalni opazovalci v Evropski ljudski stranki, minuli teden pa so vložili prošnjo za status pridruženega člana. Omenjeno prošnjo bo julija letos obravnaval politični biro Evropske ljudske stranke, ki naj bi jo po predivdevanjih tudi sprejel.

Stepanija (še) v Union Olimpiji
17. 03. 1998 16.27
Direktor košarkarskega kluba Union Olimpija Lado Lorbek je v sporočilu za javnost zavrnil trditve o odhodu gruzijskega reprezentanta Vladimirja Stepanie, ki sta se pojavili v današnjih izdajah dnevnikov Ekipa in Dnevnik. Zapisano je bilo, da naj bi Stepania odšel v Barcelono in da sta se kluba o tem že dogovorila. "Vest ni resnična. Naš namen je, da Stepanio obdržimo v Union Olimpiji, če bo to mogoče, še eno sezono. Odhod Stepanie v tujino je druga možnost, ki pride v poštev, če prvega dogovora ne bomo mogli uresničiti. Trenutno se manager našega igralca ni obrnil na naš klub s predlogom za prestop v katerikoli evropski klub," je zapisal Lorbek.

Westendorp ukazal odpreti letališče v Mostarju
17. 03. 1998 16.25
Mednarodni predstavnik za BiH Carlos Westendorp je danes po večmesečnem sporu med Hrvati in Muslimani glede uporabe letališča v Mostarju ukazal, naj ga odprejo za civilni promet. Westendorpov tiskovni predstavnik je povedal, da naj bi bilo letališče za delovanje usposobljeno v enem mesecu.

Beograd za pomoč Moskve zoper tuje vmešavanje
17. 03. 1998 16.22
Srbija bo problem Kosova rešila "brez tujega vmešavanja", zato v Beogradu upajo, da bo Moskva "preprečila poskuse internacionalizacije" tega vprašanja. To je izjavil vodja jugoslovanske diplomacije Živadin Jovanović po današnjem srečanju z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom v Beogradu. Jevgenij Primakov pa je poudaril, da Rusija pri reševanju problemov narodnih manjšin spoštuje dve načeli: načelo ozemeljske celovitosti krizne države in podelitev velike avtonomije manjšinam.

Bavčar: Bistvo vseh sprememb smo dosegli
17. 03. 1998 16.20
Podpredsednik Liberalne demokracije Slovenije (LDS) in prvotni predlagatelj novele zakona o denacionalizaciji Igor Bavčar je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani ocenil, da je stranka z besedilom novele, sprejetim v drugi obravnavi, in s svojimi dopolnili za tretjo, sklepno obravnavo dosegla bistvo vseh sprememb, ki jih je želela doseči v zakonu o denacionalizaciji. Gre za spremembe zakona o denacionaliciji - o katerih je včeraj štiri ure razpravljal tudi svet LDS in sprejel več sklepov - v zvezi z varovanjem najemnikov v denacionaliziranih stanovanjih, varovanjem javnega interesa pri vračanju gozdov ter v zvezi z revizijami spornih odločb. Podrobneje sta o včerajšnjih sklepih sveta LDS ob Bavčarju spregovorila še predsednik sveta stranke Slavko Gaber in generalni sekretar Gregor Golobič.

Albrightova še vedno odločna glede kosovske krize
17. 03. 1998 10.20
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je med včerajšnjim telefonskim pogovorom z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom, ki danes odhaja v Beograd, izrazila upanje, da bo Primakov jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću posredoval "kar se da odločno sporočilo" v zvezi s krizo na Kosovu. Tiskovni predstavnik State Departmenta James Rubin je še potrdil, da se bo Albrightova 25. marca v Bonnu udeležila sestanka kontaktne skupine o Kosovu. Primakov se je po telefonu pogovarjal tudi z italijanskim kolegom Lambertom Dinijem, s katerim sta izmenjala stališča o načinih rešitve kosovskega vprašanja.

Jean Chretien bo obiskal Slovenijo
17. 03. 1998 10.18
Kanadski premier Jean Chretien bo po vrhunskem srečanju predsednikov držav in vlad sedmih industrijsko najbolj razvitih držav na svetu (G-7), ki bo maja v britanskem Birminghamu, obiskal Slovenijo in Italijo, so sporočili danes kanadski uradni viri. Chretien bo evropsko turnejo začel v Londonu, kjer bo od 12. do 14. maja, po vrhu, ki bo potekal od 15. do 17. maja, bo odpotoval v Slovenijo, 19. maja pa ga pričakujejo v Rimu. Tu bo ostal do 23. maja.