N'

Pinochet razžalil čast naroda

17. 03. 1998 10.02

Poslanci čilske vladne večine so včeraj v parlamentu vložili tožbo proti nekdanjemu predsedniku države generalu Pinochetu - ta je nedavno postal doživljenjski senator -, ki ga obtožujejo, da je razžalil čast naroda. Obtožnica se ne nanaša neposredno na zločine in kršenje človekovih pravic pod diktaturo Pinocheta med letoma 1973 in 1990. Poslanska zbornica bo danes predvidoma izbrala petčlansko komisijo, ki bo preučila pritožbo.

Scalfaro jutri iz bolnišnice

17. 03. 1998 10.00

Italijanski predsednik Oscar Luigi Scalfaro bo predvidoma do jutri odpuščen iz bolnišnice Gemelli v Rimu, kjer so ga sprejeli minuli konec tedna. Po besedah vodje kardiološkega oddelka pregled srca in ožilja, ki ga je opravil 79-letni predsednik Scalfaro, ni pokazal nič zaskrbljujočega.

Clinton pozval senat, naj ne omejuje širitve zveze NATO

17. 03. 1998 09.45

Predsednik ZDA Bill Clinton je pozval ameriški senat, naj ne sprejme nobene omejitve glede nadaljnje širitve zveze NATO na Vzhod. Senat naj bi proti koncu tega tedna ali v začetku prihodnjega glasoval o sprejemu Češke, Poljske in Madžarske v NATO. V ameriških političnih krogih pričakujejo, da bo senat kljub nekaterim nasprotnikom z veliko večino, potrebna je dvotretjinska, izglasoval sprejem omenjenih držav. Clinton je v javnem pismu senatu zapisal, da ne smejo škodovati politiki odprtih vrat zveze NATO in da morajo ZDA v bližnji prihodnosti odobriti sprejem tudi drugih kvalificiranih kandidatk v NATO.

Clinton v škripcih

17. 03. 1998 09.40

Willeyjeva je z resnim in hkrati žalostnim obrazom opisovala bližnje srečanje s predsednikom in dejala, da je bila naravnost osupla nad Clintonovo neobzirnostjo, saj je njen mož nekaj dni pred omenjenim srečanjem naredil samomor. Kathleen Willey je enako povedala v zapriseženi izjavi odvetnikom Paule Jones. Predsednik Clinton se je zdaj znašel v najhujših škripcih glede spolnih škandalov, saj se je po televizijskem intervjuju Willeyjeve začela krhati podpora ženskih organizacij, ki so ga doslej zagovarjale.

Transportni ministri EU niso podprli kompromisnega sporazuma s Švico

17. 03. 1998 08.26

Ministri Evropske unije za transport so danes na zasedanju v Bruslju zavrnili predlog za kompromisni transportni sporazum s Švico. Večina ministrov je glede na vire pri zasedanju menila, da je predlog Evropske komisije za kompromis nezadosten. Nesoglasja med petnajsterico in Švico blokirajo sklenitev širšega sporazuma med stranema, ki poleg transporta pokriva številna področja, vključno s kmetijstvom, prostim pretokom oseb in javnih naročil. Nerešeno vprašanje, ki se je izkazalo za glavno oviro v pogajanjih, je višina vsote, ki jo morajo tovornjaki EU plačati za tranzit čez Švico. Evropska komisija je predlagala, naj strani skleneta kompromis, ki predvideva ukinitev švicarske prepovedi za tranzit tovornjakov, ki tehtajo več kot 28 ton po letu 2005 in hkrati dovoljenje Bernu, da od tega datuma naprej za vsak tovornjak, ki prečka švicarsko ozemlje, zaračuna v povprečju nekaj več kot 200 ekujev.

Zaradi el Nina na zahodni obali ZDA prodali manj sončnih očal

17. 03. 1998 08.19

Vremenski pojav el Nino, ki ustvarja številne vremenske nevščečnosti, povzroča tudi povsem drugačne težave. Tako naj bi zaradi tega naravnega pojava letošnjo sezono padla prodaja sončnih očal na ameriški zahodni obali. Družba Sunglass Hut International, ki je eden največjih dobaviteljev sončnih očal na ameriškem tržišču, naj bi zaradi slabega vremena utrpela velike izgube.

Li Peng je novi predsednik kitajskega parlamenta

16. 03. 1998 11.37

Kitajska narodna skupščina je danes dosedanjega premiera Li Penga izvolila za novega predsednika parlamenta. Za 69-letnega Li Penga je glasovalo 2616 članov skupščine, 200 jih je bilo proti, 126 pa se jih je vzdržalo. Kitajski predsednik in partijski voditelj Jiang Zemin pa bo še prihodnjih pet let na čelu državne vojaške komisije, je odločila skupščina. Podpredsednik komisije je na precejšnje presenečenje postal 55-letni Hu Jintao, sicer član politbiroja partije, ki si je tako še povečal možnosti, da leta 2002 Jianga nasledi na čelu komunistične partije, v kateri je zdaj pristojen za ideološka in organizacijska vprašanja.

Prisegel novi Suhartov kabinet

16. 03. 1998 11.35

V Džakarti je danes prisegel novi 36-članski kabinet novoizvoljenega indonezijskega predsednika Suharta. Slovesnosti so potekale ob okrepljenih varnostnih ukrepih. Suharto je v soboto ob predstavitvi kabineta poudaril, da bo Indonezijo tokrat popeljal iz doslej zanjo najtežje finančne in gospodarske krize. Suharto je bil izvoljen za obdobje do leta 2003.

Jezen zaradi Clintonove spolne afere predlagal preimenovanje mest

16. 03. 1998 08.46

Republikanskega poslanca Michaela Carrolla je nova spolna afera predsednika Billa Clintona tako razjezila, da je predlagal preimenovanje mest, ki vsebujeta predsednikovo ime. Na njegov predlog naj bi tako mesto Clinton Township preimenovali v Reagan Township, mestece Town of Clinton pa naj bi prav tako preimenovali v spomin na nekdanjega ameriškega voditelja, torej v Town of Reagan. Prebivalce mest pa to prav nič ne zabava, saj bi bilo po njihovem mnenju spreminjanje imen neumna poteza, pa tudi nepotreben strošek za davkoplačevalce.

Arafat: Mirovni proces je skoraj pred propadom

15. 03. 1998 13.12

Palestinski voditelj Jaser Arafat je ob današnjem odprtju sestanka zunanjih ministrov držav članic Organizacije islamske konference v Dohi izrazil mnenje, da je bližnjevzhodni mirovni proces zaradi neodgovorne in trdovratne politike izraelske vlade v izredno težkem položaju, celo blizu propada. Predsednik palestinskih avtonomnh oblasti je ponovno pozval Izrael, naj uresniči sklenjene dogovore, še zlasti o umiku s palestinskih ozemelj, odprtju letališča in pristanišča, izpustitvi ujetnikov ter odstranitvi zapor. Arafat je še poudaril, da mora izraelsko vodstvo razumeti, da na območju ne bo miru in stabilnosti, če Jeruzalem ne bo postal "večna prestolnica neodvisne palestinske države".

Nova razstava Mestne galerije: projekt Antartika

15. 03. 1998 12.38

V ljubljanski Mestni galeriji na Mestnem trgu 5 bodo drevi v okviru letošnjega Zimskega salona odprli razstavo-projekt Antartika, ki ga je zasnovala neformalna skupina raziskovalcev v likovnih medijih. Avtorji, akademski slikarji Andrej Trobentar, Borko Tepina, Dušan Podgornik, Vojko Aleksič in Vojko Pogačar, bodo na razstavi, ki bo na ogled do 6. aprila, predstavili svoja dela, nastala v zadnjih letih, ki ukinjajo predvidljivost in previdnost. Projekt Antartika izhaja iz nujnosti raziskovalne ustvarjalnosti na prelomu tisočletja, ko se je treba ponovno vprašati o smislu likovne ustvarjalnosti in temeljnih presečiščih. Posamezni ustvarjalci kljub nekaterim skupnim izhodiščnim točkam ohranjajo individualnost, saj prav svoboda likovnega izražanja vodi ustvarjalca v ekskluzivnost, s tem pa v navidez paradoksno situacijo, ko otoki individualnega zrenja spreminjajo geografijo sveta.

Demonstracije v Prištini

15. 03. 1998 12.37

V Prištini se je danes zbralo več tisoč ljudi, ki mirno demonstrirajo v spomin na žrtve nedavne operacije srbske policije na območju Drenice v osrednjem delu Kosova. Kot je iz Prištine poročal novinar francoske tiskovne agencije AFP, se je v središču mesta zbralo več kot 10.000 ljudi. Demonstranti se pomikajo proti edini katoliški cerkvi v mestu, kjer je v spomin na žrtve danes potekala maša.

15. marec - svetovni dan potrošnikovih pravic

15. 03. 1998 10.28

Urad za varstvo potrošnikov je ob današnjem svetovnem dnevu potrošnikovih pravic pozval slovenske potrošnike, naj se zavedajo svojih pravic ter jih tudi uveljavljajo pri pristojnih organih. Za boljšo osveščenost bodo kmalu izdali v brošuri zakon o varstvu potrošnikov, brošura pa bo na voljo brezplačno v vseh svetovalnih pisarnah po Sloveniji, so sporočili iz omenjenega urada. 15. marec je posvečen svetovnemu dnevu potrošnikovih pravic. Pred petindvajsetimi leti je tedanji predsednik ZDA John Kennedy razglasil štiri temeljne potrošnikove pravice, in sicer pravice do varnosti, do obveščenosti in do izbire ter pravico, da se sliši glas potrošnikov. Organizacija Consumers International pa je dodala še štiri pravice: do zadovoljevanja osnovnih potreb, do odškodnine, do izobraževanja in do zdravega okolja.

Še zadnje tri nagrade 1. festivala slovenskega filma v Portorožu

15. 03. 1998 10.12

Zadnje tri nagrade, ki so bile znane pozno sinoči, povsem ob koncu 1. festivala slovenskega filma oziroma 25. pregleda slovenske filmske ustvarjalnosti - po predvajanjih najboljšega študentskega filma Otroci na cesti Varje Močnik, kratkega igranega filma Carpe Diem Mitje Novljana ter prvonagrajene celovečerne risanke Socializacija bika? v režiji Zvonka Čoha in Milana Eriča -, so nagrada občinstva, ki jo je prejel film Brezno režiserja Igorja Šmida, in nagrada Kodaka za fotografijo, katere dobitnik je Bojan Kastelic, producent leta po izboru Združenja slovenskih filmskih producentov pa je Jaroslav Skrušny.

ZDA ne bodo obsodile kršenja človekovih pravic na Kitajskem

15. 03. 1998 10.12

ZDA so se odločile, da ne bodo podprle vsakoletnega predloga resolucije Komisije OZN za človekove pravice v Ženevi, ki obsoja pomanjkanje spoštovanja človekovih pravic na Kitajskem. Resolucijo vsako leto, od krvavega zatretja protestov na Trgu nebeškega miru (Tiananmen) leta 1990, predložijo v sprejem 53-članski Komisiji za človekove pravice OZN v Ženevi, doslej pa še nikoli ni bila sprejeta. Clintonova administracija svoje dejanje utemeljuje s podatki, da naj bi Kitajska v zadnjem času dosegla napredek na tem področju in da naj bi bil Peking že kmalu pripravljen izpustiti več političnih zapornikov. Predsednik Clinton namerava v kratkem obiskati Peking in ameriška admnistracija ne želi vnaprej poslabšati ozračja pri pogovorih s kitajskimi oblastmi.

Podpredsednik ZDA predlaga izstrelitev satelita za opazovanje planeta

15. 03. 1998 10.11

- Podpredsednik ZDA Al Gore je kongresu predlagal odobritev 20 milijonov dolarjev za izstrelitev satelita, ki bi dan in noč iz vesolja prenašal podobo sončne strani Zemlje. Satelitska podoba Zemlje naj bi bila po Gorovem mnenju do leta 2000 predvajana na internetu in televiziji ter bi pomagala k osveščanju ljudi po vsem svetu o ranljivosti planeta na katerem živimo. Znanstveniki pri Nasi že priplavljajo načrte za projekt, nekaterim pa se zdi zamisel neumestna. Nasprotniki iz vrst republikanske stranke menijo, da bi bilo neumno zapraviti 20 milijonov dolarjev proračunskega denarja, da bi ljudje sedeli pred televizijo in "pustili možgane na pašo". V primeru, da kongres ne bo odobril denarja, Gore pričakuje, da ga bo zbral s pomočjo zasebnih podjetij.

EU še vedno zavrača ameriško govedino

15. 03. 1998 10.11

Evropska unija bo še naprej prepovedovala uvoz govejega mesa iz ZDA. Prepoved na uvoz ameriške govedine v EU velja že 10 let, glavni razlog Evropejcev zanj pa je ameriški način vzreje goveda s hormoni za rast, piše New York Times. Razsodišče pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) je lani prepoved razglasilo za nezakonito, ker ni podprta z znanstvenimi dokazi. Prizivni odbor pri WTO je v februarju podprl to odločitev in dal EU 30 dni časa, da predstavi načrt, kako bo upoštevala odločitev. EU si odločitev prizivnega odbora razlaga kot zahtevo, da pripravi študijo o ogrožanju zdravja ljudi po uživanju s hormoni rejene govedine in ne kot si to razlagajo Američani, da mora EU takoj dvigniti prepoved na uvoz mesa. Ameriški govedorejci pričakujejo, da bi po ukinitvi prepovedi izvozili za 250 milijonov dolarjev mesa v države Evropske unije. Američani trdijo, da rastni hormoni v govedini ne škodijo človeškemu zdravju, Evropejci pa zaradi vsesplošnega strahu pred kemikalijami trdijo, da je prepoved uvoza njihova zakonita pravica do zaščite potrošnikov. Mednarodna trgovinska pravila dovoljujejo državam 15-mesečni rok, da spremenijo svojo politiko potem ko so izgubile spor pred WTO. EU namerava ta čas izkoristiti za pripravo študije o škodljivosti hormonov za rast v govedini.

EU dosegla soglasje o pogajanjih s Ciprom

14. 03. 1998 12.28

Zunanji ministri Evropske unije so danes na nefornalnem zasedanju v Edinburghu dosegli soglasje, da bodo 31. marca letos v vsakem primeru začeli pogajanja o članstvu s Ciprom, se je izvedelo iz diplomatskih virov. Vodje diplomacij so se poenotili, da razdeljene otoške države zaradi notranjepolitičnih problemov ne bodo odrinili od širitvenega porcesa, temveč bodo z njo v skladu s sklepi luksemburškega vrha začeli pogajanja, ne glede na to ali bo v pogajalski skupini predstavljana samo ena skupnost (grška) ali obe (še turška). Kot je slišati od nekaterih virov, so se ministri tudi strinjali, da združitev razdeljenega Cipra pred dokončnim vstopom v EU ostaja cilj, ne pa tudi pogoj. Zunanji ministri so se tudi strinjali, da bo za nadaljnja usklajevanja v koordinaciji s svetom EU skrbela Evropska komisija, tako kot tudi v postopku širitve z ostalimi državami, vključenimi v proces.

Priložnost za slovenska podjetja v Iraku

14. 03. 1998 11.21

Nekaterim slovenskim podjetjem se ponujajo možnosti za poslovanje z Irakom v okviru programa ZN "nafta za hrano". Za Irak namreč veljajo gospodarske sankcije in vsa poslovanja potekajo preko odbora za sankcije v VS. Podjetja, v poštev pridejo seveda farmacevtska, prehrambena in gradbena, se morajo najprej dogovoriti z iraškimi partnerji in nato prošnjo poslati v New York. Večina poslov je odobrenih brez težav, povrh pa bo podjetjem, ki poslujejo v okviru programa "nafta za hrano", zagotovljeno plačilo, saj ZN nadzoruje celoten proces. Slovenski diplomati so zato v Ljubljano poslali opis potrebnih postopkov za poslovanje z Irakom. Litostroj je bilo prvo slovensko podjetje v okviru omenjenega programa, ki je januarja dobilo posel, vreden nekaj manj kot 400.000 ameriških dolarjev. V minulem tednu mu je sledila novomeška Krka, ki bo opravila posel, vreden 700.000 dolarjev.

Bharatija Džanata z novo podporo najbliže sestavi vlade

14. 03. 1998 11.20

Hindujska stranka Bharatija Džanata (BJP), zmagovalka indijskih parlamentarnih volitev, na katerih je osvojila relativno večino, je danes dobila podporo regionalne stranke, ki bi ji lahko omogočila sestavo nove vlade. Ko je že kazalo, da je pat pozicija, ki so jo prinesle volitve, nerešljiva, je Indijska narodna stranka (BJP) prejela pismo podpore regionalne stranke All India Anna Dravida Munnetra Kazhagham (AIADMK) iz najjužnejše indijske države Tamil Nadu, katere osemnajst poslancev in devet zaveznikov je BJP za las približalo absolutni večini v parlamentu. Stranka AIADMK, ki je za podporo Bharatiji Džanati sprva zahtevala ministrska mesta, je danes razglasila, da kljub podpori, ki jo ponuja vladi BJP, v tej ne namerava sodelovati.

Podpisano pismo o nameri povezovanja Nove Ljubljanske banke in SKB banke

14. 03. 1998 11.19

Upravi Nove Ljubljanske banke in SKB banke sta v torek, 10. marca, podpisali t. i. pismo o nameri, v katerem sta izrazili pripravljenost za pričetek aktivnosti za povezovanje obeh bank. Kot so sporočili iz omenjenih bank, sta pismo o nameri povezovanja obeh bank obravnavala tudi njuna nadzorna sveta. Končne odločitve o povezovanju pa so odvisne od odobritve lastnikv obeh bank. Pri podpisu sta upravi izhajali iz dejstva, da v svetu tečejo intenzivni procesi globalizacije bank in da so tudi v Sloveniji dozorele razmere za odločilnejše in hitrejše preoblikovanje bank s ciljem povečanja njihove konkurenčnosti. V skladu s običajno poslovno prakso bo opravljena obojestranska seznanitev s poslovnim položajem obeh bank ter njuno vrednotenje.

Legalizacija konoplje v Kanadi

14. 03. 1998 10.09

V Kanadi bo že to pomlad dovoljeno saditi kulturno rastlino konopljo, ki pa ne bo smela vsebovati več kot 0,3 odstotka psihotropne substance THC, je napovedal minister za zdravstvo Allan Rock. Gojenje konoplje, ki so jo v Kanadi prepovedali pred šestdesetimi leti, bo omogočilo odprtje številnih novih delovnih mest v kmetijstvu, industriji, raziskovanju in trgovini. Iz konoplje je moč izdelovati najrazličnejše proizvode, od papirja in tekstila do gradbenega materiala, živil, vrvi in preje, plastike in kuriva, je poudaril zdravstveni minister. Prihodnji pridelovalci konoplje bodo morali prositi za dovoljenje, tako da bo država lahko nadzorovala nasade in preprečila prodajo cannabisa na trg mamil, so še zapisali v včerajšnjem sporočilu ministrstva za zdravstvo v Ottawi.

Razmere na cestah

14. 03. 1998 09.23

Ceste po državi so večinoma suhe in normalno prevozne. Promet poteka brez posebnosti. Na mejnih prehodih ni posebnosti, razen za prestop meje prek mejnega prehoda Dolga vas, kjer čakajo vozniki tovornih vozil dve uri ter dodatne štiri ure v Gornji Radgoni, kjer jih izločajo iz prometa. Danes in jutri bo zaradi tradicionalnega zimskega vzpona na Snežnik spremenjen prometni režim na cesti Sviščaki - Ilirska Bistrica, tako da bo vsak dan od 6. do 12.30 ure prepovedan promet v smeri proti Ilirski Bistrici in od 11.30 do 22. ure v smeri na Sviščake. Zaradi gradnje vzhodne obvoznice v Ljubljani bo še do ponedeljka, 16. marca, polovična zapora Zadobrovške ceste med Šmartinsko in Snebersko cesto. Promet bo potekal izmenično enosmerno in bo oviran.

Vremenske razmere

14. 03. 1998 08.32

Danes bo precej jasno, le v severovzhodnih krajih občasno zmerno oblačno. Ponoči se bo pooblačilo in jutri bo pretežno oblačno, občasno bo rahlo deževalo, nad 900 m pa rahlo snežilo. Le na Primorskem bo večinoma suho. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 3, najvišje dnevne pa danes od 8 do 13, jutri od 6 do 10, na Primorskem okoli 11 stopinj C.

Potres v okolici Ilirske Bistrice

13. 03. 1998 19.17

Uprava Republike Slovenije za geofiziko je sporočila, da so seizmografi Observatorija na Golovcu v Ljubljani zaznali danes, v petek, 13. marca, ob 16. uri in 15 minut močan potresni sunek iz oddaljenosti 55 kilometrov južno od observatorija. Žarišče potresa je bilo v bližini Ilirske Bistrice. Glavnemu potresu je sledilo nekaj šibkejših ponovitev, so sporočili iz uprave Republike Slovenije za geofiziko. Potres so čutili prebivalci vse Slovenije. Po prvih podatkih potres ni povzročil gmotne škode. Potres so čutili tudi na Reki, v Trstu in v Zagrebu. V upravi ocenjujejo, da jakost potresnega sunka ni presegla pete stopnje po evropski potresni lestvici (EMS). Lokalna magnituda potesa je bila po podatkih mreže potresnih opazovalnic URSG 4.0, so še sporočili iz uprave Republike Slovenije za geofiziko.

Izjava novega obrambnega ministra Alojza Krapeža

13. 03. 1998 19.17

Alojz Krapež je ob današnji izvolitvi za obrambnega ministra v državnem zboru dejal, da je bil izid glasovanja pričakovan ter da koalicija deluje, kar je v tem trenutku najpomembnejše. "Če bo koalicija enotna, in upam, da bo, in tudi mislim, da bo, se bo dalo na tem področju veliko narediti," je dejal in dodal, da je bilo tudi v razpravi čutiti željo po zelo širokem konsenzu pri globalnih stvareh, ker gre pač za nacionalni, obrambni interes. Ob tem je izrazil željo, da bi bil ta krog sodelovanja čim širši tako na opozicijski kot koalicijski strani. Novi obrambni minister je menil, da je razprava v državnem zboru pokazala določene stvari iz preteklosti, ki pa naj ne bi obremenjevale njegovega dela v prihodnosti. Pri tem je poudaril, da je vsaka razprava, ki posega v elementarne stvari, zaželena, dobronamerna in celo koristna.

ZDA bodo namenile sredstva za preiskave pobojev na Kosovu

13. 03. 1998 19.16

Ameriška sekretarka Madeleine Albright je danes naznanila, da bodo ZDA prispevale milijon dolarjev za podporo preiskavam mednarodnega sodišča za vojne zločine v srbski provinci Kosovo. Omenjeno napoved so objavili po nedavnih pobojih več deset kosovskih Albancev, ki so jih izvedle srbske varnostne sile. Od 28. februarja letos je bilo na Kosovu ubitih več kot 80 ljudi, med njimi ženske, otroci in starci. Približno 400.000 dolarjev sredstev bodo uporabili za preiskave, skoraj enak znesek pa za dodatne prevajalske zmogljivosti. Preostanek sredstev bo porabljen za ponovne preiskave primerov in usposabljanje pravnih strokovnjakov.

NASA: Asteroid 1997 XF11 ne bo ogrozil Zemlje

13. 03. 1998 17.37

Asteroid, ki naj bi oktobra leta 2.028 ogrozil Zemljo, bo po izračunu astronomov ameriške Nacionalne uprave za aeronavtiko in vesolje NASA v Laboratoriju za reaktivni pogon (JPL) v kalifornijski Pasadeni letel mimo našega planeta na precej večji razdalji, kot so menili astronomi doslej. Kak dan in pol je veljalo, da naj bi 26. oktobra leta 2028 ob približno 19.30 po srednjeevropskem času asteroid 1997 XF11, ki so ga odkrili decembra lani, letel manj kot 48.000 ali celo manj kot 41.600 km od središča Zemlje, kot je poročala ameriška tiskovna agencija AP. Zemljin (ekvatorski) polmer znaša 6.378 km. Možnost napake pri tem izračunu izdelanem na podlagi sedanjih opazovanj naj bi bila največ približno 288.000 km. V izjavi Mednarodne astronomske zveze (IAU) je bilo povedano, da možnost trčenja ni velika, vendar ni nemogoča. Poldrugi kilometer velik planetoid ali mali planet, kot tudi imenujemo asteroide, naj bi ob morebitnem trku s hitrostjo nad 27.200 km/h ob tem, ko bi ga razneslo, razvil energijo skoraj dveh milijonov jedrskih bomb kakršna je padla na Hirošimo, je navedla AP. Po izračunu NASE pa bo asteroid letel približno 960.000 km od Zemlje, tako da so možnosti trčenja "enake ničli". Za primerjavo naj dodamo, da znaša srednja razdalja Lune od Zemlje 384.400 km. Pri izračunavanju tira asteroida so uporabili podatke palomarskega observatorija iz marca 1990. Podatke so našli včeraj. Tudi pred tem so v JPL menili, da so možnosti trčenja verjetno nične, so sporočili iz JPL. Pred 65 milijoni let je Zemljo zadel asteroid velikosti približno 10 do 16 km in po mnenju vse večjega števila znanstvenikov povzročil izumrtje 75 odstotkov živalskih vrst med njimi tudi dinozavrov.

LDS zavrača očitke ZLSD

13. 03. 1998 16.09

Generalni sekretar Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Gregor Golobič je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani zavrnil očitke vodje poslanske skupine Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Mirana Potrča o domnevni nedoslednosti premiera Janeza Drnovška in stranke pri sklicevanju na ustavo in v zvezi z držo stranke pri vračanju gozdov Rimskokatoliški cerkvi (RKC). LDS je ob dejstvu, da je ustavno sodišče s svojimi razsodbami praktično zaprlo prostor možnih sprememb zakona o denacionalizaciji, storila največ, kar je bilo mogoče, ocenjuje Golobič in zatrjuje, da zaradi sorazmernega neuspeha stranka ne bo spreminjala svojih stališč, da RKC do tolikšnega premoženja ni upravičena in da ga za svoje delovanje ne potrebuje. LDS pa da si bo tudi vnaprej prizadevala za čim večji delež javnih gozdov. Golobič je uvodoma ocenil, da se v javnosti pred sklepnim dejanjem spreminjanja zakona o denacionalizaciji začenja brezobzirna bitka za interpretacijo, kdo je kriv, da zakon na koncu ne bo niti po volji in prepričanju velike večine državljanov in ne tak, kakšnega si želijo nekatere politične stranke. Liberalna demokracija z izidom sicer ni zadovoljna, je priznal Golobič, marsikaj pa je sama oziroma v sodelovanju s koalicijskima partnerkama in Združeno listo tudi dosegla, je opozoril; gre za možnost revizije pravnomočnih sodb, boljši položaj najemnikov stanovanj in poslovnih prostorov, uveljavljanje hipotek in med drugim nevračanje premoženja fevdalcem. "Glede vprašanja gozdov in cerkve bi ob drugačni večinski opredelitvi ustavnih sodnikov, treznejšemu oziroma manj militantnemu nastopu slovenske RKC ter manj prestižnemu obnašanju posameznih političnih strank lahko dosegli bistveno več," je ocenil Golobič.

Izvolili novo vodstvo Društva slovenskih književnih prevajalcev

13. 03. 1998 16.08

Društvo slovenskih književnih prevajalcev (DSKP) je na četrtkovem občnem zboru izvolilo novo vodstvo - upravni odbor in predsednico. Predsednica upravnega odbora je postala Dušanka Zabukovec, člani pa Vasja Cerar, Mojca Kranjc, Branko Madžarevič, Breda Rajar, Marjana Samide, Alenka Stanič, Majda Stanovnik, Irena Trenc Frelih, Štefan Vevar in Tatjana Žener. Častni člani pa so postali prevajalci: Radojka Vrančič za vrhunske prevode iz modernega francoskega romanopisja in dramatike in za tehten prispevek pri uveljavljanju ugleda literarnega prevoda v slovenski javnosti, Janko Moder za izredno uspešno širitev obzorij slovenskle prevodne književnosti in za neprekosljive dosežke pri uveljavljanju prevajalstva na Slovenskem in drugod po svetu in Janez Gradišnik za odlične prevode romanesknih mojstrovin novejših evropskih in ameriških književnosti in za neutrudno uveljavljanje slovenščine v javnosti.