N'

Prisegel ciprski predsednik

28. 02. 1998 12.21

V Nikoziji je danes prisegel ciprski predsednik Glafkos Klerides, ki je tako začel že drugi petletni predsedniški mandat. Klerides je na nedavnih volitvah dobil nekaj več kot 50 odstotkov glasov.

Lek: Kitajsko tržišče je velika priložnost

28. 02. 1998 12.20

Po prepričanju Igorja Kovača, direktorja področja Države v razvoju (DVR) v farmacevtski družbi Lek, kitajski trg nudi neslutene možnosti, ki bi jih moral Lek čimbolje izkoristiti. Že od lani potekajo pogovori s kitajskim farmacevtskim podjetjem Haimen o ustanovitvi skupnega mešanega podjetja za proizvodnjo farmacevtskih surovin in izdelkov, ki naj bi ga zgradili na Kitajskem. Kot je v pogovoru za Lekov časopis Kolektiv povedal Kovač, naj bi končno dovoljenje za skupni projekt, ki je trenutno v fazi priprave možnostne študije, predvidoma dobili do konca leta. Če bo projekt ostal v zdajšnjem obsegu, naj bi tovarno zgradili v dveh letih, leta 2001 pa naj bi stekla poskusna proizvodnja. "Med vsemi državami v razvoju je Kitajska gotovo tista država, katere potencial smo najmanj izkoristili. Glede na to, da podjetje potrebuje rast, smo ugotovili, da je Kitajska država, za katero si ne moremo privoščiti, da nas tam ne bi bilo," je med drugim pojasnil Kovač. Dodal je, da pa bo s projektom potrebno povezati še cel kup ostalih komercialnih dejavnosti, da bi lahko v celoti izkoristili potencial te azijske države.

Finančni trgi v jugovzhodni Aziji ponovno stabilni

28. 02. 1998 12.07

Po mnenju finančnih ministrov Zveze držav jugovzhodne Azije (ASEAN) so se finančni trgi, ki jih je prizadela gospodarska kriza, ponovno nekoliko utrdili. "Finančna kriza se je v preteklih tednih začela ponovno stabilizirati," so ob zaključku srečanja danes v Džakarti ugotovili ministri. Po predstavah članic ASEAN naj bi skupina sedmih največjih industrijskih držav, znanih pod imenom G-7, še bolj odprla svoja tržišča za blago iz jugovzhodne Azije. Po mnenju ministrov je finančna kriza v tem delu Azije kratkoročno sicer škodila gospodarskim in poslovnim pogojem v tem delu Azije, toda dolgoročne gospodarske možnosti so ostale še naprej zanimive.

Francija in Nemčija dosegli dogovor o vodenju Evropske centralne banke

28. 02. 1998 12.00

Nemški kancler Helmut Kohl in francoski predsednik Jacques Chirac naj bi po pisanju nemškega tednika Focus dosegla kompromis glede predsedovanja bodoči Evropski centralni banki. Časnik se sklicuje na vire blizu vladi v Bonnu. V skladu s kompromisom naj bi Francija dobila položaj podpredsednika banke, a pod pogojem, da bo čez osem let na čelo banke prišel Francoz. Prvi predsednik banke naj bi bil Nizozemec Wim Duisenberg. Nemčija Duisenbergovo kandidaturo podpira, medtem ko je Pariz za ta pomemeben položaj predlagal guvernerja francoske centralne banke Jean-Claudea Tricheta. V uradu nemškega kanclerja novice niso niti potrdili niti zanikali.

Jelcin odstavil tri ministre

28. 02. 1998 11.59

Ruski predsednik Boris Jelcin je danes odstavil tri ministre v vladi premiera Viktorja Černomirdina: ministra za Skupnost neodvisnih držav Valerija Serova, ministra za transport Nikolaja Caha in ministra za izobraževanje Vladimirja Kineleva, je sporočil Kremelj. Jelcinov tiskovni predstavnik je povedal, da so omenjeni ministri premeščeni na drugo delovno mesto. Jelcin je že v začetku tedna napovedal nekatere spremembe v vladi.

Nesreča norveške tovorne ladje

28. 02. 1998 11.39

V noči na soboto je v nesreči norveške tovorne ladje Ulsund v Severnem morju izgubilo življenje vseh sedem članov posadke. Kot so sporočili iz norveške reševalne postaje Sola, so reševalci doslej našli trupla dveh mornarjev. Za pet pogrešanih po podatkih vodje reševalcev ne obstaja nobenih možnosti preživetja. Norveška tovorna ladja s šestimi finskimi in estonskim mornarjem je kmalu po polnoči sredi hude nevihte začela oddajati klice na pomoč. Ladja je peljala aluminij in je bila na poti iz Sankt Petersburga v Hoeyanger na Norveškem.

Za nesrečo tajskega letala kriv pilot

28. 02. 1998 11.39

Prve analize črnih skrinjic tajskega airbusa, ki se je sredi meseca zrušil v bližini Taipeia, so pokazale, da je pilot storil napako pri drugem poskusu pristanka, piše današnji tajski tisk. V nesreči je umrlo 196 potnikov in osebja letala ter šest stanovalcev hiš, na katere je padel airbus. Dokončne analize nesreče še niso narejene.

Spremembe v hrvaški vladi

28. 02. 1998 11.38

Hrvaški premier Zlatko Mateša je danes sporočil, da je v vladi prišlo do nekaterih sprememb. Ljiljo Vokić, ki je odstopila s položaja ministrice za izobraževanje in šport, je nasledil Božidar Pugelnik. Podpredsednica vlade Ljerka Mintas Hodak bo poslej pristojna tudi za evropske integracije, medtem ko bo pomočnik ministra za izobraževanje in šport postal nekdanji vrhunski košarkar Andro Knego. Mateša je na današnji novinarski konferenci obenem zanikal pisanje nekaterih časnikov, češ da odhaja iz vlade.

Gorbačov: Vlada kriva za krepitev mafije

28. 02. 1998 11.00

Bivši sovjetski predsednik Mihail Gorbačov je v pogovoru za nemški dnevnik Bild ocenil, da je ruska vlada odgovorna za krepitev mafije. Mafija je izdelek sedanjega režima, je dejal Gorbačov, ki meni, da sta mafija in država odvisni druga od druge. Nekdanji sovjetski voditelj meni, da bi bile v ruski vladi potrebne korenite spremembe, če bi hoteli mafijo izkoreniniti.

Letošnji Dnevi komedije v Celju

28. 02. 1998 09.21

V Slovenskem ljudskem gledališču v Celju se bodo drevi začeli letošnji Dnevi komedije, in sicer s predstavo Raya Cooneya Minister v škripcih v izvedbi domačega gledališča. Do nedelje, 22. marca, ko bo podelitev nagrad, se bo ob koncih tedna v tekmovalnem programu zvrstilo še sedem predstav, potekal pa bo tudi spremljevalni program. Komisijo za izbiro nagrad letos sestavljajo predsednica Anica Kumer ter člana Miran Herzog in Primož Jesenko. Jutri, 1. marca, bo na sporedu predstava Petra Shafferja Črna komedija v izvedbi SNG Drame Maribor, 6. marca bo sledil prav tako Cooneyev Denar z neba v izvedbi Mojega gledališča Ljubljana, 7. marca pa si bo mogoče ogledati Molierovega Tartuffa v izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega. V petek, 13. marca, bo na ogled Večerja bedakov Francisa Vera v izvedbi Slovenskega stalnega gledališča Trst, dan kasneje, 14. marca, bo na sporedu delo Oscarja Wildea Važno je imenovati se Ernest v izvedbi Prešernovega gledališča Kranj, 20. marca bodo ponudili Nono Roberta M. Cossa z ansamblom Primorskega dramskega gledališča iz Nove Gorice, 21. marca pa bo na ogled še zadnja predstava, in sicer Shakespearova Ukročena trmoglavka v izvedbi SLG Celje. Po nedeljski podelitvi nagrad, 22. marca, si bo mogoče ogledati še Šalo za žene, ki so jo po Molieru pripravili na AGRFT. V okviru spremljevalnega programa bo 8. marca na velikem odru na ogled Gurneyeva komedija Punči v izvedbi MGL, na Odrupododrom bo nastopil Adi Smolar; 15. marca pa bo na velikem odru predstava Minister v škripcih v izvedbi SLG in na Odrupododrom Ionescova Inštrukcija v izvedbi Koreodrame Ljubljana.

Izstrelili 106. raketo vrste ariane; Hot Bird 4 bo s prenosi pokrival tudi Slovenijo

28. 02. 1998 09.19

Sinoči ob 23.38 in šest sekund po srednjeevropskem času so v Gvajanskem vesoljskem središču (CSG) v Južni Ameriki na drugem izstrelitvenem kompleksu (ELA 2) izstrelili 106. evropsko nosilno raketo vrste ariane. Raketa srednje moči ariane 42P je 20 minut in 35,6 sekunde po vzletu za Evropsko organizacijo za satelitske telekomunikacije Eutelsat v prehodno orbito uspešno utirila geostacionarni telekomunikacijski satelit Hot Bird 4. V Eutelsat je včlanjenih 48 držav med njimi tudi Slovenija

Razmere na cestah in mejnih prehodih

28. 02. 1998 09.10

Promet poteka tekoče in brez zastojev, le cesta prek prelaza Vršič je še vedno zaprta. Sicer pa so ceste prevozne brez ovir, ki bi jih povzročalo vreme. Na mejnih prehodih ni posebnosti, razen na mejnem prehodu Dolga vas, kjer čakajo vozniki tovornih vozil za izstop iz države okoli dve uri, na samem mejnem prehodu in na območju Gornje Radgone, kjer vozila izločajo, pa še dodatne tri ure.

Obtožbe proti kardinalu Groerju so brezpogojno točne

27. 02. 1998 18.24

Kardinal Christoph Schonborn, predsednik avstrijske škofovske konference Johann Weber, salzburški nadškof Georg Eder ter koroški škof Egon Kapellari so danes potrdili, da so obtožbe proti kardinalu Hansu Hermannu Groerju, ki naj bi spolno nadlegoval dijake semenišča v Hollabrunnu blizu Dunaja, "brezpogojno točne", poroča tiskovna agencija Kathpress. Omenjeni cerkveni dostojanstveniki so se zbrali v Salzburgu na posvetu z ostalimi škofi.

Odslej lahko angleški prestol podedujejo tudi ženske

27. 02. 1998 18.23

Angleška kraljica Elizabeta II. se je odločila, da lahko krona preide na monarhovega najstarejšega otroka, ne glede na spol. Danes so namreč v lordski zbornici (zgornji dom britanskega parlamenta) napovedali konec nasledstva prestola po moški liniji. Sprememba ne bo povzročila nobene bistvene razlike: prvi trije pretendenti za prestol ostajajo moški; kraljičin sin princ Charles ter njegova sinova William in Harry.

Drašković predlagal Miloševiću dogovor o narodni spravi

27. 02. 1998 18.04

Eden najpomembnejših voditeljev srbske opozicije Vuk Drašković je izrazil pripravljenost za oblikovanje koalicijske vlade s socialisti Slobodana Miloševića, a le pod pogojem, da bodo slednji sprejeli dogovor o "narodni spravi", poroča tiskovna agencija BETA. V pogovoru za televizijo Palma plus v Jagodini je Drašković povedal, da bo njegova stranka po podpisu omenjenega dogovora s socialisti sprejela njihov program ter da ne bo povzročala "prepirov" pri delitvi ministrskih mest. Pet mesecev po parlamentarnih volitvah, na katerih so socialisti izgubili večino v parlamentu, Srbija še vedno nima nove vlade, zato vlada iz prejšnjega mandata opravlja le tekoče posle. Njen predsednik Mirko Marjanović, ki je zadolžen za sestavo nove vlade, se že nekaj časa pogaja s parlamentarnimi strankami. Do sedaj je Drašković, vodja Srbskega gibanja obnove, zahteval položaj premiera ter še deset vladnih resorjev.

Spor v VS glede grožnje z resnimi posledicami

27. 02. 1998 18.04

Glavna tema današnje razprave v Varnostnem svetu Združenih narodov, ki poteka za zaprtimi vrati, je grožnja z "resnimi posledicami", ki jo nameravajo ZDA in Velika Britanija doseči v osnutku resolucije glede iraškega vprašanja.*** Čeprav uporaba nasilja ni izrecno navedena, Rusija in Kitajska v omenjeni formulaciji vidita legalno opravičilo za zračne napade na Irak v primeru, da Bagdad ne bo upošteval dogovora z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom. Zaradi omenjenega spornega vprašanja ni pričakovati, da bodo resolucijo sprejeli že v tem tednu. V ponedeljek, na prvi delovni dan v mesecu, bo VS po tradiciji razpravljal le o svojem delovnem programu.

Rusko carsko družino bodo pokopali 17. julija

27. 02. 1998 18.03

Carja Nikolaja II. in njegovo družino bodo pokopali 17. julija v Sankt Peterburgu, je danes sporočil prvi podpredsednik ruske vlade Boris Nemcov. Zadnjega ruskega carja bodo pokopali v katedrali Svete Katarine pri trdnjavi Petra in Pavla, kjer počivajo vsi ruski carji od Petra Velikega dalje.

Bolgarija si prizadeva za italijansko podporo pri vstopu v NATO

27. 02. 1998 17.22

Bolgarski obrambni minister Georgij Ananijev, ki je na obisku v Rimu, se je danes sestal z italijanskim kolego Beniaminom Andreatto, s katerim se je pogovarjal o bolgarskih prizadevanjih za vstop v NATO. Med pogovori je Andreatta poudaril, da sprejem Bolgarije v NATO sovpada z interesi Italije, ki se zavzema za uravnoteženo širitev zveze tako proti vzhodu kot tudi proti jugu. Ministra sta se prav tako dogovorila, da se bo odslej več bolgarskih vojaških častnikov urilo v italijanskih vojaških šolah, govorila pa sta tudi o možnostih za skupno vojaško vajo.

Italijanski javni dolg je še vedno visok

27. 02. 1998 16.42

Evropski komisar Yves Thibault de Silguy je danes v Rimu izjavil, da je italijanski javni dolg še vedno previsok glede na maastrichtske kriterije, da pa je treba upoštevati trend upadanja in ne trenutne ravni. Italijanski javni dolg je leta 1997 znašal 121,6 odstotka BDP (bruto domačega proizvoda), leto prej pa 124 odstotkov. Kot je znano, kriteriji iz Maastrichta določajo, da lahko javni dolg znaša največ 60 odstotkov BDP. Po nekaterih napovedih, naj bi Italija ta kriterij izpolnila šele čez približno dvanajst let.

Zveza paraplegikov Slovenije razglasila najboljše športnike leta 1997

27. 02. 1998 16.08

Zveza paraplegikov Slovenije je razglasila najuspešnejša športnico in športnika invalida v letu 1997 ter najboljšo ekipo. Za najboljšo športnico je bila proglašena Mojca Tomažin, ki je na evropskem prvenstvu v namiznem tenisu na Švedskem zasedla četrto mesto. Pri moških je priznanje prejel atlet Janez Hudej, ki je izboljšal državni rekord v peteroboju (paraplegiki-peterobojci tekmujejo v metu krogle, diska in kopja ter v vožnji z vozički na 200 in 1500 metrov). Med moštvi je bila najboljša kegljaška ekipa Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine v postavi Tone Martinčič, Viktor Rupnik, Emil Palameta, Martin Tabak in Senka Ivaniševič. Kegljači so zmagali na državnem prvenstvu, na katerem je tekmovalo deset moštev regijskih društev.

Solana zaključil obisk v Sloveniji - politika odprtih vrat je edina politika zveze NATO

27. 02. 1998 16.00

Pri nadaljnji širitvi zveze NATO bo šlo za različne politične in geostrateške interese posameznih držav, zlasti največjih članic zveze NATO. Slovenija se tega zaveda, zato tudi ne želi dvigati pričakovanj v zvezi s članstvom v NATU na previsoko raven, vendar ocenjuje, da so slovenska pričakovanja realna, je premier Janez Drnovšek na skupni novinarski konferenci ob zaključku dvodnevnega obiska generalnega sekretarja zveze NATO Javierja Solane v Sloveniji povzel slovensko stališče o vključevanju v Severnoatlanstko zvezo. Generalni sekretar zveze Javier Solana je poudaril, da je "politika odprtih vrat edina politika, ki jo NATO ima". Na novinarsko vprašanje, kako se bodo ostale članice NATA o nadaljnji širitvi dogovarjale z Združenimi državami, pa je dejal, da proces ratifikacije prvega kroga širitve "poteka gladko" tako v ostalih članicah zveze kot v samih ZDA. Izpostavil je nedavno izjavo ameriške administracije, po kateri tudi ta podpira politiko odprtih vrat zveze NATO. Solana je še napovedal, da bo letošnje leto zelo aktivno v smislu sodelovanja med Slovenijo in zvezo NATO.

Rusija in Ukrajina podpisali gospodarski sporazum

27. 02. 1998 12.14

Predsednika Rusije in Ukrajine, Boris Jelcin in Leonid Kučma, sta danes podpisala obsežen sporazum o gospodarskem sodelovanju med državama do leta 2007. Sporazum določa cilje in naloge na področju gospodarskega sodelovanja kot tudi konkretne ukrepe in časovne roke za njihovo doseganje. Predsednika sta danes podpisala tudi izjavo o skupnem razvoju in izdelavi vojaškega transportnega letala An-70. V skladu z danes podpisanim sporazumom bosta Moskva in Kijev v prihodnjih letih sodelovala predvsem na področju letalske in kemične industrije ter letalskega prometa kot tudi v nekaterih energetskih in metalurških projektih. Sporazum določa tudi način usklajevanja prednostnih ciljev v strukturnih gospodarskih spremembah in ukrepe za reševanje skupnih družbenih problemov.

Ustanovitelji malih in velikih podjetij naj bi zagotovili gospodarsko rast Rusiji

27. 02. 1998 10.14

Ruski predsednik Boris Jelcin upa, da bodo ustanovitelji malih in srednje velikih podjetij temelj za stabilno gospodarstvo v državi. Država na žalost zaenkrat še nima dovolj finančnih sredstev, da bi jih podprla pri ustanavljanju podjetij, je danes v svojem tradicionalnem radijskem nagovoru priznal Jelcin. Vlada mora po Jelcinovih besedah ljudi v samostojnem poklicu zaščititi pred samovoljo uradnikov, zagotoviti posojila za ustanavljanje podjetij in znižati davke.

V Švici odprli prvi uradni bordel

27. 02. 1998 08.11

V Zuerichu je začel delovati prvi uradni bordel v Švici, imenovan Petite Fleur (Rožica). Moški ali ženske lahko za 200 frankov na dan v njem najamejo sobo, sicer pa prostitutke v njem delajo kot samostojne podjetnice. V Švici so od leta 1992 bordeli dovoljeni z zakonom, zaradi ostrih protestov stanovalcev pa se je odprtje bordela v Zuerichu zakasnilo za eno leto.

ZDA morajo umakniti svoje sile iz Zaliva

26. 02. 1998 19.15

Predsednik ruske dume (spodnji dom parlamenta) Genadij Seleznjov, ki se mudi na obisku v Siriji, je danes v Damasku izjavil, da morajo ZDA umakniti svoje sile z območja Perzijskega zaliva. Na novinarski konferenci po koncu obiska v Siriji je Seleznjov dejal, da bi navzočnost ameriških vojaških sil v Zalivu lahko ovirala mirovni proces.

Ogenj za paraolimpijske igre že prižgan

25. 02. 1998 16.56

Olimpijski ogenj na Japonskem spet gori. Tokrat so ga prižgali v Tokiu, namenjen pa je paraolimpijskim igram v Naganu. Več kot 600 nosilcev olimpijske bakle bo do začetka paraolimpijskih iger preteklo prefekturo Nagano, v njenem glavnem mestu pa bo 5. marca na posebni slovesnosti olimpijski ogenj znova zagorel. Paraolimpijske igre se bodo končale 14. marca. Na paraolimpijskih igrah v Naganu bo nastopilo 1300 športnikov invalidov, pomerili pa se bodo v petih disciplinah: alpskem smučanju, teku na smučeh, biatlonu, hitrostnem drsanju in hokeju.

OVSE poziva hrvaško vlado k ukrepom v Vzhodni Slavoniji

25. 02. 1998 16.35

Predstavniki Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) so danes hrvaško vlado pozvali, naj sprejme ukrepe, da bi ustavila odhod Srbov iz Vzhodne Slavonije in izboljšala položaj na tem napetem območju. Hrvaška vlada zavrača očitke in trdi, da Srbi zapuščajo Vzhodno Slavonijo zaradi slabega gospodarskega položaja. Po mnenju tiskovnega predstavnika OVSE Marka Thompsona pa je vzrok za to pomanjkanje zaupanja pri ljudeh, zato bi morala hrvaška vlada temu primerno ukrepati. Po Thompsonovih besedah na Norveško z ozemlja Vzhodne Slavonije dnevno prispe od 20 do 30 Srbov, od decembra pa je po podatkih ZN v tej državi za zatočišče zaprosilo skoraj 800 Srbov.

Drnovšek: Že samo stališče koalicijskega partnerja je zadostnen razlog za zamenjavo

25. 02. 1998 16.09

Premier Janez Drnovšek je danes, potem ko je prejel odstopno izjavo obrambnega ministra Tita Turnška, na novinarski konferenci napovedal, da bo odstop sprejel, ker gre za stališče koalicijskega partnerja, ki ga mandatar mora upoštevati, če želi zagotoviti nadaljnje delovanje vlade ali vladne koalicije in politično stabilnost v državi. Predsednik vlade je odgovarjal na številna vprašanja: v zvezi z oceno obrambnega ministra Turnška o politizaciji obrambnega resorja, stanjem in zakonsko ureditvijo delovanja varnostnih in obveščevalnih služb, odnosih s koalicijsko partnerico in dogovarjanju parlamentarnih strank o strateških vprašanjih države.

Britanska skupina Oasis povzročala kraval na letalu

25. 02. 1998 12.27

Člani britanske skupine Oasis in njene spremljevalne ekipe so se med poletom v Avstralijo vedli tako neotesano, da jim je pilot zagrozil, da bodo pristali na naslednjem letališču in jih predali policiji. Tiskovni predstavnik letalske družbe Cathay Pacific je v Perthu povedal, da bodo skupino Oasis v prihodnje na svoje letalo spustili šele, če jim bodo glasbeniki pisno potrdili, da se bodo spodobno obnašali. Člani skupine Oasis so leteli iz Hongkonga v Perth, kjer naj bi začeli turnejo po Avstraliji. Po besedah tiskovnega predstavnika družbe naj bi bili glasbeniki pijani že, ko so se vkrcali na letalo, "ali pa so bili pod vplivom nečesa drugega". Po trditvah prič so tudi prostaško ogovarjali ostale potnike na letalu.

Znova v znaku sester Williams

25. 02. 1998 10.52

Ženski teniški turnir v Oklahoma Cityju je popolnoma v znamenju mladih temnopoltih ameriških zvezdnic Serene in Venus Williams. V 1. krogu sta 16-letna Serena in 17-letna Venus dobesedno pometli s tekmicami, Američanko Katrino Adams in Japonko Nino Miyagi. Izmed postavljenih igralk pa je bila uspešna še tretja Američanka Amy Frazier, ki je v treh nizih ugnala Avstralko Kerry Anne Guse.