Ozn

Kofi Annan še vedno čaka na Miloševićev odgovor

13. 04. 1999 08.59

Tiskovni predstavnik generalnega sekretarja OZN Fred Eckhardt je dejal, da Kofi Annan še vedno čaka odgovor jugoslovanskega predsednika Miloševića na pismo, ki mu ga je poslal pred nekaj dnevi. Annan je Miloševiću podal pet predlogov, ki bi jih moral upoštevati, če si želi konec napadov zveze NATO.

Odnosi med Irakom in OZN nevzdržni

08. 04. 1999 21.28

Posebni odbori Združenih narodov za razorožitev Iraka, humanitarne zadeve in kuvajtske vojne ujetnike ter kuvajtsko lastnino, so preko skupnega predsednika brazilskega veleposlanika Celsa Amorima, Varnostnemu svetu predstavili svoja poročila o omenjenih vprašanjih. Odbore je februarja letos ustanovil Varnostni svet, njihov namen pa naj bi bil poiskati rešitve za sedanji nemogoč položaj med Združenimi narodi in Irakom. To je priznal tudi Amorim, ki je dejal, da je sedanje stanje nevzdržno.

Ted Turner namenil milijon dolarjev pomoči kosovskim beguncem

07. 04. 1999 09.31

Predsednik Sklada Združenih narodov in lastnik CNN Američan Ted Turner je dejal, da namenja milijon dolarjev kot pomoč mednarodnim prizadevanjem pri reševanju kosovskih beguncev. Turnerjev denar bo v prvi vrsti namenjen Visokemu komisariatu za begunce (UNHCR), ki je vodilna agencija OZN pri humanitarnih aktivnostih na območju okrog Kosova. Za ta denar bodo kupili šotore, odeje in druge nujne potrebščine.

VS ne bo blokiral akcije zveze NATO

06. 04. 1999 09.50

Varnostni svet OZN je v ponedeljek razpravljal o položaju na Kosovu, vendar ne tako, kot si je želela ZR Jugoslavija, ki je zahtevala izredno sejo zaradi zračnih napadov zveze NATO na njeno ozemlje. Seja varnostnega sveta je bila posvečena humanitarni krizi, ki so jo izzvale varnostne sile ZR Jugoslavije z izgonom kosovskih Albancev. Varnostni svet je po seji, med katero je poslušal poročilo generalnega sekretarja OZN Kofija Annana o položaju kosovskih beguncev, izdal kratko sporočilo za javnost, vendar se je za zaprtimi vrati po trditvah diplomatskih virov dogajalo mnogo več.

Primer Lockerbie po enajstih letih pred sodiščem

06. 04. 1999 09.35

Predsednik odbora OZN za nadzor nad izvajanjem sankcij proti Libiji, slovenski veleposlanik Danilo Tuerk, je v ponedeljek obvestil članice mednarodne skupnosti, da so sankcije proti Libiji odpravljene in da več ni potrebno pošiljati prošenj odboru za polete v Libijo ali za trgovanje z izdelki, ki so jih prepovedovale sankcije, uvedene leta 1992. Libijca, osumljena za teroristični napad na Pan Amovo letalo leta 1988, ki se je zrušilo nad škotskim mestom Lockerbie, sta bila namreč predana škotskim pravosodnim organom, ki jima bodo sodili na Nizozemskem. Slovenski veleposlanik v Varnostnem svetu Danilo Tuerk je poudaril izreden pomen dogodka, ki je zelo redek v mednarodnih odnosih.

Rusi kljub vsemu predložili resolucijo o Kosovu

26. 03. 1999 03.42

Ruski veleposlanik v Varnostnem svetu OZN Sergej Lavrov je v četrtek predstavil osnutek resolucije o zračnih napadih zveze NATO na Kosovu. Diplomati v Varnostnem svetu so zaradi take poteze Rusije malce presenečeni, še posebej, ker je že vnaprej obsojena na neuspeh, vendar skuša Rusija na vsak način izkoristiti vse zakonite poti, da pokaže svoje nasprotovanje akciji zveze NATO.

Jelcin ''globoko užaljen'', možni so protiukrepi

24. 03. 1999 21.47

Ruski predsednik Boris Jelcin je ''zaradi letalskih napadov zveze NATO na suvereno Jugoslavijo globoko užaljen in se je odločil, da bo znova preučil odnose Rusije z zvezo NATO'', so nocoj sporočili iz Kremlja.

Slovensko zunanje ministrstvo o vojaškem posegu na Kosovu

24. 03. 1999 21.32

Slovensko zunanje ministrstvo obžaluje, da je razvoj dogodkov v Zvezni republiki Jugoslaviji privedel do točke, ko so bila izčrpana vsa diplomatska sredstva in ko je vojaški poseg NATO v ZRJ postal neizbežen. Večstranski in dolgotrajni napori mednarodne skupnosti za rešitev krize po diplomatski poti in za preprečitev še večje humanitarne katastrofe ter jasna opozorila ZRJ so ostali neuspešni zaradi zavrnitve oblasti v Beogradu, da sprejmejo sporazum o miru in samoupravi Kosova iz Rambouilleta in da spoštujejo zahteve mednarodne skupnosti, kakršne izhajajo iz resolucij Varnostnega sveta OZN 1160, 1199 in 1203, je v sporočilu za javnost zapisalo slovensko zunanje ministrstvo.

V New Yorku predstavljena kandidatura za OI Brez meja

19. 03. 1999 12.05

Predstavniki Slovenije, italijanske Furlanije Julijske krajine in avstrijske Koroške so skupaj z glavnim ambasadorjem kandidature za zimske olimpijske igre leta 2006 pod geslom Brez meja, olimpijskim prvakom Franzem Klammerjem, na novinarski konferenci v New Yorku razložili zamisel o povezovanju treh narodov s pomočjo športa. Slovenijo je zastopal veleposlanik v OZN Danilo Türk, Avstrijo deželni glavar Koroške Christof Zernatto, Italijo pa predsednik deželne vlade Furlanije Julijske krajine Roberto Antonione. Novinarske konference se je udeležil tudi Gabriele Massarutto, glavni pobudnik in ''motor'' projekta olimpijskih iger treh držav. Vodilno vlogo pri kandidaturi je sicer prevzela Avstrija, saj olimpijska kandidatura poteka najprej pod imenom ''Celovec 2006'', vendar projekt poudarja olimpijske ideale povezovanja narodov. ''Skupna kandidature uspešno združuje germansko, romansko in slovansko tradicijo na stičišču treh narodov'', je dejal veleposlanik Türk. Po njegovih besedah je zamisel celo v ustanovni listini OZN, v kateri je določilo, ki poziva k dobrososedskim odnosom, tako da je projekt treh držav pozitiven tudi za svetovno organizacijo.

Frlec v Ameriki

17. 03. 1999 11.34

Slovenski zunanji minister Boris Frlec se je v Washingtonom srečal s senatorjem slovenskega rodu Georgom Voinovichem iz zvezne države Ohio, s katerim sta se pogovarjala o trgovinskih odnosih med Slovenijo in ZDA ter še posebej med Slovenijo in zvezno državo Ohio. Tiskovni predstavnik Georga Voinovicha Mike Dawson je dejal, da senator aktivno podpira slovensko približevanje zvezi NATO.

Tragično nadaljevanje misije OZN na Haitiju

16. 03. 1999 08.38

Tiskovni predstavnik generalnega sekretarja OZN Fred Eckhart je dejal, da od nedelje zvečer pogrešajo helikopter, v katerem je bilo 13 pripadnikov mednarodne misije na Haitiju. Najeti helikopter ruskega modela MI-8 je letel na poti od Port au Princa do Cap Haitiena. Nekaj minut po vzletu je bila izgubljena radijska zveza. V iskanje helikopterja se je vključila ameriška obalna straža, vendar do ponedeljka ni bilo sledu za preživelimi. V helikopterju je bilo 6 Rusov, 6 Argentincev in en Američan.

Kofi Annan in Hoi Namhong o sojenju Rdečim Kmerom

13. 03. 1999 10.43

Generalni sekretar OZN Kofi Annan se je s kamboškim zunanjim ministrom Hoi Namhongom pogovarjal o poročilu ekspertne skupine o tem, kako spraviti voditelje Rdečih Kmerov na sodišče. Sogovornika sta se strinjala, da je krivce za pokole potrebno kaznovati ter da pravosodni sistem v Kambodži v tem času ni sposoben zagotoviti minimalnih standardov pravičnosti.

VS podaljšal mandat UNOMSIL do 13. junija

12. 03. 1999 09.51

Varnostni svet OZN je soglasno podaljšal mandat opazovalni misiji OZN v Sierri Leone do 13. junija 1999. Varnostni svet je s takšno odločitvijo izrazil podporo prizadevanjem za mirno rešitev sporov in vrnitev trajnega miru ter stabilnosti v Sierro Leone.

Kofi Annan pohvalno o sodelovanju slovenske vojske

06. 03. 1999 09.32

Načelnik generalnega štaba slovenske vojske (SV) general Iztok Podbregar se je zadnjega dne obiska v ZDA, v New Yorku, skupaj z delegacijo častnikov SV, srečal z generalnim sekretarjem OZN Kofijem Annanom. Pogovarjala sta se o vlogi Slovenije v Varnostnem svetu in sodelovanju v mednarodnih mirovnih operacijah.

Kofi Annan podprl odločitev arbitražne komisije za Brčko

06. 03. 1999 08.44

Generalni sekretar OZN Kofi Annan trdno podpira odločitev arbitražne komisije o ustanovitvi okrožja Brčko, ki bo spadalo pod mešano upravo vlade Bosne in Hercegovine ter bosanskih Srbov. ''Za Brčko, kakor tudi za celo Bosno in Hercegovino ni druge rešitve kot demokracija in multietnična vladavina, zato sem še posebej zadovoljen zaradi odločitve arbitražne komisije,'' je dejal Annan.

Švicarska vojska varuje OZN in diplomatske misije

05. 03. 1999 11.52

V strahu pred novimi kurdskimi demonstracijami od danes približno 400 oboroženih švicarskih vojakov v neprebojnih jopičih varuje sedež OZN, več mednarodnih organizacij in diplomatskih misij v Ženevi.

Hillary Clinton na sedežu OZN

05. 03. 1999 09.41

Soproga predsednika ZDA Hillary Clinton je v četrtek obiskala sedež OZN v New Yorku, kjer je skupaj z generalnim sekretarjem Kofijem Annanom spregovorila o bližajočem se mednarodnem dnevu žena 8. marcu. Hillary Clinton je v polurnem govoru poudarila pomen in raznolikost žensk ter pozvala k spoštovanju njihovih pravic.

Sodelovanje italijanske in slovenske vojske

02. 03. 1999 11.21

Delegacija italijanske vojske, ki jo vodi brigadni general Salvatore Carrara, se od 1. do 3. marca mudi na delovnem obisku v Sloveniji. Gostje naj bi se z brigadirjem Alojzem Jehartom, namestnikom načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV), pogovarjali o sodelovanju med obema vojskama, prilagajanju SV standardom zveze NATO, o sodelovanju sredozemskih vojaških mornaric, izmenjali pa naj bi tudi stališča o razmerah na Balkanu.

Kofi Annan poudarja pomen nigerijskih volitev

02. 03. 1999 08.51

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je dejal, da so volitve v Nigeriji zelo pomembne za vrnitev države k civilni vladavini, in izrazil upanje, da bodo nedeljske volitve prispevale k tranziciji države v demokracijo.

Združeni narodi čakajo na odgovor Libije

27. 02. 1999 09.48

Varnostni svet (VS) OZN je v petek poslušal poročilo generalnega sekretarja Kofija Annana o napredku aktivnosti za izročitev sodišču dveh Libijcev, osumljenih za bombni napad na Pan Amovo letalo, ki ga je leta 1988 razneslo nad škotskim Lockerbijem. VS pa je prav tako opravil konsultacije v zvezi z letnim pregledom izvajanja sankcij, ki so bile uvedene proti Libiji leta 1992.

Kitajci so se le odločili za veto

25. 02. 1999 10.31

Kitajski veleposlanik v Varnostnem svetu OZN Qin Huasun je dejal, da bo njegova država glasovala proti podaljšanju mandata Preventivnim silam Združenih narodov v Makedoniji (UNPREDEP). V ozadju Kitajske odločitve je makedonsko priznanje Tajvana, čeprav Huasun tega ni omenjal, ampak dejal, da je ''Unpredep svoj mandat izpolnil''.

Pozitivni odzivi OZN na zakljček pogajanj v Rambouilletu

24. 02. 1999 09.00

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je v torek pozdravil sklepe mirovne konference o Kosovu pod vodstvom kontaktne skupine v francoskem Rambouilletu, ki je prinesla dogovor o avtonomiji Kosova. Podobno zadovoljstvo je v imenu vseh držav članic izrazil predsednik Varnostnega sveta, kanadski veleposlanik Robert Fowler. Britanski in francoski predstavnik v VS sta pred tem kolege obvestila, da je bil v Rambouilletu dosežen napredek glede političnega dela mirovnega sporazuma.

Kitajska proti podaljšanju mandata sil OZN v Makedoniji

24. 02. 1999 08.16

Varnostni svet OZN je v torek razpravljal o poročilu generalnega sekretarja Kofija Annana glede Preventivnih sil Združenih narodov v Makedoniji (UNPREDEP). Annan je v svojem poročilu razčlenil delo in pomen UNPREDEP ter priporočil podaljšanje mandata za prihodnjih šest mesecev, to je do 31. avgusta. Iz diplomatskih virov se je izvedelo, da vse članice VS zagovarjajo podaljšanje mandata, razen Kitajske, ki je izražala zadržke.

Podbregar na obisku v Washingtonu

22. 02. 1999 16.14

Načelnik Generalštaba Slovenske vojske (SV) Iztok Podbregar z delegacijo se od 20. februarja do 6. marca mudi na obisku v ZDA. Delegacija bo obiskala Združeni štab ameriških oboroženih sil v Pentagonu, kjer jo bo sprejel general Shelton, vodja Združenega štaba ameriških oboroženih sil. V okviru obiska v Washingtonu se bo delegacija srečala tudi s predstavniki komiteja za oborožene sile v ameriškem kongresu. Iztok Podbregar pa se bo srečal tudi s poveljujočim generalom Nacionalne garde Colorada. V drugem delu obiska bo delegacija Slovenske vojske obiskala sedež OZN v New Yorku, kjer jo bo sprejel generalni sekretar Kofi Annan in drugi visoki predstavniki Vojaškega sveta in Sekretariata za mirovne operacije OZN.

Slovenija, Svet Evrope in pribežniki s Kosova

18. 02. 1999 19.41

Na mejah Republike Slovenije je vsak dan nekaj več pribežnikov s Kosova, ki po ilegalnem prehodu meje iščejo zatočišče v naši državi. Naša država je do sedaj le trem prosilcem odobrila status begunca po Ženevski konvenciji, ki jo je leta 1950 sprejela OZN, kljub temu, da Visoki komisariat za begunce, ki je specializirana organizacija OZN, nenehno poziva vse evropske vlade naj zagotovijo določen humanitarni status osebam z vojnih področij. Številne mednarodne organizacije, med njimi tudi Svet Evrope, opozarjajo na potrebo po globalni zaščiti prebivalstva, ki beži pred vojnami, Slovenija kot pridružena članica Sveta Evrope pa sprejema tudi tovrstne obveznosti.

Kofi Annan opogumljen z napredkom glede Libije

17. 02. 1999 09.03

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je dejal, da ga je napredek pri zadevi predaje dveh osumljenih Libijcev sodišču na Nizozemskem zelo opogumil. Domnevna pripadnika libijske tajne službe sta osumljena, da sta leta 1988 nastavila bombo v Pan Amovo letalo, ki ga je razneslo nad škotskim Lockerbijem, pri čemer je umrlo 270 ljudi.

VS z resolucijo pozval Etiopijo in Eritrejo k prekinitvi spopadov

11. 02. 1999 10.21

Varnostni svet OZN je po poslušanju poročila posebnega odposlanca generalnega sekretarja Mohameda Sahnouna o položaju na meji med Etiopijo in Eritrejo sprejel resolucijo, s katero je obe državi pozval, da se takoj prenehata spopadati. Varnostni svet je že v torek v posebni izjavi za javnost izrazil iste zahteve, tokrat pa jih je podprl z resolucijo.

Kofi Annan pozval Etiopijo in Eritrejo k takojšnji ustavitvi sovražnosti

09. 02. 1999 09.32

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v ponedeljek pozval Etiopijo in Eritrejo, naj takoj ustavita sovražnosti in sprejmeta diplomatsko rešitev mejnega spora.

VS podaljšal mandat UNOMIG do 31. julija

29. 01. 1999 08.47

Varnostni svet OZN je podaljšal mandat Opazovalni misiji Združenih narodov v Gruziji (UNOMIG) do 31. julija letos.

Varnostni svet ostro obsodil pokol kosovskih Albancev v Račku

21. 01. 1999 08.46

Varnostni svet OZN je s predsedniško izjavo ostro obsodil pokol kosovskih Albancev v vasi Račak na jugu Kosova, do katerega je prišlo 15. januarja 1999. Varnostni svet je z globoko zaskrbljenostjo ugotovil, da so bile po poročilu mednarodnih opazovalcev žrtve pokola civilisti, vključno z ženskami in najmanj enim otrokom.