Ozn

Kofi Annan za podaljšanje misije v Tadžikistanu
09. 11. 1999 12.16
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v svojem poročilu, objavljenem v ponedeljek, predlagal podaljšanje mandata opazovalni misiji v Tadžikistanu (UNMOT) za naslednjih šest mesecev, do 15. maja 2000. Annan meni, da UNMOT izpolnjuje svoj namen in pomaga spraviti Tadžikistan na pot nacionalne pomiritve in demokratizacije.

Tuerk predstavil delo VS
06. 11. 1999 12.03
Slovenski veleposlanik v OZN Danilo Tuerk je dopisnikom s sedeža OZN v New Yorku predstavil pričakovanja glede dela Varnostnega sveta (VS) v mesecu novembru, ko najpomembnejšemu organu svetovne organizacije predseduje Slovenija. Tuerk je napovedal tudi nekatere spremembe v načinu dela VS, pri čemer je izpostavil večjo odprtost, kar je želja večine držav članic Generalne skupščine in marsikatere članice VS. Med temami, s katerimi naj bi se VS v novembru posebej intenzivno ukvarjal, je Tuerk omenil DR Kongo in Sierro Leone v Afriki, BiH in Kosovo na Balkanu ter Irak.

Ob dnevu OZN slavnostni govornik premier Drnovšek
24. 10. 1999 10.53
Danes je dan Organizacije združenih narodov, zato je bila na predvečer dneva OZN v Slovenj Gradcu včeraj prireditev z naslovom Želim živeti v miru. Ves dan so pod tem naslovom v mestu, ki ga je generalni sekretar ZN leta 1989 imenoval za glasnika miru, potekale prireditve predvsem za mlade.

ZRJ in Hrvaška ne spoštujeta UNMOP
16. 10. 1999 11.11
Generalni sekretar OZN Kofi Annan v svojem zadnjem poročilu o misiji OZN na polotoku Prevlaka (UNMOP), ki je bilo objavljeno v petek, ugotavlja, da ZR Jugoslavija in Hrvaška še vedno kršita varnostni režim na spornem polotoku. Annan v poročilu ugotavlja, da bi večje spoštovanje varnostnega režima pod nadzorom OZN prav gotovo prispevalo k mirni razrešitvi spora okrog Prevlake.

VS ZN zahteva izročitev Osame bin Ladna
16. 10. 1999 11.07
Varnostni svet OZN je soglasno potrdil resolucijo, s katero od afganistanskih Talibanov zahteva izročitev osumljenega mednarodnega terorista Osame Bin Ladena v roke državi, ki mu je pripravljena soditi. Resolucija poleg tega zahteva, da Talibani takoj prenehajo s podporo mednarodnim teroristom in zagotovijo, da ozemlje pod njihovim nadzorom ne bo služilo za urjenje teroristov ali pripravo terorističnih napadov. Resolucija je bila sprejeta pod 7. poglavjem Ustanovne listine OZN, kar pomeni, da se lahko za izpolnitev zahtev uporabi tudi vojaška sila.

Slovensko gospodarstvo si želi večje navzočnosti
15. 10. 1999 10.37
Slovenska gospodarska skupnost, ki jo sestavljajo predvsem predstavništva slovenskih podjetij v New Yorku, je na rednem mesečnem sestanku znova ugotovila, da se Slovenija premalo usmerja v ameriški trg, preveč pozornosti pa namenja območju nekdanjih jugoslovanskih republik. Gospodarstveniki v New Yorku so izrazili potrebo, da bi ZDA končno postale drugi najpomembnejši trg za slovenska podjetja, takoj za Evropsko unijo.

Ugrabitelji grozijo z ustrelitvijo sodelavcev ZN
14. 10. 1999 13.12
Oboroženi neznanci so včeraj v Abhaziji ugrabili šest vojaških opazovalcev Združenih narodov in lokalnega prevajalca. Zajeli so jih v vasi Azara v severovzhodnem goratem predelu republike, ki ga od osamosvojitvene vojne naprej nadzorujejo oborožene skupine.

Zaključena skupna vojaška vaja na Dolenjskem
01. 10. 1999 16.21
Z dnevom odprtih vrat in ogledom namestitev enot pripadnikov slovenske in nizozemske vojske tudi s strani tamkajšnjih zainteresiranih krajanov se je zaključila skupna vojaška vaja Odločen odgovor-99, ki je potekala na Dolenjskem oz. na širšem območju letališča Cerklje ob Krki in v okviru katere so sodelovale tudi enote letalstva in zračne obrambe slovenske vojske ter nizozemskih oboroženih sil.

Ronaldo obiskal Kosovo
27. 09. 1999 19.40
Brazilski nogometni zvezdnik Ronaldo je danes skupaj s predstavniki Organizacije združenih narodov (OZN) obiskal eno najbolj uničenih kosovskih mest, Djakovico, kamor so pripeljali najnujnejše šolske potrebščine.

Začetek vojaške vaje na Dolenjskem
27. 09. 1999 14.50
S krajšo slovesnostjo in postrojitvijo enot pripadnikov slovenske in nizozemske vojske se je tudi uradno začela vojaška vaja Odločen odgovor-99, ki bo potekala do 1. oktobra na Dolenjskem oz. na širšem območju letališča Cerklje ob Krki in je skupna vaja enot letalstva in zračne obrambe slovenske vojske ter nizozemskih oboroženih sil.

Obisk New Yorka uspešen v vseh pogledih
26. 09. 1999 09.28
Slovenski zunanji minister Boris Frlec, ki je sodeloval na uvodnem delu zasedanja 54. generalne skupščine OZN v New Yorku, je ob koncu obiska slednjega ocenil kot izjemno učinkovitega in uspešnega v vseh pogledih. Frlec se je v tednu dni sestal s kolegi iz številnih držav ter sodeloval na ministrski seji Varnostnega sveta na temo lahkega ali osebnega orožja. V petek je Frlec spremljal premiera Janeza Drnovška na pogovorih z ameriških veleposlanikom v OZN Richardom Holbrookom ter generalnim sekretarjem OZN Kofijem Ananom. Frlec se je včeraj sestal še z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovim, danes pa se vrača v Slovenijo.

Drnovšek spregovoril o svetovnem miru in varnosti
25. 09. 1999 08.32
Slovenski premier Janez Drnovšek je v svojem govoru pred 54. generalno skupščino OZN poudarjal predvsem težave, s katerimi se srečuje mednarodna skupnost pri zagotavljanju svetovnega miru in varnosti. Drnovšek je uvodoma čestital novemu predsedniku generalne skupščine Namibijcu Theo Ben Gurirabu, se zahvalil za vodenje bivšemu predsedniku Didierju Opertiju iz Urugvaja ter izrekel toplo dobrodošlico trem novim članicam OZN - Republiki Nauru, Republiki Kiribati in Kraljestvu Tonga.

Cook obljubil podporo Velike Britanije
25. 09. 1999 08.06
Slovenski premier Janez Drnovšek se je včeraj pred napovedanim sestankom z generalnim sekretarjem OZN Kofijem Annanom na sedežu OZN, zadržal v krajšem pogovoru z zunanjim ministrom Velike Britanije Robinom Cookom, s katerim sta se pogovarjala o širitvi Evropske unije.

Kofi Annan v Sloveniji leta 2000
24. 09. 1999 21.25
Slovenski premier Janez Drnovšek se je pred nastopom v generalni skupščini OZN sestal z generalnim sekretarjem svetovne organizacije Kofijem Annanom s katerim sta izmenjala mnenja o kosovski krizi.

Drnovšek v Pennsylvaniji o Jugoslaviji
24. 09. 1999 11.49
Slovenski premier Janez Drnovšek, ki se v New Yorku udeležuje uvodnega dela zasedanja 54. generalne skupščine OZN, je v četrtek odpotoval v sosednjo državo Pennsylvanijo, kjer je na Univerzi Bloomsberg v istoimenskem mestu predaval o zgodovini zadnjih balkanskih konfliktov. Slovenski premier, ki letos že desetič sodeluje na vsakoletnem uvodnem zasedanju generalne skupščine OZN, prvič leta 1989 kot predsednik predsedstva nekdanje SFRJ, je v predavanju izhajal iz osebnih izkušenj in poslušalcem opisal svoje poglede na razvoj dogodkov v nekdanji Jugoslaviji.

Frlečeva srečanja v znamenju lobiranja za EU
24. 09. 1999 11.46
Slovenski zunanji minister Boris Frlec se je v četrtek v New Yorku, kjer se udeležuje uvodnega zasedanja 54. generalne skupščine OZN, sestal s kolegi iz Turčije, Irske, Španije, Evropske komisije ter Bahreina in Pakistana. Zelena nit večine pogovorov je bila Evropska unija in slovenska prizadevanja za pridružitev, govorilo pa se je tudi o temah, ki zadevajo širšo mednarodno skupnost. Zunanji minister Frlec se bo v petek zjutraj na delovnem zajtrku skupaj s premierom Janezom Drnovškom sestal z ameriškim veleposlanikom pri OZN Richardom Holbrookom, nato pa govoril na ministrski seji Varnostnega sveta, ki bo namenjena lahkemu orožju.

Srečanje Drnovška z Medjanijem
23. 09. 1999 11.34
Slovenski premier Janez Drnovšek se je ob robu uvodnih razprav na 54. generalni skupščini OZN v New Yorku srečal na uradnem bilateralnem sestanku s predsednikom Albanije Rexhepom Mejdanijem, s katerim sta se pogovarjala o gospodarskem sodelovanju med državama, urejanju razmer na Kosovu in Paktu stabilnosti v Jugovzhodni Evropi. Premier Drnovšek bo v čertek odpotoval v sosednjo zvezno državo Pennsylvanijo, kjer bo predaval na Univerzi Bloomsberg o prihodnosti miru na Balkanu in vlogi zveze NATO, v petek zjutraj se bo na delovnem zajtrku srečal z ameriškim veleposlanikom v OZN Richardom Holbrookom, popoldne pa bo imel govor v generalni skupščini OZN.

Holbrooke obiskal slovensko misijo pri OZN
18. 09. 1999 11.09
Ameriški veleposlanik v OZN Richard Holbrooke je v petek popoldne obiskal prostore slovenske misije pri OZN v New Yorku, kjer se je s slovenskim kolegom Danilom Türkom pogovarjal o delu Varnostnega sveta (VS) ter o nekaterih drugih temah v zvezi z OZN. Holbrooke je v začetku septembra generalnemu sekretarju OZN Kofiju Annanu predal poverilna pisma in po več kot letu dni nastopil položaj, na katerega ga je ameriški predsednik Bill Clinton predlagal v začetku poletja 1998.

Varnostni svet podprl Annanov poziv Indoneziji
11. 09. 1999 12.12
Varnostni svet OZN je izrazil polno podporo pozivu generalnega sekretarja Kofija Annana Indoneziji, da brez odlašanja sprejme ponudbo Avstralije, Nove Zelandije, Filipinov in Malezije, ki so pripravljene poslati vojaške enote na Vzhodni Timor. Varnostni svet je v izjavi za javnost pozdravil dejstvo, da so številne države izrazile pripravljenost na sodelovanje v mednarodnih silah ter izrazil ogorčenje nad naraščanjem humanitarne krize na Vzhodnem Timoru.

Kouchner o Kosovu
11. 09. 1999 11.41
Posebni predstavnik generalnega sekretarja OZN na Kosovu Bernard Kouchner je sinoči Varnostnemu svetu poročal o delu misije ZN na Kosovu (UNMIK), kasneje pa se je udeležil sestanka posebne skupine, imenovane Prijatelji generalnega sekretarja za Kosovo. Kouchner je novinarjem na sedežu OZN dejal, da bodo ZN in kosovsko prebivalstvo potrebovali več let za odpravo ozračja maščevalnosti in sovraštva, ki ga dodatno vzpodbujata odkrivanje množičnih grobov ter nasilje proti manjšinam.

Poslopja OZN gorijo
10. 09. 1999 21.04
V Vzhodnem Timorju je kaotično, čeprav predstavniki indonezijske vlade trdijo, da se razmere umirjajo. Iz glavnega mesta Dili poročajo, da je zgorelo več stavb misije Združenih narodov (ZN), nekaj bank in vladnih pisarn. Indonezijski obrambni minister general Wiranto je danes sporočil, da se zaenkrat še ne želijo pogovarjati o napotitvi mirovnih sil na Vzhodni Timor.

Spopadi v Vzhodnem Timorju se stopnjujejo
06. 09. 1999 20.19
Stanje na Vzhodnem Timorju je vsak dan slabše. Na ulicah prestolnice Dili vlada anarhija, zato je mesto zapustila že polovica 400-članske misije Združenih narodov. Sveže neodvisno državo množično zapuščajo tudi civilisti.

Obsodba nasilja na Vzhodnem Timorju
02. 09. 1999 12.04
Generalni sekretar OZN Kofi Annan in Varnostni svet sta ostro obsodila izbruhe nasilja, ki so sledili uspešno opravljenemu referendumu o prihodnji usodi ozemlja Vzhodni Timor.

Na Vzhodnem Timorju se zaostruje
01. 09. 1999 19.57
Dva dneva po referendumu o prihodnjem statusu Vzhodnega Timorja se razmere v tej nekdanji portugalski koloniji zaostrujejo. Proindonezijske milice so danes prvič napadle sedež misije ZN v vzhodnotimorskem glavnem mestu Dili. Po pričevanjih očividcev je bila pri tem ubita najmanj ena oseba, več pa je ranjenih.

Na tisoče ljudi beži v Indonezijo
01. 09. 1999 16.07
Na tisoče zagovornikov politike Džakarte v Vzhodnem Timorju je po ponedeljkovem referendumu o samostojnosti pobegnilo preko meje v indonezijski Zahodni Timor, zaradi strahu pred ponovnim prelivanjem krvi. Civilna policija OZN, ki je nameščena v obmejnem mestu Batugade je povedala, da vsak dan mejo prečka od 30 do 40 avtobusov, ki so polni prtljage indonezijskih družin.

Kofi Annan pozdravil sporazum o premirju iz Lusake
01. 09. 1999 11.26
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je pozdravil podpis sporazuma o premirju v Demokratični Republiki Kongo, ki ga je v Lusaki podpisalo uporniško Združenje za demokracijo (RCD). Sporazum je bil pripravljen za podpis že 13. julija, ko so k njemu pristopili voditelji okoliških držav in predsednik DR Kongo Laurent Kabila. Dve največji uporniški skupini RCD in Gibanje za osvoboditev Konga /MLC) pa sta takrat zaradi notranjih sporov podpis zavrnili.

Prihodnji teden posvet slovenske diplomacije
27. 08. 1999 16.37
Na Brdu pri Kranju bo v ponedeljek, 30., in v torek, 31. avgusta, potekal 6. letni posvet slovenske diplomacije, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Vzhodni Timor se pripravlja na referendum
25. 08. 1999 10.35
Varnostni svet OZN je izrazil globoko zaskrbljenost zaradi nasilja in dejanj zastraševanja proti osebju Misije Združenih narodov na Vzhodnem Timorju (UNAMET), ter v izjavi za javnost posebej poudaril, da je za varno izvedbo referenduma o usodi ozemlja odgovorna vlada Indonezije.

''Vojska se bo kmalu vrnila na Kosovo''
25. 08. 1999 09.57
ZR Jugoslavija ima vso pravico zahtevati od mednarodnih sil, naj zapustijo Kosovo, je izjavil poveljnik tretje armade generalpolkovnik Nebojša Pavković v pogovoru za tednik Nedeljni telegraf.

Bosna in Hercegovina se razvija v leglo kriminala
24. 07. 1999 09.21
Posebna odposlanka generalnega sekretarja in koordinatorka OZN v Bosni in Hercegovini Elizabeth Rehn je na novinarski konferenci na sedežu OZN v New Yorku zatrdila, da se Bosna in Hercegovina spreminja v leglo kriminala. Rehnova je ostro kritizirala Bosno in Hercegovino in dejala, da sta sodstvo in policija tako skorumpirana, da se ne moreta uspešno kosati z organiziranim kriminalom. Kritike posebne odposlanke niso nič novega, saj tudi vse več podjetij iz ZDA in drugih, celo muslimanskih držav, noče poslovati z balkansko državo zaradi vsepovsod prisotne korupcije.