Ozn

Leto 2000 porazno za tehnološke delnice
30. 12. 2000 00.00
Ameriške borze so včeraj sklenile zadnji poslovni dan v letu 2000, ki je bilo mnogo slabše predvsem za tehnološke delnice, ki so leto poprej doživele nesluten razcvet. Industrijski indeks Dow Jones je včeraj v primerjavi s četrtkom izgubil 0,75 odstotka oziroma 81,91 točke in poslovno leto končal na vrednosti 10.786,85 točke. Na letni ravni je Dow Jones padel za 9,2 odstotka, kar je največji padec po odstotkih od leta 1981, ko je ta znašal 9,2 odstotka. Najslabše se je godilo tehnološkemu indeksu Nasdaq, ki so ga letos krepko stisnili kremplji "medveda". Nasdaq je na letni ravni izgubil na vrednosti 39,28 odstotka, kar je več od dosedanjega rekordnega upada leta 1974, ko je izgubil 35,1 odstotka. V nasprotju s poraznim letom 2000 je Nasdaq na primer leta 1999 doživel nesluten razcvet, saj je pridobil kar 85 odstotkov svoje vrednosti.

Poročilo ZN o gospodarskih gibanjih
30. 12. 2000 00.00
Poročilo Združenih narodov o svetovnih gospodarskih gibanjih z naslovom "Svetovni gospodarski položaj in predvidevanja 2001" napoveduje, da bo svetovna gospodarska rast v prihodnjem letu znašala okrog 3,5 odstotka. Poročilo predvideva, da se bo gospodarsko okrevanje po finančnih krizah v letih 1997 in 1998 malce upočasnilo in svetovna gospodarska rast verjetno ne bo dosegla presenetljivih štirih odstotkov v letu 2000.

Minister Bizjak podpisal konvencijo
12. 12. 2000 00.00
Slovenski minister za pravosodje Ivo Bizjak, ki se v Palermu na Siciliji udeležuje konference ZN o boju proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu, je podpisal konvencijo, ki naj bi v prihodnje pripomogla k meddržavnemu sodelovanju na tem področju. Kot je dejal minister Bizjak, je boj proti organiziranemu kriminalu ena od varnostnih prioritet naše države, zato Slovenija upa, da bo s konvencijo pridobila širši, mednarodni mehanizem za zatiranje tega pojava.

Letno strokovno srečanje RKS
09. 12. 2000 00.00
Rdeči križ Slovenije (RKS) je v Mladinskem zdravilišču in letovišču Debeli rtič pripravil letno strokovno srečanje predsednikov in sekretarjev območnih združenj te humanitarne organizacije. Tridnevno srečanje je četrtek odprl Vladimir Topler, nato pa je vodja regionalne delegacije mednarodne federacije društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca v Budimpešti Helena Korhonen navzočim predstavila Strategijo 2010, ki temelji na izboljšanju življenja ogroženih ljudi. Generalni sekretar RKS Mirko Jelenič pa je udeležencem predstavil Strategijo 2003 in redne programe dela RKS za prihodnje leto.

Varnostni svet obsodil terorizem
07. 12. 2000 00.00
Varnostni svet OZN je sprejel predsedniško izjavo, s katero je ponovno obsodil vsa teroristična dejanja ne glede na motive in izrazil pripravljenost, da se sooči s tovrstno "nadlogo". Predsedniška izjava, ki jo je prebral ruski veleposlanik Sergej Lavrov, je bila sprejeta po daljši razpravi, ki je sledila poročilu pravnega svetnika OZN Hansa Corella. Corell je izpostavil težave, ki nastajajo pri prizadevanjih za mednarodno sodelovanje v boju proti terorizmu, kot so povezave med terorističnimi skupinami in kriminalnimi združbami, prav tako pa tudi povezovanje terorizma in religije.

Mednarodni dan invalidov
01. 12. 2000 00.00
Ob mednarodnem dnevu invalidov in 80. obletnici organiziranosti slepih in slabovidnih v Sloveniji sta Svet invalidskih organizacij Slovenije in Zveza slepih in slabovidnih pripravila slavnostno prireditev z naslovom V svetlobo. Slavnostni govornik na prireditvi je bil predsednik države Milan Kučan, ki je ob tej priložnosti poudaril, da bomo tretjega decembra na stari celini zabele žili evropski dan invalidov z geslom Recimo NE diskriminaciji. To geslo ter misel iz dokumenta OZN ob razglasitvi mednarodnega leta kulture miru, da je potrebno spoštovati kulturo raznolikosti, nas po njegovih besedah obvezuje k polnemu uresničevanju pravic posameznika, ne glede na razlike v družbenem položaju in tudi ne glede na takšno ali drugačno telesno prizadetost.

Mednarodni dan strpnosti
17. 11. 2000 00.00
Na sedežu ZN v New Yorku so s podelitvijo nagrad svetovne strpnosti v četrtek proslavili mednarodni dan strpnosti 16. november. Nagrade podeljuje organizacija Prijatelji OZN skupaj z oddelkom ZN za informiranje javnosti. Visoki predstavniki svetovne organizacije pa so v poslanicah pozvali k spoštovanju drugačnosti. Generalni sekretar Kofi Annan je dejal, da kljub poudarjanju napredka v mednarodnem razumevanju najhujše in najbolj barbarske nestrpnosti še naprej podžigajo sovraštvo in prelivanje krvi med skupnostmi. Vse ljudi na svetu je pozval, naj se zavežejo k dejavni strpnosti, ki človeku omogoča, da sprejema, spoštuje in živi s sočlovekom v miru.

Slovenija pozdravlja sprejem ZRJ v ZN
02. 11. 2000 00.00
Pozno sinoči je Organizacija združenih narodov dobila novo članico: le nekaj tednov po menjavi človeka na čelu Zvezne republike Jugoslavije so to državo kot novo članico sprejeli v svetovno organizacijo.

Temeljni kamen za novo šolo
29. 10. 2000 00.00
Štefka Kučan, soproga predsednika države, je ob prazniku občine Brežice položila temeljni kamen za novo osnovno šolo v Pišecah. Sedanja šolska stavba, stara skoraj sto let, je dotrajala, na demografsko ogroženem območju na robu Kozjanskega pa se življenje vendarle počasi vrača tudi v slikovito in turistično zanimivo vas.

Praznovanje dneva OZN
25. 10. 2000 00.00
Ob 55. obletnici ustanovitve Združenih narodov so se po vsem svetu zvrstile prireditve, na sedežu svetovne organizacije v New Yorku pa sta generalni sekretar Kofi Annan in predsednik Generalne skupščine Harri Holkeri pozvala voditelje držav k izpolnjevanju obljub, danim na letošnjem vrhu tisočletja. Osrednji del

SPEM in ITF prejela nagrado IPRA in OZN
23. 10. 2000 00.00
Mednarodna zveza za odnose z javnostmi (IPRA) je včeraj na svetovnem kongresu v Chicagu podelila nagrade za najboljše lanskoletne projekte na področju odnosov z javnostmi. IPRA je v sodelovanju z Oddelkom za informiranje javnosti (DPI) Združenih narodov podelila tudi posebno nagrado za družbenokoristne komunikacijske projekte, ki jo je v konkurenci štirih finalistov prejela slovenska agencija SPEM Komunikacijska skupina skupaj s svojim naročnikom Mednarodnim skladom za razminiranje Bosne in Hercegovine in pomoč žrtvam min (ITF). Slovesnosti v Chicagu se je udeležilo okrog 200 ljudi, med njimi vodji slovenskega projekta Suzana Mihelin in Tomaž Ritlop, kakor tudi slovenski konzul v Clevelandu Tone Gogala.

Humanitarni koordinator o Iraku
20. 10. 2000 00.00
Novi humanitarni koordinator OZN za Irak Tun Myat je na novinarski konferenci v New Yorku opisal položaj v Iraku, za katerega že deset let veljajo mednarodne sankcije. Myat je pozval k čimprejšnji sprostitvi 2,2 milijarde dolarjev vrednih pogodb iz Programa nafta za hrano, po katerem lahko Irak izvaža nafto, denar od prodaje pa pod nadzorom OZN nato porabi za hrano in zdravila. Za veliko večino zaostalih pogodb so odgovorne ZDA, ki trdijo, da lahko blago služi v drugačne kot le humanitarne namene. Myat je izrazil prepričanje, da je program razdeljevanja hrane v Iraku sicer med najboljšimi na svetu in hrana pride do tistih, ki jo potrebujejo, vendar ljudem primanjkuje vseh drugih dobrin. Iračani zato hrano prodajajo na črnem trgu, da bi dobili denar za obleko in obutev.

Obrambni minister Janša v Ottawi
28. 09. 2000 00.00
Janez Janša se je sinoči v Ottawi srečal s kanadskim obrambnim ministrom Artom Eggletonom, s katerim sta se pogovarjala o vključevanju Slovenije v zvezo NATO in Evropsko unijo, o dejavnostih, povezanih z JV Evropo in o bilateralnem sodelovanju med Slovenijo in Kanado na področju obrambe. Minister Eggleton je po besedah vodje službe za mednarodno sodelovanje na ministrstvu za obrambo Mitje Miklavca zagotovil, da Kanada še naprej podpira politiko odprtih vrat zveze NATO in nas bo podprla v naslednjem krogu širitve, prav tako pa Kanada podpira slovensko približevanje EU.

Annan pozval k novemu krogu pogajanj
19. 09. 2000 00.00
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v govoru na ministrskem srečanju najmanj razvitih držav pozval k novemu krogu trgovinskih pogajanj med revnimi in bogatimi državami, s čimer bi pospešili zmanjšanje velikih razlik v razvoju. Annan je poudaril, da bi bilo sodelovanje v iskrenih razvojnih pogajanjih v interesu bogatih držav, ker te zdaj s svojim protekcionizmom jemljejo lastnim potrošnikom in davkoplačevalcem milijarde dolarjev.

Slovenija postala dobrodošel partner
17. 09. 2000 00.00
"Slovenija se je na zasedanju 55. generalne skupščine predstavila kot aktivna država, ki ravna odgovorno tako na

Svetovni dan zaščite ozonske plasti
16. 09. 2000 00.00
16. septembra je mednarodni dan zaščite ozonske plasti, ki ga je leta 1987 izbrala Generalna skupščina OZN za počastitev obletnice podpisa Montrealske konvencije, s katero je predpisana stopnja omejevanja proizvodnje in uporabe ozonu nevarnih snovi. Konvencija je bila kasneje dopolnjena z amandmaji, ki so ukrepe še poostrili.

Slovenija resen partner ZDA in OZN
16. 09. 2000 00.00
Slovenski zunanji minister Lojze Peterle je dan pred nastopom v generalni skupščini OZN dejal, da se je Slovenija v zadnjih šestih letih uveljavila kot dobrodošel partner ZDA in tudi drugih držav članic OZN. "Če rečem skromno, ugled Slovenije v svetu ni majhen," je dejal Peterle po povratku iz Washingtona, kjer se je včeraj srečal z republikanskim senatorjem iz Ohia Georgom Voinovichem in demokratskim kongresnikom Jamesom Oberstarjem iz Minnesote, kakor tudi s predsednikom ameriškega odbora za NATO Brucom Jacksonom. Peterle bo imel danes govor pred 55. Generalno skupščino ZN, v katerem bo med drugim izpostavil odločitev slovenske vlade, da poveča prispevke za mirovne operacije.

Samaranch sprejel nagrajeno slovensko šolarko
15. 09. 2000 00.00
Predsednik MOK Juan Antonio Samaranch je v Sydneyju pred odprtjem OI sprejel 13-letno slovensko učenko Matejo Prunk iz Portoroža, ki je zmagala na svetovnem natečaju za olimpijsko zastavo miru. Sprejema v televizijskem stolpu v Sydneyju, kjer so odprli olimpijsko razstavo znamk in kovancev, so se udeležili tudi predstavniki OZN, Unesca in Svetovne poštne organitacije.

Peterletova srečanja v New Yorku
14. 09. 2000 00.00
Slovenski zunanji minister Lojze Peterle se je drugi dan obiska ZDA v New Yorku ob robu zasedanja 55. generalne skupščine OZN med drugim sestal z zunanjim ministrom Turčije, skupaj z zunanjimi ministri še treh naslednic nekdanje SFRJ pa še s francoskim kolegom Hubertom Vedrinom in z zunanjo ministrico Južne Afrike. Udeležil se je tudi zajtrka in kosila, ki ju je kanadski zunanji minister Lloyd Axworthy priredil v podporo Mednarodnemu kazenskemu sodišču in človekovi varnosti, ter ob koncu dneva še sprejema, ki ga je v njegovo čast pripravil Generalni konzulat Republike Slovenije v New Yorku, kjer se je srečal s Slovenci v New Yorku.

Srečanje naslednic nekdanje SFRJ
13. 09. 2000 00.00
Zunanji minister Lojze Peterle se je ob robu splošnega zasedanja 55. Generalne skupščine OZN v New Yorku sestal z zunanjimi ministrih treh naslednic nekdanje SFR Jugoslavije, s katerimi se je pogovarjal predvsem o vprašanju nasledstva nekdanje skupne države v OZN.

Peterle na skupščini tisočletja
12. 09. 2000 00.00
Danes se je v palači OZN začelo redno delo nove 55. generalne skupščine, imenovane Skupščina tisočletja, pri katerem bodo države članice zastopali predvsem zunanji ministri. Med njimi je tudi slovenski zunanji minister Lojze Peterle, ki je sinoči prispel v New York. Na plenarnem zasedanju pred generalno skupščino bo s svojim govorom nastopil v soboto, 16. septembra. 55. generalna skupščina se je uradno odprta že v torek, 5. septembra, vendar je bil prvi teden otvoritvenega zasedanja, ki se bo končalo 22. septembra, namenjen vrhu tisočletja državnih voditeljev.

Končan Vrh tisočletja
09. 09. 2000 00.00
S podpisom Deklaracije tisočletja se je sinoči v palači Združenih narodov v New Yorku končal Vrh tisočletja, največje srečanje državnikov v zgodovini. Deklaracija, ki vsebuje številne obljube o mirni in boljši prihodnosti sveta, predvsem za najrevnejše države, pa je, to vemo vsi, le simbolne narave.

Kučan govoril s Klestilom
08. 09. 2000 00.00
Slovenski predsednik Milan Kučan se je po govoru na vrhu tisočletja na sedežu OZN v New Yorku z avstrijskim predsednikom Thomasom Klestilom pogovarjal o širitvi EU in zapletu med državama, povezanim z Avnojskimi sklepi. "Thomas Klestil je dejal, da se bo Avstrija še naprej zavzemala za širitev EU, ki je v interesu Avstrije, EU in evropske prihodnosti. Avstrija Sloveniji priznava, da je ena od enakopravnih naslednic nekdanje Jugoslavije," je dejal Kučan. Predsednika Slovenije in Avstrije pa sta na pogovoru ugotovila, da obstaja razlika glede priznavanja Avstrijske državne pogodbe in mnenja, ali je slovenski zakon o denacionalizaciji diskriminatoren do avstrijskih državljanov. O vprašanju, če bo Slovenija lahko vstopila v EU kot nasledstveni podpisnik Avstrijske državne pogodbe, se bo potrebno pogovarjati, če bo to vprašanje postalo aktualno.

Panić s Kučanom o prihodnosti Srbije
08. 09. 2000 00.00
Slovenski predsednik Milan Kučan se je ob robu vrha tisočletja na sedežu OZN v New Yorku srečal tudi z nekdanjim premierom ZR Jugoslavije Milanom Panićem, s katerim sta razpravljala o prihodnosti Srbije po skorajšnjih volitvah ter o tem, kaj je mogoče s skupnimi napori storiti, da bi na volitvah zmagala demokratična opozicija.

Kučan na Vrhu tisočletja
06. 09. 2000 00.00
Slovenski predsednik Milan Kučan se je po uradni otvoritvi vrha tisočletja v New Yorku na sedežu OZN srečal s portugalskim premierom Antoniom Guterresom, s katerim sta govorila o procesu širitve Evropske unije. Po besedah predsednikovega svetovalca Mitje Vrhunca pa se je Kučan srečal še s številnimi državniki, med njimi ameriškim predsednikom Billom Clintonom, ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in bosanskim kolegom Alijem Izetbegovićem, pri čemer je šlo za krajše neformalne pogovore. Kučan se je nato udeležil svečanega kosila v organizaciji Generalnega sekretarja OZN Kofija Anana.

Kračun predal akreditive
06. 09. 2000 00.00
Slovenski veleposlanik v ZDA Davorin Kračun je v torek ameriškemu predsedniku Clintonu predal poverilna pisma. Veleposlanik Kračun je Clintonu prenesel pozdrave predsednika Milana Kučana, premiera Andreja Bajuka in zunanjega ministra Lojzeta Peterleta ter poudaril, da si tako Slovenija kot ZDA prizadevata za razvoj demokracije v svetu, tesnejše politične in gospodarske vezi v mednarodni skupnosti, zaščito človekovih pravic ter varnost in stabilnost v Evropi, zlasti na Balkanu.

Milenijska konferenca ZN
31. 08. 2000 00.00
Več kot 160 kraljev, predsednikov in premierov se bo srečalo, pogovarjalo v treh zgoščenih dneh prihodnji teden, da bi zarisalo pot Združenih narodov v 21. stoletje. Načrtovanje Milenijskega Vrha ZN je trajalo kar dve leti. Srečanje, ki bo med 6. in 8. septembrom lahko štejemo za največje zborovanje svetovnih voditeljev, večje celo od proslave 50. obletnice OZN pred petimi leti. Letos je program izjemno ambiciozno zastavljen, mnogi pa se sprašujejo ali lahko zato sploh pričakujemo kaj več, kot le meglene izjave –

Posebno sodišče za Sierro Leone
12. 08. 2000 00.00
Varnostni svet OZN naj bi v ponedeljek odločal o ameriškem osnutku resolucije, s katero bi ustanovili posebno sodišče za preganjanje vojnih zločincev iz afriške države Sierra Leone, kjer so bili predvsem pripadniki uporniške Revolucionarne združene fronte (RUF) znani po krvavih zločinih, kot je sekanje rok in nog civilnemu prebivalstvu.

Toplak član mednarodnega senata
12. 07. 2000 09.15
Na današnjem zasedanju direktorija združenja evropskih univerz ter predstavnikov EU in OZN, ki je potekalo v Ženevi, so udeleženci volili organe mednarodnega foruma za zaščito avtonomije univerze in akademskih pravic. Izvolili so upravni odbor foruma ter posebni kolegij mednarodnih strokovnjakov, ki delujejo kot opazovalci t.i. mednarodnega senata, ki bo obravnaval primere kršitev avtonomije univerz v različnih delih predvsem jugovzhodne Evrope. V omenjeni senat so za člana izvolili tudi rektorja mariborske univerze Ludvika Toplaka, so sporočili z Univerze v Mariboru.

Kongres sprejel resolucijo o Sloveniji
28. 06. 2000 11.11
Ameriški kongres je soglasno sprejel resolucijo o Sloveniji, s katero ugotavlja, da bo sprejem Slovenije v polnopravno članstvo transatlantskih in evropskih ustanov pomemben korak k nerazdeljeni, celoviti in svobodni Evropi. Slovenija je z resolucijo dobila pohvalo zaradi partnerstva z ZDA in zvezo NATO. Resolucija je bila najprej soglasno sprejeta v senatu na pobudo republikanca Williama Rotha, nato pa dobila potrditev še v predstavniškem domu.