Ozn

Holbrooke kritiziral bosansko predsedstvo
13. 01. 2000 10.33
Ameriški veleposlanik pri OZN Richard Holbrooke, ki januarja predseduje Varnostnemu svetu (VS), je v sredo izrazil razočaranje in nezadovoljstvo nad počasnim izvajanjem Newyorške deklaracije, ki so jo trije člani bosanskohercegovskega predsedstva sprejeli 15. novembra v New Yorku, pred sejo VS, ki ji je predsedoval slovenski zunanji minister Boris Frlec.

Jovanović ponovno obtožuje
12. 01. 2000 10.03
Odpravnik poslov veleposlaništva ZR Jugoslavije pri OZN Vladislav Jovanović je v torek izdal novo odprto pismo, ki kroži kot uraden dokument OZN, v katerem obtožuje Prehodno upravo OZN na Kosovu (UNMIK), da zavaja s svojimi trditvami o uspešnem opravljanju svojega dela.

Predstavitev Konvencije o boju proti širjenju puščav
11. 01. 2000 13.55
V Slovenijo je danes na dvodnevni obisk prispel izvršni sekretar Konvencije Združenih narodov o boju proti širjenju puščav Hama Arba Diallo. V okviru njegovega obiska se bo med drugim sestal z ministrom za okolje in prostor Pavlom Gantarjem in državnim sekretarjem na ministrstvu za okolje in prostor Francijem Steinmanom. Obisk izvršnega sekretarja je namenjen predstavitvi omenjene konvencije in pozivanju Slovenije k čimprejšnji ratifikaciji te konvencije, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor.

Holbrooke bo v VS pripeljal tudi Ala Gora
06. 01. 2000 10.26
Ameriški veleposlanik v OZN Richard Holbrooke, ki v mesecu januarju predseduje Varnostnemu svetu, je obljubo, da bo skušal izboljšati odnose med svetovno organizacijo in državo gostiteljico ZDA, vzel zelo resno. Medtem ko je 15. novembra lani ob zgodovinskem poročanju treh članov bosanskohercegovskega predsedstva o izpolnjevanju daytonskega mirovnega sporazuma na sejo, ki jo je vodil slovenski zunanji minister Boris Frlec, pripeljal večjo skupino članov predstavniškega doma kongresa, bo v ponedeljek, 15. januarja, v VS pripeljal še podpredsednika ZDA Ala Gora. Slednji bo vodil odprto sejo VS o vplivu epidemije aidsa na mir in varnost v Afriki.

Annan zadovoljen s premikom glede Prevlake
06. 01. 2000 09.31
Generalni sekretar Kofi Annan je v zadnjem poročilu Varnostnemu svetu o delu Opazovalne misije OZN na Prevlaki (UNMOP) pozdravil določen napredek pri demilitarizaciji polotoka, vendar dodal, da pogreša dogovor na politični ravni.

OZN brez računalniškega hrošča 2000
05. 01. 2000 10.24
Združeni narodi so brez težav preživeli morebitne težave, povezane z računalniškim hroščem leta 2000, je na novinarski konferenci sporočil tiskovni predstavnik generalnega sekretarja OZN Fred Eckhard.

ZRJ toži 12 članic zveze NATO
05. 01. 2000 07.57
Jugoslovanske oblasti so včeraj na Mednarodno sodišče v Haagu vložile tožbo proti 12 državam članicam NATO. ZRJ v tožbi zahteva, da sodišče države obsodi kršenja načel mednarodnega prava, kot so prepoved uporabe sile, vmešavanje v notranje zadeve in kršitev suverenosti države. ZRJ zahteva, da sodišče od obtoženih strank zahteva, da povrnejo vso storjeno škodo v napadih na državo pomladi 1999.

Slovenija končala mandat nestalne članice VS
01. 01. 2000 12.06
Z začetkom leta 2000 se je iztekel dvoletni mandat Slovenije kot nestalne članice najpomebnejšega organa OZN Varnostnega sveta, ki ga je nastopila s 1. januarjem 1998. Slovenija je bila kot predstavnica vzhodnoevropske regionalne skupine izvoljena 14. oktobra 1997, ko je za njo glasovalo 140 držav od tedanjih 185 članic OZN, pri čemer je že v prvem krogu porazila protikandidatko Makedonijo. Namesto Slovenije bo do konca leta 2001 v Varnostnem svetu sedela Ukrajina, ki je jeseni šele po treh krogih glasovanja premagala protikandidatko Slovaško.

Sprejeta resolucijo o BiH
17. 12. 1999 10.19
Generalna skupščina ZN je v četrtek sprejela resolucijo o Bosni in Hercegovini, v kateri je pozdravila newyorško deklaracijo, ki so jo 15. novembra sprejeli trije člani predsedstva BiH pred sejo varnostnega sveta, ki jo je sklicala Slovenija. Muslimanski, hrvaški in srbski člani predsedstva BiH so v deklaraciji izrazili pripravljenost za izpolnjevanje daytonskega mirovnega sporazuma in se med drugim dogovorili za ustanovitev skupne obmejne službe ter skupne komisije o vrnitvi beguncev.

Varnostni svet o mirovnih operacijah v Afriki
16. 12. 1999 13.15
Varnostni svet OZN je včeraj začel odprto razpravo o mirovnih operacijah v Afriki, na račun katerih so bile izrečene številne kritike zaradi neučinkovitosti mednarodne skupnosti, na čelu z OZN in Varnostnim svetom. Generalni sekretar ZN Kofi Annan je o tem dejal: ''Če bi samo razprave lahko rešile afriške probleme, bi bili vsi že rešeni.''

Proslavili dan neodvisnosti Slovenije
15. 12. 1999 11.00
Generalni konzul Republike Slovenije Vojislav Šuc in Slovenska poslovna skupnost v ZDA so v torek v newyorškem hotelu Intercontinetnal priredili sprejem ob dnevu neodvisnosti Slovenije. Sprejema se je udeležilo več sto predstavnikov slovensko-ameriške poslovne skupnosti, diplomatskih predstavnikov in drugih gostov. Med njimi so bili veleposlanik Republike Slovenije v ZDA Dimitrij Rupel s soprogo ter predstavniki mestnega sveta in župana New Yorka.

Sožalje iz ZN ob Tuđmanovi smrti
14. 12. 1999 11.38
Generalni sekretar ZN Kofi Annan in predsednik generalne skupščine Theo Ben Gurirab sta hrvaški vladi in ljudstvu izrekla sožalje ob smrti predsednika Franja Tuđmana. V spomin na predsednika Hrvaške v torek na sedežu OZN v New Yorku niso dvignili zastav članic, zastava Združenih narodov pa je plapolala na pol droga.

Preobrat v ZN
14. 12. 1999 11.38
Združenim državam Amerike v Združenih narodih prvič po letu 1992 ni uspel kazenski pohod proti Zvezni republiki Jugoslaviji, piše torkova Politika v komentarju z naslovom Preobrat v ZN.

Sprejem resolucije o Iraku v torek?
14. 12. 1999 10.13
Varnostni svet OZN tudi včeraj ni dosegel soglasja o sprejetju celovite resolucije o Iraku, glasovanje o njej pa naj bi bilo opravljeno v torek. Predsedujoči Varnostnemu svetu britanski veleposlanik Jerremy Greenstock je dejal, da o resoluciji niso glasovali v ponedeljek, ker si želijo zagotoviti čimvečje soglasje. Velika Britanija, ZDA in nestalne članice nimajo težav z osnutkom resolucije, Kitajska in predvsem Rusija si želita nekaj sprememb, Francija pa naj bi se v zadnjih dneh trudila za dosego soglasja.

Šuklje in Podvršič obiskala sedež FBI
09. 12. 1999 10.32
Delegacija slovenskega ministrstva za notranje zadeve pod vodstvom ministra Boruta Šukljeta je po sestanku z ameriško pravosodno ministrico Janet Reno v sredo popoldne obiskala še sedež ameriškega Zveznega preiskovalnega urada (FBI), kjer jo je sprejel direktor Louis Freeh. Pogovori so potekali o sodelovanju med slovensko policijo in FBI, pri čemer je slovenska stran predlagala, da FBI pošlje v Ljubljano svojega predstavnika, kasneje pa bi lahko nastal stalni urad FBI v Sloveniji. Med drugim so govorili tudi o sodelovanju Slovenije v programih pakta za stabilnosti v JV Evropi oziroma o programu usposabljanja kosovskih policistov v Sloveniji, pri čemer bi sodelovali tudi predstavniki FBI.

Konferenca o integraciji beguncev
03. 12. 1999 16.29
V Portorožu se je dopoldne začela dvodnevna konferenca o integraciji beguncev v vzhodni in srednji Evropi, ki jo organizira slovenska nevladna organizacija, fundacija GEA 2000. V dveh dneh bo 70 udeležencev, predstavnikov nevladnih humanitarnih organizacij in območnih enot Visokega komisariata za begunce pri OZN predstavilo svoje izkušnje na področju integracije beguncev. Na konferenci sodelujejo tudi predstavniki nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo s problematiko beguncev v Avstriji, Veliki Britaniji in na Nizozemskem.

SDS: Minister Frlec naj odstopi
02. 12. 1999 12.36
Ravnanje ministra za zunanje zadeve Borisa Frleca, ki z izjavami podpira stališča, ki so v nasprotju z osnovnimi načeli Ustanovne listine OZN, v demokratičnih državah predstavljajo dovolj tehten razlog, da minister ponudi svoj odstop. Takšni spodrsljaji namreč kvarijo ugled slovenske države, so sporočili iz SDS.

Kolizej postal znak kampanje OZN
27. 11. 1999 11.50
Simbolični rimski spomenik Kolizej bo v letu 2000 postal znak kampanje OZN proti smrtni kazni. Osvetlili ga bodo vedno, ko bo kakšna država začasno prepovedala ali ukinila izvršitev smrtne kazni, so sporočili s sedeža Združenih narodov v Rimu. ''S tem želimo podati pozitivno sporočilo tistim, ki izvršujejo kazen. Z veseljem se bomo zahvalili tistim, ki bodo imeli dovolj poguma, da vsaj začasno prepovejo smrtno obsodbo,'' je povedal predstavnik OZN v Rimu Staffan de Mistura, ki je tudi pobudnik kampanje. Akcija se bo začela 12. decembra in bo trajala do konca leta 2000. Vsakič, ko bodo na kateremkoli koncu sveta začasno prepovedali ali ukinili smrtno kazen, bodo spomenik za 48 ur osvetlili z zlato-rumeno svetlobo.

OZN za priprave zalog
27. 11. 1999 11.47
OZN je svojemu osebju po vsem svetu priporočila, naj si ob prehodu v leto 2000 pripravi dovolj hrane, zdravil, denarja in baterij oziroma žepnih svetilk. Sporočila je tudi, da bodo dobili plače prej kot običajno. Ta priporočila so podobna priporočilom Združenih narodov v primeru predvidenih katastrof. Zaposleni v Združenih narodih naj bi si priskrbeli dovolj hrane in pijače za več dni pa tudi dovolj zdravil, ki jih morajo redno jemati. Poleg tega je priporočljivo, da bi imeli tudi nekaj več denarja, v primeru da bankomati ne bi delovali, je zapisano v okrožnici OZN. Tisti, ki živijo na severu, bi morali imeti tudi dodatne odeje in peči za ogrevanje, zaradi možnih izpadov električne energije pa bi si morali nabaviti tudi baterije. Vse tiste, ki nameravajo oditi na pot pred ali po novem letu, pa opozarjajo na morebitne zamude v transportu.

Osvetljen Kolizej proti smrtni kazni
23. 11. 1999 15.19
Simbolični rimski spomenik Kolizej bo v letu 2000 postal znak kampanje OZN proti smrtni kazni. Osvetlili ga bodo vedno, ko bo kakšna država začasno prepovedala ali ukinila izvršitev smrtne kazni, so sporočili s sedeža Združenih narodov v Rimu.

Zaposleni v OZN naj si priskrbijo hrano in zdravila
23. 11. 1999 11.12
OZN je svojemu osebju po vsem svetu priporočila, naj si ob prehodu v leto 2000 pripravi dovolj hrane, zdravil, denarja in baterij oziroma žepnih svetilk. Sporočila je tudi, da bodo dobili plače prej kot običajno. Ta priporočila so podobna priporočilom Združenih narodov v primeru predvidenih katastrof.

Kofi Annan napovedal začetek pogajanj o Cipru
23. 11. 1999 11.04
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v ponedeljek med prvim uradnim obiskom Ankare napovedal začetek novega procesa pogajanj o rešitvi ciprskega vprašanja, ki se bodo začela 3. decembra v New Yorku. Annan je ob tem posvaril pred pretiranim optimizmom in dejal, da bodo Združeni narodi pomagali sprtim stranem začeti dialog v upanju na celovito rešitev. ''Vprašanje Cipra je težak problem, ki ga nismo uspeli rešiti dolgo časa,'' je po pogovoru s turškim premierjem Buelentom Ecevitom dejal Annan. Tiskovni predstavnik generalnega sekretarja je še dejal, da se je Annan srečal s turškim predsednikom Suleymanom Demirelom, pogovori z njim in premierjem pa so se vrteli okrog vprašanja Iraka, krize na Balkanu in sodelovanja med OZN ter Turčijo.

Kofi Annan predlaga podaljšanje mandata UNDOF
23. 11. 1999 10.37
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v poročilu Varnostnemu svetu, objavljenem v ponedeljek v New Yorku, predlagal podaljšanje mandata ''opazovalnim silam OZN za nadzor nad prekinitvijo spopadov'' (UNDOF) na Golanski planoti med Izraelom in Sirijo. Annan meni, da je položaj na Bližnejm vzhodu, kljub sedanjemu zatišju na območju med Sirijo in Izraelom, še vedno nevaren in bo tak tudi ostal, dokler ne bo dosežen celovit mirovni sporazum.

Izetbegović odpovedal pot v Carigrad
17. 11. 1999 11.38
Član predsedstva Bosne in Hercegovine Alija Izetbegović je odpovedal načrtovano pot v Carigrad, kjer bi se moral udeležiti vrhunskega zasedanja Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi. Izetbegović ter člana predsedstva Živko Radišić in Ante Jelavić so bili konec tedna na obisku v ZDA, kjer so se ob obletnici podpisa daytonskih sporazumov udeležili seje Varnostnega sveta OZN ter članom predstavili svoje poglede na uresničevanje sporazuma.

Dogovor o plačilu ameriškega dolga OZN
17. 11. 1999 11.34
Dogovor ameriške administracije pod vodstvom predsednika Billa Clintona in kongresnih republikancev o plačilu zaostalih dolgov ZDA OZN je na sedežu OZN naletel na mešane odzive, v ameriškem kongresu pa doživel hude kritike iz vrst demokratske stranke. Predvsem ženske članice kongresa grozijo, da bodo glasovale proti sprejemu zakona o financiranju zunanjepolitičnih dejavnosti, ker je pogojevanje plačila dolga OZN s prekinitvijo plačevanja programom, ki pomagajo pri izvrševanju umetnih prekinitev nosečnosti, nesprejemljivo.

Boj za strpnost je boj za človečnost
17. 11. 1999 11.26
Sekretariat OZN je v torek izdal poslanico generalnega sekretarja Kofija Annana ob mednarodnem dnevu strpnosti, v kateri je Annan boj za strpnost označil kot boj za samo človečnost. Generalni sekretar je izrazil priznanje vsem, ki so dali svoja življenja v boju za strpnost in človekove pravice. ''Čeprav je bilo tole najbolj krvavo stoletje, pa je po drugi strani glede spoštovanja človekovih pravic doseženega veliko. Diskriminacija, rasizem, seksizem in homofobija so bili poraženi v večih krajih in na več načinov, kot kdajkoli prej v človeški zgodovini,'' je zapisal Annan.

Stalne članice morda blizu dogovora o Iraku
17. 11. 1999 10.18
Stalne članice Varnostnega sveta OZN, ki se že mesece dogovarjajo o načinu zagotavljanja nadaljnjega nadzora nad iraškimi programi orožij za množično uničevanje in drugimi problemi, povezanimi z Irakom, so po napovedih diplomatov blizu tega, da se dogovorijo o predlogu nove resolucije. Varnostni svet ima v četrtek napovedano sejo o programu nafta za hrano, ni pa izključeno, da ne bi dali na mizo tudi predloga resolucije, s katero bi Iraku začasno ukini sankcije, če bi privolil v obnovo mednarodnega inšpekcijskega režima.

Tuerk zadovoljen z opravljenim delom
12. 11. 1999 11.06
Slovenski veleposlanik v OZN Danilo Tuerk je dejal, da se je Varnostni svet pod slovenskim predsedstvom v prvem in drugem tednu novembra ukvarjal z afriškimi krizami in izkazal odprtost glede vprašanj Balkana. Tuerk pričakuje, da bo VS morda v petek dokončal štiri formalne seje, na katerih naj bi bile sprejete vsaj predsedniške izjave o Tadžikistanu, Gruziji, Somaliji in Burundiju. Glede Somalije je potrdil, da Slovenija pripravlja predlog predsedniške izjave, ki bi lahko bila sprejeta že v petek, odvisno od usklajevanja besedila med članicami VS. Slovenski veleposlanik je tudi potrdil, da bo v ponedeljek, 15. novembra, potekala odprta seja VS, na kateri bodo trije člani predsedstva Bosne in Hercegovine predstavili svojo vizijo uresničevanja mirovnega procesa v državi. Seji bo predsedoval slovenski zunanji minister Boris Frlec, pomembna pa je zato, ker bo to prvo tako poročanje kolektivnega predsedstva VS po podpisu daytonskega mirovnega sporazuma leta 1995.

Carla Del Ponte zaprosila za večjo pomoč VS
11. 11. 1999 11.18
Nova tožilka Mednarodnih sodišč za zločine na območju nekdanje Jugoslavije in Ruande (ICTY,ICTR) švicarka Carla Del Ponte je v sredo Varnostnemu svetu OZN prvič poročala o svojem delu, pri čemer je največ pozornosti posvetila območju nekdanje Jugoslavije, ker se z Ruando po lastnih besedah še ni dovolj seznanila. Del Pontejeva je VS zaprosila za večjo podporo mednarodnemu sodišču predvsem glede vpliva na posamezne države, ki ne izpolnjujejo v polni meri obveznosti, izhajajočih iz resolucij VS sprejetih v skladu s 7. poglavjem Ustanovne listine. Poleg Kosova, Bosne in Hercegovine je omenila tudi probleme s Hrvaško in izrazila upanje, da VS ne bo potrebno uradno zaprositi za ukrepanje zaradi zavračanja sodelovanja pri delu sodišča.

Priprava osnutka predsedniške izjave o Somaliji
10. 11. 1999 10.49
Varnostni svet OZN pod slovenskim predsedstvom se je v torek na posvetovanjih ukvarjal z Gruzijo in Somalijo, pri čemer se je iz diplomatskih virov izvedelo, da Slovenija pripravlja osnutek predsedniške izjave o slednji. Izjava se osredotoča na humanitarni vidik krize ter na prizadevanje za reševanje krize, ki v zadnjem času postaja bolj poenoteno vsaj s strani mednarodne skupnosti. Varnostni svet se bo v sredo sestal na posvetovanjih z novo tožilko Mednarodnega sodišča za nekdanjo Jugoslavijo in Ruando Carlo del Ponte.