Ozn

Tudi Slovenija za svet brez jedrskih poskusov

17. 07. 1999 09.34

Državni zbor naj bi na zadnji julijski izredni seji ratificiral tudi pogodbo o celoviti prepovedi jedrskih poskusov, ki je bila sprejeta na generalni skupščini OZN septembra leta 1996, dva tedna po sprejemu pa jo je podpisala tudi Slovenija. Vlada oziroma zunanje ministrstvo meni, da je ratifikacija pogodbe pomembna z vidika prispevka k neširjenju jedrskega orožja, ki mu posvečajo članice EU in vse pridružene članice velik pomen, ter zato tudi zaradi vključevanja Slovenije v EU.

Kofi Annan o Prevlaki

13. 07. 1999 09.32

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v svojem rednem poročilu o delu Opazovalne misije OZN na Prevlaki (UNMOP) izrazil razočaranje, ker jugoslovanska in hrvaška stran nista dosegli nikakršnega napredka pri urejanju spora okrog polotoka Prevlake na meji med državama. Generalni sekretar, ki se trenutno nahaja na turneji po Afriki je v poročilu, ki je bilo predano Varnostnemu svetu zapisal, da imata obe strani na voljo številne instrumente OZN za pomoč, ki jih nista izkoristili.

Holbrookova nominacija še vedno visi v zraku

08. 07. 1999 21.42

Richard Holbrooke še vedno čaka na senatno potrditev pred nastopom položaja ameriškega veleposlanika v OZN, kar zdaj traja že več kot leto dni. Predsednik Bill Clinton je Holbrooka predlagal junija lani namesto Billa Richardsona, ki je prevzel položaj ministra za energetiko, ameriško misijo pri OZN pa odtlej vodi odpravnik poslov Peter Burleigh. Holbrookovo imenovanje je najprej ovirala ''etična'' preiskava, senatni odbor za mednarodne odnose ga je pretekli mesec le potrdil, zdaj pa so se pojavila nova nasprotovanja številnih republikanskih senatorjev, na čelu z vodjo senatne večine Trentom Lottom.

Annanovo poročilo o Libiji

03. 07. 1999 09.12

Generalni sekretar OZN je objavil poročilo o libijskem izpolnjevanju zahtev iz resolucij Varnostnega sveta in kljub nekaterim pričakovanjem z ničemer ni predlagal, da bi bil čas za ukinitev sankcij. Diplomati iz varnostnega sveta pravijo, da bodo o poročilu razpravljali naslednji teden, vendar ukinitve sankcij ne bo, čeprav je Libija Nizozemski izročila dva osumljenca za teroristični napad na PanAmov let 103 nad Lockerbijem, ki jima bodo sodili škotski sodniki.

Bernard Kouchner na čelu UNMIK-a

02. 07. 1999 21.42

Vodja prehodne civilne uprave na Kosovu bo Francais Bernard Kouchner; na ta položaj ga je danes imenoval generalni sekretar ZN Kofi Annan. Kouchnerjev namestnik bo po dogovoru z ZDA Američan, nekdanji namestnik Visokega predstavnika OZN v Sarajevu Jock Covey.

Holbrooke spet talec strankarskih igric

29. 06. 1999 12.42

Nesojeni ameriški veleposlanik v ZN Richard Holbrooke vsaj še nekaj časa ne bo zasedel položaja, na katerega ga je pred več kot letom dni predlagal predsednik Bill Clinton. Republikanski člani senatnega odbora za mednarodne odnose, kjer Holbrooke prestaja zaslišanja pred potrditvijo imenovanja v senatu, grozijo, da bo moral Holbrooke še nekaj časa počakati, ker je državna sekretarka Madeleine Albright premestila neko uslužbenko.

Slovenska delegacija na zasedanje Generalne skupščine OZN

25. 06. 1999 17.54

Posebnega zasedanja Generalne skupščine Organizacije Združenih narodov, ki bo potekala od 30. junija do 2. julija v New Yorku in bo posvečena uresničevanju akcijskega programa mednarodne konference o prebivalstvu in razvoju, se bo udeležila tudi slovenska delegacija pod vodstvom ministra za delo, družino in socialne zadeve Antona Ropa, so sporočili z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.

Slovesno ob dnevu državnosti

24. 06. 1999 11.31

Slovenski veleposlanik v Avstriji, pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) in mednarodnih organizacijah v okviru Organizacije združenih narodov (OZN) na Dunaju Ivo Vajgl je v počastitev dneva državnosti sinoči pripravil sprejem v Muzeju Lipicancev, kjer je razgrnjena zgodovina vzreje belih konj s slovenskega Krasa in slovita Španska jahalna šola, so sporočili s slovenskega veleposlaništva z Dunaja.

Sestanek nacionalnih koordinatorjev za reševanje problema Y2K

21. 06. 1999 09.21

Na sedežu OZN se bodo v torek, 22. junija, sestali predstavniki več kot 170 svetovnih držav, ki bodo pregledali dosedanji napredek v pripravah na računalniški problem prehoda v novo tisočletje oz. tako imenovanega računalniškega hrošča 2000 (Y2K). Sestanka se bodo udeležili nacionalni koordinatorji, ki so zadolženi za pripravo računalniških sistemov na morebitne težave ob prehodu na leto 2000, in vodilni strokovnjaki iz različnih mednarodnih organizacij.

Jutri začetek zasedanja Parlamentarne skupščine SE

20. 06. 1999 10.33

Delegacija slovenskega državnega zbora v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope, v kateri bosta poleg vodje delegacije Boruta Pahorja še Roman Jakič in Miroslav Mozetič, se bo udeležila tretjega dela rednega letnega zasedanja te skupščine, ki bo od 21. do 25. junija v Strasbourgu.

Prihodnji teden zasedanje Parlamentarne skupščine SE

17. 06. 1999 21.31

Delegacija slovenskega državnega zbora v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope, v kateri bodo poleg vodje delegacije Boruta Pahorja še Roman Jakič in Miroslav Mozetič, se bo udeležila tretjega dela rednega letnega zasedanja te skupščine, ki bo od 21. do 25. junija v Strasbourgu.

Bill Gates spet odprl denarnico za OZN

17. 06. 1999 09.22

Vodja računalniškega podjetja Microsoft in najbogatejši človek na svetu Bill Gates je ponovno odprl denarnico in Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) namenil 10 milijonov dolarjev sredstev za njen svetovni raziskovalni program o reprodukcijskem zdravju.

Kofi Annan predstavil UNMIK za Kosovo

15. 06. 1999 18.23

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je včeraj prvič orisal strukturo in vlogo nove misije Združenih narodov na Kosovu, ki bo skrbela za civilno upravo pokrajine.

Varnostni svet na ''tajne'' pogovore

04. 06. 1999 10.33

Veleposlaniki 15 držav članic Varnostnega sveta se danes odpravljajo v državo New Jersey, kjer se bodo v konferenčnem centru blizu mesta Princeton pogovarjali o prihodnji vlogi najpomembnejšega organa OZN. Veleposlaniki bodo v New Jerseyju ostali v petek in soboto.

Annan pozval k čimprejšnji ratifikaciji statuta Mednarodnega kazenskega sodišča

28. 05. 1999 09.19

Generalni sekretar OZN, ki je na obisku na Švedskem, je mednarodno skupnost pozval k čimprejšnji ratifikaciji statuta Mednarodnega kazenskega sodišča, da bi to lahko začelo z delom. Annan je prav tako pozval svetovne vlade, da polno podprejo in sodelujejo s tožilstvom Mednarodnih sodišč za zločine na območju nekdanje Jugoslavije in Ruande.

Predstavniki ZN z opremo pripotovali na Vzhodni Timor

25. 05. 1999 10.17

Včeraj sta na Vzhodnem Timorju varno pristali letali OZN, ki sta nosili 25 ton komunikacijske opreme, 25 vozil in veliko količino helikopterskih delov. Z njima je na Vzhodni Timor prispelo tudi devet uradnikov. Z dostavljeno opremo si bodo predstavniki OZN pomagali pri nadzorovanju volitev o neodvisnosti ali integraciji Vzhodnega Timorja, ki se naj bi izvedle 7. avgusta letos. Predstavniki OZN naj bi se tudi trudili preprečiti ponoven izbruh spopadov v času volitev, ki je po mnenju nekaterih analitikov neizbežna.

Vladislav Jovanović odpravil ugibanja o kopenski vojni

23. 05. 1999 21.37

Odpravnik poslov veleposlaništva ZR Jugoslavije pri OZN Vladislav Jovanović je za televizijsko postajo CNN v nedeljo zavrnil možnost morebitne kopenske operacije zveze NATO na Kosovu. Na vprašanje novinarja, če je njegova vlada zaskrbljena zaradi novic o morebitni skorajšnji napotitvi 50.000 vojakov na meje s Kosovom, je Jovanović dejal, da je to le trik zavezništva za notranjepolitične razmere.

Kofi Annan priporočil podaljšanje mandata UNDOF

22. 05. 1999 11.27

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je v poročilu Varnostnemu svetu, ki je bilo objavljeno v petek, priporočil šestmesečno podaljšanje veljavnosti mandata silam OZN za nadzor nad premirjem med Izraelom in Sirijo (UNDOF). Annan je zapisal, da je UNDOF v času od 15. novembra 1998 do 15. maja 1999 učinkovito in v sodelovanju z obema stranema izvajal svojo nalogo.

Misija ZN doslej ni ugotovila veliko škode na Kosovu

22. 05. 1999 11.26

Tiskovni predstavnik generalnega sekretarja ZN je v New Yorku dejal, da misija za ugotavljanje položaja v ZR Jugoslaviji, na Kosovu doslej ni odkrila pretirane škode. Največ škode je na posameznih hišah in v trgovskih lokalih, ki kažejo jasne sledove sistematičnega uničevanja in ropanja. Misijo ZN sestavljajo predstavniki različnih agencij svetovne organizacije.

Westendorp: Kosovska kriza zavira normalizacijo razmer v BiH

18. 05. 1999 09.22

Visoki predstavnik mednarodne skupnosti za izvajanje mirovnega sporazuma v Bosni in Hercegovini Carlos Westendorp je na novinarski konferenci v New Yorku dejal, da kosovska kriza negativno vpliva na razvoj dogodkov v Bosni in Hercegovini. Westendorp je Varnostnemu svetu OZN sicer predstavil redno poročilo o izpolnjevanju Daytonskega mirovnega sporazuma v prvih treh mesecih letošnjega leta.

Varnostni svet sprejel prvo resolucijo o Kosovu od lanskega oktobra

15. 05. 1999 08.57

Varnostni svet (VS) OZN je v soboto zjutraj sprejel prvo resolucijo o Kosovu od 24. oktobra lanskega leta. Zanjo je glasovalo 13 članic Varnostnega sveta, Rusija in Kitajska pa sta se vzdržali. Pri pripravljanju resolucije je poleg 7 nestalnih članic Varnostnega sveta in 11 nečlanic, sodelovala tudi Slovenija, njena vsebina pa se nanaša predvsem na humanitarno krizo, čeprav se v 5. točki dotika tudi političnega procesa pri iskanju rešitve kosovske krize. Slovenski veleposlanik v VS Danilo Tuerk je dejal, da je resolucija pomembna že zato, da je prva, o kateri se je VS uspelo dogovoriti po 24. oktobru in da ima poleg humanitarne vsebine tudi politično.

Makedonija zagotovila, da ne bo zapirala meja

07. 05. 1999 09.51

Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) je od makedonske vlade dobil zagotovila, da bodo kosovski begunci še naprej lahko prestopali mejo z ZR Jugoslavijo. Taka zagotovila naj bi dalo makedonsko notranje ministrstvo, UNHCR pa upa, da bodo policijske in vojaške enote na terenu upoštevale obljube ministrstva. UNHCR je posredoval pri makedonski vladi, potem ko so bili njegovi člani priča pregonu kakšnih 1000 beguncev nazaj na jugoslovansko stran.

Konvencija o varstvu otrok in sodelovanju pri meddržavnih posvojitvah

01. 05. 1999 10.18

V mednarodnem varstvu človekovih pravic je posebna pozornost namenjena tudi varstvu pravic otrok. Pomembna dokumenta na tem področju sta Konvencija OZN o otrokovih pravicah ter Deklaracija ZN o družbenih in pravnih načelih varstva in blaginje otrok s posebnim poudarkom na rejništvu in posvojitvi na državni in mednarodni ravni. Sodelovanje držav pri meddržavnih posvojitvah podrobneje ureja tudi posebna konvencija, ki jo je leta 1993 sprejela haaška konferenca o zasebnem mednarodnem pravu. Zasedanja se je udeležila tudi Slovenija.

Varnostni svet podaljšal mandat MINURSO do 14. maja

01. 05. 1999 09.04

Varnostni svet OZN je v petek zlahka dosegel soglasje glede podaljšanje mandata Misiji Združenih narodov za referendum v Zahodni Sahari (MINURSO) do 14. maja 1999. MINURSO je bil ustanovljen leta 1991, da poskrbi za izvedbo referenduma na katerem se bodo prebivalci puščavskega ozemlja odločili o samostojnosti ali pa o priključitvi Maroku.

Ameriški pravnik naj bi posredoval med Slovenijo in Hrvaško

29. 04. 1999 20.41

Upokojeni ameriški sodnik Daniel Weinstein naj bi sodeč po izjavi za tisk pravniškega podjetja JAMS/Endispute posredoval v sporu med Slovenijo in Hrvaško glede Jedrske elektrarne Krško. Ameriški State Department je Weinsteina izbral za predstavnika ZDA v Bosni in Hercegovini, kjer bo pomagal usklajevati privatizacijo 15 milijard dolarjev vrednega državnega premoženja.

Vieira de Mello zaskrbljen zaradi naftnega embarga proti ZRJ

28. 04. 1999 09.45

Varnostni svet OZN še kar nekaj časa, če sploh, ne bo uvedel naftnega embarga proti ZR Jugoslaviji, saj takemu ukrepu odločno nasprotujeta Rusija in Kitajska, ki imata pravico veta. Varnostni svet je po poslušanju poročila podsekretarja za humanitarne zadeve Sergia Vieire de Mella o položaju na Kosovu, sestanek zaključil brez odločitve. Diplomatski viri pravijo, da sta Rusija in Kitajska blokirali vsakršno namero obsodbe izgona kosovskih Albancev z njihovih domov in humanitarne krize, ki jo je povzročil jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević.

Varnostni svet pozval Hrvaško in ZRJ k zadržanosti

22. 04. 1999 10.02

Varnostni svet OZN se je na vest o kršitvi demilitariziranega območja na otoku Prevlaka, ki je pod nadzorom misije Združenih narodov (UNMOP), odzval s pozivom ZR Jugoslaviji in Hrvaški, da se vzdržita takih kršitev.

Srečanje Frlec - Annan

22. 04. 1999 09.40

Slovenski zunanji minister Boris Frlec je v sredo pripotoval v New York, kjer se je srečal z generalnim sekretarjem OZN Kofijem Annanom. Frlec je danes že odletel v Washington, kjer se bo udeležil večerje skupaj z zunanjimi ministri držav sosed ZR Jugoslavije, ki jo pripravlja državna sekretarka Madeleine Albright. Tema pogovorov na večerji bo predvsem kosovska kriza.

Odporniško gibanje na Vzhodnem Timorju pozvalo k miru

15. 04. 1999 09.12

Posebni odposlanec generalnega sekretarja OZN za Vzhodni Timor veleposlanik Jamsheed Marker je pozdravil poziv k miru, ki ga je na vse vpletene strani naslovil vodja odporniškega gibanja Alexandre Gusmao. Gusmao je vse vzhodnotimorske voditelje in organizacije pozval, naj se odpovejo nasilju pri reševanju političnih nesoglasij.

UNSCOM ne more zagotoviti, da je Irak odpravil oborožitvene programe

13. 04. 1999 08.59

Posebna komisija Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM) je v ponedeljek objavila poročilo, v katerem piše, da ji Irak ne dovoljuje delovanja na njegovem ozemlju. Zato tudi ne more potrditi, da je Irak odpravil programe za razvoj orožja za množično uničevanje, kar je glavni pogoj za morebitno odpravo sankcij OZN.