To je to

Legalizacija konoplje v Kanadi
14. 03. 1998 10.09
V Kanadi bo že to pomlad dovoljeno saditi kulturno rastlino konopljo, ki pa ne bo smela vsebovati več kot 0,3 odstotka psihotropne substance THC, je napovedal minister za zdravstvo Allan Rock. Gojenje konoplje, ki so jo v Kanadi prepovedali pred šestdesetimi leti, bo omogočilo odprtje številnih novih delovnih mest v kmetijstvu, industriji, raziskovanju in trgovini. Iz konoplje je moč izdelovati najrazličnejše proizvode, od papirja in tekstila do gradbenega materiala, živil, vrvi in preje, plastike in kuriva, je poudaril zdravstveni minister. Prihodnji pridelovalci konoplje bodo morali prositi za dovoljenje, tako da bo država lahko nadzorovala nasade in preprečila prodajo cannabisa na trg mamil, so še zapisali v včerajšnjem sporočilu ministrstva za zdravstvo v Ottawi.

Po padcu Streetove smuk v Crans Montani prekinjen in odpovedan
13. 03. 1998 16.05
Zadnji smuk alpskih smučark za svetovni pokal v tej sezoni, ki je bil na programu finala v Crans Montani, je bil po hudem padcu Američanke Picabo Street prekinjen in nato tudi odpovedan. Pred šestindvajsetletno Streetovo je nastopila le Michaela Dorfmeister. V smukaškem seštevku svetovnega pokala je že pred to odpovedano tekmo lovoriko osvojila Nemka Katja Seizinger, ki je po odpovedi že dokončno osvojila tudi skupni seštevek svetovnega pokala, drugič po letu 1996. Pred zadnjima tekmama v slalomu in veleslalomu ima 1615 točk, drugouvrščena Martina Ertl 1348, Hilde Gerg pa 1286. Ženska tekma v Crans Montani je potekala po isti progi kot moška dobro uro pred tem, zaradi skrajšanja proge za smučarje pa je bila tudi dolžina na obeh tekmah enaka. Po padcu Streetove je bil smuk prekinjen, nato pa je tekmovalna žirija tekmo odpovedala. Uradno ni bilo dovolj časa, da bi start lahko ponovili.

Politični vzhodi v vzhodni Slavoniji prepovedani do začetka avgusta
13. 03. 1998 10.03
Hrvaška vlada je v četrtek do 1. avgusta letos prepovedala politične shode v vzhodni Slavoniji. Za to odločitev se je odločila po nedavnih incidentih pripadnikov hrvaških desničarskih skrajnežev proti srbski manjšini. Kot je zapisano v sporočilu za javnost, hrvaška vlada meni, da je mirna reintegracija vzhodne Slavonije v hrvaško državo prednostna naloga vladne politike. Medtem pa so oblasti v Kninu prepovedale shod, ki so ga za soboto napovedali pripadniki Hrvaške stranke prava (HSP), ki naj bi bili odgovorni za incidente v vzhodni Slavoniji 14. februarja letos.

Neprijetno se je imenovati Al Nino
13. 03. 1998 08.06
Vremenski pojav El Nino že mesece izziva naravne katastrofe širom sveta s smrtnimi žrtvami in ogromno gmotno škodo, pa ni najprijetneje, če ima kdo podobno ime, poroča agencija Associated Press. Alfonso Nino iz kalifornijskega mesteca Nipomo, ki je v telefonski imenik vpisan kot Al Nino, prejema besne klice ljudi, ki mislijo, da ima podnebni pojav - telefon. Pred kratkim ga je navsezgodaj zbudila jezna jezikava ženska, ki se je pritožila čez slabo vreme. Upokojeni morjeplovec ji je odgovoril s primernim mornarskim besednjakom in spustil slušalko. "Takšnih klicev je bilo že več, z vselej istim vprašanjem: zakaj to počnem. Odgovarjal sem, da nisem imel pametnejšega dela," je izjavil 74-letni Nino, ki mu je stvar presedla in mu ni več do šale.

Specialna enota odlikovana z zlatim častnim znakom svobode RS
12. 03. 1998 15.22
V Vadbeno-oskrbnem centru Gotenica je danes potekala slovesnost ob 25-letnici obstoja specialne enote ministrstva za notranje zadeve. Ob tej priložnosti je predsednik države Milan Kučan to enoto odlikoval z zlatim častnim znakom svobode RS za izjemne zasluge pri obrambi svobode in uveljavljanju suverenosti Slovenije, so sporočili z notranjega ministrstva. Za vročitev odlikovanje je predsednik Kučan pooblastil notranjega ministra Mirka Bandlja.

Sporazum o prosti trgovini med ZDA in EU?
12. 03. 1998 10.07
ZDA dvomijo, da bi najnovejša pobuda Evropske komisije o t. i. Novem čezatlantskem trgu (NTM) privedla do sporazuma o prosti trgovini med ZDA in Evropsko unijo. Tiskovni predstavnik Ameriške predstavnice za trgovino Charlene Barshefsky, Jay Ziegler, je dejal, da so šele čisto na začetku, ko je težko napovedati, kam bo to pripeljalo. Vendar pa ZDA za zdaj ne pričakujejo, da bi Novi čezatlantski trg pripeljal do območja proste trgovine med ZDA in Evropsko unijo, je dejal Jay Ziegler in vnovič poudaril ameriške pogoje, da se bodo morali namreč na teh pogajanjih najprej sporazumeti o liberalizaciji trgovine kmetijskih izdelkov in uslug. Evropski komisar, pristojen za odnose z ZDA, Sir Leon Brittan, pobudnik NTM, ki ga je v sredo podprla Evropska komisija, je predlagal, naj za Evropo posebno občutljivi področji kmetijstva in avdiovizualnega izključijo iz pogajanj.

Lani manjši dobiček letalske družbe Cathay Pacific
12. 03. 1998 08.22
Hongkonška letalska družba Cathay pacific je lani ustvarila 55 odstotkov manjši dobiček kot leto poprej. To je najslabši poslovni izid družbe v 52-ih letih njenega obstoja, glavni razlog pa leži v zmanjšanju števila turistov, kar je seveda zmanjšalo tudi število poletov, in razvrednotenju valut azijskih sosed. Predlani je omenjena družba ustvarila dobiček v višini 3,81 milijarde hongkonških dolarjev, v letu, ko je Hong Kong prišel pod kitajsko oblast (1997), pa je dobiček znašal le še 1,16 hongkonških dolarjev.

Seksualne orgije v domu za ostarele
12. 03. 1998 07.58
V Splitu so odkrili hišo, v kateri se je odvijal seks z mladoletnimi osebami, in to ne kar kjerkoli, ampak v domu za ostarele. Nek 76-letnik in njegov 48-letni prijatelj sta na videz mirno in neopazno okolje "zlorabila" za večkratno nečistovanje z mladoletnimi dekleti. Policija je prekinila spolne aktivnosti 76-letnega starca in predčasno upokojenega 48-letnika potem, ko so se ostali stanovalci doma pritožili zaradi preglasnih orgij. Pri preiskavi sobe so policisti odkrili več albumov s pornografskimi fotografijami mladoletnic, ki sta jih naredila oba upokojenca.

Slovenski parlamentarci v Vukovarju
11. 03. 1998 17.53
Delegacija odbora državnega zbora za mednarodne odnose pod vodstvom predsednika odbora Jelka Kacina se je v okviru dvodnevnega obiska na Hrvaškem danes mudila v Vukovarju.

Problematika počitniških domov na Hrvaškem vztraja tudi letos
11. 03. 1998 16.30
Kot vse kaže, se na področju problematike počitniških domov v lasti slovenskih podjetij na Hrvaškem tudi letos ne bo premaknilo na bolje. Slovenska podjetja s svojim premoženjem v Hrvaški ne morejo normalno razpolagati, saj jim je onemogočena uporaba domov, njihova prodaja in sklepanje najemnih pogodb, so na posvetu povedali predstavniki podjetij, lastnikov počitniških domov. Dodali so, da vse njihove prošnje in želje, ki zadevajo reševanje omenjenega problema, pri ustreznih državnih in interesnih institucijah naletijo na gluha ušesa. Tako lahko slovenska podjetja le upajo, da bo tudi letos, kot že v minulih letih, prišlo do moratorija na izvajanje nekaterih hrvaških predpisov, sprejetih leta 1992, kar bi vsaj delno rešilo letošnjo sindikalno turistično sezono. Posveta, ki sta ga priredila Zveza svobodnih sindikatov Slovenije in Turistična zveza Slovenije, udeležila pa so se ga številna podjetja-lastniki počitniških domov na Hrvaškem, naj bi se udeležil tudi sekretar za turizem Tomaž Zajec. Vendar je slednji sodelovanje v zadnjem trenutku zaradi obveznosti odpovedal. To je med navzočimi predstavniki podjetij sprožila ogorčenje, saj so jo razumeli kot nov dokaz za to, da ustrezne državne institucije za njihove težave nimajo posluha.

V madžarskem parlamentu bodo zastopane manjšine
11. 03. 1998 16.19
Madžarski parlament je podprl predlog, da bi bile v parlamentu zastopane tudi manjšine, zavrnil pa je dokument, ki bi določil datum, kdaj so bo to zgodilo. Na Madžarskem je 13 manjšin, med njimi tudi slovenska, ki zdaj v parlamentu v Budimpešti niso zastopane. Poslanci so v torek podprli predlog, da bi 13 sedežev rezervirali za predstavnike manjšin, ne pa tudi tistega o volilnem postopku, kar pomeni, da maja, ko bodo na Madžarskem parlamentarne volitve, volitev za predstavnike manjšin še ne bo mogoče izvesti.

OZN še vedno v finančnih težavah, največ dolgujejo ZDA
11. 03. 1998 08.52
OZN se kljub dobro zastavljenim reformam generalnega sekretarja Kofija Annana ne more izvleči iz rdečih številk. Največjo krivdo za to nosijo ZDA, ki svetovni organizaciji dolgujejo kar 1,3 milijarde ameriških dolarjev. Kofi Annan je danes odpotoval v Washington na pogovor s predsednikom Billom Clintonom in njegovim kabinetom o reševanju iraške krize, po mnenju poznavalcev pa se ne bosta mogla izogniti žgočemu vprašanju ameriškega dolga.

Odkrili zapis, ki je v možganih odgovoren za disleksijo
11. 03. 1998 08.23
Znanstveniki so prvič uspeli določiti "nevrološki zapis", odgovoren za motnjo v možganih pri tistih ljudeh, ki imajo težave z branjem. S pomočjo občutljive tehnike skeniranja možganov so pri 30 ljudeh z normalno sposobnostjo branja in 30 ljudeh, ki imajo disleksijo, dobili slike in sheme gibanja možganov. Disleksija je stanje, ki slabi sposobnost smiselnega povezovanja črk. "Sheme gibanja možganov nam omogočajo trdne dokaze o motnji v tistih delih možganov, ki uravnavajo branje," je povedala dr. Sally E. Shaywitz. Med preučevanjem so znanstveniki uporabljali metodo, s pomočjo katere dobijo računalniške slike možganov v procesu razmišljanja, ko oseba bere ali opravlja druge naloge. Pri dislektikih so s to metodo ugotovili manjšo aktivnost v tistem delu možganov, ki povezuje sposobnost pisanja in delu, ki je odgovoren za govor. Zato pa so znanstveniki opazili večjo aktivnost v delu možganov, ki se imenuje predel Broca in je povezan z govorom. Možno je, da skušajo možgani z aktivnostjo v enem delu nadoknaditi bolj oslabljene funkcije v nekaterih drugih delih.

Predsednik DZ Podobnik na uradni obisk v Rim
10. 03. 1998 18.53
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik bo na povabilo predsednika poslanske zbornice italijanskega parlamenta Luciana Violanteja v četrtek, 12. marca, na povratnem uradnem obisku v Rimu. Kot so sporočili iz kabineta predsednika DZ, bo to prvi uradni slovenski obisk v Italiji na tej ravni. Sicer bo Janez Podobnik v Rim odpotoval že jutri in se pozno popoldne v Vatikanu srečal z državnim tajnikom pri Svetem sedežu Angelom Sodanom.

Prvi primer ovadbe zaradi genocida?
10. 03. 1998 17.23
Vloženi ovadbi Zmagu Jelinčiču očitata poziv h genocidu ter kaznivo dejanje vzbujanja rasne, verske in narodnostne nestrpnosti ter sovraštva, je za STA povedal generalni državni tožilec Anton Drobnič in dodal, da gre - kot je njemu znano - za prvi primer ovadbe zaradi genocida.

Vodstvo GZS na obisku v Moskvi
10. 03. 1998 17.03
Vodstvo Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je danes pričelo v Moskvi pogovore z vodstvom moskovske in ruske industrijsko-trgovinske zbornice, so sporočili iz GZS.

Morebitno Gonzalesovo posredovanje na Kosovu odvisno tudi od jugoslovanskih oblasti
10. 03. 1998 09.42
Bivši predsednik španske vlade Felipe Gonzalez je v ponedeljek izjavil, da je morebitno njegovo posredovanje na Kosovu odvisno od tega, ali ga bodo potrdile tudi jugoslovanske oblasti, saj misije v nasprotnem ni mogoče izvesti. Gonzalez je novinarjem še pojasnil, da je od kontaktne skupine v Londonu dobil tudi formalni predlog, naj nadaljuje to delikatno misijo. Gonzalez je že konec leta 1996 in 1997 posredoval v Beogradu kot predstavnik Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi.

Državni sekretar Vajgl in veleposlaniki o zunanji in varnostni politiki EU
09. 03. 1998 19.14
Državni sekretar v slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve Ivo Vajgl je danes na pobudo veleposlanika Velike Britanije v Sloveniji, ki je predsedujoča država EU, sprejel veleposlanike držav Trojke Evropske unije v Sloveniji: britanskega veleposlanika Davida Andrewa Lloyda, avstrijskega veleposlanika Gergharda Wagnerja in namestnika nemškega veleposlanika Klausa Riedla. Srečanja pa se je udeležil tudi vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji veleposlanik Amir Naqvi, so sporočili iz ministrstva za zunanje zadeve.

Parlament sprejel novi stanovanjski zakon
09. 03. 1998 18.27
Predstavniški dom parlamenta muslimansko-hrvaške federacije je na današnjem zasedanju v Sarajevu sprejel zakon o razveljavitvi dosedanjega zakona o zapuščenih stanovanjih, ki omogoča vrnitev stanovanjske pravice predvojnim nosilcem te pravice z določenimi omejitvami.

Sampras novi član kluba 100
09. 03. 1998 17.35
Ameriški teniški igralec Pete Sampras je v ponedeljek postal novi član kluba 100, v katerem sicer ni prav veliko članov, je pa članstvo v njem zato toliko več vredno. Sampras je namreč šele tretji tenisač v zgodovini, ki se je na vrhu ATP lestvice obdržal več kot 100 tednov. Sampras je to magično mejo presegel na turnirju v Indian Wellsu, na vrhu lestvice pa je že od 15. aprila 1996. Pred njim je podoben dosežek uspel le dvema igralcema - njegovemu rojaku Jimmyju Connorsu in na Češkem rojenemu Američanu Ivanu Lendlu.

Albanija od zveze NATO zahteva sestanek 16+1 o Kosovu
09. 03. 1998 17.19
Albanija je danes od sveta zveze NATO zahtevala sestanek skupine "16+1" (16 držav članic zavezništva ter Tirana) o razmerah na Kosovu, sklicujoč se na 8. člen programa o vojaškem sodelovanju Partnerstvo za mir, katerega članica je tudi Albanija, je sporočil predstavnik zveze NATO v Bruslju.

Ali bo Irak priznal, da je bil napad na Kuvajt leta 1990 napaka?
09. 03. 1998 16.12
Kuvajt želi, da Irak prizna, da je bil napad nanj leta 1990 napaka. To mora Bagdad storiti, preden lahko pride do navezave kakršnihkoli stikov med državama, je sporočilo kuvajtsko zunanje ministrstvo. Prav tako mora režim Sadama Huseina izpolniti vse resolucije ZN in izpustiti na stotine Kuvajtčanov, zaprtih v iraških zaporih, navaja isti vir. Sedem let po iraški invaziji na Kuvajt med sosednjima državama še vedno ni nobenih stikov.

Iraški zunanji minister v ZDA
09. 03. 1998 09.35
Iraški zunanji minister Mohamed Said al-Sahaf je v nedeljo zvečer iz Amana prispel v ZDA, kjer se bo z generalnim sekretarjem Združenih narodov Kofijem Annanom v ponedeljek pogovarjal o sporazumu nafta v zameno za hrano. Po obisku v Bagdadu je to prvo srečanje generalnega sekretarja ZN s kakšnim iraškim visokim predstavnikom. Iraška delegacija se bo v ZDA predvidoma mudila en teden.

ZDA se morajo posvetovati z VS
09. 03. 1998 08.51
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v pogovoru za televizijsko družbo ABC dejal, da bi se morale ZDA najprej posvetovati z ostalimi članicami Varnostnega sveta, preden bi se v primeru iraške kršitve sporazuma odločile za vojaško akcijo.

Afrika se približuje Evropi, gladina Jadranskega morja se zvišuje
09. 03. 1998 08.08
Na podlagi analiz nizov satelitskih fotografij so sodelavci Italijanske vesoljske agencije ASI izračunali, da se Afrika s hitrostjo 6,5 milimetra na leto približuje Evropi. Geologi iz Milana tudi menijo, da to "premikanje" afriške celine vpliva neposredno na Apeninski polotok, da se ta premika v severovzhodno smer. Obenem s tem se morska gladina na severozahodu Jadranskega morja zvišuje za 2,5 do tri milimetre letno. Če se bo ta geološki proces nadaljeval, je mogoče pričakovati, da bo čez kakih tisoč let morje poplavilo dolino reke Pad ob njenem izlivu.

V Rusiji februarja manjša stopnje inflacije
07. 03. 1998 10.07
Stopnja inflacije se je v Rusiji v minulem mesecu znova znižala. Cene so bile v februarju 1998 višje za 0,9 odstotka, medtem ko so se še januarja zvišale za 1,5 odstotka, sporočajo iz ruskega ststističnega urada. Ruski osnutek predračuna za leto 1998 predvideva letno inflacijo v višini 5,7 odstotka. Da bi to dosegli, sta ruska valada in centralna banka sprejeli številne varčevalne ukrepe.

Podpis pisma o nameri za najem kredita pri EIB za avtocestni odsek Šentjakob-Blagovica
06. 03. 1998 12.40
Predsednik Evropske investicijske banke (EIB) Sir Brian Unwin in predsednik Družbe za avtoceste v Republiki Sloveniji (DARS) Jože Brodnik sta danes v Ljubljani podpisala pismo o nameri za najem kredita pri EIB v višini 130 milijonov ekujev (približno 24 milijard tolarjev). DARS bo omenjena sredstva porabil za izgradnjo 20-kilometrskega odseka od Šentjakoba do Blagovice.

Minister Bavčar o pripravah na začetek pogajanj z EU
06. 03. 1998 12.37
Slovenija se pospešeno pripravlja na skorajšnji začetek pogajanj z Evropsko unijo. Ta bodo pravzaprav potekala na treh ravneh. Prva in najpomembnejša naloga je razprava v slovenski javnosti in politiki, poleg samih pogajanj z Evropsko komisijo v Bruslju pa bodo ključni pogovori s posameznimi članicami petnajsterice, je v pogovoru za Slovensko tiskovno agencijo dejal minister za evropske zadeve Igor Bavčar.

Rusi za uravnotežitev politične teže znotraj UNSCOM-a
06. 03. 1998 09.54
Rusija je predlagala generalnemu sekretarju Združenih narodov Kofiju Annanu, naj za namestnika vodje Posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM) Richarda Butlerja imenuje Rusa. S to pobudo, ki jo je ruski veleposlanik Sergej Lavrov v sredo poslal Kofiju Annanu, naj bi uravnotežili politično težo znotraj UNSCOM-a, katerega drugi človek je Američan Charles Duelfer. Generalni sekretar ZN na pobudo Moskve še ni odgovoril. Ob oblikovanju UNSCOM-a po Zalivski vojni aprila 1991 so določili, da ima komisija predsednika in podpredsednika; o imenovanju drugega podpredsednika bi moral po besedah zahodnega diplomata glasovati Varnostni svet, vendar pa ZDA tega verjetno ne bi podprle.

ZDA si želijo diplomatske rešitve krize na Kosovu
06. 03. 1998 09.47
Združene države Amerike in NATO ne predvidevajo pošiljanja vojakov na Kosovo. Kot je v četrtek v Washingtonu izjavil tiskovni predstavnik Pentagona Kenneth Bacon, so ZDA "trenutno osredotočene na diplomacijo" in se posvetujejo z zavezniki. Bacon je pojasnil, da so Združene države "usmerile vse napore v to, da bi jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću in silam na Kosovu dopovedali, da pričakujejo mirno rešitev njihovih sporov". Na neposredno novinarsko vprašanje, ali imajo ZDA in NATO načrte za pošiljanje svojih vojakov na Kosovo, je Bacon odgovoril: "Kolikor jaz vem, ne."