To je to

Annan zavrača kritike
27. 02. 1998 10.58
Generalni sekretar OZN Kofi Annan se je uslužbencem Svetovne organizacije zahvalil za podporo, ki so mu jo nudili med posredovanjem v iraški krizi in hkrati zavrnil vse kritike. "Kritike in napačne razlage o tem, kar smo dosegli v Iraku, niso nepričakovane, vendar zaradi tega ne smemo izgubiti poguma. Če sporazuma ne bi bilo, bi to pomenilo konec dela UNSCOM-a. Memorandum o razumevanju je njegovo delo le okrepil," je v četrtek dejal Kofi Annan.

Igrajmo se zdravnika!
27. 02. 1998 08.14
Vsak Nizozemec se bo odslej lahko preizkusil v vlogi srčnega kirurga - s pomočjo računalnika. Nova računalniška igrica, ki se imenuje Odprto srce, s pomočjo video posnetkov prave operacije simulira stanje na operacijski mizi. Po navedbah četrtkove izdaje nizozemskega časnika De Telegraaf lahko kirurg amater izbira med različnimi težavnostnimi stopnjami. Tisti z malo več "izkušnjami" lahko vstavijo srčno zaklopko. To potem traja nekaj ur. Če pacient umre, je za igralca igra izgubljena.

Courier se vrača
26. 02. 1998 10.03
Prvi lopar sveta Američan Pete Sampras je v 2. krogu ATP turnirja v Philadelphiji (nagradni sklad 715.000 dolarjev) premagal Italijana Andrea Gaudenzia s 7:6 in 6:3. Uspešen je bil tudi njegov rojak in nekdanji prvi igralec na svetu Jim Courier, ki je dobil prvi dvoboj od sredine oktobra lani. S 6:7, 6:4 in 6:4 je premagal domžalskega znanca Norvežana Christiana Ruuda.

Bill, ljubimo te!
26. 02. 1998 08.43
Ameriško veleposlaništvo v Moskvi je v zadnjih tednih prejelo niz pisem, v katerih ruski državljani in predvsem državljanke izražajo podporo ameriškemu predsedniku Billu Clintonu, vpletenemu v spolni škandal z Monico Lewinsky. V pismih izražajo ljubezen do Clintona in kritizirajo tisk. Neki mlajši moški je zapisal, da ni pomembno, ali Clinton vara svojo ženo ali ne, saj je to povsem njegova zasebna zadeva. Ameriško veleposlaništvo bo vsa prejeta sporočila poslalo v Belo hišo.

OVSE poziva hrvaško vlado k ukrepom v Vzhodni Slavoniji
25. 02. 1998 16.35
Predstavniki Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) so danes hrvaško vlado pozvali, naj sprejme ukrepe, da bi ustavila odhod Srbov iz Vzhodne Slavonije in izboljšala položaj na tem napetem območju. Hrvaška vlada zavrača očitke in trdi, da Srbi zapuščajo Vzhodno Slavonijo zaradi slabega gospodarskega položaja. Po mnenju tiskovnega predstavnika OVSE Marka Thompsona pa je vzrok za to pomanjkanje zaupanja pri ljudeh, zato bi morala hrvaška vlada temu primerno ukrepati. Po Thompsonovih besedah na Norveško z ozemlja Vzhodne Slavonije dnevno prispe od 20 do 30 Srbov, od decembra pa je po podatkih ZN v tej državi za zatočišče zaprosilo skoraj 800 Srbov.

Klestil na Evropski komisiji
25. 02. 1998 12.24
Na obisku na Evropski komisiji se danes mudi avstrijski predsednik Thomas Klestil.

Fidel Castro bo na oblasti še naslednjih pet let
25. 02. 1998 09.52
Kubanski predsednik Fidel Castro bo na oblasti še naslednjih pet let. Kubanska Narodna skupščina ljudske oblasti ga je namreč na torkovem ustanovnem zasedanju v Havani še petič izvolila za predsednika državnega sveta oziroma vlade. Fidel je bil edini kandidat za to funkcijo. Prvi podpredsednik vlade ostaja Fidelov mlajši brat, 66-letni Raul, ki je obenem obrambni minister. Fidel Castro je na oblasti od leta 1959. Fidel je v nastopnem govoru zavrnil predlog, ki je zdaj v ameriškem kongresu, o omejeni podpori človekoljubnih organizacij iz Združenih držav Kubi. Označil ga je za "ponižujočega" in pojasnil, da Kuba ne želi igrati vloge berača. Castro se je v govoru sicer strinjal s papeževim odklonilnim stališčem do ločitve in splava, ob tem pa dodal, da Kuba ne bo silila žensk, naj rojevajo, niti se "ne bo vrnila v srednji vek in vnovič iznašla deviški pas".

Razmere v Labodu Delta Konfekciji so se začele razpletati
24. 02. 1998 12.47
Predstavniki stavkovnega odbora Laboda Delte Konfekcije in predstavniki delavk, ki delajo, so se včeraj po dolgotrajnih pogajanjih z direktorjem delniške družbe Labod Andrejem Kirmom za zaprtimi vrati dogovorili, da bodo za novega direktorja imenovali Miljenka Vojinovića. Če bosta predlog predhodno podprli tudi obe skupini sprtih delavk v podjetju, bo v tem ptujskem podjetju jutri zjutraj proizvodnja znova stekla.

Latvijski predsednik na obisku v Izraelu
23. 02. 1998 17.15
Latvijski predsednik Guntis Ulmanis je danes na povabilo izraelskega predsednika Ezerja Weizmana začel tridnevni obisk v Izraelu, se je izvedelo iz uradnih virov.

Irak in ZN sklenili dogovor
23. 02. 1998 10.59
Generalni sekretar ZN Kofi Annan in iraški podpredsednik Tarek Aziz sta na novinarski konferenci sporočila, da je bil sklenjen dogovor o pregledu iraških predsedniških palač, vendar pa nista za to določila nobenega datuma.

Svetovni rekord Marie Mutole
23. 02. 1998 10.16
Na dvoranskem atletskem mitingu v francoskem Lievinu je dvoranska svetovna prvakinja na 800 m mozambiška atletinja Maria Mutola postavila nov svetovni rekord na 800 metrski progi. S časom 1:56,36 je za štiri stotinke sekunde izboljšala dosedanji rekord Nemke Christine Wachtel, ki ga je dosegla 13. februarja 1988. To je že deveti svetovni dvoranski rekord v letošnji atletski sezoni.

Zmaga Schnyderjeve v Hannovru
23. 02. 1998 10.04
Nekoliko presenetljiva zmagovalka WTA teniškega turnirja v Hannovru, z nagradnim skladom 450.000 dolarjev, je Patty Schnyder. Devetnajstletna Švicarka, ki ji je to druga zmaga na WTA turnirjih, je v finalu premagala prvo nosilko Čehinjo Jano Novotno s 6:0, 2:6 in 7:5.

Prepogoste menjave obrambnega ministra škodijo slovenskim prizadevanjem za vstop v NATO
23. 02. 1998 09.12
Stališče najvišjega organa koalicijskega partnerja - SLS - v zvezi z zahtevo po zamenjavi oz. odstopu obrambnega ministra Tita Turnška bom upošteval kot predsednik vlade in LDS, je v stališču do zamenjave obrambnega ministra napisal predsednik slovenske vlade in LDS Janez Drnovšek.

60 odstotkov Francozov proti vojaškemu posredovanju v Iraku
22. 02. 1998 10.53
Večina Francozov nasprotuje ameriškemu vojaškemu posegu proti Iraku, in sicer kljub možnosti, da bi ta država še naprej zavračala izpolnjevanje resolucij Združenih narodov. Glede na izsledke javnomnenjske raziskave, ki jih v nedeljski izdaji objavlja časnik Journal de Dimanche, dva od treh vprašanih Francozov nasprotujeta uporabi nasilja proti Iraku, medtem ko se tretji z to možnostjo strinja. Izidi javnomnenjske raziskave agencije Ifop, ki je zajela 941 oseb, so pokazali, da 60 odstotkov Francozev nasprotuje vojaškemu posredovanju, 32 odstotkov se s njim strinja, ostali pa o tem nimajo izoblikovanega mnenja.

Istrska županija bo razpisala natečaj za plinifikacijo Istre
22. 02. 1998 10.37
Istrska županija bo do konca letošnjega marca pozvala zainteresirane družbe, naj vložijo ponudbe za pridobitev koncesije za projekt izvedbe plinifikacije istrskega polotoka, so sporočili iz oddelka za gospodarstvo istrske županije. Z gradnjo magistralnega plinovoda od Casal Borsetti v Italiji do Karlovca, ki ga naj bi zgradili družbi Ina in Agip, bi se s tem energentom oskrbel osrednji in vzhodni del istrskega polotoka, medtem ko naj bi se za potrebe mest na zahodni istrski obali zgradili lokalni plinovod od Pule do Umaga. Na predlanskem prednatečaju je zanimanje za to storitev izkazalo devet tujih in domačih družb.

Nadaljevanje mednarodne vojaške navzočnosti v BiH uradno potrjeno
20. 02. 1998 16.50
Po posvetovanju s partnerskimi državami, ki pod vodstvom zveze NATO sodelujejo v mednarodnih enotah za vzdrževanje miru v Bosni in Hercegovini, med njimi s Slovenijo, je Severnoatlantska zveza danes uradno potrdila odločitev o nadaljevanju mednarodne vojaške navzočnosti v BiH po izteku mandata sedanjim silam SFOR konec junija letos.

Nov potres v Afganistanu
20. 02. 1998 16.49
Dobra dva tedna po silovitem potresu na severu Afganistana je to območje danes znova prizadel močan potres. Po podatkih francoskega seizmografskega observatorija v Strasbourgu je njegova moč znašala 6,8 stopnje po Richterjevi lestvici. O morebitnih žrtvah za zdaj še ne poročajo.

Po čem si zapomniti olimpijske igre v Naganu?
20. 02. 1998 16.44
Osemnajste zimske olimpijske igre si bo večina zapomnila po dveh stvareh. Najprej, po vremenu, ki je zrlo živce vseh, tako nastopajočih, kot novinarjev, gledalcev in drugih. Tisti, ki smo bili že prej na nekaterih olimpijskih igrah, se taksnega vremena pravzaprav ne spomnimo. Že res, da so bile posamične tekme prestavljene tudi že prej, toda taksne odvisnosti od vremena že dolgo ni bilo. Vse bi bilo v redu, če bi tekmo prestavili in jo potem v prestavljenem vremenu tudi opravili. Tu na Japonskem pa je bilo takole: pogled skozi okno kaze na sonce. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze dež. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze sneg. In tako je slo kar iz dneva v dan. Druga stvar, ki bo ostala v spominu okoli 8000 novinarjev iz vsega sveta pa je japonski "red". Prve dni olimpijskih iger nisi mogel praktično nikamor, ne da bi popreje vsaj 10-krat pokazal ustrezno akreditacijo oziroma ustrezno dovoljenje. Japonci so bili sicer vedno zelo vljudni, se neprestano klanjali (pravi čudež je, da jih ima se toliko pokončno držo), toda popustili niso niti za ped. V ilustracijo tega, samo en primer. Včeraj, ko smo se vozili iz Yakebitaija, kjer je bil ženski slalom, je bil cel novinarski avtobus namenjen na parkirišče pred hotelom South Prince, kjer smo imeli avtomobile. Toda, japonski šofer je imel na svojem razporedu napisano: East Prince-South Prince. In nič ni pomagalo, da je cel avtobus vpil in kričal, da je 15-minutna vožnja proti East Prince hotelu nepotrebna. Šofer se je mirno nekajkrat priklonil in nas nato odpeljal po svojem (!) voznem redu, pa čeprav niti en sam novinar ni bil namenjen v kraj njegovega prvega postanka. Prav zanimivo pa je, ko se primeri karkoli izven "voznega reda". Tedaj Japonci ne znajo reagirati in so popolnoma izgubljeni. Več kot očitno je njihovo popolno pomanjkanje reagirati v novih, nepredvidenih okoliščinah. Toda, taksni pač so, to je del njihove zgodovinske in kulturne dediščine in zelo, zelo težko jih kaj odvrne, da ne stopajo po ustaljenih poteh. Za obiskovalca iz Evrope gotovo ostajajo Japonci uganka. Sama športna dogajanja so seveda tudi zanimiva. Niso pa na Japonskem tako spektakularna, kot so bila denimo pred štirimi leti v Lillehammerju na Norveškem. Norvežani so morda celo najbolj športen narod na svetu in v tem jim Japonci niso kos. Tudi v Naganu in okolici (večina zunanjih tekmovališč je oddaljenih skoraj 2 uri vožnje) je bilo veliko gledalcev, tako kot v Lillehammerju. Je pa ena, bistvena razlika. Na Norveškem so ljudje brez izjeme prihajali na tekmovanja spontano, tu na Japonskem pa je navzlic njihovi prisrčnosti le čutiti, da jih je bilo lepo število na tekmovanja "poslanih". Toda, kot sem že zapisal; vedno je potrebno imeti v glavi azijski in evropski način mišljenja in življenja! Ta dva pa sta včasih tako različna kot dan in noč. Sami tekmovalni objekti so, tako kot se za visoko tehnološko razvito državo spodobi, dobro ali celo odlično pripravljeni. Japonci so se res potrudili in naredili vse, da bi si njihove-18-te zimske olimpijske igre ostale v večnem spominu. Tisto, kar je fasciniralo mene in po čemer si jih bom tudi zapomnil pa je poudarek na vlogi otrok. Taksnega poudarka generacijam, ki prihajajo se ni bilo. Kot vemo, pa je potrebno z vzgojo in pridobijanjem pravih vrednot začeti zgodaj. In Japonci se tega zavedajo. O samih športnih tekmovanjih in deležu slovenskih športnikov pred koncem iger ne bi govoril. O tem spregovoriti bo pravi čas, ko bo konec zadnje tekme.

Turnšek ni napovedal odstopa
20. 02. 1998 11.20
Obrambni minister Tit Turnšek na današnji tiskovni konferenci v Ljubljani ni napovedal odstopa s funkcije, ki jo opravlja. Obrambni minister, kot je sam povedal, do pričetka novinarske konference ni prejel pisnega sklepa glavnega odbora Slovenske ljudske stranke, katere član je tudi sam. "To pomeni, da nimam možnosti pritožbe zoper sklep glavnega odbora, niti ga ne morem izvršiti," je dejal minister Turnšek, ki tudi meni, da je sklep glavnega odbora stranke v nasprotju s statutom stranke in pomeni tudi grobo kršitev statuta iz več razlogov. Statut SLS v programskih načelih namreč med drugim govori, da se stranka v političnem delovanju zavzema za varstvo temeljnih človekovih pravic, kar pa je tudi pravica do pritožbe. Statut v programskih načelih tudi govori, da se SLS v političnem delovanju zavzema za depolitizacijo vojske, policije, pravosodja in uprave, "za to programsko načelo pa se tudi sam ves čas zavzemam", je dejal Turnšek in dodal, da sklep glavnega odbora stranke to načelo grobo krši. Na včerajšnjem srečanju s poslanci je ministra zanimal tudi vzrok zahteve po njegovem odstopu. Turnšek namreč meni, da Zavrč ni vzrok te zahteve, temveč povod zanjo. "Bistvo je depolitizacija, zato mislim, da sem se tega statuta držal," je poudaril Turnšek.

Odpiranja ponudb na javni razpis za mobilno telefonijo GSM ne bo
20. 02. 1998 11.06
Predsednik vladne strokovne komisije za odpiranje ponudb za pridobitev koncesije za opravljanje storitev mobilne telefonije GSM Lojze Janko je sporočil, da danes ne bodo začeli javno odpirati ponudb na javni razpis. Komisija bo počakala na dokončno odločitev Ustavnega sodišča. Kot je znano, je bilo za danes ob 13.30 uri na ministrstvu za promet in zveze napovedano javno odpiranje prispelih ponudb. Predsednik strokovne komisije za odpiranje ponudb, ocenitev in pripravo poročila vladi glede javnega razpisa za podelitev koncesije za uporabo radiofrekvenčnega spektra za storitve mobilne telefonije GSM Lojze Janko, ki je tudi direktor vladnega urada za zakonodajo, pa je danes sporočil, da se danes ne bo začelo odpiranje ponudb. To pomeni, da bo komisija postopek izbire drugega ponudnika mobilne telefonije GSM - razpisno dokumentacijo za javni razpis je do izteka roka, 20. januarja letos, dvignilo 11 kandidatov - nadaljevala v skladu z dokončno odločitvijo Ustavnega sodišča.

Hitrostno drsanje: Nemkam dvojna zmaga in svetovni rekord na 5000 m
20. 02. 1998 10.11
Nemka Claudia Pechstein je osvojila zlato olimpijsko medaljo na tekmi v hitrostnem drsanju na 5000 metrov. Priborila si jo je z novim svetovnim rekordom 6:59,61. Druga je bila njena rojakinja Gunda Niemann-Stirnemann, ki je pred tem z rezultatom 6:59,65 tudi izboljšala svoj lastni svetovni rekord in postala prva tekmovalka, ki je premagala magično mejo sedmih minut. Na tretje mesto se je uvrstila kazahstanska tekmovalka Ljudmila Prokaševa z rezultatom 7:11,14. 25-letna Pechsteinova je ubranila zlato z zadnjih ZOI v Lillehammerju. To je že njena peta olimpijska medaljas. Izboljšala je rekord Gunde Niemann-Stirnemann, ki je bil najstarejši svetovni rekord. Sicer pa so na ZOI v Naganu hitrostni drsalci in drsalke z današnjim popravili kar pet svetovnih rekordov.

Ameriški hokejisti po izpadu v četrtfinalu razbili sobe
20. 02. 1998 09.58
Nekateri ameriški hokejisti niso najbolje prenesli poraza proti Čehom v četrtfinalu olimpijskega turnirja. Posledica njihove jeze so bili razbiti stoli in steklo v njihovih sobah v olimpijski vasi, dve sobi so onečedili z gasilnimi aparati, en aparat pa so iz 5. nadstropja zalučali na dvorišče. Po nekaterih podatkih naj bi Američani povzročili za 1000 dolarjev škode. Vprašanje pa je, če bodo za to kazensko preganjani, saj mora v tem primeru lastnik sob, to je organizacijski odbor ZOI v Naganu, najprej vložiti tožbo. Najvišja predvidena kazen je triletni zapor in 2400 dolarjev denarne kazni. Poleg tega je večina ameriških hokejistov že odpotovala v domovino, tako da bo preiskavo težko izvesti. Ameriška hokejska zveza in NHL pa sta že ponudili izplačilo povzročene škode.

Podpredsednik češke vlade napovedal odstop
20. 02. 1998 09.55
Podpredsednik češke vlade Jiri Skalicky je danes napovedal svoj odstop. V ozadju je afera v zvezi z denarnimi prispevki Demokratski državljanski stranki (ODA), katere predsednik je Skalicky. Odločitev o odstopu bo sprejeta še danes na seji stranke ODA. Skalickega so na čelo stranke izvolili konec novembra lani. Afera je prišla na dan v začetku tega meseca, ko je nek darovalec od stranke zahteval, da mu vrne denar. Tega je nakazal samo za to, da bi ga takratni minister za trgovino Vladimir Dlouhy upošteval pri privatizaciji neke veleblagovnice na vzhodu Češke, je pojasnil.

OVSE: Na stotine Srbov zapušča vzhodno Slavonijo
19. 02. 1998 17.32
Vzhodno Slavonijo je zapustilo na stotine Srbov, ki nameravajo letos prositi za zatočišče v evropskih državah. To je danes v Zagrebu dejal predstavnik Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi, ki je "zaskrbljena zaradi t.i. ekonomske diskriminacije srbske manjšine v vzhodni Slavoniji".

Janez Podobnik na obisku v Veliki Britaniji
19. 02. 1998 16.38
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik, ki se mudi na delovnem obisku v Veliki Britaniji, se je dopoldne srečal z delegacijo odbora za mednarodne zadeve v britanskem parlamentu, v kateri so bili predsednik odbora Donald Anderson ter nekateri člani odborov za evropske in za čezoceanske zadeve, ki sta pristojna za države kontinentalne Evrope. Podobnika je sprejela tudi predsednica spodnjega doma britanskega parlamenta Betty Boothroyd.

Gadafi bi v Kuvajt poslal 60 000 vojakov
19. 02. 1998 09.35
V ameriški zvezni državi Georgia se več tisoč vojakov pripravlja na odhod v Kuvajt, kamor naj bi prispeli do nedelje. Med okoli 3000 vojaki so tudi člani oklepnega bataljona. Medtem pa je libijski voditelj Moamer Gadafi predlagal, da v Kuvajt pošlje 60.000 vojakov, ki bi pred Irakom zavarovali to državo in Saudsko Arabijo. Dejal je, da bi bili tako Američani ob izgovor za napad na Irak.

Vroča razprava o ameriškem načinu reševanja iraške krize
19. 02. 1998 08.51
Preveč zagreti nasprotniki ameriške politike v zvezi z reševanjem iraške krize so z glasnimi vzkliki in žvižgi sinoči preglasili državno sekretarko Madeleine Albright med njeno razlago v javni razpravi na državni univerzi Ohio v Columbusu.

Grafova v četrtfinalu
18. 02. 1998 18.25
Druga nosilka WTA teniškega turnirja v Hannovru, z nagradnim skladom 450.000 dolarjev, Nemka Steffi Graf se je z zmago nad rojakinjo Andreo Glass s 6:4 in 6:2, uvrstila v četrtfinale omenjenega turnirja. To je bil prvi nastop Grafove po osemmesečni odsotnosti z igrišč zaradi poškodbe.

Končan obisk danske parlamentarne delegacije v Sloveniji
18. 02. 1998 15.49
Izkušnje Danske po 25- letnem članstvu te države v Evropski uniji (EU) so za Slovenijo izredno dragocene, saj je to država, ki si je znala izboriti svoj prostor in zavarovati svoje interese v okviru EU, je na novinarski konferenci ob koncu prvega uradnega dvodnevnega obiska delegacije danskega parlamentarnega odbora za zunanjo politiko poudaril predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin. Kot gostitelj je izrazil veselje, da je do obiska prišlo v trenutku, ko Slovenija začenja pogajanja o polnopravnem članstvu v EU, saj vsak tak obisk veliko prispeva k razblinjaju strahov v zvezi z EU.

Resna komedija Emancipiranke Vere Remic Jager
18. 02. 1998 15.45
Vera Remic Jager, doslej poznana po Frankolovski trilogiji, ki je sodila v humaniziran konec dramatike NOB, se tokrat predstavlja z resno komedijo Emanicipranke. Delo je izdala Zveza kulturnih društev Slovenije. V Emancipirankah se je avtorica po besedah recenzenta Tarasa Kermaunerja lotila tematike, doslej v slovenski dramatiki že poznane npr. pri Dominiku Smoletu (Igra za igro) in Mirku Zupančiču (Čarobnice). Remičeva opisuje emancipacijo ženske, kakršna je v resnici potekala v 60. letih. Današnje ozračje je sicer že nekoliko drugačno, to pa po Kermaunerjevem mnenju nikakor ne pomeni, da pri nas takšnih zastarelih vzorcev ni več.