To je to

Dnevi slovenske informatike v Portorožu
07. 05. 1998 08.18
V kongresnem centru portoroškega hotela Emona se je včeraj popoldne začelo 5. redno letno posvetovanje Dnevi slovenske informatike, ki je letos posvečeno odnosu med znanostjo, stroko in podjetništvom. Poleg 300 domačih informatikov in približno 60 avtorjev referatov, se ga udeležujejo tudi tuji strokovnjaki za to področje.

Evropski komisar posvaril pred zaostrovanjem kosovskega konflikta
07. 05. 1998 07.39
Evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek je posvaril pred nadaljnjim zaostrovanjem kosovskega konflikta. V primeru neukrepanja Kosovu grozi začetek "dolge, črne noči etničnega konflikta in nasilja," je na donatorski konferenci za BiH v Bruslju danes opozoril van den Broek. Če do konca tega tedna ne bo nikakršnih znamenj napredka, bo posledica tega prekinitev novih vlaganj v Srbiji, je dejal van den Broek in dodal, da je to edina možnost za mirno rešitev krize na Kosovu. "Vojna je slabša kot sankcije," je še poudaril.

NATO potrdil operacijski načrt za BiH
06. 05. 1998 17.38
Severnoatlantski svet je danes potrdil operacijski načrt za mednarodne enote, ki bodo konec junija, po izteku mandata sedanjim silam SFOR, nadaljevale mednarodno vojaško navzočnost v Bosni in Hercegovini.

Točna violinistka vznejevoljila ljubitelje glasbe v Washingtonu
06. 05. 1998 09.23
Znamenita nemška violinistka Anne-Sophie Mutter je s svojo točnostjo vznejevoljila številne prijatelje glasbe v Washingtonu. Ker je minulo soboto pričela izvajati svoj Beethovnov koncert ob napovedanem času, je moralo na stotine washingtonskih obiskovalcev koncerta, ki so znani po svoji netočnosti, več kot dvajset minut čakati pred vrati dvorane v stavbi Kennedy Center.

Bližnjevzhodna pogajanja v težavah
05. 05. 1998 16.44
Vse kaže, da se bližnjevzhodna pogajanja v Londonu ob posredovanju ameriške državne sekretarke Madeleine Albright danes brezuspešno nagibajo h koncu. Po podatkih iz palestinskih krogov naj bi palestinski vodja Jaser Arafat v kratkem govoril z britanskim premierom Tonyjem Blairom, po tem pogovoru pa naj bi dal zadnjo izjavo pred svojim odhodom. Po oceni opazovalcev to nakazuje na dejstvo, da razlik glede spornega vprašanja umika izraelskih enot z Zahodnega brega očitno ni bilo moč premostiti. Albrightova se je opoldne sicer vnovič pogovarjala z Arafatom, njuno srečanje pa je bilo le kratke narave. Po nepotrjenih podatkih je Albrightova želela ugotoviti, ali so Palestinci še pripravljeni popustiti. Tudi srečanje Albrightove z Netanjahujem, ki je potekalo pred tem, se je zelo hitro končalo.

Leto sprememb za ustavno sodišče
05. 05. 1998 14.57
Predsednik ustavnega sodišča Lovro Šturm je danes predsednika države Milana Kučana obvestil, da se petim ustavnim sodnikom konec oktobra izteče mandat, je STA izvedela na ustavnem sodišču. Predsednik ustavnega sodišča namreč predsednika republike o izteku mandata sodnika ustavnega sodišča obvesti najpozneje šest mesecev pred iztekom mandata. Za ustavno sodišče je to leto leto sprememb, saj se bo zamenjalo kar sedem od devetih ustavnih sodnikov - doslej sta se zamenjala že dva, do konca leta pa se jih bo še pet. V začetku leta je funkcijo ustavne sodnice zasedla dr. Miroslava Geč-Korošec, ki je zamenjala ustavnega sodnika dr. Janeza Šinkovca, izvoljenega še po določbah stare ustave za mandatno dobo osmih let. Prvega aprila je funkcijo ustavne sodnice nastopila tudi Dragica Wedam-Lukić, ki je zamenjala ustavnega sodnika Janeza Snoja, ki je zahteval predčasno razrešitev zaradi upokojitve.

Fotografska razstava Branka Cvetkoviča v Mali galeriji CD
05. 05. 1998 14.56
V Mali galeriji Cankarjevega doma bodo jutri odprli fotografsko razstavo Branka Cvetkoviča z naslovom Svetloba sence - izris forme. Gre za izbor 47 barvnih fotografij, ki je zasnovan na analizi svetlobe oziroma njenem razslojevanju, s tem pa tudi na razslojevanju predmeta fotografije. Razstava bo na ogled do 7. junija. Cvetkovičeva fotografska vizija prisega na čistost fotografije v ožjem pomenu, v njenem nastajanju - v samem aktu fotografiranja. Tako razslojevanje svetlobe omogoča likovno gradnjo samega kadra, s čimer avtor doseže grafičnost podobe oziroma izriše njeno formo. Njegova fotografija pa je kljub temu fluidna, saj je medij, s katerim izrisuje formo, izrazito fluiden, to je svetloba.

Sporni slovensko-izraelski varnostni sporazum še na čakanju
05. 05. 1998 07.33
Ustavni sodniki tudi na tokratni četrtkovi seji ne bodo obravnavali pobude za oceno ustavnosti in zakonitosti spornega slovensko-izraelskega varnostnega sporazuma ter postopka, po katerem je bil omenjeni sporazum sklenjen. V zvezi s to pobudo, ki jo je konec marca vložila skupina 13 poslancev Socialdemokratske stranke Slovenije, sodnik poročevalec še oblikuje poročilo.

Zdravniki uspešno odstranili tumor na srcu
04. 05. 1998 09.19
Ameriški zdravniki so nekemu bolniku odstranili redek tumor na srcu na neobičajen način. Zdravniki so vzeli srce iz telesa, odstranili kancerogeni tumor v velikosti limone in nato srce vrnili nazaj v telo. To je prvič, da so tumor na srcu uspešno odstranili z metodo avtotransplantata, je povedal hustonski kirurg Michael Reardon. Dvajsetletni bolnik se je po šesturni operaciji dobro počutil. "Ne morem verjeti, da sem še živ," je povedal novinarjem.

Za Barkleyja je sezona že končana
03. 05. 1998 12.28
Ameriški košarkarski zvezdnik, sicer član Raket iz Houstona, Charles Barkley, ki so ga to sezoni kar naprej pestile poškodbe, bo moral zaradi še ene poškodbe, tokrat tricepsa, predčasno končati z letošnjo končnico v poklicni košarkarski ligi NBA. "Zanj je končnica že končana. Še enkrat bo moral na pregled, vendar lahko že v ponedeljek, 4. maja, pričakuje operacijo," je povedal predstavnik za stike z javnostmi pri Raketah Tim Frank. Barkleyjev nastop v končnici je bil tako ali tako vprašljiv, saj zaradi težav s kilo ni mogel stoodstotno igrati niti v rednem delu. Sezono mu je tako na petkovem srečanju "pomagal" končati član Utaha Greg Foster, ki se je vanj nesrečno zaletel.

Izvoz ameriških vin porasel za 30 odstotkov
03. 05. 1998 10.21
Ameriški izvoz vin se je lani po podatkih Inštituta za vino v San Franciscu povečal za 30 odstotkov na 425 milijonov dolarjev in to predvsem zaradi agresivne marketinške strategije proizvajalcev. Po količini se je izvoz v primerjavi z letom poprej povečal za 26 odstotkov na 227 milijonov litrov; okrog 90 odstotkov celotne količine vin je bilo kalifornijskega porekla. Največje tržišče za ameriška vina je še vedno Velika Britanija, ki je lani kupila kar četrtino celotnega ameriškega izvoza vin v vrednosti 108 milijonov dolarjev, kar je za tretjino več kot leta 1996. Izvoz v Kanado se je lani povečal za 9 odstotkov, na Japonsko pa za 26 odstotkov.

Drzni tat izpraznil avto notranjega ministra
03. 05. 1998 10.19
Ropar tega najbrž niti ni vedel, a uspelo mu je vdreti v službeni avtomobil češkega notranjega ministra Cyrila Svobode. Rezultat njegovega "podviga" so bili manjkajoči radio, naprava za predvajanje kompaktnih plošč, rezervna guma in rahlo zmedeni minister. "Doživljam samo to, kar doživljajo mnogi drugi," je dejal šef policistov Svoboda po nočnem ropu. Njegov avtomobil, parkiran v središču Prage, je bil zaklenjen, radio pa pokrit. Zagata Svobode pa vseeno ni bila tolikšna, kot je bila tista, v kateri se je leta 1993 znašel njegov predhodnik Jan Ruml, ki so mu tatovi pred nosom odpeljali kar cel avto.

Asiasat 3 bodo poskusili premestiti v pravilno orbito s pomočjo Lune; reševanje brez primere
03. 05. 1998 10.18
Izdelovalci telekomunikacijskega satelita Asiasat 3, ki je od lani v napačni orbiti, so se lotili reševalne akcije brez primere; satelit naj bi premestili na geostacionarni tir kar s pomočjo Lune. Asiasat 3, prvotno last hongkongške družbe Asia Satellite Telecommunications, ki je medtem od zavarovalnice že prejela polno odškodnino za izgubo 215 milijonov dolarjev vrednega satelita, je zaradi okvare četrte stopnje ruske nosilne rakete proton 25. decembra lani "obtičal" v prehodni orbiti visoki med 361 km (v prizemlju) in 35.999 km (v odzemlju) nad Zemljo. Ravnina tira satelita, ki se zdaj neformalno imenuje HGS 1, oklepa z ekvatorjem še vedno kot 51,10 stopinje. V satelitu je bilo seveda premalo goriva za morebiten samostojni prehod nad ravnik in zvišanje prizemlja do višine odzemlja. Strokovnjaki družbe Hughes, ki je izdelala satelit, so se domislili, da bi z 12 vžigi raketnega motorja v prizemlju postopno zvišali odzemlje HGS 1 vse do približno 384.400 km oddaljene Lune in nato za popravek tira satelita uporabili njeno gravitacijo. Po 11 manevrih od 10. aprila letos bo HGS 1 nocoj dosegel tir Lune, 7. maja pa bo zadnji - ključni vžig za njen oblet. Gre za nedvomno prvo uporabo Lunine gravitacije v poslovne namene v zgodovini astronavtike. V primeru, da bo operacija uspela, bi v bodoče s to tehniko lahko utirjali tudi druge satelite. To bi znižalo stroške za njihovo utirjenje v geostacionarno orbito.

Hašek in Grosek izločila Philadelphio; Montreal zelo blizu prvega uspeha po petih letih
02. 05. 1998 12.10
V Philadelphiji so v peti tekmi prvega kroga končnice severnoameriške hokejske lige NHL domači letalci trdo pristali. S porazom proti Buffalu po podaljšku so lanski finalisti letošnji nastop namreč končali že v prvem krogu končnice. Buffalo, ki si je v letošnji sezoni veliko točk priboril predvsem po zaslugi izrednega vratarja Dominika Haška, je v končnici prikazal doslej skrite vrline. Predvsem to velja za učinkovito igro z igralcem več, saj so od 32 priložnosti, ko so imeli na tekmah v končnici na ledu igralca več, zadeli devetkrat. Na zadnji tekmi v Philadelphiji so vse tri gole za zmago s 3:2 dosegli ob "power-playu". Junak srečanja je bil Michal Grosek, ki je z golom v šesti minuti podaljška Buffalu šele tretjič v zadnjih 14 poskusih omogočil napredovanje v naslednji krog končnice, pa tudi Hašek je bil s 35 obrambami spet na svojem mestu. V Washingtonu je Boston s prepričljivo zmago 4:0 - tri gole so gosje dosegli v drugi tretjini - znižal skupni izid v boju z Washingtonom na 2:3. Vratar Bostona Byron Dafoe je imel 26 obramb ter prvič v karieri na tekmi končnice ohranil nedotaknjeno mrežo, zadetke pa so dosegli Jason Alison, Sergej Samsonov, Rob DiMayo in Ray Bourque. Pingvini iz Pittsburgha so po sinočnjem porazu v domači dvorani zelo blizu izpadu iz tekmovanja. Montrealski Canadiens so jih premagali s 5:2 in v skupnem seštevku vodijo s 3:2. Mark Recchi je dosegel dva gola v zadnji tretjini, Patrice Briseboise in Shaynne Corson pa sta zadela v razmaku minute in pol v drugi tretjini. Edina svetla točka poraza pingvinov je tradicija; ko so namreč zadnjič, leta 1991, izgubljali dvoboj prvega kroga končnice z 2:3, so nazadnje ne le zmagali v prvem krogu, ampak tudi osvojili Stanleyev pokal. Prav nasprotno - prekinitev tradicije - pa si želijo v kanadskem moštvu, ki se mu v zadnjih petih sezonah, ko se je uvrstilo v končnico, nikoli ni uspelo uvrstiti v drugi krog tekmovanja.

Utah se je rešil, Charlotte v drugem krogu proti Chicagu
02. 05. 1998 12.04
Košarkarji Utah Jazza so v četrti tekmi prvega kroga končnice ameriške košarkarske lige NBA v Hustonu premagali domače rakete s 93:71, izenačili izid v zmagah na 2:2 in izsilili še odločilno peto tekmo. S to zmago so se verjetno izognili prvi ponovitvi neslavnega rekorda, da bi jih kot prvopostavljeno moštvo že v uvodnem krogu končnice premagala ekipa, ki je bila po rednem delu šele na osmem mestu. V zgodovini NBA se je doslej to zgodilo le enkrat, ko je 1994 Denver izločil Seattle. Zmagovalec dvoboja med Utahom in Houstonom (peta tekma bo v nedeljo v Salt Lake Cityju) se bo v drugem krogu pomeril s San Antoniom. V sinočnji tekmi je blestel Karl Malone, ki je dosegel 29 točk. Gostje so dokončno zlomili odpor domačih košarkarjev šele v zadnji četrtini, ki so jo dobili z 28:10. Izkazali so se tudi rezervni igralci Utaha, saj sta Bryon Russel in Shandon Anderson dosegla po 15 točk. Pri poražencih je bil najučinkovitejši Hakeem Olajuwon s 27 točkami, nekoliko bolj razpoložen je bil le še Clyde Drexler (11), ostali pa niso dosegli več kot 10 točk. Igralci Charlotta so šele drugič v zgodovini svojih nastopov v NBA preskočili prvo oviro v končnici. V Atlanti so premagali domače jastrebe z 91:82 in se s skupnim izidom 3:1 v zmagah uvrstili v drugi krog končnice, kjer pa se bodo srečali s Chicagom. Na tekmi v Atlanti se je odlikoval predvsem Anthony Mason, ki je dosegel kar 29 točk, od tega 21 v zadnji četrtini. Ko je bil pet minut pred koncem izid izenačen na 74:74, je prevzel vso odgovornost. Trikrat zapored je zadel izpod koša, z meti mimo visokega centra domačih Dikemba Mutomba, in svojemu moštvu zagotovil prednost šestih točk. Do konca tekme domači niso več zmogli preobrata. Pri zmagovalcih je bil razpoložen še Glenn Rice s 26 točkami, pri poražencih pa je največ, 27 točk dosegel Smith.

Grafove ne bo v Rim
02. 05. 1998 09.46
Nekdanja prva dama svetovnega tenisa Nemka Steffi Graf je še za en teden prestavila svoj povratek v "beli cirkus". Po operaciji kolena se Grafova, ki je zdaj zdrsnila na 33. mesto na lestvici WTA, že nekaj časa neuspešno vrača med najboljše igralke. Zdaj je že jasno, da ji to ne bo uspelo niti v Rimu, kjer se je v ponedeljek začenja odprto prvenstvo Italije. Steffi Graf je zadnjič nastopila marca v Indian Wellsu, ko se ji je v polfinalnem obračunu z olimpijsko zmagovalko Lindsay Davenport obnovila poškodba.

Union Olimpija - Kovinotehna S. Polzela 72:57 (39:28)
02. 05. 1998 09.45
Ljubljančani so po pričakovanju že po treh finalnih tekmah zaključili državno prvenstvo, ki jim je sedmič zapored prineslo naslov najboljše ekipe v Sloveniji. O tem praktično ni bilo dvoma že pred začetkom sezone, a vseeno je morala četa Zmaga Sagadina do konca opraviti delo in to ji je sijajno uspelo. S tremi gladkimi zmagami so še enkrat dokazali, da doma nimajo pravega tekmeca, res pa je tudi, da bi lahko Polzelani dali več od sebe, a kaj, ko so cilj dosegli že v polfinalu, ko so porazili Pivovarno Laško, drugouvrščeno ekipo pred končnico, tako da je bil zanje finale le nagrada. Tako kot obe dosedanji tekmi je bila tudi tretja odločena že na začetku. Union Olimpija je povedla z 10:0 (5. minuta) in 20:6 (10.), tako da je bil preostanek le igra mačke z mišjo. Pokal in medalje je najboljšim podelil podpredsednik košarkarske zveze Slovenije Vladimir Brolih.

Hotel nudi popust v primeru potresa
01. 05. 1998 09.44
V hotelu Atami Seaside Resort na japonskem polotoku Izu so se zaradi zmanjšanja števila gostov po nedavnih potresih na območju odločili uvesti popuste, katerih višina bo sorazmerna z močjo potresa. Tako bodo imeli hotelski gostje 50 odstotkov cenejše bivanje ob potresu z močjo štiri stopnje po japonski potresni lestvici, če pa bo potresni sunek dosegel pet stopenj, bodo lahko gostje drugi dan v hotelu nastanjeni zastonj. V zadnjih desetih dneh je japonska meteorološka agencija zabeležila niz potresnih sunkov s središčem pod Tihim oceanom kakih 100 km jugozahodno od Tokia. To območje velja za potresno aktivno.

Jezerniki in hitrostniki že napredovali
01. 05. 1998 09.39
Četrto moštvo, ki si je že zagotovilo napredovanje v letošnji končnici, so Indiana Pacers. Moštvo Larryja Birda, ki se je že v svoji prvi trenerski sezoni uvrstil med osem najboljših moštev, je v četrti tekmi v Clevelandu zmagalo z 80:74. Sredi tekme je kazalo, da Pacers ne bodo imeli večjih težav, saj so vodili že s 15 točkami razlike. A končnica je bila vendarle dramatična. Osemindvajset sekund pred koncem so imeli domači pri zaostanku 74:77 napad, vendar je "rookie" Derek Anderson zgrešil met za tri točke, kar je nekaj sekund kaznoval Reggie Miller, ki je zadel tri proste mete. "Ponosni smo na to, kar smo dosegli, čeprav se nismo uspeli uvrstiti v konferenčno polfinale. Odločile so izkušnje, ki jih naše mlado moštvo še nima. Zagotovo pa smo letos postavili temelje za naslednje sezone, v katerih veliko pričakujemo," po porazu ni bil posebej razočaran trener Cleveland Cavaliers Mike Fratello. Najučinkovitejši igralec tekme je bil z 21 točkami domači center Shawn Kemp, pri gostih pa je 19 točk dosegel Miller, 17 pa Rick Smits. Tekma med New Yorkom in Miamijem je bila izredno nervozna, kar je postaja na njihovih medsebojnih srečanjih že tradicija. Samo sekundo pred koncem srečanja, ki ga je dobil New York in s tem izenačil izid na 2:2, je prišlo do medsebojnega obračunavanja med Larryjem Johnsonom in Alonsom Mourningom. Padlo je nekaj udarcev, kar avtomatično pomeni, da bosta omenjena košarkarja dobila prepoved nastopa na eni tekmi in ne bosta mogla nastopiti na odločilni peti tekmi.

Buzek, Horn in Havel pozdravili odločitev ameriškega senata v zvezi s širitvijo zveze NATO
01. 05. 1998 09.33
Poljski premier Jerzy Buzek, njegov madžarski kolega Gyula Horn in češki predsednik Vaclav Havel so danes pozdravili odločitev ameriškega senata, ki je sinoči podprl širitev zveze NATO na Poljsko, Madžarsko in Češko. Po Buzekovem mnenju obstaja možnost, da bi se Severnoatlantska zveza razširila še letos. "Obstajajo predlogi, da naj bi Poljska, Češka in Madžarska še letos postale polnopravne članice zavezništva," je dejal poljski premier. "Občutek imamo, da je to pravi konec velike vojne in dejanje pravičnosti proti naši državi. Solidarnost je premagala ravnodušnost in sebičnost," je poudaril poljski zunanji minister Bronislaw Geremek. Buzek in Geremek sta se ameriškemu predsedniku Billu Clintonu zahvalila za njegova prizadevanja. "To je priznanje zaslug Madžarske in madžarskega naroda ter znak, da Madžarska lahko izpolnjuje mednarodne zahteve glede svobode, demokracije in tržnega gospodarstva," je v zvezi z odločitvijo ameriškega senata poudaril Horn. Češki predsednik Havel pa meni, da bo ameriška ratifikacija dokumenta o vstopu Poljske, Češke in Madžarske omogočila poglobitev političnih in gospodarskih vezi z državami Srednje Evrope, hkrati pa bo prispevala k stabilnosti v evoatlantskem prostoru.

Nekdanji ruandski premier priznal krivdo za genocid
01. 05. 1998 09.31
Nekdanji premier Ruande Jean Kambanda je na današnjem sojenju pred mednarodnim sodiščem ZN priznal krivdo za genocid v Ruandi. Obtožnica Kambando bremeni šestih zločinov, med njimi je prvi genocid. Kambanda je prvi obtoženec, ki je krivdo priznal, to pa bi lahko poslabšalo položaj ostalih 23 obtožencev, ki jih obtožnica prav tako obtožuje za genocid. Najvišja kazen, ki jo Kambandi lahko izreče mednarodno sodišče ZN, je dosmrtna ječa.

Vlada sprejela uredbo o prepovedi prodaje orožja ZRJ
30. 04. 1998 14.51
Vlada je včeraj na korespondenčni seji sprejela uredbo o izvajanju resolucije Varnostnega sveta OZN, ki prepoveduje prodajo ali dobavljanje orožja in vojaške opreme ZR Jugosaviji, vključno s Kosovom. Varnostni svet OZN je to resolucijo, s katero želi ohraniti mir in stabilnost na Kosovu ter preprečiti oboroževanje in urjenje osebja za tamkajšnje teroristične dejavnosti, sprejel 31. marca letos, so danes sporočili iz urada vlade za informiranje. Republika Slovenija se z uredbo o izvajanju resolucije tudi zavezuje, da preko svojega ozemlja ne bo dopustila tranzita pošiljk z vojaško opremo na omenjena območja.

Dominik Hašek kot zid z malim okencem
30. 04. 1998 14.30
Češki vratar Dominik Hašek, sicer član sabelj iz Buffala, je tudi v končnici severnoameriške poklicne hokejske lige za mnoge napadalce še naprej nepremostljiva ovira. S 44 obrambami je tokrat doma ob pamet spravil napadalce in tudi branilce letalcev iz Philadelphije. Premagali so ga namreč le enkrat, medtem ko so domači igralci - Dixon Ward, Miroslav Šatan, Brian Holzinger in Matthew Barnaby - mrežo gostov zatresli kar štirikrat. Za napredovanje v drugi krog končnice sabljam manjka le še ena zmaga, saj je trenutni izid 3:1 v korist moštva iz Buffala. Mnogo bolj napeto bo še na dvoboju med Kanadčani iz Montreala in pingvini iz Pittsburgha. Na gostovanju v Quebecu so imeli pingvini tokrat v svojih vrstah boljšega posameznika, Čeha Jaromira Jagra, ki je uspel tehtnico prevesiti na njihovo stran. Z dvema zadetkoma in eno podajo je krepko pripomogel k zmagi s 6:3. Rezultat v zmagah je tako izenačen, 2:2, tako da še ni prav nič odločeno. Mnogo lažje, kot bo to uspelo pingvinom ali Kanadčanom, so si nastop v drugem krogu končnice zagotovili že hokejisti iz St. Louisa. Kralji iz Los Angelesa so doma podlegli še četrtič. Največ k zmagi, z zadetkoma, pa sta pri Blueserjih prispevala Pavol Dmitra in Craig Conroy. Kjub vsemu je za Kalifornijce uspeh že nastop v končnici, saj jim je to uspelo prvič v zadnjih petih letih.

V San Antoniu doživeli sončni mrk
30. 04. 1998 14.29
Podobno kot Ostroge so si končno zmago v prvem krogu zagotovili tudi biki iz Chicaga. Mrežice iz New Jerseyja so na njihovem parketu premagali s 116:101. "Mislim, da je v končnici potrebno zmagati zelo hitro, saj nam to pomaga tako fizično kot tudi psihično," pravi trener bikov Phil Jackson. Pri branilcih naslova prvaka NBA je bil zopet nezgrešljiv kdo drug kot Michael Jordan, saj je dosegal kar 38 točk, celotno moštvo pa je imelo iz igre 56-odstoten met. Uspešen je bil tudi Dennis "črv" Rodman; brez kakršnihkoli incidentov je namreč dosegel 17 skokov, medtem ko jih je celotno moštvo New Jerseyja le 21. Pri domačinih so bili najbolj razpoloženi Sherman Douglas (19), Keith Van Horn (18) in Chris Gatling (18), vendar so bili kljub temu še zelo daleč od, k novim zmagam dirjajočih bikov.

Davčne prevare naraščajo
30. 04. 1998 10.18
Evropska komisija ugotavlja, da je bilo lani opaziti naraščanje davčnih prevar v Evropski uniji, ki niso bile omejene na osamljene primere, temveč kažejo na omrežja organiziranega kriminala. Leta 1996 so bile zaradi davčnih prevar članice petnajsterice prikrajšane za 4,8 milijarde ekujev prilivov, od tega 3,3 milijarde pri tobaku in 1,5 milijarde pri alkoholu. Evropska komisija, ki izraža zaskrbljenost nad obsegom neodkritih primerov davčnih prevar, je zato predlagala paket ukrepov, med temi uvedbo računalniškega nadzornega sistema. Danes mora biti pošiljka blaga, ki kroži med državami unije, opremljena z ustrezno dokumentacijo, vendar pa nacionalne oblasti od zadevnih držav ne dobijo vnaprejšnje informacije o določeni pošiljki na svojem ozemlju. Komisija zato meni, da bi z ustreznim računalniškim sistemom lahko odpravili to slabost in zmanjšali tveganje pojavov finančnih utaj.

IRA v svojem prvem odzivu na mirovni sporazum o Ulstru zavrnila razorožitev
30. 04. 1998 09.30
Irska republikanska armada (IRA) se je danes prvič odzvala na mirovni sporazum o Ulstru, ki so ga na večstranskih pogajanjih sklenili 10. aprila. V zapletenem sporočilu je IRA sporazum pozdravila kot "pomemben korak", ki pa ne zadošča za trdno osnovo trajni rešitvi. Podprla je mirovno strategijo svojega političnega krila Sinn Feina, a zatrdila, da orožja ne bo položila. Sporazum določa, da se morajo paravojaške skupine na Severnem Irskem v obdobju dveh let razorožiti. IRA je svoje stališče objavila v današnji izdaji tednika Sinn Fein Republican News. Bela hiša je v svojem odzivu na izjavo IRE zmanjšala pomen njene zavrnitve razorožitve. Tiskovni predstavnik Bele hiše Michael McCurry je danes dejal, da so podpisnice sporazuma sedaj osredotočene na referendum o sporazumu, ki bo na irskem otoku 22. maja, in da je razorožitev le ena od točk sporazuma. "Vedno smo jasno podpirali strani, naj delujejo v smeri okrepitve zaupanja in zmanjšanja napetosti, obstaja pa več načinov ocenjevanja, kako strani prevzemajo to odgovornost," je še dejal.

Deset minut pomaga proti mišji roki
30. 04. 1998 07.40
Dese minutni odmor zadostuje, da preprečimo nastanek t.i. mišje roke. Te mišje roke - v strokovnem jeziku gre za poškodbe, ki so posledica stalne obremenitve (repetitive strain injuries) - lahko nastanejo zaradi stalnega pritiskanja na miško računalnika ali drugih stalno ponavljajočih se kretenj. Zaradi enostranske obremenitve se poškodujejo določene kite, mišice ali sklepi, kar v najhujšem primeru pripelje do nezmožnosti za delo. Po mnenju nizozemske raziskovalne organizacije NIA-TNO lahko to preprečimo s kratkimi pavzami. Strokovnjaki svetujejo, da si poleg opoldanskega premora privoščimo še po dve desetminutni pavzi dopoldne in popoldne. Delodajalci se ne rabijo bati, da bi to škodilo produktivnosti podjetja. Raziskave so namreč tudi pokazale, da so po takih premorih zaposleni celo bolj učinkoviti, poleg tega imajo manj zdravstvenih težav in so redkeje bolni. Raziskava je zajela 60 oseb, zaposlenih za računalnikom in tekočim trakom. Po rednih pavzah so se delavci manj pritoževali nad odrevenelimi rokami in bolečimi prsti.

Mediji ne marajo Barbre
30. 04. 1998 07.38
Priljubljena ameriška pevka in igralka Barbra Streisand se pritožuje, da je mediji ne marajo. Za časopis "Mirabella" je izjavila, da želi vedeti, zakaj jo "mediji sovražijo". Kot primer je navedla, da jo je v neki državni bolnišnici, kjer se je pripravljala na snemanje filma "Nuts", nekdo vprašal: "Ali ste res tako zlobni kot pravijo?" "Tako ciničen tisk bo odgovoren za propad ameriške civilizacije. To me spominja na propad Rimskega cesarstva," je dejala Streisandova. Medijska predstava 56-letne vsestranske umetnice, ki se je nedavno zaročila z igralcem Jamesom Brolinom, ni ravno bleščeča. "O meni je bilo napisanih že toliko neresnic, da je to zastrašujoče," je dodala. Sicer pa pevka trdi, da z zaroko začenja na novo ter da se ob tem počuti, kot da ima znova 21 let.

Husein pozval Izrael k spoštovanju doslej podpisanih sporazumov
29. 04. 1998 18.26
Jordanski kralj Husein je danes v Koebenhavnu pozval Izrael k spoštovanju vseh doslej podpisanih sporazumov na bližnjevzhodnih mirovnih pogajanjih. S tem bi Izrael prispeval k izhodu iz slepe ulice, v kateri so se znašla pogajanja.

Fotografska razstava Branka Cvetkoviča v Mali galeriji CD
29. 04. 1998 17.11
V Mali galeriji Cankarjevega doma bodo v sredo, 6. maja, odprli fotografsko razstavo Branka Cvetkoviča z naslovom Svetloba sence - izris forme. Gre za izbor 47 barvnih fotografij, ki je zasnovan na analizi svetlobe oziroma njenem razslojevanju, s tem pa tudi na razslojevanju predmeta fotografije. Razstava bo na ogled do 7. junija.