ZAHTEVA

Pridružitveni svet o slovenskih pripravah
26. 06. 2001 00.00
Na tretjem rednem letnem zasedanju se danes v Luksemburgu sestaja pridružitveni svet, po Evropskem sporazumu najvišji skupni organ med Slovenijo in Evropsko unijo. Svet bo pregledal izvajanje sporazuma ter dvostranska in mednarodna vprašanja skupnega interesa. Slovensko stran bo vodil zunanji minister Dimitrij Rupel, evropsko pa švedska zunanja ministrica Anna Lindh. Vodja slovenske diplomacije bo nato odpotoval v Bruselj, kjer bo popoldne na konferenci o prihodnosti Evrope, ki jo za države kandidatke prireja Kraljevi inštitut za mednarodne odnose, predstavil slovenske poglede na bodočo podobo EU.

Compaq spreminja težišče proizvodnje
26. 06. 2001 00.00
Največji proizvajalec osebnih računalnikov na svetu Compaq, ki ga tarejo finančne težave zaradi vedno manjšega povpraševanja po osebnih računalnikih na svetovnem trgu, bo težišče svoje proizvodnje preusmeril na ponudbo rešitev v informacijski tehnologiji. V skladu z novo strategijo bo tako Compaq del proizvodnje računalniške strojne opreme nadomestil s proizvodnjo in prodajo posebne programske opreme in računalniških paketov za industrijo. Kot pravi generalni direktor Compaqa Michael D. Capellas, je cilj nove strategije povečati rezultate poslovanja družbe, tako da bo nova dejavnost k skupnemu poslovanju namesto sedanje ene petine prispevala eno tretjino v naslednjih treh do štirih letih.

Haag zahteva aretacijo 16 obtoženih
25. 06. 2001 00.00
Jugoslovanski pravosodni minister Momčilo Grubač je za beograjski Glas javnosti povedal, da se bo jugoslovanska vlada na Mednarodnem sodišču ZN za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu potegovala za izročitev samo "glavnih krivcev", to pa naj bi bili po njegovih besedah tisti, ki so do sedaj obtoženi.

Zbiranje podpisov v teku
23. 06. 2001 00.00
Nova stranka bo prihodnji teden pred 58 upravnih enot v Sloveniji, kjer morajo volivci oddajati svoj glas podpore, poslala 200 svojih aktivistov, ki bodo na rolerjih in v razpoznavnih majicah delili letake, je povedal sopredsednik stranke Gorazd Drevenšek. Postavljena je tudi spletna stran, na kateri bo med drugim moč najti najnovejše informacije o zbiranju podpisov. Sicer pa pri nabiranju potrebne podpore stranka posebej računa na zaposlene v prostocarinskih prodajalnah ter na sindikate, predvsem na Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije in njegovo centralo, Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS).

Odlok o sodelovanju s Haagom
23. 06. 2001 00.00
Jugoslovanska vlada naj bi sprejela odlok o sodelovanju s Haaškim sodiščem za vojne zločine, ki med drugim predvideva tudi izročitev jugoslovanskih državljanov Haagu.

Rajčevič zahteva novo preiskavo
23. 06. 2001 00.00
Avstralec hrvaškega rodu Dubravko Rajčevič, ki je bil aprila obsojen na dve leti zapora zaradi zalezovanja in nadlegovanja najboljše teniške igralke na svetu, Švicarke Martine Hingis, je potem, ko je izvedel, da sta 20-letna Hingisova in tožilec zapletena v ljubezensko razmerje, zahteval podrobno revizijo sodnega procesa, je objavil njegov odvetnik. "Sedaj sem uvidel, da sem postal žrtev umazane zarote," je povedal Rajčevič.

Pospešeno reševanje odprtih vprašanj
21. 06. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek in hrvaški premier Ivica Račan sta se neformalno sestala na Dolenjskem, kjer sta nadaljevala pogovore o vprašanjih meje in nekdanje Ljubljanske banke. Ocenila sta dosedanje aktivnosti in se odločila za intenzivno komunikacijo o še nerešenih vprašanjih, tako da se bodo aktivnosti v naslednjih dneh in tednih intenzivno nadaljevale.

Real bi preimenoval Santiago Bernabeu
21. 06. 2001 00.00
Vodstvo španskega nogometnega prvaka madridskega Reala je našlo nov način za polnjenje klubske blagajne. V naslednji sezoni bodo v reklamne namene ponudili svoj stadion. Dosedanjemu uradnemu imenu Santiago Bernabeu bodo dodali še ime sponzorja, če bo seveda kdo za takšno reklamo pripravljen plačati 35 milijonov mark, kolikor zahteva Real.

Začasna zaustavitev trgovanja
20. 06. 2001 00.00
Uprava Ljubljanske borze je danes zaradi zaščite interesa investitorjev začasno zaustavila trgovanje z delnicami Luke Koper. Podlaga za zaustavitev trgovanja je objava dveh člankov v današnji izdaji časnika Finance, v katerih govorijo o predvideni reorganizaciji Luke Koper, katere posledica naj bi bile tudi spremembe v kapitalu izdajatelja. Začasna zaustavitev trgovanja z delnicami Luke Koper bo trajala do ustrezne javne objave navedenih informacij s strani Luke Koper, so sporočili z Ljubljanske borze.

Z Ropom o financiranju občin
20. 06. 2001 00.00
Skupnost občin Slovenije je v Laškem pripravila delovni posvet, na katerem je ministra za finance Antona Ropa seznanila s problematiko financiranja občin. Od ministra pa so želeli izvedeti, kdaj bo pripravljen nov zakon o financiranju občin, saj je zakon, ki je trenutno v veljavi, že večkrat noveliran, obravnavalo ga je tudi ustavno sodišče. Predstavniki lokalnih skupnosti so izrazili prepričanje, da bi tudi skupnost morala sodelovati v pripravi tega pomembnega dokumenta, ki bi po mnenju večine udeležencev moral poenostaviti postopke in določiti meje zadolževanja lokalnih skupnosti. Sedaj je namreč v veljavi odredba, ki določa 10-odstotni limit na realizirane prihodke, kar onemogoča uresničitev večjih naložb in omejuje občine pri najemu ugodnih posojil iz državnih skladov.

Izročitev vojnih zločincev vprašljiva
20. 06. 2001 00.00
Ključna stranka jugoslovanske vladne koalicije, črnogorska Socialistična ljudska partija (SNP), bo glasovala proti predlogu zakonu o izročitvi vojnih zločincev haaškemu sodišču. Tako je včeraj povedal predstavnik stranke Dragan Koprivica. Vsi predstavniki te stranke, ki je članica jugoslovanske vladne koalicije, bodo v parlčamentu tako glasovali proti zakonu in tako tudi proti izročitvi nekdanjega predsednika Slobodana Miloševića mednarodnemu sodišču v Haagu. Po besedah Koprivice so to odločitev podprli na vseh organih stranke. Jugoslovanska vlada je minuli teden glasovala v prid novega zakona, vendar mora zakon potrditi še parlament, preden postane veljaven. Parlament naj bi se sestal v četrtek. Srbska reformistična zveza DOS, ki je lani na volitvah premagala Miloševića, ima v zvezni vladi večino, v parlamentu pa za absolutno večino potrebuje podporo črnogorske SNP.

Opozicijska vprašanja premieru
19. 06. 2001 00.00
Na predstavnike vlade se je z vprašanji obrnilo približno 30 poslank in poslancev, med njimi kot prvi trije opozicijski poslanci, ki so svoja vprašanja naslovili neposredno na premiera Janeza Drnovška. Med njimi so poslanci najprej prešli na pobude in vprašanja, v okviru katerih je uvodoma premier Janez Drnovšek odgovarjal na opozicijska vprašanja o odnosih s sosednjo Hrvaško, problematiki mladih in o posledicah morebitnega referenduma v zvezi s prostocarinskimi trgovinami (PCP) na mejnih prehodih z državami EU.

Putin o srečanju z Bushem
19. 06. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je v pogovoru z ameriškimi novinarji v Moskvi dejal, da bo Rusija okrepila jedrsko oboroževanje, če bodo Združene države razvile protiraketni ščit. Sicer pa sta, kot pravi Putin, z ameriškim predsednikom Bushem na srečanju v Sloveniji dosegla visoko raven zaupanja.

Kritika zahtev po referendumu o širitvi EU
17. 06. 2001 00.00
Evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler je v pogovoru za ponedeljkovo izdajo avstrijskega časnika Profil kritiziral zahtevo svobodnjaške stranke (FPÖ) po referendumu o širitvi Evropske unije. "Pri utemeljitvi FPÖ me moti, da skupaj z zahtevami po referendumu povezuje zahteve, ki vzbujajo pomisleke in strah," je dejal Fischler.

Protest SNS proti manipulaciji
17. 06. 2001 00.00
Slovenska nacionalna stranka (SNS) najostreje protestira proti politični manipulaciji ob srečanju ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, v Sloveniji, ko je bil na sprejemu od vseh predstavnikov političnih strank navzoč le predsednik SDS Janez Janša in bil povrh vsega predstavljen še kot "vodja opozicije". Prepričani smo, da brez dogovora v najvišjih političnih strukturah to ne bi bilo mogoče in da za vsem stoji odločitev premiera Janeza Drnovška, da tudi z lažmi doseže tisto, kar si je zastavil. Z najnovejšo podlo manipulacijo je dr. Drnovšek evidentno pokazal, da namerava v najkrajšem času - takoj po sprejemu novega poslovnika DZ, v katerem opozicija ne bo več imela nobene besede in možnosti, celo govora ne, in po sprejemu nekaterih ustavnih sprememb - vreči iz vladne koalicije tako ZLSD kot tudi SLS+SKD in vanjo pripeljati SDS in NSi. Predsednika SDS je dr. Drnovšek na omenjeni način že predstavil kot svojega naslednika, v zameno za to pa lahko na predsedniških volitvah naslednje leto računa na desne glasove, je v današnji izjavi za javnost napisal predsednik SNS Zmago Jelinčič.

Premirje z incidenti
15. 06. 2001 00.00
Na Bližnjem vzhodu je kljub premirju, ki sta ga obe strani strani poskušali vzdrževati, prišlo do novih spopadov in smrtnih žrtev. V enem od dveh incidentov sta v četrtek življenje izgubila palestinski agent in izraelski varnostnik, šlo pa naj bi za strelski obračun. V drugem incidentu je bil ubit Palestinec, trije pa so bili ranjeni, ko je nekdo streljal iz mimovozečega avtomobila. Ta incident je komentiral Svet judovskih skupnosti, ki je izjavil, da je šlo za umor in da dejanje obsojajo še toliko bolj, če je streljal Jud.

Upravno sodišče kmalu o Telekomu
13. 06. 2001 00.00
Upravno sodišče bo o predlogu za izdajo začasne odredbe za odložitev izvršbe dopolnjene odločbe ministrstva za informacijsko družbo, ki ga je konec minulega tedna na sodišče vložil Telekom Slovenije, odločilo še ta teden, je povedal predsednik upravnega sodišča Janez Breznik. Z omenjeno dopolnjeno odločbo je ministrstvo konec maja določilo cene medomrežnega povezovanja med Telekomom in novomeškim podjetjem Incotel, hkrati pa je Telekomu naložilo, da mora pogodbo z Novomeščani skleniti v 14 dneh po vročitvi odločbe.

Krka pridobila standard ISO 14001
13. 06. 2001 00.00
Krka je maja uspešno opravila certifikacijsko presojo sistema ravnanja z okoljem Slovenskega instituta za kakovost in meroslovje, s katerim je nadgradila sistem kakovosti. Standard ISO 14001, ki ga je prejela, prinaša novo kakovost na področje varovanja okolja. V Krki že desetletja skrbijo za ohranjanje narave in v te namene vlagajo vsako leto okoli šest do osem odstotkov sredstev, namenjenih za naložbe. Poleg teh pa posredno - prek strojev, ki so narejeni kot zaprti sistemi - vlagajo letno še 20 do 30 odstotkov investicijskih sredstev. V zadnjem desetletju so v varstvo okolja, predvsem področje čiščenja odpadnih vod, varstva zraka, ravnanje z odpadki, varstva pred hrupom, vložili 2,5 milijarde tolarjev, so sporočili iz Krke.

Palestinci zadržani do načrta
11. 06. 2001 00.00
Sekretar palestinske vlade Ahmed Abdel Rahman je danes povedal, da ima načrt več pozitivnih elementov, ki jih Palestinci sprejemajo, ostale točke pa bi bilo po besedah Rahmana treba uskladiti s poročilom Mitchellove komisije in egiptovsko-jordansko pobudo. Izrael je v načrt načeloma privolil že v nedeljo, čeprav z zadržki. Tenet naj bi se z varnostnimi strokovnjaki znova sestal drevi.

Začenja se referendumsko odštevanje
11. 06. 2001 00.00
Volivci in volivke, ki se nedeljskega potrditvenega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo ne bodo mogli udeležiti, bodo svoj glas lahko oddali v naslednjih treh dneh v okviru t.i. predčasnega glasovanja na sedežih okrajnih volilnih komisij. Volišča za referendumsko izjasnjevanje, ki so v večini primerov na sedežih upravnih enot, bodo odprta v torek, sredo in četrtek od 9. do 17. ure.

Tom Cruise na sodišču
10. 06. 2001 00.00
Ameriški igralec Tom Cruise znova zahteva odškodnino, tokrat v višini 100 milijonov dolarjev. Tožbo je vložil proti moškemu, ki trdi, da ima posnetke slavnega igralca med spolnim odnosom z drugim moškim. Pred enim mesecem je Tom Cruise tožil nekega igralca pornografskih filmov, ker je ta zatrjeval, da je bil Tomov ljubimec. Trdil je tudi, da je imel odnos s Cruisom v času, ko je bil ta poročen z Nicole Kidman in da naj bi se par začel pogovarjati o ločitvi prav zaradi Tomove domnevne homoseksualnosti. Tom Cruise pa trdi, da ni bil nikoli homoseksualec in da ni imel nikoli razmerja z igralcem pornografskih filmov.

Sojenje Polenškovima morilcema
08. 06. 2001 00.00
V Podgorici sodijo Črnogorcema, ki sta februarja kruto umorila mladega Šentjurčana, Aljošo Polenška. Moška sta slovenskega tovornjakarja ubila zaradi vsega skupaj 300 nemških mark. Obsodbe danes na sodišču niso izrekli, storilcema pa grozi smrtna kazen.

Slobodan Milošević v depresiji
07. 06. 2001 00.00
Slobodan Milošević naj bi bil vse bolj prepričan, da ne bo nikoli več prišel iz zapora. Njegovo čustveno stanje naj bi se po zadnjem obisku socialista Živorada Igića še poslabšalo. Milošević v zadnjem času od obiskov sprejema samo še soprogo Miro Marković in hči Marijo.

Notranji ministri o sodelovanju
07. 06. 2001 00.00
Vprašanju, kako nadgraditi sodelovanje ter okrepiti skupen policijski boj proti organiziranemu kriminalu, ki ne pozna državnih meja, ter še izboljšati dosedanje sodelovanje policij pri zatiranju nedovoljenih migracij in trgovine z mamili, so na tokratnih trilateralnih pogovorih namenili osrednjo pozornost notranji ministri Slovenije, Hrvaške in Avstrije, Rado Bohinc, Šime Lučin in Ernst Strasser. Ob tem so sprejeli in podpisali posebno skupno deklaracijo o sodelovanju na področju preprečevanja ilegalnih migracij.

Protest tudi mariborskih študentov
04. 06. 2001 00.00
Ljubljanski študentski organizaciji se je pri nasprotovanju uvedbi šolnin ter ohranitvi socialnih ugodnosti študentov pridružila tudi študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM). Poleg napovedanega protesta študentov pred parlamentom v Ljubljani, bodo tako 14. junija potekale tudi demonstracije na Trgu svobode v Mariboru. Država že vrsto let zanemarja študentsko problematiko in se, kljub interesu po več izobraženih, mačehovsko obnaša do visokošolskega študija, so sporočili iz ŠOUM, kjer se bojijo, da jim hoče z uvedbo šolnin zadati še usodni udarec.

Sin terja odškodnino od očeta
04. 06. 2001 00.00
Nek 15-letni italijanski mladenič, ki je hudo zbolel na pljučih, je preko združenja za varstvo pravic vložil tožbo proti svojemu očetu, zapriseženemu kadilcu. V tožbi ga terja za škodo, ki mu jo je oče v teh letih prizadejal s tem, ko se ni hotel odreči 40 cigaretam na dan.

Princ pobil kraljevsko družino
02. 06. 2001 00.00
Nepalsko prestolnico Katmandu je presenetila šokantna vest, da je prestolonaslednik Dipendra ustrelil svoje starše ter vsaj šest ostalih članov družine, zatem pa je streljal še nase. Po podatkih nepalskih oblasti naj bi princ ubil celo enajst ljudi, med njimi svojega očeta, nepalskega kralja Birendro, mater kraljico Aishvarjo, princeso Sruti, princa Nirajana, princeso Sharada, princeso Shanti in kraljevega svaka Kumarja Khadgaja. Kraljev mlajši brat je bil ranjen in je v bolnišnici. Nato je princ Dipendra streljal še vase in je še vedno v kritičnem stanju. Po množičnem poboju se je v Nepalu sestal državni svet, da bi določil naslednika ubitega kralja. V nasprotju s pričakovanji, po katerih naj bi bil za novega nepalskega kralja imenovan Birendrov brat Gjanendro, pa je nepalska vlada za novega kralja imenovala princa Dipendra, njegovega strica princa Gjanendra pa za regenta. Medtem ko je novi kralj v komi, vrši kraljeve posle njegov stric princ Gyanendra.

Novi napadi upornikov
01. 06. 2001 00.00
Albanski skrajneži so po nekaj dnevnem zatišju napadli položaje makedonske vojske in policije na območju Popove šapke severozahodno od Tetova. Po navedbah makedonske vojske so skrajneži napadli iz smeri vasi Šipkovica in Brodec, makedonske sile pa so na napad odgovorile s topništvom. Boji so ponoči potekali tudi na območju vasi Slupčani, Otlja, Matejče in Umin Dol v okolici Kumanova. Makedonska stran ne poroča o žrtvah med vojaki in policisti.

Množičen protest študentov
30. 05. 2001 00.00
14. junija naj bi dijaki in študentje organizirali množičen protest. Na njembodo opozorili na slab socialni položaj in zahtevali ohranitev socialnih ugodnosti, ki jih imajo. Na finančnega ministra so naslovili tudi protestno pismo.

Slovenija prvič v poročilu AI
30. 05. 2001 00.00
V rednem letnem poročilu Amnesty International o kršitvah človekovih pravic v svetu v lanskem letu, ki sicer zajema 149 držav, je prvič omenjena tudi Slovenija. Lani so namreč v naši državi zabeležili porast policijskega nasilja, kar je tudi eden od razlogov, da se je Slovenija znašla v omenjenem poročilu. Ob tem posebej izstopa primer 16-letnika, ki so ga aprila lani pretepli slovenjgraški policisti, poročilo pa omenja tudi neprimerne razmere v begunskih centrih in azilnem domu. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik AI Slovenija Dean Zagorac, letno poročilo poleg tega beleži zunajsodne poboje v 61 državah, sodne poboje v 28 državah, zapornike vesti v vsaj 63 državah, primere mučenja in neprimernega ravnanja v 125 državah in izginotja v 30 državah, čeprav je po oceni AI kršitev človekovih pravic še precej več.